Lisse heeft weer een gouden echtpaar (fe Oesterkwekers paraat Noordwijks V.V.V. heeft spoedig weer 'n directeur Katwijks schip van stapel gelopen Echo der Duinen concerteerde in Lido te Noordwijk Fiets zakte onder 2 jongens weg door het ijs «KB S FF 1 Vrije zaterdag is niet om te werken Lichamelijke oefening is uitermate belangrijk ME UW* LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 MAART 196.! Visserijgolfjes TTOEWEL de afgelopen winter voor het oesterbedrüf in Zeeland een rampperiodc is geweest blijft men daar toch de blik vooruit richten. Wel is er waarschijnlijk maar een tiende van de oestervoorraad in leven gebleven maar men houdt er rekening mee dat de stand zich wel zal herstellen. Maar in de toekomst zal er toch een einde aan de gehele oesterteelt komen als men niet het bedrijf op een andere wijze zal kun nen uitoefenen. De oesterproef zal vol gens de meeste bedrijfsgenoten zo snel mogelijk moeten worden genomen en de Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben daar dan ook nog eens de aandacht op gevestigd van minister Korthals van ver keer en waterstaat. Al lang heeft men kunnen horen, dat de minister van land bouw en visserij wel voor een oester- proef ls geporteerd, maar de minister van verkeer en waterstaat niet. Wat daar ook van zij, men heeft nu een pieuw beroep op de laatste gedaan om mede te werken aan een proef, die het behoud van de oesterteelt in Zeeland kan betekenen. I Zoals bekend zal die proef moeten I worden genomen in het Veerse Gat. I Daar zal een proefbassin moeten komen omdat de Oostersohelde straks na de I afsluiting in het kader van het Delta- plan niet langer bruikbaar is voor de i oesterteelt, zodat Ierseke andere bron- nen van bestaan zal moeten opzoeken. J Rijkswaterstaat heeft altijd gezegd dat men een open oog had voor de visserij- belangen en het voorstel voor een proef- bassin is dan ook van die zijde geko- i men. Het is begrijpelijk dat men nu bij j G.S. wat ongerust wordt want de tijd gaat dringen en er is nog steeds geen bassin al zou dat oorspronkelijk tegelijk met de Veerse dam tot stand komen. Mosselen I In Philippine is de film „Verse mos- I selen" in première gegaan. Enkele Bel- gische artsen hebben deze uit liefheb- berij vervaardigd. Op zee De meeste schepen bevinden zich nu I bij de Silverpit, op 54.5 noorderbreedte en 2.20 oosterlengte. Men deed trekken van drie tot vier manden tong en wat bijvis, hoofdzakelijk wijting. Bij de P- boeien ving men één of twee manden tong per trek. Wat er was In IJmuiden werd aangevoerd 15 schelvis, 280 wijting, 1100 spanwijting, 30 gul en kabeljauw, 90 koolvis, 780 trawl- haring, 10.000 spanharing, 600 schol, 25 tarbot, 110 varia, 370 stuks kabeljauw, 40.000 kilo tong. In Scheveningon was de aanvoer 10 schelvis, 150 wijting, 800 koolvis. 1200 trawlharing, 3500 spanha ring, 30 makreel. Verhuurders waren bijeen TN HET Zingerhotel werd gisteravond de voorjaarsvergadering gehou- A - den van de „Vereniging van Villa's-, Huizen- en Kamerverhuurders" te Noordwijk. Voorzitter, P. J. H. M. van der Staak zei in zijn welkomst woord dat het bestuur de barre wintermaanden heeft benut voor de ver dere uitwerking van de gedachten, die aan de nieuwe statuten van de Stichting V.V.V. ten grondslag liggen. Met name de vorming van een be stuursapparaat dat zo objectief mogelijk de toeristische belangen voor alle groepen, die bij het vreemdelingenverkeer zijn betrokken, zal behartigen, is onder de loep genomen. Vanmorgen is bij scheepswerf Voor. uit te Zaandam te water gelaten de KW 203 van de visserijmaatschappij Rijnmond. Wegens ziekte van directeur J. van Rijn droeg deze tewaterlating een informeel karakter. Schipper van het vaartuig wordt de heer E. Keus uit Scheveningen. Eind deze maand loopt een volgend schip van de betrokken re derij van stapeL De heer Van der Staak herinnerde eraan dat de werving van donateurs van de Stichting enige verwarring heeft ge wekt. Hij gaf een uiteenzetting van de constructie van de V.V.V.organisatie, zo als die thans in Noordwijk wordt opge bouwd. Men kan lid van de V.V.H.K. zijn en tevens donateur van de Stichting, of een van beide, doch de rechten wor den alleen ontleend aan het lidmaat schap van de belangenorganisatie. Wel is de donatie van groot belang, immers uit de donateurs wordt het al gemeen bestuur gevormd. Op deze regel zijn twee uitzonderin gen, de Horeca en de V.V.H.K., want deze verenigingen hebben elk een ver tegenwoordiger in het algemeen bestuur als ook in het dagelijks bestuur, omdat deze verenigingen, de „gastvrouwen" zijn van de vreemdelingen die door de Stichting worden aangetrokken. Boven dien is de belangrijke financiële bijdra ge die deze verenigingen verschaffen aan de Stichting een alleszins aan vaardbare reden om naast de zetels van de donateurs en twee te reserveren voor de Horeca en de V.V.H.K., die ten slotte het informatiebureau draaiende houden. Bestuurswisseling De heer Van der Staak wekte met de meeste klem op vertrouwen te betonen in de nieuwe organisatie van het vreem delingenverkeer omdat dit een zaak is groot belang voor Noordwijk en voor allen die daarbij rechtstreeks of zijde lings zijn betrokken. De voorzitter deelde voorts mede dat het personeel van het informatiebureau weer op „oorlogssterkte" is gebracht. De provinciale V.V.V. heeft een aan trekkelijke folder vervaardigd, met steun onder meer van de Stichting en het Gemeentebestuur, waarin ruime aandacht is geschonken aan de bad plaatsen. Op zaterdag 16 maart zal het oude bestuur van de Stichting V.V.V officieel aftreden en zal het nieuwe bestuur worden geïnstalleerd. Ook zal binnen- TIET chr. muziekgezelschap De Echo der Duinen te Noordwijk gaf een uitvoering in het zeer goed bezette Lido-theater. Deze vereniging telt twee ensembles, seniores en juniores. Die kwamen achtereenvolgens (het oudste voorop) aan de beurt. De voorzitter weersprak de geruchten van een opgaan van de jeugd in het grote korps. De jonge muzikanten blijven lewoon doorgaan en dienen tevens als reserve voor het gezelschap der ervaren en. We geloven, dat deze laatsten met de aanvullingen uit die bron liet slecht-af zullen zijn. Onder de deugdelijke leiding van de leer H. van de Veld speelde dus eerst let grote korps. Ons trof het goede en semble-werk, de vlotheid van toon bij wel alle spelers (hoewel er toch onder- inge kwaliteitsverschillen waren), de [elijkmatige klank, die in veel geval- en nog wat meer gevarieerd had mo- gen zijn, en ook het juiste begrip van wat speelde. Dit gezelschap is zonder twijfel, in vergelijking met enkele ja ren geleden, belangrijk vooruit gegaan De dirigent heeft eer van zijn werk en de muzikanten van hun studie I We spraken al van kwaliteitsverschil len. Enkele van de uitblinkers kwamen op de voorplecht hun kundigheid be. wijzen met door hun collega's vaardig legeleide soli. De heren J. van Duyn en i1. Duindam verbeeldden met hun trom- letten de vogels van het woud (Birds if de Forest) van S. Mayr. Dit werd een •irtuoos geblazen duet, waarvoor ze een lelijk applaus verwierven. En een imminente baritonist vertolkte met ge- 'oelige donkere toon de solo uit De waalf Rovers (arr. De Rooy). Dat de Echo wat aandurft, werd I nen gewaar bij de uitvoering van ,Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend n Wien", de bekende stemmings- Hmverture van Franz von Suppé, een Hnoeilijk werk om door een harmonie- prfcest in arrangement te worden ge heeld. Het weergeven van de kleuren en mances vraagt een grote mate van tech- lische beheersing, liever nog een vol- V komen te boven zijn van alle mogelijke echnische obstakels, zodat alle aandacht an de voordracht kan worden besteed. Met korps heeft aan deze eis voor een Toot deel voldaan Maar alles moest log vloeiender lopen en de snelle gam- la's nog meer gelijk, als door één man Ceblazen. Toch wès het klankbeeld er en de op- atting was conform de bedoeling van e componist. De Echo heeft zeker géén brake enen in zijn gelederen. Een werk als u( e Festmusik no. 1 van J. Meister klonk 'lot en bijzonder gaaf. Aan het bereiken 'e an dit bevredigende resultaat hebben, zonder uitzondering, alle muzikanten deelgenomen. Waren er werkelijk zwak ke broeders onder, dan hadden al deze werken niet zo goed kunnen klinken. Een Freischiitz-fantasie (van Kessels) deed het óók nog wel, al zijn deze fan tasieën uit een radio-loze tijd. toen de massa zich de weelde van een bezoek aan de opera nog niet kon veroorloven en daarom door welwillende verzame laars van potpourri's werd voorzien, nu toch wel zeer verouderd. Ook deze fantasie is willekeurig sa mengesteld en bezit kop noch staart. Enfin, het korps heeft er zijn best op gedaan en het er aardig goed afgebracht Twee vlot geblazen marsen (Medici en Glück auf. beide van Widhers) omsloten het optreden. Terwijl het jeugd-ensemble zich op- stelde, amuseerde Gerda Kruyer de zaal met enkele accordeon-soli. De juniores, in fanfare-verband verenigd, werden door de reeds ge noemde trompettist J. van Duyn kundig aangevoerd. Hun spel onder vond terecht grote waardering. Ver scheidene leden van dit vrij talrijke korps betoonden zich veelbelovende muzikanten, wier gemakkelijk lopen de, glanzende toon en overtuigende voordracht een lovende beoordeling waard zijn. En het samenspel liet eigenlijk weinig te wensen over. In onderdelen was de klank nog niet volmaakt. Maar in beginsel werd toch reeds aan alle voorwaarden vol daan. Van het aantrekkelijke programma moeten vooral worden genoemd de mars „Officer of the day" (R. B. Hall), een suite van -oude airs en dansen (Johann Krieger, door A. de Arend gearrangeerd) en vooral, de lofwaardige uitvoering, .Scenes from the Countryside" (Jack Harvey Het tweede deel van de avond was gewijd aan het optreden van drumband en showende marionettes en de verto- nlng van de film „Een vrijgezel in de knel". Joh. van Wolfswinkel kort een nieuwe directeur worden be noemd. Voorts werd medegedeeld, dat heer P. J. H. M. van der Staak zitting heeft genomen in de raad van afge vaardigden van de Stichting. Als zijn plaatsvervanger zal optreden de heer W. H. van der Loo. De vergadering koos vervolgens afgevaardigde van de vereniging in het algemeen bestuur secretaris ds. R de Lange; als zijn plaatsvervanger zal de heer J. Koemans fungeren. Penning meester J. Koemans bracht vervolgens verslag uit over het boekjaar 1962. Er was een klein batig saldo en het kapi taal van de vereniging bleek f groot te zijn. De kascontrole-commissie had lof voor het gevoerde beheer en tot leden van de nieuwe commissie werden benoemd de heren J. Buyze, P. van Duin e Wassenaar. De begroting voor 1963 werd vervol gens goedgekeurd. Een bedrag van ongeveer f14000 werd geraamd aan contributieontvangs ten. Bij de uitgaven werd een bijdrage aan de Stichting voorgesteld van maxi maal f8500, voorts voor advertentiekos- ten f1500 en voor evenementen f500. Er zijn thans 406 leden die hun con- trubutie hebben voldaan en er zijn nog 92 leden ingeschreven die dit tot nog toe hebben verzuimd. Bij de rondvraag sprak de heer G. Vogelaar er zijn. voldoening over uitdat de vergadering unaniem de heer Lange tot vertegenwoordiger in de Stichting had gekozen. Een betere keuze was moeilijk denkbaar geweest. Ten slotte werden nog enkele films gedraaid. KATWIJK AAN ZEE Chr. Besturenbond In het Hervormd Jeugdhuis hield de Chr. Besturenbond zijn jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. van der Plas; gaf een overzicht van het afgelopen jaar. Er zijn gunstige resultaten geboekt en de rechtspositie van de arbeiders is verbe terd. In oktober hoopt de Besturenbond zijn 45-jarig bestaan feestelijk te her denken. Uit het jaarverslag van de secretarie de heer A. van Duijn, bleek dat 't leden tal rond de 2200 bleef. De penningmeester, de heer D. MeiJ- vogel, meldde een batig salldo van f 9.05. In de kascommlssie werden benoemd de heren N. Barnhoorn en J. van Rijn. Verder werden deze avond interne aangelegenheden besproken. Postzegelverzamelaars In Casa Cara hield de postzegelver zamelaarsvereniging Philatelica een ver gadering. De voorzitter, de heer J. I» van Kempenn, deelde mee dat in Noord wijk op 26 maart een ruilavond zal wor den gehouden, om 8 uur in „De Zee leeuw", waarvoor verscheidene afdelin gen uit de bollenstreek zijn uitgenodigd. Er is daar tevens een veiling. Ter afwisseling werd een postzegel puzzel gehouden, waarbij vragen moes ten worden beantwoord op postzegelge- bied. De postzegels waarover de vragen werden gesteld, waren te zien via dia's. Er werden drie prijzen beschikbaar ge steld voor diegenen, die de meeste goede antwoorden hadden opgegeven. Ouderavond Voor de ouderavond van de zondags school „Het Mosterdzaadje", die in de kapel werd gehouden, was veel be langstelling. Voorzitter G. Vooijs sprak naar aan leiding van het voorgelezen schriftge deelte Majtheus 18 13-15. De zondagsschoolonderwijzer, de heer L. Ammeraal, hield een bijbelse geschie denisles over de „Ontmoeting van de broers met Jozef in Egypte". Vervol gens zong een jongenskoortje van de zondagsschool onder leiding van de heer D. van der Plas enkele liederen. Slavinnen veilen voor reumafonds Max Tailleur zal zaterdag 23 maart in een warenhuis in Amsterdam zes dames gekleed in gewaden uit de oudheid en gekluisterd met kettin gen, bij opbod als slavinnen verko pen. Hij zal voor deze gelegenheid relaties uitnodigen, die het zich kun nen veroorloven een goede prijs voor een slavin te betalen. Het reumafonds, waarvoor Max Tailleur zich inspant, zal ermee gebaat zijn, dat er hoge prijzen worden betaald, want de op brengst van de slavinnenverkoop komt ■dit fonds ten goede. Na een gezamenlijk diner en film bezoek zullen de kopers met hun echt genoten en de „slavinnen" de dag be sluiten in de „Doofpot", die vrijdag avond wordt heropend. Wegens ziekte van Max Tailleur hij heeft opera ties ondergaan en vele weken in het ziekenhuis doorgebracht was dit etablissement sedert juli van het vorig jaar vrijivel voortdurend gesloten. Max Tailleur, die na zijn operaties eenen twintig pond lichter is geworden, voelt zich in zoverre hersteld, dat hij vol goede moed weer gaat optreden. KATWIJK AAN ZEE „Debora" en „Tryfosa" vergaderden De meisjesverenigingen „Debora" en „Tryfosa" hielden onder leiding van de dames A. van Duijn, L. de Best, R. Haas noot, Tr. van der Plas en W. 'van Dui venvoorde in de zaal bij de Oude kerk een jaarvergadering. Vele ouders deden van hun belangstelling blijken. Na een openingswoord door de heer Sip, luisterde men o.m. naar een ver telling door mej. T. van der Plas, bij- belopstel I en II, door Corrie de Jong en Alie van der Plas. Hierna werd het jaarverslag voorge lezen door Ria van Duijn, waaruit bleek dat het ledental nog steeds stijgende is. Het gedicht ,,De tijd" werd voorgedragen door Nellie Snijders. Toen vroegen de meisjes Janna van der Plas, Nelleke Rijn, Ineke de Jong en Ria van Rijn de aandacht voor een stukje uit de bijbel Verscheidene afgevaardigden brachten gelukwensen over. Na de pauze werd het programma voortgezet met het gedicht „De goede Herder", voorgedragen door Nellie van Duijvenbode, Ria van Beelen, Cobie van Duijvenbode en Lena van Rijn. Een stukje kerkgeschiedenis „Gods zorg voor zijn kerk", werd verteld door Anneke Remmelzwaal. Heieen Durieux, Agaat Vooijs, Willie Ouwehand Annie den Hollander, Armie de Jong," Annie Barn hoorn en Liesje van Duij venvoorde. Een improvisatie over Samuel werd verteld door Leneke van Duijn en Ada Ouwe hand. Het feest werd voortgezet met een gedichtenwedstrijd „Kinderlogica", waar. aan deelnamen Anneke van der MeiJ, Janna KJoos en Willie Jonker. Er volgde nog een tweetal gedichten, voorgedragen door Alie Krijgsman en Corrie van der Plas. Daarna deed men een hersengym- nastiekwedstrijd. Geen training Vanavond gaat wegens de gesteldheid der terreinen de training van de v.v. .Katwijk" onder leiding van trainer De Leeuw niet door. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 2 23 en 14.40 uur; laag water 10.21 en 22.47 uur. Op de Rijn in Alplien VTA AND AG nog was oversteken van do ''-'-Rijn een door velen beoefende be zigheid. als zijnde de kortste verbinding van Alphen-hoog naar laag en andersom. Dinsdag waren het alleen de „waaghal een". die het nog aandurfden, en giste ren was het al een levensgevaarlijke bezigheid geworden. Door de trek die er ctond, vielen de gaten gewoon in het ijs. Bij het overzetveer van de Goede, aan de Prins Hendrikstraat, kregen gister middag twee jongetjes. 8 en 9 jaar, dp schrik te pakken. Ze zouden van laag naar hoog oversteken, nog wel op de fiets. Plotseling zakte, midden cp de Rijn, het voorwiel weg. Het verdwe< het stuur onder het ijs. Dit brokkelde gelukkig niet verder af. de jongens lie ten de fiets maar zitten en draafden terug. Nadat het voertuig gedurende enkele uren een waarschuwend teken was geweest, kwam door politiehulp het oude vehikel weer in het bezit van de jongens. Een klein stukje van de Rijn is kapot T 1SSE heeft weer een gouden echtpaar: de heer H. de Groot en mevrouw E. de Groot-Ravenhorst, bewoners van het bejaardencentrum „Rust- oordl', Achterweg 9. Het echtpaar mag nog van een uitstekende gezondheid genieten. De bruidegom werd op 29 november 1883 te Oldeholdwolde in Friesland (in de omstreken van Wolvega) geboren, in een gezin met elf kinderen. Zijn vader was werkzaam in turfveenderij. De bruid zag het levenslicht in 's-Gra- veland. eveneens in een groot gezin. Doordat haar vader reeds overleed toen zij 13 jaar was, moesten alle kinderen hard aanpakken om in de behoeften van het gezin te kunnen voorzien, want so- oiale maatregelen bestonden toen nog niet. De bruid heeft jarenlang als strijk ster bij een wasserij gewerkt. Doordat de vader van de bruidegom in de Haarlemmermeer ging werken (in het turfsteken) en de bruid bij familie in Lisse terecht kwam. leerden zij el kaar in de bollenstreek kennen. De jonge Harm de Groot vond mejuffrouw Ra venhorst erg aardig, maar zomaar een meisje vragen was nogal wat. Hij pro beerde het door een ansichtkaart te sturen enhet kwam „aan". Het echtpaar kreeg acht kinderen en 23 kleinkinderen. Eén dochter is overle- leden, de andere kinderen zijn getrouwd en wonen in Holland. Moeilijke tijden voor het echtpaar waren de jaren na de eerste wereldoor log en de jaren dertig. Doch vader De Groot wist meestal wel werk te vinden in de bloembollenbedrijven en bij de Bus-maatschappij in Haarlem als schip per. Het echtpaar woftnde 19 jaar in de Haarlemmermeer en de laatste 25 jaar aan „De Heul" in Lisse. Op 12 maart wordt het gouden feest gevierd. h S 'li LÜJ ©PJB Gisteravond werd in gebouw Salva- tori de jaarvergadering gehouden van de Christelijke besturenbond te Lisse De heer E. van 't Voort had de leiding. Secretaris P. Heuseveldt memoreerde, dat de besturenbond in het afgelopen jaar de stoot heeft gegeven om te komen tot de oprichting van een afdeling Lisse van de Christelijke Bond van Bejaarden, waarbij zich al direct ruim 20 leden aansloten. Districtsbestuurder K. van Leeuwen uit Den Haag hield een causerie de vakbeweging en stelde de door pror fessor Wemelsfelder gelanceerde vraag aan de orde: moeten we de vakbewe ging afschaffen? De vraag van deze pro. fessor is eigenlijk nog niet zo gek, want denken vele werknemers zelf er ook niet zo over? „Wat heb je nu organisatie?" wordt heel vaak gesteld. De heer Van Leeuwen heeft echter heel duidelijk uiteengezet, dat er nog een breed arbeidsveld voor de vakbe weging is. Lang niet alle groepen werk nemers delen in de welvaart. Er zijn nog veel werknemers die met een loon van netto f 60 f 65 moeten rondkomen. Geen wondert dat deze mensen de vrije zaterdag gebruiken om er wat bij te verdienen, hetgeen spreker deze men sen niet euvel wilde duiden. Hij kon het evenwel niet hebben, dat vele werk nemers die een goed loon verdienen, er óók nog alles bij doen op zaterdag, vaak met hun gezinsleden, om zich allerlei luxe te kunnen veroorloven. Daar is de vrije zaterdag niet voor bedoeld. Dominee breekt pols Ds. K. Schouten heeft een ols gebro ken en kan daardoor zjjn ambtelijke werkzaamheden niet verrichten. gevaren. De schipper van een diepgela- den zandschuit, die aan de Rijnkade over winterd heeft, probeerde of hij er door kon komen. Dat ging vrij gemakkelijk, maar de man voer toch naar zijn basis terug, wellicht omdat hij er niet voor voelde „baanbreker" voor anderen zijn. Spectaculair ijsbreken zal men in het centrum niet te zien krijgen. Het is te hopen, dat de boel maar gauw loskomt, dan verdwijnen ook de vuilnisbelten, die op de Rijn niet minder zijn dan gisteren de Leidse foto weer gaf. Dia's van Chicago De afdeling Alphen aan den Rijn van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meis- jesbond vergaderde in een gebouw van restaurant Van Oosten. Er was veel be langstelling. De presidente, mevrouw Van Vliet, opende de avond en sprak een inleidend woord, waarin zij verwel komde het Alphense echtpaar Van der Zwaag dat een reis gemaakt heeft naar Chicago, waar een dochter woont. Van deze reds brachten zij honderdvijftig dia's mee en die hebben zij vertoond en daarbü verteld, de een vóór en de an der na de pauze. Hoewel niet speciaal op het agrarisch leven gericht, was het toch voor de aanwezigen een gezellige boeiende avond. HAZERSWOVDE ,,'t Mosterdzaadje" vierde feest Woensdagavond werd in het verenl gtngsgebouw aan het Raadhuisplein het 70-jarig bestaan van de Chr. knapen- vereniging ,,'t Mosterdzaadje" gevierd Leider P. de Vogel wees op het zaaien van het zaad in de akker en bracht dit over op de kmapenvereniging. Het werk ls moeilijk maar in Gods kracht hebben Europasingel in Koudekerk In Koudekerk ging gisteren de Euro padag niet ongemerkt voorbij al wal alleen de schooljeugd, buiten enkel» autoriteiten, hiervan getuige. 's Middags waren de hoogste klassen van de openbare lagere school en d« Hervormde school met hun onderwij zers, de heren C. van cfCr Molen en G. Boom, in het uitbreidingsplan Dorp- Oost verzameld om daar de in aanleg zijnde Europasingel ten doop te houdea Hier waren ook aanwezig burgemees ter Q. Waverijn, de heer T. Kuipers, directeur van de technische dienst en de waarnemend gemeentesecretaris G. Corts. De burgemeester wees de jeugd op de bedoeling van de Europadag. Een ver enigd Europa zal er komen, al staan ouderen er nog sceptisch tegenover. Burgemeester Waverijn plaatste de paal met het bord Europasingel in het gat en de scholieren Adriaan Leenheer en Willy Favier hanteerden de schop om de paal stevig te laten staan. wij dit mogen brengen. Wi) hopen dat wU ook de vruchten mogen zien. Het bijbels onderwerp werd geleverd door Jaap Rijkaart en handelde over de storm op zee. Leider Abr. van Staveren gaf hierbij de toepassing. In de pauze werd men getrakteerd op chocolade melk met versnaperingen. Een tweetal vrienden uit Boskoop zong enkele lie deren bij de gitaar. Het vaderlandsegeschiedenis onder werp, dat handelde over de inval der Noormannen, werd geleverd door Jan d. Berg. Hierna hoorde men flitsen uit het 70-jarig bestaan, daarna werd d« Kampvecht tussen knapen en belang stellenden uit de zaal gewonnen door de laatsten. Hans Plaizier en Jaap van Gor- kum gaven enkele kampflitsen, afge wisseld met muziek en gedichten. Aan hel einde van de avond werd de heer De Vogel door de heer H. Oppelaar dank gebracht voor het vele werk dat hU heeft verricht, een en ander ging vergezeld van een boekenbon. Ds. G. Jonkers dankte de vergadering voor de uitnodiging die de kerkeraad mocht ont vangen: als blijk van medeleven bood ds Hei-vormde kerkeraad een aantal bijbels en psalmboekjes aan. Schoolavond in Valkenburg TN DE school aan de BroekWeg hied gisteravond de vereniging voor chris telijk onderwijs te Valkenburg een ledenvergadering waarvoor weinig belangstelling bestond. De voorzitter, ds. D. Lekkerkerker, zei dat het af gelopen jaar beslist geen rustig jaar voor de vereniging is geweest Mejuf frouw Poppema en de heer Bult vertrokken, mevrouw Jonker werd door een val voor enige tijd uitgeschakeld. Moeilijkheden ontstonden ook door het huisvestingsprobleem van het nieuwe personeelslid, de heer Van der Ent. Het bestuur kon namelijk de belofte de heer Van der Ent aan een wo ning te helpen niet nakomen, doordat de heer Bult voorlopig nog in Val kenburg blijft wonen. De heer Van der Ent achtte zich daardoor niet lan ger gebonden en vroeg per 1 april 1963 ontslag aan. De verwanrniingsinsballatie functioneer) niet naar belhoren, waardoor het tal van malen voorkwam, dat drie lokalen voldoende verwarmd waren. De moei lijkheden hoopt men binnenkort te bo ven te zijn. De secretaris, de heer Joh. Tmthora. sprak in het jaarverslag van een „jaar in mineur". Hij lichtte de moeilijkheden nader toe. De administrateur der school, de heer A. Bol, kon een batig salldo melden van 106,43. De ontvangsten en uitgaven over het afgelopen jaar bedroegen ruim 81.000 gulden, tegen ƒ69.000 in 1961, De aftredende bestuursleden, de heren H. Noort en G. Bamihoorn, werden her kozen. Geen ruimte Na de koffiepauze hield de heer Rog geveen, consulent voor de lichamelijke opvoeding, een causerie. In 1921 werd bij de wet het vak lichamelijke opvoeding verplicht gesteld voor de lagere school Door gebrek aan oefenruimten werd de uitvoering van deze wet tot 1941 uitge steld, maar ook na de oorlog was het aantal oefenruimten nog bedroevend klein. De bestedingsbeperking van 1956 maakte de situatie nu niet bepaald beter. Valkenburg mag zich dan ook bijzonder gelukkig prijzen, dat men in het dorps huis een heel geschikt oefenlokaal heeft gevonden. Een van de eerste taken van de licha melijke opvoeding is een doelmatige be weging en houding te bevorderen. De school belet het opgroeiende kind name lijk in zijn bewogingsdrang. waardoor de groei wordt geremd. Ook de zware kle ding die wij in ons klimaat nodig heb ben, werkt belemmerend op de bewegin gen. Men tracht hiervoor dus een com pensatie te geven in de lichamelijke oefeningen. De twee maal vijfenveertig minuten die hiervoor op het lesrooster zijn uitgetrokken, achtte de heer Rogge veen maar een matige compensatie. Bepaalde vaardigheden als klim men en klauteren, lopen en springen, maakt een kind zich eerst goed mees ter in de lagere-sehoolperiode. De school moet er dan ook voor zorgen, dat de ontwikkeling hiervan plaats kan hebben. Ook moet al het moge lijke worden gedaan de leerlingen een goede lichaamshouding te geven. De lichamelijke oefeningen dragen er voorts toe bij. dat de lust tot bewegen behouden blijft en dat de kinderen een bepaald verantwoordelijkheidsgevoel krijgen voor een hygiënische leefwijze. Zwemmen, aldus de heer Roggeveen, kan de lichamelijke oefeningen niet ver vangen. maar wol zou hij de zwemlessen graag zien naast de gewone lichamelijke oefeningen. Rott. Scheepsliypotheck werkt samen met Duitsers Op de jaarvergadering van de Rotter- damsche Scheepshypotheekbank werd bekend, dat er samenwerking bestaat met een om zakelijke redenen niet ge noemde Duitse bank. Het dividend werd bepaald op 40 waarvan 5 uit di videndreserve. Een aandeelhouder wilde nog meer, maar kreeg geen steun. De gunstiger resultaten waren vooral te danken aan hogere rentewinst. De ach terstand van f 2.4 miljoen in aflossingen is voor de laatste jaren vrijwel normaal. De portefeuille van toekomstige hypo theken is kleiner geworden door daling in bouworders. De deken van de orde van advocaten te Rotterdam, mr. J. A. L. M. Loeff, werd in plaats van wijlen mr. J. R- M. van Schaik tot commissaris benoemd terwijl de vacature van wij len de heer W. N. H. van der Vorm nog onvervuld blijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9