Stem mee! I Denk mee! I Schrijf! Bewapening Ontwapening LURELEI Dood van de dichter voor ons... ZONDAGSBLAD ZATERDAG 2 MAART 1963 i In mei gaat het weer beslist wor den. Vanaf 21 jaar mag je het zeggen. Beneden die leeftijd mag je het denken. Hoe denk jij er over? Over be- en ontwapening bedoe len we? Om je een beetje op dreef te hel pen hebben wij de mening van een Arjos-lid en een P.S.P.-er op deze pagina tegenover elkaar gezet. Dit zonder verder commentaar, zonder een mening onzerzijds. Wij verwachten namelijk jouw mening hierover, omdat we die even belangrijk vinden als zitten op straat zonder toestemming van de politie Dus projecteer je ge dachten op een stukje papier; over veertien dagen plaatsen we de reactie. Stem mee, denk mee, schrijf, stuur Vóór 9 maart binnen s.v.p. (ge)vraag(d) gesprek met: Aan deze aflevering van „Ruimte" werkten mee Jan Roos (inter views), Cees van Dop (gevraagd gesprek). Hans Kreuzen (Zo maar), Caro Buurman (illustratie bij zo maar) en Meine Reitsma (Kijk nou's). Interview I (met Ar/os) Interview II (metP S.P.-er) een noodzakelijk kwaad J kwesiie van leven en dood JfEN KLEIN kantoor met op een van de twee aanwezige stoelen A. G. Lakerveld, ongeveer 23 jaar oud, penning meester van een van de Arjos Anti-Revolutionaire-Jonge- renorganisatie) studiegroepen. Hij zegt: ,,Ik weet het niet, maar ik geloof dat ergens toch een_gedach- tenkronkel aanwezig is. Spandoeken dragen, muren bekladden, op straat gaan zitten, een petitie met 500 handtekeningen aan bieden bij de Amerikaanse ambassade. Gelooft men werkelijk hiermee enig resultaat te bereiken? Ik kan me echt niet voor stellen dat president Kennedy bij zijn ochtendpost die petitie zal aantreffen en zal zeggen „Er hebben 500 Haagse jongeren geprotesteerd, ja, ze hebben gelijk, laten we er maar mee op houden". Volgens mij kunnen we ons eenvoudig niet gaan overgeven aan een bepaald sentiment, een ideaal zoals u wilt; hier ligt mede de oorzaak van de grote toeloop van jongeren tot de P.S.P.. We moeten wel bewapenen, willen we straks niet on der de voet gelopen worden door onze tegenstanders. Het is een noodzakelijk kwaad, ik weet het. maar er blijft ons echter geen andere keuze over. Daarom geloof ik ook dat de politiek van de christelijke partijen juist is. Immers zij. evenals de ge hele bewapening in Nederland, deel uitmakend van het grote geheel de NAVO is louter defensief. De stuiptrekkingen van Frankrijk zie ik dan ook niet te ernstig. Vroeg of laat zullen zij beseffen, dat de positie van de eenling onhoudbaar is. Daar entegen zou ik willen zeggen dat de Cuba-affaire. de overheer sing van de Oost'Europese landen, getuigt van een offensieve houding van het comm. blok. Is het dan niet onze opdracht en taak te waken en te zeggen: Tot hier toe en niet verder? Ik zou bovendien nog willen opmerken dat we wel enigszins een verschil moeten maken tussen de Russische politiek op zich en het Russische volk zelf. Al te vaak nog beweren wij dat alles wat maar enigszins met Rusland te maken heeft uit de boze is. Ik, meer. dat de bevolking daar veel vredelievender is dan wij over het algemeen denken. Een veel groter gevaar zie ik in de jonge communisti sche staat China, waar de zuivere leer van Marx, een revolutie met als afloop een volledige dictatuur van het proletariaat nog steeds de belangrijkste factor van hun politiek is. Het weigeren van de militaire dienstplicht kan ik me wel enigszins indenken als er een volledige overtuiging aanwezig is Maar nogmaals zou ik willen zeggen: „We moeten bewape nen, en misschien zeg ik het wat grof, maar anders, gaan we er allemaal aan en daarom geloof ik ook niet dat de ontwape ning kans van slagen heeft. Het zou te mooi zijn om waar te zijn." Ik druk mijn sigaret uit en denk: Gelukkig dat de wereld daarnaast ook nog vele mooie kanten heeft. JAV ROOS Een stem. die je als 't ware dwingt mededeelgenoot te worden in zijn idealen. Dat is de heer Koerts, voorzitter van het Haagse Jongeren Parlement en lid van de P.S.P. ..Men zou kunnen zeggen dat mijn geweten de oorzaak is geweest dat ik pacifist ben geworden. Mijn partij is de enige, die tegen de dreiging van de atoombewapening, een probleem dat uitsteekt boven allerlei kwesties, durft in te gaan en die het volgens mij aan kan. U vraagt de oorzaak van het toestromen van veel jongeren tot de P.S.P. Ik geloof niet dat we de werkelijke oorzaak moeten zoeken in de angst van de jongeren. Nee, zij bekij ken deze kwestie iets positiever, zij willen streven naar een bewoonbare wereld. Toegegeven: eventueel kan hieruit een angst ontstaan, n.l. het niet zullen bereiken van deze bewoon bare wereld." ..Maar heeft het zin protestmarsen te houden, omstreeks het spitsuur op straat te gaan zitten, afgezien nog van een volkomen ontwrichting van het verkeer?" ..Ik geloof van wel. Zelf heb ik me bij de eerste twee pro testacties afzijdig gehouden en vooral hierom: men had geen toestemming bij de politie aangevraagd. De derde keer bij een protestactie op het Binnenhof toen er wel toestemming was aangevraagd, heb ik wel meegedaan. In tegenstelling tot de twee vorige demonstraties heeft deze laatste actie niet die publiciteit in kranten en tijdschriften gekregen als de twee voorafgaande. Maar al met al ben ik er van overtuigd dat ze dit resultaat hebben gehad, nl. dat de mensen op de ontwape ningskwestie zijn geattendeerd: zij weten nu wat wij beogen en proberen te verwezenlijken. Ik ben zelfs twee keer in Oost- Duitsland geweest en heb daar samen met een aantal Ame rikanen uit Washington, die behoudens de zeereis verder alles le voet afgelegd hebben, geprotesteerd tegen de kwestie Oost- Berlijn en heel die bewapeningswedloop, die er is tussen Oost en West. Tijdens deze reizen is de kwestie me mm of meer duidelijk geworden. Via gesprekken in Oost-Duitsland vernam ik dat men daar juist een angt heeft voor het opkomende mi litairisme in West-Duitsland en daar juist is men bang voor^ het communisme. U begrijpt dus wel dat we op deze wijze een tegen elkaar opwerken krijgen van een zo sterk mogelijk militairisme. (zijdelings zou ik nog willen wijzen op het plan Pool-Rapatski>" Vindt u dat de jonge mensen op een bepaalde manier niet voorgelicht moeten worden over de realiteit van b.v. de Tweede wereldoorlog, omdat ze überhaupt niet weten, wat zich daarin precies heeft afgespeeld?" ,,Nee. waarom? Het is echt niet nodig om die realiteit te gaan afschilderen als afschrikwekkend voorbeeld. Wel zou ik willen dat b.v. op middelbare scholen etc. actuele gebeurtenissen be handeld zouden worden. Om een voorbeeld te noemen de kwes tie Algerije of de beweging die gaande is in Spanje." Hoe mijn houding t.o.v. de dienstplicht is? Ten eerste ben iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiniiiiiiifinimiiiniiiiiiiiiiiiiintiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniitiiiitR Redacieur van hei nieuwe iijdschrifi „Domo' iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiHiiiiiiM ROTTERDAM. Enige dagen ge- 'eden is het eerste nummer van een naandblad voor wonen en interieur verzorging verschenen.*) Is er behoef te aan een dergelijk blad? Waardoor onderscheidt ,J)omo" zich ram ande re tijdschriften op dit gebied? Onder meer deze vragen waren er de oor zaak van dat we een gesprekje had den met de enige redacteur van het blad, de 23-jarige Jan Donia. Een stoel om op te zitten „Moderne, originele stoelen, waarop je nu eens behoorlijk kan zitten; daar moet naar gezocht worden. Eén van de doelstellingen van ons blad is daar om smaakvolle, maar bruikbare stoe len aan te wijzen. Nu begrijp je wel dat die stoel maar als voorbeeld is ge kozen. Waar we naar toe willen is, dat het publiek niet een koffiepot of een lamp gaat kopen. Nee. we willen de le zers, door hen te confronteren met ve le mogelijkheden, er toe bewegen de in hun eigen milieu passende en toch bruikbare lamp, radio of stoel aan te schaffen. De mens moet meer leven in een omgeving die beantwoordt aan zijn aard. Vervlakkend is de tegenwoordige, onmenselijke architectuur: één hoofd ingang 100 mensen links, 100 mensen rechts; met bijna dezelfde huissleutel, over dezelfde deurmat, dezelfde ruimte betredend. Met fantasie en verstand kan ieder, die wonen wil, toch van vrij wel elke woning iets maken dat hem past. Alleen dan kan hij pas gelukkig zijn." Tegenover ons zit de jonge redacteur In Japan is gekleurde melk geel, rood, groen en blauw) op de markt verschenen. Het percentage melkmuilen is ontstellend gestegen. Militairen hebben een gratis maaltijd, van rijkswege verstrekt, geweigerd. In het begin was er onenigheid over de smakelijkheid van bedoelde maaltijd. Later bleek echter dat het om de verdeling ging. De eerste militairen kregen nl. meer slagroom dan de laatste. En daar moeten wc nu een oorlog mee winnen. De leeftijdsgrens voor bet lidmaatschap van de Eerste Kamer is op dertig jaar gehandhaafd. Want wat zeggen de senatoren? „Aan de gedachte dut de Eerste Kamer een doublure zou zijn van de Tweede, mag óp geen enkele wijze voet worden gege ven." Jarenlang hebben we ons afgevraagd waarin nu precies bet verschil schuilt tussen de Eerste en de Tweede Kamer. En onze vrees is bewaarheid: liet verschil zit hem alleen in de leeftijd In Leiden werd een gedeelte van de post bezorgd door twintig soldaten. Ze hebben het karwei vlug en met plezier opgeknapt. Dit alles geschiedde onder leiding van een sergeant. Bjj nadere informatie is ons verteld, dat de sergeant organiek mee moest voor dc „hoge" brievenbussen. Het bevrjjdingsjaar 1813 zal dit jaar feestelijk en zinvol worden herdacht. Dit lijkt ons een goede i schien dat we ons dan ook t.z-t. 1945 weer eens herinneren. ik zelf dienstweigeraar en ik meen dat het de verdienste van de P S P. is om juist die eerste P gestalte te geven; met an dere woorden, door onze weigering te wijzen op het kwaad van de bewapening. Deze weigering houdt echt geen voor delen in, want in de tijd dat we dienstplicht zouden moeten vervullen worden we te werk gesteld. Bovendien komen er nog zes maanden extra bij. Het toevoegen van deze zes maan den vind ik niet reëel. Ik zou willen dat er voor dienstweige raars werkkampen en korpsen zouden worden opgericht, zoiets als het Vredeskorps van president Kennedy omdat wij ook onze plicht moeten kennen t.a.v. minder ontwikkelde landen." „Maar hoe stelt u zich dat alles dan voor? U weet even goed als ik, dat de mens nu eenmaal tot het kwaad geneigd is en vaak de andere wil overheersen." „Inderdaad, dat ben ik met u eens, maar daarom juist zul len we moeten streven naar een maatschappelijk systeem, waarin de mens tegen zichzelf beschermd is. Het groeien naar een federale wereldregering zonder legerstaten', met al leen de beschikking over een politiemacht. En als men be weert dat de bewapening van het Westen louter defensief is. meen ik dat dit helaas de theorie van de afschrikwekkende werking is. Atoombewapening is nog heel iets anders dan con ventionele wapenen. Nu staat de gehele mensheid op het spel. Het gevaar ligt hierin: men wil komen tot een machtsevenwicht, maar dan bestaat nog altijd de kans op het uitbreken van ten oorlog per vergissing. En dan: wat houdt machtsevenwicht in? Men wil toch altijd een iets grotere macht hebben dan de ander. Dan pas voelt men zich veilig. Ik zie ook wel in dat het niet zo is, dat we op een bepaalde dag tegen elkaar kunnen zeggen: „Vandaag gooien we de wapens neer en verbranden ze op de mesthoop." We moeten klein beginnen, maar dat kleine zal moeten uitgroeien tot een algehele ontwapening." „Maar Israël dan. dat zou zonder bewapening allang over meesterd zijn." Hiet zwijgt de spreker stil, maar niet voor lang. „Dat is een moeilijk probleem. Het ligt volgens mij in een volkomen niet begrijpen van elkaar. Misschien zou ik het enigs zins kunnen vergelijken met wat ik zoéven heb genoemd, n.l. de kwestie Oost- en West-DuitSlandelkaar als de boeman z.en en daardoor een zo sterk mogelijk opvoeren van het mill*.ai risme. Toch zullen ook hier nieuwe wegen ingeslagen moeien worden en zal er een beter begrip voor elkaar moeten komen. Wat de toekomst van mijn partij en het ontwapentngsvraag- stuk betreft: ik noem u slechts de uitslag van een onder 500 personen in Groningen gehouden enqiMta Een enquête (gepubliceerd in een blad van Kerk en Vrede i. voordat het rapport van de synode verscheen. Het leverde dit resultaat op: het percentage mensen, dat bij deze enquête voor ontwapening was lag een stuk hoger dan het percentage stem men behaald bij de vorige verkiezingen. Hieruit concluderend kan ik dus zeggen: we groeien. Ik meen dit te mogen aan merken. De P.S.P zal langzamerhand een centrale plaats in de Ned. politiek gaan innemen", aldus de heer Koerts. JAN ROOS. lïOëlei KaUréfe O. K. en UI. Onze Kleine Wereld van „Domo". (Het latijnse woord do mo betekent „van het huis uit" en in die betekenis is het een toepasselijke naam voor dit tijdschrift waarvan de inhoud zich bezig houdt met alles, wat van het huis uit gezien belangrijk is.) De ringbaard en het nappajasje vor men een eigenaardige combinatie met het streepjes overhemd en het vlin derstrikje. Een combinatie, die, ondanks de gewaagdheid, toch een aangename afspiegeling is van zijn persoonlijkheid. Het individuele accent, dat hij via zijn tijdschrift, in ieders woning wil aan brengen, is hem „aan te zien". Wanneer we hem de vraag gesteld hebben, waarom de uitgeverij Brusse juist een jongere de redactie van dit blad, waarvoor toch wel enkele antece denten vereist zijn, heeft opgedragen, steekt hij een sigaret op en we merken aan zijn steminzet, dat hij het ant woord op deze vraag reeds vele malen heeft gegeven. ,.De inhoud van het 64-pagi- na's tellende tijdschrift is voor een groot deel gericht op jon ge mensen, die gaan trouwen en hun woning naar hun eigen aard wensen in te richten. (Henriëtte Holthausen geeft b.v. een bespreking van de keukenuitzet, die de pas ge huwde vrouw zou moeten aan schaffen.) Een jonge redacteur zal zich beter bepaalde moeilijkheden en wensen van jonggehuwden in kunnen denken dan een ou dere. Een ander belangrijk voordeel is dat door de redac tie van een jongere het blad niet het gevaar loopt een gespecialiseerde en technische uitgave te worden." (Een handicap, waaraan vele bladen op het gebied van wonen en interieurverzor ging lijden. Het worden vakbladen.) Het eerste nummer van „Domo" lijdt (nog) niet aan dit euvel. Het is voor iedereen leesbaar. Dus ook voor ouderen. De veelzijdige en informatie ve inhoud van het tijdschrift kan een wezenlijke bijdrage geven tot ieders wonen Een greep uit de artikelen zal dit duidelijk maken: fabrikatie van por selein. wetgeving rondom het wonen, het spelen van kinderen binnenshuis, een kijkje in een modern-ingerichte woning, een overzicht van het klein- meubel enz. Advies Jan Donia heeft naast de staf van medewerkers (waaronder enkele beken de namen) een redactionele advies commissie waar hij te rade kan gaan wanneer er specialistische problemen op mochten duiken. Een hele geruststelling, geeft hij toe, vooral als je weet welke mogelijke en onmogelijke karweien en karweitjes hij op moet knappen. Overal moet hij zelf achterheen. Het is dan ook bijna nog niet voorgekomen dat hij behoorlijk op een stoel gezeten heeft Ondanks de moderne, smaakvolle, bruikbare zetel achter zijn bureau. CEES VAN DOP Uitgave W. L. J. Brusse. Rotterdam. ZO MAAR Er was eens, heel lang ge leden, een welvaartsstaat waar de plaatselijke dicta tor alle literatuur verboden had. Zijn vader (want in sprookjes is het dictator schap erfelijk! was ermee be gonnen. Die had op een dag alle subsidies aan alle schrij vers geweigerd. Hij was daarbij toen luid toegejuicht door de critici die altijd ja loers waren geweest. En het domme volk (want volken zijn altijd dom in sprookjes) dacht aan belastingverlaging en las de ochtendbladen. De huidige potentaat had zijns vaders beleid met be- quaime hand voortgezet. De weinige schrijvers die niet in de staatsreclame waren ge gaan had hij het hoofd af la ten hakken. De critici schre ven dat ze toch maar scha delijk voor de volksgezond heid waren geweest en het volk dronk de jenever die het voordien aan de dichters had misgund. Zo was ieder een blij en tevreden. EAoeti ergens in de hoofdstad woon de nog een vergeten dichter. Zijn werk was altijd door al le literaire tijdschriften ge weigerd en hij \Vas ook nooit naar een boekenbal geweest. Zo kwam bet dat hij inder tijd vergeten was. 's Avonds schreef hg stiekum versjes en keek naar de maan. Hij ging zodoende te laat naar bed en had doorgaans geen tijd om zich 's morgens te scheren. Zijn ontluikende baard .vas dan ook het eer ste dat door de buren werd opgemerkt. Al spoedig werd hij door de bedrijfsarts be zocht die echter geen belang rijke afwijkingen constateer de. De buren bleven echter voorzichtig en toen een van hen op een avond de jonge ling opmerkte terwijl deze de volle maan met meer dan normale affectie scheen toe te fluisteren, werd men bang De knaap werd in de 'buurt gemeden als le* hij aan een besmettelijke ziekte. En dat (EEN SPROOKJE) was ook zo. Van de critici had men kunnen leren waar toe de literatuur kan leiden. Er werd reeds gefluisterd dat hij misschien wel dichtte, maar cr waren er maar en kelen die zoiets afschuwelijks durfden geloven. Toen op een goede avond zijn beneden buurvrouw hem echter ont waarde bij het lezen van het verboden vers „Jantje zag eens pruimpjes hangen" wist ze genoeg. Snel waarschuwde ze vrienden en verwanten die zich op slinkse wijze opstel den rond de deur van het zolderkamertje. Toen men hem de maan aan hoorde spreken in vunze termen als ..Zwevende kwal in de ruim tezee", rukte men de deur open en schopte en sloeg men de jonge poëet de zeventien trappen van de woning af. Nadat men hem de stad had uitgejaagd werd hij doodge knuppeld. Zijn familie werd verbannen. De potentaat vaardigde een bevel uit waarbij dergelijke misdrij ven onmiddellijk met de strop zouden worden berecht. Hierop leefden allen nog lang en vrij gelukkig. De moraal: het heimelijk beoefenen der letterkunde wordt vaak met de dood be kocht. HANS KREUZEN. TN HET knusse Palonitheatertje ach- 1 ter het Amsterdamse Leidseplein wordt avond aan avond een voorstelling gegeven door het Lureleikabaret. Tele visiekijkers onder ons zullen zich dit vijftal jonge mensen herinneren van o.m. oudejaarsavond '62, toen zij een parodie op de figuranten uit de Gijs- brecht van Amstel gaven. Het kabaret heeft zijn naam te dan ken aan het samentrekken van de naam van de vermaarde Lorelei en de uitdrukking „In de luren leggen". De groep bestaat nu vijf jaar en is ont staan uit het duo Ben Rowold-Eric Herfst. Na verloop van tijd kwamen daar Jasperina (Herfst-) de Jong en Janine van Wely bij met de enige vrijgezel uit het gezelschap pianist Frans Halsema. O.K. en W. Het programma is dit seizoen geti teld: „O.K. en W wat uit te leggen is als de naam van het ministerie van de heer Cals. maar ook, zoals voor op het programma staat, als Onze Kleine Wereld. Het programma valt verder in deze drie delen (O.K. en W.) uiteen. In het eerste gedeelte valt vooral de meesterlijke persiflage op de sexuele voorlichting zoals die tegenwoordig wordt gegeven op. Hierin zien we alle vijf artiesten en demonstreert Lurelei de prettige teamgeest in de groep die tot uitstekend resultaat blijkt te leiden. Programmapunt vijf, het liedje ,.An- tje" is de eerste kennismaking op deze wordt beloond avond met een tekstschrijver van „bui tenaf", namelijk Jaap van de Merwe. Later voegen zich daarbij Guus Vleu gel. Wim Zaal, Ernst van Altena en Alexander Pola. Vooral Vleugel en Van de Merwe leverden fijne bijdragen, die goed in het geheel passen. Na de eerste pauze worden de kun sten en kunstjes behandeld. Hier wordt niets verzwegen en niets teveel ge zegd De eerste, die een veeg uit de pan krijgt is Neerlands „grootste bal letsoliste Sonia Gaskell"; na het bela chelijk maken van de rage van poëzie prijzen krijgt de show-journalist Henk van der Mcyden een veeg. De tekst v?.? het aa? 'ien) 0P8edragen nummer: „Wij zijn de meiden van Henk van der Meyden" is raak. Na „Show-Henk" toont Jasperina de Jong met „In de rij in de RAI" haar grote kabaretta- lent, maar het hoogtepunt van deze middenmoot is zonder twijfel „Vrien den van Veronica", een vondst van ge halte. Van het laatste programma-onder- deel noemen wc slechts het liedje van Jaap van der Merwe „Liefkozen", dat voor ons met „Vrienden van Veronica" en „Voorlichting" het beste stuk van dc avond is. Terugziende op deze paar uur in „Paloni kunnen wc het slechts betreu ren dat Lurelei aan Amsterdam gekluis terd is en niet eens naar b.v. Den Haag kan komen. Daar zitten we he laas zonder dagelijks kabaret. omdat het daar blijkbaar niet kan. Des te "i j^uaar mei xan. Des te prettiger is het dat de moed van Lure lei elke avond met een volle zaal MEINE REITSMA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 17