Regering wil Bidault niet op Nederlandse t.v.-scherm Commentaar De Gaulle komt naar Nederland Politieke partij zal zichzelf opheffen Irak en Egypte blij met staatsgreep Vrees voor verstoring relatie tot Parijs Opdooi isoleert twee Utrechtse dorpen r Hollandsche Veld Zet KRO doordan komt uitzending toch niet in de ether Feuilleton van Agatha Christie ieuws in één oogopslag Lijk van man in regenput Tientallen doden en gewonden in Johannesburg Chauffeur viel in wollen dekens Henry Ford zag zijn nieuwe jacht Nijmegen scherp op aanranders (Tüta) ii Nieuwe Lekke Courant Zaterdagclag 9 maart 1963, 43ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" niet zo SIMPEL als het LIJKT Zie pagina 5 J Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Abonnementsprijzen GEORGE BIDAULT contrabande TVE regering heeft bezwaar tegen de uitzending van het in Engeland door de B.B.C. afgenomen interview met Bidault, dat de K.R.O. vanavond om tien voor half negen wilde uitzenden in haar rubriek „Brandpunt". Wanneer de omroepvereniging de uitzending toch laat doorgaan, zal de re gering maatregelen nemen krachtens artikel 20 van het Televisiebesluit. Dit betekent, dat Den Haag de zender zal uitdraaien. De voorzitter van de KRO, i |$ET GEHEIM VAN DE BLAUWE TREIN X Ter afwisseling beginnen wc maandag met een der nieuwste thrillers W an de bekende Engelse schrijfster Agatha Christie als onze nieuwe feuilleton en wel „Het geheim van de blauwe trein". Al in de eerste loofdstukken maken we kennis met een paar heel mysterieuze figuren i met een al even geheimzinnig pakket. We kunnen natuurlijk niet al te diep op de boeiende intrige vol Indingrijke wendingen ingaan, omdat dan de grote spanning die Agatha ook weer in dit bock heeft verweven, er af zou zijn. Wel kunnen ci 'e zeggen dat de beroemde diamant „Hart van Vuur" een belangrijke c»fol speelt in dit verhaal en dat de bekende detective Hercule Poirot Uiteindelijk tevoorschijn komt als de grote oplosser van alle raadsels. Op grond van artikel 20 van het Televisiebesluit zal de regering maatrege len nemen om te voorko men, dat de KRO van avond in haar rubriek „Brandpunt" het inter view met Bidault, dat d'e BBC deze week heeft uit gezonden. op het beeld scherm brengt. Aan de voorzitter van de KRO is medegedeeld, dat de re gering geen verstoring van de goede betrekkingen met Frankrijk wenst. De legerofficieren in Syrië die een geslaagde ;reep naar de macht heb- >en gedaan, hebben een regering gevormd onder leiding van de ervaren po liticus Salah Bitar. Hij is tevens minister van bui tenlandse zaken. In Lon den verluidde, dat het nieuwe bewind niet zon der meer ais pro-Nasser mag worden aangemerkt. De opdooi brengt in vele delen van het land [rote moeilijkheden voor iet verkeer mee. Er zijn wegen waarop geen en kele auto mag rijden. In Utrecht zijn door het weg vallen van de verbindin gen enkele dorpen ge ïsoleerd. Het kabinet-De Quay heeft blijk gegeven van een goed bestuur en van een positief sociaal beleid van christelijk gehalte. Onze fractie ziet op het beleid van het kabinet met grote voldoening terug. Deze woorden zijn van Ue voorzitter van de K V K- fractie. Hij sprak deze waardering uit op een vergadering van de partij raad van de K.V.P., die gisteren en vandaag in Utrecht is gehouden. Het aantal gezinnen en lersonen dat door de dag- liaden wordt bereikt, is •eel groter dan de opiage loet vermoeden. Deze voor de adverteerders be- angrijke conclusie :s op- [enomen in een lijvig rap- >rt dat handelt over de eesgewoonten van het >ubliek. Dit rapport met '00 tabellen en 50 000 cij fers is opgesteld na een uitgebreid onderzoek, in gesteld door het NIPO. —4 Pui 70C Bij een explosie in een dynamietfabnek in Mod derfontein zijn vanmorgen vroeg ueniallen doden en gewonden gevallen. Dr. Den Hollander heeft het K.L.M.-personeel via de Ondernemingsraad uitvoerig ingelicht uver de situatie waarin de lucht- •tmaatschappij ver- vaartm keert SALAH BITAR nieuwe premier H. W. van Doorn, heeft van staats secretaris Scholten een telegram ge kregen waarin wordt meegedeeld, dat de uitzending van het ook in Engeland omstreden interview met de anti-Gaullist Bidault „ernstige di recte verstoringen van de goede be trekkingen met een bevriende mo gendheid tot gevolg zal hebben" Vannacht heeft het bestuur van de KRO de situatie in een spoedverga dering besproken. Het artikel 20, volgens welk de rege ring kan ingrijpen luidt: „Onze minister (de minister van O. K. en W.) kan alle instellingen die zendtijd hebben verkre gen, in geval zij enige bepaling van dit besluit hebben overtreden voor een ze kere termijn van het doen van uitzen dingen uitsluiten". De uitzending van het interview met Bidault zou dan strijdig zijn met arti kel 4, lid 1 van het besluit, dat luidt: „De uitzendingen mogen niets bevatten, dat gevaar kan opleveren voor de veilig- In een regenput achter zijn woning aan de Lingsforterweg in Arcen ts gister avond het stoffelijk overschot aangetrof fen van de 46-jarige licht invalide ar beider P. v. Knippenberg. De polibie ver moedt dat er tijdens de afwezigheid van echtgenote en zoons (14 en 10 jaar) een vechtpartij heeft plaats gehad en dat de Leer Van Knippenberg daarbij is gedood. De dader heeft daarna het stoffelijk over schot in de regenput geworpen, aldus veronderstelt de politie. Het huis van het slachtoffer, een oude arbeiderswoning, is vrij eenzaam gelegen aan de weg die van Arcen door een bosrijke streek naar de Duitse grens voert. Van Knippenberg stond bekend als een rustig man Erkenning nieuw Syrisch bewind De opstandige legerofficieren, die vrijdag liet oude regime van Syrië omvergeworpen hebben, hebben een nieuwe regering gevormd onder lei ding van de ervaren politicus Salah Bitar. De Verenigde Arabische Repu bliek cn Irak hebben de nieuwe Syri sche regering erkend. De rebellen, die beweren het gehele land in hun greep te hebben, hebben de avondklok met vier middaguren \erkort en deze dag tot nationale feest dag geproclameerd. Toen 24 uur nadat in Damascus de Ex plosie dynam iet fabriek In een grote dynamietfabriek in Modderfontein, even buiten Johan nesburg. hebben zich vanmorgen vier ontploffingen voorgedaan, die tussen 35 en 45 doden zouden hebben geëist Minstens 27 gewonden werden in zie kenhuizen opgenomen. De explosies waren over een afstand van ruim dertig kilometer hoorbaar, ter wijl van huizen, gelegen binnen een straal van bijna tien kilometer, muren scheurden en vensters werden vernield. De ontploffingen deden steekvlammen opschieten zo hoog als bomen en de rookkolommen stegen op tot een hoogte van bijna zeventienhonderd meter. De fabriek, de grootste dynamietfa briek ter wereld, heeft meer dan 4.000 arbeiders. In het winkelcentrum van het onge veer twee kilometer van de fabriek ge legen Modderfontein bleef vrijwel geen etalageruit heel. De toegangspoorten tot de fabriek zijn gesloten en alle wegen erheen staan onder politiebewaking. staatsgreep had plaatsgevonden de mor gen aanbrak, maakte de revolutionaire raad een kabinet van 20 leden bekend waarin Bitar premier en minister van buitenlandse zaken is. Bitar, de leider van de gematigde vleu gel van de Arabische Socialistische Baath partij in Syrië, is minister van buiten landse zaken van zijn land geweest, voor- aat dit in 1958 werd 'samengesmolten met het Egypte van president Nasser. In de V.A.R. werd hij kabinetsminister, maar toen Syrië maet een revolutie in 1961 zich uit de unie afscheidde, maakte hij bekend, dat hij de onafhankelijkheid van Syrië steunde. Men gelooft dat hij met andere leden van zijn pegering nog steeds voorstander van onafhaneklijkheid is maar met nau we banden met de Baathistische regering van Irak en het Egypte van Nasser. Door stroom gedood Tijdens de aanleg van een transport band in het bedrijf van de N.V. Han delsmaatschappij v.h. Egging te Does burg is de 33-jarige J. Zeegers met een elektriciteitskabel in aanraking gekomen. Hij was op slag dood. heid van de Staat, de openbare orde of de goede zeden". De regering kan hel toezicht op de radio- en t.v.-uitzendingen achteraf toepassen en tijdens de uitzending in grijpen. Het verbieden van een uit zending is in Nederland niet mogcljjk. Flitsen van het beruchte interview met Bidault zijn reeds in het N.T.S.- journaal van dinsdagavond uitgezonden. Hierop zijn geen aanmerkingen gemaakt. De N.T.S. heeft zich voorgenomen het weekoverzicht van morgenavond nog enige aandacht te schenken aan het in terview. De B.B.C. heeft een filmcopie van het interview zonder bezwaar ter beschik king gesteld van de correspondent van de K.R.O. in Londen. Of de K.R.O. uitzending van het interview van haar kant vanavond normaal door zou laten gaan. was vanmorgen nog niet bekend. De KRO heeft in ernstig beraad welke houding hij zal aannemen tegenover de van regeringszijde gemaakte bezwaren. De KRO zal de beslissing over het al dan niet doen uitgaan van deze uit zending aanhouden tot het laatste mo ment voor het voorgenomen tijdstip van de uitzending. Bij een inhaalmanoeuvre op de oprit aan de stadszijde van de brug over het Buiten-IJ bij Sohellingwoude ontstond vrijdag een gecompliceerde botsing. Daarbij waren een personenauto, een tankwagen en een militaire vrachtauto betrokken. De bestuurder van de perso nenauto, de textielverkoper H. Kars uit Zwanenburg werd uit het wrak van zijn voertuig geslingerd en kwam een eind verder terecht in het omgekeerde dak van zijn wagen. Tot rijn geluk was een aantal dekens, dat hij vervoerde, al voor hem in het dak gevallen, zodat rijn val nog enigszins werd gebroken. De heer Kars werd toch nog zwaa- gewond. Duizenden liters stookolie stroomden uit de tank van de andere auto en het verkeer moest ln beide richtingen ge sloten worden. Gouden kranen Met een chartervliegtuig arriveerde deze week op Schiphol Henry Ford II Het doel van zijn reis was.... het bezichtigen van zijn in aanbouw zijnd jachtin De KaagDe kosten van het jacht bedragen zo'n twee-en-een-halt miljoen gulden. Het jacht, dat door de scheepswerf Lent en Zn. wordt ge bouwd. zal reeds de volgende maand te water worden gelaten. Twee uur lang keek de heer Ford belangstellend naar en vergaapten zich vele gasten aan het fraaie en buitengewoon kost bare interieur. In de keuken stonden bijvoorbeeld niet minder dan drie koelkasten, terwijl de kranen van goud waren. Ook een vol-automatische wasmachine ontbrak niet. De heer Ford toont overigens een zeer praktisch man te zijn, want aan boord bevindt zich o.a. een installa tie, die zout in zoet water omzet. Voorts toont hij zich ook een kieskeu rig man. want een Fransman neemt het schilderwerk op' een wel zeer bijzondere wijze voor zijn rekening. Teneinde het geheel een ietwat ver weerde induik te geven mengt de schilder door zijn verf.bier. Het ranke vaartuig is 33.50 m lang, 6.75 m breed en heeft een diepgang van twee meterHet vaartuig wordt aangedreven door twee Dieselmotoren van elk 455 pk. Het jacht heeft een kruissnelheid van ongeveer 25 kilo meter per uur. S, f;: Sprong naar de redding. Een brandweerman in Chicago (V.S.), springt met een vierjarig jongetje in zijn armen uit een brandende flatwoning op de tweede verdieping van een huis- Klachlendienst bezorging 18—19 uur j^A JEMEN EN IRAK n ook Syrië. De Arabische wereld blijft een wereld in beweging, rusteloos zoekend naar eenheid, een eenheid die nochtans verder weg blijkt naarmate ze hartstochtelijker en tegelijk meer vergeefs wordt nagejaagd. Het blijft tussen de Arabische staten een wonderlijk proces van toenadering en verwijdering. Een kernprobleem is, dat de verwerkelij king van de democratische gedachte er zn moeilijk is. Ook voor de staten ginds klinkt op de deur de klop van deze eeuw, maar weinig is het wat ervan terechtkomt. Als in alle zwakke democratieën nemen de legers er een plaats in van belang, en wan neer een bescheiden poging wordt gedaan om daartegen een tegenwicht te scheppen, dan is er niets meer nodig of groepen offi cieren komen eens te meer in het geweer. Hebben zij bovendien niet de verleiding te ondergaan van de Egyptenaar Nasser, die via de radio, dit propagandamiddel bij uitstek voor landen als deze, zijn stem bij dag en bij nacht laat weerklinken? Er is onder de Arabische staten een ver langen naar eenheid, maar wonderlijk is het, hoe deze niet verder komt dan een ijle droom. Elk trachten naar verwezenlij king loopt weldra op een mislukken uit. Bij wat men gemeen heeft, is het onder linge en wederzijdse wantrouwen levens groot. Eenheid is ondenkbaar zonder enig leider schap, waarvoor dan dezelfde Nasser in aanmerking zou dienen te komen. Nauwe lijks echter laat hij zich als zodanig gel den. of weerstanden leiden tot een nieuw* verbrokkeling van hetgeen moeizaam tot stand is gekomen. Nu dan weer Syrië. Een nieuwe greep naar de macht ook daar door delen van het leger als antwoord op het pogen der regering, zich tegen de invloeden van over de gren zen wat sterker te maken door een meer eigen politiek. Is Nasser verstandig, dan zal hij. gedachtig aan opgedane ervarin gen, dc nieuw gelegde banden niet t* hecht laten worden. Iloe hechter, hoe breekbaarder immers. De positie van landen als Jordanië en Saoedi-Arabië wordt er niet gemakkelijker op, zij zullen een nog zwaarder druk van buiten hebben te verduren. Tenzij de nu bereikte aaneenslu:'ing van Egypte, Syrië en Irak spoedig weer haar einde vindt. Hetgeen voor wie acht geeft op de lessen van het verleden, niet onwaarschijnlijk moet heten. Dat de ontwikkeling vooral in Israël met aandacht wordt gevolgd, ligt voor de hand. Het vormt een smalle strook in een vijan dige wereld, waarvan het de onderlinge verdeeldheid welhaast als een bestaans voorwaarde heeft te zien voor het eigen bestaan. Over het algemeen valt het met dc invloed van de gevreesde opdooi op de wegen nogal mee, althans voor zover het de belangrijke doorgaande verbindingen betreft. Het verkeer is door waarschuwingsborden op de zwakkere weggedeelten terdege voorbereid. Met de tertiaire wegen echter is het ongunstiger gesteld. De bevolking van de gemeenten Leus den en Stoutenburg in de provincie Utrecht bijvoorbeeld, is woedend op de gemeentebesturen van hun woonplaatsén. Daar zijn alle wegen wegens opdooi voor alle verkeer verboden verklaard. Ambtenaren van de gemeente moes ten overuren maken om de aanvragen te behandelen van de honderden auto mobilisten, die trachten een ontheffing te krijgen. De beide plaatsen met teza men 500 inwoners raakten vrijwel ge- isoleerd. Tientallen autobestuurders wer den al bekeurd, omdat zij toch over de wegen reden. Expediteurs uit het dorp aanranders gepakt Achterveld, dat tot Stoutenburg be hoort, moesten hun wagens in Amers foort (tien kilometer verderop) laten staan.' De radicale afsluiting van alle wegen (ook voor fietsers en bromfietsers) bracht voor de dorpen vanzelfsprekend groot ongerief met zich. Vrijdagavond werd een auto met drie ton veevoeder, die toch naar één van de betrokken dor pen wilde rijden, door de marechaussee in beslag genomen. terberg met springstof de bevroren bo venlaag van kleigrond verwijderen, ora klei ter beschikking te krijgen voor ver sterking van de dijkjes, die door de op dooi op sommige plaatsen op doorbre ken zouden staan. In de Achterhoek bleef de toestand in het gebied van de riviertjes dc Berkel en de Bolsbeek (waarover wy gisteren reeds uitvoerig schreven) kritiek. Het „dijkleger" kon met uiterste krachtsin spanning de toestand meester blijven. In korte tijd zijn in Nijmegen vijf aanranders aangehouden. Vrijdag arres teerde de politie een 17-jarige en een 18-jarige arbeider in verband met een op 7 maart gepleegde aanranding en beroving van een 17-jarig meisje. In fe bruari werden in Nijmegen reeds drie Kijk eens wat een donkere wolk, pap, we kunnen beter naar binnen gaafi, voordat we nat regenen." Op de rijkswegen In onze provincie beperkte de schade van de opdooi zich tot enkele slechte plekken, die zich door gaans niet over langere afstanden dan enkele meters uitstrekten. Een ander aspect van de opdooi kwam voor aan de dijkjes rondom de Reeu- wijkse plassen. Daar moest een zgn. springploeg van de Genieschool in Soes- President De Gaulle van Frankrijk en zijn echtgenote zullen in dc komende weken een kort particulier bezoek aan ons land brengen. Dit is gistermiddag zowel door de woordvoerder van het palcis van liet Franse staatshoofd als door de Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag medegedeeld. Voor het bezoek is nog geen datum vastgesteld. Het bezoek is bedoeld als tegenbezoek voor het bezoek dat koningin Juliana en prins Bernhard in september 1961 aan president De Gaulle hebben gebracht. Het koninklijk paar heeft toen geluncht op het Elysée, het paleis van Dc Gaulle. T\E STERKE dooi duurt vandaag al vijf dagen zonder dat daarbij regen van enige betekenis is gevallent hetgeen een bijzonderheid mag worden genoemd. Voor het eerst na elf weken een week einde met zachtere lucht en depressie- activiteit. Een nieuwe depressie hij Zuid. west-Engeland trok tijdens het weekeinde verder naar de Noordzee waardoor de regenkansen zondag toenemen. De wind waait krachtig tot hard uit het zuid westen. Hierdoor wordt er iets koelere lucht aangevoerd dan vrijdag het geval was toen in Brabant het kwik tot 16 graden steeg. De activiteit van dc Oceaanstoringen blijft de komende dagen op-.19'50' onder 7.56. groot zodat het weer een sterk wissel. maart: volle maan. 18 maart ftiatste vallig karakter houdt. De vorst in dc W8r grond is echter nog niet geheel verdwe- Hoogwater Schevenlngcn nen, maar op enkele plaatsen is hef laag- 10 maart: 3.35 v.m., 15.47 n.m. je nu wel zeer dun gaan worden. 11 maart: 4.09 v.m., 16.20 n.m. De Bilt verwacht tot zondagavond: E oppot ten hedenmorgen zeven uur Aanvankelijk zwaar bewolkt, met af en Tendens stationair A AN DE komende verkie- zingsstrijd voor de Twee de Kamer zal een partij mee doen, die als eenendertigste partij is geregistreerd als „volksrefercndum", maar die als de verkiezingen eenmaal achter de rug zijn en de zetels het Nederlandse volk het Men wil dat bestaande po- recht van een referendum litiekc partijen aan hun kan geven. didatenlijst nog één naam als nummer twee de P.v.d.A., als nr. 3 de V.V.D., en zo ver der willen zien, maar dat Zijn argumenten: „het feit toevoegen, op wie de lief- mag niet. Nu zal de kandida dat Nederland troepen naar hebbers van het volksrefe- Nieuw-Guinea zond om voor rendumreclit dan hun stem lenlijst er ongeveer als volgt uitzien: 1. Pastoor, of De Pa- zijn verdeeld, zichzelf zal op- en „de t.v. kijkers willen mis- heffen. Deze partij, voorzit- ter de 40-jarige G. A. A. Evers uit Amstelveen, grond de Papoea's een referendum- moeten uitbrengen. Maar dit ter; 2. Arbeid of Werker; 3. recht af te dwingen, terwijl „roethanen" in andermans Vrijman; 4. Colijn; 5. Chris- ..uu u.ci het dit zelf nog niet heeft" kandidatenlijsten is niet erg tiaan of Krist; 6. Compaan; accepteren. Deze plaatsen employé van de K.L.M. en met hem 31 man netjes, zo vindt de Lobby chien wel reclame t.v. heb- groep. ben". Daarom doet de partij wel De nieuwe partij heet offi- mee aan de verkiezingen. Zij wil cieel dc Lobby-groep „refe- zou op haar kandidatenlijst rendum en initiatief''. toe regen, later opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot station krachtige, in de kustprovincies tijdelijk stormachtige wind tussen zuid en zuid- west. Weinig verandering in de tempera- D Helder tuur Opgemaakt om 11.15 uur). vltes^' Zon eu maan Eelde De Bilt Zondag: zon op 7.08, onder 18.34; maan Twente op 18.43, onder 7.37. Elndh. Maandag: zon op 7 06, onder 18.36; maan Zd -Limb Helsinki Stockh. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxeinb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ztlrich Genèvo Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacelo Madrid Mal lore a Lissabon heeft, zullen andere landen misschien spoedig volgen. Mogelijk hebben we dan over enige jaren al een Europees referendum", zo peinst de heer Evers. Alle gekozenen van zijn partij zullen hun zetels' niet 7. Staats; 8. Pais, of Palm- zouden overgebracht moeten duif. Deze kandidaten heb- worden naar de andere par- ben overigens nog geen de- tijen. Mocht dit moeilijkhe- finitieve toezegging gedaan, den opleveren, dan zouden „Als Nederland eenmaal deze opgelost kunnen wor- - - V- nuuucil WW ais nummer ee« de K.V.P., het volksreferendumrecht den door een wetswijziging... zw. bew. regenbui zw. bew. zw. bew. regenbui 1. bew. regenbui regenb. onbew. I. bew. zw. bew. sneeuw regen zw. b regenbui zw. bew. regen zw. bew. onbew. regen gh bew regen zw bew. regen gh. bew regen gh. bew. zw. bew. gh. bew. h. bew. onbew h. bew. h. bew. mist h. bew. windstil is windstil li 2 wzw 2 1 -0 windstil 12 0 zzw 2 '.5 0 windstil 15 7 zo 2 16 4 ono 3 15 2 zw 5 13 4 windstil 16 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1