ia Nieuwe bewind in Syrië door vele landen erkend Explosie maakt puinhoop van fabriek: 19 doden Leiders wisten niets af van Stalins willekeur Franse kunstmaan in '65 met Amerikaanse hulp Boer in hongerstaking wegens onteigening Ta eea Ijskristallen in wolken „,DE Transatlantische tv via onderzeekabels Medeplichtige aan aanslag op De Gaulle gedood Lichte aardschok België Geen gifgas in Zuid-Vietnam Soekarno naar N.-Guinea Nog dit jaar pr oeven Einde deze week weer kranten in New York I Spiegel-affaire met vervolg? Somali in verzet tegen Engeland Kennedy in juni naar Europa Franse ondergrondse kernontploffing? Stakers negeren oproep Franse premier TOCH IS HET ZO! I-O 5 MAANDAG 11 MAART 1961 Opstand zonder bloedvergieten |E nieuwe Syrische premier Salah Bitar heeft zaterdag voor het eerst zijn nieuwe twintig man sterke kabinet voorgezeten. kabinet, waarin veertien so- «i cialisten zitting hebben, waar ronder tien van de Baath-partij, e besprak de beginselen en grond en slagen van het nieuwe revolutio naire bewind, dat definitief de macht in handen schijnt te hebben- ak Vele landen hebben bet nln—hew'"* Syrië reeds erkend, waaronder Jenien, Lgyp'e. en zelfs Jordanië. Ook de V.S. hebben laten weten niet ongenegen te *un het nieuwe bewind te erkennen. Voordat het zover is zal e—sf met ar- imdere landen overleg gepleegd moeten In Washington de nieuwe regering meer georiënteerd is op de Arabische eenheid dan Nasser- gezlnd is. Ook Irak heeft Syrië erkend. Gisteren werd reeds een officiële delegatie uit Irak verwacht, onder leiding van de Iraakse vice-<premier. Van deze dele gatie maken vele ministers deel uit, allen behorend tot de Baath-partij. Uit Damascus is gemeld, dat alles rustig is. Op strategische punten waren troepen en tanks opgesteld. Er schijnt geen bloed te zijn gevloeid, hoewel zich op verschillende plaatsen schermutse lingen hebben voorgedaan. De Syrische luchtmacht keerde zich namelijk aan vankelijk tegen de rebellen en vloog zelfs boven het revolutionaire hoofd kwartier. Later schaarde de luchtmacht zich ook achter de opstand. Weer vrij In Amerika worden thans experimen ten ondernomen met transatlantische te levisie-uitzendingen via onderzeekabels, al gaat ook de experimenten met rulm- tesatellieten onverminderd verder, toch tiet men ook nog grote mocellikheden i het gebruik van onderzeekabels. Technische wetenschapsmensen be richten. dat dank zij de nieuwe, sta biele transistors, die de radiolampen in de onderzeese versterkers kunnen ver vangen en het geringe stroomverbruik de van deze transistors de kabels voor de N bandbreedte van televisiefrequenties uitunnen worden geëxploiteerd, nd Men gelooft dat het over 3 tot 4 jaar mogelijk zal zijn. transatlantisch relais tot stand te brengen. W. F. Hermans doet met meer mee De auteur W. F. Hermans, die na de iwestie met de ..gekraakte omnibus" niet meer als vragensteller is opgetre- en in de VPRO-televisierubriek ..Boe ten aan het woord" heeft nu helemaal Ie redactie van deze uitzending verla- len. Op 19 maart a.s., wanneer de rubriek toeer op het programma staat, zal Hel en i Haasse als vragenstelster optreden, Jij ontvangt dan de schrijfster Nel Woordzij. Het is nog niet bekend of Hei- la Haasse permanent aan de rubriek ijjlbJijft meewerken. Hilversum I 402 m. AVRO: 18.00 Nieuws: 1.15 Politieke lezing; 18.25 Pianospel: lichte n muziek: 18 35 Concoursmuziek 1963 5): Ne derlands koperorkest: 19.00 Fragmenten uit ll|Franse opera's (gr.); 20.00 Nieuws; 20.05 De at-Radioscoop: programma voor de hele fami- ,lie; 22.30 Nieuws en mededelingen: 22.40 Ac tualiteiten: 23.00 Jazz- en dansmuziek; 23.55- 14.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. NCRV: 19.00 Nieuws i weerpraatje; 19.10 Grammofoonmuziek ior de teenagers. 19.30 Radiokrant: 19.50 «erZigeunerorkest (gr.): 20.00 Licht instrumen- Mjjtaal kwartet; 20.15 Mijnheer de Voorzitter lorum: 20.45 Radiophilharmonisch orkest, poot koor en zangsoiist: 21.25 Promenade orkest; 22.00 Volk en staat, parlementair commentaar: 22.15 Muzikale momentopna men; 22 30 Nieuws: 22.40 Avondoverdenking: je- Ö.55 Boekbespreking: 23.05 Oude Nederland- let ie liederen bij de Kaapse Maleiers, muzika- i. Ie lezing; 23.25 Lichte grammofoonmuziek: 13.50 Op de man af. praatje; 23 55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND VAN 18—20 UUR la' Felix Mendelssohn Barthold.v ..Paulus" ZO Oratorium in twee delen. Lauren"-* Dutoit. Maria Nussbaumer, a f- Hans Inofflor Loeffler, tenor; Otto Wiener, bas; A' -demie Kammerchor; Wiener Symphoniker Diri gent: Ferdinand Grossmann. NTS; 19.30 De zwervers, oud filmpje: 19.45 Openbaar Kunstbezit; 20 00 Journaal en iveeroverzicht: 20.20 Zendtijd politieke par tijen: Uitzending van de Partij van de Ar beid: 20.30 De raadselachtige Mr. Moto. ipeelfilm: 21.35-±22.15 Eurovisie: Wereld kampioenschappen ijshockey te Stockholm gedeelte van de wedstrijd Canada—V.S. var De voormalige opperbevelhebber van de Syrische troepen, generaal Zahreddin, mocht vrijdag kort na zijn arrestatie naar zijn huis terugkeren, dat evenals de verblijfplaatsen van andere leden van het omvergeworpen bewind door mi litairen wordt bewaakt. Ex-premier Koedsi schijnt ongedeerd te zijn. Volgens sommige waarnemers in de Syrische hoofdstad heeft de staatsgreep, evenals die destyds in Irak, een anti communistisch karakte- gekregen. Er schijnen veel linkse elementen tc zijn 1 gearresteerd. Het nieuwe bewind zou amnestie hebben verleend aan alle zes tien officieren, die na de bloedige op stand van Aleppo van vorig jaar gestraft: zijn. Egypte heeft besloten zijn activiteiten in het kader van de Arabische Liga vol ledig te hervatten. Egypte boycotte de Liga na de vergadering van de Raad in augustus 1962. toen de Syrische haat campagne tegen Egypte werd behandeld en naar de zin van Nasser Syrië onvol-! doende werd veroordeeld. Egypte ver klaarde nu. dat de gebeurtenissen in Damascus een afdoend antwoord zijn op de campagne van het vorige Syrische bewind. De 36-jarige overste Bastien-Thiry. die vorige week maandag ter dood werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de moordaanslag in augustus te Petit-Clamart op president De Gaulle, is vanmorgen vroeg door een vuurpeloton in het fort Ivry bij Parijs terechtgesteld, aldus een bericht van de Franse staats radio. Jean Marie Bastien-Thiry was de orga nisator van de aanslag te Petit-Clamart, 's avonds 22 augustus 1962. Hij heeft ook bekend de leider van het komplot ge weest te zijn. Hij werd op 17 september gearresteerd. Vóór de aanslag van Petit- Clamart had hij twee andere aanslagen op touw gezet. Een op 8 augustus en de andere op 22 augustus 's morgens. Bastien-Thiry heeft verklaard gehan deld te hebben „in overeenstemming met de leiding van de O.A.S.C.N.R." (na de onafhankelijkheid van Algerije kwam de C.N.R. in de plaats van de O.A.S.) Behalve Bastien-Thiry zijn op 4 maart door het militaire hof van justitie in Vincennes twee medebeklaagden van Bastien-Thiry ter dood veroordeeld, na melijk Alain Bougrenet de la Tocnaye en Jacques Prevost. Nog drie andere, medebeklaagden zijn bij verstek ter dood veroordeeld. De doodvonnissen tegen Bougrenet de la Tocnaye en Prevost zijn door De Gaulle inmiddels veranderd in levenslange ge vangenisstraf. In een communiqué van het ministerie van defensie wordt gezegd, dat het verzoek om gratie van Bastien- Thiry door de Franse president is af gewezen. (Van onze correspondent in Bonn) Bij een ontploffing in de Wil helm Siepmann Werke k.g. in Belecke in Sauerland zijn zater dagmorgen 19 personen gedood en 40 gewond. Zeven gewonden ver keren nog in levensgevaar. Kort na de ontbjjtpauze explodeerde de fabriekshal, waarin zware hydrauli sche smeedhamers, die tonnen wegen, stonden. De hal stortte in elkaar. Arbei ders werden onder neerstortende hamers of onder puin bedolven. Door de onderaardse gang die de sme derij met andere fabriekshallen verbindt, plantte zich de drukgolf der explosie voort. Ook deze hallen werden zwaar beschadigd. In de onderaardse gang be vonden zich vele arbeiders, die van de ontbij fepauze naar hun werkplaatsen te rugkeerden. Vermoedelijke oorzaak van de explosie is de verdamping van olieresten in een oververhitte leiding, waar samengeperste 'l&tcitc/' morgen Hilversum I. 402 in. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte gram mofoonmuziek VPRO. 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws: 8.15 Programma-over zicht Aansluitend: Lichte grainmofoonmu ziek: 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 De Groenteman; 9 15 Fragmenten uit Die Hohe Messe (gr.); 9 35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Voor de zie ken; 12 00 Licht ensemble en zangsollsten; 12.20 Regcringsuitzending: Voor de land bouw. 12.30 Mededelingen tb.v. land- en tuinbouw; 12.33 Mctropole-orkest: lichte mu ziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek: 13.25 beursberichten: 13.30 Dansorkest en zangso- listen; 14.00 Moderne kamermuziek; 1.23 Moderne koorwerkjes (gr.): 14.40 Schoolra dio; 15.00 Met naald en schaar: 15.30 Mez zo-sopraan en piano: klassieke en moderne liederen; 16.00 Voordracht: 16.15 Licht en semble met zangsoliste: 16.30 Voor de Jeugd; 17.30 Amateursprogramma: 17 55 New York calling. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws: 7.10 Morgengebed: 7.15 Muziekprogramma, •trip voor de jeugd en actualiteiten: 7.55 Overweging: .800 Nieuws: 8.15 Lichte gram mofoonmuziek: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing: 10 25 Moderne en klas- «leke grammofoonmuziek; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte grammofoonmuziek; 11.50 Volaan vooruit, lezing: 12.00 Mid dagklok-noodklok: 12.04 Lichte grammofoon muziek: 12.30 Mededelingen ten behoeve var land- en tuinbouw: 12.33 Lichte grammo foonmuziek: 12.55 Katholiek nieuws: 13 00 Nieuws; 13.15 Platennieuws; 13.30 Licht or kest en zangsolisten; 14.00 Lichte grammo foonmuziek: 14.35 Voor de plattelandsvrou wen; 14.45 Tierelantijnen, gevarieerd pro gramma (Herhaling van zaterdag 11.): 15 45 Lichte grammofoonmuziek; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zlekenlof: 17.00 Voor de kinderen; 17.45 Beursberichten: 17.50 Rege ringsuitzending: De aanmelding van eerste jaarsstudenten in de tandheelkunde voor het itudicjaar 1963-64. door prof. dr. H. M. J. Scheffer. directeur van het Tandheelkundig Instituut te Utrecht; 18 00 Licht instrumen taal kwartet met zangsolisten; 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken over actuele Proble men; 18.30 Lichte grammofoonmuziek: 18.50 Van klanten en wanten weten, vragenbeant- Woordlng, lucht doorheen wordt geleid, die de hy draulische voorhamers in beweging brengt. Deze leiding was al 20 jaar oud en liep vlak langs de onderaardse gaal tussen de verschillende fabriekshallen. De fabriek heeft 1500 man personeel. In de smederij werkten zaterdagochtend 166 man, die op het moment van de ex plosie gelukkig niet allen weer op hun werk waren. Zij die buiten op het fa brieksterrein nog wat treuzelden, brach ten er het leven af. De ijverigen hebben de dood gevonden. Nog twee Italiaanse gastarbeiders wer den vermist. Na dertig nor zoeken onder de puinhopen, werden hun lijken ge vonden. m Een hevige aardtrilling heeft zondag ochtend de huizen in de Belgische pro vincie Limburg een achttal seconden op hun grondvesten doen schokken. Het Belgische observatorium in Ukkel Iheeft op dezelfde tijd een lichte schok geregistreerd. Een nadere studie van de gegevens van de seismograaf is echter nodig om de aard van deze aardschok na te gaan, aldus werd meegedeeld. Een tornado wervelde, overal verwoesting zaaiend, door een deel van de Amerikaanse staat Alabama. In de stad Bessemer was de schade bijzonder groot, maar gelukkig vielen er door de tornado geen slachtoffers. Toch minder doden bij explosies in Zuid-Afrika Het aantal slachtoffers van de explo sies in de dynamietfabrieken in Johan nesburg is veel geringer dan aanvan kelijk werd gedacht. Dat komt doordat zich slechts een gering aantal personen in de gebouwen bevond, waarin de ont ploffingen zich hebben voorgedaan. Was er eerst sprake van omstreeks 40 doden, het blijken er nu drie te zijn, een blan ke en twee kleurlingen. De politie wist nog niet met zeker heid te zeggen of de explosies zijn ver oorzaakt door saboteurs. Dit was wel het geval bij ontploffingen in Durban gisteravond, waar enkele gebouwen, de kantoren van de commissaris voor Ban toezaken, licht werden beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. 4 In verband met de Russische en Chi nese beschuldiging, dat de Amerikanen bij de strijd in Zuid-Vietnam gifgas ge bruiken, heeft een Amerikaanse militai re woordvoerder in Saigon verklaard, dat het hier waarschijnlijk gaat om een onkruidverdelgend middel, dat ook in de VS gebruikt wordt. Hij zei dat de luchtmacht van Zuid- Vietnam dit middel gebruikt om het dichte gebladerte in de rimboe op te ruimen en de communistische guerrilla strijders te verjagen. Het werd ook ge spoten over de stroken grond, waarop de guerrillastrijders maïs en groente verbouwen. Ook Cu'oa heeft de Amerikanen ervan beschuldigd dat zij gifgas in Zuid-Viet nam gebruikt hebben. In een Zuid Viet namese provincie zijn ruim 50.000 slacht offers gevallen, aldus radio-Havanna. Het is mogelijk dat president Soekarno zich naar Westelijk Nleuw-Gulnea zal begeven ter bijwoning van de plechtig heden die gehouden worden voor het offlcieël overnemen van dit gebied door Indonesië. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat het bezoek van de pre sident het hoogtepunt zou zijn. Hij zou vergezeld worden van ministers, leden van het corps diplomatique en een groot aantal journalisten. Indonesië is van plan er een specta culaire gebeurtenis van te maken waar aan uit het gehele Indonesische rijk sterren uit de vermaakswereld en het culturele leven hun medewerking zul len verlenen. Chroesjtsjef over terreurdaden Geen coëxistentie in de kunst PREMIER Chroesjtsjef heeft op een bijeenkomst van com munistische leiders in het Krem lin met schrijvers en kunstenaars een aantal opmerkelijke dingen gezegd. Zo zei hij onder meer, dat de communistische leiders onder Stalins bewind (daarmee zichzelf insluitend) zeer wel op de hooste waren van de arrestaties die plaats hadden, maar toch vol komen onkundig waren van het feit, dat het hier onschuldigen betrof. „De leiders hadden ten volle ver trouwen in Stalin en konden eenvou dig niet geloven dat er renresailles werden genomen tegen eerlijke en dc zaak van het communisme toegewijde lieden'', aldus de Russische premier. Stalin genoot door zijn revolutionair verleden de steun van partij en volk. Later echter had de partij met kracht de willekeur en het misbruik van macht waaraan Stalin zich schuldig maakte, veroordeeld. ..Maar ook erkent de partij zijn verdiensten als toegewijd dienaar van het marxisme". Volgens Chroesjtsjef was Stalin in zijn laatste levensjaren ziek en leed hij aan vervolgingswaanzin. De voormalige chef van de geheime poLitie, Beria. en de in ongenade ge vallen ex-premier Malenkof hebben kort na Stalins dood de likwidatie van Oost- Du ï.tsland als socialistische staat voor gesteld. zei Chroesjtsjef, en zij hadden ge tracht de vriendschappelijke betrekkin gen van de Sowjetunie met andere so cialistische landen te ondermijnen. Over een geheel onderwerp sprak de Rnssische premier vervolgens. Hij verklaarde zich een pertinent tegen stander van vreedzame coëxistentie van socialistische en burgerlijke ideo logieën typ het gebied van de kunst en daarmee volgde hij de leninistische zienswijze, vooral ook wat zijn ver werping van abstracte kunst betrof. Degenen die het denkbeeld huldigen van vreedzaam naast elkaar bestaan in ideologische zaken, neigen tot anti- communisme". Chroesjtsjef huldigde Mikhail Sjolokof, maar veroordeelde Geen geld voor stuk weiland De 47-jarige landbouwer-vee houder W. van Hoften uit de Betuwse plaats Heerewaarden is vandaag in hongerstaking gegaan. HJj heeft dit besluit genomen als protest tegen de behandeling, die hjj heeft ondervonden van de staatsdomeinen bjj de onteige ning van een stuk weiland. Rijks waterstaat had weliswaar een schadevcrsroeding opgesteld voor boer van Hoften, die het stuk in het in geding zijnde weiland had ge pacht, maar door de Domeinen is tot dusver niets betaald. Voor de negen koeien, die op het wei land graasden, was geen andere ruimte te vinden, met als gevolg, dat ze moes ten worden verkocht. De vier koeien, die boei- Van Hoften nog bezit, leveren te weinig op. om met vrouw en drie kinderen van te kunnen leven. In dicht vorm maakte de gedupeerde boer zijn omstandigheden reeds bekend aan minis ter Korthals. In deze brief schreef hij onder meer: „Wat Gij niet wilt, dat U ge schiedt, doet dat ook aan anderen niet, Brengt Gij de zon in 's naasten leven, zij zal op U haar weerschijn geven. Als toegift nog voor deze prijs, voor al wat mij is toegedacht, maar nimmer iets van is gebracht. Geachte Heren, nu voldaan, welaan zal ik op 11 maart in hongerstaking gaan. Mijn vee, dat houd ik nog in Veto NAVO-landen over kernmacht niet uitgesloten Roswell Gilpatric. de Amerikaanse onderminister van defensie, heeft gis teren in een vraaggesprek voor de televisie gezegd het niet ondoenlijk te achten, dat vier of vijf NAVO-landen het recht van veto zouden uitoefenen over het lanceren van Polaris-raketten door de voorgestelde kernstrijdmacht van de NAVO. Alle vijftien vingers aan de trekker vond hij te omslachtig. Een beslissing op dit punt is nog niet ge nomen. Het is heel goed mogelijk, aldus de onderminister, dat zich ook Ameri kaans personeel op de schepen met Polaris-raketten zal bevinden, aangezien Amerika zijn NAVO-bondgenoten heeft aangeboden te delen in de kosten en de bediening. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft gisteravond meegedeeld, dat begin 1965 vanaf Cape Canaveral de eerste Franse kunstmaan zal worden gelanceerd en wel met behulp van een Amerikaanse vier- traps „Scout"-raket. Deze satel liet zal geheel onder verantwoor delijkheid van het Franse centrum voor ruimte-onderzoek (CNES) worden vervaardigd. Deze onderneming geschiedt in het kader van een gezamenlijk program ma ter bestudering van de voortplan ting van radiogolven van zeer lage freouentie, overeenkomstig een pro tocol dat 18 februari door de voorzit- leven. totdat mijn krachten hel be geven." Zij, die boer Van Hoften kennen, ziin ervan overtuigd, dat hij zijn been stijf zal houden. En zelf dreigt hij: „Voor mijn gezin ben ik bereid te sterven." Op de foto is boer Van Hoften bezig aan zijn laatste maaltijd. I „Het is niet langer gevaarlijk om in de Nijl te zwemmen, omdat de krokodillen het toch alle maal te druk hebben met het leren van dc twist". Dat is ongeveer de inhoud van een nieu we topsong op de Tsjechische hitparade. Het liedje heet „Kro- kodillentwist". Woorden lijken verder overbo dig. I Een broer en een zus ter die van elkaar wer den gescheiden toen zij nog kinderen waren, hebben elkaar zaterdag weer voor het eerst sinds veertig jaar ge zien. De laatste twintig jaar hebben zij slechts 12 kilometer van elkaar geleefd zonder dat zij het wisten. Zij waren pas negen en vijf jaar toen zij werden geschei den. Zij waren zich maar nauwelijks van el- kaars bestaan bewust en groeiden in verschil lende plaatsen in Italië op. Hij werd kleerma ker en vestigde zich in Rapallo. Zij trouwde en ging in het naburige Chiavari wonen. Door middel van een toevalli ge gemeenschappelijke kennis hoorden zij van elkaar en de rest ging vanzelf. I Tensing Norgay, de Nepalese bergbeklim mer, die met sir Ed mund Hillary 10 jaar geleden de Mount Ever est heeft bedwongen, maakte zaterdag deel uit van een ploeg die de top van de Elbroes, de hoogste berg van de Kaukasus heeft bereikt. Tot de klimmers be hoorden een Rus, een Duitser en een Oekraï ner. I In Moskou is het weer raak. De stad we\d za terdag getroffen door een sneeuwstorm bij snel dalende temperatu ren. De voorafgaande dooi had van de straten modderpoelen gemaakt, maar de vorst verander de de straten weer snel in ijsbanen. Het ver keer liep volkomen het honderd. I Een Servische boer was 47 jaar geleden ge trouwd, maar moest toch dezer dagen met vrouw, dochter er schoonzoon, zijn klein zoon en diens verloofde op het gemeentehuis ver schijnen om zijn huwe lijk te laten „ratifice ren". Toen zijn klein zoon en diens aanstaan de namelijk hadden aangetekend, was geble ken dat het huwelijk van grootvader wel door een priester was ingezegend maar dat men de bur gerlijke stand vergeten had. De uitgevers van de Newyorkse kran ten en de stakende typografen hebban zaterdagavond meegedeeld, dat zij vol ledige overeenstemming hebben bereikt op een punt na. Dit betreft het vinden van een gemeenschappelijke datum, waarop de contracten met de tien vak bonden die de werknemers vertegen woordigen. zullen aflopen. Alleen het Amerikaanse krantengilde, waarin de journalisten en het kantoorpersoneel zijn verenigd, moet zijn goedkeuring nog aan de voorgestelde datum verle nen. Deze vakbond had kort voor de staking van typografen begon een nieuw contract gesloten met het merendeel van de Newyorkse dagbladen. Als ook deze laatste moeilijkheid is overwonnen zal een einde zijn gekomen aan de sta king, die ruim drie maanden geduurd heeft. Vrijdag jl. had burgemeeste; Ro bert Wagner van New York reeds ge- i wag gemaakt van een voorlopige over eenstemming. De uitgevers hopen hun i kranten aan het eind van deze week weer te laten verschijnen. (Van onze correspondent In Bonn) De sociaaldemocratische partij heeft officieel de handelwijze van haar bonds- daglid Gerhard Jahn veroordeeld. In een stormachtige zitting heeft het S.P.D.- I hoofdkwartier zaterdag vastgesteld, dat het doorgeven van geheime bondsdagdo cumenten aan derden niet goed te pra ten is. Jahn. die lid is van de defensiecom missie van de Bondsdag, had toegege ven geheime notulen van een vergade ring der commissie te hebben doorgege ven aan de redacteur Hans Schmelz van het Bonner bureau van ..Der Spiegel". Jahn handelde met goedkeuring van de voorzitter der commissie. Merten, even eens socialist. Het hoofdparket in Karlsruhe onder zoekt inmiddels of ook de socialistische senator voor binnenlandse zaken van Hamburg, de socialist Hellmuth Schmidt, geheimen aan „Der Spiegel" heeft ge geven. Door dit alles is in Bonn een nieuwe ,,Spiegel"-affaire ontstaan. De F.D.P.- voorzitter dr. Erich Mende heeft inmid dels geëist dat Merten zal worden ont heven van zijn functie van voorzitter van de Bondsdag-defensiecommissie. De C.D.U.-C.S.U. hebben „vergaande stap pen" in het uitzicht gesteld. ter van de C.N.E.S., dr. J. Coulomb, en de plaatsvervangend directeur van de N.A.S.A., dr. Hugh Dryden, is ge tekend. De Franse kunstmaan heeft de code naam „Fr-155 (France 1) gekregen. Zij zal waarschijnlijk een ellipsvorige baan om de aarde beschrijven op een hoogte tussen de 300 en 3000 kilometer. Over het gewicht van de satelliet is niets meegedeeld, maar uit het feit dat hij door een „Scout"-raket in een baan om de aarde moet worden gebracht wordt afgeleid dat het niet buitengewoon groot zal zijn. De zenders van de Fr-1 zullen ..gevoed" worden door zonnecellen op de buitenwand. Aan de lancering van de Franse sa telliet zullen nog dit jaar twee proeven voorafgaan. Deze zullen worden onder nomen met „Aerobee"-raketten vanaf het eiland Wallops in Zuid-Virginië. De twee „Aerobees" zullen wetenschappe lijke instrumenten bevatten van Franse makelij. Het Franse centrum voor tele- communicatie-onderzoek zal de instru menten vervaardigen en de proeven met de satelliet en de raketten leiden. Een van de „Aerobee'Manceringen zal over dag, de andere 's nachts worden onderno men. Het doel van deze proeven is het verrichten van waarnemingen op een hoogte van tussen de 67 en 100 kilome ter. De resultaten van de proefnemingen zullen volgens het tussen Frankrijk en de Verenigde Staten getekende protocol ter beschikking worden gesteld van alle belanghebbende wetenschapsmensen in de wereld. Ilja Ehrenburgs pogingen om de ab stracte kunst te verdedigen. Hij waarschuwde de Russische kunste naars voor de burgerlijke pers als zij naar het buitenland gaan. Verschillende be zoeken van Sowj et-kunstenaars aan het buitenland hadden een „onaangename" indruk achtergelaten. De jonge dichter Jeftoesjenko had zich „waardig gedra gen" in West-Duitsland en Frankrijk, maar ook hij had de bekoring niet weer staan om de hulde van het bourgeois- publiek te verdienen. In overeenstemming met Chroesjtsjef» woorden heeft zijn schooonzoon, Adzjoe- bei, hoofdredacteur van de Izwestia, in Venetië gezegd, dat Boris Pasternak de Nobelprijs had gekregen voor een „lang dradig en niet veel om het lijf hebbend boek". Iedere communist zou dit werk moeten afwijzen, omdat Pasternak niet voor een ideaal werkte, aldus Adzjoebei. In Hargelsa. Somalië, is zaterdag een uitgaansverbod afgekondigd nadat beto gers Britse kantoren hadden geplunderd en schade hadden toegebracht aan het Britse consulaat. De regering van Somalië is zaterdag bijeengekomen om zich te beraden over de Britse bekendmaking aangaande de vorming van een nieuw gewest in Ke nia. waar veel Somali's wonen. Dit district zou een beperkte autono mie krijgen en niet bij Somalië gevoegd mogen worden, zo heeft de Britse mi nister Sandys verklaard. De avondklok in het land moest wor den ingesteld omdat honderden Soma li's hadden gedemonstreerd voor aan sluiting van het noordelijk grensgebied van Kenia bij Somali. Intussen zijn met het oog op de roe rige toestand gisteravond negentien Britten per chartervliegtuig uit het land geëvacueerd. President Kennedy zal in de twee de helft van juni Italië en West- Duitsland bezoeken, zo heeft een woordvoerder van het Witte Huis gis teren meegedeeld. De data zijn nog niet vastgesteld. De woordvoerder wist niets van plannen om Londen of West-Berlijn in het reisschema van de president op te nemen. In gewoonlijk betrouwbare kringen in Parijs is gezegd, dat Franse kernge leerden voorbereidingen treffen voor een nieuwe ondergrondse kernproef, die bin nenkort in het Hoggar-gebergte in de Sahara tot stand zou worden gebracht. Er zou een kleine kernbom beproefd worden die moet dienen als de ontste king van Franse waterstofbommen. Franse mijnwerkers hebben zaterdag met spandoeken betogingen gehouden, nadat hun vakbondsleiders eenparig de oproep van premier Pompidou om het werk te hervatten van de hand gewezen hadden, Ook acht burgemeesters heb ben aan de betogingen meegedaan. Het stakingscomité in Lotharingen heeft waarborgen, geen beloften ge- eist en onmiddellijke, onvoorwaardelijke hervatting van de onderhandelingen tus sen de regering en de vakbonden. Het eist ook een bijzondere bijeenkomst van het parlement dat thans op reces is. Pompidou zei vrijdag, dat de regering de geëiste elf procent loonsverhoging niet geheel kan inwilligen, omdat zij moet waken tegen inflatie. De Franse premier beloofde, dat de looneisen van de mijnwerkers in september weer behandeld zullen worden. De Zwitserse regering heeft bekend gemaakt, dat de Franse mijnwerkers staking een kritieke situatie heeft ge schapen voor de Zwitserse elektriciteits voorziening. De Zwitserse regering heeft aangedrongen op de grootst mogelijke bezuiniging in het gebruik van stroom. 1151) De halo-verschijnselen, waar- de kleinste afwijkingen ondergaan, onder we verstaan de grote en de slechte een zeer langzame verande- kleine kring om dc zon, raakbogen, ring, wanneer het prisma draait, bijzonnen, Iichtzuilen, lichtkruisen Dat wil dus zeggen, dat er veel en wat we daarover méér hebben meer ljskristalletjes de goede, dan genoemd, kunnen optreden in be- de verkeerde «tand Innemen om het paalde wolkenformaties die zeer licht In de richting van ons oog af fraaie namen dragen, doch die we te buigen. desondanks niet zullen noemen, om Worden bij de zeszijdige prisma's de eenvoudige reden dat alleen een de lichtstralen dus veelvuldig naar deskundige aan deze aanduidingen de waarnemer afgebogen, waardoor Iets heeft. En juist de deskundige kringen ontstaan (de kleinste kring behoeven we over de halo-verschijn- bij 60 gr. de grote bij 90 gr.), zo- selen niets te vertellen. dra de ijskristalletjes bepaalde voor- Hebben we de omstandigheden keurstanden gaan innemen, treden waaronder halo's kunnen optreden bovendien lichtvlekken of bogen op. genoemd, dc oorzaak van het ver- De bijzonnen ontstaan bijv. wanneer schijnsel hebben we nog op geen een groot aantal zeshoekige ijskrls- enkele wijze aangeduid. Welnu, het talletjes vertikaal gericht zijn. wat zijn de ljskristalle tjes ln deze wol kenformaties die voor het optreden van halo-verschijn- selcn aansprakelijk zijn. En het ls de regelmaat van vor men die deze ljs kristalletjes bezit ten, waardoor de mooie symmetrie schijnselen optreedt. op zich zal voordoen bij de Uszulltjes die aan één uit einde hol zijn, ot bij de langzaam vallende kristallen die de vorm heb ben van een zes- kantig tafelblad, dat in het midden een ijszulltje der lichtver- steunt. De vertlkale stand dlc der- Dlt wijst er gelijke kristalvormen bü voorkeur reeds op, dat lang niet alle ijswol- zullen Innemen tijdens het zweven ken kringverschijnselen zullen ver- of langzaam dalen, springt dlrekt in tonen, want sneeuwsterretjes en bol- het oog. vormig samengevoegde kristallen De Iichtzuilen kunnen voorts ont- hebben niet de gewenste vorm om staan door ijsschilfertjes die heel het licht op de wijze van een pris- langzaam vallen, terwijl bij andere ma te brêkcn, en te kleine kristal- ongewone halo-vormen ook Ijskrls- letjes zijn evenmin geschikt. tallen van ongewone vorm een rol De kleine kring om de zon ont- spelen. In alle gevallen Is echter staat door breking van het zonlicht sprake van ijskristallen, die het In- In een wolk van ljskristalletjes die vallende zon- of maanlicht breken dikwijls de vorm hebben van een of eventueel terugkaatsen, zeskantig prisma. Literaard zweven Nu we toch over ijskristallen spre- bi elke blikrichting ontelbaar vele ken, moeten we u er ook eens op van dergelijke kristalletjes, die wijzen, dat de koude winter die we al naar de oriëntering van de inval- beleefd hebben nog niets is in ver lende lichtstralen het licht min of gelijking met de zeven maanden meer doen afwijken. Evenals bij de durende winter van 1225! regenboog, geven de lichtstralen, die H. PÊTILLON

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5