VERANDEREND GETIJ GEESTELIJK LEVEN.. DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD Ideale situatie Nederlands echtpaar werkt in \apan ZONDAGSBLAD ZATERDAG 2 MAART 1963 Het rapport van het Gereformeerd Sociologisch In stituut. Veranderend Getij, ziet in de huidige ont wikkeling ook positieve aspecten voor het kerke lijk leven. Zo wordt er geschreven over de taak van de kerk. In de samenleving van vroeger en zoals wij die nog vinden in dorpen en op het platteland waar weinig differentiatie en weinig massaliteit zijn, wa ren vele persoonlijke contacten. Daar was een predikant tevens voorzitter van de kiesvereniging en het schoolhoofd ouderling en de voorzitter van de vakorganisatie diaken. In een dergelijke sa menleving is de kans op vollledige zelfstandigheid van deze instellingen betrekkelijk gering. Er is vaak een onbewuste onderlinge controle van de ene organisatie op de andere. Maar als de samenleving verstedelijkt, en meer gedifferentieerd wordt dan valt juist die onder linge controle weg, omdat de persoonlijke, veel zijdige contacten steeds meer wegvallen. Maar dan kan er een gemeenschap ontwikkeld worden, die niet naast de kerkelijke aspecten ook afhanke lijk is van de standsverschillen, bepaald wordt door de dorpsadat, en andere historisch gegroeide verhoudingen. Het rapport zegt dan: „Dit wil zeggen dat het nu steeds meer enkel en alleen gaat aankomen op de integratie door het evangelie (de geestelijke ge meenschap dus). Men kan stellen dat op deze wijze de ideale situatie bereikt wordt: een kerk die zich volledig kan concentreren op haar meest essentiële functie, terwijl de andere samenlevings verbanden zich in eigen vrijheid en naar eigen aard kunnen ontplooien. De gereformeerden ook volgens dit rapport hebben er nooit naar gestreefd dat de kerk als instituut direct betrokken is bij, organisatorisch nauw verbonden is met instellingen op andere levens terreinen. Hier zulilen zeker een groot aantal vraagtekens geplaatst 'kunnen worden en dat zal in de ko mende maanden ook wel gebeuren. Het rapport dekt zich echter wel. want het schrijft: ..De moeilijkheid is evenwel, dat het evangelie vaak (nogi niet zo gepredikt wordt, dat er een inte- Sratie tot stand komt. Dan ontstaat de klacht at de kerk met haar Woordverkondiging bepaal de levensterreinen nauwelijks meer bestrijkt, dat zij de mensen in die gebieden in wezen niet meer raakt." Maar is deze klacht niet juist een natuurlijk ge volg van het heersende inzicht? Hier wordt ge sproken over de „integratie door het evangelie." Wat wordt bedoeld met dat „evangelie"? Alleen maar de Woord verkondiging? Dat gebeurt maar al te vaak. Maar is het evangelie niet veel meer? En als dat zo is kan dat wel losgemaakt worden van de uitwerking in andere levensverbanden? (Van onze kerkredactie) DINNEN de gereformeerde kerkelijke groeperingen is de organi- "•*-* satie van het landelijke en regionale kerkelijke leven niet in overeenstemming met de eisen die de huidige samenleving stelt. Zonder een aanpassing van die organisatie aan deze eisen zal de discrepantie tussen deze beide in de toekomst steeds groter worden." Deze betrekkelijk revolutionaire woorden (in de oren van sommigen althans) staan in een zojuist verschenen rapport van het Gereformeerd Sociologisch Instituut, dat de titel draagt: „Veranderend getfj." Het beschrijft de structuurveranderingen in Nederland en hun consequenties voor het kerkelijk leven. De ern stigste kritiek wordt uitgeoefend op de organisatorische opbouw van de Gereformeerde Kerken, in plaatselijke gemeenten, classes, particuliere synodes en generale synode. Het rapport constateert dat het steeds meer moeilijkheden oplevert „dat met betrekking tot de in omvang groeiende taken, waarvoor een kerkverband wordt ge steld, de beslissingen moeten worden genomen door een synode, die slechts periodiek en telkens weer in gedeeltelijk andere samenstelling vergadert. Veel van deze taken vragen immers voortdurende be zinning en veelvuldige beslissingen." Op dit punt is het rapport, waarvan zojuist het derde deel is verschenen, maar al te duidelijk. Zo schrijft het: „Allereerst dat de huidige situatie, door welk be ginsel van kerkrecht ook verde digd. op de duur onhoudbaar dreigt te worden. Dit is duidelijk te zien aan de na-oorlogse ont wikkeling binnen de Gerefor meerde Kerken. Hoewel er in het principe van kerkorganisatie geen veranderingen zijn aangebracht, is de organisatie toch op talrijke punten aangepast aan de behoef te van centralisatie en speciali satie. De nadelen van het tijde lijk karakter van de generale synode zijn enigszins verminderd, doordat nu om de twee jaar in plaats van om de drie jaar een nieuwe synode bijeengeroepen wordt. De omvangrijker worden de taak van de kerk met name van het kerkverband 'als geheel weerspiegelt zich in het toene mend aantal deputaatschappen, waarvan sommige duidelijk ten doel hebben tot een meer cen trale aanpak te komen. Tegelijker tijd worden steeds meer gespecia liseerde functionarissen als full timers in dienst van deputaat schappen benoemd. Permanent' Vragenderwijze stelt het rap- Sociologische studie over gerei, kerkelijk leven verschenen ITim Molenkamp, samen met een aantal Japanse Japanse evangelisten. De man vooraan wordt de Japanse „Billy Graham" genoemd omdat liij hel woord met zo veel vuur en gebaren weet te prediken. (Van een onzer medewerkers) Ruim vijf jaar geledeta woon den ze nog in Haarlem. Hij, Wim Molenkamp, banketbak ker, zij, Fanny Visscher, secre taresse. Intussen zijn ze ge- getrouwd. U zult hun woning echter niet in Haarlem aan treffen. Nee, de heer en me vrouw Molenkamp wonen in de Japahse stad Kobe, in een straat met een onuitspreek bare naam. Zij hebben alle zekerheid die ze hier in Nederland hadden vaarwel ge zegd, zijn naar Japan ver trokken en proberen nu met zeer bescheiden middelen maar met goede resultaten, het evangelie te brengen aan de Japanners. De heer Molen kamp, gereformeerd van huis uit, was ook zeer actief de grote actie van Bob Pierce „Kruistocht voor Christus", die in Japan met zoveel succes ge voerd is. Maar deelnemen aan dergelijke grote manifestaties behoort niet tot het dagelijks werk van de heer en mevrouw Molenkamp. Te genover hun huis in Kobe, zomaar aan de straatkant, staat een tem peltje. Elke morgen zien zij daar Japanners in de rij staan om te offeren. Zij brengen hun gaven, waaraan een kaartje is beves tigd. Daarop staan hun wensen en verlangens. Misschien zullen de goden gunstig worden ge stemd zo denken ze, zodat hun werk op de pasbegonnen dag zal slagen. Dit is nu het arbeidster rein van de heer en mevrouw Molenkamp. Ze lopen op de men sen toe om met hen te praten en hen te vertellen van de echte God, van Jezus die heus geluk brengt. „En elke keer opnieuw worden we getroffen door de verbijsteren de leegte van die bidders en die offeraars, die zojuist hun gods dienstige plichten hebben ver- vervuld". zo vertelt Wim Molen kamp. „Het zijn mensen, die al leen maar leven in een voortdu rende angst voor hun goden, die ze vooral mild moeten stemmen door hun zoveel mogelijk toe te stoppen. Misschien dat ze dan ge- Ook Japan weet hoe er reclame gemaakt moei worden en de Ja panse kerken hebben dit kennelijk goed afgekeken. Met een groot kruis wordt een evangelisatiesamen komst aangekondigd. luk krijgen in hun leven of in hun zaak. Misschien... Las een boek „Waarom we nu juist Japan ge kozen hebben tot ons werkter rein?" herhaalde de heer Molen kamp, toen we hem vlak voor het vertrek van het echtpaar deze vraag stellen. „Ja, nu verwacht u misschien een verhaal over een plotselinge roeping of iets mys tieks. Maar dat was het helemaal niet Ik las een boek over Japan, daarin stond ook iets over gods dienst. De tachtig miljoen Japan ners kennen vrijwel alleen het afgodendom van het Shintoïsme Kijk, en dat liet me niet los. Daar moest ik aan denken als ik in Haarlem in de kerk zat. Daar woonden mensen die het evangelie nog nooit gehoord hadden. Het grote verschil op godsdienstig ge bied tussen ons Nederlanders hier en het volk van Japan begon me te benauwen." Nadat ze het besluit genomen hadden naar Japan tc gaan om er te prediken moesten nog vele moeilijkheden opgelost worden. De heer Molenkamp kreeg in En geland een opleiding die niet al leen theologie omvatte maar ook volkseigcnschappen. Ook de taal bleek nog een grote moeilijkheid, die echter langzaam en moeizaam maar zeker overwonnen werd. Minderwaardig Eenmaal in Japan moesten ze wennen aan de zeden en gewoon ten van het land. Zij ontdekten dat je bij het huren van een huis een paar duizend gulden sleutel- geld op tafel moet leggen. Dat je als vrouw toch eigenlijk maar een minderwaardig schepsel bent dat op moet staan in de bus voor een jongetje of een man. Ja die ei genlijk niet samen met haar man op straat kan lopen, omdat dat wordt beschouwd als de eigen schap van een dame die het met de goede zeden niet al te nauw neemt. Al deze moeilijkheden vielen in het niet bij de dankbaarheid van de Japanse christenen en de bui tenlandse zendelingen, die vol ver langen hadden uitgezien naar de komst van hun twee Nederlandse collega's. Men ging aan het werk. Adver tentiecontracten werden afgeslo ten. Elke zondag lezen de Japan ners nu tussen de aankondigingen van bioscoopprogramma's de bood schap van Jezus, recht op de man af. De brieven hierop blijven niet uit. Contacten worden gelegd. Zelfs de Japanse radio en televi sie werd een evangelisatiemiddel. Mevrouw Molenkamp, die in Ne derland reeds veel zong tijdens in terkerkelijke evangelisatiebijeen- komsten, werd verzocht voor ra dio en tv. te zingen. Zij koos voor haar repertoire eenvoudige geestelijke liederen in het Japans. Kruistocht Door al dit werk kwamen de heer en mevrouw Molenkamp in contact met christenen van ve lerlei nationaliteit. Japanners, Amerikanen, Nederlanders, Aus traliërs. Gezamenlijk gingen ze er toe over om samenkomsten te houden en lectuur te versprei den. „Maar de ontroerendste en meest interkerkelijke manifesta tie van het christendom, die Ja pan ooit gekend heeft, was wel de „kruistocht voor Christus", vindt de heer Molenkamp. Leden van ruim 34 buitenlandse protes tantse kerkgenootschappen heb ben deze manifestatie mogelijk gemaakt Voor de nazorg die een steeds grotere omvang aanneemt, is nu een eenvoudige theologische school opgericht. Hier worden Japanse jongens, die enkele maanden ge- port dan: „Of dc oplossing ge zocht moet worden in een per manente synode, eventueel or gaan van de synode of op andere wijze, kan hier niet aangegeven worden. Hier willen we alleen op de noodzaak van bezinning wij zen, opdat de kerk in dc stroom versnelling waarin zij ook ten aanzien van de organisatie ver keert, de goede koers kan be houden." Ongetwijfeld is dit een gedeel te uit dit uitgebreide rapport dat in de komende weken bijzondere aandacht zal krijgen in de kerke lijke pers en dat straks op de synode, die voor het eerst in mei bijeenkomt, zeker de tongen los zal maken. Reeds twee delen van dit rapport waren vorig jaar ver schenen. In het eerste deel werd een overzicht gegeven van de hui dige situatie, met berekeningen over de toekomstige kwantitatie ve ontwikkeling van de Nederland- werd een inventarisatie opgemaakt van de bestaande ontwikkelings plannen en verwachtingen voor de landsdelen, de provincies en de regio's. Maar eigenlijk zat men in de kerk in het bijzonder te wachten op dit derde deel. Daar in zijn twee hoofdstukken opge nomen namelijk .Algemene so ciale implicaties van de struc tuurveranderingen in Nederland," en „De consequenties van de' structuurveranderingen voor het kerkelijke leven". De opdracht werd indertijd voor deze studie verstrekt door de ge nerale synodes van de Gerefor meerde Kerken, de Christelijke Gereformeerde Kerken en de Ge reformeerde Gemeenten. Het ele ment van de Gereformeerde Ker ken overweegt toch wel bijzon der sterk. Naar inhoud is dit rap port toch wel in de eerste plaats waardevol voor die kerken. Van praktische waarde bevat het rap port tenminste bijzonder weinig voor de beide andere kerkver banden. Het geheel is in een wat droge dissertatie-stijl gegoten en geeft een stijve indruk, maar we hebben niet de indruk dat het rapport daarom door velen onge lezen terzijde zal worden gelegd. Het bevat bijzonder veel materi aal en het zal zeker ijverig be studeerd worden. Splitsing Enkele pagina's van het rapport worden ook gewijd aan de vraag wat er moet gebeuren met de grote-stadskerken, die onhandel baar groot zijn geworden. Het rapport zegt: „Aangezien het om de afzonderlijke wijkgemeenten gaat. kan men stellen dat een kerksplitsing pas dan zinvol is, althans volledig aan haar doel be antwoordt. indien het mogelijk is alle binnen een gemeente be staande wijken volledige zelfstan digheid te geven." Het rapport geeft toe dat dit in de praktijk zeer moeilijk is; „De historisch gegroeide situa tie, waarbij met name het aan tal en de plaats van de kerkge bouwen van belang is, laat in leden nog nooit van God hadden gehoord, opgeleid tot evangelis ten. Zij voelen zich geroepen om het grote geluk dat hun deel werd, uit te dragen aan hun land genoten. Het gezelschap docenten bestaat niet uit mensen met voor name titels; naast de heer en mevrouw Molenkamp werken er Amerikaanse en Australische zen delingen. de regel niet toe verder te gaan dan splitsing in gemeentendie uit twee of drie wijken be staan,... Hiervan nu hebben wij het idee, dat dit geen oplossing is. Weliswaar zijn de gemeen ten niet zo groot meer en dat heeft ontegenzeggelijk voorde len, maar men moet wel be denken dat er slechts een gra dueel verschil is tussen kerken met twee of drie wijken en b.v. kerken met bijvoorbee'd zes of acht wijken en dat in zulke ge meenten het vraagstuk van de zelfstandigheid der wijkgemeen ten in principe is blijven be staan." Gemeenschap Voor echte gemeenschap is een wijkgemeente een goede basis, maar daarvoor zal men zijn oog toch vooral moeten richten op veel kleinere eenheden. Op dit punt blijft de vraag op welke wijze. Het rapport wil deze vraag niet beantwoorden, maar geeft wel een aantal mogelijkheden aan. Al te enthousiast over buurtkringen zijn de samenstellers niet. Belangrijk is ook dat elke kring toch ook een eigen opzet en doel moet heb ben en dat een dergelijk doel be perkt moet zijn. Daardoor wordt de buurtidee verbroken, want ie mand uit de eigen buurt zal zich misschien maar weinig interesse ren voor het doel dat de kring in zijn eigen omgeving zich ge steld heeft, maar zal wel interes se hebben vopr de opzet van een andere kring elders. Het rapport wijst er op hoe in het verleden, kort na de oorlog geprobeerd is de wijken van een stad tot een homogene eenheid te maken. Dat is in wezen geheel mislukt. Huisbezoek Het rapport roept ook op tot be zinning op het huisbezoek. Een onderzoek van het G.S.I. heeft geconstateerd dat althans bin nen de Gereformeerde Kerken het huisbezoek in zijn huidige vorm bij een zeer groot gedeelte van de kerkleden in discrediet is geraakt en dat het binnen die kerken nog maar zeer gebrekkig functioneert. De oorzaak ligt niet in het ge brek aan toewijding van de kant van de ouderlingen, of aan een gebrek aan verlangen bij de ge meenteleden deze- schijnen er nog meer dan ooit naar te ver langen. Volgens het. rapport moet de oorzaak primair gezocht wor den in de vorm waarin deze pas torale arbeid wordt verricht. De ze is immers gericht op de gezins collectiviteit. zoals het rapport het noemt. (Gedoeld wordt natuurlijk op het gezin in zijn geheel, va der. moeder en de kinderen). Maar de behoefte gaat veeleer door de maatschappelijke ont wikkeling in de richting van een individueel gericht pastoraat. Een bezwaar noemt het rap port ook dat het huisbezoek door twee personen wordt gebracht. Er moet een vertrouwelijke sfeer kunnen ontstaan en deze schijnt voor vele mensen moeilijk te vin den zijn in een huisbezoek van twee ouderlingen. De vraag naar huisbezoek door één persoon blijkt zeer groot te zijn. Een derde bezwaar van het huisbezoek wordt het feit ge noemd dat het meestal één huis bezoek per jaar betreft en dan nog na afspraak. Dit geeft het huisbezoek een formeel karakter „dat waarsohijnlijk schade doet aan een zinvolle vervulling van de pastorale zorg in deze tijd." De architecten zoeken reeds lang naar nieuwe vormen voor de kerkgebouwen en honderden nieuwe kerken getuigen ervan. In een zojuist verschenen rapport roepen sociologen ook hetzelfde. Daar gaat het om een verandering die minder gemakkelijk te fotograferen is, maar veel grotere consequenties kan hebben. die behoefte heeft én op elk moment geholpen kan worden. Predikanten Het rapport constateert dat de behoefte aan „beroepskrachten" in het kerkelijke leven in de toe komst zeker niet geringer zal worden. Daar komt bij dat er een stijgende „vraag" en een dalend „aanbod" is. De gevolgen van deze situatie worden, vooral bin nen de huidige organisatie bijzon der ernstig genoemd. Er worden in dit gedeelte heel wat getallen verwerkt. Het is zeker dat per jaar tot 1966 52 predikanten nodig zullen zijn in de Gereformeerde Kerken. Voor de Christelijke Gereformeer de Kerken zijn er per jaar dan 12 nodig. In de volgende periode van 1966 tot 1977 zijn er wat min der nodig namelijk respectieve lijk per jaar 47 en 5, daarna in de volgende periodes van vijf jaar stijgt het aantal weer bij de Gereformeerde Kerken, maar blijft het by de Christelijke Gere formeerde Kerken gelijk, name lijk 5. Tussen 1971 en 1976 heb ben de gereformeerden per jaar 55 en in de volgende vijfjarige periode 56 predikanten nodig. Als oplossing wordt gezegd dat in de eerste plaats gestreefd kan worden naar een verhoogd „aan bod". Maar wordt dit niet ver wezenlijkt dan kan een structu rele verandering van het kerke lijke leven en de kerkelijke ar beid noodzakelijk worden. Aan de eerste oplossing wordt de voor keur gegeven, maar in praktijk kan het noodzakelijk worden de oplossing gedeeltelijk in de twee de richting te zoeken: „We heb ben de indruk dat de kerken op den duur niet kunnen ontkomen aan de tweede oplossing, indien men tenminste niet met grote, permanente lancunes in de ker kelijke arbeid wil komen te zit- gaat in op talrijke andere aspec ten van het kerkelijke leven. Niet helemaal nieuw, maar wel op- i merkelijk is dc constatering dat I de Gereformeerde Kerken typi sche middenstandskerken aan het worden zijn, en ook dat met na me binnen deze kerken er een sterke tendens is om op de maat schappelijke ladder te stijgen. Juist daarom wordt gewaar schuwd tegen de gedachte van de para-parochie, dus gemeenten voor bepaalde categorieën van de bevolking. Het rapport ziet daar een gevaar in omdat dergelijke parochies de situatie in wezen verergeren, omdat de bestaande kerk onherroepelijk nog eenzijdi ger wordt. Het rapport besluit dan ook met de woorden: Juist in deze kritieke situatie blijkt vaak dat de kerk voor een groot deel het stempel draagt van de midden groepen, waardoor het voor de randkerkelijken (en uiter aard voor hen die geheel buiten de kerk staan) niet alleen en misschien zelfs niet in de eerste plaats het evangelie is dat ergernis oproept, maar de verbin ding van het evangelie met een bepaald denk- en leef patroon. Het lijkt ons dat deze verbinding voorwerp moet zijn van een kritische bezinning vanuit de kerk zelf, voordat men tot een oplossing van de bestaande problematiek komt." ten." „De honger naar de blijde Studie zal moeten uitmaken boodschap blijkt echter zo groot jn welke richting de oplossing U zijn (lat al on.e moeiten an gezocht moet worde„, De zorgen ruimschoots beloond wor- den". Is het oordeel van de twee V1er\stellers denken echter zelf Nederlanders, die oprecht hopen in "e richting van een „latente dat hun werk in Japan ook vrucht pastorale zorg Daarmee be- zal dragen. doelen zij een zorg aan ieder vat reeds honderd foliovellen. Het Sfandskerk Alleen dit laatste zojuist ver- Veranderend Gety, Struc tuurveranderingen in Neder land en hun consequenties voor het kerkeiyke leven. Deel I. II en III. Uitgave van de Stichting Gereformeerd Sociologisch Instituut, Am sterdam. Prys 10, Niet Rusland of China, maar het internationale com munisme Vrije wereld geen willoos slachtoffer ALS communisme slaverny is, betekent dit, dat de hele wereld deze weg van slavernij zal opgaan. Hoe sneller het ge beurt, hoe liever". Aldus de Russische premier Chroesj- tsjef, enkele dagen geleden in een verkiezingsredevoering in het Kremlin. Hoe hij wil berei ken, dat dc hele wereld die weg zal gaan bewandelen, heeft hij er niet bij verteld. Het heeft dus zin, eens om ons heen te kijken. Misschien kunnen we dan be speuren. welke methoden de Rus aanwendt om zijn doel te bereiken. We komen dan al spoedig tot dc ontdekking, dat we niet alleen met de Russische premier te maken hebben, maar dat we ln steeds grotere mate rekening moeten houden met zijn communistisch Chinese ri vaal, Mao Tse Toeng, of wie er dan ook ln Peking dc la kens voor het uitdelen heeft. Want dc vrije wereld ziet zich geplaatst tegenover het inter nationale communisme, dat zich in dc wereld in allerlei gedaan ten kan voordoen. Hoogtepunt We mogen dus beginnen vast te stellen, dat het voor de lan den van de vrije wereld weinig of niets uitmaakt, wie als over winnaar tevoorschijn treedt uit het zogenaamde ideologische conflict tussen de Sowjetunie cn communistisch China. Welke naam men voor dit gigantische krachtenspel ook mag verzinnen om de ware aard van de moei lijkheden tussen beide commu nistische grootheden te verber gen: we hebben hier zonder meer te doen met een strijd om de leiding van het internationale communisme. Het heeft er alles van weg, dat deze machtsstrijd pas zijn hoogtepunt zal bereiken, als dit Internationale communisme met de vrije wereld heeft afgere kend. Ook Chroesjtsjef houdt rekening met deze mogelijk heid, getuige zijn ontboeze ming, dat „als het kapitalisme begraven zal worden, de Sow jetunie en communistisch China samen dc laatste schep aarde op het graf zullen werpen"» Wisselend De westelijke landen en in het bijzonder dc Verenigde Staten zullen er dan ook goed aan doen, zich niet te laten beïn vloeden door het verloop van de machtsstrijd tussen de Sowjet unie en communistisch China. Wanneer de tegenstellingen ver der toenemen is er geen reden, verlicht adem te halen en alleen om die reden toenadering tot dc Sowjetunie te zoeken. In het om gekeerde geval mag een ogen schijnlijke verzoening tussen de Russen en dc Chinezen geen aanleiding geven tot een golf van teleurstelling, die een ver lammende uitwerking op de vol ken van de vrije wereld zou kun nen hebben We dienen er rekening mede te houden dat (zoals in dc afgc lopen weken het geval was) de betrekkingen tussen 5Ioskou en Peking een voor de buitenstaan der zeer wisselend karakter zul len hebben, dat dc mogelijkheid van een (tijdelijke) verzoening niet uitgesloten is, maar dat de ze steeds slechts als een wapen stilstand in dc grote machts strijd mag worden gezien. Grote taak Nu zal men zich afvragen, wel ke betekenis moet worden ge hecht aan de opmerking, dat de machtsstrijd tussen dc Sowjet unie en communistisch China pas zijn hoogtepunt zal bereiken, als het internationale communis me met de vrije wereld heeft afgerekend. Uit de wijze, waar op deze conclusie is geformu leerd zou men kunnen opmaken, dat die afrekening met de vrije wereld een onvermijdelijke zaak zou zijn. Dat laatste is echter bepaald niet het geval, behoeft dit niet te zijn en mag het ook niet zijn. Wel is het op be trekkelijk korte termijn gezien het streven van beide com munistische grootheden. Want beide doen zij alles wat in hun vermogen ligt om de vrije we reld onder de slavernij van het communisme te krijgen, Aan deze vrije wereld en met name aan de landen van wat we het Westen noemen de taak. zich niet als willoze slachtoffers door hun belagers te laten hyp notiseren en intimideren. Wedijver ven met een Russisch Cuba ge noegen te nemen uit vrees voor een door brute Chinezen beheerst Cuba. Als hij straks niet voor een voldongen feit wil staan, moet hij Chroesjtsjef nu aan het verstand brengen, dat hij Cuba met rust moet laten. Wetenschap Dat hij daarbij met de nodi- ge voorzichtigheid en bedacht zaamheid te werk gaat is be grijpelijk. Maar dat hij daar mee zou kunnen volstaan, als de Russische premier er zich niet aan zou storen, zou beslist on juist en niet verantwoord zijn. Ook Chroesjtsjef weet. dat de Chinese communisten hem in een positie willen manoeuvreren waarin hij zich genoodzaakt zal gevoelen, een aanval met kern wapens op het Westen te doen. Dat is een van de belangrijkste punten in het conflict tussen communistisch China en de Sow- S'etunie. En de bevestiging van iet standpunt, dat hij geen oor log met kernwapens wenst te riskeren, gaf Chroesjtsjef op de monstratieve wijze, toen hij vo rig jaar hals over kop de voor waarden van Kennedy met be trekking tot de Russische raket bases e.d. op Cuba accepteerde. De Russische premier wist, dat Amerika in staat was, met zijn kernwapens dc Sowjetunie tc vernietigen. Hij weet sinds dien ook, dat liet cr ook toe be reid Is, als het daartoe gedwon gen zou worden. Aan de verschillende fronten ln de wereld, waar de koude ooriog in alle felheid voortduurt wedijveren Russen en Chinezen met elkaar om hun invloed t*. vergroten. Dat is het geval op Cuba en in andere Latijns-Ame rikaanse landen, op het Afri kaanse continent, in het Midden oosten en in de rest van Azië, om over Europa nog maar te zwijgen. Sinds de ontmaskering van het verraderlijke optreden van Chroesjtsjef in de Cubaan se kwestie is dc Chinese invloed op het eiland en in verschillen de Latijns-Amerikaanse landen sterk toegenomen. De mogelijk heid, dat zij op Cuba nog eens de leiding van de Russen zullen overnemen, is zeker niet uitge sloten. Dan komen de Verenigde Sta ten In een nog moeilijker cn ge vaarlijker positie tc verkeren, dan thans reeds het geval ls. Kennedy kan zich niet veroorlo Mogelijk De landen van de vrije we reld moeten alles doen wat in hun vermogen is, het interna tionale communisme, met zijn rivaliserende stromingen, ner gens een kans van slagen te geven. Dan is de zaak, waar voor zij strijden (naar de mens gesproken) niet hopeloos. Er is per slot van rekening in de Sow jetunie het een en ander ver anderd sedert de dood van Sta lin. En al is de doelstelling van het internationale communisme dezelfde gebleven en zijn wat de Sowjetunie betreft slechts de middelen veranderd, waarmee dat doel moet worden bereikt, de mogelijkheid, dat zich op de lange duur wezenlijke verande ringen gaan voltrekken, mag niet worden uitgesloten. Ook is het geen uitgemaakte zaak, dat China onvermijdelijk onder communistische heer schappij zal blijven. En zelfs wanneer dit laatste wel het ge val zou zijn, ls er nog altijd een kans op wijzigingen in de hoge re regionen, die kunnen bijdra gen tot vermindering van de spanningen in de wereld. Strohalm Het zou echter verkeerd zijn, thans reeds uit tc gaan van der gelijke mogelijkheden bij het vaststellen van de wijze, waarop het internationale communisme tegemoet moet worden getreden. Dan zou men zich aan een stro halm vastklampen en een zeke re ondergang tegemoet gaan. Vandaar dan ook, dat de houding van de Franse president met be trekking tot de toekomst van Europa, zo betreurenswaardig is. Het is duidelijk, dat een derge lijk optreden koren op dc rode molen van het internationale communisme is, dat funeste ge volgen zou kunnen hebben, als de Europese partners van Frank rijk er geen stokje voor zouden steken. En zo is de vrije wereld vol van grote en kleine proble men, die de onderlinge verdeeld heid in de hand werken en het internationale communisme tel kens weer nieuwe kansen bieden. Een onderschatting van het ge vaar, waaraan zij afzonderlijk en collectief zijn blootgesteld, weer houdt vele landen er van, mede te streven naar een zo groot mo gelijke eenheid en een zo hecht mogelijke samenwerking, die de belangrijkste afweermiddelen te gen het agressieve communis me zijn. Uitkomst De wereld is in beweging, zo wel voor als achter ijzeren en bamboe-gordijnen. Vaak aan het oog van de wereld onttrokken speelt zich een gigantische machtsstrijd af, waarvan de uit komst onzeker is en die de nodi ge spanningen met zich zal bren gen. We zullen de vrede tevergeefs hier beneden blijven zoeken. Slechts wanneer wij onze blik naar boven geslagen houden en ons blijven realiseren, dat de komst van Gods Koninkrijk ln deze wereld zich wel eens anders kan voltrekken dan wij denken, zullen wij de problemen aan kun nen, waarvoor we dagelijks op deze aarde geplaatst zullen wor den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14