Niet de maar kleur die van van de huid het hart ff Welvaartsvast pensioen voor overheidspersoneel Commentaar Amerika probeerde nieuw projectiel Houten pakhuis voor dertien mille... Rassenprobleem is een religieuze zaak Nederlandse molens op zomerzegels 1963 Lucht- POLITIE Herderlijk schrijven Hervormde synode: Nieuws in één oogopslag M Vi l-'c Zevenbergen vlot Uitkeringen per 1 januari omhoog AOW-uitkering gaat erin op (RITA) im li Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleveo mijn hert in teghenspoet" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 'Abonnementsprijzen p.w. 0,65, p.mr 2,80, p.lcw. J 8,25 Zaterdag 2 maart 1963, 43ste jaargang Zie pagina 7 V Klachtendienst bezorging 18 19 uur HET RASSENPROBLEEM is in laatste instantie een godsdienstig vraag stuk. Het geloof in God, de Vader van onze Heer Jezus Christus, staat er bij op het spel. Dit staat in een herderlijk schrijven van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, dat verschenen is onder de titel: „Het rassenvraagstuk". Het schrijven komt tot de gedachte, dat het voor de toekomst beslissend is, of blanken en niet-blanken tot een mense lijke ontmoeting zullen komen. Als het om het menszijn gaat, moet worden geleerd dat zal een leerschool van vele jaren zijn dat de kleur van het hart belangrijker is dan de kleur van de huid. Vanuit de gemeenschap in Christus worden vier taken genoemd: 1. Alle rasdiscriminatie in het leven van elke dag bij onszelf en bij anderen veroordelen en be strijden als een miskenning en In het raam van de anti-honger-actie van de Verenigde Naties zal de PTT op 21 maart twee bijzondere postzegels zonder toeslag uit geven in de waarden van 12 cent en 30 cent. Op de zegels die zijn ontworpen door de esthetisch adviseur van PTT Christiaan de Moor zijn drie korenaren met op de achtergrond een wereldbol afge beeld. Voorts is als randschrift opgenomen „Naar een wereld vrij yan honger". De generale synode van de Nederl. Hervormde Kerk heeft in een herder lijk schrijven, dat vandaag voor publikatie is vrijge geven, uitgesproken dat 'i rassenvraagstuk in wezen een godsdienstig probleem is, waarbij het geloof in God als Vader op het spel staat. De ontwapeningsconfe rentie te Genève is vastge lopen, nu de Russische ar gevaardigde heeft ver klaard, dat de Sowjetum» niet verder wil onderhan delen over de bijzonderna den van een kernstopver- drag. Eerst moet overeen stemming worden bereikt over het aantal inspecties ter plaatse per jaar. De ministers Toxopeus, Visser en Zij ls tra hebben bij de Tweede Kamer het aangekondigde wetsont werp ingediend, dat tot doel heeft, de overheida- pensioenen welvaartsvaat te maken en de verhouding tussen overheidspensioen en AOW-uitkering te re gelen. Prinses Beatrix heeff gisteren een „Europese Werkgroep" gepresenteerd welker activiteit zich on der meer richt op de her bouw van het door een aardbeving verwoeste Per zische dorp DousadJ. Er dreigt een reparatie- staking voor rijwielen, die van postorderbedrijven af komstig zijn. De betrokken vakbonden hebben hun le den het advies gegeven, hun klanten hiervan op du hoogte te stellen De ziekenhuistarieven worden langzamerhand „onbetaalbaar". Over de oorzaken van de regelma tige tariefsverhogingen en de vraag of in het zieken huiswezen niet meer aan efficiency kan worden „ge daan" hadden we een on derhoud met enkele des kundigen. Ook de beambten in de metaalindustrie hebben 'n nieuwe collectieve arbeids overeenkomst. De salaris sen zullen een algemene verhoging ondergaan van twee en een half procent plus een procent ter com pensatie van de hogere premie voor AOW en AWW. De dienst van het korps Rijkspolitie is gisteren be gonnen met een nieuwe proef: samenwerking tus sen het Cessna-vliegtuig in de lucht en de witte Por sches op de weg, via de mobilofoon. De zegels zullen in rasterdlepdruk worden vervaardigd De kleuren van de 12 cents-zegels zijn geel en blauw, die van de 30 cents-zegels geel en rood. De zomerzegels 1963 zullen op alle postinrichtingen worden verkocht van 24 april t.m. 15 juni. De vijf zegels vertonen in Nederland voorkomende molen-typen. Zij zijn ont worpen naar foto's van Cor van Weel# te Amsterdam, die in samenwerking met de Fa. Enschede ook de tekst en waarde-aanduiding op de zegels verzorg de. Gistermiddag is het de motorzeesleep, boot Ebro van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst gelukt het in nood verkerende Nederlandse kustvaartuig Zevenbergen vlot te brengen. De kust vaarder liep in de nacht van dinsdag op woensdag aan de grond nabij Cushen- dall in Noord-Ierland. De Ebro brengt het schip nu naar Bel fast waar het voor inspectie en repara tie in een dok zal worden opgenomen. De coaster meet 498 brt en was met aardappelen op weg van Londonderry naar de Canarische Eilanden. verstoring van het werk van Christus. 2 Het ontmaskeren van bepaalde rasbeschouwingen, die zich als wetenschappelijk aandienen, als gevaarlijke mythen. 3 Het opruimen van alle mogelijke feitelijke wanbegrippen en mis verstanden ten opzichte van ras en rasverschillen. 4. Het onderzoeken van de psycho logische achtergronden van het rasbesef. Historie Het schrijven constateert, dat conflict en strijd tussen groepen van mensen oud» verschijnselen zijn. Karakteristiek vooi onze tijd is, dat in grote delen van de wereld de afweerhouding meer en meer in de radicale tegenstellingen gestalte krijgt. In het moderne denken, dat macht heeft gekregen in het leven van eeti belangrijk deel van de mensheid, leeft de gedachte, dat er een ontwikkelingslijn loopt van lager naar hoger, van minder naar meer, waarbij mensen met bepaal de fysieke kenmerken aan de top staan Hoewel dit simplistische schema weten schappelijk niet houdbaar is. leeft het nog sterk in de gedaehtengang van velen. Daarnaast doet de invloed zich gelden van het geloof aan een door de Her» God zelf gewild mensheidspatroon, waar in volken ziah in een bepaalde orde heb ben te voegen Waar nu het gevaar van toenemende spanningen voor de deur ligt en ook in ons land zo nu en dan over de drempel komt is het nodig dat de Kerk zich niel alleen op het probleem van de rassen verhouding bezint maar ook duidelijk haar positie ten opzichte van dit pro bleem bepaalt aldus het schrijven In haar beschouwingen heeft de Sy node ook het ras als biologisch en psy chisch verschijnsel onder de loep ge nomen. Geconcludeerd wordt, dat vermenging van vijf mensenrassen zonder meer mo gelijk is. Men zal dan ook moeten et- kennen en aanvaarden, aldus het schrij ven, dat slechts de Vrije huwelijkskeuze van vrije mensen remmend op rassen vermenging kan en mag werken. Een duidelijk onderscheid wordt ge maakt tussen de wetenschappelijke ras beschouwing en een rasbeschouwing als sooiale mythe. Het gevaar van vervor ming van wetenschap tot sociale mythe wordt ontzaglijk groot genoemd, omdat het rassenvraagstuk niet alleen een zaak van theoretische beschouwing, maar ook een van de meest actuele en acute so ciale en politieke vraagstukken van de wereld van vandaag is. In het schrijven Een revolutionair projectiel, dat bestemd is om verwarring te stich ten in de vijandelijke verdediging, heeft gisteren met een Atlasraket een vlucht van 8.000 km gemaakt. De lancering van het nieuwe projec tiel vormde het begin van een groot op gezet programma voor de ontwikkeling van de beste en snelste middelen om vijandelijke doelen met kernbommen t» bestoken. Het doel van het programma is de be. proeving van neuskegels, die in da ruimte kunnen manoeuvreren om af. weerwapens te vermijden of om naar een ander doel te gaan. Verder worden nieuwe materialen beproefd, die beter de hitte bij de terugkeer naar de damp kring kunnen verduren en apparaten om de vijandelijke radar op een dwael- spoor te brengen. HAMMOND ORGELS prijzen v.a. 3450.- importeur 2 Joh.de Heer Rottcrdimtel. 115255 Het projectiel van vrijdag was zeer dun en zal een eventueel beeld op een radarscherm zeer verkleinen. Het pro jectiel was voorzien van een stabilisa. tor, die correcties op de richting kan aanbrengen wanneer een ballistische koers gevolgd wordt. De Amerikaanse luchtmacht heeft be- kendgemaakt, dat de Atlas de neuskegel met succes over een intercontinentale, afstand vervoerd heeft. Niets is gezegd over de resultaten, die met het projec tiel verkregen zijn. komt de Synode tot de uitspraak, dat raciaal geen essentiële ongeschiktheid voor bepaalde taken bestaat. Apartheid In het sociale vlak zijn raciale tegen stellingen ontstaan, die tot groepsvoor- Ingenomcnheden hebben geleid, die ook voor het geestelijk leven gevaarlijk zijn. In de kiem is aanwezig, aldus het schrM- ven. wat in totalitaire staten door on» wordt veroordeeld: de aantasting van hef persoonlijk-zichzelf-kunnen-zün. De vooringenomenheden worden In raciale groepsverhoudingen ontstellend gevaarlijk en leiden in de regel tot dis criminatie, die zich dan overal nestelt ook in de Christelijke kerken. Het pijn lijkste wordt de rassendiscriminatie wanneer zij door de staat wordt gesanc tioneerd en tot recht wordt geprocla meerd. Deze apartheidspolitiek leidt on verbiddelijk tot algehele vervreemding van de groepen van elkaar. In een beschouwing over wat de Bijbel over het probleem zegt, concludeert he» schrijven, dat het enige dat vast staat is, dat God uit één enkele het gehele menselijke geslacht heeft gemaakt, dal Hij de mens heeft geschapen naar Zijn heeld. en dat dus iedere mens, welk gezicht hij ook heeft en welke taal hij ook spreekt, een beelddrager God is, ge schapen om door God gekend te worden en God te kennen. Er is een eenheid van het menselijk geslacht en deze een heid is van oneindig veel grotere be tekenis dan de verscheidenheid cv oor vervolg zie pagina 11) Prinses Beatrix op de persconferentie van de Europese werkgroep, die gistermiddag in Krasnapolsky in Amsterdam is gehouden. Aan het woord is de heer Franz Alting von Ceusau. (Verslag op pagina 2). Een bekend landbaken in Ham burg. de 50 meter hoge ,Kom Terug-toren", heeft het veld moeten ruimen voor de nieuw bouw. Enkele dagen geleden is hij opgeblazen, omdat de grond moet worden vrijgemaakt voor de bouw van een pakhuisOp de foto tien we hoe de toren zijn ondergang tegemoet gaat. (Van onze parlementsredactie) De ministers Toxopeus, Visser en Zijlstra hebben thans bij de Tweede Kamer het aangekondigde wetsont werp ingediend, dat tot doel heeft, de overheidspensioenen welvaarts vast te maken en de verhouding tus sen overheidspensioen en AOW-uit kering te regelen. Over de in het wetsontwerp voorgestelde regeling ls enige tijd geleden overeenstem ming bereikt met de meeste organi saties van overheidspersoneel. De maatregelen zullen terugwerkende kracht tot 1 januari krijgen. In de toekomst ontvangt de pensioen- gerechtigde, die gedurende veertig dienstjaren bjj de overheid heeft gewerkt, 70 pet. van zijn laatstgenoten salaris als pensioen (40 x 1.75 pet.) plus twintig procent van de voor alle Nederlanders geldende AOW-uitkering. Bij het vast stellen van deze regeling heeft men de volgende redenering gevolgd: Voor een werknemer met veertig dienstjaren kan een pensioenuitkering van 70 pet. redelijk worden geacht. Men beschouwt nu di» 70 pet. als bestaande zowel uit overheids pensioen als uit AOW-uitkering. Omdat bij het uitbetalen van AOW- uitkeringen ervan wordt uitgegaan, dat men gedurende vijftig jaar AOW-premis heeft betaald, is voor pensioengerechtig den met veertig dienstjaren vier vijfde deel, dus 80 pet. van de AOW-uitkering In het overheidspensioen begrepen. Los van dit overheidspensioen ontvangt men dan nog twintig procent van de op dat moment geldende AOW-uitkering. Zij die bijvoorbeeld dertig jaar ln overheidsdienst hebben gewerkt, kun nen dus aanspraak maken op 30x1.75 pet van het laatstgenoten salaris. Hier in is tevens voor dertig jaar AOW-uit kering begrepen, zodat men daarnaast nog veertig procent AOW ontvangt Omdat voor het overheidspersoneel de aanspraak op AOW-uitkering zal opgaan in zijn aanspraak op over heidspensioen, zal hij geen AOW-pre- mie meer behoeven te betalen. De pre mie zal door zyn werkgever, het des betreffende overheidsorgaan, worden betaald. Dit houdt natuurlijk in, dat de premiecompensatie AOW/AWW. die de overheid geeft, en die 5.6 pet bedraagt, komt te vervallen. Niette min betekent deze regeling voor het overheidspersoneel een voordelig sa larisverschil van een procent. (Voor vervolg zie pag. 11) "TEN GROTE schare uit alle volk en ■*-* stammen en natiën en talen zo staat ln het laatste Bijbelboek brengt, staan de voor de troon en voor het Lam, haar lof en hulde. Hier, nu het einde van alle dingen is gekomen, verzamelt de mensheid zich voor de Heer der wereld en ontplooit Gods Koninkrijk zich volledig cn onbe lemmerd. Alle volk en natie: het zijn men sen van elke huidskleur, die er bestaat, mensen ook, die volkomen verschillende talen spreken. Maar hierin zijn zij éèn, in de taal van de lof, van de dank en van de aanbidding. Men is geneigd te zeggen: een prachtig perspectief, maar nu de werkelijkheid van dit ogenblik. Wie voor die verschrik kelijke werkelijkheid van rassenwaan en rasverafgoding de ogen sluit, zal voor zichzelf de consequentie moeten trekken en dat perspectief maar voor kennisge ving moeten aannemen. Als nu, ln onze wereld, niet iets openbaar wordt van wal komt, lijkt het machtige beeld van Jo hannes op het eiland Patmos een ab surditeit. Waarom wij dit alles zo schrijven? De lezer vindt vandaag in onze krant een herderlijk schrijven van de generale sy node der Nederlandse Hervormde Kerk onder de titel: „Het rassenvraagstuk". Wel het meest heeft ons ln dit herderlijk schrij ven getroffen de zinsnede, waarin staat, dat het uiterst moeilijk zo niet onmogelijk wordt aan de eenheid van het mense lijk geslaeht vast te houden, wanneer het geloof in Jezus Christus wegvalt. Dat is een zwaargeladen opmerking, een preten tie ook van degenen, die zich willen noe men naar Christus. Zij is overigens alleen maar bijbels: de door God naar Zijn beeld geschapen mens, die God heeft verworpen, wordt weer écht mens in de ontmoeting met Christus. En in Hem ziet hij dan ook de ander, waarbij huidskleur volkomen onbelangrijk is. Of, zoals het herderlijk schrijven zegt: het gaat erom het aange zicht van de ander te zien zoals men hel aangezicht van God ziet. Met dit stuk van de synode zijn wij bij zonder blij. Het is niet alleen een door wrocht, maar ook een christelijk bewogen document. Het stelt de kerk ons allen, die leden van de kerk zijn in gebreke, het rekent af met de theorie, dat een ont wikkelingslijn van lager naar hoger we tenschappelijk zou zijn, het waarschuwt voor het gevaar van vervorming van we tenschap tot sociale mythe. En het is ook realistisch, als het zegt, dat het een leer school van vele jaren zal zijn, voordat geleerd zal zijn, dat de kleur van het hart belangrijker is dan de kleur van de huid. Maar dit realisme is dan tegelijk ccn op roep. dat wij, als blanken kerkdijken en niet-kerkelijkcn op dit punt ons «eer radicaal zullen moeten bekéren! „Waarom zou ik mijn haar niet mogen verven?" J~ie temperatuur steeg gisteren in het oosten van ons land tot 6 gra- Tendcns stationair Maandag 4 maart: zon op 7.22, onder den, hetgeen in ruim twee maanden niet is voorgekomen in ons land. Dp afgelopen nacht was weer koud met in het westen 6 tot 9 en in het noorden van ons land nog 15 graden vorst. Een groot hogedrukgebied met het centrum hij Denemarken blijft hel weer tijdens het weekeinde een zon nig maar winters karakter geven. In de middag kan het enkele uurtjes licht dooien maar de vorst blijft overheer sen. Nieuwe depressies trekken in de richting van West-Frankrijk waardoor 18.23, maan op 12.18, onder 3.54. zondag de oostenwind geleidelijk iets Hoog water Scheveningen. sterker wordt. Het definitieve einde 3 maart 8.32 v.m., 21.10 nm.; 4 maart van deze extreme vorstperiode is nog 9.46 v.m., 22.36 n.m. niet aangebroken. Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. In de nacht matige, in hoofdzaak in het noordwesten van het land strenge vorst D~Hëïdër" cn hier cn daar mist. Morgenmiddag Ypcnburg ongeveer dezelfde temperaturen als van- Vlissingen daag. Eekle Dc Bilt Zon en maan. Eindhoven Zondag 3 maart: zon op 7.24, onder Zd.-Limb. 18.22, maan op 11.31, onder 2.47. Station WfALCHEREN, eens de Tuin Overduidelijk van Nederland, wordt ken bii dc on meer cn meer een belangrijk nog op enkele plaatsen daarvan is Koudckcrke er één. met tuin" Nauw verbonden met de toe- groot 13.30 dit geble- ning. Het speculatieve ele- verkocht voor f 13.700, wat Een perceel bouwland te ken bij dc openbare verko- ment bouwgrond waar- neerkomt op een prijs van Souburg, aan de Padweg P'nC van zestien percelen, op t.z.t. kan worden ge- f 26 000 per ha. Een nor- waar voorlopig nog niet mag recreatiegebied. Het toerisme die notaris Van den Briel in bouwd overheerste hier male prijs ter vergelijking worden gebouwd, tenzij het concentreert zich voorlopig Koudekerke heeft gehouden, dus sterk. is ongeveer 8000 gulden streekplan Walcheren wordt Voor een „Zwitsers huis Dit speculeren op een toe- per ha. herzien groot 39.70 are, Koudekerke. nemend eontwikkeling op bracht f 8.010 op. Dit komt are werd niet toeristisch gebied en dus uit- Een perceel bouwterrein neer op f 20.000 per ha. Ter vergelijking: de beste bouw- nemende belangstelling voor minder betaald dan f 13 000. breiding van bungalows e-d. aan de Brouwerijstraat, groot Walcheren uit recreatief oog- in feite is het punt is ook de belangstelling huis" een houten Walcheren uit recreatief oog- in feite is het „Zwitsers speelde ook een rol bij het 1.84 are werd verkocht voor Kron(j Van Walcheren kostte i pakhuis, veilen van ruim 57 are boom- f 5-600, wat neerkomt op puni is ook ae Deiangsteuing nuis een nouien pannuis, venen van ruim av are Doom- x 5-euu. wat neerkomt op 7 voor bouwgrond, bouwland en dat slechts met zeer grote gaard van slechte kwali- 30 gulden per m2. een voor voor kort ongeveer f 4000 woningen al dan niet met investeringen geschikt kan teit en tuingrond aan de Koudekerke ongehoord hoog Per ha> zodat meer dan vijf speculatieve bijbedoelingen, worden gemaakt voor bewo- Middelburgsestraat, dat werd bedrag. maal de prijs werd betaald. Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemto. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchcn ZUrich Genève Locarno Wenen Innobruck Belgrado Athene Rome Ajaeclo Madrid Mallorca Lissabon onbew. onbew. onbew. onbew. onbew onbew. onbew. mist gh. bew. onbew. onbew. onbew onbew. onbew. onbew. onbew. gh. bew. h bew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew onbew. onbew niet ontv. niet ontv. onbew onbew. gh. bew. 1. bew. h. bew windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1