JAAP NANN1NGA Q[ BLAUWE TREIN REIS NAAR 'T ONBEKENDE Regering zette K.R.O. pistool op de borst" Actie tegen gasbedrijf wegens vergiftiging K.R.O. zwichtte voor „Haags" dreigement 13 14 15 16 18 19 NTS nam niets in week journaal Moord in Arcen al opgehelderd Twee mannen omgekomen Gevaar bij Berkel bezworen Vragen in het parlement Bidault: Doel is vrijheid De gewraakte uitzending 7 MAANDAG 11 MAART 1963 |woensdag| maart |donderdag maart vrijdag maart zaterdag maart I Geopend van 9*18 uur I maandag maart dinsdag maart T^OEN WIJ nu alweer ruim een jaar geleden het tragisch verschei- zün uitingen van een dromer; A den van de kunstenaar Jaap Nanninga moesten berichten, spraken we o"ph™dï!ijk"^khtAlê™!! de verwachting uit, dat er zich eerlang een gelegenheid zou voordoen, het op het wereldgebeuren en daarin een werk van hem uitvoeriger te bespreken. Die gelegenheid is er nu: Nanninga is na Rotterdams Boymans-van Beu ringen „thuis": „Thuis" in het Haagse Gemeente museum. in de stad waar hij (ofschoon Groninger van ge boorte) zijn carriè re maakte. Een car rière overigens, die betrekkelijk laat be gon. Geboren op 19 nov. 1904 en na eerst wat in Gro ningen gestudeerd te hebben (waar hij natuurlijk kennis nam van alles wat er in de Ploeggroep gebeurde en zich in zekere zin inspi reerde op Werk man) onderneemt hij nog vóór de tweede wereldoor log, reizen naar Po len en Duitsland, om dan pas in 1939 aan de Haagse Aca demie onder Van Dam en Citroen se rieus te gaan stu deren. Hetgeen hij tot dan toe maakte, duidt bepaald nie (waarom bet te verbloemen?) op een grote aanleg. Het moest 1947 worden eer hij Van Gogh in zijn volle grootheid gaat zien en waarderen, maar hij wordt eerst recht gewekt door de kri tische steun van de in Parijs werkende Nederlander, Geer van Velde. Hij be gint dan op zijn in stigatie te abstrahe ren en bereist o.a Noord-Airika en be zoekt Algiers en Ca sablanca. Tenslotte strijkt hij neer op het Haagse „Clin- gendael" en vestigt daar rustpunt in zijn msteloos leven in een schamel tuinmonshuisje, zijn atelier. Van daaruit zal hij toch nog vele malen naar Parijs trekken, waar hij het „klimaat" vindt, dat op dit ogenblik het beste bij hein Twee maal (in 1951 en 1953) vallen hem de materiaalprijzen toe. beschik baar gesteld door de Jacob Maris Stich ting: De eerste keer voor een abstracte compositie in grijs, wit en zwart en in 1953 dan, voor zijn schilderij „Thibet". Zijn ster begint dan schielijk te rijzen en zijn werk wordt zodanig goed be vonden, dat hij mee mag dingen naar de Internationale Guggenheim prijs- 1958, terwijl hij in datzelfde jaar met altijd wellende bron van inspiratie von den, die hij dan „vertaalde" in een vol- sterkt eigen poëtisch idioom. Wie eerst voluit deelgenoot wil worden in Nanninga's schroomval lige evolutie, van een vrijwel onbe tekenend figuratief schilder tot een van de zeer groten op het vlak der voorstellingsloze kunst, dient ont daan van de belasting die op vrij wel ieder onzer drukt en altijd nog vraagt naar „Wat stelt het eigen lijk voor?" een eerlijke dialoog aan te gaan met het werk zoals het zich van de museumwanden af. aan ons voordoet. Wie scherp toeziet en zo mogelijk, nog aandachtiger wil „luisteren" naar de verheffende muzieg die uit het werk opklinkt zal onder de bekoring komen van een steeds toenemende suggestivi- teit al zal er toch altijd nog een rest blijven aan imponderabilia: dit is de „onbeweegbare 6tof", die niet naar ra tio te verklaren en uit tc leggen is. maar slechts hen toevalt die van ge lijke geaardheid en instelling als de kunstenaar zelf zijn. Het volgen van deze boeiende ontwik kelingsgang van een waarlijk onschat baar groot kunstenaar, zij u van heler harte aanbevolen. Achter een hek De museumstaf die voor de moeilijke taak stond, binnen de begrenzing van de beschikbare ruimte, een zo goed mo gelijk overzicht te geven door zoveel mogelijk te tonen, slaagde in het alge meen wonderwel, al zouden velen met ons graag genoegen hebben ge nomen met minder: Een „minder", dat 2odoende tot een „meer" had kunnen worden. Maar wat toch de inrichters mag heb ben bezield, die op de onzalige gedachte kwamen in het midden van een der zalen een soort houten boksring (of is het wellicht een varkenshok?) op te richten en daaraan de sohilderijen (op „buikhoogte" en niet zoals te doen ge bruikelijk op de gewenste „ooghoogte") te hangen, kunnen we in de verste verte niet bevroeden. Maar een daverende vergissing is het wel!. GIJS HORDING In overleg met de hoofdredacteur van het journaal heeft het NTS-bestuur be sloten zondagavond in het weekoverzicht van de journaaldlenst niets meer op te nemen van het Britse intervieuw met Georges Bidault. Als argument hiervoor gold, „dat dit Interview al belangstelling genoeg heeft ondervonden In het laatst van de week. zodat het niet meer nodig was hierop If een nieuwsoverzicht nog eens terug te komen''. De hoofdredacteur de heer D. Simons deelde ons mede, dat hem bü de eerste uitzending niets in de weg is gelegd. O! de journaaldlenst nu echter zou wordei toegestaan wat de KRO werd geweigerd was een vraag die hit noch het NTS-be stuur kon beantwoorden. Actie voor amnestie politieke gevangenen in Griekenland Op initiatief van de Internationale ver eniging voor de rechten van de mens is tegen 23 en 24 maart in Parijs een confe rentie bijeengeroepen, die een onderzoek zal instellen naar de schending van de rechten van de mens in Griekenland. On geveer 200 personen uit veertien West- europese landen, onder wie politici, juris ten. letterkundigen en andere kunste naars. vakbondsbestuurders en oud-ver zetsstrijders ook uit Nederland zul len aan de conferentie deelnemen. Het betreft mededelingen, dat speciaal uit de periode van de burgeroorlog 1946 1949 nog 1200 politieke gevangenen onder ontoelaatbare omstandigheden gedetineerd zouden zijn. Zestigduizend vluchtelingen uit die tijd zijn van hun nationaliteit ver vallen verklaard en kunnen niet naar hun land terugkeren. De overheid eist een loyaliteitsverklaring voor de toelating tot de universiteit, voor het verkrijgen van alle overheidsfuncties en voor functies in vitale bedrijven. De pers van de oppositie partijen wordt volgens de vereniging lichtvaardig vervolgd, zoals zou blijken uit de veroordeling tot negen maanden van een liberale journalist, die de Griekse koningin, over wie hij een kritisch artikel schreef, zou hebben beledigd. Er zal aan de conferentie worden voorgesteld een beroep te doen op de publieke opinie voor amnestie en eerbiediging van de mensen rechten in Griekenland. Men is er in geslaagd om de moord die vrij dagavond werd gepleegd op de 45-jartge invalide arbeider P. van Knip penberg te Arcen op te helderen. Op grond van bepaalde aanwijzingen en ver moedens werd de 43-jaiige J. L. uit het naburige dorpje Lomm aangehouden. Hij viel na een verhoor vrij gauw door de mand en bekende, dat hij in het huisje aan de Lingfortserweg een vechtpartij had gehad met de bewoner, die later op liet erf werd voortgezet. Hier heeft L. een zware steen gegrepen, waarmee hij het slachtoffer dodelijke verwondingen heeft toegebracht. Vervolgens heeft hij het stoffelijk overschot in de regenput gegooid. De steen wend bij de put aan getroffen L. is ingesloten. Het motief van de dader, die zelf ook gehuwd is, moet vermoedelijk worden gezocht in moeilijkheden, die waren ontstaan uit een verhouding met de echtgenote van het slachtoffer. een inzending op de Biënnale in Vene tië aanwezig is. In 1961 tenslotte, wordt hij met 9 andere kunstenaars uitgekozen om mee te dingen naar de Pittsburgh International Prize. Op 6 januari 1962 dan, komt abrupt het einde door een fa. taal verkeersongeluk. Het werk Nu we voor de taak gesteld zijn over Nanninga's werk te schrijven, beseffen we eerst recht, hoe moeilijk het is te oordelen over het oeuvre van iemand die men van zo nabij gekend heeft Een man met markante stekelige eigenaar digheden, die dikwijls heel moeilijk voor zijn omgeving kon zijn. Schuchter en bedeesd naar de ene kant, dikwijls messcherp naar de andere. Beslist geen allemansvriend, maar wie eenmaal tot zijn kring toegelaten was, kon zich geen trouwer, toegewijder en beminnelijker mens voorstellen. Nergens ook intenser dan bij Nanninga, beseft men hoezeer mens en werk een niet te scheiden eenheid vormen. Hetzelfde tastende en moeilijk opgang komende, dat zijn leven kenmerkte, vindt men gesublimeerd terug ia het werk. Dezelfde gevoeligheid die een integre rend deel van zyn wezen uitmaakte komt ook in zijn kleur en lijnvoering tot gel ding. Men heeft wel eens beweerd,- dat Nanninga een schier vrouwelijk roman tisch element in zijn uitingen ten toon spreidde: Het is voor een deel waar, maar an derdeels is het zo gesaturerd van een puur mannelijke kracht die boven al het andere prevaleert, dat men zijn kunst toch bezwaarlijk week kan noemen. Academische examens AMSTERDAM, G«n. Urn. GeclaagC doet. klassieke letteren: me). M v d Steui (Amsterdam): kertwöijk ex: F Moll (Hui een. N.H.3. AMSTERDAM (Gem. Univ.) Geslaafd- doet. farmacie (met lof) me). C P de SmW (Amsterdam); doet. aardkunde: de heer O M W Hauf (Amsterdam): doet. wiskunde met lof: de heren J M Aarts en H G Meye* (Amsterdam): kand. wiskunde en natuur wetenschappen: d* heren J F Th v d Berg, R Arlman, A Glas. P H A van Dam, L Dek ker en met log de heer G G A Bfuerle (Amsterdam): M.O.-B wWkunde: de heer B W Janee (Amsterdam). UTRECHT Geslaafd: kand. Ned. taai en lettertc.: J Leistra (Utrecht): kand. Eng. taal- en letterkunde: me). R van Iterson (Rotterdam): kand. kVase lett.: L J J Kui tenbrouwer (Uerecht), H Bodewltz (Co«- vorden): docta. feeeh.: me). R Boonstra (Groningen): kand. rechten: me). MAAL Njiokiktjlen (Zeisc). T de Vrlw (Utrecht). J H A Goudbrg (Utrecht), A W Koers (Ooaterbcek): doet. geneeskmei M L F J de Maeker (Mensen, L.). me). E Redeman (Utrecht). N K J ledema (Zeist), J J P Tlrfer (Utrecht): seml-arts:: Ohr A Brands (Den Bosch), H R Chin-a-Sen (Utrecht). H W M van dr Velden (Hees); arts-ex.: Ph W Webcr (Zwolle). UTRECHT Geslaagd: kand. rechten: me). J van den Berf (Arnhem) en de heren J W G Deercnbcrg (Schoonhoven), F S Hazewindus (Utrecht). F M J P Heckmans (Spekholzerheidcdoet. farmacie: de heer R M Lequin (Rotterdam): kand. theologie: de heren J J Kooman (Middelburg). S T Baarda (Hilversum). C Th baron van Tuyll van Serooskeiken (Maarseen); kand. psy chologie: de heer J C Muller (Lekkerkerk). AMSTERDAM (Gem. Univ.) Geslaagd: kand. Frans; de heer J K F van Berkel (Amsterdam); kand. Nederlands: mevr. K W BlantvooTt-Schermerhorn (Voorburg); doet. Nederlands: mevr. M J H Obberna-Smeets (Amsterdam) De Utrechtse advocaten mr. Ed. Spanjaard en mr. G. F. T. Hesselink onderzoeken of de gasleverancier van Culemborg de N.V. voorheen firma De Liefde kan worden aange sproken wegens dood door schuld van twee inwoners van Culemborg. De slachtoffers zijn de 31-jarige A. S. Smits en zijn 42-jarige zwager C. N. de Vaal. Beiden kwamen door gasvergiftiging om het leven. Op zondagochtend 24 februari werd de heer De Vaal dood aangetroffen in het huis van, zijn schoonouders, het echtpaar Smits. Deze familie woont in een van de oudste buurten van Culemborg. De zoon van het echtpaar, die in ernstige toestand werd aangetroffen, werd naar een zieken huis gebracht, en stierf daar een week later. In beide gevallen constateerde men als doodsoorzaak gasvergiftiging. De heer en mevrouw Smits, die in een andere kamer hadden geslapen, waren er even- min best aan toe. Op 4 februari moest het echtpaar Smits ook al in een ziekenhuis worden opge nomen. De beide bejaarde mensen waren toen bedwelmd geraakt. De behandelende geneesheer stelde als diagnose kolen dampvergiftiging. Zij toonden weer naar huls terugkeren in de week die vooraf ging aan het weekeinde, waar in hun zoon en schoonzoon door het gas werden vergiftigd. Mr. Spanjaard deelde mee dat het echt paar Smits en enkele buurtgenoten reeds vorig jaar augustus klachten bij het ge meentebestuur hebben ingediend over gaslucht in de buurt. Volgens mr. Spanjaard heeft een onder, zoek dat vorige week is ingesteld, aan getoond dat er in Culemborg vele hU spreekt van enkele tientallen gaslek ken zijn gevonden. De directie van de N.V. voorheen firma De Liefde is de mening toegedaan dat het lek dat de vergiftiging van de heren Smits en De Vaal heeft veroorzaakt, ont staan is door de langdurige vorst. De Utrechtse officier van justitie stelt een onderzoek in naar het gebeurde. De toestand in het gebied van Het wa terschap van de Berkel is dermate ver- beterd. dat de militairen, die hebben ge assisteerd bij het keren van het over- stromingsgevaar zijn teruggetrokken. Ook het personeel van rijkswaterstaat kon worden teruggetrokken. In totaal zijn in het gebied van de riviertjes de Berkel en de Bolksbeek 60 man van het water schap, 80 militairen en een geniegroep en zeven draglinemachinisten in touw geweest Met de handen vol zojuist binnen gekomen telegrammen met adhaesie- betuigingen van velerlei kanten ont ving de voorzitter van de KRO, mr H. W. van Doorn een half uur na de televisie-uitzending over het Britse interview een groot aantal journa listen van binnen- en buitenlandse bladen. ,.De regering heeft de KRO het pistool op de borst gezet", verklaarde hij tijdens de persconferentie, die volgde op het vertonen van de Britse uitzending. „Wij hebben er niet over gepiekerd om aan deze eis te voldoen, maar in deze dwangsituatie leek ons het geven van voorlichting aan de kijkers het meest noodzakelijke". Hadden wij openlijk de eis van de regering genegeerd, dan hadden wij be slist een „black out" gekregen en niet kunnen zeggen wat wij te zeggen had den. Ook hebben wij het meer beheerst geacht, het niet tot zo'n dramatisch ge beuren te laten komen. Mr. Van Doorn noemde het een vreemde zaak, dat de regering geen gebruik heeft gemaakt van het aan bod. de film eerst te zien en het com mentaar erbij te horen of te lezen „Dit aanbod werd genegeerd". Rijst daarom de vraag: „Waarom wordt een uitzending waarvan men niet» heeft gezien of gehoord, op een derge lijke wijze aangevallen, terwijl er 's middags nog door staatssecretaris Scholten was gezegd dat er „natuurlijk geen overheidsveto was te verwachten?" En dat, terwijl alle Nederlandse kran ten de inhoud van het vraaggesprek al hadden gepubliceerd en bovendien het NTS-journaal niet alleen reeds fragmen ten eruit had uitgezonden, maar zelfs van plan was daarop in het weekjour- naal op zondagavond nog wat nader in te gaan? Overleg Na de gebeurtenissen van vrijdag heeft de KRO in eigen kring zaterdag druk overleg gepleegd. Ook is de hulp inge- roepen van de juridische raadsman van de KRO, die op zijn beurt weer zijn licht opstak bij professoren in het staats recht. Mr. Van Doorn achtte het niet noodzakelijk hierbij namen te noemen. Ook heeft de KRO mededeling van zaken gedaan aan het daarvoor bijeen geroepen NTS-bestuur. dat geen pro test tegen het KRO-standpunt heeft aangetekend. „Ik heb", aldus de KRO-voorzitter, „geen advies gevraagd aan het NTS- bestuur en dus aan de vertegenwoor digers van de andere omroepverenigin gen maar collegiaal hun mijn inzicht meegedeeld. Op de vraag of de andere omroep- instanties hem toen bijvielen ant woordde mr. Van Doorn: „Zij hebben niet geprotesteerd". Overigens heeft staatssecretaris Scholten, die bet telegram van de re- Engeland en Australië zullen Maleisië in oorlog steunen Premier toenkoe Abdoel Rahman van de Maleise federatie heeft verklaard dat de Britse en Australische regeringen de Maleise federatie steun hebben toegezegd als de politiek van Indonesië tegenover de federatie rechtstreeks tot oorlog zou leiden. President Diosdado Macapagal van de Philippijnen heeft ministeriële besprekin gen voorgesteld om een oplossing te vin den voor het vraagstuk van de Maleis» federatie en Noord-Borneo. In de afzon derlijke besprekingen, die hij voert met de onderminister van buitenlandse zaken van Malaya, toenko Abdoel Ra zak en de Indonesische minister van buitenlandse zaken Soebrandio beogen de Philippijnen 'n bijeenkomst te beleggen van Soekarno. premier toenkoe Abdoel Rachman en president Macapagal. gering ondertekende, dit ook aan alle andere omroepverenigingen laten zen den. „Men wist er dus van af'. Mr. Van Doorn noemde het „onbegrij pelijk", dat de staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen was opgetreden als tussenpersoon en niet de staatssecretaris van buitenlandse zaken. In elk geval acht de KRO het stand punt van de regering evenzeer onbe grijpelijk. De raadgevers van de KRO waren het er over eens, dat de beslis sing van de overheid, dat „de veiligheid van de staat en de openbare orde in ge vaar zouden komen door de uitzen ding" moeilijk door de feiten kan wor- den gedragen. De KRO had drie redenen om het programma van de BBC, waarvan slechts één kopie beschikbaar is, uit te zenden: le omdat het een politieke aangelegen heid was waarover men dus in „Brand punt" voordichting wilde geven; 2e om dat men er geen schade voor het alge meen belang in kon zien en 3e omdat het wèl het algemeen belang zou scha den indien men de uitzending nu zou af gelasten, maar ten slotte koos men de „minst vérgaande van de twee open staande wegen": die van het grijpen van de gelegenheid om de kijkers alles eens goed duidelijk te maken. De vrijheid van meningsuiting, een van de steunpilaren van de democra tie, is hier in het geding gebracht en dat is een hoogst bedenkelijke zaak, want hiermede wordt artikel 7 van de grondwet aangetast, aldus de KRO- voorzitter, er klopt hier iets niet als de regering zegt dat met deze uit zending de veiligheid van de staat zou worden aangetast. Ook de VAR.4 Het NTS-journaal heeft direct belang, stelling getoond voor de overneming van het programma, toen de BCC het via Eurovisie wilde uitzenden, maar de Franse regering heeft deze uitzending onmogelijk gemaakt. Het speet volgens mr. Van Doorn de redactie van NTS- journaal, dat zij er niet meer dan en kele fragmenten van te pakken kon krijgen. Enkele uren na de KRO trachtte de VARA bij de BBC-televisie beslag te leggen op de beschikbare kopie, maar die was toen al aan de KRO toegezegd. (Intussen had de politieke commenta tor van de VARA-radio, Meyer Sluyser, zaterdag in de vooravond voor de mi crofoon gezegd „dat het er wel op leek alsof de KRO met Bidault sympathi seert, maar dat dit niet aan te nemen hoewel de VARA zichzelf te hoog zou achten om het interview uit te zen den!) Op een vraag, of mr. Van Doorn vragen over deze kwestie in het par lement zal stellen, luidde het ant woord: „Dat weet ik nog niet". Maar mr. Van Doorn „gelooft niet, dat hel Nederlandse volk deze regeringsin menging zal nemen". Direct na de uitzending in „Brand punt" begon de telefoon bij de KRO te ratelen. Van alle kanten kreeg men bewijzen van byval. Ook werd ge zegd, dat kijkers in het zuiden en het oosten van het land het interview al via de Belgische resp. de Duitse tele visie hadden gezien. Hierbij ging het echter slechts om gedeelten van de film, aangezien de KRO de complete kopie in bezit had. De man met het witte haar. Het liep dicht naar.middernacht, toen een man de Place de la Concorde overstapte. Hoewel een prachtige bontjas zijn magere gestalte omhulde, maakte hij een buitengewoon zwakke' en nietige indruk. Een klein mannetje, met een gezicht als een rat. Men zou zeggen, iemand die nimmer een uitblinkende rot zou spelen of in enige omgeving op de voorgrond zou treden. En toch zou men ongelijk hebben met deze conclusie te trekken. Want deze man, hoe onbetekenend en gewoontjes hij ook leek, speelde een invloedrijke rol in het lot van de wereld. In een ryk waar de ratten heersen was hij de koning der ratlten. Ook nu wachtte een ambassade op zijn terug keer. Maar hij had eerst nog zaken te doen zaken waarvan de ambassade officieel niet op de hoogte was. Zijn gezicht blonk bleek en scherp in het maanlicht. Zijn smalle neus was zeer licht gebogen. Zijn vader was een Poolse jood geweest, een kleermakersknecht. Hij kwam aan de Seine, ging die -er, en be trad een van de beruchtste buurten van Parijs. Hier hield hij stil voor een groot, vervallen ge bouw en begaf zich naar een appartement op de vierde verdieping. Hij had nauwelijks geklopt of de deur wend geopend door een vrouw die blijk baar zijn komst had verwacht. Ze groette hem niet, maar hielp hem om zijn overjas uit te trekken en ging hem vervolgens voor naar de opzichtig gemeubileerde zitkamer. Het elektri sche licht werd gedempt door een vuile rose lampekap, en het verzachtte zonder het noch tans te veranderen het zonder veel zorg ge schminkte gezicht van het meisje. Het kon even min het brede Mongoolse type van haar uiterlijk wijzigen. Noch Olga Demiroffe beroep, noch haat nationaliteit was van twijfelachtige aand. „Alles wel, kleintje?" Het geheim van door AGATHA CHRISTIE „Alles wel, Boris Ivanovitch." Hij knikte en mompelde: „Ik geloof niet dat ik gevolgd ben." Maar er klonk bezorgdheid in zijn stem. Hij ging naar het venster, trok de gordijnen een eind je opzij en keek behoedzaam naar buiten. Snel trok hij zich terug. „Er staan twee mannen op het trottoir aan de overkant. Het komt me voor Hij hield op en begon op zijn nagels te bijlen een gewoon te van hem, als hij bang was. Het Russische meisje schudde het hoofd, lang zaam en overtuigend. „Ze stonden er al voordat jij kwam." „Dat blijft hetzelfde; ik geloof dat ze dit huis in de gaten houden." „Mogelijk," gaf ze onverschillig toe. „Maar dan „Wat zou het? Zelfs als ze weten dan zul jij het toch niet zijn die ze volgen als je weg gaat" Een wreed glimlachje vertrok zijn lippen. „Neen." gaf hij toe, „dat is waar." Hij dacht enige ogenblikken na en begon dan: „Die verwenste Amerikaan! Hij kan toch even goed als ieder ander op zichzelf passen." „Dat zou ik ook denken." Hij ging weer naar het raam. „Ongemakkelijke klanten," mompelde hij met een onderdrukt lachje. „Welbekend bij de politie, vrees ik. Nu, ik wens broeder apache een goede vangst." Olga Demiroff schudde het hoofd. „Als de Amerikaan is zoals men beweert, zul len er meer dan twee laffe apachen nodig zijn om hem de baas te worden." Ze hield op. „Ik vraag me af „Nu?" „Niets. Er is vanavond tweemaal een man door de straat gekomen een man met wit haar." „Wat zou dat?" „Dat zal ik je zeggen. Toen hij voorbij die twee kerels kwam, liet hij zijn handschoen val len. Een van hen raapte die op en gaf hem terug. Een afgezaagde truc." „Je bedoelt dat die man met het witte haar hun baas is?" „Ja, zo iets." De Rus keek verontrust en niet op zijn ge mak. „Je weet zeker dat het pakje veilig is? Is er niet te veel mee gesjouwd? Er is te veel ge praat. veel te veel gepraat." Weer beet hij op zijn nagels. „Oordeel zelf." Ze boog zich over de haard, morrelde in de kolen. Onderuit, tussen proppen krantenpapier, haalde ze een langwerpig pakje, eveneens in krantenpapier gepakt, te voorschijn en gaf het aan de man. „Schitterend bedacht," zei hij met een goed keurend knikje. „De kamer is tweemaal doorzocht. Zelfs de matras van myn bed hebben ze opengesneden." „Het is zoals ik zei," mompelde hij. „Er is te veel gekletst. Dat gesjacher over de prijs was helemaal verkeerd." Wordt vervolgd. Bidault zal geen contact opnemen met president De Gaulle van Frank rijk. Dit heeft de leider van de Franse verzetsraad vandaag via de journa list Heinz van Nouhuys, die een Ne derlander zou zijn, laten weten. In naam van Bidault voegde Nouhuys in een vraaggesprek hieraan toe, dat de ex-pr^mier van Frankrijk van mening is dat hij eens weer de Franse politiek zal kunnen beinvloeden. Het vraaggesprek werd gehouden ln de villa te Steinebach. waar Bidault verblijft. Bidault meende voorts dat het Franse volk gelooft aan een omkeer in de po litiek van De Gaulle. Het doel, dat hij persoonlijk nastreefde, was vrije acti viteit voor de partijen in Frankrijk. Deze activiteit bestond nu niet meer. Bidault stelde er geen prijs op weer premier van Frankrijk te worden als zijn land genoten tenminste bezwaren hiertegen hadden. HU zou echter graag no>g eens als vrij man in zyn land als afgevaar digde willen optreden. Hij en de kort geleden uit Miinchen ontvoerde leider van de O.A.S., Antoine Argoud, hadden de laatste tijd geen contact met elkaar gehad. Van Nouhuys. de gastheer van Bidault in Steinbach, zei dat zijn gast al van 3 maart af in zijn huis vertoeft. Daarvoor was Bidault ergens anders in West- Duitsland geweest. In januari bevond hU zich in Londen. HU is vanmorgen op een politiebureau verhoord. Com memaar JN DE KRO-STUDIO zagen wij zater dagavond „in besloten voorstelling'' (want ddt mag altijd!) de gewraakte film, die het Britse interview met ex- premier Georges Bidault bevatte. Er was weinig sensatie aan. De frag menten welke het NTS-journaal er van liet zien, waren beeldend daarvoor. Men kreeg eerst de Britse commentator Ri chard Dimbleby in beeld en deze kon digde uiterst zakelijk het interview aan. Tijdens het interview, waarvan men uia de krant en uit de samenvatting van het NTS-journaal de inhoud al kent, zag men niet anders dan close ups van de ondervrager en de antwoordende Bi dault, die, zoals het NTS-journaal ook toonde, voortdurend een wat laatdun kende glimlach om de mond had.. In het commentaar dat de film be sloot zei Richard Dimbleby o.m.: „Moe dige woorden, maar meer ook niet. Zij schijnen te onderstrepen, dat Bidault tn het verleden leeft. Hij is een banneling. Ik betwijfel of hij in Frankrijk grote aanhang heeft, want al is De Gaulle ook een autocraat, het volk weet dat hij het voor een burgeroorlog heeft behoed en aan de oorlog in Algerije een eind heeft gemaakt. Alleen als een aanslag op De Gaulle zou lukken en gevolgd zou wor den- door een politieke chaos zou deze eenzame oude man een kans hebben, weer aan de macht te komen en te oor delen naar de mentaliteit van zijn vol gelingen zou zijn regering in de prak tijk zeer gevaarlijk fascistisch zijn, hoe liberaal zij in theorie ook zou lijken''. Daarmee was hel twaalf minuten du rende filmpje afgelopen. (Vervolg van pagina 1) „Aangezien U als kykers dan toch niet meer dan een paar seconden de uitzen ding had kunnen zien, heeft de KRO be sloten er maar niet eens aan te begin nen." Met zijn opmerking, dat hij nog dezelfde avond de tekst van het inter- v „op een andere wijze publiek zou maken" doelde mr. Van Doorn niet. zoals vele kykers hebben gedacht op een radiouitzending, maar op het ver strekken van deze volledige tekst aan de persvertegenwoordigers, die later op de avond op verzoek van de KRO voor eeD conferentie in de studio bijeen kwamen en daar in besloten voorstelling het twaalf minuten durende Britse pro gramma kregen te zien. Geen goed woord Waarom de uitzending van het zeker niet positief gestelde vraaggesprek, ge completeerd door de van tevoren op schrift gestelde commcntariëring door de KRO-medewerker Henk Neuman de openbare orde ,,of maar liefst de veilig heid van de staat" in gevaar zou kunnen brengen, was mr. Van Doorn nog niet duidelijk geworden. Ook de dagbladen, zo zeide bij, hebben daar geen antwoord op, Integendeel, „geen der bladen had een goed woord over voor de handelwijze van de rege ring". Volgens mr. Van Doorn gold de uit zending een belangwekkend politiek voorval, waarover voorlichting te geven een taak van de televisie Is. „Dat door het ingrijpen van de over heid de Nederlandse kijkers deze voor lichting nu toch wordt onthouden achi de KRO in een democratisch land, waarin vrijheid van meningsuiting en van infor matie als een kostbaar goed wordt be schouwd, een ernstige zaak Wij tekenen daartegen dan ook krachtig protest aan Het zou goed zijn, als enkele gezagheb bende mensen uit kringen van weten schap en journalistiek hetgeen met deze zaak gebeurd is. eens aan een ernstig onderzoek zouden onderwerpen". Was mr. Van Doorn tijdens deze toe spraak kennelijk geëmotioneerd, zeer rustig was daarna het korte betoog van de heer Neuman, die liet horen welke toelichting hij bij de uitzending had wil- len geven. HU legde er de nadruk op, dat er ,,soms een misverstand opduikt", waarbU wordt gedacht dat een uitzendende instantie altUd zou sympathiseren met personen en zaken, die zU op het beeldscherm brengt. „Biykbaar is het nodig dat ik nog eens uitdrukkelUk zeg, dat de KRO slechts het tegendeel van sympathie koestert voor de heer Bidault en zijn C.N.R-" Voorts zeide de heer Neuman, dat het interview een „politiek televisiedocu- ment is. dat de Franse regering in het verkeerde keelgat is geschoten". De zakelijke inhoud van het vraag gesprek is door vrijwel alle kranten in de wereld reeds gepubliceerd, maar wat de kranten niet konden kan de televisie wel cn dat is: de kijkers een rechtstreek se indruk geven van de verdwazing, die zich van een verbitterde, oude ambitieuze ex-politicus heeft meester gemaakt Ironie De laatste woorden die de heer Neu man aan de uitzending van het vraag gesprek had willen laten voorafgaan wa. ren: Roderick Mac Farguhr ontmoette ex-premier Bidault onlangs in Londen en kreeg de gelegenheid een aantal vra gen te stellen aan de man, die in acht- tien jaren veranderde' van een nationale held in iemand, waarvoor Frankrijk zich nu schaamt" Hiermee was de uitzending in „Brand punt" geëindigd, en de KRO wilde toen een haastig gemonteerd ander nieuws programma vertonen. Onder de haast had echter het werk geleden, zodat o ironie! het beeld vrijwel onmiddellijk wegviel. Voor degenen die mochten denken dat er tóch iels met de zender werd gedaan (en dat dit gedacht is bleek wel uit sympathiserende telefoontjes aan de KRO) zij vermeld, dat overmon- teren van het programma teveel tijd vergde, omdat on negen uur België zou gaan meekijken naar het amuse mentsprogramma. Daarom verviel „Brandpunt" en werd er een filmpje gedraaid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7