Leiding van kleuterscholen te vrouwelijk? Begroting justitie aanvaard CH senatoren vallen mr. Beerman af Ook IJmuiden wil nu wel een Katwijkse haven Door burgemeesters stoel steken de paardeharen Contactdag in Avifauna Geen pornografie, maar goede lectuur naar Afrika Ondernemersopleiding start in september Litteris in Alphen Raad Leimuiden akkoord met begroting 1963 -NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 FEBRUARI 1963 De Eerste Kamer heeft gistermid dag de begroting van justitie met 40 tegen 23 stemmen aanvaard. Tegen stemden de fractie van de PvdA en de CPN, voor de fracties van de ARP, CHU, KVP en VVD. De heer Bron- gersma (soc.) onthield zich van stem ming. Sensatie veroorzaakte de voorzitter van de C.H. fractiee mr. R. Pollema. Vlak voor de stemming verklaarde hij, dat de c.h. senatoren zich uitdrukke lijk los maken van de houding, die de minister ten aanzien van de gratie verlening van de vier Bredase oorlogs misdadigers heeft aangenomen. Om dat het bij de christelijk-historischen geen gewoonte is, tegen de begroting te stemmen om redenen, die buiten de begroting zijn gelegen, zouden zij niet tegen stemmen. Maar, zo sprak hij dreigend tot zijn geestverwant, minis ter Beerman, deze Kamer staan nog tal van middelen ter beschikking om deze zaak nog eens aan de orde te stellen. Reeds aan het begin van de stemming had mr. Pollema uitstel van de stem ming gevraagd, omdat hy eerst de offi ciële Handelingen van het de vorige week gehouden justitiedebat, wilde raad plegen. Hij werd daarby gesteund door prof. Samkalden (soc.), die de indruk had gekregen, dat minister Beerman, wat betreft de gratieverlening, de hou ding van de senatoren, die de vorige week niet aan de replieken hadden deel genomen, ten onrechte in zijn eigen voordeel had uitgelegd. Wesens bekrassen van 17 auto's veroordeeld De Haagse rechtbank veroordeelde gisteren een 66-jarig rustend arts tot f 200 boete of 40 dagen hechtenis terzake het beschadigen van auto's Eigenaren van auto's in de Qüerido- straat en omgeving te Voorburg waren een jaar lang verontrust door het feit. dat hun geparkeerde auto's werden be krast. Het lukte niet de dader te betrap pen, doch op 11 mei zag een dame die voor het raam van haar woning in ge noemde straat stond, een voetganger zich naar een geparkeerde auto begeven en daar zijn hand van voor tot achter over het voertuig halen. Zij begaf zich snel naar buiten en zag een kras op de auto. De voetganger deed hetzelfde over andere geparkeerde auto's die eveneens bekrast bleken te zijn. De man werd la ter door de politie aangehouden. Het bleek de rustend arts te zijn, die echter voor de rechtbank met grote beslistheid ontkende het feit te hebben gepleegd. De officier van justitie die 6 maanden gevangenisstraf waarvan 4 maanden voorwaardelijk eiste, had tevens ver goeding van de aangerichte schade voor- Tegen uitstel verklaarden zich prof. Diepenhorst (a.r.), mr. Kropman (kath. v.) en mr. Van Riel (lib.) Het voorstel werd dan ook met 32 t«£en 28 stemmen verworpen. Prof. Samkalden deed hierop het voor stel, de beraadslagingen over het be grotingshoofdstuk, die de vorige week reeds waren gesloten te heropenen. Hij wilde vooral een duidelijk uitzicht heb ben in het standpunt van de fracties die de vorige week niet hadden gerepliceerd. Maar ook deze poging had geen resultaat. Een van de tegenstanders, prof. Die penhorst, wees erop. dat de zaak voldoen de duidelijk was. Hij herinnerde er nog eens aan, dat gratieverlening niet tot de bevoegheid van de Kamer behoort, maar tot die van de minister. Tot grote on tevredenheid van vooral mr. Cammelbeek (soc werd het het voorstel van prof. Samkalden verworpen met 35 tegen 29 stemmen (vóór P.v.d.A., C.H.U. behalve de heer Reijers, en C.P.N.. tegen A.R.P., K.V.P., V.V.D., en de heer Reijers (c.h.). Na deze stemming verklaarde prof. Samkalden, dat de socialisten geen mo- BENTHUIZEN Auto botst tegen bus: vrouw (41) gedood Gistermiddag kwart over vijf zijn op de kruising Hoogeveenseweg-Provin- cialeweg te Benthuizen een auto en een bus van de Citosa frontaal met elkaar in botsing gekomen. Eén der twee inzit tenden van de personenauto, de 41-ja- rige mevrouw G. E. J. Feij- van Kulk uit Rotterdam, werd nagenoeg op slag gedood. Haar man, die aan stuur zat, is ernstig gewond naar academisch ziekenhuis te Leiden ge bracht De toedracht van het ongeluk van morgen nog niet préciés be kend. Inzameling Op 5 maart houdt het Leger des Heils, alhier een inzameling. Voor zijn wijd vertakte werk is veel geld nodig. gelijkheid zagen, voor de begroting te stemmen. zy vrezen, dat de minister ten onrechte uit het Kamerdebat heeft afge leid, dat z(jn houding t.a.v. de gratie verlening door de Kamer wordt gedekt. Ondanks de kritieke houding van mr. Pollema vond de P.v.d.A.-fractle bij de stemming alleen de belde communisten aan haar zijde. VISSERIJGOLFJES W^AAR moet dat heen", was dinsdag in de IJmuider vishallen een veel gehoorde opmerking, die sloeg op de grote aanvoer. Maandag lagen er ongeveer 80 vaartuigen aan de markt, dinsdag ongeveer 70. Bij de laat ste groep waren vaartuigen die vrijdag al binnen waren gekomen. Een stuk of tien schepen die zaterdagmorgen de IJmuider pieren rondden, kwamen pas woensdagmorgen in aanmerking voor een losbeurt en ver loren aldus drie visdagen. Algemeen is men van oordeel dat hier wat aan moet worden gedaan, maar een oplossing is moeilijk te geven. Natuurlijk wordt in de eerste plaats gedacht aan een betere marktspreiding, maar het grootste gedeelte van de kottervloot vaart nu eenmaal op de zondag. Maar nu de vloot zioh voortdurend uitbreidt, zou het wel eens kunnen zijn dat schepen die vrijdag binnenkomen pas woensdag worden gelost. Aan de opname-capaciteit van de IJmuider vis sershavens en ook aan die van de han del komt eenmaal een eind. Vanzelf dringt zich dan de vraag op: wa: heeft Katwijk nog geen eigen haven7 Nu de situatie zich zo ontwikkelt, zal niemand in het IJmuider visserijbedrijf daar erg rouwig om zijn, zelfs de haven arbeiders niet. Veel schepen worden nu immers toch door reserve-havenarbeiders- gelost en dat gaat af van de verdiensten van de vaste kaairidders. Men is overigens van mening dat de trawlervloot in IJmuiden te veel voor delen geniet boven de kotters en loggers Dat is maandag en dinsdag weer eens gebleken. Grote trawlers, die pas een paar uur voor de aanvang van de los- liet paardehaar steekt door de stoeleD •n als je een schilderij verhangt is dat »en gek gezicht omdat er achter het schilderij geen behang zit. Deze toestand ln de ambtswoning van dc Wassenaarse burgemeester, mr. W. J. Geertsema wekt overigens meer ergernis bij de bezoekers dan by hemzelf, aldus bleek uit de woor den van de burgemeester tydens eer deze week gehouden gemeenteraads vergadering, waarin het voorstel werd Uitspraak over sanering Zeven melkslijters dwangsom opgelegd De president van de rechtbank jhr. mi G. Witscn Elias, heeft gisteren uit spraak gedaan in 't kort geding van de regelingscommissie voor de melksanering en de „Stichting Economische Melk- distributie" S.E.M. in Den Haag tegen 21 Haagse melkslijters. De slijters had- den hun leveranciers.melkfabrieken verboden, hun omzetcijfers door te ge- i de stichting. De regelingscom- missie en de stichting eisten nu, dat de slijters de fabrieken alsnog zouden machtigen tot hét doorgeven van deze omzetcijfers, die de stichting nodig had voor de uitvoering van het bij de melk sanering horende verrekeningsstelsel. Het ging bij deze uitspraak om 21 slijters. In veertien gevallen weigerde de president een maatregel in kort ge ding, omdat spoedeisendheid naar zijn mening niet was gebleken. De zeven andere slijters zullen hun omzetcijfers wel moeten laten doorgeven. Voor iedere dag dat zy in gebreke blyven zal hun een dwangsom van 100,— wor den opgelegd. In het geval van de zeven slijters vond de president het belang van de regelingscommissie en de stichting wel voldoende spoedeisend. In totaal hadden de regelingscommis- sie en de stichting zestig slijters in kort geding doen dagvaarden. Daarvan wa ren in eerste instantie' 25 door de Die- sident opgeroepen, van wie er vier voor de aanvang der openbare behandeling aan de eis van regelingscommissie en stichting hadden voldaan. Van daar dat ,21 siy- besproken om het krediet voor de v bouwing van de burgemeesterskamer verhogen 1 n f 25.000 tot f 40.000. heren Oo:- ling. Van der Stap en i S. Leenstra (prot.-chr.) lieten zich oi dit voorstel zeer kritisch uit. De burgemeester antwoordde op de bezwaren, dat de stelpost van f 25.000. toen de binnenhuisarchitect eenmaal was Ingeschakeld, te laag was gebleken. „En verder ergert de toestand van mijn kamer anderen meer dan mij". Toen hU daarna nog had uitgelegd dat hU voor f 40.000 ook nog nieuwe meubelen sou kopen, ging de raad met bet Voorstel akkoord. werkzaamheden binnenliepen, konden direct aan de kant verschynen. Kotters die twee dagen eerder waren binnenge komen, moesten een paar dagen wachten Dit heeft veel kwaad bloed gezet. De logger- en kotterreders zijn van mening dat zij met hun schepen tegenwoordig de grootste macht vertegenwoordigen Daar wil men allerminst misbruik var maken, maar men wil wel voor zijn rechten opkomen. Er zal moeten worden gelost naar volgorde van binnenkomst Zonder de loggers en kotters zou IJmui den als aanvoerhaven weinig te beteke nen hebben. Dit brengt verplichtingen tegenover deze groep van schepen me» zich mee. Men hoopt dat die binnenkort ook in de praktijk zullen worden bracht. Wat er was ln IJmuiden zorgden 70 vaartuigen voor een aanvoer van 9630 kisten vis waarvan 320 kisten schelvis. 1050 kisten wijting. 290 kisten gul en kabeljauw. 1620 kisten koolvis. 430 kisten haring. 150 kisten makreel. 2750 kisten schol, 100 kisten tarbot 380 kisten diversen. 540 kisten roodbaars. 4450 st. stijve kabel jauw en 100.000 kilo tong. Vandaag aan de markt In IJmuiden lagen vandaag onder meer tien vaartuigen aan de kant die sindj maandag op een losbeurt wachtten. Ook was present de SCH 8 Gerardina met 1500 kisten. Deze trawler moest volgen* de geldende bepalingen wachten totdat de vaste planten in IJmuiden waren gehol pen. Schepen die incidenteel in LJmuiden komen lossen, mogen pas aan de mark» verschijnen als er voldoende ruimte is In Scheveningen werden aangevoerd 10 kisten schelvis, 200 kisten wijting, 150 kisten gul «n kabeljauw. 350 kisten kool- vis. 250 kisten haring, 100 kisten ma kreel 900 kisten schol, 350 st. stijve ka- beljauw en 26.000 kilo tong- ALKEMADE Inzameling Op 11 maart houdt het Leger dés Heils ln de gehele gemeente Alkemade inzameling. Wie het takengcheel var Leger ziet, beseft, dat de financiële ba sis voor de uitvoering daarvan hecht behoort te ziln. Burgerlijke stand GEBOREN: Theresia Th M d v G H P Hillcnaar en C G Verdell; Sylvia P C M d v J G M vand en Bosch en C M Ra demaker; Astrid Th C d v C G van Haestregt en H H Zandvliet; Cornelia J M d v J L Olyerhoek en C P M Vol. water; Astrid C M d v W J Hillebrand en A C M van der Meer. GEHUWD: Th A P Hoek en P H Tb Warmerdam; H W Warmenhoven en J C Schoo: S L W J Adema en M A de v, Turk, 84 ROELOFARENDSVEEN Tentoonstelling Zaterdagmiddag om drie uur heeft in dc Pancratiuszaal de officiële opening plaats van een bloemen-hobbytentoon- stelling. De jeugd van Roelofarendsveen zal tonen, dat zy haar vrye tyd zinvol weet te besteden. Wie alsnog aan de expositie wil meedoen, kan zich opge- by de heer P. van der Meer, Zuid einde 22b, of by mejuffrouw Tonnie Klein, Zuideinde 17. KOUDEKERK A. D. RIJN Beroep De Geref. Kerk heeft thans een be- oep uitgebracht op ds. H. Makkinga t*> Wilsum (Overyssel). Voor Ruanda Namens de Gereformeerde jeugdver- ligingen schreef men ons: „Heb het hart eens", voor het zen dingswerk in Ruanda. Op donderdag avond kunt u erop rekenen dat er by u aan de bel wordt getrokken. Misschien wel heel hard. want wij zUn allen zo enthousiast. U mag dan uw dankbaar heid tonen, dat ons Gereformeerd jeugd werk al 75 jaar bestaat. En natuuriyk doet u dat, want als u nog denkt aan die tyd, dat u ook lid was van een ver- eniging, dan zegt u: „Daar heb ik nu nog profyt van". Als je lid geweest bent dan heb je dankbare herinneringen, hebben een losbladig feestalbum waarin u uw handtekening kunt schryven en uw gift kunt aantekenen. Inzameling Op 7 maart houdt het Leger des Heils alhier een inzameling. Geeft zoveel u kunt, want er is veel geld nodig voor dit veelsoortige sociale en geestelijke Ouderlingen In de Herv. Gemeente werd de heer H. Knets tot ouderling,en de heer P. Boom tot jeugdouderling gekozen. gisteren in Avifauna te Alphen aan den Rijn werd gehouden, bestond weer een overweldigende belangstelling. Inspectrice M. C. Gelauff, die voorzitter van de contactcommissie is, kon zeker een vijfhonderd kleuter leidsters welkom heten alsmede een aantal burgemeesters en mensen van hêt rijksschooltoezicht. Een speciaal welkom gold de tweede klas van de kweekschool te Leiden, die in haar gèhecl de dag bijwoonde. De vorig jaar tot stand gekomen kennismaking met raej. M. C. Schouwenaars, in spectrice van het lager- en kleuteronderwijs in België, was allen blijkbaar zo goed bevallen, dat zij thans weer een causerie hield, nu over het onder werp „De kleuterschool, vandaag en morgen". Zij ontwikkelde voor velen nogal revolutionaire gedachten als: waarom kennen we op de kleuter scholen tot nu toe alleen leidsters en geen leiders? Mej. Schouwenaars zei in het begin an haar causerie, dat het een vergis sing zou zyn te denken, dat de huidige evolutie in de didactiek Van de kleuter school en in de doelmatige aanpassing het schoolgebouw de enige voi ontwikkeling zyn en dat weldra op die dubbele plan de ideale doelstelling r.al worden bereikt. De onderwijsver nieuwing van de laatste twintig jaar is misschien het sterkst geweest bij het kleuteronderwijs. De oude bewaarschool erd een moderne „play-room". De grondige psychologische scholing in de leidster wordt noodzakelUker ge acht dan haar praktische training e voorbereiding op de kleuterscholen tot het lager onderwys wordt als een ter functionele ontwikkeling gezien. Er is dus geen sprake van een rechtstreekse afstemming op de leermethoden van de lagere school. Op het sociale vlak Is er nog eer fiere evolutie te zien by het kleuter onderwijs. In de meeste landen van Euro- oa wordt de kleuterschool steeds een kleuterdagverblyf. waar kinderen van 2 jaar af worden opgenomen en waar ze ook ..in de voeding" zyn. Ook voor gehandicapten Mej. Schouwenaars zei van mening te zijn, dat dc vonming van de leidsters moet zijn afgestemd op een mogelyke evolutie in de richting van een goede aansluiting op de lagere school. Hóewei veel gericht moet zijn op de functionele ontwikkeling van de kleuter, is het toch niet wenselyk, dat alles daar te uitslul- Wijkavond in Alphen Chr. Detailhandelsvakschool HET bestuur van de in oprichting zijnde Christelijke Detailhan delsvakschool te 's-Gravenhage hoopt de nieuwe school, die jonge mensen zal opleiden tot ondernemer in dé detailhandel, in september te ope nen. Er wordt druk gezocht naar een geschikt gebouw en er wordt al uitgekeken naar een directeur en naar leraren. Na de vele moeilijkheden, die het be stuur in de weg zyn gelegd bij de voor bereidingen voor de stichting van de school, is thans van de minister van on derwijs bericht ontvangen, dat ten be hoeve van de school gelden zijn uitge trokken op de begroting voor 1963. Daar door zijn de grote financiële zorgen van het bestuur afgewend en kan dc school u spoedig gaan draaien. Het bestuur van de stichting waarvan de school uitgaat, is gevormd door de heren B. Tanja, voorzitter van de Haag se Christelyke Middenstand (voorzitter). G. A. Demper, directeur van de Centrale voor christelijk handelsonderwUs (secre taris), L. G. Kooiman, secretaris van de Ned. Chr. Beambtenbond (penningmees ter). .J J. Klomp, bekend voorvechter van het christelijk onderwijs en A. de Graaf, besturder van genoemde beambtenbono (leden). In één vakature moet nog wor den voorzien- J Tot de vierjarige cursus van de school zullen worden toegelaten jongens en meisjes, die de lagere school met goed gevolg hebben doorlopen en die blijk ge ven van een goede commerciële inslag Voorlopig wordt gestart met twee eerste klassen. Het ligt in de bedoeling de cur sus later uit te bouwen met een twee jarige vervolgcursus, die functionarissen voor de georganiseerde middenstand zal afleveren alsmede kundige en geschoolde ondernemers, die volledig voldoen aan de eisen, welke de waarborgfondsen stel len by de kredietverstrekking aan mid denstanders. Er zal worden onderwezen in algemeen vormende vakken, zoals talen, wiskunde, staatsinrichting, aardrykskunde en ge schiedenis, alsmede in handelsweten schappen, maatschappijleer, warenkennis, verkoopkunde, reclame, etaleren, hand vaardigheid en creatief-technische ar beid. Het bestuur hoopt zich op korte termijn voor het verkrijgen van inlich tingen te wenden tot de hoofden van lagere scholen en zal ook contact opne men met de ouders van adspirant-leer- lingen. Nadere inlichtingen worden voorts verstrekt door het secretariaat De Ruy- terstraat 74. Den Haag, tel. 180374. Oudshoorn werd ln het gebouw Onder weg een zendlngsbUeenkomst gebonden, waarvoor goede belangstelling bestond De leiding berustte bU de heer P. Koren. Als spreker was aanwezig ds. P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Zending van de Hen'. Kerk. Ds. Mackaay sprak uit eigen aanschou- en over het zendingswerk in Wesl- Afrika, want hy heeft enige tijd geleden reis van twee-en-een-halve maand gemaakt door Nigeria en Kameroen. Ont stellend is de nood, die daar nog wordt gevonden. Ook onder hen die Christen geworden zyn, heersen nog bijgeloof en misstanden. De Kerken, met name ook in Neder land, hebben ten opzichte van deze ge bieden een grote taak, wel speciaal ook wat de lectuurvoorziening betreft. Van achter het IJzeren Gordijn stroomt van alles binnen. West-Europa laat zich niet onbetuigd, wat de porno, grafische lectuur betreft Laten toch ook de Christelyke Kerken hun roe ping verstaan. In dit verband voerde ds. Mackaay, Korfbalclub Tempo doet het goed In gebouw Naby heeft de Christelyke korfbalvereniging Tempo de jaarverga dering gehouden. Na enkele minder goede jaren gaat het nu uitstekend, hoe wel het zeer beslist niet zé Is, dat men ln de publieke belangstelling staat. De le den beoefenen hun geliefde sport op het terrein aan de Steenstraat zonder toe juichingen, maar met niet minder animo. Uit het verslag van de secretaris, de heer F. Boogaard, bleek dat er nu 54 leden zijn, tegen 48 op 1 januari 1962 Er werden goede resultaten behaald in 1962. Het adspirantenteam werd kam pioen van de afdeling Zuid-Holland- Noord van de Chr. Korfbalbond. He' eerste twaalftal eindigde als tweede in de derde klasse. Ook op toernooien deed men het goed Thans staat het eerste twaalftal aan de kop van de ranglijst. Het zal ongetwijfeld naar de tweede klasse promoveren. Men hoopt in het seizoen 1963-'64 met drie senioren- en een juniorentwaalftal te kunnen uitkomen De actie met de gymnastiekvereniging D.O.S. gevoerd in het kader van he' plan-Kret had een bevredigend resultaat Ook Tempo voelt de behoefte aan nieuwe speelterreinen. Men hoopt, dat het ge- meentelijk sportcomplex spoedig tot uit voering komt De penningmeesteresse. mevrouw P Baerveldt-v d. Weerdt. meldde een batig saldo. De vergadering stond onder leiding van de heer H. J Buursink. die zijn rede toelichtte met fraaié dla'a een warm pleidooi voor de actie „Brood voor het hart", die de zendingsgebieden van goede lectuur wil voorzien. Geslaagd Voor het lingerie-examen aan de schooi van mevrouw N. C. v. d. Veer-Snel alhier, slaagden Toke Bunnlk, Aarlan derveen; Dikkie Stapper. Alphen aan den Rijn; Annie Sassen Anneke Leliveld. Annie Koeleman, allen Ter Aar; Fie» Keijzer. Langeraar; Gerda de Bruin Bodegraven-Meye; Bea Sohellingerhout. Hazerswoude; Hennie van Leeuwen. Ans v. d. Voorn, Annie Immerzeel, Annie van Soest en Joke Verlooy. allen Nieuw koop; Ina Hydra, Leimuiden en Magda van 't Wout, Zevenhoven. Voor coupeuse slaagden van genoemd* school te Arnhem: Jannle Voordouw Bodegraven-Meije; Jeanne Hogervorst Nieuwveen; Marrie v. d. Helm, Nieuw koop; Nel Vink, Noorden: en i tumière: Lenie Vermey Nieuwkoop; Ria Baas en Elly van Egmond, beiden Noor den. Inzameling Van 4 tot 15 maart houdt het Legei des Heils in de avonduren ln onze ge meente een collecte. Het hoopt op eer. verrassende opbrengst. De taken van het Leger zyn niet met enkele woorden te geven. Ze zijn vele en groot Geeft dan ook royaaL Spreekbeurt Morgenavond hoopt in het jeugdge. bouw van de Chr. Gereformeerde kerlc aan de De Ruyterstraat ds. C. van dei Weele uit Ermelo te spreken over hel onderwerp: Geestesvuur contra atoom- vuur. Aanvang kwart voor acht Voorlichting over de bemesting tend op is gericht. Basiselementen •ahrijven en rekenen kunnen op passen de, alhoewel niet-rechtstreekse wyze in de actieve methoden van de kleuterschool wonden opgenomen. Ten aamzien van de kleuterschool de toekomst zei mej. Schouwenaars der, dat de ritmiek waarschijnlijk even centraal moet worden geplaatst als de ontwikkeling van de taal, alhoewel de echte kleuterritmiek nog moet worden ontworpen. Deze kleuterritmiek echtei zal de algemene ontwikkeling van kleuter ten goede komen en zyn estne- tdseh aanvoelen verfUnen. De motoriek van de kleuter zal niet alleen door de de Chr. Boeren- en Tnlndersbond onder oorzitterschap van de heer Joh. de Jong. De belangstelling voor deze byeenkomst de huiahoudeiyke jaarvergade ring was niet groot, Uit het jaarverslag de secretaris, de heer C. Voeta, bleek er weer allerlei activiteiten zyn ge weest. Spreker wees erop, dat sommigen de organisaties verlaten, omdat ze menen, lat hun persoonlijke belangen niet vol doende worden behartigd. Het ls ln deze tijd echter niet mogelijk meer het eigen standpunt op de voorgrond te stellen. Door de economische, ook Internatio nale ontwikkelingen zyn juist nu sterke organisaties nodig, met strijdvaardige mensen. De heer Voets dacht hier met aan het optreden in de E.E.G. Daarom is nodig, dat de organisaties wor den gevoed door flinke plaatselijke af- delingen. De penningmeester, de heer J. van Dorp meldde: het batig saldo was bU het begin van het boekjaar f 1109,73. het steeg tot f 1649,33. Als spreker was aanwezig de heer A J.Muntjewerff, landbouwkundige van Deltachemie te Vlaardingen. De heer Muntjewerff ging ervan uit, dat er nog steeds agrariërs zijn, die ln verband mei de kosten volstaan met traditionele be mesting. Maar wat meer wordt besteed voor moderne methoden, komt er altyd weer met winst uit. Het stadium van aparte bemesting met chemische stoffen ls aohter de rug. Men is nu volop bezig met de vervaardiging van mengmest- stoffen, die kunnen worden afgestemd op de behoefte van bepaalde gronden. De veehouderijbedrijven, de land. en de tuinbouw kregen hun eigan Ul na de pauze, toegelicht met dia's. HAZERSWOUDE Schaaknieuws Voor dc gisteravond gehouden onder linge wedstrijden waren veel spelers in actie. In het aantal gespeelde wedstryden Ls groot verschil, daar velen wegens vorstverlet diverse partyen thuis hebben gespeeld. De stand wordt daardoor ech ter onoverzichtelijk. Wel staat dat M. J. Ravensberg een goede greep doet naar de wisselbeker en het club- kampioenschap. Gedetailleerde uitslagen H Ruis-W. v. d. Bosch Vi—H. Ruis- H. Merhis liJac. Harkes-M. J. Ra vensberg 0—1; J. de Bruin-J. v. d. Haven 01; P. C. Helmus-Jac. Harkes V»Vi: J. Matze-B. C Poot 0—1; J. v Dorp-H Merbis 1—0; J. A. Vos-H. Ruis x—x; M. J Ravensberg-N v. d. Bosch 10: Joh. de Groot-J. P. Cok J. P. Cok-J. de Bruin 10; J. v. d. Haven-Joh. de Groot 10; B C. Poot-N. v. d. Bosch IV—Vi\ J. de Bruin-J. P. Cok 0—1; Joh. de Groot-J. v. d. Haven 01. Stand bord 1 tjn 8: 1. M. J Ravens berg 17 uit 21; 2. J. A. Vos 13 uit 17; 3 Jac. Harkes 13 uit 19; 4. J. v. d Haven 11 uit 23; 5. B. C. Poot 10 uit 15;'6. J. P Cok 9 uit 15. Maandag 4 maart speelt Hazerswoude tegen Alphen IV voor de derde klas A van de L.S.B. Een overwinning betekent het behalen van het kampioenschap. Restauratie korenmolen Op 22 febr. 1962 besloot de raad tot aankoop van de korenmolen aan de Dorpsstraat, teneinde te kunnen komen tot algeheel herstel van de molen. De door B. en W. ingediende begroting van f 20.355 is door G.S. en de minister ver hoogd met f 2750 om verdere verbete ring van het metselwerk en het aan brengen van een bliksembeveiligingsin - stallatie mogeiyk te maken De provincie draagt 15 procent in de kosten by en het ryk 40 procent Inzameling Op 5 maart houdt het Leger des Heils alhier een inzameling. Voor zyn veelzij dige arbeid ls veel geld nodig. ritmiek doch ook door gymnastiek en spel bevorderd kunnen worden. Mej. Schouwenaars noemde de leiding van dc tegenwoordige kleuterschool al te „vrouwciyk". Dc aanwezigheid van minstens één manneiyke kleuterleider per school blykt onontbceriyk te zyn en tn dit verband wees spr. op de veel voor komende vader-frustratle van de moder ne kleuter. Het aankweken van goede gewoonten moet als een der voornaamste inspanningen van de kleuterschool wer den gezien en dit vereist een doorlopend contact met het gezin en de opvoeding Ten slotte bepleitte mej. Schouwenaars het stichten van kleuterscholen gericht op gehandicapte kleuters van twéé jaar Gisteravond voerde de Leidse to neelvereniging Litteris Sacrum in het Nutsgebouw te Alphen aan den Rijn het stuk De Huzaren van P. A. Bréal op. De zaal had een matige bezetting. Wie er waren, hebben van goed to neel kunnen genieten. Eén van de huzaren heeft zo zyn eigen kyk op het oorlogsvraagstuk en de daar mee verbonden problemen. „De vUand is iemand die je niet kent en op wie ik schiet". Dit doet hem toch niet als een dolleman maar raak schieten, want hy heeft ook nog zijn menseiyke ge voel. Er mogen dan vele obstakels lig- geD op de weg van de ene mens naar de ander, aan de andere kant is er >ms niet veel tUd nodig om sympathie v>r iemand te krygen. De schi-yver heeft in deze tragi-come- ie iets willen laten zien van de soms dwaze maar toch altyd ernstige situa ties die zicht hier kunnen voordoen. Het stuk speelt in 1796, tydens de eerste veldtocht van Bonaparte. Litteris speelde in een vlot tempo, iet een levendig toneelbeeld, goed van sfeer en uitbeelding. De twee huzaren kregen een sprekende vertolking. De kleinere rollen waren ook behooriyk bezet. NIEUWVEEN Inzameling Op 8 maart houdt het Leger des Heils alhier een Inzameling. Het Leger rekent op aller steun: zonder deze kan het zijn vele taken niet naar behoren vervullen. WOUBRUGGE Inzameling Op 15 maart houdt het Leger des Heils alhier zyn inzameling. Mede van de opbrengst daarvan hangt het af. of het Leger zyn vele taken op verschil lend terrein kan blUven vervullen. OUDE WETERING IJswedatrijden Het mooie winterweer was er rtiede oorzaak van dat de clubwedstryden van zaterdagmiddag op de banen van het Braassemermeer volledig zijn geslaagd. Begonnen werd met de wedstrijden „drie aan de stok", twee heren en een dame. Door de bepaling dat tenminste twee van de drie de finish moesten bereiken, had den de deelnemers spoedig hun taktiek gevonden: kort na de start zag men de iame „zwemmen". De uitslag was: L M. de Boer, P. Krispijn, mej. J. Willems. 2. Th. Kraan. A. de Wit. mej. E. van Dam. Op het tweede nummer, hardrijden voor dames korte baan, bleek dat de dames deze winter flink hebben getraind; verschei dene dames vielen op door een uitste kende stijl van rijden. Uitslag: 1. mej. Elma van Dam, 2. mej. Ria Rotteveel. Ten slotte was er een koppelwedstryd hardrijden voor heren. De strijd was vinnig, er was ook teleurstelling voor het koppel A. de Wit-F. Turk. dat een wissel verkeerd nam. De uitslag: 1. G. Willems-Sj. ,Rietbroek. 2. J. Markwat- Jac. Molkenboer. De verliezers van de koppelwedstrijden reden daarna nog om een persoonlyke prys: 1. M. de Boer, 2. H. Boogaard, 3. J. Boers. TER AAR Inzameling Op 14 maart houdt het Leger des Heils een inzameling in deze gemeente. Laat uit de opbrengst mogen blijken, dat ook Ter Aar de sociale en geestelyke arbeid van deze „soldaten voor Christus" op zyn waarde weet te schatten. TVE gemeenteraad ven Leimuiden kwam gisteravond in opanbare ver- gadering bijeen. Slechts wethouder Buykx (die riek is) was niet aan wezig. De raad keurde de begroting voor 1963 goed en stelde enkele wij- zigingen in die van 1962 vast. Ook met de aanleg van trottoir en parkeer- gelegenheid aan de Oosterwcg ging men akkoord, evenals met het aan- brengen van een slijtlaag op de wegen in het uitbreidingsplan Tuindorp 5000). De woning Dr. Stapenseastraat 26 werd onbewoonbaar verklaard; in verband met enkele punten in het uitgebrachte rapport hield men het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van Willem van der Veldewee 11 -oorlopig aan. Het sportterrein kan in het onder- houdsprogramma van de technische In antwoord op vragen van de heer touys (ar) zei de burgemeester dat Maarse en Kroon binnenkort met nade- re plannen komt in verband met het terrein op de hoek Dorpsstraat-Dr. Sta penseastraat. De afrastering aan beide zijden van de sloot langs de Kerkweg gaat veel kosten, waaraan de gemeente nog niet toe ls. In ieder geval zal men wel voorzieningen treffen voor het ge- deelte waar de weg steil naar beneden gaat, aangezien daar van een gevaar. Ujke toestand sprake is. Misschien is in de toekomst aan het geheel nog iets te doen in verband met de aanleg van de nieuwe brug in het verlengde van de Acacialtan. De heer Muys had waardering voor hetgeen de ambtenaren inzake de be groting 1963 hadden verricht, doch had graag een Ujst van ln 1963 uit te voe- ren werken gezien. Een soort urgen tieplan, waarbij hij dacht aan de wa- terzuiveringsinstallatie, verbetering Molenkade en een zo groot mogelijk contingent woningwetwoningen. Hy vroeg zich af of ln het uitbreidings plan nog voldoende grondvoorraad is voor de bouw van woningen en vond dat het sportterrein aan de Drecht niet goed werd onderhouden. De burgemeester zegde toe «en ur. gemtieplan in een volgende vergadering ter tafel te brengen en zei, dat het uit breidingsplan ln voorbereiding is. dienst worden opgenomen. De heer Treur (ar) kreeg als antwoord een toezegging van spoedige medede lingen over de noodzakeUjke verbete ring van dc Molenkade. Vergoedingen De heer Van Graas (kvp) vond het voorgestelde bedrag per leerling van het lager onderwys voor 1963 55) te laag en de heer Treur was het met hem eens. Na stemming werd het bedrag vastgesteld op 59. De voorschotten op de vergoeding voor het lager onderwys voor 1963 werden vastgesteld op 59. Ook de voorschotten op vergoedingen voor kleuter- en handwerkonderwys werden vastgesteld, evenals de reke ning van het woningbedryf over 1960. In principe ging de raad akkoord met het beschikbaar stellen van ongeveer 800 voor de aanschaf van materiaal voor de christelyke lagere school; voor onderwijsvoorzieningen en het aanbren- gen van tochtramen krUgt het R.K. schoolbestuur voor de school aan de Willem van der Veldeweg respectieve- Ujk 2450 en 1450. By de rondvraag stelde de heer Van de Akker nog het leegstaan van enkele woningen aan de orde, waarop de bur gemeester een latere, niet-openbare be spreking hierover toezegde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9