Russen niet bang politie voor Sennocol Ziekenhuistarief zo goed als onbetaalbaar geworden I 7ü een. &osite hij. 1 Bondsraad staat achter i Frans-Duits verdrag n ofc\"b Jeugdpuistjes Efficiency moet meer kansen krijgen Reiskleding voor Siberië overbodig Terreur is nu verleden tijd psiand« A- podkhoeto,. „grijP ik Belg ter dood veroordeeld Drink Zoogdieren onder insecten ZATERDAM 2 MAART 1963 De Westduitse Bondsraad heeft schap tussen Europa en Amerika zal blü" het wetsontwerp inzake ratifica tie van het Frans-Duitse verdrag gisteren goedgekeurd. De afge vaardigden van de deelstaten met een sociaal-democratische regering onthielden zich met uitzonde ring van Bremen van stemming. Dit waren Hamburg, Hessen en Nedersaksen, zoals wij gisteren in een deel onzer edities reeds meldden. De Bondsraad nam een motie aan ven nastreven, evenals de eenmaking van Europa via de Europese Economi sche Gemeenschap. OS-lijke- b medod wtaf mtm mtmetmmt Voorts moet de regering voor de ge meenschappelijke verdediging in het raam van de Navo en de opheffing van de handelsbeperkingen tussen de E.E.G., Groot - Brittannië, de Verenigde Staten en andere landen blijven opkomen. De motie was namens de commissies voor buitenlandse zaken en defensie uit de Bondsraad ingediend door burgemeester Brandt van West - Berlijn, die voorzit ter van de commissie voor buitenlandse zaken is. Het verdrag zelf werd door de Bonds- waann het Duits Franse verdrag als raad no? ni«t goedgekeurd. Het moet uiting van verzoening en vriendschap tus- eerst weer door d« Bondsdag worden be- sen het Duitse volk en het Franse volk handeld en wanneer dit Huis het heeft wordt begroet. In de motie wordt ook de geratificeerd, zal het voor eindgoedkeu- verwachtlng uitgesproken, dat de West- rin£ opnieuw door de Bondsraad worden duitse regering een nauw bondgenoot- behandeld. Afgevaardigden in de Bondsdag over wegen indiening van een resolutie waarin wordt gezegd dat het verdrag grotere westelijke samenwerking niet in de weg mag staan. De drie ..landen" die zich van stemming onthielden zijn niet tegen het verdrag als zodanig, maar willen er de doelstellingen van de resolutie in op genomen zien. Advertentie drogen in met Purolpoeder. fi.60er.fi.- Russen vertragen weer in Genève De Russen hebben gisteren op de ontwapeningsconferentie in' Genève laten weten, dat zij niet| verder met het Westen willen on-i derhandelen over de bijzonderhe-| den van een kernstopverdrag als er niet eerst overeenstemming is bereikt over het aantal inspecties ter plaatse in het kader van pen dergelijk verdrag. Een westelijke woordvoerder heeft daarop verklaard, dat de afgevaardig den van het Sowjetblok een gecom bineerde actie hadden ondernomen om te voorkomen dat er andere kwes ties dan het aantal inspecties bespro ken zouden worden. Rusland wil, zo als bekend, maximaal twee a drie in specties toestaan; het Westen wil er minstens zeven. De Rus Tsarapkin zei dat zijn land met die twee a drie inspecties „een enorme politieke concessie" had gedaan. Het Westen had hierop gereageerd met nieuwe en zwaardere eisen. De verte genwoordigers van de oostelijke landen hamerden er vrijdag voortdurend op, dat „het Westen de conferentie wil la ten verzinken in een poel van details." Een westelijk diplomaat zei dat hij de- ze„f!P.vri-idag wel 30 keer had gehoord William Foster, directeur van het Amerikaanse ontwapeningsbureau, zei dat de V.S. zitten te wachten op het antwoord van de Russen op vragen alsi i i- - hoe, waar en door wie de controle 0p ver<JWljneil van de politieterrein* mVt»™f„vuVv»nerdk%%°eP„TS uit de '«ens van miljoenen men- =SJS ?en- "Als tegenwoordig iemand zijn om kernwapenproeven te ontdek- S liaellti ken en te identificeren, met de mening hadden immers zo in 1958 te Genève gehou den conferentie van deskundigen als de verklaring van de Pugwash-conferentie van vorig jaar september mede onder tekend. grootste verandering in de Sowjetunie sinds de dood van Stalin op 5 maart 1953 is het om twee uur op mijn Russische"geieerk- deur klopt", zeide architect Alex- niet langer onder mijn bed naar mijn reiskleding voor Siberië". Rcnc Hcbrant, die zichzelf „de grootste moordenaar van België" heeft genoemd en zich de bijnaam in de Belgische pers heeft verworven van „het monster dei- Ardennen" is gisteren in Arlon (Bel gisch Luxemburg) ter dood veroordeeld. Hij was beschuldigd van drie moorden twee roofovervallen en een serie dief stallen. Hebrant had reeds 17 jaar in de ge- vangenis doorgebracht voor een dub bele moord, die hij in 1943 pleegde. In de jury hadden twee vrouwen zit ting. Gedurende het gehele proces, dat vijf dagen duurde en waarbij een zestig tal getuigen werd gehoord (het dossier van zijn proces besloeg'ruim 3.000 pa- jgina's) toonde hij zich allerminst onder de indruk. Zijn koele houding leidde daarentegen verschillende keren tot hef- lige reacties van het publiek in de rechts zaal. De doodstraf wordt in België wel uit gesproken, doch niet ten uitvoer gelegd. De 21 jarige Nederlander Evert Jur- gens, die per fiets een tocht om de wereld maakt, heeft by een botsing met een 8 auto in San Francisco enkele ribben ge- 11 broken. Het ongelluk is de fietsende 'Jurgens vrijdag overkomen. Mevrouw Eva Samano de Lopez Ma id teos. de echtgenote van president Adolfo Lopez Mateos van Mexico, is gisteren naar Amsterdam vertrokken om een be- v gin te maken met een Europese rond- 3!reis. In Amsterdam zal zij haar dochter al Avecita ontmoeten. Samen zullen zij de maken. u herinnert zich hem nog wel, niet waar? wel, hij kreeg 25 jaar en dat was teveel voor hem. Hij maakte een eind aan zijn leven. Zij Sidderde, nam vlug een slokje wijn en staarde naar buiten over het oude Ma- nezjnajaplein naar het Kremlin, dat op rees achter zijn gekanteelde muren. Met een brede glimlach, die drie gou den kiezen blootlegde, voegde hij hier aan toe: „Tegenwoordig weet ik, dat een klop op de deur in het midden van de nacht niet afkomstig is van de ge heime politie, maar waarschijnlijk van een van mijn buren, die een beetje aangeschoten na een feestje de goe de deur niet meer kon vinden." Gezicht Podkhoetov heeft de ongelooflijke ter reur aan den lijve ondervonden Hij werd in 1948 gearresteerd en heeft 18 maanden doorgebracht in het afschuw ujkste gebouw van Moskou, de Loe- byankagevangenis om vervolgens naar een werkkamp in het Noordpoolgebied te worden getransporteerd „Ik moet mijn verontschuldiging ma ken voor mijn gezicht," "ervolgde hij. „maar het gezicht van een mens kan niet meer dan een bepaalde hoeveel heid ransel incasseren." De rechterkant van zijn gezicht was scheef en te dik, maar de linkerkant was lelijk ingezakt zoals een leeggelopen voetbal en zijn ogen waren scheel naar de buitenkant gericht. Ze keken uit zijn gehavehd ge zicht in tegengestelde richtingen. .Neen", zei Maria, „Wij Russen zijn niet langer bang voor de „grote boze wolf" want er is geen grote boze wolf meer." Zij noemde premier Chroesjtsjef niet met name, want dat was niet nodig. Het was duidelijk, wie zij bedoelde toen zij vervolgde: „Al wat ik van het le ven verlang is te kunnen blijven leven zoals ik i)u leef en" haar stem was vol gevoel, toen zij opnieuw naar het Kremlin keek en zeidc: „Ik hoop, dat hij nog 100 jaar blijft leven." Dit waren twee oude vrienden Mos- kovieten, die ik 14 of 15 jaar geleden voor het laatst had gezien. Ik heb nog tientallen zoals zij gesproken. In hun woningen of in mijn hotel. Ik vond ze of ze vonden mij, want het gefluisterde gerucht is in Moskou nog altijd een van de meest doeltreffende communicatiemiddelen. Nog erger De rijzige, donkere en welgevormde scenarioschrijfster Maria A. Rakova, wier ogen een zeldzame bleek-paarse kleur hebben, heeft ook de harde hand van de politieterreur gevoeld. Zij werd in 1947 gearresteerd en na tien dagen in de Loebyanka bemerkte zij, dat zij ln verwachting was. Na dagen van ver hoor (en erger) werd zij ten slotte tot vijf jaar veroordeeld, „Ik kan niet begrijpen voor wie men dacht dat ik had gespioneerd, de Ame rikanen of de Engelsen. Mijn arme man de enige eehto de overwinning, die misschien meer dan welke andere ook de krijgskans in de twee wereldoorlog heeft doen keren. Tot mijn verbazing kwam ik in een trein terecht, die ongeveer 400 officie ren van het Sowjetleger naar de vier- ring van de verjaardag vervoerde en tot mijn nog grotere verbazing werd ik gewaar, dat ik in hetzelfde Pullmanrij tuig was geplaatst als drie maarschal ken, onder wie de opperbevelhebber van de artillerie, maarschalk Nikolai N. Voronof vijf generaals en een groep kolonels. Gevoel Vrijheid Deze Russen en duizenden anderen, die onder Stalin vals beschuldigd en veroordeeld waren zijn na de dood van de dictator in vrijheid gesteld Eerst werden oude partijleden en officieren vrijgelaten, 'foen kwam de grote mas sa gewone burgers. Zij vertelden mij allen hetzelfde verhaal: dat ze waren teruggezonden naar hun woonplaatsen, voorrang kregen bij de toewijzing van kamers of woningen en een betrekking. Zij kregen geld om nieuwe kleren te kopen, meubels en levensmiddelen om hun nieuwe leven mee te beginnen. Geen gids voor mensen die kwaliteit verlangen Geen enkele van de ontmoetingen, die ik met deze of andere Sowjetburgers heb gehad was gearrangeerd door Sow- jetautoriteiten. De man van „Intourist" (het Sowjetreisbureau voor buitenlan ders cn voor Russen, die het buiten land willen bezoeken) had met de no dige overdrijving gezegd: „U kent Mos kou net zo goed als wij, u hebt dus geen gids nodig en aangezien u Rus sisch spreekt, ook geen tolk." Alle burgers, met wie ik heb gespro ken en het zijn er tientallen geweest waren het erover eens, dat de felle terreur van Stalin en zijn handlangers bij de politie, de eveneens overleden en onbetreurde Beria, voorbij is. Maarschalk Een van de meest verbazingwekken de dingen, die mij zijn overkomen, vond plaats op een reis naar Stalingrad, dat thans Wolgograd heet. Als toerist had ik gewoon gevraagd om een Pullman- compartiment voor mij en mijn vrouw, die in Rusland geboren maar thans Amerikaans burgeres is. Wij wilden naar Stalingrad om de viering van de 20ste verjaardag van de grote overwin ning van het Rode leger bij te wonen. Invitatie Wij brachten 18 uur tezamen door, Russische liederen zingend, moppen tap pend en veel meer wodka drinkend dan goed voor ons was. In de laatste jaren van Stalin's regime zou ik op geen an derhalve kilometer afstand van de trein hebben kunnen komen, laat staan in een Pullmanrijtuig met hoge officieren van het opperbevel Te Wolgograd nodigde een van de maarschalken me op zijn kamer en praatte met verbazingwekkende open hartigheid maar zeker niet met schending van zijn eed van trouw over een aantal facetten van het Sowjet- leven in 1963. Niet bang „Maar bent u niet bang. tegen mij, een buitenlander zo te spreken?" „Natuurlijk niet", antwoordde hij, „ik doe niets verkeerds. Ik vertel u geen geheimen. Wij praten, dat is alles." Hij mopperde over een of twee din gen, maar hij legde er de nadruk op, dat hij geenszins de politiek, de partij of de regering becritiseerde. „Hoe lang bent u niet hier geweest?", vroe^ hij. „Tien jaar", antwoordde ik. „Wel, sindsien is heel wat veran derd". zeide hij. „Een man kan over veel dingen zeggen wat hij denkt en dat doen wij. En kameraad Chroesjtsjef heeft gelijk we hebben geen politieke gevangenen meer." Ik schudde mijn hoofd. „Ik kan er niet bij", zei ik. „het is alsof ik in een soort droomwereld verkeer." Gewoon mens Eerder op die dag had ik deze zelfde j maarschalk en een groep van zijn me de-officieren in de hal van het Wolgo- grad-hotel een persgesprek zien weige ren aan een Amerikaanse tv-verslaggc-1 ver. Ik vroeg, hoe dat zat. „Dat was iets anders", antwoordde1 de maarschalk. „In zo'n gesprek zou j ik als maarschalk hebben gesproken I Wij praten als particulieren. Ik spreek I hier als gewoon mens." Ik vroeg, of ik hem mocht citeren. „Waarom niet?", zei hij. „Ik schaam me over niets van hetgeen ik heb ge zegd. „Met uw naam erbij?" „Neen, dat niet." Een glimlach ver helderde zijn gerimpeld gezicht. „Ik heb u gezegd, dat ik niet als maarschalk, spreek. Hier, neem nog een wodka." (Van een onzer redacteuren) Na de tweede wereldoorlog zijn de ziekenhuistarieven met de regelmaat van een klok blij ven stijgen. Dit proces heeft zich voortgezet tot aan de dag van vandaag. Nog niet zolang gele den steeg de verpleegprijs op nieuw en de volgende verhoging wordt nu al weer in het vooruit zicht gesteld. Vergeleken met ongeveer tien jaar terug zijn de prijzen per verpleegdag in de meeste gevallen al meer dan verdrievoudigd. Een ontwikke ling, die toch wel spectaculair genoemd moet worden en een „uitschieter" is naast tal van andere prijsstijgingen. Men kan derhalve niet blij genoeg zijn met het instituut van verplichte verzekering voor het merendeel der loon- en salaristrekkenden. En onder degenen, die als werknemers een in komen genieten dat zich bóven de „loongrens" beweegt, zullen er maar weinigen zijn. die al of met hierin tegemoetgekomen door hun werkgever géén (vrijwillige) ziektekostenver zekering hebben lopen, omdat bij op name het tarief voor praktisch ieder een onbetaalbaar is geworden. Spreiding van het risico door ver zekering is meer dan ooit het parool; doet men het niet, dan handelt men, zeker onder de huidige omstandigheden, onverantwoord. Hetgeen uiteraard niet wegneemt dat ook in de verzekerings premie de stijgende kostenfactor bij de ziekenhuizen doorwerkt, maar goed, dat is voor het gemiddelde gezin in elk geval nog om te doen. Hoe dan ook, genoemde scherpe prijsstijging wordt door vele belang hebbenden en wie zijn dat niet? met een zekere onrust gadegeslagen. Het eerste wat ze zich af kunnen vra gen is: Wat zijn er de voornaamste oorzaken van? Loon- en bouwkosten In de eerste plaats zijn dat de loi kosten. Vóór de tweede wereldoorlog kon van een redelijke honorering van het verplegend personeel nauwelijks gesproken worden; zij die verpleegster werden deden dat beslist niet vanwege het aantrekkelijke salaris dat haar te wachten stond, maar veelal uitsluitend uit roepingsbesef ten opzichte van de lijdende mensheid. Na de oorlog heeft men hier gelei delijk aan verbetering in gebracht. Thans kan gezegd worden dat de sala riëring van het verplegend personeel Berichten over opnieuw een verhoging van de verplecgtarieven in de ziekenhuizen, welke dc ziektekosten tot, althans in Ne derlandse ogen, hyzouderc hoog te hehhen doen oplopen, hebben ons ditmaal tot enkele figuren, die deze zaak qualitate qua van naby volgen, gevoerd. Op ons verzoek gingen zy in op de voornaamste oorzaken die tot de prijsstijgingen hebben geleid, alsmede op de vraag of een en ander niet temeer een aanleiding vormt om tot een grotere be drijfsefficiency in het zieken huiswezen dan er thans is te komen. Uit het onderhoud, alsmede uit geraadpleegde litaratuur over dit onderwerp is hygaand ar tikel, dat uiteraard slechts hoofd lijnen kan aangeven, ontstaan. zich op het juiste niveau beweegt en op het peil is gekomen van vergelijk bare beroepen. Als men daarbij bedenkt dat het in een ziekenhuis opgenomen worden te genwoordig een normale zaak is gewor den en niet meer, zoals dat dertig, veertig jaar geleden nog het geval was. één der tekenen „dat men op het ergste diende te zijn voorbereid", dan wordt het duidelijk dat de behoefte aan ziekenhuisbedden in belangrijke mate is toegenomen, met als logisch gevol een grotere vraag naar verplegend en medisch personeel. Laatstgenoemde factor alsmede die der aangepaste salariëring hebben er toe geleid dat de personeelspost van een ziekenhuis thans ongeveer 60 pro cent van de totale exploitatiekosten uitmaakt! In de tweede plaats zijn het dc bouw kosten van ziekenhuizen die bijzonder verhogend doorwerken in de verpleeg- kosten. Wie de bouwprijzen per bed vergelijkt met die van voor de oor log ziet een enorme toename cn dat bij de grote achterstand in zieken julsbouw die na de oorlog moest wor den ingehaald. Daarnaast zijn nog wel andere kos ten te noemen die hun invloed uitoefe nen. zoals ultra-moderne therapeuti sche apparaturen (waarvan het overi gens weer voornamelijk het specialis tische personeel is dat er de „duurte" van uitmaakt), maar deze twee: de loon- en de bouwfactor zijn het toch voornamelijk geweest die als oorzaken De loonfactor of personeelspost vormt het belangrijkste kostenver hogende element van onze zieken huistarieven. (Advertentie) De kinderen van presi dent Kennedy en de kleinkinderen van pre mier Chroesjtsjef zijn uitgenodigd deel te ne men aan de zesde inter nationale teken-, schil der- en beeldhouwwed- strijd voor kinderen, die georganiseerd door on- dcrwijsautoriteitcn in de Toscaanse badplaats Forte dei Narmi. De uit nodigingen waren gericht aan de staatshoofden. Een chirurg in Salise sur-Sanne in het Franse departement Isère heeft bij een drie-jarig kind twee afgekneldc vinger tjes weer aangezet. Het kind was op een onge lukkige manier van zijn stoel gevallen, waarbij twee vingertjes door een scharnier werden afge klemd. Na een lange ge duldig uitgevoerde ope ratie slaagde de chirurg erin de twee vingers weer aan te brengen. Hij vertrouwt op de levens kracht van een jong li chaam en denkt dat de operatie kans van slagen heeft. I In de Franse plaats Lyon is gisteren de eer ste internationale televi siemarkt geopend. De markt is alleen voor vaklieden toegankelijk. Er zijn drie afdelingen: een voor programma's, een voor uitrustingsstuk ken en een voor interna tionale studiedagen. Voor de 53 ingezonden pro gramma's uit 35 landen, heeft de Franse televisie in zeven projectiezalen drie televisienetten aan gebracht. Er staan 200 televisie-ontvangst- toestellcn. I De Sowjetunie heeft het grootste aantal huwe lijken ter wereld: 22 op de duizend inwoners per jaar, tegen 20 in West- Duitsland, 18 in de V.S. en nog lagere cijfers voor anderen landen, al dus het persbureau Tass. De meeste gezinnen wil len niet meer dan twee kinderen, maar er zijn 69.000 Sowjet-moeders onderscheiden, aldusj Tass, met de titel ,,moe-| der-heldin" omdat zij tien kinderen ter wereld I hebben gebracht. De posterijen van de Nederlandse Antillen zullen in het kader van de anti-hongercampagne j van de voedsel- en land-I bouworganisatie van de V.N. een bijzondere post-l zegel uitgeven. Gebruik1 wordt gemaakt van de bestaande zegel van 201 ^?nt. Er wordt een bij-| slag van 10 cent geheven ten bate van de F.A.O. De zegel heeft een op druk, die korenaren voorstelt, vergezeld van de woorden „tegen de honger". weg... verstopping Goed voor bejaarden en in hardnekkige gevallen. dragees herstellen uw natuurlijke stofwisseling m.«. En verkiezingsredevoering van pre mier Chroesjtsjef is als betaalde adver tentie opgenomen in de Daily Mail van gisteren. De tekst van dc redevoering beslaat twee volle pagina 1144) In liet algemeen zijn de jcugdvormen van insecten zó doel matig uitgerust, dat zij zelfstandig de strijd om bestaan kunnen voeren. Ja. ter wille hiervan hebben zij zelfs in vele gevallen een geheel zelfstandige ontwikkelingsweg inge slagen, zodat men vaak zou menen dat de larvale vorm en het volwas sen insect twee verschillende dier soorten zijn, die niets met elkaar uitstaande hebben. Dc twee bestaans- functics, die anders niet streng ge scheiden zijn, blijken in deze ge vallen over beide vormen van ontwik keling te zijn ver deeld, want dc taak van de larve bestaat uit eten en groeien, die van het volwassen in sect uit dc voort planting. Daarom zijn de insectenlar ven vaak veel weerbaarder dan het volwassen bisect en hebben zij geen verzorging nodig. Op deze algemene regel zijn ech ter talloze uitzonderingen en dc zor gen waarmede het volwassen insect dc larven in het eerste stadium moet omringen, nadert in vele ge vallen de roerende zorg die we bij dc zoogdieren waarnemen. Niet al leen de zorgen die deze insecten ten toonstellen gelijken daarop, maar ook de handelingen zelf. Bepaalde vliegen, die in vachten van zoogdie ren of in de verendekking van vo gels leven, en wier vleugels meestal volkomen gedegenereerd zijn, bren- gn Mjv. jreen eieren voort, maar baren levende larven, die uit bij zondere klieren van het moederlijke organisme worden gevoed. Dit zijn dus werkelijke zoogdieren, al mogen we ze dan niet onderbrengen in de warmbloedige groep die wij met de ze naam hebben aangeduid. Een dergelijke eenvoudige split sing tussen zoogdieren en niet-zoog- dieren gelijk men vroeger gemaks halve meende te kunnen maken, gaat dan ook in het geheel niet op, want tussen het leggen van eieren en dc embryonale ontwikkeling in het lichaam van de moeder, zijn tal loze tussenvormen, waarvan de ene geleidelijk in dc andere overgaat. Het begint al bij de dieren die de eieren overal met zich mee slepen tot de larven zijn uitgekomen. Zee egels dragen dc eieren in hoefijzer vormige verdiepingen van het li chaamsoppervlak, waarin zy be schermd «orden door de daarover heen liggende ste kels. Dc eieren van sommige schaaldie ren (waaronder ook de pissebedden val len) worden in broedzakken onder gebracht op soortgelijke wyze als by de buideldieren, echter met dit verschil dat de schaaldieren een dichte broedzak bezitten. Ook bepaal de kakkerlakken bergen hun nako melingen in een broedzak. Wanneer we nu de ontwikkeling van de jongen In dc bek, keel, maag of huidplooien mogen veronachtza men, is de volgende stap die van de buldel naar het inwendige van het moederlichaam. Sommige haalenei- cren ontwikkelen zich in het moe derlichaam, maar ook dc larvan van de rupsenvllcgen en die van dc tset- scvileg doen dit. In enkele stappen (die we wat groot genomen hebben) zijn wc dan bij dc levendbarenden beland een benaming die we zeker niet In dc wereld der lagere dier soorten van toepassing hadden ge dacht. Over buideldieren gesproken, weet u dat er één zoogdier is dat met gif werkt? H. Pctillon voor de snelle opeenvolging van ver hoogde ziekenhuistarieven moeten wor den aangewezen. Prijsbeheersing Al deze tariefsverhogingen zijn door het ministerie van Economische Zaken, en waarlijk niet op losse gronden, daar kennen we minister De Pous en de zijnen zo langzamerhand goed genoeg voor, goedgekeurd. Er is in deze sec tor. tot op heden onverkort, sprake van prijsbeheersing. Met alle conse quenties daaraan verbonden. Om er één te noemen: de zieken huizen, uitgezonderd dan wellicht de jemeente- of semi-gemeenteziekenhui- zen die meestal nog in een bepaalde vorm subsidie uit dc gemeentekas genieten, zijn daardoor tot een bijzon der scherpe tariefstelling gedwongen, ook al wordt het recht van elk zieken huis de kale kostprijs terug te krij gen, gehonoreerd. Hieruit volgt, dat die prijsbeheersing lus ook in dc exploitatie van de vele ziekenhuizen kostcnbczulnigend moet werken. Voor de volle honderd pro cent? Dat is een andere vraag, die op grond van diverse verschijnselen bepaald niet met een volmondig ja be antwoord kan worden. Enkele voorbeelden ter illustratie. Niet altijd kan gezegd worden dat het overleg van ziekenhuizen, die eikaars „buren" zijn. zowel in de steden als daarbuiten, zó doeltreffend functioneert dat er van een goede spreiding van specialismen, die doorgaans niet alleen de aanschaf van kostbare apparatuur maar ook en vooral van gespecialiseerd personeel vereisen, sprake is. Helaas moet worden geconstateerd, dat uit plaatselijk chauvinistische, pres tige- of andere overwegingen tot toe lating van super specialismen kan wor den overgegaan, welke zonder het pa tiëntenbelang uit het oog te verliezen, uit een oogpunt van juiste spreiding niet direct nodig waren geweest. In Den Haag is onlangs gedemon streerd hoe het eigenlijk niet moet, toen het Rode Kruisziekenhuk een „kobalt- bom" (voor bestralingstherapie), aan geboden kreeg, terwijl toch het zieken huis aan de Zuidwal aldaar, reeds over een dergelijk kostbare apparatuur be schikte. Men creëerde op deze wijze in feite alleen maar een (ondoelmatige) overcapaciteit op dit punt. Verkeerde regeling Een ander voorbeeld. Bekend is dat de regeling der honorering tussen zie kenfondsen en specialisten zodanig is, dat de behandeling van papiënten in het ziekenhuis (klinisch dus) financieel aantrekkelijker voor >'ie specialist geacht moet worden dan behandeling van patiënten die bij hem in de po likliniek komen. Hiermee wordt de praktijk in de hand gewerkt dat de specialist dus en van zijn stand punt gezien terecht zijn patiënten bij voorkeur tijdens hun behandeling een ziekenhuisbed zal doen bezetten. Doelmatig kan deze gang van zaken echter geenszins genoemd worden. Uit een oogpunt van efficiency zou het voorts aanbeveling kunne verdie nen indien ziekenhuizen eens meer aan gemeenschappelijke voorzieningen gin gen denken, zoals aan één gezamenlijk laboratorium voor meerdere ziekenhui zen, één gemeenschappelijke apotheek, e.d. Niet dat het déze twee voorzie ningen nu speciaal zouden moeten zijn, maar dat men dit uit een oogpunt van efficiency eens ging onderzoeken, Hoewel nog méér. zowel evidente als mogelijk kostenbesparende factoren zouden kunnen worden opgesomd mo ge het reeds duidelijk zijn dat uit een oogpunt van bedrijfsefficiency in zie kenhuizen nog wel het een en ander egdaart kan worden, analoog aan lan den als Duitsland en Engeland, welke over instituten beschikken, die dit reeds lange tijd tot hun taak rekenen. Gedoeld wordt op een researchinsti tuut van het gehele Nederlandse zie kenhuiswezen, dat uit ern oogpunt van doelmatige bedrijfsvoering op basis van kostprijsvergelijking tussen de verschillende ziekenhuizen tot richtlij nen kan komen, waarmee alle belang hebbende inrichtingen letterlijk en fi guurlijk hun voordeel kunnen doen. Niet eenvoudig Naar men zegt zal dit niet zo ver schrikkelijk eenvoudig te verwezenlij ken zijn, omdat men liet beginsel van zelfbeschikking in het ziekenhuiswezen een bijzonder groot goed acht, dat geen volledige opening van zaken behoeft te gedogen. Een opening van zaken welke echter onmisbaar is voor een zodanige research als bovenbedoeld. Toch moet het mogelijk zijn deze zaak eens goed te overwegen. Het tref punt IS er in elk geval in de vorm van de twee samenwerkende organisa ties: de stichting Het Nederlandse Ziekenhuiswezen, waarin protestants- christelijke en neutrale ziekenhuizen zijn verenigd, alsmede de Vereniging Katholieke Ziekenhuizen. V.K.Z., welke de rooms-katholieke ziekenhuizen bun delt. Het is hier dat het initiatief tot het oprichten van een bedrijfsecono misch instituut gestalte zou dienen te krijgen. Hoopvol is in elk geval, dat de geneigdheid hiertoe lijkt te bestaan. Men zou kunnen zeggen: patiënten, ilsmcdc verzekerden in het bijzonder en de Nederlandse belastingbetalers in het aJgemcen hebben daar recht op. Zeker, nu dc kosten in de loop der ja ren tot op zo'n formidabele hoogte blij ken te zijn opgelopen. De kwaliteit van onze zieken huizen, zowel wat de inrichting als de medische zorg aldaar be treft is in het algemeen zeer goed en kan de vergelijking met andere landen doorstaan. Dit kan niet met genoeg nadruk worden gesteld. Indien nu ook nog de bedrijfseconomische research de zelfde aandacht mag krijgen als deze bijvoorbeeld, zulks tot zijn voordeel, in het bedrijfsleven ge niet, dan kan met recht worden gesteld dat aan alle voorwaar den voor het goed functioneren van onze ziekenhuizen zal zijn voldaan en dat daarmee dan te vens het sluitstuk van het Ne derlandse ziekenhuiswezen is aan gebracht. Een sluitstuk, dat te meer tot plaatsing noopt als men weet voor hoeveel honderden mil joenen er jaarlijks in onze zieken huizen omgaat! A

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5