Nieuwe Leidse Courant Chroesjtsjef blokkeert het kernstopakkoord Franse verwijten aan Nederland Kraaien gaan zwarte tijd tegemoet r Beslist niet meer dan drie inspecties Gesprek in New York N ederland-Indone sië Zeven poliopatiëntjes in Betuws dorp Eén richting op Westerschelde? DondtrJas 28 februari 1963. 43.tr jaarpang SCHOENMAKERS klagen OVER DE WINTER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastlgh ij ghebUvM»' j Zie pagina 2 mijn hert in teghenspoe!" Postbus 76 -^Abonnementsprijzen CHROESJTSJEF ..twee, hooguit drie.... CHROESJTSJEF heeft gisteren radicaal een eind gemaakt aan de illusie, dat binnenkort overeenstemming zal worden bereikt over een verdrag tot het verbieden van proeven met kernwapens. Men kan volgens de Rus sische premier onmogelijk van de Sowjetunie verwachten, dat zij haar aanbod voor twee of drie inspecties per jaar zal verhogen. Kort tevoren had Tsarapkin als Russisch woordvoerder op de ontwapeningsconferentie te Genève geconstateerd, dat de Verenigde Staten op dit ogenblik geen belangstelling hebben voor een verdrag voor het staken van kernproeven. Het Amerikaanse voorstel, niet minder dan zeven inspecties ter plaatse per jaar te houden, zou in feite maar „gesjacher en geen werkelijk onder handelen" zijn. Ook Chroesjtsjef beschuldigde de Amerikanen er van het sluiten van een kernstopverdrag te willen verhinderen. Deze opmerkingen deden het groeiend gevoel van pessimisme in Genève toenemen. De Amerikaanse onderhandelaar stelde voor de besprekingen te ver leggen naar de subcommissie van de drie kemmogendheden, de Ver. Sta ten, Engeland en de Sowjetunie. Deze De Indonesische vaste vertegenwoordiger bij de" Verenigde Naties te New York, de heer Palar, heeft gisteren een bezoek gebracht aan zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. C. W. A. Scnürmann. Zij hadden een half uur lang een onderhoud over de bereidheid, waarvan Indo nesië blijk heeft gegeven tot hervatting van de diplomatieke be trekkingen met Nederland. Naar verluidt is dit geschied op verzoek van de heer Palar. Van goedingelichte zijde werd verno men, dat de heer Palar niet nader heeft aangeduid, wanneer men in Indonesië met dit herstel zou kunnen beginnen. Ook noemde h« niet de naam van een mogelijke zaakgelastigde. Nederland blijft ervan uitgaan dat het initiatief dient uit te gaan van Indonesië, dat ook de betrekkingen verbrak. In kringen die nauwe betrekking* Nieuws in één oogo Chroesjtsjef heeft een streep gehaald door het kemstopoverleg, dat in het kader van de ontwape ningsconferentie te Genève wordt gevoerd. Hij wil be slist niet meer dan twee of drie inspecties ter plaat se per jaar op Russisch grondgebied toestaan. De Amerikanen, die hun eisen al tot een minimum had den gereduceerd, menen met niet minder dan zeven inspecties genoegen te kunnen nemen en willen eerst nog weten, wat de Russen onder inspecties verstaan. De Indonesische verte genwoordiger bij de Ver. Naties, Palar, heeft giste ren contact gezocht met zijn Nederlandse collega, mr. Schürmann om hem in kennis te stellen van de Indonesische bereidheid, te komen tot het herstel van de diplomatieke betrek kingen met Nederland. Van Nederlandse zijde heeft men intussen laten doorschemeren, dat de eer ste stap van Indonesische zijde dient te komen, om dat het ook Indonesië is geweest, dat de banden met Nederland eenzijdig heeft verbroken Amerika heeft bij mon de van Livingston Mer chant. de speciale afge zant van Kennedy, in de permanente NAVO-raad in Parijs zijn plan voor een multinationale NAVO- kernmacht ontvouwd en de veertien bondgenoten ge vraagd naar hun mening over de wijze, waarop het denkbeeld het best kan worden verwezenlijkt. De Franse afgevaardigde nam niet aan het debat deel. Amerika en Rusland zullen de verkennende be sprekingen over de Ber- lijnse kwestie hervatten. Chroesjtsjef nam enkele weken geleden het initia tief tot nieuwe „peilin gen". Kennedy is bereid, de mogelijkheden na te gaan die er zijn voor se rieuze onderhandelingen. Het gesprek zal in eerste instantie gaan tussen Rusk en de Russische ambassa deur Dobrymn. De Franse ambassadeur in ons land heeft in een lezing voor een gezelschap Delftse studenten gezegd, dat Nederland zijn kracht en invloed onderschat als het meent, in de E.E.G. een negatieve houding te genover Frankrijk tc kun nen aannemen Deze lezing heeft in Den Haag wrevel opgewekt, omdat men uit latingen als deze voor een ambassadeur ongepast acht. onderhouden met de Nederlandse dele gate verklaarde men, dat de ontmoe ting niet duidt op een grote vooruitgang sedert in oktober 1962 Soekamo liet weten, dat hij bereid was tot hervatting van de betrekkingen. Te Djakarta daarentegen heeft de vice-minister van buitenlandse zaken, Soewite Koesoemowidagdo, verklaard dat er geen belangrijke hinderpalen meer zijn voor een spoedige hervatting en dat Indonesië zal trachten de betrekkingen zo spoedig mogelijk weer aan te knopen. Zakenman gearresteerd Fietser doodgereden en laten liggen... Een Nederlandse zakenman is dins, dagavond aan de Nederlandse grens bij Zelzate gearresteerd, nadat hij had be kend een wielrijder aangereden te lieb- ben, zo heeft de Belgische politie mee gedeeld. Hij werd geïdentificeerd als de 50-ja- rige E. de S. uit Sas van Gent. Volgens de politie had de Belgische douane aan de grens gemerkt dat een stuk van een fiets aan zijn wagen hing. Hij zei eerst van niets te weten, maar nadat de douaneambtenaren een ver klaring vroegen voor zijn gebroken voorruit, bekende hij een wielrijder te hebben aangereden. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is gevonden langs de weg van Zelzate naar Wachtebeke. Volgens de politie is het slachtoffer waarschijnlijk ter plaatse gestorven, nadat hij met zijn hoofd tegen de voorruit was geslagen. Zeven arbeiders bedwelmd Bij de N.V. Kunstzydespinnerij Nyma \n Nijmegen zijn vanmorgen zeven ar beiders buiten bewustzijn geraakt, toen ze bezig waren een machine-onderdeel te reinigen, waarin zich zwavelzuur be vond. Toen dit vermengd werd met na- ttriumsulfide. vormde zich zwavelwater- 6tofdamp. Vier arbeiders moesten in een zieken huis worden opgenomen. Een van hen kon spoeodig naar huis terugkeren. De toestand van de overige drie is niet zorgwekkend. Burg. van Meppel zwaar gewond Gistermiddag zyn de burgemeester van Meppel, prof. mr. A. Kleijn. wethouder F. Furda en de heer R. Gerssen, directeur van de Technische dienst in Meppel, stig gewond geraakt bij een auto-ongeluk op een kruispunt in Beilen. Zij zijn opge nomen in een ziekenhuis te Meppel. De heer Gerssen bestuurde de auto van de burgemeester. Het gezelschap kwam uit de richting Assen toen een uit richting Beilen naderende autobus geen voorrang verleende. Bij de botsing werd de perso- nenauto volledig vernield. Op een scheepswerf te Krimpen a/d Lek is gisteren de giek van een schip losgeschoten en naar beneden gevallen, waardoor de 32-jarige ongehuwde R. Ver hoef uit Krimpen a/d IJssel werd ge raakt. Met inwendige kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis in Rotterdam vervoerd, waar hij is overleden. zou dan veelvuldig ver slag aan de ontwapeningscommissie moeten uitbrengen. De Sowjetunie verzette zich echter tegen dit voor stel, omdat zij zich niet in details wil verliezen. Bovendien blijven de Russen weigeren, het Westen mede te delen wat zij precies verstaan on der „inspecties". Eerst moeten de westelijke landen zich neerleggen bij een jaarlijks maximum van drie In specties ter plaatse, zoals door de Sowjetunie is voorgesteld, hetgeen de Amerikaanse afgevaardigde, Wil liam C. Foster een onaanvaardbaar Russisch ultimatum noemde. (Voor vervolg zie pag.9) Net echt maar in meer dan één opzicht ook niet meer dan nét echt. Een lentetuin vol bloemen, midden in deze eindeloze winter? Jawel, maar alleen in het RAI- gebouw te Amsterdam, waar van daag de achttiende internationale huishoudbeurs werd geopend). Het is er goed schaftenzo te zien. En de zonnebaadster? Een etalage pop. „Moc/ehuis- Ni kita Chroesjtsjef is toch wel goed roor zijn volk. Want hoe hoop vol ziet de toekomst voor de Russen er uit, nu Nikita heeft beloofd: „Over enkele jaren zul- len jullie niet alleen 'n zondags- 1 pak hebben, maar tenminste drie kostuums voor verschillen- de gelegenheden". Drie kos tuums. En dan al over enkele jaren. Hoe heerlijk voor een volk, te weten dat zijn premier nachten wakker ligt over een zwart of een donkerblauw pak voor Iet wel de gehele natie. Over bijpassende schoe- i heeft hij niets gezegd. Maar i kan zich indenken, dat Ni- kita liever niet meer aan schoe- nen denkt, na zijn shoe-show in het gebouw van de Ver. Naties, j Al is het dan waar, dat kleren de man maken, ook op het gees telijk welzijn van de Russen ziet modehuis Nikita toe, want hij heeft ook nog gezegd: „Denkt er wel aan, dat het goed- gekleed-gaan niet het belang- rijkste is in het leven". Geen „creatieve verbeeldingskracht" De Franse ambassadeur in Neder land, graaf de Crouy-Chanel. heeft in een lezing voor een gezelschap Delftse studenten verklaard, dat Nederland zijn kracht en invloed zou onderschatten als het een negatieve houding zou blijven aannemen in de E.E.G. Als men uit de huidige im passe wil komen zal men er zich rekenschap van moeten geven dat het leveren van kritiek en het ver oordelen zonder maat te houden, tot niets kan leiden. De ambassadeur vroeg zich af of het geen tijd werd dat Nederland „crea tieve verbeeldingskracht" ging tonen. Do graaf vroeg zich ook af op welke grond den men in Brussel had kunnen verkla ren dat de besprekingen op het punt stonden te slagen, Op het ogenblik dat de Engelse delegatje de landbouwpoli tiek voor 1970 accepteerde, verwierp de Britse nationale boerenbond die po- Inenting op grote schaal? (Van onze speciale verslaggever) TN de Betuwse gemeente Kesteren zijn vanmorgen alle beschikbare krachten van gemeentewerken ge- recruteerd om huis aan huis een circulaire te bezorgen, die door de burgemeester, de gemeente-secreta ris en de drie plaatselijke artsen is ondertekend. In het rondschrijven, dat in overleg met de inspecteur litiek eenstemmig. En dat was op 21 januari, acht dagen na de persconferen tie van generaal De Gaulle, aldus de ambassadeur. Hij verklaarde met nadruk, dat Frank rijk te goeder trouw over de Britse toe treding had onderhandeld. Anders had het immers vorig jaar eenvoudigweg die toetreding bij voorbaat onmogelijk kun nen maken door het voorstel van een politieke unie te aanvaarden. Ook de perschef van de C.D.U. van kanselier Adenauer heeft nogal wat kri tiek op de houding van Nederland én van Italië met betrekking tot de asso ciatie van de 18 Afrikaanse landen. De perschef vindt het begrijpelijk dat de mislukking van Brussel kwaad bloed heeft gezet, maar vindt het even onbe grijpelijk dat hierop wordt gereageerd met eon stopzetting van de activiteit op andere gebieden van de E.E.G. Het Nederlandse standpunt is nog eens uiteengezet door een woordvoer- voor de volksgezondheid is opge steld, wordt in het belang van de volksgezondheid aandacht gevraagd voor de polio-golf, waardoor de plaats getroffen is en die al zeven kinderen tot patiënt heeft gemaakt. Bij enkelen zijn reeds verlammings verschijnselen opgetreden. Alle slachtoffertjes zijn naar Wagenin- gen overgebracht, waar ze in het gebouw ziekenzorg verpleegd wor den. In de circulaire wordt de vrees geuit, dat nog meer kinderen in de gemeente Kesteren door polio getroffen zullen wor- sn hierdoor het grote gevaar lopen blijvende invaliditeit. Deze vrees wordt gevoed door de gedachte, dat de kinderverlamming zich ver buiten de deze ziekte gevaarlijke maanden (zomer, vooral in augustus) heeft ge openbaard. Bovendien door de merk aardige omstandigheden dat het thans inter is en polio de neiging heeft zich warm, of althans warmer weer uit breiden. Ook om andere redenen is de bezorgd heid in Kesteren, dat 5700 inwoners telt, aartoe ook de plaats Opheusden be hoort, begrijpelijk. Landelijk gezien is het namelijk de enige haard, waarvan in de afgelopen maanden kan worden ge sproken. Het enige andere geval van kinderverlamming is in Andelst bij Zet ten gesignaleerd, een plaats, die overi gens slechts een kilometer of vijftien Kesteren afligt (zuiver administra tief behoort een van de zeven gevallen Dodewaard thuis, doch het betreffen de gezin heeft al zijn activiteiten op Op heusden gericht). SCHOLEN Volgens de doktoren Budding en Jon ker, die we gisteren op het gemeentehuis van Kesteren spraken, veroorzaakt het virus een darminfectie. Op alle scholen zön dan ook stringente hygiënische voor zorgsmaatregelen genomen. Het onder- wijzend personeel is geïnstrueerd er op toe te zien dat de toiletten brandschoon worden gehouden. Alle leerlingen, die ervan gebruik maken, dienen voorts de handen met zeep te wassen. „Nee. er zijn nog geen scholen ge sloten", verklaarde dokter Jonker. „Het vreemde is, dat er van sporadi sche gevallen moet worden gesproken, met andere icoorden: een samenhang is er niet. Zodra zou blijken dat er be smetting optreedt, worden in overleg met volksgezondheid, natuurlijk de nodige isoleringsmaatregelen geno- Dokter Budding bracht naar voren dat het eerste polio-geval in Kesteren zich eind december heeft geopenbaard. Suc cessievelijk. eigenlijk met de regelmaat van de klok, waren er nieuwe patiëntjes bijgekomen. Het zevende geval: het vijf- Jarig meisje Nieske Vink, had de huidig© alarmtoestand gebracht. Op onze vraag, waarom niet eerder maatregelen waren getroffen, antwoordde hij. dat er voort durend overleg mei volksgezondheid en de districtskinderarts was geweest en dal het trekken van de rode lijn niet aan vaste normen is gebonden. (Voor vervolg zie pag.9) der van het ministerie van buitenland se zaken. Volgens hem is het Neder landse standpunt ten aanzien van de tekst van de associatieovereenkomst ongewijzigd, maar Nederland wil al leen vóór het ondertekenen van de overeenkomst, dat de Zes het onder ling eens worden over bijvoorbeeld het vraagstuk van de associatie van de Britse gebieden in Afrika. Het aanbod hiertoe dient gehandhaafd te worden, vooral ook om geen splitsing in Afri ka te bevorderen. Het scherpste commentaar op de rede van de ambassadeur, dat men in Den Haag kan beluisteren, luidt „onbehoor lijk". Hoewel het geen wet van meden en perzen is, dat een diplomaat van het land, waar hijgeaccrediteerd is, in het openbaar geen minder vriendelijke din gen mag zeggen, hebben de uitlatingen van graaf De Crouy-Chanel in Den Haag toch wel grote ontstemming gewekt. Deze ontstemming geldt met name het tijdstip, waarop zijn kritiek betrekking had. Een woordvoerder van het mindste- die van buitenlandse zaken kon van morgen nog niet meedelen, of de Ne derlandse regering de ambassadeur opheldering zal vragen. Na cle scheepsramp Naar aanleiding van de scheepsramp op de Westerschelde ter hoogte van Rilland* Bath heeft het lid van de Tweede Kamer H. C. W. Moorman (kath.v. v.) schriftelijk aan de staatssecretaris van marine en de minister van verkeer en waterstaat gevraagd of zij bereid zijn met de Belgische regering contact op te nemen om te bevorderen dat naar en van Antwerpen varende schepen ln het Nauw van Bath elkaar niet meer kun nen passeren. Hij pleit dus voor éénrich tingsverkeer op de Westerschelde afhanke lijk van het dubbeldaagse tij. De heer Moorman dringt er tevens op aan dat voor zover nodig en mogelijk waterstaat kundige voorzieningen worden getroffen die de veiligheid van de navigatie door dit zeer moeilijke gedeelte van de Westerschelde zul len verhogen. Eén van de twee schepen die bij de aanva ring waren betrokken, de onder Panamese vlag varende Miraflores, is gisteravond op de Bal- 1 astplaat (dicht bij het wrak van het Turkse Bchoip Aydin) aan de grond gelopen. Pogingen om het schip onmiddellijk weer vlot te trekken, mislukten. Vanmorgen vroeg slaagde men er evenwel in ,de Miraflores los te trekken. Het schip ligt nu bij het Verdronken Land van Saeftinge voor anker, waar het gedeeltelijk zal worden gelost. De Miraflores was, getrokken door negen sleepboten, op weg naar Antwer pen. Het scheepvaartverkeer op de Wester schelde heeft van het gestrande schip geen overlast ondervonden. Van de acht vermisten is intussen nog geen spoor gevonden. De gehele dag hebben twee boten van de rijkspolitie te water uit Wemel- dinge en Terneuzen naar de lijken gedregd. Vandaag ging men ermee verder. NIEUWE BRAND De op het water van de Westerschelde nog drijvende olie van de Miraflores heeft het wrak van het op 12 februari verongelukte Finse schip Alca bereikt en is daar in brand geraakt. Vanmorgen ontstond brand in de machine kamer en op de brug van de Finse boot. Het personeel van het bergingsbedrijf Van den Akker te Vlissingen, dat met het slopen van het wrak bezig was. verliet het schip en be gaf zich met de bergingsvaartuigen Ary en Zeearend naar Vlissingen. Er hebben zich geen ongelukken voorgedaan, hoewel de brand vrij omvangrijk en de rookontwikkeling aanzien lijk is. TN DUITSLAND is de vorst vannacht -1- weer toegenomen, omdat drogere continentale lucht uit Polen is binnen gestroomd. Het hogedrukgebied in Po len verandert weinig van plaats. Hel breidde zich in de richting van zuid- Noorwegen nog wat uit, waardoor de windrichting zuidoostelijk werd. ln ons land gaat door de felle zonnestraling het temperatuurniveau elke dag iets om. hoog. Terwijl het 's nachts overwegend matig vriest, loopt het kwik in de mid- dag op tot enkele graden boven het vriespunt. Voor de komende 30 uur wordt er geen verandering in de weers- toestand verwacht. Intussen is deze win ter volgens het koudegetal op de derde plaats gekomen van alle strenge win ters sedert 1706. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en oost. Van nacht matige en op enkele plaatsen 6trenge vorst, morgenmiddag tempera turen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Eolde Dc Bilt Vrijdag 1 maart: zon op 7.20, onder Twenthe 18.18; maan op 10.20. onder 00.14 uur. Zaterdag 2 maart: eerste kwartier. Hei-ïinki Tendens stijgend HET WEER IN EEROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur •verheid leggen opruiming zowel de land- den nodig zijn. De bedoeling jachtfonds vierduizend paalde week van dit jaar welke weet men nog niet. maar het zal wel in april zijn zullen alom dode kraai zal een beloning dc te drie kwartyes ïitgekeerd, tot een aantal van twintigduizend ren besloten, de gevraagde viereneenhalf mille te ver schaffen, onder voorwaarde 1 aan een nette be- dat de andere organisaties orden landbouworganisaties, coöpe- grafenis voor de gevallen vo- met de van hen ecvraagde ■I gels, door de plastic zakken waarin .H hii Hr noli.l. ,nl- 6"iraEen akkoord gaan. bouw als de fauna ten goede is dat een derde van dat be- van het landbouwschap. Het be- zal komen. Voor iedere ge- drag wordt opgebracht door Landbouwschap werkt bov dien land provinciale en plaatse- gels. Sneven er meer. dan gulden zullen van landelijke len worden ingeleverd, bc- lijke acties worden ontketend, zal de premie per vogel wor- instellingen komen: tweedui- schikbaar tc stellen (kosten: waarbij jagers 3 I moge- den verminderd hetzelfde zend van de Koninklijke Ne- vijfhonderd gulden). lijk kraaien en andere kraai- systeem als tot voor kort bij derlandsc Jagersvereniging, Dc plannen zijn nog voor- roek en de kauw, ook de ek- achtigen zullen neerschieten, dc melkprijsgarantie gold. vierduizend van het ten dele lopig. Het bestuur Bordeaux Nice Berlijn v Frankfort het ster en de Vlaamse gaai.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1