Marktverplaatsing heet hangijzer Pifmanschool van het draaiboek Agenda voor Leiden en Den Haag Wat zegt Leidse raad maandag KOKOS EXPOSITIE in onze etalage! Eclipsonstoffelijke zaken treffend in beek! gebracht Fo H. L. VAN KAMPENHOUT Zn NIEUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 2 MAART 1963 Zaterdag Zuiderkerk, 8 uur: Leids Kamerkoor en Residentie Orkest o.l.v. Willem Mi- zée, „Johannes Passion" van Bach. Schouwburg, 8 uur: De Plankeniers, met „Graniet", van Clemence Dane, on. der auspiciën van Litteris Sacrum. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Grot". Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Uitvoering Har- monie-Kapel „Werkmans Wilskracht". Stadhuis, 2 uur Gemeenteraad. Prediker, 8 uur: Jaarvergadering Chris tenvrouwen Leiden-Centrum. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Medeaen „Hughie" (ab.). Gebouw K. en W., 8 uur: Nationaal Ballet m.m.v. Amsterdams Kunstmaand- orkest o.l.v. André Presser. Diligentia, 8 uur: Ernestine Riedel, ■viool. Dinsdag Sdhouwburg, 8 uur. Toneelclub oud- studenten met .,De impresario van Smyrna", van Goldni. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur. Jkvr. dr. M. W. Stoop over „Nieuwe op gravingen in Passtum". Oegstgeest: Witte Huic, 3 uur. Jaarvergadering w.b.v. „Buitenkist" Den Haag, Kon. Sdhouwburg, 8.15 uur: Die Schauspieltruppe, Zürioh, met „Penthesilea", van Heinrich von Kleist Woensdag Koningskerk, 8 uur: Oprichtingsver gadering Christenvrouwenbond Leiden- Noord. Uitgang station, 7 uur nm.: Vertrek excursie N.C.-Reis Ver. naar IJsrevua. Den Haag. Prediker, 8 uur. Norman Perrijman over „Israël, het beloofde land" (Broe- ders in Christus' Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „De dans van de reiger". Gebouw K. en W., 8.15 uur. Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, m.m.v. Malcolm Frager, piano. Diligentia, 8 uur: V oukszangavond o.l.v. Herman Stenz. Schouwburg, 7.30 uur. Albert Vogel over Couperus voor leerlingen v.h.m.o. Donderdag Kleine Stadszaal, 2.30 uur. Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, lezing bureau voorlichting Bedrijf èn Industrie „Huis en haard". Kleine Stadszaal, 8 uur: Recital Joop Stokikermans, piano, Lcidschc Kunst kring „Voor Allen". De Lakenhal, 3 uur: Vereniging „Oud- Leiden'', lezing mr. H. van der Linden over vorming graafschap Holland Prediker, 7.45 uur: Jubileumvergade ring Geref. Bond. ds. A. A. Koolhaas over huidige situatie in de Hervormde Kerk. Schouwburg, 8 uur: Weldadigheids avond Lions Club. Albert Vogel over Louis Couperus. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus be spied". Diligentia, 8 uur: Sita Dewi, hindoe- dansen. Vrijdag Antoniusclubhuis, 7.45 uur: Feestavond NZHJViM, m.m.v. Sempre Avanti's Jong cn Jolig. De Doelen. 8.15 uur: St. Adelbertver- eniging, inleiding op het algemeen the ma door dr. A. Fiolet Rehobofch, 8 uur: Centrale a.r. kiesver eniging. praatavond met P. S. Harmsen i mr. C. J. Woudstra. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Rotterdams Phiharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Fliose, m.m.v. Eduardo del Pueyo, pia no. voor K. en O. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Pas op de verf'. Gebouw K. en W., 8.15 uur. Residentie Orkest o.l.v. Antal Dorati, m.m.v. Robert Casadesus, piano Op gouden Wieken, 8 uur: Toneelgroep Studio met „Harten 2, Harten 3". Kurhaus, 8 uur: Modeshow Coutude RiëL Zaterdag Bevrijdingskerk. 7.30 uur. Avondgebed voor Hervormden en Gereformeerden. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De zaak Howard. Diligentia, 8 uur: Sebastiaan Benda. piano. Gebouw K. en W., 8.15 uur. Residentie Orkest o.l.v. Antal Dorati, m.m.v. Maurice Gendron cello. Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief in de antieke kunst'" (tot 3 juni). Dagelijks n Haag: Hou trusthallen, 8 uur: Weense IJsrevue. Dagelijks Den Haag, Houtrusthallen, 8 uur: Wiener Eisrevue. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): En eeu wig zingen de bossen (14 jaar); donder- iag: Die Brücke. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Vroeg ryp (18 jaar). Luxor (2. (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Salvo's n het hooggebergte (14 jaar); donder- iag: Desiree. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): l'Eclips 118 jaar). Trianon (2.3' TAE gemeenteraad van Leiden staat maandagmiddag voor een zware •*-' beslissing: de zaterdagse warenmarkt en haar verplaatsing. De ge organiseerde handel vreest, dat de voorgenomen procfverschuiving voor de tijd van een half jaar het voorspel is voor een definitieve verplaatsing naar de omgeving van de Hooglandse Kerkgracht. Het hoofdbestuur van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel vindt het stuk van B. en W. aan de raad oppervlakkig. Wat de handel wil is het vol gende: proef van twee maanden (de periode waarin de rails uit de Bree- straat verwijderd moeten worden), dan terugplaatsing van de markt in haar tegenwoordige positie en vervolgens een bestudering van de ervarin gen over deze twee maanden en de mogelijkheden voor een toekomstige regeling. Vele middenstandszaken en grote bedrijven staan volledig achter dit standpunt. en 8 uur): De langste dag 7 en 9.15 uur): Op ka- ners bij „die" vrouw (14 jaar). Tentoonstellingen Regionale werkplaats voor vakontwik- tcluig van volwassenen, Rooseveltstraa' i5; beroopententoonslelling, tot en met 9 maart; op 5, 12 en 19 maart ook t avonds van 7.30 tot 9 uur. Lakenhal, eretentoonsteUing werken van H. H. Kamerlingh Onnes (t./m. 17 maart). Academie, tekeningen en gouaches Gustavo Asselbergs (tot 12 maart). Rijksmuseum voor Volkenkunde, Op een persconferentie die gisteren Leiden werd gehouden en die bijna drie uren duurde, zijn de bezwaren en verlangens van handel en middenstand breedvoerig toegelicht cn besproken Woordvoerder van de handel wa heer N. A. van den Hoven, secretaris van de Centrale Vereniging, met wie wij kortgeleden in Utrecht ten onder houd over deze gevoelige materie hebben gehad. Het hoofdbestuur van de Centrale Ver eniging is van mening, dat de voorge stelde marktverplaatsing ernstig na deel zal berokkenen aan de markt kooplieden en een groot aantal ne ringdoenden die zich op het marktpu- bliek hebben ingesteld. De vroegere verplaatsing van de markt naar de Hooigracht betekende ook een strop, zowel voor de kooplieden als voor de middenstand. De markt laat zich niet ongestraft verplaatsen, ook niet ver schuiven. Wie een markt verplaatst zal heel gauw tot het besef komen dat de nieuwe markt zich in veel opzichten van de oude in ongunstige zin onder scheidt Ongeschikt "Y/ÏARKTTECHNISCH zijn de nieu- we terreinen -ongeschikt, naar het bestuur van de Centrale Vereni ging meent. Het is er winderig, winkels ontbreken, sommige ge deelten zijn te smal, de vertrouwde marktsfeer van lawaai en leven is op de Hooglandse Kerkgracht wei nig passend (een „intieme" markt is dood of ten dode opgeschreven). Het is het hoofdbestuur niet duide lijk waarom de markt moet dienen om een aantrekkelijke verbinding tussen de winkelcentra tot stand te brengen. De bewering dat de nieuwe markt zowel voor kooplie den als voor publiek gemakkelijk is te bereiken, wordt boud genoemd. Heeft het college van B. en W. zich wel voldoende afgevraagd, welke verkeerscha'os rond de nieuwe ter reinen kan ontstaan? De voorbeelden van marktverplaatsin- gen die B. en W. noemen worden al lerminst overtuigend geacht. Ook in Groningen en Eindhoven is een wezen lijke teruggang merkbaar. Vooral in Eindhoven is de markt teruggelopen. Anderhalf jaar T")E HEER Van den Hoven meende, dat als de proef van zes maan den toch doorgaat, dit in feite een verplaatsing voor de duur van an derhalf jaar zou betekenen. Want als na deze periode van zes maan den de resultaten eerst moeten wor den bestudeerd, is het moment dat de reconstructie van de Breestraat zou beginnen zo dichtbij gekomen, dat B. en W. er niets voor zullen voelen de markt voor slechts korte tijd terug te plaatsen. En de recon structie van de Breestraat zou een half jaar duren. De markt zou dan in ieder geval tot eind volgend jaar aan haar nieuwe plaats zijn gekluis terd. En dat wil men toch wel voor komen. De vertegenwoordiger van de midden standers die rond de marktroute hun zaak hebben, de heer Van Egmond. deelde mee. dat zeker 130 zakenmen sen, onder wie directeuren van grote bedrijven, het adres tegen de voorge nomen verplaatsing, dat de gemeente raad is toegezonden, hebben onderte kend. Slechts vier hebben dat niet ge daan. Dat betekent een ondertekening van vrijwel de gehele middenstand in de omgeving van de markt. Andere route Als mocht blijken dat eenrichtingver keer op de Breestraat de enige oplos sing is voor verlichting van de ver keersmoeilijkheden in de binnenstad, dan is het nog altijd mogelijk, een an dere route te overwegen dan de paral lelweg over de markten, zo meent men in de kring van de middenstand. Het zware verkeer is op de vrije za terdag zeer aanzienlijk verminderd; het bestaat nog voornamelijk uit de bus sen. Waarom zou voor de omleiding van liet verkeer in één richting niet het Rapenburg kunnen worden ge bruikt? De drukte die de universiteit op het Rapenburg teweegbrengt, kan geen motief zijn om dit onaanvaard baar te achten, want de universiteit is 's zaterdags gesloten. Let dus wel: deze oplossing zou alleen voor de za terdag. als de marktroute in verband met de markt dus niet zou kunnen worden gebruikt, gelden. En andere omleiding is mogelijk via de Jan van Houtkade en de singels. Nog een andere oplossing is, op za terdag het verkeer, dat door de vrije zaterdag dus sterk is geredu ceerd, op de Breestraat wél in bei- Advertentie) Nog nooit brachten wij zo'n pracht kollektie. Deze week GRATIS OMBOREN van alle lopers. de richtingen toe te laten. Zoals nu in de omgeving van de Blaauw- poortsbrug op vrijdag, in verband met de veemarkt, ook een andere regeling geldt dan op de andere da gen. Wijsheid Het is ons de laatste wekenwel duide lijk geworden, dat achter het begrip „marktverplaatsing" veel meer schui) gaat dan de oppervlakkige waarnemer vermoedt. Allen die er rechtstreeks bij betrokken zijn en dat zijn er honderden hebben een grote dosis wijsheid, tact, beleidsvermogen en ken nis nodig om dit vraagstuk tot een redelijke oplossing te brengen. Er staar hier zo evidente belangen op het spel dat lichtvaardigheid hier wel uiterst ongepast zou zijn. Leger des Heils Leiden De bijeenkomsten van het Leger des Heils te Leiden zijn voor vandaag en morgen: heden 7 uur bidstond, 7.45 uur open luchtsamenkomst Beestenmarkt, morgen 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondags school, 4.30 uur kindersamenkomst, 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje, 7. uur openbare verlossingssamenkomst. De morgendienst op zondag wordt ge leid door kapiteine De Klerk, de avond dienst door mevrouw luitenante Hanno- Weima, met medewerking van het korps Breda. HAARLEMMERSTR. 172—174—179 MIDZA Examens handenarbeid Vorige week hebben negen cursisten an de L.J.A.-cursus handenarbeid examen gedaan voor het A-gedieelte van het landelijk diploma Creatieve Handvaardigheid voor Jeugdleiding. Het resultaat van dit examen is zeer goed geweest, alle cursisten zijn met uitstekende cijfers geslaagd. Het zijn de dames: zr. Siëna, zr. Francine, M van Gent, R. van Gent, J. H. van der Reek, J. Berbee C. den Hertog, en de heren G. Kaldenhoven en D. J. Nijen- huis. Ook voor de docenten van de J. A.-handenarbeidcursussen, de heren A. Labordus en B. Rosdorff, is dit een mooi resultaat. Het Leidse Jeugdwerk is met deze leiders en leid sters zeker gebaat. „Dag van Europa" in Gravesteen Leiden Woensdag zal mr. L. J. Brinkhorst, medewerker van het Europa Instituut van de rijksuniversiteit, ter gelegenheid van de Dag van Europa onder auspiciën van de Leidse Commissie voor Interna tionale Samenwerking een inleiding houden over: „Vijf jaar E.E.G.". In zijn voordracht zal hij voornamelijk aandacht wijden aan de interne opbouw van de Europese Gemeenschap. De on derbreking van de onderhandelingen over toetreding van het Verenigd Ko ninkrijk hebben geen eind gemaakt aan het integratiestreven. integendeel, de noodzaak om te komen tot een democra- tische gemeenschap, welke openstaat ten opzichte van de rest van de wereld, la hierdoor slechts versterkt. Men moet dan ook doorgaan met de verdere ODbouw van de gemeenschappelijke markt en met het formuleren van een gemeen schappelijk beleid op de verschillend» gebieden. De deelnemers aan het econo mische leven in de zes lid-staten hebben zich reeds op het bestaan van de E.E G Ingesteld. De Europa-avond wordt gehouden 1» het juridisch studiecentrum Gravesteen (Ingang Gerecht), om 8 uur. (Advertentie) PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 Nieuwe clubs Typen Steno in 4 talen Duits Frans Nederlands Convers. - corresp. Handelskennis Engels Tussen de bladzijden STUDIO. De Italiaanse regisseur Antonioni maakt een nieuw soort films. Daarin gaat het niet zozeer om het verhaal als wel om het uit beelden van een gemoedsgesteldheid. In Eclips ontmoeten wij een jonge vrouw, die danig met zichzelf overhoop ligt. Zij houdt niet meer van haar verloofde zonder eigenlijk te weten wanneer de liefde is geweken en waar om. Haar geluk is vervluchtigd, is voordat zij er erg in had als zand tussen haar vingers doorgegleden. Nu gaat ze peinzen over de zin van het bestaan en over de liefde. Ze observeert het leven van alledag, dat leger blijkt te zijn naarmate de mensen zich drukker maken. Salvo's in het hooggebergte REX. In de Sierras is goud ge vonden en uiteraard is de hierbij betrok ken bank erop uit iemand te vinden, die de goudtransporten deugdelijk kan bewaken. Een op jaren gekomen oud sheriff wordt hiervoor uitgekozen en deze zoekt een collega op die met een avonturier als Dritte im Bunde voor de nodige veiligheid moeten zorgen. Er ge beuren heel wat vreselijke dingen in het goudzoekerskamp, waar het enige echte huis een allesbehalve frisse in houd blijkt te herbergen. Een meisje dat in onmin met haar vader leeft wordt bij de turbulente ge beurtenissen betrokken en zoals te doen gebruikelijk heeft de film een knallerig slot. Iets origineels hebben wij er niet in kunnen ontdekken. De natuur waarin de handeling zich af speelt is erg mooi, maar dat is dan ook het enige opbeurende. Doorsnee-western) Op de beurs schreeuwen de mensen het hardst. Daar zfjn ze in geestelijk opzicht dan ook het armst. Toch ont moet zy juist in die heksenketel een jongen voor wie ze sympathie gaat koesteren. Dan welt de vraag op: is het beslist nodig van iemand te houden 7 Daarna ontstaat de onvrede over middelmatigheid, over de beperktheid van het liefhebben: ik wilde, dat ik niet van je hield of veel meer. De liefde blykt toch baan te breken, dwars door een veelheid van tegenwer. kende factoren heen. Heeft de geluks zoekster het geluk dan toch gevonden of zal het straks evenals de vorige maal weer in het niet verdwijnen? In Eclips wordt weinig gesproken. Antonioni laat zijn hoofdpersonen veei wandelen en mijmeren en tevens maakt h(J een kwistig gebruik van symbolen. Natuurlijk kan deze manier van filmen gemakkelijk in een maniertje ontaarden, maar by Antonioni is daar nu in elk geval nog geen sprake van. Hij heeft De langste dag LUXOR. De geprolongeerde film De langste dag, geeft de eerste 24 uur van de invasie op de Normandische kust weer gebaseerd op gegevens van het gelijknamige boek van Cornelius Ryan. Vijf regisseurs hebben zich inge spannen de kaleidoscopische gebeurte nissen van deze gigantische operatie in beeld te brengen, waarbij zy hadden besloten in geen enkel onderdeel van originele journaalopnamen gebruik maken. De makers zijn er goed in geslaagd de oorlog in zijn zakelijke werkelijkheid uit te beelden, zodat men hier geen ogenblik heeft te maken met het wild west-genre in moderne vorm. Deze film is ernst, bittere ernst tot od de laatste meter toe. (Eerlijk oorloasbeeld) SCHOENHERSTELLERS TELEFOON 25668 Bonaircstraat 17 Bachstraat 318. ZEGT DE naam Anverdi u iets? geen grenzen. De heer De Vries Dat moet wel, dacht ik, want zelf had de uitnodiging te komen neels en daarom besloot ik jaren Daarom zoek je naar iets origi- maal iemand achter gekomen, waar ter wereld ook, dan praat Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). LeeszaaJ en bibliotheak Reuvens. Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van I tot 5.30 uur; vrydag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr. schooJ Obrechtstraai volw. dinsdag en donderdag van 6.30—9 uur n.m. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag. dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en -rydag (speciaal voor de grotere Jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. alleen in Leiden trad de heer A. spreken op zichzelf al een hele A. de Vries (37) al een kleine vier- eer gevonden maar voordat hij honderd keer onder deze naam als goed besefte wat hij had losge- goochelende clown voor het voet- maakt, stond hij al in Duitsland licht. Kinderen kennen hem beter op de planken en voor de t.v.- als Toto en mevrouw De Vries is camera's. Daarna rolde het balie- voor hen „tante Tonny". Tot voor tje van zijn populariteit snel kort was Anverdi een degelijke verder. banketbakker, voor wie goochelen Toch voelt de heer De Vries een sinds zijn 11de levensjaar be- r_ oefende hobby was. Nu ineens is - t hij een beroepsgoochelaar gewor den, voor wie geen landsgrenzen meer bestaan. Hij en zijn vrouw zijn er zelf een beetje verbijsterd- van en ze hebben er momenteel gewoon moeite mee de uitnodigin gen uit eigen land zo efficiënt mogelijk te combineren met die uit Duitsland, Frankrijk, Italië en Amerika om er zo maar eens een paar te noemen. We zaten nog maar net even met elkaar te praten in de (door het echtpaar zelf ruim gemaakte) bovenwoning Oude Singel 44a in Leiden of de post belde aan. Er was een aangetekende brief uit Bern (Zwitserland) met alweer een uitnodiging voor Anverdi. Door die brief kwamen ook de andere uitnodigingen op tafel. Behalve die uit Europese landen las ik er één uit het Amerikaanse Hollywood. Of meneer De Vries maar even per omgaande wilde laten weten of hij begin juli een lezing kan komen houden in het verre Californië, stond er in. Het was maar 10 uur vliegen en als de heer De Vries even met de KLM ging smoezen zou z'n vrouw best voor een voordelig tarief de trip mee kunnen maken. En, o ja, de heren in Amerika zegden An verdi bij voorbaat al toe enkele voorstellingen voor de televisie voor hem te zullen organiseren geleden mijn programma als clown te gaan brengen. M'n colle ga's zagen er niets in. Je ver kracht op deze manier ons vak, zeiden ze. Een goochelaar hoort in het zwarte pak thuis. Ten slot te werden m'n nieuwe wegen ech ter aanvaard. Maar het was hard werken en veel denken. Vroeger De populariteit van de Leidse goochelende clown Anverdi is de laatste tijd zo snel gestegen vooral in vakkringen dat hij zijn banketbakkersmuts in de kast heeft gehangen cn bcrocpsartiest is geworden. Een bcroepsartiest met vele buitenlandse contracten in zijn zak, die hem dit jaar niet alleen in verscheidene Europese lan den zullen brengen maar ook in Amerika. Het is dus een bijzonder blijde heer A. A. de Vries, die hier achter zijn geschilderde clowns creatie vandaan blikt. had ik twee linkerhanden en kocht ik de trucs. In een folder zien die er dan verleidelijk uit maar als je ze thuis krijgt, vallen ze stuk voor stuk tegen. Ze kosten je een hoop geld en veel bereiken doe je er niet mee." zichzelf bij lange na nog geen grootmeester in zijn vak. „Toen ik als 11-jarige met geleende ap paraten in Noordholland voor een T?N Anverdi zelf? Hij snapt zelf voetbalvereniging optrad, noemde ■*-* eigenlijk niet goed, waar al ik me met groot lef „een gooche- die belangstelling plotseling van- laar", vertelde hij me, „maar nu daan komt maar hij gaat! Naar de durf ik dat bijna niet meer want Scandinavische landen en Italië cr is op dit gebied zóveel te koop, en Frankrijk evengoed als naar dat ik nog lang niet tevreden ben. Amerika. Alleen neemt hij zijn En denk niet, dat de mensen op vrouw niet op alle trips mee; dat 't ogenblik op een goochelaar zit- zou te kostbaar worden. ten te wachten. Alleen in ons land Toen hij niet zo lang geleden zijn er al pak weg 1400 amateur- in Amsterdam in de kring van goochelaars en op papier telt ons vakbroeders een demonstratie met land 40 tot 50 beroepsmensen in een toelichtend babbeltje hield, dit vak alhoewel het er in werke- kende het enthousiasme der lijkheid maar een stuk of 12 zijn, van vakmensen je geheim zo lang goochelaars letterlijk en figuurlijk die er echt helemaal van leven. mogelijk te bewaren. Is er een- DE TWEE linkerhanden van Anverdi werden twee rechter handen, als u begrijpt wat ik be doel. Hij heeft me apparaten laten zien soms resultaat van jaren denken en knutselen, waar een instrumentmaker zijn hoed voor zou afnemen. En dan is het na tuurlijk de kunst ook in kringen de heer Anverdi er graag over met zijn collega's en dat doet hij blijkbaar zo instructief en prettig, dat zijn roem op dit gebied van land tot land gaat. Ondertussen is hij dan weer druk bezig aan het uitwerken van nieuwe trucs. Want daarmee staat of valt immers zijn in-de-runningblijven als goochelaar. Het idee als goochelende clown op te treden, is eigenlijk uit de nood geboren, hoorde ik van An verdi. Tijdens de acties in het voormalig Nederlands-Indië. die hij als dienstplichtige meemaakte, kwam hij in een frontcabaretgroep terecht en wie zich daar niet be helpen kon, had beter thuis kun nen blijven. Een smoking was niet beschikbaar maar wel een cou>- hoy-pak en een aantal schmink- krijtjes. Zo werd Anverdi ten slotte een clown. „De mensen wil len immers lachen voor hun geld!" zegt hij. Doordat hij nu beroeps is ge worden. deed de heer De Vries een voor hem en misschien ook anderen interessante ontdekking. De meeste mensen, die een avond willen organiseren, gaan naar een theaterbureau, denken, dat ze daar alleen terecht kunnen. Maar Anverdi staat nu met nog 900 an dere beroepsartiesten ingeschre ven bij alle gewestelijke arbeids bureaus in ons land en ieder, die wat wil organiseren, kan er te recht. Alles regelen ze daar en de heer De Vries liet me een paar gedrukte contracten zien om zijn woorden te staven. Ook de tarie ven zijn in de lijstenvan de ar beidsbureaus vastgelegd, zodat daar nooit moeilijkheden over kunnen ontstaan. En op een avond van bijvoorbeeld 1000 kunnen de organisatoren soms wel een paar honderd gulden uitsparen als j ze zich tot een arbeidsbureau 1 wenden, verklaarde de heer De Vries. Maar zijn eigen horizont reikt momenteel verder dan ons land. 1 Eergisteren trad hij in Kopen- hagen op en als ik het wel heb, zit hij vandaag in Stockholm. tets te zeggen cn dat z(jn taal soms moeilyk te vatten is, is te w(Jten aan het ongrijpbare van het onderwerp. On stoffelijke dingen, zaken die het inner lijk leven betreffen, laten zich nu een maal niet gemakkelijk in beelden van gen. De films van Antonioni vragen daar- <«n niet alleen een open oog, maar vooral een open hart, een open hart voor de medemens, die met zichzelf in de knoop zit en verbeten achter het geluk aan jaagt. Ongetwijfeld zullen velen Eclips niet kunnen waarderen, gewend als zij z()a gedachtenloos in de bioscoop te zitten. De meeste films vragen immers weinig geestelijke inspanning. Antonioni even wel vergt wat denkarbeid. Wie daar niet tegen opziet, zal met Eclips een goede middag of avond hebben. t'roeg rijp LIDO. Waarom toch zulke films, als men waarlijk niets te zeggen heeft? Dat is de vraag die zich opdringt bij het zien van „Term of trial" (Vroeg rijp) een Warner Brosfilm onder regie van Peter Glenville. Het werk faalt op een ernstig tekort aan originaliteit naar beeld en inhoud. Vooral tegen dit laat ste gaat ons bezwaar. Een onkreukbare leraar, met hogo principes, wat teleurgesteld in de maat schappij die hem eigenlijk niet aan vaardt. wordt het slachtoffer van een van zijn jonge vrouwelijke leerlingen, (Sarah Miles). Het meisje weet tijdens een schoolreis naar Parijs tot zijn hotel kamer door te dringen, waar zij voor zichtig en vriendelijk door haar leraar Graham Weir, (Laurence Olivier) wordt afgewezen. Haar verliefdheid verkeert in haat en zij hangt thuis een zwaar overtrokken verhaal op. Resultaat: Weir komt voor de rechter, beschuldigd van een zeden delict. Op het laatste ogenblik valt Shir ley door de mand en daarmee komt Weir dus vrij, maar de buitenwereld blijft hem verdenken en zijn positie aan de school is wankel geworden. Als Weir niet midden in de cursus wil vertrekken, gaat zijn vrouw Anna (Simone Signoret) alleen. Dan hangt hij een leugen op om zijn huwelijk te redden, omdat Anna alles voor hem be tekent en zij, ondanks haar gemopper op zyn slecht betaalde functie en zijn waardeloos idealisme, toch zielsveel van hem houdt Tc waarderen is slechts het mooie spel tussen Graham en Anna, waaraan Glenville gelukkig wat aandacht heeft geschonken. Overigens is het een naar verhaal, dat al in vele toonaarden is ver teld en waarin geen enkel nieuw licht je wordt ontstoken. (Weinig origineel). Eeuwig zingen de bossen CASINO. De film En eeuwig zingen de bossen, is weer in Leiden. De lief hebbers van Gulbranssens trilogie Het geslacht Björndal, zullen ongetwijfeld genieten. Het verhaal gaat over twee boeren families, die in grote onvrede leven. Als kinderen van de gezinnen elkaar bena deren, ontstaan ernstige conflicten, waarmee zeljs de dood is gemoeid. Hoofdfiguur is de oude Dag, die een le ven leidt van arbeid en strijd, zonder maat in liefde en haat. Hans Jörg Telmy is de overmoedige Tore Björndal, voor wie geen meisje veilig is, Gert Fröbe de geslepen oude Dag en Joachim Hansen, de beschaafde jonge Dag. De personen in de film zijn echtlc- vende mensen en het prachtige Noorse landschap wordt in al zijn glorie weer gegeven. Men moet echter van dit genre houden. Het is nu eenmaal een beetje ,van dik hout zaagt men planken". (Voor de liefhebbers). Op kamers bij „die" vrouw TRIANON. Een vrouw wordt ver dacht van moord op haar echtgenoot. Een feit is dat de man is verdwenen, niet echter dat hij dood is. De reputatie van de vrouw is niettemin twijfelach tig en wanneer dan een ambtenaar van de Amerikaanse ambassade in Londen bij „die" vrouw op kamers gaat wonen, komen daar uiteraard verwikkelingen. De verwikkelingen zijn soms wat ge zocht en niet altijd overtuigend, maar er moeten nu eenmaal van die onge wone dingen aan te pas komen, om in houd aan de film te geven. Het zou ech ter niet juist zijn te constateren, dat het maar gewone, alledaagse voorval letjes zijn. Spanning heeft de film wel en er ko men diverse prachtige typen aan te pos. Zelfs verschijnt Scotland Yard ten to nele en de verliefde kamerbewoner-am bassade-ambtenaar wordt in het geheim medewerker van de politie. Het zijn niet oude paden, die betre den worden, maar werkelijke vondsten zijn het ook niet. Men behoeft zich niet te vervelen, maar enthousiast zal men het theater evenmin verlaten. (Middelmatig). Th. J. van der HEIJDEN lid van de NedcrL Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23405 Opstandingskerk in Leiden Besloten is, de wat het interieur be treft vernieuwde Chr. Geref. kerk aan het Steenschuur te Leiden .Opstandings- kerk' te noemen. ■I F

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3