Raad van Zoeterwoude akkoord met woningverdeling Uitvoerige rechtzaak over herrie in garage Rode Kruis wil molen huren van gemeente Personeelsbeleid Bollenstreek krijgt wind in de zeilen KVP verdeeld over televisie Meer toezicht van rijk op zeeweringen Geen post meer naar Finland Zes jongens braken in tal van scholen in Afscheid commissaris Maandag besloten met drukke receptie Recreatiegebied in Oosterduinen onder Noordwijkerhout Groot tekort aan zand op hetstrand Reorganisatie bij mijn Hendrik Emissies Scholten Foxhol HSIDSE COURANT 6 ZATERDAG 2 MAART 1963 'TM'JDENS de raadsvergadering vroeg de burgemeester de raadsleden -*• zoveel mogelijk voorwerpen met betrekking tot de historie van Zoeter woude (ook prentbriefkaarten) ter beschikking te stellen voor de verzame ling van de gemeente. Dit naar aanleiding van het feit dat hem enige tijd geleden een brandmeesterstaf van vóór 1940 was overhandigd. In de tijd toen Zoeterwoude nog een vrijwillige brandweer bezat, was zo'n staf het teken van waardigheid van degene die hem mocht dragen wanneer er brand was. grond maar beschikbaar gesteld voor particuliere bouw. Na deze uiteenzetting ging de raad akkoord met het velenen van voorschotten aan de vereniging St. Willibrord. Industrieschap Bij het voorstel tot voorlopige ont eigening van grond ten behoeve van het industrieschap „De Grote Polder"' vroeg de heer Westerman naar de reden. „Op vrijwillige basis kunnen geen gronden worden aangekocht, zodat de gemeente G.S. keurden de bouw van een Jeugd huis bij Meerburg goed en vroegen net gemeentebestuur naar de reden van on derhandse aanbesteding van de verbete ring van het Watertje (tweede gedeelte) aan de firma Van Dongen en Van Hoven. B. en W. achtten de prijsopgave billijk ge noeg om van openbare aanbesteding ai te zien. Op de vraag van G.S. of er reden is de bewoners van het watertje na ver betering in aanmerking te doen komen voor een heffing van een baatbelasting stelden B. en W. voor afwijzend te ant woorden. Ten aanzien van de verdeling van de woningwetwoningen in de Zuidbuurt (vier voor de gemeente voor krotoprul- ming en van de elf overige eenderde voor de gemeente en tweederde voor de bouwvereniging St. Willibrord) stelde de heer Paardekooper dat deze nog nadeli ger voor de bouwvereniging uitvalt dan de fifty-fifty verdeling. Wethouder Kraan stelde het tegendeel: wanneer geen krot ten behoeften te worden opgeruimd, zou de bouwvereniging vier woningen min der toegewezen krijgen. Enkele raadsleden vroegen of leder die een woning krijgt van de vereniging lid moet zijn. De heer G. Koek antwoordde bevestigend, de burgemeester, wethou der Van Hofwegen en enkele raadsleden weerspraken dat. Tenslotte bleek dat voor het betrekken van een woningwet woning inkomensgrenzen door de minis- ter zijn gesteld, terwijl ook de „sociale toestand" van de woningbehoevende mee. spreekt. Nadat wethouder Van Hofwegen had gewezen op de plicht van de gemeen te voorzieningen te treffen ln noodsitua ties, werd het voorstel met algemene stemmen aanvaard. Wethouder Van Hofwegen gaf, in ant woord op de vraag van de heer Straver (vrije lijst), een uiteenzetting van toe- •tand in verband met de autoboxen aan de Jan van Banni-ngstraat en de n iet- uitgevoerde plannen van woningbouw aan de Hoge Rijndijk. De plannen hadden betrekking op kleine stukken grond, waarbij bleek dat de kosten bij de bouw van woningen te hoog zouden worden voor exploitatie door de bouwvereniging St Willibrord. Men heeft daarom de ZOETERWOUDE Mandoline Vereniging in liet zilver De Zo eterwoud se Mandoline Vereni ging vierde haar zilveren feest met een opvoering van de kinderoperette „Re pelsteeltje" voor donateurs in Ons Huls De heer H. H. van Kapel verwelkomde (n het bijzonder oprichter en oud-voor zitter J. Vcrsteegen, die tot erelid werd benoemd. De dirigent, de heer H. Marsbergen uit Hiilegom. werd geprezen om zijn ijver •n opoffering, hij ontving een armband horloge. Bij het Jubileum werd ook het bouw fonds niet vergeten, aan het bestuur vao de jeugdcommissie werd een envelop met inhoud geschonken, die in ontvangst werd genomen door voorzitter D. Huis- bos. Onder regie van Oly Bruckner werd de operette met groot succes uitgevoerd. Marjan de Ruiter was een waardige ko ningin en Rla van Mastrlgt speelde de prinses met aan haar zijde de jongeheer Kulk als prins. De rol van Repelsteeltje werd goed gespeeld door Greetje Dupne, omringd door tien „rasechte" kabouter» De kostuums werden met vaardige hand gemaakt door de hofdames. Het geheel werd opgeluisterd met muziek, geschre ven door de dirigent en uitgevoerd door de leden van Z.M.V. De voorzitter van Z.M.V., de heer F v. d. Loo had het leeuwendeel in de or ganisatie. Ds. Hengstmagers sloot de avond. Donderdag zal nogmaals een op voering worden gegeven, dan voor het publiek. Opbrengst Wereldvroowengebedsdag De opbrengst van de in „Ons Huis' gehouden bijeenkomst in verband met do Wereldvrouwengebedsdag bedraagt f 25.35. De liturgie werd geleid door de dames Van Mastrigt, De Jong, Van der Vliet en Van den Akker. De heer H. van de Berg bespeelde het orgel Kwekersrecht siergewassen Landbouwschap tegen bollen in de wet Het Landbouwschap zal de leden der Tweede Kamer een brief zenden, waar- m het zijn bezwaren uiteenzet tegen de wijzigingen, die de ministers van Land bouw en van Justitie vorige maand ge- bracht hebben in het ontwerp voor een zaaizaad- en plarvtgoedwet. De bezwa ren richten zich met name tegen de plan nen der regering met betrekking tot het kwekersrecht het „auteursrecht" op een nieuw gekweekt plantenras bij siergewassen. Voor een wetsontwerp is het ontwerp zaaizaad- en plantgoedwet al hoogbe- jaard: het dateert van 1958. In dat jaar wilde de regering slechts bij drie soor ten siergewassen: anjers, rozen en se ringen, een mogelijkheid tot verlening van kwekersrecht. Tegen een dergelijke mogelijkheid bij andere siergewassen had het bedrijfsleven toen nog overwe gende bezwaren. Nu is het bedrijfsleven van gedachten veranderd, hetgeen voor de genoemde ministers aanleiding ge weest is tot het voorstel, alle soorten siergewassen voor kwekersrecht in aan merking te doen komen. Het Landbouwschap merkt in zijn brief op dat de Nederlandse Tuinbouw- raad een overkoepeling van enige organisaties niet het hele bedrijfs leven vertegenwoordigt, zeker niet wat de boomkwekerij betreft, en vestigt er ue aandacht op dat deze raad tegen stander blijft van het opnemen van oloembollengcwasscn in de wet. Het Landbouwschap is tegen wette lijke bescherming van de kwekersarbeid in de sierteeltsector omdat slechts en kele landen de EEG-landcn minus Luxemburg aan de Conventie van Parijs deelnemen, terwijl bloembollen en boomkwekerijproduktcn naar zeer veel landen van de wereld geëxporteerd worden. Elke geëxporteerde bloembol en elk geëxporteerd boomkwekerijge- wns heeft van nature de mogelijkheid van reproduktie in zich. Een slechts in enkele landen gewaarborgde bescher ming is daarom weinig opportuun, vindt het Landbouwschap. wordt gedwongen onteigening toe te pas sen", aldus de burgemeester. Dc raad keurde het voorstel goed. De eigendommen van de gem een t« werden in huur verhoogd, de woningen Miening 6 en Noordbuurtseweg 1 worden weer aan de huidige huurder, de heer U. van Mastricht. verhuurd, verscheidene voorschotten voor het lager onderwijs voor 1963 en een bezoldigings- en kinder- toelageverordering werden vastgesteld. De raad besloot voorts tot instandhouding van de openbare lagere school in het dorp, tot een koudetoeslag (ƒ35,—) voor gemeentepersoneel met een salarisgrens van ƒ6.500,tot subsidieverlening aan de actie Opgeruimd staat netjes, de stich ting Geordend zwemmen en de bejaar densociëteit. Met de gemeente Leider dorp is overeengekomen de hoofdtrans- portbuis voor de waterleding gezamenlijk te gebruiken. Het voorstel de hondenbe lasting van ƒ10.tot ƒ15,(ƒ7,50 tot 10.voor waakhonden; te verhogen, werd aangenomen. De stichting Personeelsbeleid Bollen streek krijgt steeds meer de wind in de zeilen. Waren op 1 januari j.l. 28 onder nemingen tot de stichting toegetreden. 1 februari waren het er al 35 gewor den en toen men dezer dagen de balans opmaakte, bleek dat aantal weer geste gen tot 43. Dat deelde drs. J. van Nieuw koop gisteren mede op een vergadering van de stichting, die ln De Nachtegaal te Lisse werd gehouden. Tijdens deze vergadering werd ook het progamma voor 1963 onder de loep genomen. Een progamma voor verscheidene jaren. Drs. J. van Nieuwkoop presideerde deze vergadering voorzitter ir. R. Ve- nema was verhinderd en die kon na opening snel de bestuursverkiezing aan kondigen. De bestuursleden, die van de oprichting af zitting in het bestuur had den, traden af. maar werden allen her kozen. Het zijn de heren R. Venema. drs. J. van Nieuwkoop, L. de Bruyn. D. J J. v. d. Schans en A. A. M. ter Meer. Het bestuur werd deze middag uitgebreid met de heren C. P. J. Timmer, direc teur van de machinefabriek Noordwij- kerhout. en L. F. Verdegaal van de fa H. Verderagal Zn NV te Sassenheira. De verslagen van secretaris en pen ningmeester gingen vlot onder de hamer door. waarna het progamma voor 1963 werd besproken. Dat omvat een ruime voorlichting aan de werkgevers op het gebied van personeelsselectie, inrichting van kantoor, werkplaats, enz. Verder werden ook nog genoemd winstdeling en spaarregeling, terwijl me cursussen zal organiseren Sollicitatie-addert jes Ook werknemers zullen worden voor gelicht Onder meer op het fiscale ter rein. Men noemde ojn. de volgende pun ten: de gehuwde vrouw en de fiscus, de buitengewone lasten, de kosten van ver werving, de opbouw van het netto-loon. enz. Men meent, dat de meeste werkne mers van deze zaken heel weinig afwe ten. Do vraag waar alles om draait is: wat krijg ik „schoon" in mijn handen en de rest interesseert de mensen weinig. Men overweegt ook nog de mogelijk heid een personeelsorgaan te gaan uit geven. Men denkt aan twee mogelijk- (Van onze parlemcntsredactie) Het partijbestuur van de KVP wil lie ver niet, dat op de komende vergade ring van de Partijraad, die op 8 en 9 maart in Utrecht wordt gehouden, wordt gesproken over de commerciële televi sie. 7,1} schrijft dit naar aanleiding van een voorstel van de kring Amsterdam van de KVP, die door middel van een dergelijke bespreking duidelijkheid zou willen verkrijgen omtrent het ln deze materie door de KVP ln te nemen ■landpunt. In zijn toelichting stelt het partjjbe. stuur vast, dat over het vraagstuk van de commerciële tv geen eenstemmigheid binnen de partij en de Tweede-Kamer fractie bestaat. Eenstemmigheid bestaat slechts over de volgende passage uit het program van 1963: „Wettelijke regeling van radio en televisie op basis van de daadwerkelijke zelfstandigheid der om roepverenigingen en de bevordering van een passende samenwerking tussen de. ze: reclame in radio en televisie is aan. vaardbaar, mits het te kiezen systeem afdoende garantie omvat, dat het exploi teren van de reclame geen Invloed uit oefent op de samenstelling en het peil van de programma's, de reclamebood schappen voldoen aan verantwoorde ethische normen en het te kiezen sy steem als zodanig niet het wezenlijke van het omroepbestel aantast." De tegenover elkaar staande opvattin gen zijn, zo schrijft het partij-bestuur, voldoende bekend, evenals dt argumen ten van beide groepen. Daarom stelt het Partijbestuur voor deze kwestie niet in behandeling te nemen, ook al omdat geen nieuwe gezichtspunten te ver wachten zijn. heden: of men geeft een algemeen blad uit. waarin iedere firma een eigen pagina kan invoegen, of de stichting stelt de artikelen beschikbaar, zodat men die zelf in het eigen personeelsorgaan kan opnemen De bed rijf svakanties zullen in de toekomst ook beter worden geregeld. Men zal nauw contapt gaan onderhouden met de scholen, hoewel het voor 1963 uiteraard te laat is om nog spijkers met koppen te slaan. Aan het slot hield de directeur der stichting, de heer H. L. Zuidema, een causerie over „Het beoordelen van solli citanten". Spr. betoogde o.m., dat aan het. gesprek met een sollicitant bepaalde gevaren kunnen kleven. De kans op een subjectieve visie „het type ligt je ol ligt je niet" is altijd aanwezig. Ver der kan de personeelschef worden be- invloed door de sollicitant die zichzelf verkoopt", terwijl de mogelijkheid op een negatieve beïnvloeding een ge tinte stropdas, rood haar, enz. niet mag worden onderschat. (Van onze parlementsredactie) Hoewel naar de mening van de Tweede Kamer de waterschappen een zeer waardevolle bijdrage hebben ge leverd in de strijd tegen het water, meende zij er gisteren toch goed aan te doen, de invloed van het rijk op de uitvoering van waterstaatswerken te vergroten. Zonder hoofdelijke stemming aanvaardde de Kamer gis teren een wetsontwerp tot wijziging van de Waterstaatswet, op grond waarvan het rijk de uitvoering kan gelasten (en bij nalatigheid zelf ter hand kan nemen) of verbieden van werken aan de waterkeringen van de Noordzee en het IJselmeer, aan de dijken bij de mondingen van de grote rivieren en ter bescherming van stranden en oevers van genoemde wateren. De meest kritische instelling tegen deze centraliserende regeling toonde de heer Biewenga (a.r.). Hij was er hele maal niet van overtuigd, dat thans de nodige dijkverzwaringen binnen de vast gestelde termijn gereed zullen komen. Hij vroeg minister Korthals, ieder jaar aan de Kamer te rapporteren, hoe het oppertoezicht door het rijk wordt uitge voerd. Mejuffrouw Schilthuis (soc.) en de heer De Riiiter (c.h.) toonden meer te vredenheid. De heer De Ruiter zei, dat hij de hele zeewering ziet als een na tionaal belang, waarvoor het rijk ver antwoordelijkheid draagt. Minister Korthals benadrukte nog eens, dat het rijk pas kan ingrijpen als anderen (waterschappen of provincies) nalatig zijn. Beroep op de Kroon is mo gelijk. Na enige aarzeling beloofde de minister aan de heer Biewenga, het uitbrengen van een jaarlijks verslag positieve overweging te willen nem Omdat de vormgeving van het opper toezicht nog moet plaats hebben, kon de bewindsman over de rapportage geen definitieve toezegging doen. HET BEGON MET EEN LEKKE BAND... De Haagse rechtbank heeft zich de ge hele ochtend beziggehouden met een strafzaak tegen een 42-jarige Haagse kelner en diens echtgenote, die in de late avond van 8 januari in een garago huisvredebreuk zouden hebben gepleegd Het echtpaar kwam in de garage om dat hun auto een lekke band had met het verzoek om een band te ver wisselen. Dit verzoek heeft heel wat ontketend en eindigde in een mishande ling met een stuk ijzer waarbij de kel ner hevig bloedend in een stoel neer zeeg op het moment dat de gealarmeer de politie arriveerde. De lezingen omtrent 't gebeurde weken onderling nogal wat van elkaar af. Bei de verdachten betoogden dat de recep tionist onheus optrad, hetzelfde beweer de laatstgenoemde van het echtpaar. Een rol in deze affaire speelde ook het feit, dat kort tevoren in dezelfde ga rage een overval was gepleegd, oro welke reden een stuk ijzer voor het grij pen stond. Daarmee sloeg een garage- bediende op de klant in. De receptionist vertelde als getuige dat de betrokken dame in deze geschie denis weinig fraaie taal uitsloeg en zrJ ook enigszins onder invloed van drank verkeerde. Overigens was deze receptionist do volgende ochtend door de directeur van de garage ontslagen en uit het kantoor geslagen. Een politieman die op het gegeven alarm met de jeep in de garage arri veerde, had de verdachte hevig bloedend aan diens hoofd in een stoel zien zitten, terwijl de vrouwelijke verdachte „for se taal" uitsloeg. De receptionist deelde mede. dat hij beide verdachten had gelast de garage te verlaten, waaraan geen gevolg werd gegeven. De officier van justitie, Jhr. mr. v. d. Poll, was van oordeel dat er geen sprako kan zijn van huisvredebreuk onder ver zwarende omstandigheden, doch alleen In verband met een staking van de rijksambtenaren in Finland is voorlopig geen postverkeer naar en van Finland mogelijk. De P.T.T. adviseert daarom voorlopig geen correspondentie en post- oakketten voor Finland ter post te be zorgen. Groter schade aan vei nieling dan huil Een voetafdruk en wat vingeraf drukken hebben geleid tot de aanhou ding van 'n groep van zes Haagse jon gens, die ervan worden verdacht gedu rende de laatste weken een serie in braken te hebben gepleegd. De jon gens, die elkaar op het ijs hebben le ren kennen, bewerkten voornamelijk scholen. Of zij buit vonden of niet, al tijd gingen zij grof te werk. De schade van de vernielingen bedraagt vele hon denden guldens. Gisteren werden een 14-jarige en een 15-jarige aangehouden woensdag werden twee jongens van 16 jaar oud, een 15-jarige en een 17-ja- rige in de kraag gevat. De groep is 15 januari van start gegaan met een diefstal uit een kassa. De buit bedroeg f 92. Ongeveer veertien dagen later, op 27 januari, braken de jongens in bij een school aan de Paulus Buysstraat. maar er werd niets Twee dagen later braken zij een con sumptietent aan de Vissershavenweg open en namen honderd pakjes sigaretten, cho colade en snoepgoed mee. Totaal f 250 schade werd aangericht in een R.K. school aan de Van den Eijndestraat. De hele opbrengst van dit „uitstapje" was iets meer dan één gulden, uit een missie- busje. Tweehonderd gulden was de scha de in de Internationale School aan dc Doornstraat, waar op 11 februari werd ingebroken. Vijfhonderd gulden schade op 23 februari, toen ze er weer inbraken. In de tussentijd probeerde de groep nog twee keer de Internationale School bin nen te komen. Tachtig gulden was de buit na een inbraak in de Christelijke Huis houdschool aan de Vissershavendwarsweg op 21 februari. van huisvredebreuk kan worden gespro ken, voor welk feit de eis tegen iedere verdachte luidde f 50 boete. De verdediger, mr. dr. Klaassen vond het bewijs in deze zaak zo zwak, dat hij tot vrijspraak concludeerde. Uitspraak op 15 maart. LEIDERDORP Chr. boeren en tuinders hadden slecht jaar ln het dorpshuis hield de Chr. Boe- ren- en Tuindersbond, afdeling Lei derdorp. gisteravond een gecombineer- de vergadering met de jongere boe- ren en tuinders. Nadat voorzitter S. J. van der Stoel een woord van welkom had gesproken, in het bijzonder tot. burgemeester Gallas en de heer R. van den Hoek (adviserend lid), kreeg de secretaris gelegenheid verslag uit brengen van het afgelopen verenigings jaar. dat vrij ongunstig was mede door een zich traag ontwikkelende gras- groei. Door de strenge winter is er weinig hoop dat het vee vroeg de wei in kan. De voederprijzen waren hoog en de prijzen van de uitstoot laag; de onder, handelingen over de melkprijzen waren bovendien teleurstellend. Dat er verbe tering door de EEG zal optreden, zal wel een illusie blijven aldus de secretaris. Men doet alles oni het bedrijf zo ren dabel mogelijk en het vee gezond te houden. De afdeling telt thans 47 leden: het bestuur blijft ongewijzigd. De secretaris van de jongerenafdeling deelde ook mee, dat er weinig groei is. Er zijn thans twintig jongeren aangesloten. De penningmeester had een batig sal do, waar hij erg zuinig mee zal zijn. Eind 1963 bestaat de afdeling namelijk 25 jaar. Na het zakelijke deel van de bijeen komst voerde een toneelgrocpje het stuk „Ik zal het je betaald zetten" van Nick Stam op. De heer C. Bos sloot de avond. OEGSTGEEST Opbrengst Wereldvrouwengebedsdag De opbrengst van de collecte, die gis teravond tijdens de bijeenkomst in hol kader van de Wereldvrouwengebedsdag in de zendingshogeschool te Oegslgeest werd gehouden, bedraagt f 130. HILLEGOM GEBOREN: Petrus, z v D A de Jong en en J C Kortekaas; Elisabeth Catha- rina. d v J van Duin en A C Turenhout. GETROUWD: P G Jonkers en A H J Oudshoorn. OVERLEDEN: L J van Dijk. m 87 C G Kal m 70 jr. WASSENAAR Het afscheid van de heer J. J. Maandag als commissaris van politie, commandant van de brandweer en hoofd van de B.B.. is gisteren voortgezet. 's Middags werd in de raadszaal, de officiële afscheidssamenkomst gehou den, die door zeer vele genodigden werd bijgewoond: mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen vertegenwoordigde de Commissaris der Koningin. Verder waren er vele autoriteiten van het ministerie van justitie, het voltallige college van B. en W.. veJe leden van de gemeenteraad enz Ook nu weer werd de heer Maan dag toegesproken door burgemeester mr. W. J. Geertsema. d)ie nog eens de betekenis van het werk van de schei dende commissaris voor het politie korps en de gemeente schetste. De burgemeester overhandigde de heer Maandag een geschenk onder couvert namens het gemeentebestuur. Oud-burgemeester dr. S. F A. C. M Baron van Wijnbergen sprak als voor zitter van een comité dat zich in ver band met het afscheid van de commis saris had gevormd en bood de heer Maan dag eveneens een enveloppe met inhoud aan. De procureur-generaal, fungerend di recteur van politie, mr. D J. van Gilse. Lager dividend Cindu en Utr. Asphalt De winst van Cindu over 1962 is achtergebleven. De inkrimping van de winstmarges door stijging van korien werd nog versterkt door forse prijsda lingen voor verschillende producten op de wereldmarkt, terwijl die van grond stoffen en halffabrikaten slechts ver traagd volgden. Een niet onaanzienlijke omzetstijging in tonnen kon de prijsda ling niet goedmaken. De prijsdaling was bijzonder gevoelig voor de phtaalzuur- anhydridefabriek. welker productie bo vendien leed door aanloopmoeilijkheden. De afdeling bitumineuze werken leed onder het weer aan het einde van het jaar. De gang van zaken bij aangeslo ten ondernemingen in binnenr en buiten land was bevredigend. Er zal öivorig Jaar 9) pot. dividend wonden voorge steld voor Cindu 8(12) pet. voor de Utrechtsche Asphaltfabriek, die houd ster is van 50 pet. der aandisleD. herinnerde in een toespraak aan het prettige en vooral ook nuttige contact, dat hij met de heer Maandag heeft gehad. De officier van justitie mr. G. J. de Lint sprak waarderende woorden namens het Parket en de Haagse hoofdcommissaris, de heer J. H. A. K. Gualthérie van Wee zei voerde het woord namens het Lan delijk Contact van hoofdcommissarissen en commissarissen èn als ..buurman" van de heer Maandag. Nadat namens de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten aan de heer WASSENAAR. De waardering, die men in grote kring heeft voor commissaris Maandag, is bij zijn afscheid door een stroom van cadeaus duidelijk onderstreept. Hier biedt de oud-burgemeester dr. S. Baron van Wijnbergen na mens het comité burgerij een ca deau onder couvert aan. In het midden mevrouw Maandag. Maandag de nieuw ingestelde legpenning van verdienste was uitgereikt sprak hij zelf een dankwoord. Daarna was er voor de aanwezige genodigden gelegenheid persoonlijk afscheid van de heer Maan dag te nemen en begon een receptie, die bijzonder druk bezocht was. WASSENAAR Het bestuur van de Wassenaarse Rode Kruis-afdeling heeft ln een adres de gemeenteraad het dringende verzoek gedaan in aanmer king te komen voor het huren van de molen aan het Molenplein, die enkele jaren geleden door de gemeente van de heer Mansvelt werd gekocht. Het Rode Kruis zou in de molen het secre tariaat en een oefenlokaal voor de co lonne willen onderbrengen, die op hei ogenblik op gebrekkige wijze gehuis vest zijn in het pand Plein 10 naast de Dorpskerk. Toen het bestuur ln de zomer vaa 1961 vernam dat de heer Mansvelt van plan was zijn molen te verkopen heeft het zich met hem in verbinding gesteld De heer Mansvelt was echter in onder handeling met de gemeente Wassenaar, die kort daarna de molen inderdaad heeft gekocht. Het Rode Kruis-bestuur heeft toen de gemeentebestuur verzocht de molen te mogen huren en diende een door archi tect de Vries ontworpen plan is voor restauratie van de molen, bij welke res tauratie tevens een aantrekkelijke be huizing voor het Rode Kruis zou wor den verkregen. Dit plan is. aldus het adres, nooit definitief afgewezen. Wel vernam het Rode Kruis-bestuur dat het plan te kostbaar werd geacht. Daarna werd een eenvoudiger plan ingediend Bij de begrotingsbehandeling in de cember werd door burgemeester en wet houders medegedeeld dat de restauratie van de molen werd voorbereid in sa menwerking met de Vereniging „De By besluit van 24 oktober 1962 hebben Ged. Staten aan Van Hcrwaarden's Kalk- eandsteenlabrleken N.V. en de N.V. M(J. tot Exploitatie van Gronden Veenenburg -Elsbroek, beide te Hiilegom. ln verband met de behoefte aan grondstoffen voor baar fabrieken ontheffing verleend van de desbetreffende verbodsbepaling in de Verordening op de Ontgrondingen Zuid- Holland, tot het zuigen van zand en het graven van zand van aan deze vennoot schappen toebehorende percelen, gele gen ln de Oosterduincn onder Noord- wUkerhout. Door deze ontheffing kan tot kelijk grotere diepte worden dan tot N.A.P., zoals de huidige onthef fing toelaat. In het kader van deze aan gelegenheid hadden de vennootschappen hij voorbaat in het vooruitzicht gesteld de eigendomsoverdracht van de te ont- grondon percelen om hiermede de be langen van landbouw en recreatie te die nen. De vennootschappen hebben de voor •grarlsche doeleinden te gebruiken gron den inmiddels in eigendom overgedra gen aan de „Stichting tot bevordering van de vestiging van middelgrote en kleinere agrarische bedrijven" tte Noord wijkerhout; deze gronden zijn gescihkt of geschikt te maken voor de bloembollen cultuur. Genoemde stichting zal deze terreinen na behoorlijke verkaveling doorverkopen aan de belanghebbende grondgebruikers. Aan de provincie zullen worden over gedragen het meer, dat als gevolg van het diepzuigen zal ontstaan, alsmede do daarbij behorende oeverstroken, waar door de mogelijkheid wordt geschapen dit gebied aan de recreatie dienstbaar te maken. In verband met dit laatste is in de ontheffing bepaald, dat de volg orde van uitvoering van de werken zo danig dient te geschieden, dat op de noordwestelijke oever van de te graven eandput de oeverstrook wordt afgegra ven en aangelegd met een bijbehorende •trook water ter diepte van 4 meter NA.P. en ter breedte van minstens 50 Zoals dat ieder jaar gebeurt, zal vóór 1 juni, de openingsdatum van het bad seizoen, het tekort aan zand op het Scheveningse strand moeten worden aan gevuld. Dit jaar is het tekort veel groter dan normaal, omdat de ijsklippen de aanvoer van zand door middel van het zeewater hebben verhinderd. Verder is de windstilte van deze winter er de oorzaak van dat er zo goed als geen stuifzand is gevormd. Voor de werkzaamheden van aanvoer en egalisatie is ruim anderhalve maand nodig. Het wachten is nu tot het laatste ijskristalletje gesmolten is. omdat eer der niet kan worden vastgesteld, waar en hoeveel zand er moet worden ge stort. al verwacht de Maatschappij Scheveningen Zeebad wel dat dit twee maal zo veel zal zijn als andere jaren. Als de ijsmassa's op het strand tegen 1 april verdwenen zijn. zal het met de aanvoer en de egalisatie door middel van bulldozers wel lukken. Blijft de vorstperiode echter nog langer aanhouden, dan wordt de situatie kritiek. meter; aan de zuidoostzijde van deze waterstrook zal dan een zandwal moe ten worden aangebracht en in stand ge houden. Over zes jaar Met de uitvoering van de overige ont grondingswerkzaamheden mag niet wor den aangevangen dan nadat deze oever- en waterstrook met zandwal zijn opgele verd, hetgeen uiterlijk 31 december 19" het geval moet zijn. Volgens ratikel van de tussen de vennootschappen en de provincie gesloten overeenkomst zal de ze oeverstrook dan tegen betaling van een bedrag van 1,aan de provincie worden overgedragen, die dan tevens om niet de gereed gekomen waterstrook in gebruik mag nemen voor recreatieve doeleinden. De oeverstrook zal door de provincie worden beplant en onderhou den. Overdracht van de rest van de zand- put met bijbehorende oevers zal aan de provincie geschieden» zodra de ontgron- dingswerk/.aamheden beëindigd zijn; de oevers zullen dan moeten zijn beplant. De koopsom kan nog niet worden vast gesteld. De juiste bestemming, de wijze van exploitatie enz. van het voor recreatie bestemde gebied vormen momenteel nog een onderwerp van studie. In de vergadering van de onderne mingsraad van de staatsmijnen heeft hoofddirecteur Hellemans nadere mede delingen gedaan over de plannen tot in tegratie van de mijnen Emma en Hen drik. Volgens deze plannen zal de mijn Hendrik in de toekomst een jaarproduk- lie leveren van rond 1 miljoen ton ko len, een vermindering van rond 400.000 ton in vergelijking met de huidige pro- duktie. De produktievermindering zal worden opgevangen door een produktie- verhoging van de mijnen Emma en Mau- rits, zodat de totale produktieverhoging van de mijnen op gelijk niveau blijft. De Wits Textielnijverheid: De jaar- 6tukken werden goedgekeurd; een aan deelhouder vroeg het winstsaldo niet telkens op ƒ609.230,— te bepalen; in de eerste vier maanden van het 15 oktober begonnen boekjaar was de omzet hoger dan een jaar tevoren, doch de onkosten blijven stijgen en zullen met vi miljoen toenemen; volgens de direotie zal de wol- prijs later een ietsje dalen; het bedrijf richt zich op betere artikelen met betere winstmarge: bijna alle buitenlandse debi teuren zijn verzekerd bij de Nederlandse Credietsverzekeringmij.: de 195.000.— winstuitdeling van het personeel werd een bijlage van de c.a.o. genoemd; binnen afzienbare tijd wordt de Helmondse Textielmtj. opgericht; de Spanjaarden kosten ƒ2.000.— per persoon per jaar extra wegens vakantie- en verblijfkosten. Hollandse Molen" en dat binnen afzien bare tijd voorstellen aan de raad zouden worden voorgelegd. Verder kwam het Rode Kruis-bestuur ter ore, dat er plan nen zouden bestaan om de molen op za kelijke wijze te exploiteren. Er is spra ke geweest van verhuur van de moleD aan een antiquair. Mocht dit het geval zijn. aldus het be- utuur van het Rode Kruis, dan zou ons dat bijzonder teleurstellen. Louter commercieel bezien zal de ver huur aan een antiquair voor de gemeen te wel voordeliger zijn. Er wordt in dit verband op gewezen dat ook het Rode Kruis bereid is een redelijke huur te be talen (bijvoorbeeld tot een bedrag van f 2.000,- per jaar). Het is voor het Rode Kruis moeilijk aanvaardbaar dat de gemeente die toch regelmatig met het afdelingsbestuur in contact is geweest, nu door middel van een zakelijke transactie wellicht zal trachten dit culturele bezit zo voordelig mogelijk te exploiteren. Het Rode Kruis meent aanspraak te mogen maken op een betere behandeling. In het adres wordt aan de gemeente-j raad verzooht het daarheen te leiden dat I aan de huisvesting vén het plaatselijkj Rode Kruis de nodige aandacht wordt besteed en wel op zodanige wijze dat tevens wordt bereikt dat aan een zo prachtig centraal gelegen molen een meer ideële functie wordt gegeven. Maandagavond heeft de gemeenteraad dit adres, dat als „ingekomen stuk" bij de agenda was gevoegd, in handen ge steld van het college van B. en W. voor het uitbrengen van preadvies. W. A. Scholten Foxhol stelt over het 31 augustus geëindigde boekjaar (vorig jaar 15 pet) dividend in contan ten en 10 (5 pet) in aandelen uit de agioreserve voor, waardoor deze daalt met f 1.293.850. Binnenkort worden f 3.234.500 gewone aandelen uitgegeven a 400 pet. voor de helft winstdelend over 1962/63 met voorkeur voor 4 pre ferente en- gewone aandelen voor één nieuw, en mits aandeelhouders dit goedkeuren f 12.936.000 in gewone aandelen te converteren obligaties, met voorkeur van 1 preferent of gewoon aandeel voor een obligatie van f 500. Nieuw uit te keren bonusaandelen heb ben géén voorkeur. Rente en conversie koers van de obligaties worden kort voor de verschijning van het prospec tus goedgekeurd. Ondanks verhoogde concurrentie met lagere prijzen, verhoogde kosten en con juncturele achteruitgang op enkele af zetmarkten en bij enkele afnemende in dustrieën steeg het exploitatieresultaat met 30 pet tot f 8,24 (vorig jaar 6,33) miljoen, terwijl de omzet zonder onder linge leveringen slechts 9 pet. steeg tot 142.443 (131.024) ton en 8 pet. in geld waarde. Dit is te danken aan hogere onderlinge leveringen, coördinatie, ver hoging van efficiency en bewaking de: kosten. De bezettingsgraad was goed. Geïnvesteerd werd f 11.92 (12.18) min. De investeringen van 1960/'61 droegen bij tot de winst. De liquiditeit daalde tot negatief f2,1 (positief f7.2) min. De netto-winst is f 5.79 (4,52) min. Het werkkapitaal van verschillende dochters werd met langdurige leningen vergroot. De toevoeging aan de algemene reserve is f 2,07 min. De directie vraagt zich af of dc af remming van de hoogconjunctuur door de regering nog altijd juist is. Door de stijgende kosten zijn meer dan ooit dure diepte-investeringen nodig om de pro- duktiviteit per man-uur te verhogen. Verdere coördinatie en concentratie nodig. Het dextrine-belang is verhoogd door overneming van alle aandelen Wilkens. Het personeel steeg tot 1620 (1535) doch niet voldoende. Voor reserverin gen in verschillende vennootschappen wordt f 4.24 (2.87) min. bestemd. De gang van zaken was in het begin van 1962/'63 gelijksoortig aan die van een jaar tevoren. De concurrentie blijft zeer zwaar. De kosten stijgen nog steeds. Op grond van de resultaten heeft de directie vertrouwen. Tot hoofd van de afdeling wegvervoer ln de rang van hoofdadministrateur en qualitate qua tot rijkshoofdinspecteur van het verkeer voor overheidsdiensten is benoemd de heer G. Poot. Hij is 53 jaar oud en is als hoofd het bureau goederenvervoer van de rijks verkeersinspectie te Utrecht nauw be trokken geweest bij de totstandkoming van de wet autovervoer goederen..

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6