Naar Atlantisch deelgenootschap Affaire-Argoud komt in Commentaar Westduitse Bondsdag straat- en markthandel „Socialistisch land kan nooit oorlog ontketenen" Japan betaalt Nederland 1 miljoen smartegeld Verdrag tussen Pakistan en China getekend /ft eeft Ky Hoorspel „Z.E. de Ambassadeur" Tweemaal show Rampzalige periode voor Brits journalist Aardbeving treft spoorloos Missouri Deense koningin geopereerd Prinses Micliiko verwacht babv Ramp in Peru: vals bericht Otto Pritchard overleden Vliegrampen op Philippijnen Surinaamse auteurs voor AVRO-tv Gif van vogelbekdier TOCH IS HET ZO! MAANDAG 4 MAART J9M Vanavond voor ISCRV. niet geduld De NCRV begint vanavond met uc uitzending van een serie van drie hoor- ]lf f 7 Bj' .ggft| Mensenroof wordt Deze reeks stukken, waarvan het eer ste is getiteld ..Zijne Excellentie de Ambassadeur", is geschreven naar het boek ..The Ugly American" (Nederland se titel .Gekke lui... die Amerikanen") van William Lederer en Eugene Burdick. Het boek was bedoeld om de Ame rikanen beter begrip bij te brengen om trent de juiste aanpak van de diploma tie in de nieuwe zelfstandige Aziatische staten. Dat dit niet onnodig was blijkt wel uit het feit dat de Amerikaanse regering dermate geschokt was door wat er in dit geschrift werd verteld over de indruk die de Amerikaanse diplomaten m het oosten maken, dat zij deze di plomaten heeft verplicht, het te lezen. Dat er daarna veranderingen ten goede werden geconstateerd, is mede aan dit boek te danken. ,De koopman' over strenge winter: (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondsdag zali zich woensdag bezighouden met de ontvoering uit München van de O.A.S-lcider en vroegere para-j chutisten-kolonel Antoine Argoud. O.A.S.-kornuiten werd ontvoerd en uitgeleverd, maar door de Sureté, zal er van deze officiële Franse hulp niet veel terechtkomen. Er zijn in het verleden al meer geval len geweest, waarin de Franse po litie opsporingen door de Westduit- Lumeiuvfuii eit wus lut ecu u/uu> tLTSLZZZZt' "I'!""" Opmaakt. teerd. Daardoor zijn o.a. alle West duitse pogingen om klaarheid te brengen in de activiteiten van de ..Rode Hand" op Westduitse bodem op niets uitgelopen. De socialist Jahn wil van de regering weten, wat het onderzoek door de Mün- chense politie tot dusverre heeft opgele verd. De vraag zal worden beantwoord door de minister van justitie, dr. Ewald Bucher. Waarschijnlijk zal de minister niet al Jtl 11C te veel kunnen vertellen. De Milnchense Bonn voor Hoofdpersoon in dit verhaal is ambas- j politie is n.l. nog niet veel wijzer gewor- eehoudpn sadeur Sears, die uitgezonden .Hor* no mïnictn- v.o»ft .aii- „1 «n-, naar Sharkan. een land dat men Franse agenten Voor de Westduitse autoriteiten is de affaire-Argoud voorlopig een geval van mensenroof. ,.Dat kunnen wij niet dul den", aldus minister Bucher. ..welke per soon of welk land die ook pleegt". Pas wanneer met zekerheid kan worden vast gesteld, dat de Franse Süreté de hand 1 het spel heeft gehad wat hier in hoogstwaarschijnlijk wordt De VARA heeft televisie-kijkend JL O JL Prinses Irene schaatste op Nederland zaterdagavond voor het eerst Brigitte Bardot op het scherm laten zien en wel in haar Parijse show, die zij voor de Oudejaars avondvoorstelling voor de Franse tv maakte. De RTF heeft er heel wat werk aan besteed, want de show zat vol cameratrucs en was tot een waar zich zien in allerlei decente kleding, met en zonder pruik, en zong met een heel onschuldig stemmetje pikante Franse liedjes, die voorzichtig summier werden vertaald dwars door het zingen heen. Verder was al les tot in de puntjes afgewerkt, elk stapje en draaitje van de grote ster was feilloos en werd onder wisselen de belichting knap door de camera's gevangen, Brigitte heeft in deze show wél la ten zien dat zij inderdaad iets op ar tistiek gebied presteert. Datzelfde deed. zij het op heel an- op de wereldkaart kan vinden, maar dat men zich mag voorstellen in de buurt van Birma. Vietnam of Siam. Sears ambieert deze post alleen maar uit materiële overwegingen. Hij inte resseert zich in het geheel niet voor het land Sharkan. wenst de landstaal niet te leren, heeft geen zin om zich op de hoogte te stellen van de gewoonten J en gebruiken die daar heersen en van de maatschappelijke status van de men- aen. met wie hij moet omgaan. Dat een dergelijke houding onaange name consequenties heeft en afbreuk moet doen aan de positie van het wes ten, spreekt vanzelf. De serie heeft de algemene titel wordt den. De minister heeft zelfs al een ver- wikkelineen kriiepn in niet^oek tot de Franse recherche gericht om psiKKeiinSen "rijgen. zal de zaak politieke ver- dere wijze, ook de Duitse Nederlan- de Westduitse justitie te helpen. Indien het inderdaad der Johan Heesters in een derde, Velen geloven, dat juist om deze re- j wel wat erV lan9e operetteshow, die den de regering in Bonn zich niet al te I "«ets afweek van de beide voor- t's.|zeer zal inspannen om de mysterieuze I gaande en daarom niet veel verras sing meer bracht. Zelfs het Neder- dat Argoud niet door zijn vroegere kidnapping op te helderen, teneinde een diplomatieke strijd met de nieuwe Fran se vriend te kunnen vermijden. De Britse journalist Harold Philby, -.die voor zijn blad The Observer cor- ™riaI resP°ndent voor het Midden-Oosten t""'' was, is vijf weken geleden uit zijn woning in Beiroet vertrokken en sindsdien spoorloos verdwenen. The Observer heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken ingelicht en verzocht een onderzoek in te stellen. Philby is na de oorlog tot 1951 in Britse buitenlandse dienst geweest en was onder meer zes jaar tijdelijk eerste secretaris van de Britse ambas sade in Washington. Toen de diploma ten Burgess en Maclean in 1951 naar de Sowjetunie uitweken, werd Philby ge noemd als de ambtenaar die hen zou hebben gewaarschuwd dat zij Engeland beter konden verlaten omdat de gehei-1 me dienst hen op de hielen zat. De echtgenote van Harold Philby i heeft in Beiroet verklaard dat haar man in Cairo is en dat er geen sprake van is dat hij verdwenen is. Zii heeft een telegram van hem ontvangen, dat zaterdag in Cairo is verzonden. Mevrouw Philby verklaarde niets te maken te hfebben met het verzoek van The Observer aan het Britse ministerie van buitenlandse zaken om een onder zoek in te stellen. spel, dat op 18 maart in de ether komt, heet „Een koning in de Himalaya". Het derde spel is te verwachten op maandag 25 maart en op 22 april volgt dan nog een apart oorspronkelijk hoor spel van Rob Geraerds, dat gesitueerd is in Japan. Vanavond zal de uitzending van ..Zijne Excellentie de Ambassadeur" worden besloten met een kort woord, gesproken door dr. P. G. J. Korteweg, correspon dent van de Grote Provinciale Dagblad pers in Washington. Het programma be gint om kwart over acht. Koningin Ingrid van Denemarken is zaterdagmorgen in een ziekenhuis te Ko penhagen opgenomen om te worden ge opereerd aan de blaas voor het verwij deren van een steen. De operatie is ge slaagd, zo werd later vernomen. Enkele krachtige aardschokken heb ben het oostelijk gedeelte van de cen traal Amerikaanse staat Missouri ge troffen. Gebouwen trilden op hun grondves ten en hier en daar waren er scheuren in het pleisterwerk, maar er waren geen meldingen over ernstige schade of per soonlijke ongelukken. Op sommige plaatsen werden duidelijk twee schokken gevoeld op andere drie. landse liedje (ditmaal samen met Vi- co Toriani gezongen) ontbrak niet. De quiz „Wereldwijs" die het voor treffelijk doet op het scherm, be sloot het V ARA-programma (waar van de NTS de Heesters-show had overgenomen). In de vooravond zond de VARA weer een film uit de Ame rikaanse serie „Vrije Nieuwsgaring" uit. Een reeks, waaraan maar geen einde schijnt te komen en die wij toch wel graag beëindigd zouden zien. De verhalen worden steeds naarder van inhoud, ze zijn dom en sensatio neel zonder geestigheid. Na afloop van het lange program ma konden we weer kijken naar beel den uit Cortina, waar het nu. ijsdan- sen was. Rood-Chinese communisten: Hallstein (EEG) in Amerika: Dr. Walter Hallstein heeft za terdag in New YoTk het denk beeld van Europa als „derde macht" tussen twee wereld machten van de hand gewezen. In plaats daarvan riep hij op tot i een Atlantisch deelgenootschap I met de Ver. Staten. Hallstein is president van de negen man tellende Europese commissie van de EEG. Hij sloot in een toespraak voor de universiteit van Columbia een Atlanti sche gemeenschap, die de soevereini teit van de lidstaten zou samenbunde len, als niet-realistisch uit. Vandaag zou Hallstein een ontmoeting hebben met president Kennedy. Hallstein verklaarde voorts, dat hij het opschorten van de onderhandelin gen met Engeland niet kan zien als het eind van een hoofdstuk. Hij waar schuwde tegen haastige oplossingen, die geen wezenlijke regelingen zijn, of oplossingen zo ambitieus, dat ze niet uitvoerbaar zijn. Ook moeten we vol gens Hallstein niet terugkeren naar oude geconditioneerde reflexen, die niet meer op hun plaats zijn in de we reld van vandaag. Wij moeten weige ren terug te keren tot machtspolitiek, of een politiek van evenwicht dei- machten. Dat zou een negatief zijn van allés, wat de gemeenschap wil. Intussen is een andere Duitser, de minister van Defensie Kai Uwe von Hassel, uit de Ver. Staten in Bonn teruggekeerd. Hij vertelde bij aan komst, Kennedy in grote lijnen op de hoogte te hebben gesteld van de in houd van het Frans-Duitse verdrag. Von Hassel heeft de indruk gekregen, dat niemand in de Ver. Staten nog van mening is, dat dit akkoord tegen welk Navolid dan ook is gericht. Ken nedy is het voorts eens met Von Has sel. dat alles in het werk gesteld moet worden om zo spoedig mogelijk een oplossing te vinden voor de kwestie van Engelands toetreding tot de EEG. Vermelden we nog. dat de Neder landse ambassade in Madrid twee bla den in de Spaanse hoofdstad een mede deling heeft gezonden, waarin wordt geconstateerd, dat de Nederlandse re gering zich nooit heeft verzet tegen aansluiting van Spanje bij de EEG. Deze bladen hadden een uitlating van een Fransman overgenomen, waarin werd beweerd, dat de Beneluxlanden zich hebben verzet tegen Spanje's toe lating tot of associatie net de EEG. De hoofdredacteur van het Rus sische blad „Izwestia", Alexei Adzjoebei, schoonzoon van pre mier Chroesjtsjef, verblijft met zijn echtgenote in Rome. Men vraagt zich af, of hij ook een bezoek aan de paus zal brengen. In iedër geval toonde Adzjoebei geen belangstelling voor het Vaticaanse blad „Osservatore Romano", dat hem door een krantenverkoper werd aange boden. In het artikel uit het binnen kort te verschijnen nummer van „De rode vlag", het orgaan van de Chinese communistische par tij, over het ideologische geschil in de communistische wereld, ont- jkent deze partij, dat zij een we- reldoorlog met kernwapens on- ivermijdelijk acht. Zij beschuldigt Ihaar tegenstanders ervan, haar standpunt terzake „opzettelijk te 'verdraaien". Het desbetreffende i artikel wordt in enkele afleverin gen gepubliceerd in het Chinese „Volksdagblad", dat zaterdag met het tweede gedeelte verscheen. „De rode vlag" stelt, dat een nieu we wereldoorlog kan worden voorko men en dat overeenstemming over een algeheel verbod op kernwapens kan worden bereikt, maar dat niet kan worden verhinderd dut onder drukte volken verzetsoorlogen voeren tegen agressie en dat er geen garan tie bestaat dat imperialisten en re actionairen" geen aanvalsoorlog zul len ontketenen. De stelling van Lenin dat ..oorlog een voortzetting van een politiek op andere wijze is" blijft van kracht, maar het is „volstrekt ongeoorloofd en onnodig dat een socialistisch land zich in een ex-| pansie-oorlog stort", aldus „De rodé! vlag". „Een wereldoorlog kan nooit en, te nimmer door een socialistisch land avonturisme is zeer gevaarlijk en in ho-; ge mate onverantwoordelijk". In het desbetreffende artikel wordt; voorts nog gezegd, dat het niet de kern- wapens, maar de volkeren zelf zijn die j de afloop van een oorlog bepalen. Kern-! wapens kunnen het „imperialisme" niet voor de ondergang behoeden, zo wordt geschreven. Tenslotte wordt ook be- toogd, dat „zij die gelelde raketten enj atoomwapens bezitten, andere landen niet kunnen beletten over dezelfde wa-i pens te beschikken". vorden ontketend. De revisionisten ver draaien de Chinese verklaringen „om de chantage met kernwapens van de Gouwzee Gedurende tien achtereenvol gende weken is het voor de markt en straathandelaren in groenten, fruit, vis, bloemen en planten to taal onmogelijk geweest om het' bedrijf uit te oefenen. Voor vele andere branches, die nu nog een poging kunnen wagen, valt weinig of niets te verdienen. De winter 19621963 zal dan ook in de ge schiedenis van de markt- en straat handel geboekstaafd worden als een rampzalige periode. Tot deze conclusie komt het officië le orgaan van de centrale vereniging voor markt-, straat- en rivierhandel, „De koopman". Het direkte financiële verlies dat de ambulante handel door inkomstenderving lijdt, it onvoorstel baar groot. Volgens het blad staat het vast. dat vele handelaren in ernstige moeilijkhe den zijn geraakt omdat de termijnen van belastingen, verzekeringspremies en aangegane verplichtingen naast de nood zakelijke uitgaven voor het huishouden blijven doorlopen. Verscheidene kooplie den voorzien nog meer moeilijkheden voor het komende seizoen, omdat zij hun handelskapitaal hebben geïnves teerd in wintergoederen die ze niet vol doende konden afzetten, zodat zij bin nenkort over te weinig middelen beschik ken om het voorjaars- en zomergoed op tijd te kunnen inkopen. FESTIVITEITEN De langdurige vorstperiode heeft ook een lichtzijde, die onder meer openbaar wordt in de talrijke festiviteiten die in de afgelopen weken zijn georganiseerd. In één geval was er zelfs sprake van koninklijke belangstelling. Zaterdagmid dag heeft prinses Irene namelijk een schaatstocht van ongeveer anderhalf uur gemaakt op de Gouwzee. De Prinses was omstreeks half elf in Monnikendam aangekomen om met een vriendin op de- imperialisten e„ hun e.eeVa5onta?isme te verhullen", aldus het blad. ™.l half een het ijs veriiet»Doaen oesiuurs half een het ijs verliet»boden leden van de ijsclub Monnikendam haar een oorkonde aan waarop vermeld stond, Gouwzee had ge- De Gouwzee stond ook gisteren in Het dorp Pampayacta is niet getroffen Idoor een grondverschuiving, zo heeft de I prefect van het Peruviaanse district Abancay vandaag bekendgemaakt. HU 'zei dit na mededelingen te hebben ont vangen van de reddingsploegen, die naar Prinses Michiko, de echtgenote van het dorp waren gezonden naar aanlei- het centrum van de belangstelling. Om precies half vijf 's middags had de vijf tienduizendste auto de tocht over de Gouwzee volbracht. De bestuurder van deze bijzondere auto. de heer Beemster- boer uit Warmenhuizen (N.H.), werd toegesproken door de burgemeester van Monnikendam, mr. F. J. de Groot. De ze bood de gelukkige een geldbedrag en een aantal poppen in klederdracht aan. Ongeveer duizend automobilisten hebben zaterdag a ralson van 10 dc molentocht over ongeveer negentig kilo meter ijswegen in de Alblasserwaard gereden. Het was een initiatief van de Alblasserdamse ijsclub, die een baan had uitgezet over de Alblas, het water van de Overwaard de Peursumse vliet en de Giessen. De tocht voerde voortdu rend langs molens en eindigde bij de beroemde molens aan de Kinderdijk. MET FAKKELS Zaterdagavond is vanuit Kampen en Elburg een fakkeloptocht gemaakt over het Veluwemeer bij Oostelijk Flevoland. Om half acht vertrokken de burgemees ters van Kampen, dr. W. P. Berghuis en Elburg. de heer P. Bode. per arreslee uit hun gemeenten, omringd door dui zenden schaatsenrijders met fakkels. Over de ringdijk van Oostelijk Flevo land reed een lange file auto's van waaruit men de lichts toet gadesloeg. Bij een Vogeleiland in het Veluwe meer had de ontmoeting plaats tussen de beide burgervaders, die er in korte toespraken hun blijdschap over uitspra ken, dat de twee plaatsen op deze zeld zame wijze op het ijs van de voorma lige Zuiderzee met elkaar in contact konden komen. Het bleef niet alleen bij mooie woorden, er werden ook geschen ken uitgewisseld. (bij procedure tegen sigaretten fabrikant Otto Pritchard. een Amerikaan dio bekend is geworden door het voeren van twee procesen tegen de sigaretten- fabrieken van Chesterfield nadat in 1963 wegens kanker één van zijn longen was weggenomen, is zondag in een zieken huis te Pittsburg overleden. Hi.", was 64 jaar. Naar de doodsoorzaak zal een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld. In de twee processen had Pritchard gesteld dat hij longkanker had gekregen als gevolg van het roken van sigaretten van het genoemde merk gedurende 29 jaar. De eerste maal kreeg hij nul op het request. In het tweede proces gaf de rechtbank te kennen, dat de longkanker was veroorzaakt door tabaksrook. Aan Pritchard werd echter geen schadever goeding toegekend. De advocaat van Pritchard verklaarde zondag dat hij zijn actie zal voortzetten en een derde maken. proces aanhangig zal Op het Philippijnse eiland Minda nao is het wrak gevonden van een passagiersvliegtuig dat sinds zater dag jl. werd vermist. De 27 inzitten den 24 passagiers en een beman ning van drie koppen zijn allen om het leven gekomen. Een hefschroefvliegtuig van de Ame rikaanse marine is zaterdag jl. boven het Zambales-gebergte van het eil-and Luzon omlaag gestort en in -brand ge vlogen. Vijf mariniers zijn hierbij om het leven gekomen. Een zesde wordt vermist en is vermoedelijk ook dood. Twee overlevenden liepen ernstige brandwonden op. Nederland en Japan overeenstemming bereikt over de aanspraken op schadevergoeding die Nederland gedaan heeft na het, tot zinken brengen van een Neder lands hospitaalschip door Japan onmiddellijk na de oorlog, zo is in Tokio zaterdag bekendgemaakt, Japan zal als smartegeld honderd miljoen jen betalen (ongeveer een miljoen gulden). hebben van buitenlandse zaken in Den Haag heeft bevestigd, dat in principe over eenstemming is bereikt over de scha devergoeding. Over de datum van de finitieve overeenkomst is nog niets be kend. In officiële kringen in Den Haag kon er overigens geen zekerheid over wor den verkregen of prinses Beatrix medio april wel in Japan verblijft. Het is be kend, dat de Prinses in het voorjaar een bezoek aan Japan zal brengen maar de data van de reis en de duur van het verblijf in Japan zijn nog niet bekend ga- maakt. kroonprins Akihito, verwacht in sep tember of bogin oktober haar tweede kind, aldus heeft een woordvoerder voor de prins vandaag bekendgemaakt. Michiko's eerste kind. prins Hiro. is op 23 februari 11. drie jaar geworden. ding van het bericht, dat een geweldige grondverschuiving aan ruim driehonderd dorpelingen het leven zou hebben gekost. De prefect zei dat er sprake was ge weest van een vals bericiht. Twee India nen die het in omloop zouden hebben gebracht, worden verhoord. Het AVRO-team H. A. Gomperts-Hans i Keiler is teruggekeerd uit Suriname en de Nederlandse Antillen, waar opnamen werden gemaakt voor de televisieru briek „Literaire ontmoetingen". Was het de bedoeling, dat er tijdens deze reis aandacht zou worden besteed aan de Nederlandse letteren in de West. ach teraf bleek dat er nog een tweede be langrijk object voor het team klaar lag. nl. de zich langzaam aan ontwikkelen de Surinaamse literatuur. Daarom zijn er ook filmopnamen ge maakt van gesprekken met Surinaamse auteurs, die in hun eigen taal. die een steeds grotere plaats gaat innemen, schrijven. De heer Gomperts had ook voor de camera's een gesprek met dr. L. Licht veld. de schrijver Albert Helman, die deel uitmaakt van de Nederlandse de legatie bij de V N. Deze vertelde hem in de televisiestudio van de V.N. in New York, hoezeer het Surinaams, naast het Nederlands, als nieuw expres siemiddel in de belangstelling staat. Van dit alles kunt u horen in de ko mende afleveringen van de AVRO-tele- visierubriek „Literaire ontmoetingen". Woensdagavond komt de heer Gomperts weer op het scherm en zult u hem ho ren over zijn ervaringen m de West, zulks in een gesprek met prof. R. van Lier. In Peking is zaterdag het grens- h'ett' De formele overeenkomst zal midden april in Tokio worden getekend. Dit zal samenvallen met het bezoek van prinses Beatrix. Het incident ..Op ten Noord" dateert van februari 1942. toen de Japanse vloot onwettig beslag legde op het 6.076 ton metende Nederlandse hospitaalschip „Op Ten Noord" bij Java. Japan ge bruikte het als transportschip onder de naam Tenno Maru. Twee dagen na het einde van de tweede wereldoorlog bracht de Japanse marine het schip in de Japanse zee tot zinken om bewijzen van onwettige inbeslagneming te ver nietigen. De onderhandelingen tussen Neder land en Japan hebben dertien jaar ge duurd. Nederland had aanvankelijk veel meer geld gevraagd. Een woordvoerder van het ministerie verdrag tu-ssen. China en Pakistan ondertekend. De grens tussen de Chinese provincie Sinkkiang en het door Pakistan bestuurde ge deelte van Kasjmier is vastge steld langs de waterstroom in het gebied van het Karakoram-<ge-1 bergte waarmee Pakistan in het bezit komt van een gebied van ruim 1900 vierkante kilometer, dat tot dusver van China was, zo is officieel in Karatsji meege deeld. China en Pakistan hadden in decem ber van het vorig jaar reeds in begin sel overeenstemming bereikt over de nieuwe grens. Zoals bekend, bestaat er tussen India en Pakistan een ernstig ge schil over Kasjmier. Het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken heeft, zoals gemeld, enige tijd geleden in een nota aan India meegedeeld dat het grensakkoord slechts een voorlopig ka rakter heeft, in afwachting van een de finitieve regeling van de kwestie-Kasj mier. India heeft zaterdag bij China ge protesteerd tegen de ondertekening van het grensverdrag. Volgens welingelichte kringen is in de Indische nota opnieuw het standpunt van India uiteengezet dat China geen recht heeft op het sluiten van een grensovereenkomst omdat Pa kistan geen gemeenschappelijke grens heeft met China. India maakt aanspraak De Amerikaanse regering heeft zater dag nog de vrees uitgesproken dat een nieuwe grensovereenkomst tussen Pa kistan en communistisch China de on derhandelingen over de kwestie Kasj mier tussen India en Pakistan in ge vaar zou kunnen brengen. Geen „zuur" voor Britse koningin In Sydney werd zaterdagavond iedere beschikbare politiewagen naar een ter rein in Sydney gestuurd waar koningin Elizabeth van Engeland op een massa bijeenkomst zou verschijnen, omdat er telefonisch was gewaarschuwd dat de Koningin met een scherp zuur zou wor den overgoten. De man aan de lijn zei dat dit zou gebeuren bij haar binnen komst in een open auto. Koningin Eli zabeth en haar gemaal, prins Philip, maken een tocht door Australië. Politiemannen in uniform en In bur gerkleding haastten zich door de ingang en hadden binnen enige minuten een sterke bewaking van het terrein inge steld. De koninklijke wagen kwam tien minuten te laat. Een rechercheur zei later dat er maar weinig mensen waren omdat het had gegoten, en dat er geen verdachte perso nen waren gezien, „En zeker geen scnerp zuur". morgen Hilversum I 402 m. AVRO: 7.00 Nieuw»: 7.10 Ochtendgymnastiek: 7.20 Lichte gram» mofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening: AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Programma-over zicht: Aansluitend: lichte grammofoonmu- ziek; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 De Groenteman; 9.15 Gewijde muziek (gr.): 0.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 9.53 Boekbespreking; 10.00 Arbeidsvitaminen; zangsolisten; 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw: 12.30 Mededelingen t..bv. land- en tuinbouw; 12.33 Metropole-orkesti amusementsmuziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Me dedelingen, eventueel actueel of grammofoon, muziek; 13.25 Beursberichten: 13.30 De Ko ninklijke Militaire Kapel; 14.00 Lichte gram- mofoonmuzlek; 14.40 Schoolradio; 15.00 MM naald en schaar; 15.30 Tenor en plano, klas sieke en moderne liederen; 16.00 Van men» tot mens. lezing; 16.15 Lichte grammofoon- muziek; 16,30 Voor de jeugd: 17.30 Grammo foonplaten voor de jeugd; 17.55 New York Calling. Hilversum ii 298 m. KRO: 7.00 Nieuw»; 7.10 Morgengebed; 7.15 Muziekprogramma, strip voor de jeugd en eventueel actualitei ten: 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws: 8.15 Lich te grammofoonmuzlek. 8.50 Voor de huis vrouw: 9 40 Schoolradio: 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Modern# grammofoonmuzlek; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte grammofoonmuzlek; 11.50 Vol- aan vooruit, lezing; 12.00 Middagklok noodklok; 12 04 Lichte instrumentaal kwartet met zangsolisten; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.33 Draaiorgelklanken: 12.55 Katholiek nieuws; 13.00 Nieuws: 13.13 Platennieuws: 13.30 Lichte grammofoonmu zlek; 14.05 Pianorecital: Moderne muziek; 14.35 Voor de plattelandsvrouwen: 14.45 Tie relantijnen. gevarieerd programma; 1545 Lichte grammofoonmuzlek; 16.00 Voor de zie ken; 16.30 Ziekenlof: 17.00 Voor de kabou ters en welpen, gidsen en verkenner»; 17.15 Voor de jeugd; 17.45 Beursberichten: 17.50 Regeringsiutzendlng: Kroniek van de cultu rele samenwerking met Suriname en de Ne derlandse Antillen, door drs. M. D. Thijs; 18.00 Dansorkoflt en zangsollsten; 18.30 Gram mofoonmuzlek voor de teenagers; 18.50 Eb nu mijn geval, vragenbeantwoording. I In Atlanta, in de Ame rikaanse staat Georgia, is vorige week overeen komstig een gerechtelij ke uitspraak een versper ring opgeruimd die door twee straten liep en be kend stond als „Atlan ta's Berlijnse muur". Deze muur was destijds op verzoek van een aan tal inwoners van een blanke wijk gebouwd om de scheiding van de tegenoverliggende neger- wijk te versterken. I Na verscheidene jaren aan het bewind te zijn moet iedere Rus toch wel eens van premier Chroesjtsjef hebben ge hoord. Zo niet de gods dienstige sekte die in de wouden van Centraal-Si- berië woont. De aanhan gers van deze sekte heb ben beloofd niet te zul len trouwen, te baden, te werken belasting te betalen of in militaire dienst te gaan. De sekte werd onlangs door een laag vliegend vliegtuig van de houtvesterij ont dekt. De leden lopen zo ver achter dat zij eerst in 1949 iets over de Tweede Wereldoorlog te horen kregen.... I Een 51-jarige Japanner heeft het vorige week met zijn vrouw aan de „stok" g^»ad met alle gevolgen van dien. Hij gooide tijdens die lievige ruzie een brandend pe troleumstel naar zijn vrouw en veroorzaakte daarmee een brand die vijftien huizen in de as legde. 1 Een zeug van de land bouwer de heer Lende rink in Vorden heeft za terdag voor een zeld zaamheid in de varkens- wereld gezorgd: binnen enkele uren bracht zij liefst 27 biggen ter we reld. 4 Het „verboden voor dames met hoge hak ken" komt steeds veel vuldige- voor, zeer tot ongeno en van de be- itokken vrouoen. Zater dag kregen Perzische schoonheden te horen dat zij het luxueuze se naatsgebouw niet moch ten betreden zo lang hier de vergaderingen van de Perzische econo mische commissie wor den gehouden. De kar petten op de vloer had den een bedrag van ƒ36 miljoen gekost. I Hongarije is de afge lopen dagen het koud ste land van Europa ge weest. In het noorden van het land daalde de temperatuur zelfs tot 31 graden onder nul. In de overige delen van Hon garije vroor het minstee- twintig graden. Brrrrr. 1145) De giftigheid van sommige kende functie van de zoogdieren, on- soorten slangen, spinnen, schorploe- danks alle verwarringwekkende ne- ncn enz. is algemeen bekend, maar venverschijnselen, hier niet ont- zou men iemand vragen In de rijen breekt. der zoogdieren een giftige soort aan Naast al die merkwaardige ulter- te wijzen, dan zal een antwoord in lijke kenmerken heeft het mannellj- den regel achterwege blijven. Ook ke Vogelbekdier echter nog een an- onder de vogels is er geen enkele dere bijzonderheid die hem van alle soort die met gif werkt. andere warmbloedige dieren onder- Het merkwaardige Vogelbekdier scheldt. Aan het gewricht van dc wiens wetenschappelijke naam Orni- achterpoot draagt hij nl. een holle thorhynchus anatlnus luidt, maar spoor, die in verbinding staat met dat in de wandeling ook wel water- een in de liesstreek gelegen gifklier, mol wordt genoemd, vormt op deze Dit wapen werkt geheel naar het regel een uitzondering, althans voorbeeld van dat der slangen, vol- onder de zoogdie ren. Het meest op vallende van deze dieren is de ver menigvuldiging door eieren, wat echter niet op eni ge verwantschap met de vogel wijst. Ook de brede eend achtige snavel, waarmee het uit gens het principe: gifklier. gifkanaal en hol geslepen steekwapen. Deson danks is er toch weer een merkwaar dige afwUking. Want kan men bU alle andere giiUie- ren het gifapparaat afgeleid denken van het maagdarmka naal (slangen, spinnen) of van de kleine waterdieren bestaande voed sel wordt gekauwd, mag ons er niet huid (netelcellen van weekdieren) toe verleiden het dier bij de vogels het gifapparaat van het Vogelbek- onder te brengen, want we hebben dier is in geen van belde groepen hier desondanks met een werkelijk onder te brengen, maar staat geheel zoogdier te maken, ook al is het dan afzonderlük. Ook bij de jonge vrou- een primitieve vorm. weityke dieren wordt een rudimentair Het Vogelbekdier is een waterdier, aangelegde gifklier aangetroffen die dat uitstekend kan zwemmen en dui- echter bU het volwassen worden ken en tussen de tenen van de korte verdwijnt. poten zwemvliezen bezit, terwijl Bij dc mens brengt het gif van lichaam en staart door een vacht het Vogelbekdier ernstige, zij het van zachte haren zijn bedekt. In de dan niet dodelijke, verschijnselen te- stijle oevers van rivieren en plassen weeg, want een verwonding aan de in Australië, Tasmanlë en Z.O. Nw.- vinger met de gifspoor veroorzaakt Guinea worden lange gangen en een heftige pijnen en opzwelling van de broedkamer gegraven waarin de ei- arm, alsmede onregelmatige werking eren worden ondergebracht, die door van het hart, welke verschijnselen het wijfje worden bebroed. De jon- verscheidene dagen aanhouden, gen die zich hieruit ontwikkelen, En nu nog iets over het verband worden door de moeder gevoed met tussen de vruchtbaarheid en het aan een melkachtig vocht dat door klle- tal vijanden in de natuur, ren van het onderlichaam wordt af- (Nadruk verboden) gescheiden, zodat de meest kenmer- H. Petition Hilversum I, 402 m. Vara: 18.00 Nieuws en commentaar: 18.20 Actualiteiten; 18.30 De New Orleans Syncopaters; 19.00 Parlemen tair overzicht; 19.15 Regeringsuitzending: door Herman Stok en Elisabeth Moolj; 19.30 Maliënkolder, hoorspel; 20.00 Nieuws; 20.05 Melodieën-Expres: 20.30 Je neemt er wat van mee hobby-quiz; 21.20 Licht instru mentaal sextet; 21.50 Marimba, maandag avond-magazine: 22.30 Nieuws; 22.40 Radio- filharmonisch orkest en solist: moderne mu ziek; 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 19.00 Nieuw» cn weerpraatje; J9.10 Lichte grammofoon muzlek voor de teenagers; 19.30 Radiokrant; 19.50 Op de man af. lezing; 19.55 Licht en semble: muziek uit de twintiger jaren; 20.15 Droom der bevrijding, hoorspel (deel 1); 2140 Vocaal ensemble: Moderne liederen; 22.00 Volk en staat, parlementair commen taar: 22.15 Muzikale momentopnamen; 22.30 Nieuws: 22.40 Avondoverdenking: 22.55 Boek bespreking; 23.05 Muzikale vraagbaak; 23.40 Hel Evangelie in Esperanto; 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND Van 1820 uur. Wolfgang Apiadeus Mo zart: I. Serenade nr. 7 in gr.t. KV 250; (Haff- ner Serenade). Allegro maestoso. Allegro molto; Andante; Menuetto; Rondo. Allegro: Andante; Adagio. Allegro assai; Dénes Zsigmondy. solo-viool; Symphonie Orkest van Bamberg o.l.v. Ferdinand Leitner. II. Concert voor hobo en orkest in c gr.t. KV 314 a. Allegro aperto; Adagio non trop- po; Rondo. Allegretto; Frantisek Hantèk. nobo; Tsjechisch Philharmonisch Orkest o.l.v. Milan Muncllnger. III. Serenade nr. 9 In d gr.t. KV 320; fPost- horn Serenade); Adagio maestoso. Allegro con splrito; Menuetto Allegretto: Concertan te Andante grazioso; Rondo. Allegro ma non troppo: Andantino: Menuetto; Finale. Pres to: Karl Bcnzingcr. posthoorn-solo; Sympho nie Orkest van dc Beierse Omroep o.l.v. Fer dinand Leitner. IV. Concert voor hoorn en orkest nr. 1 in d gr.t KV 412: Allegro; Rondo. Allegro; Dennis Brain, hoorn; Phllharmonia Orkest o l.v. Herbert von Karajan. CVK-IKOR- R KK schildpad en de haas. tekenfilm: 20.00 Jour naal; 20.20 Zendtijd politieke partijen, uitzen ding van de V.V.D; 20.30 Roemrijke Jaren, de geschiedenis van de autosport (deel II): 21.05 II Tetto (Het dak), speelfilm; 22.40» 22.45 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5