Politieleger van 200 op de been in Drente man is Commentaar Tulpenmeisjes verkondigen lente Charges, blanke sabels en traangas hielpen niet NIEUWS Mijnwerkers winkelen of spelen jeu de boules STOP-commissie wil drastische wijzigingen 1 e _"N J Oproer van Vrije Boeren werd nozem-rel in één oogopslag Staking - rust en discipline Garage op bodem van Singelgracht (RITA) Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAI DAGBLAD „Stantvistigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Woensdag 6 maart 1963, 43ste jaargang Christelijke radio in Ethiopië Zie pagina 2 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 - 1 58936 -*-*■ 'Abonnementsprijzen 8,25 Klachtendienst bezorging 18 j- 19 uur (Telefonisch van onze speciale verslaggever) EEN tweede, in Leeuwarden in der haast geformeerde, mobiele brigade van de rijkspolitic is vanmorgen vroeg in het woelige land van Hol- landschevcld aangekomen, waar provocerende Vrije Boeren gisteren ern stige relletjes ontketenden, die in een voor Nederland uniek nozemoproer ontaardden. In het holst van de nacht zijn nog versterkingen van de ge meentepolitie van Emm enin Hoogeveen gearriveerd, waardoor de totale sterkte van het politielegertje op ongeveer tweehonderd man werd ge- bracht. Een en ander was het gevolg van overijld gevoerd overleg Rijkspolitie met karabijnen bij de boerderij van Bertus Nijmeijer. Honderden boeren groepen samen bij de door ontruiming bedreigde boerderijen. w_tussen de Commissaris van de Koningin in de provincie Drente, mr. D. Kramer, de burgemeester van Hoogeveen, drs. A. J. Bakker, en de commandant van de eerder ingezette, mobiele brigade uit Assen, kapitein G. J. Feylbrief. Werd gisteren het erf van boer Nijmeijer ontruimd, vandaag is boer Hartman aan de beurt geweest. Boer Van Sleen. de derde agrariër wiens bedrijf in han den van het Landbouwschap is over gegaan wegens het niet voldoen aan wettelijk vastgelegde heffingen, voorlopig uitstel hebben gekregen, daar twee leden van zijn tien perso nen tellend gezin ziek zijn. Niet zachtzinnig Dat de mobiele brigades niet van plan zijn, net zo zachtzinnig als gisteren op te treden, bleek gisteravond al duidelijk. Toen tegen het vallen van de avond een menigte van enkele honderden opgescho ten jongelui twee politiemannen moles teerden. die de wacht hielden bij het mei zoveel moeite ontruimde erf van Nij meijer een onbegrijpelijk zwakke be waking, gezien de wankele situatie van het ogenblik greep een tehulp geroe pen groep van de Rijkspolitie met straffe hand in. Vooral toen bleek dat twee po litiemannen bloedige verwondingen aan hun gezicht hadden opgelopen door het lafhartig slaan met de dakpannen en het misschien nog lafhartiger gooien met stenen, was het geduld van de vertegen woordigers van de sterke arm ten einde. Met de blanke sabel voerden zij ver schillende charges uit, die schuldigen, maar ook een enkele onschuldige, bij zonder lang zal heugen. Toen wij gisteravond voor het erf van boer Nijmeijer in Hollandscheveld ston den, kon op de Mient van een ver warde situatie worden gesproken, die, tol op zekere hoogte, aan een Wild-west- film herinnerde. Van alle kanten klon ten de lelijkste scheldwoorden door de duisternis („Vopo's!" en ..Moordenaars!" hoorden beslist tot de mooisten), terwijl scherpe stenen dof -tegen het wegdek sloegen. Even dof klonken de slagen, die met do klewang, de gummistok of de kolf van de karabijn op de ruggen en armen van de raddraaiers terechtkwamen. Ook me nige fiets of bromfiets moest het ontgel den. Zeker vijftig tweewielers, die bij charges achterlaten werden, gingen per truck naar het politiebureau. Traangasbom men Een vreemd effect in de donkere avond gaven de traangasbommen, die aan de lopende band werden gebruikt. Een witte nevel deed liele volksstam men hals-over-kop op de vlucht slaan. Toen ook in het schuurtje waarin en- kele herrieschoppers waren gevlucht, xo'n blinkend busje werd gegooid, sprongen twee jonge mannen door de ramen om, ten koste van enkele snij- xvonden, ogen en keel van het pene trante gas te vrijwaren. Twee anderen lagen voor parapus op de grond en moesten hoestend en proestend wor den bijgebracht. Hoe vijandig de ben den de politie waren gezind, bleek wel uit de omstandigheid, dat er een staal draad over de weg was gespannen, om de dragers en beschermers van het openbaar gezag in het donker te doen struikelen. Uit weilanden en tuintjes suisden stenen cn houten projectielen door de lucht Steeds als er een charge was uitge voerd, kwamen de belhamels joelend terug om door te gaan met hun zinloze treiterspelletje. „Het gaat nu niet langer om de con troverse tussen het Landbouwschap en de Vrije Boeren", zei een politiefunctio naris. „Maar om een rel tussen de po litie en de opgroeiende jeugd, waarbij de aanstokers op de achtergrond blijven. Ik ken deze streek bijzonder goed. Hei moet me helaas van het hart dat dp anarchie, waarvan thans moet worden gesproken, deel van de volksziel uit maakt". Door de slechte bewaking had boer Nijmeijer kans gezien het op de open bare weg staande vee gisteravond weer in de verzegelde stal terug te brengen. De beesten werden er voor lopig gelaten, doch later op de avond op last van de burgemeester verwij derd. Ondanks alle bedreigingen had men toch nog een veewagenhouder uit Pesse gevonden, die bereid was de dieren naar hun nieuwe onderdak in het noorden van Hogeveen te bren gen. De naam van de man en het num merbord van de auto werden overi gens wel door volijverige Vrije Boe ren genoteerd, „Voor de zwarte lijst," zoals ze tegenover ons verklaarden. (Voor verdere reportage zie pagina 7.) Provocerende Vrije Boeren heb ben gisteren in het gebied rondom Hollandscheveld ernstige relletjes ontketend, zodat het noodzakelijk bleek een extra mobiele brigade van de rijkspolitie te laten aanruk ken. Werd gisteren het erf van boer Nijmeijer ontruimd, vandaag zou dat van Hartman aan de beurt ko men. Van der Sleen, in wiens- gezin twee zieken zijn, zou voorlopig uit stel hebben gekregen. Het tv-interview van de BBC met ex-premier Bidault is al twee maan den oud. Dat was dus voordal Frankrijk liet weten dat het En geland niet rijp achtte voor de EEG Intussen zou Bidault zich in Zuid* Duitsland bevinden. President De Gaulle heeft gis teren met zijn ministers overleg ge pleegd over de mijnwerkersstaking. die vandaag de zesde dag beleefde. Alom in het land zijn sympathie stakingen van 'n kwartier niseerd. In de Eerste Kamer is met name van protestantse zijde kritiek ge oefend op het benoemingsbeleid van burgemeesters van minister Toxopeus. Honderden korporaals en man schappen van de vliegbasis Ypen- burg hebben gisteren de maaltijd geweigerd. Zij wilden beter eten hebben. De Bondsdagfractie van de West- duitse C.D.U. heeft met algemene stemmen voorzitter Von Brentano aangewezen om de besprekingen binnen de C.D.U. over de opvolging van Adenauer te leiden. In Amsterdam is een nota ver schenen over verkeersproblemen. De commissie die het geschrift heeft opgesteld wil vergaande maatrege len op het gebied van parkeerbe- perking. Verder wenst men meer parkeergarages, parkeerterreinen aan de rand van de stad en auto nome rijbanen voor het openbaar stedelijk verkeer. TI ET WAS ZOWEL vandaag als gis- teren volkomen rustig in de Franse mijnstreken. De stakende mijn werkers gingen met hun vrouw win kelen, speelden jeu de boules of ver Parkeren in A'damse binnenstad Aan de reeks van suggesties om tot een oplossing van liet parkeerprobleem in- de Amsterdamse binnenstad te ko men is weer een lijvige nota toege voegd. De nota is samengesteld door een door de stichting tot oplossing parkeerproblemen. STÓP, in het leven geroepen werkcommissic, bestaande uit hoofdambtenaren van de gemeente en vertegenwoordigers van nauw bij het parkeervraagstuk betrokken or- Gisteren is men in Opheusden be gonnen met de vaccinatie tegen polio bij kinderen en volwasse nen tot 35 jaar. Er bestond grote belangstelling voor. Een groot deel van de jeugd was er om prin cipiële redenen noott ingeënt. Nu in het dorp een aantal gevallen van kinderverlamming zijn waar genomen. heeft men gelegenheid tot massale inenting geboden, en mei succes. Op de foto een van de klantjes van de dokter laat zich slechts onder groot protest be handelen ganisaties en van het Amsterdamse bedrijfsleven. Zij is dezer dagen toe gezonden aan burgemeester en wet houders en de leden van de gemeente raad van Amsterdam. De oplossingen, die deze commissie aanbeveelt, zijn onder meer: het instel len van tarieven per uur voor openbare bewaakte terreinen voor hen die twee tot zes uur willen parkeren, sterk ver schillende tarieven, waarvoor parkeer plaatsen door mididel van parkeermeters kunnen worden gehuurd voor een kwar tier tot twee uur en ten Slotte het instel len van een relatief beperkt aantal vrije parkeerplaatsen, waarvan het gebruik door middel van een parkeerschijf gebon den wordt aan een tijdslimiet van bij voorbeeld twee uur. De tarieven zullen zodanig dienen te zijn, dat de bouw van particuliere en openbare parkeergarages daardoor wordt gestimuleerd. De netto-opbrengst moet aan de auto bezitters ten goede komen en niet tot een deel van de algemene middelen van de gemeente worden. Verder wil de com missie: uitbreiding van het aantal par keerplaatsen en het verbeteren en ver korten van de rjjtyd van het openbaar vervoer eventueel door het op eigen rij banen te brengen of uitgevoerd als metro. Voor de aan de rand van de binnen stad te scheppen parkeerruimten denkt de commissie aan de plannen tot sanering van de verouderde woonwijken, hetgeen nog wel enkele jaren zal duren. Daarom zoekt men naar onbebouwde terreinen, als de bodem van de Singelgracht voor een gigantische garage, waar 3000 a 4000 auto's geparkeerd kunnen worden. Alle voorgestelde maatregelen zijn voornamelijk gericht tegen de dagpar- keerders, die in 1961 niet minder dan 6000 van de 9000 legale parkeerplaatsen in de binnenstad innamen. In 1961 stonden in de binnenstad ruim 11.000 auto's, waarvan dus 2000 bezitters in overtreding waren. Dit waren over wegend auto's van hen dde kwamen om te winkelen. Het Amsterdamse bedrijfsleven zal moeten kiezen tussen comfort voor zich zelf of voor zjjn klanten. De dagparkeer- ders zullen plaats moeten maken voor hun klanten. Een uitzondering vraagt de commissie voor hen. die in de binnenstad wonen, voor invaliden en voor degenen, die om economische redenen hun auto dringend bij hun bedrijf moeten parkeren. zamelden zich in eafé's. Kleine groep jes posters stonden bij het begin van elke werktijd voor de mijningangen. Op de zesde dag van de staking vandaag, het eerste grote verzet van georganiseerde arbeiders tegen de regering sedert dc geboorte van de vijfde republiek vier jaar geleden is geen ton steenkool geproduceerd. De 240.000 Franse mijnwerkers heb ben de regeringsorders totaal gene geerd. Toch deden zich geen incidenten voor en alles was rustig. Er werden wel en kele bijeenkomsten gehouden, maar geen massa-demonstraties. De krachtige de tachementen oproerpolitie verschenen niet bij de mijningangen. In Forbach deelde het stakingscomité van Lotharingen mee, dat de mijnwer kers onmiddellijk zouden reageren in dien er maatregelen tegen hen zouden worden genomen. In het noorden van Frankrijk zei men het werk niet te her vatten voordat de eisen zijn ingewilligd. In het gehele land werden sympathie stakingen van een kwartier gehouden. In kantoren en fabrieken werd het laat ste kwartier van de dag niet gewerkt. Er zijn voorlopig nog genoeg kolen, maar tn sommige gebieden in het noorden van het land is de gasdruk wat lager. President De Gaulle ontbood gister avond zijn belangrijkste ministers om over de staking te beraadslagen. Het ka binet zou vandaag de situatie bespreken. De vijftienjarige Wim van Wegen uit Bant (N.H.) is gisteravond op de Friese- weg tusesn Lemmer en Emmeloord, waar hij met zijn elfjarig broertje fietste om hun vader in het ziekenhuis te bezoeken, door een achteropkomende auto dodelijk aangereden. De bestuurder, de 31-jarlge F. M. uit Zwolle, had geen rijbewijs, J-JETGEEN de zich noemende Vrije Boe ren in Drente hebben ondernomen een ernstige zaak onder het mom van een roep om vrijheid is daar bedreven wat alle kenmerken draagt van bandeloos heid en verzet tegen het wettige gezag. In het Nederlandse democratische bestel zijn dit niet de middelen om van afwijkend standpunt te laten blijken. Ernstige afkeuring is hier op zijn plaats Maar moet deze zich richten tegen deze hoeren alleen? Natuurlijk in de eerste plaats tegen hen. Nauwelijks minder ech ter tegen diegenen die, zelf buiten schot blijvend als het erop aan komt, de men sen door hun ergerlijke voorlichting zo ver hebben gebracht. In een een gelukkig beperkt deel van de Nederlandse pers kan men. en zelfs niet maar tussen dc regels door, terug vinden wat in wezen een verheerlijking en een aanmoediging moet genoemd wor den van het verzet waartoe deze boeren zich laten verleiden. Ze worden dan voorgesteld als martelaars. Ze worden gestijfd in hun houding. Daar tegenover krijgen de officiële lichamen het hitter te ontgelden. Geen wonder mag het heten, dat dan allengs allerlei gezichts bedrog gaat optreden en dat enkelen op den duur de dingen anders gaan zien dan zij in werkelijkheid zijn. Het is in wezen alles zo verbijsterend goedkoop voor wie door dit spel heen ziet Maar de democratie wordt erdoor be dreigd. de politie wordt een grote hoe veelheid last bezorgd, de boeren trekken nóg meer aan het kortste eind dan zij naar hun mening reeds doen, en het zou, bij al het andere, niet voor deze voorlichters pleiten indien zij in dit alles voor zichzelf nog enige bevrediging vonden. Wie voorlichtend werk verricht draagt een zware verantwoordelijkheid. Met zou te wensen zijn, zo dit over de hele linie ook werd ervaren en beaamd. „Mam, telefoon voor u!" rpOENEMENDE zuidtuestelijke win. den hebben de aanvoer van zachte lucht naar ons land versterkt. In de af. gelopen nacht lagen de minimum-tem peraturen rond 5 graden Celsius boven nul. De zuidwestelijke winden worden in stand gehouden door een hogedruk. gebied boven de Alpen, dat zich in de afgelopen 24 uur over een groot deel van de Middellandse Zee en de Balkan uit breidde en door een oceaan-depressie die zich naar het zeegebied ten zuid. oosten van IJsland trok. De fronten van de depressie drongen over de Noordzee in de richting van Scandinavië op, waar zij een flinke da. ling van de luchtdruk veroorzaken en de vorst verdrijven. De dooi dringt nu over een breed front Noord- en Midden- Europa binnen. Langs het koufront van de genoemde depressie trekken golf. vormige storingen vergezeld van regen over Ierland en Schotland naar het noordoosten. De frontale zone zal mor. gennacht dichter bij ons land komen maar er zal hier te lande waarschijnlijk nog geen regen vallen. De wind wordt meer zuidelijk, maar blijft zachte lucht aanvoeren. Tendens stationair op 7.15, onder 18.29; maan op 5.20. onder 6.18. Zondag 10 maart: volle maan. Hoog water Scheveuingen 7 maart: 1.23 v.m,; 13.44 njn, HET WEER IN EEROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper. IVeers. j ceiteldh. n 7 E 1 S C 87. S" De Bilt verwacht tot donderdagmor gen: Droog weer met veranderlijke be- 10 Deurwaardc H. Bodde (links) met de familie Nijmeijer. TIET wordt weer lente. Dat gevoel hadden allen, die ..Jaeoba gistermiddag op de Wilhel- minakade te Rotterdam het eerste Nederlandse „tulpen- meisje" van dit seizoen de 23-jarige Nel van Geest uit 's-Gravenzande, reders- dochter, studente in de En gelse taal uitwuifden op haar reis met de Rijndam naar Amerika. Gekleed in het blauwe van Beieren "-kos- Amerika Lijn en de Keu- baar heeft gesteld, die door Routinier van het gezel- tuum van de Keukenhof, de kenliof op reizen van de Se- de KLM naar New York schap is de ook al 23-jarige de worden overgevlogen. De Willy van Ruiten uit Lisse. dc tulpen worden vers gehou- Zij is enthousiast over de er- rmen vol fleurige tulpen en uitbundig lachend naar iedereen, die (jaar maar be ven Seas, de Rotterdam. Nieuw-Amsterdam wonderen wilde, was dc stu dente de charmante voorbo de van zonniger dagen, die nu komen moeten. Nel van Geest is een van de vier meisjes, die op uit nodiging van de Holland- Rijndam de passagiers een voorproefje moet geven van de Nederlandse bollentijd. Dat gebeurt op de tradi tioneel geworden tulpcntoch- ten van de schepen van de HAL. waarvoor de Keuken hof 25.000 bloemen beschik- D. Hekier zw. hew Vpcnburg zw.bew Vlissingen zw. bew. Eeltle gli. bew v olking. Matige tot krachtige wind tussen De Bilt gh. bew zuidwest en zuid. Aanhoudend zacht weer |ye"te eb bew 'opgemaakt 1. 11.15 uur). ISStaib. SS: Zon en maan: donderdag 7 maart: zon S.els'!!ki gu bew Stockh. gh bew Oslo mist Kopenh. gli. bew Aberdeen zw bew. Londen zw. bew. A"dam gh. bew. Brussel zw. bew. Luxemb. zw. bew Parijs zw. bew Bordeaux onbew. Grenoble onbew Nice onbew Berlijn gh. bew. Frankfort zw. bew. MUnchen zw. bew. Zürlch zw. bew Genève niet ontv. Locarno onbew. Wenen h. bew. Innsbruck 1. bew. Belgrado niet ontv. Athene zw bew. Rome onbew Ajaccio onbew. Madrid onbew. Mallorca mist Lissabon onbew. den in de aardappelcelleu varingen, die zij in dc afge- van de schepen en dagelijks lopen jaren heeft opgedaan, komen er nieuwe op de ta- ..Je maakt alleen tnaar leu- feitjes cn in de hutten. De kc dingen mee", aldus Wil- tulpenmeisjes" zorgen voor ly. „Iedereen is enorm ge- voorlichting door middel interesseerd en nog maan- van voordrachten, dia's en den na de reis krijg je grap- films. pige reacties." windstil -5 windstil :5 windstil 7 verand. 8 nnw o windstil '6 ono 3 a windstil :b windstil :s no 3 20

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1