Vereniging tot IJsbestrijding is klaar om te gaan breken Leiden-Noord heeft nu een eigen afdeling Eerste Kamer begaan met lot van Zwammerdam Agenda voor Leiden en Den Haag Geldrovend werk doen met geringe financiële middelen Afvoer van gebroken ijs is het grootste probleem paralpartlag! Nederlandse Christenvrouwen LEZERS SCHRIJVEN ONS: De Mattheus-Passion in Leiden BENDER DE„MARCO"GAAT MAANDAG BREKEN Uitbreiding IKI naar Breda NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 MAART 1963 Donderdag Kleine Stadszaai. 8 uur: Recital Jood Stokkermans, piano, Leldsche Kunst kring „Voor Allen". De Lakenhal, 3 uur: Vereniging „Oud- Leiden", lezing mt. H. van der Linden over vorming graafschap Holland Prediker, 7.45 uur: Jubileumvergadé- ring Geref. Bond, ds A. A. Koolhaas over huidige situatie in de Hervormde Kerk. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Venus be spied". Diligentóa, 8 uur: Sits Dewi, hindoe- dansen. Vrijdag Antoniusclubhuis, 7.45 uur: Feestavond NZHVM, m.m.v. Sempre Avanti's Jong en Jolig. De Doelen, 8.15 uur: St Adelbertver- eniging, inleiding op het algemeen the ma door dr. A. Fiolet Rehobotih, 8 uut: Centrale a.r. kiesver- eniging, praatavond met P. S. Harmsen en mr. C. J. Woudstra. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse, mjn.v. Eduardo del Pueyo, pia no, voor K. en O. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.1a uur: Haagsche Comedie met „Pas op de verf. Gebouw K. en W., 8.15 uur. Residentie Orke6t O.I.V. Antal Dorati. m.m.v Robert Casadesus piano Op gouden Wieken, 8 uur: Toneelgroep Studio met „Harttn 2, Harten 3". Kurhaus, 8 uur: Modeshow Couture RlM. Zaterdag Bevrijdingskerk 7.30 uur. Avondgebed voor Hervormden en Gereformeerden. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De zaak Howard. Dlligentia, 8 uur: Sebastiaan Benda. piano. Gebouw K. en W., 8.15 uur. Residentie Orkest o.l.v. Antal Dorati, m.m.v. Maurice Gendron cello. Dagelijks Den Haag: Houtrusthallen, 8 uur: Weenee IJirevue. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Van Driesum, Mare 110, 20408; apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp is geopend. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): En eeu wig zingen de bossen (14 jaar); donder dag: Die Brilcke. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Vroeg rijp (18 jaar). Luxor (2.30 en 8 uur): De langste dag (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Salvo's in het hooggebergte (14 jaar); donder dag: Desiree. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): l'Ecllps (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Op ka mers bij „die" vrouw (14 Jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Winden waaien om de rotsen (14 Jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): De verbor genheden van Parijs 14 jaar). Luxor (2.30 en 8 uur): De langste dag (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De piraten van de Bloedrivier (14 jaar); donderdag: Een avond aan het strand. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Eclips (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Tares Bulba (14 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief in de antieke kunst'" (tot 3 juni). Regionale werkplaats voor vakontwik keling van volwassenen, Rooseveltstraa 45; beroepententoonstelling. tot en met 19 maart; op 5, 12 en 19 maart ook 's avonds van 7.30 tot 9 uur. Lakenhal, eretentoonsteiling werken van H. H. Kamerlingb Onnes (t/m. 17 maart). Academie, tekeningen en gouaches Gustave Asselbergs (tot 12 maart) Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur: zaterdag van 195.30 uui Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag vaD 630 uur nm. zaterdag 25 uur: jeugd: elk» woensdag 2—5 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 530 uur, dag en zaterdag van 12 tot 430 uur er vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd van 630 tot 830 uur '«avonds (Van een onzer redacteuren) A7ERLEID door de hoge temperaturen van de laatste dagen, de onmis- kenbare bewijzen van een snelle aftocht van de lange en strenge win ter, die van voor Kerstmis alle vrachtvervoer te water heeft lamgelegd, is bij velen de vraag gerezen waarom nu verscheidene waterwegen in en om Leiden nog steeds dicht zitten. Vooral in kringen van direct belangheb benden is het een vaststaand feit, dat het op gang komen van het vervoer te water een urgent belang is voor de plaatselijke, regionale en zelfs voor de nationale economie. Immers, de binnenvaart neemt nog steeds het be langrijkste deel van het vrachtvervoer in ons land voor haar rekening, zeker in ons waterrijke westen. De soms een meter dikke ijsvloer in de vaarwateren heeft gedurende de afgelopen drie maanden al een enorm ver lies opgeleverd en daaraan moet zo snel mogelijk een eind komen. „Het ijs moet worden gebroken", is de kreet die men her en der kan horfen. „Dit nu", zo vertelde ons de heer T. C. Sonnenberg, secretaris-penningmeester van de Leidse vereniging tot IJsbestrijding, „gaat vandaag of morgen ook gebeuren!" kan namelijk wel tot 200 gulden per uur gaan kosten, afhankelijk van vorst of dooi, dag of nacht. De ijspret is met ie bwallende dool ils een nachtkaars je uitgegaan; men heeft er nu wel zo >ngevcer genoeg van gekregen. Men wil de warme, maar vaak onele gante kleding voor iets luchtiger», iets leukers verwisse len; men is de win ter moe. Het ijs moet weg! Dit echter is slechts één kant van de zaak, want T. C. Sonnenberg (Avertentle) en Amsterdam is zeer belangrijk. Im mers, het openbreken van de waterwe sen in en om Leiden zou geen enkele zin hebben indien niet de grote aan- en af ocrwegen open lagen. De laatste weken heeft de heer Sonnenberg vrijwel om de paar uur contact met deze vereni gingen. Meter dik VIET HET voorbeeld voor ogen van de sleepboot ,.TINA", die veertien da- gen geleden het transport van scheeps werf Akerboom via Leidschendam en Rotterdam naar Amsterdam heeft ver tnrgd, zou men geneigd zijn te veronder stellen dat het met de dikte van het U« •el meevalt. De heer Sonnenberg gaf ons ten antwoord dat in en vlakbij Lei den de dikte van het ijs inderdaad niel indrukwekkend was. wat voornamelijk vele tien- en hon derdduizenden schipperen snakten al lang naar het eind van de on- barmhartige winter. Zo ook de bedrijven, grote en kleine. Belangrijke grondstoffen als steenkool, olie, veevoeder, meel. bouwmaterialen en hout de voor naamste watervrachten moeten weer vlot en normaal worden aangevoerd, dat is een harde noodzaak. Alweer, het ijs moet weg! Particulier MERKWAARDIG eigenlijk. „De openbare weg" in ons land wordt door gemeente, Provincie of Rijk be gaanbaar gehouden. Voor de (zeer be langrijke) waterwegen is dit echter niet het geval. Particuliere verenigin gen dragen de zorg voor het ijsvrij maken en houden hiervan. In Leiden is dat de Vereniging tot IJsbestrijding, onder voorzitterschap van de heer N. Parlevliet jr. uit Katwijk. Het een vereniging met ongeveer 80 leden, bedrijven en industrieën die hun be langen goed inzien. Verder staat een negental gemeenten garant om een eventuele verliespost te dekken. Hier op behoeft slechts zelden een beroep te worden gedaan. De vereniging ontvangt van haar le den een geringe contributie, minimaal 5 per jaar. Vele grote bedrijven beta len natuurlijk meer, maar door het flin ke aantal nagenoeg ijsvrije winters van de afgelopen jaren hebben steeds meer bedrijven de noodzaak van een fonds voor ijsbestrijding uit het oog verloren. Zo heeft de vereniging momenteel 1 oornamelijk door de reserves van vo- ige jaren rond 5000 gulden in kas Dit is een bedrag waarmee men tot du«- ■er bepaald niet kon overgaan de vaar wegen te laten openbreken; dat grapje Onbegrip f)OK DE gemeenten die niet aan wa- terwegen zijn gelegen in het district van de Kamer van Koophandel (waar mee de vereniging ten nauwste samen werkt) hebben bij de grondstoffenaan- voer over water groot belang, al zien zil dat zelf niet altijd in. In 1960 heeft de heer Sonnenberg (die in Leiden adjunct directeur van de gemeentelijke Markt en Havendienst is) een schrijven gestuurd 33n ongeveer twintig gemeenten, waarin hij verzooht per inwoner een maximum bedrag van vier cent ter beschikking te stéllen voor een garantiefonds, waarop zoals gezegd slechts zelden een be roep moet worden gedaan. Men zag hierin echter geen gemeentebelang, want alle aangeschreven gemeenten beschikten hier afwijzend op Sommetjes Euripidesverzorgde toneelavond In de vr(j goed gevulde zaal van het Antonlusclubhuls heeft de toneelgroep „Eurlpldes" gisteravond een opvoering" gegeven van Tolne van Bergens blUspel „De bungalow". Pretentieloze ontspan ning onder de bekwame regie var (rtorge v. d. WUngaard sr.l In de drie bedrijven, die de schrijve.* aan de hand van een weliswaar niet origineel, doch wel geestig gegeven wis! te maken, worden de toeschouwers ge confronteerd met de situaties, die groeien rond twee jonge dames en twee vrijge zellen. die door een administratieve fout van hun tijdelijke „huisbaas" toevallig dezelfde bungalow hebben gehuurd Beide paren blijven op het standpunt staan, dat zij recht hebben de bungalow te bewonen. Zij besluiten de bungalow door middel van een touw in tweeën tr delen en het behoeft geen betoog, da? zich over deze imitatie-muur een vinnige doch tevens lachwekkende strijd ontwik kelt. Zowel de hoofd- als bijrollen waren bij de Euripides-tonelisten in goede han den. Allen gaven van een uitstekende rolvastheid blijk. George v. d. Wijn gaard jr. leverde een goede prestatie in zijn vertolking van de jonge in de liefde teleurgestelde dichter en hij vond hierbil een goede partner in Ans Naber. die uit stekend op dreef was in de rol van Ivonne Hoogstra, een vlotte niet on haar mondje gevallen jongedame. Ine Raaphorst ontketende menig lachsalvo als de zedige tante Clara en Anton van Egmond was de sussende en alles begrij pende echtgenoot en oom Henry Daan Fasseur gaf de juiste vertolking van de wat sullige Frans van Dalen, terwijl Nelly Baars goed spel bood in haar rol van Louise Verlaat, de vriendin en lot genote van Yvonne De heer Van der Wijngaard sr. had weinig moeite met de kleine bijrol van meneer Du Croix. de onfortuinlijke bungalow-eigenaar, terwijl George Bcllaard en Wim Huner hun ro! van respectievelijk postbode en de veld wachter eveneens aanvaardbaar maak ten. Al met al een avond van goede ont spanning waarvoor „Euripides" van haai trouwe aanhang een welverdiend lang durig en dankbaar applaus ln ontvangst mocht nemen. pEN KLEINE berekening liet de heer Sonnenberg volgen ter illustratie van het belang voor de ze gemeenten. Per jaar passeren ongeveer 6000 binnenvaartschepen Leiden, die ook grondstoffen voor de wijde omtrek aanvoeren. Dit komt neer op 1700 ton per dag. wanneer per schip een lading van 100 ton wordt berekend. Deze 1700 ton is weer te verdelen over een stoet van 425 (4-tons-)auto's, die een lengte van drie kilometer zou hebben. Deze drie kilometer zou dagelijks Leiden moeten passeren om het vrachtvervoer over water te vervangen. „Gelukkig kan de vereniging op de garantiesom van ongeveer 7000 gulden rekenen, beschikbaar gesteld door een negental gemeenten in onze omegving", vertelt de heer Sonnenberg. „Voor een gemeente van 4500 inwoners komt dit op een som van gemiddeld 17 per jaar Voor Leiden betekent het óngev -er 350 per jaar. Dit zijn de bedragen waarmee een belangrijk onderdeel van de econo mie wordt gegarandeerd lichtte hij toe. Samenwerking r\E VERENIGING tot ijsbestrijding li. Leiden heeft vele contacten te onder houden. Daar is bijvoorbeeld de IJsbe nchtendienst. de Meteorologische diensi ir. De Bilt, de andere Verenigingen to' IJsbestrijding. Provinciale Waterstaat Rijkswaterstaat en vele andere instellin gen en verenigingen. Vooral het onderlinge contact tussen do kringen Gouda, Rotterdam, Den Haag Jeugd Automobielclub bijeen in Leiden In het kader van haar winterprogram- ma 1962-'63 heeft de afdeling Leiden/ Bollenstreek van de Jeugd Automobiel club gisteren in de bovenzaal van café- restaurant ..Old Dutch" een goed be zochte propaganda-avond belegd. Af- delmgsvoorzitter Cees Heyl wees nog eens op het Scalextric-spel. dat de af- deling kort geleden rijk was geworden en dat ongetwijfeld bij zal dragen tot de toeneming van het aantal leden, zo- wel uit Leiden als uit de Bollenstreek. Het programma werd geopend met de vertoning van de kleurenfilm „Helikop ters boven Nieuw-Guinea", die een Inte- ressant en leerzaam beeld gaf van de luchtkarterlng. die onder meer waar- devolle gegevens verschaft voor de op sporing van eventuele nieuwe oliebron nen. Hierna konden de aanwezigen genie- ten van een film waarin de talrijke as pecten van de burgerluchtvaart op dui delijke wijze aan een nadere beschou wing werden onderworpen. Tijdens een hierna volgend kort huis. houdclijk gedeelte maakte de voorzit ter o.m. bekend, dat de tweede voor zitter en lid van de propaganda-com- missie Rob Nieuwenhuis wegens druk- werkzaamheden genoodzaakt was zijn functies ter beschikking te stellen. Namens de afdeling dankte hij de schel dende functionaris hartelijk voor het vele werk. dat deze in het belang van de afdeling had verricht. Bij enkele kandidaatstelling werd hierna Jaap Ru ben ln beide genoemde functies geko zen. ÊüStaÉBfca*. De „Tina" gelukte het een tran sport naar Amsterdam te verzor gen via Rotterdam. Weliswaar zeer langzaam en met veel moei te, maar de sleep kwam vooruit. Zelfs nu het zo hard heeft ge dooid is het de vraag of het ijs op de plassen zoveel souplesse zal vertonen, wanneer binnen kort de ijsbreker komt door het warme industrie water van de fabrieken en de bemaling in Katwijk komt. Maar buiten Leiden, en hiermee bedoelt hij speciaal het plassengebled. 1» het ijs nu nog wel van een halve meter tot een meter dik. Breken brengt hier door veel risico's mee Handicap IAE BELANGRIJKSTE handicap voor het ijsbreken is wel de onmogelijk- neid het gebroken ijs af te voeren. E- zijn geen rivieren in de buurt en het ge maal bij Katwijk laat nu eenmaal geen ijssohotsen door. Daar zit 'm nu de kneep Men moet het louter van de dooi (het smelten) hebben. Het is voor de meeste öinenvaartschepen geen doen door open gebroken vaarwegen te gaan, wanneer de zeer dikke schotsen groot gevaar ople veren voor schroef, roer en huidplaten QNS GESPREK met de ijverige penningmeester-secretaris ein digde echter allerminst ln mineur. Hij kon ons vertellen dat, vooral na de optimistische temperaturen van de afgelopen nachten, de kan* zeer groot is dat vandaag of mor gen het sleepvaartbedrijf te Rotter dam opdracht wordt gegeven tol het breken van de vaarroutes fn en om Leiden. Het plan Is dan een breker via Leidschendam door de Schie en de Vliet naar Leiden te zenden. Deze zal eerst naar Kat wijk gaan en vervolgens „om de Noord" het plassengebled gaan bre ken. om daarna in overleg met Amsterdam en Gouda de Oude Rijn tot Alphen open te leggen. Via de Gouwe zal de breker dan naar Rotterdam terugkeren. Hiermee zal ook onze omgeving uit dit bijzon der onplezierige en onvoordelige isolement zijn verlost. Met alle vitaminen onmHbaar voor uw r gezondheid! Bij prikkelbaarheid, oytr- vermoeidheid en neerslachtigheid. LAMBO-SAN per Bacon van 100 multivitamine parels f 3.S0 Bij apotheker en droght DE afdeling Leiden-Noord van de Nederlandse Christenvrouwenbond (de derde afdeling in de Sleutelstad) is gisteravond tijdens een op ini tiatief van de afdeling Leiden-Centrum belegde vergadering in de zaal bij de Koningskerk opgericht. Zes leden van „Centrum" traden toe tot de nieuwe afdeling, die thans in totaal 28 leden telt. Het bestuur van het ge west Zuid-Holland-Noord had mevrouw C. E. van Leeuwen-Luykenaar aangewezen als presidente, de leden kozen de dames G. A. Kuiper-Spóel- stra, A. W. Dronkert-Van Amerongen en C. W. Korpershoek-Dijkman tot bestuursleden. Over een jaar zal een nieuwe bestuursverkiezing plaats hebben. Mevrouw A. W. van Willigen-Stoor- vogel, hoofdpropagandiste van het ge west, had de leiding van de samen komst. Zij lichtte de doelstellingen van de bond toe, gaf een korte schets van '1 ontstaan (ongeveer veertig jaar gele den) en noemde de vele zaken waarin de Christenvrouwen gezamenlijk, in af deling en in landelijke bond. werkzaam kunnen zijn. De bond is ln een groot aantal lande lijke organisaties vertegenwoordigd, op dat op velerlei terrein de stem van de Christenvrouw kan doorklinken. Iedere vrouw van tenminste 21 jaar, die in stemt met de grondslag van de vereni ging „dat Christus' Koningschap alom moet worden erkend en de oplossing der maatschappelijke vraagstukken bU het licht van de Heilige Schrift, als Gods Woord, moet worden gezocht", kan lid worden; de bond Is dus Intef- kerkelijk. Mevrouw M. Reints-Dekker dirigeer de het koortje van de afdeling Centrum, dat voor de pauze drie liederen („Ca rillon". „Wildzang" en „Zomeravond") a capella zong en mejuffrouw S. de Bruijn (eveneens van „Centrum") de clameerde drie lentegedichtjes:- „Ver wachting", „De Prunus" en „Oude ge vels". Vooral ook met. haar aardig voorgedragen stukjes proza van Simon Carmiggelt oogstte zij succe». Bond leeft Mevrouw A. M. G. Batelaan-Van de Berg, gewestelijk presidente, achtte de Vuile stad Met zeer veel instemming heb ik hei stukje Vuile Stad gelezen in de N.L.C van gisteren. U schrijft: men bedenke, dat van de gemeentelijke reiniging niet alles kan worden verwacht. Akkoord. Maar die Reiniging is er de schuld van, dat wf) au in sommige straten (ook wel hoofd- straten) een prachtig waterballet kun. oen opvoeren. Een zegen nog dat de dooi zo langzaam is ingetreden, anders hadden wij het water wel in de huizen kunnen krijgen. De oorzaak ligt niet ln bevroren maar In verstopte kolken. Ze zitten tot bo ven vol met vuil. De zogenaamde kol- kenzuigers zijn ln vele maanden vóór do vorst niet in de straten geweest Natuurlijk zal de directie zich veront schuldigen met te zeggen: geen perso- neel. Maar dan is hier toch ook we) sprake van een zeer grote fout in he' personeelsbeleid. Men zal ook naar d* strenge winter verwijzen. Nu, wij hebben wel eens méér sneeuw gehad. Toen wa» do stad wél schoon En waar was het personeel van Go meentewerken in deze tien k twaaK weken? Ook de heren brugwachter» schitterden door afwezigheid, een paa' man op de veemarkt uitgezonderd. F.» Is in deze maanden toch geen scheep vaart geweest. De heren vertelden mil dat zij het te druk hadden met het on- derhoud van de beweegbare bruggen De vaste bruggen vallen niet onder hu> competentie: daar zou Gemeentewerken voor moeten zorgen. Zo ook voor d»- trottoirs bij openbare gebouwen en plantsoenen. Het is toch een schande, dat de trot toirs bijv. op de Utrechtse Brug pas ni> een beetje ijsvrij zijn. Bekijkt u eens de bushalte Rembrandt-lyceum of het rij wielpad van de Hoge Rijndijk. Het i» droevig, dat daar in al die weken niets maar dan ook niets aan gedaan is. B* halve dan dat een man of tien van de Reiniging het een dag nog beroerder hebben gemaakt; ze maakten een paadje van de halve breedte over een lengte van 150 meter. LEIDENAAR (Naam en adres zijn ter redactie bekend) Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer v. d. WATER, Haarlemmcrstr. 207 heeft het Ruime keuze in alle prijzen. Naax wij vernemen, zullen aan de uit voeringen van de Mattheiis-Passion, op 8 en 9 april, te Leiden de volgende so listen medewerken: Nelly Groenevelt sopraan. Roos Boelsma alt, Sylvain De- ruwe tenor (evangelist). Jan Handerson tenor (aria's), David Hollestelle bas (Christus-partij) en Henry Blackmon bas. Verder werken mee Jaap Hillen clavecimbel. mevrouw A Blankenstein- Offenberg orgel en het Rotterdams Phil harmonisch Orkest Het geheel zal wee' onder leiding staan van Herman de Wolff. Werk in Leiden hervat De restauratiewerkzaamheden aan en in de Hooglandsekerk zijn hervat. Ook de werkzaamheden tot verwijdering van de restanten der studentensociëteit Mi nerva aan de Breestraat. Een piano is het mooiste geschenk voor uw muzikale kinderen. Ook u kunt uw gezin verrijken met zo'n nobel instrument. Komt u daarover eens met ons praten. Wij adviseren u graag over onze vele merken en mogelijkheden. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60 A Leiden, Hoojewwrd 90. tel. 20097 e Amsterdam Arnhem Stede Rotterdam deskundig in klank oprichting van de nieuwe afdeling een bewijs dat de bond, die thans meer dan 90.000 leden telt, leeft. Leiden Noord is de 62ste afdeling in Zuid- Holland-Noord. Zij dankte mevrouw A. van der Kwaak-Van de Berg. presidente van Leiden-Centrum, die de oprichting van deze afdeling een groot aandeel had, en overhandigde de nieuwe presidente o.m. een notulen boek als geschenk van het gewestelijk bestuur. Nadat men gezamenlijk het bonds lied had gezongen, feliciteerde me vrouw Van der Kwaak de afdeling met haar oprichting en bood zij mevrouw Van Leeuwen een voorzittershamer aan. Lciden-Centrum heeft thans ongeveer tweehonderd leden, Leiden-Zuidwest ongeveer zeventig en Leiden-Noord hoopt, zoals mevrouw Van Leeuwen in haar dankwoord zei. het ledental van 28 spoedig uit te breiden. Twee brekers in reserve De heer T. C. Sonnenberg, secretaris- penningmeester van dc Leidse Ver-; eniging tot IJsbestrijding, kon ons vanmiddag nog meedelen dat het; vrijwel zeker Is dat maandagmorgen het ijs in onze omgeving te lijf wordt gegaan. Daartoe zal in alle vroegte uit Rotter-1 dam de sleepboot Marco" van de Rotterdamse rederij Adriaan Kooren N.V. in de richting Leiden vertrek ken. Voorzien van een Ijsbrckerste- ven zal de „Marco" (met zijn 240 pk motorvermogen) via de Schie en di Vliet in Leiden arriveren, waarna koers wordt gezet naar Katwijk, Daarna wordt het plassengebled ge broken tot Oude Wetering (dc Ring vaart). In overleg met Amsterdam en Gouda zal ook dc Oude Rijn tot Al phen worden gebroken, zoals clderi reeds is vermeld. Indien de „Marco' het werk niet alleen afkan of op een of andere manier zou komen vast te zitten, heeft de rederij twee gelijk waardige brekers in reserve, de „Eduard Franklin" en de „Jacoba", Ondanks het feit dat het genoegzaam bekend is dat het ijs overal zeer on betrouwbaar Is, verbinden wij hier aan nogmaals een ernstige waarschu wing vooral niet het ijs te betreden, wanneer men van dit ongewijfeld im posante schouwspel getuige zal zijn Scliippe rsbevoegdheid ontnomen voor vier maanden De raad voor de scheepvaart heeft d« 40-jarIge schipper van de motorleggei „Emma Wilhelmina" XW 135, C. Z. uit Katwijk aan Zee gestraft door hem d« bevoegdheid om als schipper of stuur man op Nederlandse zeevlssersvaartul- gen te varen te ontnemen voor de tijd van vier maanden. Op 10 maart 1962 wa» de thuisvarend» logger (toebehorende aan N.V. rederij en liarlnghandel N. Parlevliet jr. te Kat-| wijk aan Zee tijdens een dichte mist op de Noordzee in aanvaring gekomen mei de Deense motorkotter „Aurora" E 569; welke korte tijd later ls gezonken. Inj zijn oordeel zegt de raad o.m. dat ge zien de omstandigheden van slecht zicht de snelheid van de KW 135 veel te hoo« ls geweest. Er is blijkbaar geen tijd ge-j weest om door achteruitslaan de aanva.' ring te voorkomen. De raad merkt op dat deze logger op 19 januari 1961 ook een Deense kotter heeft overvaren. Schipper Z. was toei ook aan boord, maar ging geheel vri. uit, daar een ander wacht had. Het vall op dat toen werd verklaard, dat het uil- zicht vanaf de brug minder goe door het hoge voorschip. Ook ny lag di KW 135 15 dm achterover. Het is on1^ grijpelijk,. aldus de raad, dat ook geen reden voor de schipper is gewei een uitkijk voorop te plaatsen. De raad acht de schipper schuldig aai deze aanvaring. Bij het bepalen de straf is aldus de raad er reki ning mee gehouden, dat de „Aurora" oi nalatig is geweest. Bij deze aanvaring niet alleen een schip verloren gegaai maar hebben ook drie mensen - de Deense kotter in ernstig lveeni gevaar verkeerd. Door het lopen van ecu veel te hoge vaart in de mist, aldus d« raad, heeft "de schipper van de KW 135 ook zijn eigen schip en opvarenden ernstig gevaar blootgesteld. Lager dividend Rolt. Lloyd De Koninklijke Rotterdamsche Lloyt zal 16 april over 1962 (1961) 5 (6)% di 'vidend voorstellen. (Van onze parlcmentsredactie) Veel bezwaren leven bij dc Eerste Kamer tegen de voorgenomen ophef fing van de gemeente Zwammerdam. Zij zijn opgesomd in het voorlopig verslag van de Kamer over het wetsontwerp van minister Toxopeus tot herziening van de gemeentelijke indeling van oostelijk Zuid-Holland. Uit het verslag krijgt meri echter niet de indruk, dat dc Senaat het wetsontwerp zal verwerpen. Het wetsontwerp beïnvloedt het lot van twintig Zuidhollandse gemeenten. De noodzaak lol uitbreiding van het grondgebied van Gouda, Woerden en Bodegraven is door minister Toxo peus aangegrepen om een aantal an dere gemeenten samen te voegen c.q. <>p te heffen. Eén van de gemeenten, die moet verdwijnen is het oude Zwammerdam. Van verschillende zijden wordt minis ter Toxopeus gevraagd, waarom Zwam merdam, nadat delen van haar grond gebied ten behoeve van andore gemeen ten zijn geamputeerd, geen bestaansrecht meer zou hebben. Een gemeente als Gou derak. die na de grenswijzigingen even als Zwammerdam ongeveer 1800 inwoners zal tellen, mag wel blijven L -staan. Enige leden achten het ten zeerste te betwijfelen, of de voorgestelde opheffing van Zwammerdam wel voldoende is ge motiveerd. Zij hadden niet de indruk, dat het die gemeente aan bestuurskracht heeft ontbroken. Het door Zwammerdam opgestelde (en door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland niet goedgekeurde' uitbreidingsplan Dc Burcht getuigde huns inziens van het tegendeel. Vele leden stellen de vraag, wat minister Toxopeus kan aanvoeren te gen de argumenten, die het actie-co- mitc uit de bevolking van Zwammer dam met de meeste klem naar vorer heeft gebracht ten einde opheffing van de gemeente te voorkomen. Ook wil len zij gaarne vernem n, welke argu menten de minister aanvoert tegen de stelling, dat Zwammerdam een hechte gemeenschap vormt met een uniek eigen sfeer. Verscheidene leden verzoeken de be windsman. te trachten ondubbelzinnig en duidelijk aan te tonen, dat het ten behoeve van de andere ln het wetsont werp genoemde gemeenten absoluut noodzakelijk is oih tot opheffing van Zwammerdam te geraken. Diensten Hooglandse kerk De diensten ln de Hooglandse kerk zul. len nog niet worden hervat. In verband met de vorst werd de kerk enige weken geleden gesloten. De kerkvoogdij zou nog niet hebben beslist wanneer de kerk weer wordt opengesteld, maar het is mogelijk dat dit pas voor de eerstvol gende jeuddienst op 31 maart is. De commissie van rapporteurs uit <3 Eerste Kamer, die het verslag heeft opj gesteld, deelt nog mee, op 30 januari een tocht te hebben gemaakt langs dj geir.::nten Gouda. Reeuwijk, Gouderalj Haastrecht, Waarder en Zwammerdai^ Bij die gelegenheid zijn verschillende be stuurders van die gemeenten, alsmed het Aktie Comité Behoud Zwammerdan gehoord. Open Deur-werk zondag in Gehoorzaal „Licht zonder schaduw", aldus de a; kondiging van de bijeenkomst van zoi dagmorgen in de Gehoorzaal Breestraat van Open Deur-werk den. Dr. P. L. Schoonheim en zijn medi werkers hebben gemeend na de lai donkere wintermaanden aandacht te gen vragen voor het bijzondere licht het Evangelie. Iedere bezoeker ontvangt een uitga' van het Markus-Evangelie afk< van het Nederlands Bijbelgenootschap met afbeeldingen uit Palestina en oude Oosten. Foto's met veel licht. Een gedeelte van dit geschrift zal dod dr. P. L. Schoonheim worden toegelicht Daarna kunnen schriftelijke vragen won den ingediend, als inleiding op het gtj sprek. Muziek en zang zullen deze keer ach terwege blijven om alle beschikbar iyd tot half twaalf te kunnen be stemmen voor inleiding en (onderling gesprek over „Licht zonder schaduw' van het Evangelie. De bijeenkomst be gint om half elf. Leidse afdeling opgeheven De Internationale Kunststoffen dustrie uit Voorschoten gaat de uitbrclj ding van haar ongeveer drie honderj man personeel tellende bedrijf in Bredj vestigen. Het pand aan de Herengracht te Leiden, dat eind vorig jaar doe brand werd verwoesti zal niet i dienst doen als dependance van plastic verwerkende industrie. Het bouw bood toch al te weinig ruimte fl de IKI kon noch in Leiden noch i omgeving geschikte uitbreidingsrulml[ vinden. Door de betrekkingen met Geminfestj A.G.. vanwelk concern de IKI sinds a rig jaar deel uitmaakt, kreeg het drijf in Breda direct te aanvaarden 1 brieksruimte aangeboden. Hier zal slechlj een uitbreiding van het Voorschoten» bedrijf worden gevestigd, aldus dceldj ons de directie vanmorgen mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4