Dr. Boekestijn aanvaardt lectoraat aan de V.U. Makelaarskantoor voor vrijwillige hulp verlening Herv. kerk roept NIET op tot dienstweigering l Een kanttekening lekker en gezond ouw Perzisch Oph dorp wordt eerste project Bondsdag te A'f oort geref. mannen (vrijg.) Politieke bewustwording bij Duitse jeugd bevorderen Een woord voor vandaag Kritiek Calmeyer weerlegd Conferentie uJLo.- bedrijfsleven 1963 Mink in de rommel T 2 ZATERDAM 2 MAART 1963 ORDERPORTEFEUILLE KLEINER /ONDERNEMINGEN die kapitaalgoederen maken (zoals machines, motoren rol- vA lend materieel, gereedschappen, schepen) hebben het thans moeilijker dan ondernemingen die consumptiegoederen fabriceren. Om de oorzaken van dit verschil te leren kennen behoeven wjj niet diep te graven. Over het algemeen ztfn de kosten (denk aan de loonsverhogingen) behoorlek gestegen. In de meeste gevallen Ls het niet gelukt de afzet zó sterk op t« voeren dat die kostenstijging kon worden opgevangen. Hierdoor moest de winstmarge noodzakelijkerwijze dalen, hetgeen in nog sterkere mate het geval zal zijn indien ook de verkoopprijzen door een concurrentie onder druk zijn gekomen. Het blijkt dan ook heel duidelijk o.m. uit jaarverslagen dat de winsten aan het dalen zijn en dat dit proces eerder zal toenemen dan afnemen. Naar mate de toekomst er wat minder rooskleurig gaat uitzien, zal de lust bU de ondernemers om uit te breiden en om te moderniseren, dus om te investeren, automatisch ook kleiner worden. Men wacdit af. Het gevolg Is dus, dat de ondernemingen die kapitaalgoederen maken hun orderportefeuille kleiner zien worden. Zij hebben dus wel werk, maar de voor raad werk wordt kleiner. Nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werpen een duidelijk licht op deze ontwikkeling. In 1962 lag het indexcijfer van de orderpositie van de bedrijven, die investeringsgoederen maken, gemiddeld 64 lager dan in 1961. Eind Januari van dit jaar lag het indexcijfer zelfs 9 lager dan eind januari 1962. Hei Is niet uitgesloten dat deze sterke daling mede door de koude ls veroorzaakt. Krijgen de ondernemingen van investeringsgoederen het moeilijker, dan zal men wegen gaan zoeken om te bezuinigen ook onder het personeel. Overtollig per soneel dat in gunstige tijden gehandhaafd werd, zal men nu liever laten afvloeien ol, bij pensionering, niet vervangen. WO moeten er voor de volledigheid aan toevoegen, dat een kleinere voorraad aan orders niet betekent, dat ook de omzet onmiddellijk kleiner wordt. Het wil alleen wel zeggen, dat in de min of meer nabije toekomst, als er niet voldoende nieuw werk bij komt, die omzet wel gaat zakken. Die toekomst wordt dus onze kerder en dat doet een gevoel van onrust en onbeihagen ontstaan. Gunstiger is de positie van de ondernemingen die verbruiksgoederen maken. Ook hier ligt de oorzaak voor de hand. Er zijn regelmatig loonsverhogingen geweest, terwijl bovendien de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting aardig aan een vergroting van de koopkracht heeft meegeholpen. En dat hierdoor de con sumptie kan oplopen, bewijzen recente cijfers. In de eerste plaats die van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de totale Nederlandse consumptie in de eerste 11 maanden van 1962. De stijging spreekt, als wij een vergelijking maken met dezelfde periode van 1961, nog niet tot de verbeelding: 4% Nemen wij echter de periode van september tot en met novem ber tot uitgangspunt, dan komt er een stijging van 54 tevoorschijn, terwijl het verbruik van duurzame consumptiegoederen met 94 opliep. En gaan wU van november uit, dan blijkt het verbruik in het algemeen met 7 te zijn gestegen en dat van duurzame gebruiksgoederen (meubilair, kleding, brom fietsen, koelkasten, koffiemolens, alles als een geheel gezien) met 10 Met andere woorden, de stijging wordt in de loop van het jaar groter. Vanzelfsprekend profiteren de middenstanders in de eerste plaats van die grotere koopkracht. Dit alt-hans bewijzen de cijfers van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Er was In 1962 over de gehele linie een stijging, maar zij was niet overal even groot. Met de kleinste stijging (2%) moesten de slagerswinkels, de sigarenwinkels (waar overigens ook sigaretten worden verkocht) en de kappers genoegen nemen. Aan de andere kant van de lijn zaten de kruldenlerszelfbedienlngswinkels en de winkels in huishoudelijke goederen 11%) alsmede de slijters 12%). De overige zaken zweefden daartussen in, waarbij wij hoogstens kunnen zeggen dat de zaken die duurzame consumptiegoederen, luxe artikelen en genotartikelen verkopen, met de grootste stijging gingen strijken. Er is één opvallende uitzon dering: de omzet van de aardappel-, groente- en fruitwinkels liep 10 op maar dit was in sterke mate het gevolg van de prijsstijging voor deze artikelen. Maar hebben nu de fabrieken die consumptie-artikelen maken hun orderpositie kunnen handhaven, om niet te zeggen zien stijgen? Neen, dat was niet het geval. In 1962 daalde de orderpositie met 2% In de groep van bedrijven waarop dit cijfer betrekking heeft, zitten echter niet de voedlngs- en genotmiddelenindustrieën. In januari zakte de orderpositie zelfs met 6 Wij zien, al met al, dat de gestegen koopkracht de consumptie opstuwt, maar dat, naar mate wij verder van de ver koop van consumptie-artikelen aan de verbruiker af komen te staan, de situatie anders wordt, minder rooskleurig. „Sociale relatie en zelfbeeld (Advertentie) Prinses over Europese werkgroep: De „Europese werkgroep", op gericht tijdens een in 1962 gehou den bijeenkomst van 30 jongeren uit 16 Europese landen onder lei ding van prinses Beatrix, in het Duitse plaatsje Xaub, heeft gis termiddag tijdens een persconfe rentie in Amsterdam een uiteen zetting gegeven over de doelein den en het karakter van haar werkzaamheden. Daarbij werd het woord ook gevoerd door prin ses Beatrix zelf, die presidente van de werkgroep is. ZI) «cl. dat de vraag hoe de jonge men sen een verantwoordelijkheid kunnen aanvaarden ten aanzien van de wereld om «ich heen haar en vele andere jongeren reeds lange tijd heeft doen zoeken naar wegen om jongeren te hel pen bij het omzetten in daden van hun goede wil en bereidheid. Daaruit is Us- slotte het Nederlandse initiatief gebo ren dat geleld heeft tot de oprichting van de Europese werkgroep. Deze groep wordt gevormd door jonge afkomstig uit Europa, onver- gerije tot stand gebracht, waar o.m. bij na 6000 kg melk in poedervorm via het Rode Kruis werd gedistribueerd. Om de kosten van de administratie te dekken heeft de groep reeds verschei dene giften van Nederlandse en buiten landse instellingen, alsmede van parti culieren ontvangen. Advertentie Dr. C. Boekestijn, die benoemd is tot lector in de sociale psycho logie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, heeft in de aula van het Woestduincentrum dit lectoraat aanvaard door het ge ven van een openbare les over Sociale relatie en zelfbeeld". Dr. Boekestijn werd In 1925 geboren. Hij legde in 1950 aan de Rijksuniversi teit te Leiden het kandidaatsexamen in dologie en in 1954 het kandidaatsexa- amen sociologie af. Van 1950 tot 1952 was hij werkzaam bij het hoofdbestuur van een bij het C.N.V. aangesloten or ganisatie. Van 1952 tot 1957 was hij in dienst van het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde als weten schappelijk medewerker. Sinds 1957 is hij verbonden aan de Vrije Universiteit, aanvankelijk als assistent, later als wetenschappelijk ambtenaar. In 1961 promoveerde dr. Boekestijn cum laude aan de Vrije Universiteit op een proefschrift, getiteld „Binding aan een streek." In zijn openbare les vroeg dr. Boeke stijn aandacht voor de sociaal-psycho logische theorieën die aannemen dat het beeld dat de mens van zichzelf heeft in belangrijke mate bepaald wordt door anderen. Na een kritische bespreking van de opvattingen van James, Cooley en G. H. Mead kwam hij tot de vraag hoe deze sociale determinering moet worden opgevat. Relatie Dr. Boekestijn verwerpt de gedachte van een eenvoudig-mechanisch beïn vloedingsproces en vroeg aandacht voor de betekenis van de aard van de inter persoonlijke relatie. In verband hiermee wees hij op de maskering van het oor deel over de ander, juist in verband met deze relatie. De betekenis van de relatie komt on der meer naar voren bij de perceptie van de ander en de op grond hiervan optredende beïnvloeding van het zelf beeld. Ten slotte wees dr. Boekestijn op de bezinning over de betekenis van de re latie in enkele hulpverlenende beroepen (psychotherapie en social casework). Hij besloot zijn les met een pleidooi voor een gemeenschappelijk beraad. (Advertentie) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Balzan-vredesprijs voor de paus De Zwitsers-Italiaanse Balzan-stlch- tmg heeft aan paus Johannes de eer ste Balzanprijs voor de vrede toege kend ..voor zijn activiteiten ten gunste van broederschap tussen de mensen en tussen de volkeren". De prijs bedraagt 225.000 Zwitserse francs (187 000 gulden). De prijs is vorig jaar ingesteld en ge noemd naar Eugenio Balzan, voorma lig directeur van de Italiaanse krant Corrfere della Sera. Zijn dochter An gela stelde het fortuin van haar over leden vader beschikbaar om de stich ting te financieren. Vorig jaar werd slechts één prijs toegekend, groot een miljoen Zwitserse frank, en wel aan de oudere zusterorganisatie, de Nobelstich- ting. Dit jaar zijn er nog twee prij zen. een voor literatuur, wijsbegeerte en kunsten, en een voor wetenschap. De toekenning van de prijs is in het Vaticaan met voldoening ontvangen Men ziet er een erkenning door de jury in van het streven van paus Johannes naar een betere samenwerking tussen de volkeren. De Russische professor in de biolo gie aan de Universiteit van Moskou, Norair M. Sissakian, lid van de 38-le- den tellende internationale commissie die aan paus Johannes de prijs voor de vrede toekende, heeft de speciale ge lukwensen van Chroesjtsjef aan de paus overgebracht. Sissakian zei dat de Russische regering, en Chroesjtsjef persoonlijk, „heel tevreden waren over het feit dat de Balzan-prijs voor de vrede aan de paus werd toegekend". Wordt rijksbijdrage in kosten kerkelijke leerstoelen hoger? Het vraagstuk van de verhoging van de rijksbijdragen in de kosten van leer stoelen bij de Rijksuniversiteiten en de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, uitgaande van de kleinere kerk genootschappen, is voorgelegd aan de in 1946 ingestelde staatscommissie voor de zaken van de erediensten. Dit heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de Tweede Kamer meegedeeld. Aan de Kamer is voorts, ter vertrouwelijke kennisneming, over deze kwestie gezonden, alsmede het advies van de Raad van State een afzonderlijk advies van één der leden van deze raad. Het onderhavige probleem vormt, naar het oordeel van de Raad van State, een onderdeel van het meer omvattende vraagstuk van de financiële betrekkingen tussen kerk en staat in Nederland, reden waarom het naar de mening van de raad bin nen het kader van die betrekkingen tot een oplossing zal moeten worden ge bracht. Op 17 en 18 mei zal in Amersfoort in de Westerkerk c'e bondsdag worden gehouden van de Bond van Gereformeer de Mannenverenigingen (vrijgemaakt). Op de eerste dag heeft de huishoude lijke vergadering plaats. Op 18 mei zul len als referenten optreden, ds. R. Hou wen, vrijgemaakt predikant in Hattum, en ds. J. Kok. vrijgemaakt predikant te Enschede-zuid. Het slotwoord zal worden gevoerd door ds. J. A. Vink. gerefor meerd predikant (vrijgemaakt) te Amersfoort-centrum. De bondsdag wordt opgeluisterd door orgelspel van Jaap Zwart en zang van het gereformeeerd gemengd koor. Bondsregering van mening: schillig hun landsaard. Wij willen, zei de Prinse» daadwerkelijk antwoord geven daar. waar de vraag naar vrij willige hulpverlening ons ontmoet, en wel zo dat ieder die zelf mee wil wer ken dat naar eigen aanleg en vermogen kan doen. Dit betekent volgens prinses Beatrix, dat de groep bij ieder project afzonderlijk die jongeren wil inschake len. die zich daarbij betrokken voelen Wij hopen op den duur een soort makelaarskantoor voor vrijwillige hulpverlening te worden, zo merkte de Prinses op. Projecten De algemene beginselen van dc groep werden vervolgens toegelicht door dc eerste secretaris, de Belg L. de Ryckel. die zei dat de groep zowel ten dienste staat van de organisaties als van de ..ongeorganiseerde" jeugd. Er zijn geen contributiebetalende leden, maar men wil zuiver een coördinerend, informerend en stimulerend orgaan zijn. Het secretariaat is gevestigd in Am sterdam en is belast met de uitvoering van de projecten die het comité van de groep (bestaande uit 15 leden) zal vast stellen. Alleen projecten die niet op an dere wijze verwezenlijkt kunnen worden, komen in aanmerking voor uitvoering door de groep. De wederopbouw van het bij de aard beving In Perzlë «waar getroffen dorp DousadJ Is het eerste grote project daf onder leiding van de Europese werk groep zal worden uitgevoerd. Perzische atudentcn, Europese vrijwilligers en de bevolking van Douaadj zelf zullen het werk ter hand nemen. Er zullen 118 nieuwe woningen gebouwd moeten wor den een school, een moskee, een gemeen tehuls en een noenbere badgelegenheid De Europese Werkgroep heeft reeds 30-jarige oorlog van 1913-1943? (Van onze correspondent te Bonn) Het bijbrengen van staatspoli- tieke- en geschiedkundige kennis aan de Westduitse jeugd, bezorgt de bondsrepublikeinse pedagogen vele hoofdbrekens. De poging door het ophangen van statieportretten de klassen der bondsrepubli keinse scholen het staatkundig denken en politieke bewustzijn te bevorderen is op felle tegenstand van de scholieren zelf gestuit. Een onderzoek van de Deutsche Ge- werkschafts Bund" de overkoe pelende vakbondsorganisatie West-Duitsland heeft uitgewezen dat er grote hiaten zijn in de staatkundige kennis der West duitse democraten-in-spé. Bij het onderzoek waren aan ruim 1200 leerlingen van de uitgebreide lage re scholen, die op het punt stonden een werkkring te zoeken, staats-politieke en geschiedkundige vragen gesteld. Het bleek dat 66 procent van de 14- en 15- jarigen de naam van de Westduitse mi nister van binnenlandse zaken. dr. Her mann Höcherl. niet kende. 21 procent van de ondervraagden kende de naam niet van de minister van buitenlandse zaken, dr. Gerhard Schroder. Bijna de helft van de leerlingen schaarde de vroegere rijkspresident Friedrich Ebert (1919-1925) onder de groten van het Derde Rijk of hield hem voor een toneelspeler, dirigent of mu sicus. 25 procent wist niet dat graaf Schenk von Stauffenberg op 20 iult 1944 de aanslag op Hitier pleegde. Velen der onde-vra igden waren bovendien van -1648) van 1913 tot 1943 had plaatsge vonden. Veel moeilijkheden zijn ook het ge volg van de federale opbouw van het Westduitse onderwijs, dat onder de com petentie van de elf deelstaten valt. Het gevolg hiervan is niet alleen dat het schooljaar in tien deelstaten na de Paas vakantie maar in Beieren na de zomer vakantie begint, maar ook het gebruik van verschillende leerboeken en het vol gen van afwijkende onderwijsmethoden. Westduitse pedagogen hebben de deel staat-regeringen aangeraden statiefoto's van bondsrepublikeinse staatslieden in de klaslokalen op te hangen, daaronder ook foto's van de topfiguren van het verzet tegen Hitier. Deze foto's zouden moeten helpen het staatsbewustzijn der scholieren te bevorderen. In enkele hogere klassen was de re actie: „Wij willen niet kijken naar kop pen van mannen van wie er een al niet meer in functie is, prof. Theodor Heuss, en de andere in de komende herfst af treedt. dr. Adenauer. Dat was in Ber lijn. En toen men vervolgens een foto van de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, ophing, hingen de scho lieren er een citaat onder van Orwell's roman „1984": De grote broeder kijkt u aan. Persoonsverheerlijking In het algemeen is het in de hogere klassen zo dat men geen foto's van per sonen in de klaslokalen wil zien. De rij pere jeugd wil geen persoonsverheerlij king naar communistisch voorbeeld. „Een foto van dr. Adenauer bevor dert ons staatsbewustzijn niet", aldus een leerling. Of: „Als er al foto's aan de muur moeten dan van lieden wier roem «en project* van KteLTSmvS iAw.lm.mMJ dat d. Dertifjarige oorlog (1618 liticus: „Mijn ouders zijn tegen Aden auers politiek, op school moet ik de hele dag tegen hem aankijken". Of: „In to talitair geregeerde landen worden fo to's van staatslieden en symbolen de mensen als oogkleppen voorgehangen, opdat ze tenslotte niets anders meer zien. Dat is in een democratie onwaar dig en onnodig". Naar deze antwoorden te oordelen schijnt het nog zo'n vaart niet te lopen met het slechte staatspolitieke bewust zijn van de Westduitse schooljeugd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Woerden (vac. C. Graaf land): G. Biesbroek te IJsselmuiden. Bedankt voor Woudenberg: B. Ha verkamp te Blauwkapel-Oroenekan. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Vlaardingen (vac. D. Driessen): G. de Vries te 's-Graven- deel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Tholen: A. Hofman te Zeist. I\a beswaar chrbond: Geen radio-reclame meer op zondag (Van onze sociaal-economische redactie) Naar wij vernemen heeft de Stichting Zoolleer Informatie positief gereageerd op de bezwaren, die zoals gemeld van de zijde der Christelijke bond van schoenmakerspatroons naar voren zijn gebracht op de reclame-uitzendingen van deze stichting voor radio Veronica, om dat deze uitzendingen ook op zondag plaats vonden. Bij eventuele volgende uitzendingen voor de reclamezender zal de zondag worden ontzien. Overigens is het nog niet zeker of de reclame-uitzendingen voor radio Veroni ca zullen worden voortgezet. Het eerste contract liep op 28 februari jl. ten einde en de stichting, waarin de lederfabri- kantenimporteurs en -handelaren zo wel als de schoenmakerspatroonsbonden vertegenwoordigd zijn, heeft dezer dagen besloten het contract voorlopig niet te verlengen. Men wil de gehele vorm van propaganda voor leer, o.m. in verband met het budget en de tot dusver be reikte resultaten, nog eens goed onder ogen zien. Deze vrouwenwereldgebedsdag wordt sedert 1887 gehouden. In 1929 werden de eerste dergelijke bijeenkomsten in ons land geor ganiseerd. Nu nemen ongeveer 120.000 vrouwen aan deze dien sten deel. Ieder jaar wordt de liturgie ontworpen door een vrouw uit een ander land. Dit jaar was een vrouw uit Korea daarvoor aangezocht. Gisteren werd overal in het land de wereldgebedsdag voor de vrouwen gehouden. In tal loze plaatsen kwamen vrouwen in kerken bijeen voor een litur gische dienst, waarin het accent lag op het gebed. Zo vulde zich gisteren ook de Engelse kerk op het oude Begijnhof te Amster dam. Slechts één man volgde de dienst als een vreemde eend in de bijt. Aan de avondmaaltijd op de eerste dag van het feest der ongezuurde broden wordt de verrader ontmaskerd. U kent zijn naam: Judas, de mandie de boekhouding van Jezus en Zijn discipelen bijhield. Nog wil Jezus zijn naam niet noemen. Maar als Judas dan, doende alsof hij uiterst verbaasd is, vraagt: „Ik ben het toch niet, Rabbi?", volgt onmiddellijk het antwoord van Jezus: „Gij hebt het gezegd." En dan is het opvallende, dat Jezus in dat tafelgesprek op twee dingen wijst: Hij, Christus, gaat wel heen „zoals van Hem geschreven staat", maar ook: „wee de mens, door wie de Zoon des mensen ver raden wordt". Judas zal zich nooit kunnen verontschuldigen met de opmerking, dat God nu eenmaal zo besloten had en dat hij slechts dienst deed als een dood werktuig. Jezus stelt, hem ten volle persoonlijk aansprakelijk voor zijn daad. Wij zullen nooit mogen proberen ons aan de verantwoordelijkheid voor onze woorden en handelingen te onttrekken door te redeneren, dat Gods plannen toch wel vaststonden en dat wij daar niets aan af of toe konden doen. Gods leiding en onze verantwoordelijkheid zijn twee verschillende zaken. Judas was voorbestemd tot verrader van Christus, maar nooit heeft hij zich daarop kunnen beroepen. Christus zegt het hem: hij is de verrader. En het einde van Judas beschrijft de Bijbel ons in sobere, realistische bewoordingen. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlands Hervormde Kerk roept niet op tot dienstwei gering. Dit concrete antwoord heeft ds. F. H. Landsman, secre taris voor algemene zaken van de Nederlands Hervormde Kerk, in een gesprek met journalisten gegeven op de opmerking van staatssecretaris Calmeyer, die een dergelijke oproep had gelezen in het geschrift van de generale synode „het vraagstuk van de kernwapenen". De synode staat ten aanzien van de dienstweigering nog op hetzelfde standpunt als in 1952 toen het herder lijk schrijven betreffende het vraag stuk van oorlog en vrede verscheen. De kerk aanvaardt de dienstweigering als legitiem, maar wekt er niet toe op. Wél moet worden gezegd dat de dienst weigering in het licht van de ontwikke ling gedurende de afgelopen tien jaar steeds meer aanvaardbaar wordt Vele jonge mensen verkeren in gewetensnood en hebben ten aanzien van de vraag of zij al of niet in dienst zullen gaan be hoefte aan pastorale zorg. Adviescommissie De ambtsdragers zullen deze pastorale zorg moeten geven maar deze is buiten gewoon moeilijk. Daarom wordt over wogen een adviescommissie te vormen die de plaatselijke ambtsdragers ten de ze raad geeft. Voorts deelde ds. Landsman mee dat getracht zal worden te komen tot een oecumenische werkgroep voor het door denken en het geven van voorlichting over het vraagstuk van vrede en oorlog. (Advertentie) VAKANTIEREIZEN per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende maaltijdverzorging, geen lunch pakketten; desgewenst hotelkamers met eigen bad en toilet; matige prijzen. Vraagt programma 1963.Reisbureau Groeneveld, Botersloot 52, Rotterdam. teL 112535 Op vrijdag 1 en zaterdag 2 maart wordt in Amsterdam bij de Vereeniging voor den Effectenhandel de conferentie U.l.o.-bedrijfsleven 1963 van de Neder landse maatschappij voor nijverheid en handel gehouden. De Nederlandse bankiersvereniging en de stichting tot bevordering van de stu die van het bank- en effectenbedrijf tre den als gastheren op voor de 140 u.l.o.- docenten uit het gehele land die zich op deze besloten conferentie zullen oriën teren omtrent deze voor u.l.o.-leerlingen belangrijke sector van het bedrijfsleven. VANDAAG missen we op deze plaats onze Mink van Rijs- dijk. Niet dat haar leven zo on bekommerd en zonder proble men is geworden, dat zij niets meer heeft te schrijven. Het te gendeel kan wel eens het geval zijn. Want ze zit midden in een verhuizing. Gevolg: geen tijd om een let ter op papier te zetten of ook maar zelfs aan ons te denken. Bovendien, de schrijfmachine zit nog in de verhuiskist. Misschien horen we nog van alle beslommeringen. Maar tn ieder geval vandaag niet en ook niet volgende week zater dag. Intussen is ons meeleven uiteraard niet gering De illegale werker door Anne de Vries. Uit gave J. H. Kok N.V., Kampen. Wat Anne de Vries in „Het grote gebod", het gedenkboek van het verzet in LO en LKP, schreef over de illegale werker, is nu beknopt verschenen m de bekende Boeket-reeks van Kok te Kampen. Zo zal deze waardevolle docu mentaire over personen en gebeurtenissen uit de verzetsstrijd een groter publiek bereiken. An ne de Vries weet boeiend te vertellen zonder een vals beeld te geven en te romantiseren. Ook voor hen, die de oorlogsjaren niet meer be wust hebben beleefd, is deze pocketuitgave van Kok een boek om achter- elkaar uit te lezen. Maartjc en de praktijk, door Jan de Vries en Margreet Reiss. Uitgave La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Jan de Vries heeft nog altijd succes met zijn hoorspelserie over de telgen van de familie De Wit, die zich nu op eigen wieken door het leven slaan. Dat succes is begrijpelijk, want de hoor spelen zijn juist zo aardig omdat de De Witten gewone mensen zijn met de voor- en tegenspoed, die iedereen wel kent. Een van de kinderen De Wit, Maartje is de hoofdpersoon in een boeken serie, waarvan het pa> verschenen „Maartje cn de praktijk" het zesde deel is. Wij kunnen voor dit boek helaas geen waardering opbrengen om dat het hier duidelijk „maakwerk" is. De be levenissen en probleempjes van Maartje als jong doktersvrouwtje zijn bijzonder oppervlakkig beschreven. Als men het verhaal uit heeft kan men zich dan ook terecht afvragen wat er, afge zien van een gebroken been, nu eigenlijk in ge beurd is. Een boek als dit schrijven lijkt ons niet moeilijk, maar tevens volkomen overbodig. Naar het einde van de wereld, door Grete Well. Uitgave F. G. Kroonder, Bussum. Dit kleine werkje munt zich uit door sober heid in de schildering van wat als een schand vlek voor deze eeuw de geschiedenis zal in gaan: de grote jodenmoord door de Nazi's uit gevoerd. Het gegeven is niet nieuw. In tal van boeken, films e.d. is wat in de jaren 1940- 45 is misdreven aan de Joden uit Europa, uit voerig verhaald. Soms in wilde rode kleuren, geperst uit een overvol gemoed, soms berus VOOR T J GELEZEN: tend. maar steeds afschrikwekkend. „Naar het einde van de wereld" geeft slechts enkele uren, zo maar een tijd. van dat verschrikkelijke. Grete Weil, zelf Jodin, gebruikte slechts enke le pagina's om in haar zeer goed gekozen woorden uitdrukking te geven van wat zij heeft gezien in dé voormalige Hollandsche Schouwburg van waaruit de Amsterdamse Jo den naar de kampen werden gevoerd. Zij geeft slechts haar impressies weer. Zij stipt aan hoe er om mensenlevens werd gegokt. Hij de hoogmoedige professor wel meteen met zijn gezin wordt weggevoerd en de eenvoudige werkman naar huis mocht, hetgeen slechts uit stel betekende. Ook signaleerde zij een in alle ellende opbloeiende liefde die eindigde in het kamp .n Duitsland. Eveneens zag zij bij an deren de berusting in hun lot. Kortom een boek dat kort en krachtig herinnert aan iets dat nooit vergeten mag worden. Als op Tyrsta de lente komtdoor Mar git Soderholm. Uitgave Zuld-Hollandsche Uit gevers Mij, Den Haag. Liefhebbers van een rustig ontspanningsboek kunnen bij Margit Söderholm terecht, die na „Zomer op Hellesta". „Wolken boven Hellesta" e a. in dit boek opnieuw de belevenissen van de Zweedse familie Anckarberg beschrijft. Nu is hoofdpersoon Wilhelm Anckarberg. wiens broer Jacques het landgoed Tyrsta erfde zonder de zorgen ervoor aan te kunnen. Jacques kan ook niet tegen zijn vrouw Emelie op. die er dan ook met een Italiaanse graaf vandoor gaat. Wilhelm heeft meer organisatietalenten, die hij door de dood van Jacques ten slotte (samen met de be scheiden Constance) als heer van Tyrsta kan ontplooien. Een eenvoudig, weinig verrassend verhaal dat zich wat traag naar het einde sleept. Het laat zich echter moeiteloos lezen, hetgeen ook wel eens plezierig kan zijn. De Dunne Rode Draad, door James Jones. Vertaling J. F. Kliphuis. Uitgave Scheltens Giltay, Amsterdam. Degene, die in oorlogstijd heeft meegemaakt, weet dat d< I verdedigende soldaat in velerlei opzicht een ontluisterd mens is. Er is meer angst dan hel- dendom. Helden worden niet geboren, maar )door de omstandigheden gemaakt. Het is een verdienste van de Amerikaanse oorlogslitera tuur dat de G.I.'s er in al hun geestelijke naaktheid in worden getekend. Voor het thuis front mag dat dikwijls verbijsterend zijn, edu catief heeft het veel meer waarde dan de zoe te romantiek, die uit vele Duitse oorlogsro mans spreken. De dunne rode draad is het zoveelste oorlogs boek van James Jones: één van Amerika's beste militaire boekaniers, die ook 's Levens Taptoe (From here to Eternity) op z'n naam heeft staan. Het dekt één van de meest verschrikke lijke perioden uit de wrede strijd om de eilan den in de Stille Oceaan: het offensief en de daaruit /oortvloeiende eindeloze gevechten op Guadelcanal. Waar alles om draait, is een compagnie keiharde, maar tegelijkertijd weke Amerikaanse soldaten. Laat hun verwording, die zich uit in him woorden, hun gedachten en hun daden een komende generatie tot lering strekken. Het bed des konings, door Margaret Camp bell Barnes. Uitgave Zuid-Hollandse Uitgevers Maatschappij, Den Haag. Dit is de negende historische roman, die van de vorig jaar overleden Engelse schrijfster Mar garet Campbell Barnes in de Cultuurserie van deze uitgeversmaatschappij -s verschenen. Ook deze handelt over het Engelse koningshuis en wel ten tijde van Richard "II. Een groot deel van het verhaal speelt -ich af rond het ge beeldhouwde bed. dat Richard III op zijn veld tochten placht mee te nemen Doro ontdekt zichzelf, door Annie Ooster beek-Dutschun. Uitgave J. H. Kok N.V., Kam- Kampen. Dit boek is het zesde in de door Kok uitgege ven Iris-reeks, boeken voor meisjes van 10 - 14 jaar. Het betreft hier een goed leesbaar boekje, waarin veel van opvoedkundige waarde aanwe zig is. "ongens en meisjes van hun eigen leef tijd worden in deze roman geconfronteerd met eikaars problemen en worden er op gewezen iets voor elkaar en voor anderen over te heb ben. Om in twee woorden het centrale thema van dit boek samen te vatten: verdraagzaam heid en vergevingsgezindheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2