Bijna 200.000 mijnwerkers in Frankrijk blijven staken Spanningen Adenauer- Erhard op toppunt Wagons tuimelden van spoorbrug De Gaulle: arbeiders in militaire dienst! 129,- 169, Ramp Nieuws in één oogopslag Vakbonden: regering wil stakingsrecht beperken Staatsgr PERU greep m SILK-LOOK COSTUUMS Grote ravage bij brug over Gouwe Kustvaarder op de rotsen bij Wales c K1T\ Voor twaalfde maal ruzie ialll ül Bij achtervolging in been geschoten Nieuwe Leidse Courant Maandag 4 maart 1963, 43ete jaargang R'ENTER voor straathandel Directeur! F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 ^Abonnementsprijzen „Stintvaitigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Zie pagina 5 J m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 DE GAULLE ...in dienst... Tussen bondskanselier Adenauer en minister Er- hard, zijn vermoedelijke opvolger, is het tot een openlijk confliot gekomen. De ruzie is veroorzaakt door het mislukken van de Brusselse onderhande lingen en door de opvol gingskwestie. Adenauer acht Erhard niet de meest geschikte kandidaat voor bondskanselier. De nieuwe crisis, ontstaan door een briefwisseling tussen beide mannen, zal op <±e komende vergade ring van de CDU worden besproken. De stakende Franse mijnwerkers is opgedra gen het werk te hervatten. Doen zij dat niet, dan kun nen zij worden veroor deeld tot boeten en ge vangenisstraffen. De vak bondsleiders hebben even wel aangekondigd het be vel van de regering niet te zullen opvolgen. Met het oog op te verwachten moeilijkheden zijn groe pen oproerpolitie naar het oosten van Frankrijk gestuurd. Prof. dr. J. Wemelsfel- der, wiens kritische be schouwing over de positie van de vakbeweging veel stof heePt doen opwaaien blijft blijkens open brief aan prof. Pen op zijn standpunt staan. De posi tie van de vakbeweging op het gebied van de loonvor ming berust op een fictie, meent prof. Wemelsfelder. die een deel van de onrust die zijn betoog heeft ge wekt, wijt aan slecht le- zijn van zijn rede. Dr. Hallstein heeft het denkbeeld van Europa als derde macht tussen twee wereldmachten van de hand gewezen. In New York heeft hij een plei dooi gehouden voor een Atlantisch deelgenootschap met de Verenigde Staten. Het opschorten van de onderhandelingen met En geland zag hij niets al* iets definitiefs. Japan zal aan ons land een bedrag van honderd miljoen jen (ongeveer.een miljoen gulden) betalen als schadevergoeding voor het tot zinken brengen van een Nederlands hos pitaalschip door Japan on middellijk na de oorlog. In de nacht van zater dag op zondag is een tank wagon bij Waddinxveen uit de rails gelopen. Hei gevolg was dat van twee goederentreinen tien wa gons ontspoorden. Een wagon kwam op het ijs van de Gouwe terecht. De communistische, de christelijke en de socialistische vakbonden steunen de stakingen". Voor het eerst hebben nu ook mijningenieurs angekondigd. dat zij uit sympathie eveneens zullen sta ken en twee dagen salaris in het sta kingsfonds zullen storten. De arbeiders bij de gas- en elektrici teitsbedrijven hebben uit protest tegen Y*vn* - - de regeringsbevelen een staking van één ANDAAG is de grote krachtmeting begonnen tussen de Franse regering uur op dinsdag aangekondigd, tegen het en de stakende mijnwtrkers in Merlebach in Lotharingen. Het sta kingscomité heeft laten weten, dat het zich niet zal storen aan het decreet van president De Gaulle om het werk te hervatten. Vrijdag en zaterdag mochten de mijnwerkers staken. Vandaag waren ze echter verplicht weer aan het werk te gaan, omdat zij in „militaire dienst" zijn geroepen. Deden zij dit niet, dan zou dit beschouwd worden als dienstweigering. In pam fletten, die in het steenkolcnbekken van Lotharingen werden verspreid, werd gezegd, dat de staking zou worden voortgezet. „Met verontwaardi ging wijzen wij het vorderingsbevel met klem van de hand. De mijnwer kers zullen vandaag en de daarop volgende dagen hun strijd voortzetten. Wij zijn nu meer dan ooit besloten tot een totale en onbeperkte staking," aldus de vlugschriften, waarin de mijnwerkers werden opgeroepen om vanmiddag te Merlenbach aan een massabetoging deel te nemen. De op roerpolitie was ter plaatse voor het geval zich moeilijkheden zouden voor doen. De De mijnautorrteiten hebben in, de loop van de ochtend verklaard, dat 96 procent van de mijnwerkers de sta king doorzet niettegenstaande de tijd limiet, die door de regering werd be paald. De stakers, die een loonsverho ging eissen van 11' procent plus een werkweek van veerti guur, (in plaats van 46 uur) zonder vermindering van loon, lopen het risico beboet te wor den of gevangenisstraf te krijgen. De sympatthiestakingen in de potas- mijnen in de Elzas en in de ijzermij nen in Midden-Frankrijk, die één dag zouden duren, waren voor 95 procent volledig. Alleen het personeel van de veiligheidsdienst werkte. Door geheel Frankrijk staakt ongeveer de helft van het bovengrondse personeel. „Verachtelijk" De vakbonden protesteren fel tegen de decreten van De Gaulle. „De regering erkent hiermee het stakingsrecht niet", zo zeggen zU. Ze noemden deze reactie van dc regering „verachtelijk". Officiële zegslieden zeiden zaterdag, dat de regeringsdecreten niet tegen ae arbeiders geriaht zijn, maar bedoeld wa ren om de gasvoorziening xoor grote delen van de bevolking te waarborgen De regering verklaart, dat de staking komt op een ogenblik, dat de Franse economie gezond is, maar dat een nieuwe golf van loons- en prijsverhogingen de economische groei zal remmen en het evenwicht zal ondermijnen De regering heeft geweigerd de eisen van de mijnwerkers volledig ln te willi gen uit vrees voor een inflatoire spiraal De mijnwerkers verdienen gemiddeld 29 franken (f 21,31) per dag. De regering heeft nu een verhoging aangeboden van 5.77 procent uitgestreken over het vol gend jaar. Dc staking wordt gesteund door alle vakbonden. De vakbondsleiders heben een rit langs de mijnen gemaakt en de mijnwerkers gezegd van het werk te blijven. Dit werd bekendgemaakt met luidsprekers en door middel van strooibiljetten. Alle grote vakbonden hebben verder opgeroepen tot een symbolische staking van vijftien minuten tot een uur, om te protesteren In de nieuwe kamgarens, met rijke zijde-effecten De strijdkrachten in Peru hebben generaal Rieardo Perez Godoy afge zet als voorzitter van de militaire junta die in dat land regeert. De generaal werd afgezet omdat hij een te persoonlijke politiek zou voeren. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Nicolas Lindley, die al heeft laten weten dat de verkiezingen, die op 9 juli ge houden moeten worden, zullen door gaan. Generaal Perez Godoy had zater dagavond verklaard, dat er „sympto men" waren die duidden op een breuk in de junta. Volgens waarnemers was er onenigheid over de verkiezingen in juni. Generaal Rieardo Perez Godoy had op 18 juli van het vorig jaar de regering- Prado omvergeworpen en de macht ge grepen. Hij en zijn collega's zeiden dat zij de staatsgreep uitgevoerd hadden omdat er bij de jongste verkiezingen geknoeid was. Perez Godoy vormde toen eeh regering met vier leiders. Van deze junta was hij min of meer de sterke man. In een communiqué van de regerings raad heet het, dat de afzetting van ge neraal Perez Godoy op generlei wijze de wettelijke status van de regering, zo als deze in Peru en in het buitenland Is erkend, heeft gewijzigd. Kleuter mankeert na 13 m vallen niets Een driejarig jongetje in Enschede heeft een val van 13 meter overleefd Hij was van het balkon van een woning in een torenflat gevallen en toen hij met zijn fietsje aan het spelen was. Ter ob- «ervatie werd hij in een ziekenhuis op genomen, maar hij had ogenschijnlijk geen letsel. tegen dc rekeringsactie van bepereking van het stakingsrecht Venvacht wordt, dat deze symboli sche stakingen de meeste Franse be drijfstakken zulen treffen. „Wij heb ben besloten onze rechten te verdedi gen en onze gevoelens te tonen in rust en discipline, zonder ons te laten verleiden tot provocaties", zo zeggen de vakbonden. Een vakbondsleider verklaarde tegenover de pers: „De staking heeft géén politiek karakter. einde van de werkdag. Frankrijk heeft ruim 270.000 mijnwer kers. De meeste mijnwerkers grootste mijnen hebben 's maandags vrij. Ook in 16 van de 25 ijzermijnen in het departement Moezel is het stakingsbevel opgevolgd. Slechts in twee wordt nor maal gewerkt. Voor de zeven overige was het vandaag een vrije dag. In het steenkolenbekken van de Provence ga ven de stakers aan het vorderingsbesluit van de Franse regering gehoor, dat wil zeggen, zij verschenen wel op het werk. doch toonden niet de minste activiteit Ook in Beligë Ook België dreigt door stakingen te worden getroffen. De rooms-katholie- ke vakbond van metaalarbeiders heeft aangekondigd, dat tot een algemene staking in de metaalwerkende indus trie wordt overgegaan, indien de on derhandelingen met de werkgevers niet tot resultaten leiden. Een bemid delingspoging van de minister-presi dent zal worden afgewacht. Zij eisen een loonsverhoging van 5% procent. Sjoukje Dijkstra: wereldkampioe ne kunstrijden 1963. (zie pagina 7) Een ontspoorde tankwagen uit de goederentrein Rotterdam-Utrecht, die gisternacht omstreeks kwart over 2 door de locomotief van de goederen trein Utrecht-Rotterdam werd ge grepen heeft een enorme ravage te weeg gebracht. Het ongeluk gebeur de pal voor dc spoorbrug over de Gouwe, nabij Waddinxveen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade is groot. Niet alleen ontspoorde een' tiental wagons van beide treinen, maar ook werd de ontspoorde locomotief van de goede rentrein Utrecht-Rotterdam zwaar beschadigd. Voorts zijn alle stalen' dwarsliggers van een der drie spoor- brugdelen gebroken. Het zal nog dagen duren voordat dc ravage volledig zal zijn opgeruimd. Eerst de avonduren konden over slechts één spoor een paar D-treinen tussen Hoek van Holland en Duitsland de plaats van het ongeluk stapvoets passeren. Er was vandaag nog slechts een zeer be perkte dienstregeling tussen Den Haag en Rotterdam enerzijds en Gouda (lijn Utrecht). Van Gouda naar Den Haag en Rotterdam werd nog met bussen gepen deld. gelijk men dit zondag de hele dag heeft gedaan. Machinist Kuyp, uit Rotterdam, die met zijn goederentrein naar de Maas stad reed, zag gisternacht plotseling toen hij de spoorbrug op wilde rifden een grijze massa voor zich. Er volgde een enorme klap. Machinist Kuyp rem. de uit alle macht en sprong de vlucht gang van de locomotief in. HU zag ln de grijze massa de ontspoorde tankwa gen, die als een sneeuwruimer voor ziln locomotief uit werd geduwd. De tank wagen sleurde twee wagons, waarvan een ketel wagen, over de brug. De goe derenwagon kwam op de bevroren Gouwe terecht en bleef gedeeltelijk met de achteras op een ducdalf hangen. De ketelwagen stortte op de,rijweg en vond nog steun op een pijler van de brug. Maar nog was het vernielende werk van de kleine tankwagen niet voorbij. Een viertal wagons van de trein Rotterdam- Utrecht reed hij open op zyn vernielen, de tocht. Angstig was het moment voor de heer Kuyp toen by hét verlaten van de brug de locomotief uitzwaaide en ontspoorde. De zware locomotief bleef nwel overeind. BIJ het passeren van «en aantal lagere goederenwagons schoot de onheil aanrichtende tankwagen om hoog en bleef op een platte wagen lig. gen. De druk, veroorzaakt door de rem ming die de machinist had ingezet, had tot gevolg dat een oliewagon die tussen twee met betonüzer geladen wagens in reed, uit de wagon-file werd gedrukt De oliewagon kwam op een naastlig gend spoor terecht Raadsel Spoorwegdeskundigen, die gisteren reeds vroeg onder leiding van de direc teur van de N.S., ir. J. Koster, met het onderzoek naar het spoorwegongeval in Waddixveen zyn begonnen, hebben nog geen verklaring voor de directe oorzaak kunnen geven. Met name vraagt men zich af hoe de tankwagen, die ongeveer midden in de trein Rotterdam-Utrecht was opgenomen, is kunnen ontsporen. De kleine tankwagen is de oorzaak van alle ravage geweest. Ruim 150 meter voor de spoorbrug over de Gouwe is de kleine wagen buiten de rails geraakt. De sporen wyzen dit duideiyk uit. Aan- vankeiyk bleef de wagen voor twee derde op de spoorbaan ryden, maar een maal op de spoorbrug gekomen, sleurde hü langs de stalen schansen. By het verlaten van de brug maakte de tank wagen een enorme zwaai naar links en werd door de aanstormende goederen trein Utrecht-Rotterdam weer op het naastliggende spoor in de richting Rot terdam geduwd, daarby een enorme ver woesting aanrichtende aan zyn eigen nog steeds voortrazende goederentrein. De reparatie aan de spoorbrug en het middelste spoor vergt ten minste 14 da gen. In die periode kan er geen trein verkeer mogelyk zyn tussen Gouda en Waddinxveen. Bussen zullen op dit tra ject pendelen. Het spoor van deze lyn kan gebruikt worden voor het verkeer Utrecht-Gouda-Den Haag-Rotterdam. Het treinongeluk bij Gouda in vogel vlucht: op de voorgrond de beide wa gons die van de brug over de Gouwe zijn gestort. (Luchtfoto A.N.P.) De Nederlandse kustvaarder „Finlandia** heeft in de nacht van zondag op maandag ge meld, by de zuidwestpunt van Wales op de rotsen te zyn gelopen. Het 397 ton metende vaartuig, dat eigendom is van Kamp's scheepvaart- en handelmaat schappij n.v. te Groningen, was op weg naar Swansea. De gezagvoerder .van de Finlandia meldde vanmorgen, dat er geen levensgevaar voor de opvarenden bestond. Sleepboten en een red dingboot zijn uitgevaren voor hulpverlening. Mexicaanse president naar Nederland De president van Mexico, die de wens te kennen heeft gegeven Nederland te bezoeken, zal op uitnodiging van de Koningin en de Prdns van 3 tot 5 april met mevrouw Lopez Mateos een staatsbezoek aan ons land brengen. De president en zijn echtgenote zullen daarby ver gezeld worden van hun dochter. „Ik heb een paar onverwachte gasten." De spanningen binnen de CDU in West-Duitsland zijn weer eens tot het toppunt gestegen door de open baar geworden ruzie tussen bonds kanselier Adenauer en dc minister van economische zaken, prof. Erhard de waarschijnlijke opvolger van Adenauer. Voor dc CDU zal het dit keer 'n moeilijke taak worden om dit geschil, het twaalfde in de bijna veertien jaar van gemeenschappe lijke arbeid, in der minne te schikken. De ruize heeft tweeërlei oorzaak: enerzijds het mislukken van de on derhandelingen in Brussel, ander zijds de kwestie van Adenauers op volging. De nieuwe crisis is ontstaan door een scherpe briefwisseling tussen Adenauer en Erhard naar aanleiding van de oriënterende besprekingen van laatstgenoemde in Brussel, die ten doel hadden een weg te vinden om de onderhandelingen met Engeland weer (Van onze correspondent) vlot. 1e brengen. Volgens Adenauer is dat de taak van de minister van bui tenlandse zaken. Bovendien beschuldigt h(j minister Er hard ervan een andere Europa-politiek te hebben vertegenwoordigd dan de of ficiële IVestduitse politiek. Adenauer be weert dat Engeland helemaal niet geïn teresseerd is In een hervatting van het overleg. Erhard is een volkomen tegen gestelde mening toegedaan. Hoe het zU, de briefwisseling tussen beide staatslie den is openbaar geworden. Bondskanselier Adenauer heeft nu op dracht gegeven te onderzoeken hoe het mogelijk is geweest, dat de briefwisse ling met minister Erhard openbaar is geworden. Een tweede oorzaak van de spanning is een sohryven dat Adenauer aan alle Westduitse ministers heeft gericht, waar in hij zi9h er over beklaagt, dat Erhard weigert de invoer van olie in West-Duits- land te verminderen ten behoeve van de mijnbouw, een onderdeel van de energie- politiek van de regering waarover Aden auer en Erhard van mening verschillen. De ware grond van deze hernieuwde ruzies is echter veeleer gelegen in de stryd om de opvolging van Adenauer, die niet later dan 1 oktober z(jn functie zalneerleggen, maar niet akkoord gaat met de wens van de meerderheid van de fractie (op het ogenblik) althans om prof. Erhard tot zyn opvolger te benoe men. Adenauer heeft daarin overigens niet het laatste woord (de Bondsdag beslist in geheime stemming). Maar Erhards kansen te verkleinen, schijnt wel het voornaamste doel van de 87-jarige kan selier te zijn. Adenauer is overigens ook niét voor kandidaat nummer twee, mi nister Schroder, maar hy wil vasthouden aan zijn goede vriend, minister zonder portefeuille Heinrich Krone die er zelf niet zoveel voor voelt. IJET afgelopen weekeinde is er in de 11 luchtdrukverdeling weinig verande. ring gekomen. Boven Europa handhaaf de zich een hogedrukgebied, terwijl aan de flank van dit hogedrukgebied voor. komende depressies op grote afstand van Nederland bleven. Toch kwam er in het weer enige verandering doordat de win ter verder aan kracht inboette. Wel bleef het in de nacht vriezen, in het noordooster. mn het leed zelfs net. Tendens stationair streng, maar overdag kwam de tempe ratuur geleidelijk hoger, de dagelijkse Zon en maan gen, ie dc temperatuur werd daardoor 5 m„rt; ,oü op ,^9i ond„ 182J bijzonder groot. - -- -- - ln Eelde bedroeg deze zelfs ongeveer maart: volle maan. maan op 13.13, onder 4.52. Zondag 10 23 graden. Niet alleen in ons land, maar in vrijwel geheel West-Europa viel een afneming van de kou te constateren. Het is te verwachten dat de genoemde ten dens zich de eerstkomende dagen zal voortzettenwaardoor geleidelijk aan een meer voorjaarsachtig karakter zal ontstaan. De komende nacht kan er hier en daar mist voorkomen. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Licht tot half bewolkt en droog weer. P' Helder In de nacht en ochtend hier en daar vhoslnaen mist. Zwakke wind. Vannacht lichte, ln Eelde het noordoosten van het land matige De Bilt vorst. Morgenmiddag over het algemeen Twente weer iets hogere temperaturen dan van- Eindhov' daag. (Opgemaakt te 11.15 uur). Hoogwater Scheveningen 5 maart: 11.19 vjn. mm. HET WEER IN EVROPA liapporten hedenmorgen zeven uur Temper. Station "„'trtdh. f5 ISr g? 5s i. Bij een achtervolging op drie jonge mannen, die gepoogd hadden een auto te stelen in Haarlem, heeft een hoofd agent van politie vannacht twefe schoten gelost op de 19-jarige zeeman J. F. uit Haarlem, nadat de agent aan F, die in de auto zat. om papieren had gevraagd. Deze verklaarde geen rijbewys te heb ben, waarna hy met de twee andere in zittenden vluchtte. Eerst loste de agent drie waarschu wingsschoten en vervolgens twee in het been van de zeeman. Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stockli. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnehen ZUrich Gcnéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. gh. bew mist 1 bew. onbew. niet ontv. onbew. h. bew. 1. bew. onbew. gh. bew onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. h. bew. 1. bew. onbew. gh. bew. h. bew. onbew. windstil -3 -15 windstil 5 -12 zw 3 0-9 nw 1 2 -:C windstil 4 -6 windstil 9 -6 wnw :o S -1 windstil 5 -11 nw 8 I windstil :2 ono 3 10 windstil n windstil '2 windstil :G

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1