m Nederland werd zwarte schaap I VERKWIK- Stad in Jemen bevrijd? IJsland stuurt 2 Russen weg wegens spionage Burger gaf hen aan Menselijk leven is niet mogelijk op Venus Alarmsysteem van B.B. wordt uitgebreid Mussen ook trekvogels - WOENSDAG 27 FEBRUARI 196J waai o aam. Zou rventeger r de niet aan ee "ur geve? construi g in de: gaat hae plaats oi :lamettel« ïetelevisj mogelij lingen ej Brussels overleg mislukt Verzet tegen De Gaulle serieuaej Nederland heeft heel wat kritiek larfzal°S *e ver(*uren, nu het zy het dan mede samen met Italië geweigerd heeft, het associatieverdrag tus- rof Va sen en achttien Afri- te haanse landen te tekenen. „Als de Euromarkt naar binnen kykt Amstes in plaats van naar buiten", aldus die in ÏJde Nederlandse afgevaardigde TVN TE Spierenburg, doelend op de er hari^ranse weigering, Engeland toe oen, allee te laten, „zal de breuk die wy te houdej nu in Europa hebben, zich uit breiden tot Afrika". En als men de dessweet dat zestien van genoemde het werl i te zUn achttien landen zeer nauwe •st in tei economische banden met Frank rijk onderhouden, is het verband in kringe tussen het een en het ander r?e s>i<wiik- Ie vereisj Meer dan twee uur heeft de minis- n voldaaj terra ad van de EEG (alleen Nederland rink nogl zond geen minister) zich in een gehei- en bund»me vergadering met deze kwestie be- l it. ..lziggehouden. Vier EEG-landen, te Jten Frankrijk, Duitsland, België en gedoem^ Luxemburg verklaarden zich onmiddel- le Amstei lijk akkoord met een spoedige onder- :ulier pei tekening, zo mogelijk op 19 maart a.s mroep-zU' Italië kwam opnieuw met grondwettelij- lar vorei^e bezwaren: het parlement te Rome n-i is ontbonden in verband met de komen- zunen i de verkiezingen. Alleen Nederland gaf gewoi ronduit te kennen, nog niet tot onder iet kwad tekening te willen overgaan. i van teii Gronden aan dj De heer Spierenburg, legde er in een p hhrirni- verklaring de nadruk op, dat Neder- e onocrujland niet van plan is de reeds m d(?. over a cember tussen de ,,Zes" en de 18 Afri- in de eet kaanse landen geparafeerde conventie zoal aan te tasten of de onderhandelingen onder daarover met de Afrikaanse landen te na^tellJ Heropenen. "f tureel o? deel van financleel-technische aard zijn. word«| maar vooral betrekking hebben op het noest waopen houden van de mogelijkheid, dat an rte nr> ook bij het Britse gemenebest aange- sloten Afrikaanse landen op de een of aie mei andere wijze zich met de EEG kunnen die thai associëren of overee-'A" netelevid gemeenschap sluiten. Het doel is een oplossing te vinden met e« voor de verschillende douanetarieven nmissarii uk uit d ;e 18 ml te wer tou ondi ernemer? uurzi de natuurzuivere tussen de Frans- en Engelssprekende Afrikaanse landen in hun handel met de EEG en te voorkomen, dat de deling in Europa zich zal uitbreiden tot| Afrika. Indien voor deze punten rede lijke oplossingen kunnen worden gevon den, zal Nederland zich opnieuw bera- Pleidooien Behalve door de Franse minister Couve de Murville werd ook door de Belgische minister Spaak een uitvoerig pleidooi gehouden voor een spoedige on dertekening. Een verder uitstel daar van, aldus Spaak, zou in de kaart var het communisme spelen. Besloten werd, dat op voorstel var Duitsland de Europese commissie zal nagaan of er overgangsmaatregelen voor de Afrikaanse landen nodig zijn nu nog geen datum is vastgesteld voor de nieuwe conventie en het oude ak koord reeds op 31 december van hef rig jaar is afgelopen. Daarnaast zullen op ambtelijk niveau de door Nederland verlangde aanvullende regelingen wor den onderzocht. Op 1 en 2 april zullen de ministers zich verder met het vraagstuk bezig houden. Zowel Italië als Nederland maakten evenwel bezwaren tegen suggestie van de raadsvoorzitter, Luxemburgse minister Schaus, dat dan in ieder geval tot een aanduiding van de ondertekeningsdatum wordt overge gaan. Slecht In regeringskringen in Bonn acht het een „slechte politiek" om in de Eu ropese politiek de Afrikaanse landen als schaakstukken te gebruiken. In Bonn brengt men de demonstratieve houding van Nederland en Italië tegen president De Gaulle in verband met de daar op respectievelijk 15 mei en 28 april te hou den algemene verkiezingen. Met vreest, dat vóór deze verkiezingen in het standpunt van de beide regeringen geen verandering valt te verwachten. 0 De ministerraad heeft de Europese commissie gemachtigd, de onderhande lingen met Turkije over de Turkse asso ciatie met de EEG voort te zetten. De raad gaf de permanente verte genwoordigers in Brussel opdracht twee lijsten op te stellen, opdat nagegaan kan worden of de invoer uit Israël en Per- zië vergroot kan worden. 0 De Italiaanse minister van buiten landse zaken Piccioni zal op 14 en 15 maart de "gast zijn van zijn Britse col lega, Lord Home. Franse militaire eenheid paraat Frankrijk stelt een parate militaire eenheid samen die „op elk ogenblik overal" heen kan gaan en 24 uur per dag op volledige oorlogssterkte is, al dus officiële kringen in Parijs. Men hoopt dat de eenheid tegen het eind van dit jaar gereed is. Zij zal voor malige Franse koloniën waarmee Frank rijk defensieverdragen heeft gesloten onmiddellijk te hulp kunnen snellen. ER te maken, dat Egyptische troepen in Jemen de stad Maarib hebben be vrijd, een belangrijk strategisch ge bied aan de oostgrens van Jemen. Hierdoor zou de gehele oostelijke grens „afgegrendeld" zijn. Reeds in oktober vorig jaar maakte ihet Egyptische opperbevel in Jemen melding van de „bevrijding" van Je men. Later moest echter worden toege geven dat de stad zich nog in handen 'van aanhangers van Imam El Badr be vond. De secretaris-generaal der VN, Oe IThant, heeft meegedeeld, dat hij zijn naaste medewerker dr. Ralph Bunche naar Jemen stuurt om de politieke toe stand aldaar te bestuderen en om be- sprekingen te voeren met de regerings leiders in Sanaa, de hoofdstad, md Jemen diende bij de Veiligheidsraad. Mde voorzitter van de Assemblee en de Arabische Liga klachten tegen Engeland in wegens „flagrante agressie" van dit land tegen het grondgebied van Jemen. Onenigheid inzake Cuha-foto's Het Amerikaanse tijdschrift News week schrijft dat een hiaat in de Foto reeks van de opbouw der Russische raketten op Cuba veroorzaakt werd door onenigheid tussen de Amerikaan se geheime dienst (CIA) en het strate gische luchtcominando (SAC). Zij konden het niet met elkaaT eens worden wie de ioto's moest maken. Volgens Newsweek heeft McGeorge Bundy, assistent van president Kennedy voor nationale veiligheid de impasse tussen de CIA en de SAC doorbroken door het werk aan de SAC over te dra gen. Cultuurovereenkomst Rusland-V.S. De Sowjetunie en de Ver. Staten heb ben gisteren een nieuwe overeenkomst getekend over culturele uitwisseling tijdens het komende jaar. De Sowjet unie heeft echter geweigerd om jazz. Amerikaanse kranten of vrij radio-ont- vangst te accepteren. Afgezien van deze eeuwigdurende me ningsverschillen hebben zij kennelijk ireenstemming bereikt over een K«- ;elijk uitgebreide culturele en olijke uitwisseling. ieli >32-778 raten Twee Sowjet-diplomaten zijn gisteren door IJsland personae non gratae verklaard en moeten het land verlaten omdat zij spio nage hebben gepleegd. Dit heeft de IJslandse minister van justitie meegedeeld. Hij zei dat de beide mannen, de ambassadesecretaris Dimitrief en de tolk Kisilef, sedert een januari hadden getracht vertrouwelijke in lichtingen over de NATO-basis Keflavik in te winnen bij een IJs landse burger, Ragnar Gunnars- son, die bekend staat om zijn com munistische opvattingen. Deze had echter de autoriteiten gewaar- schuwd dat de Russen hem grote sommen geld hadden aangeboden voor gegevens over de basis die hij onder meer moest fotograferen. Het laatste onderhoud met de Rus sen vond maandagavond plaats nabij een meertje. De Russen waren in hun eigen auto daarheen gekomen en vervolgens plaats in de auto Tocht Mariner 2 toont aan Aan de oppervlakte van de pla neet Venus heerst een tempera tuur van 430 graden Celsius, hetgeen betekent, dat er geen menselijk leven kan voorkomen zoals wij dat kennen. Dat blijkt uit gegevens die het Amerikaanse ruimteschip Mariner 2 heeft meegedeeld nadat het enige tijd geleden zeer dioht bij de planeet [is geweest. Uit andere door de Mariner 2 over geseinde gegevens blijkt dat er -boven Venus een dichte wolkenlaag hangt waar in tot op -grote (hoogte temperaturen van 38 graden onder nul voorkomen. Uit waarnemingen, die door instru menten van de „Mariner" zijn verricht, blijkt dat de temperatuur in een bepaald deel van de wolkenlaag boven het zui delijke halfrond van Venus twintig gra den lager is dan de rest van de laag. Er is geen verschil van temperatuur geconstateerd tussen het naar de Het Kremlin herziet houding jegens Joden het herzien is. Voor het eerste sedert jaren zullen de staatsbak- kerijen weer matzot, de Joodse paasbro- den. ter herdenking aan de uittocht uit Egypte mogen bakken. Ook is toegege ven dat onder het regime van Stalin 25 Joodse auteurs zijn vermoord, onder wie de befaamde acteur MikhoeLs. Van be lang wordt voorts geacht, dat voor het eerst in vijftien jaar in Moskou een jid- disch toneelstuk gekeerde deel van Venus en het in het duister verkerende gedeelte van de pla neet Instrumenten van de „Mariner" hebben ook aangetoond dat vanuit de zon een constante gasstroom door de ruimte gaat. Deze stroom bereikt ook de aarde, waai hij soms plotseling opstekende magne tische stormen doet ontstaan, welke ra dioverbindingen verstoren. De geleerden hebben uit deze waarne mingen van het Amerikaanse ruimte voertuig de indruk gekregen dat de hoe veelheid kosmisch stof vermindert, naar mate men zidh verder van de aarde verwijdert. Zelfs in de omgeving van de veel dichter bij de zon gelegen planeet Venus komt minder van dit stof voor, dan in de nabijheid van de aarde. de IJslander, waarin zich politieman nen hadden verborgen die tijdens het gesprek te voorschijn kwamen. De diplomaten, die zich thans in de Russische ambassade bevinden, zullen dezer dagen naar de Sowjetunie terugkeren. IJsland, dat deel uitmaakt van de At lantische organisatie, beschikt niet over nationale strijdkrachten, daar er geen militaire dienst bestaat. De luchtbasis Keflavik, waar Amerikaanse eenheden gelegerd zijn, bevindt zich op een af stand van ongeveer vijftig km van de IJslandse hoofdstad. De ambassadeur van de Sowjetunie In Reykjavik, Alexandrov, diende later by het IJslandse ministerie van buitenlandse zaken een protest tegen de uitwijzing in. Hy noemde de beschuldigingen «vol slagen onwaar"., Dieren herleven na 5000 jaar Twee voorhistorische watersalamanders, (viertenige gewervelde dieren, dte op hagedissen lijken) zijn volgens Radio- Moskou tot het leven teruggeroepen na 5000 jaar lang stijf bevroren te zijn geweest. Hun herleving, aldus de Russische ra dio, doet vermoeden, dat de ruimte- reizigers in een soort diepvriestoestand zouden kunnen worden gebracht om langdurige re fee n te kunnen maken zonder te worden gehinderd door de behoefte aan voedsel. Radio-Moskou meldde het volgende: „Enige tijd geleden hebben Sowjet- geologen op een diepte van ongeveer acht meter fa de bevroren grond van Noordelijk Siberië iets gevonden, dat op een hagedis leek. „Het begon weer te leven, nadat het enige tijd in kamertemperatuur was gehouden. Geleerden hebben het ten slotte geclassificeerd als een vierte nige triton of watersalamander, een van de oudste en primitiefste vormen van s taartdra gen de amfibieën, die in het mesozoicum, de tijd van de dino saurussen, leefden. Oordelend naar de toestand van d« grond, waarin de triton werd gevon den, concludeerden biologen dat het dier ongeveer 5000 jaar geslapen moest hebben. „Bij het ontwaken gedroeg het zich pre cies zoals duizenden jaren geleden. Hij rende in het rond, at en sliep. Het was niet bang voor mensen en at gewillig wUde bessen, vliegen en muggen uit hun hand. Het stierf na drie weken. Een tweede triton werd ruim vier meter onder de grond bevroren gevonden. Ook deze herleefde en bleef zo goed als dc hele zomer to leven. Tijdens de Griekse burgeroorlog (19451949) werd een aantal Grieken door communistische Albanezen over de grens met Albanië weggevoerd. Al die jaren zijn zij daar vastgehouden en eerst nu zijn zij vrijgelaten. In totaal gmg het nog om 129 Grie ken. Dezer dagen is een aantal van hen bij het dorp Kakavia over de grens naar Griekenland geleid. Eerder wilde Albanië hen niet laten gaan, omdat er geen vredesverdrag was gesloten en de twee landen formeel nog altijd met elkaar in oorlog waren. Vergoeding voor noodivachters hoger Het is ondenkbaar, aldus minister Toxopeus (binnenlandse zaken), ooit een organistatie op te bouwen, die een adequate of zelfs maar een rede lijke beveiliging zou kunnen bieden tegen de gevolgen van een totale nucleaire oorlog. De bewindsman heeft dit meegedeeld in de memorie van antwoord op het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting 1963 van het ministerie van binnenlandse zaken. Zou een calamiteit van deze orde zich tot ons land uitstrekken, dan is de enige mogelijkheid te trachten met de dan nog beschikbare men sen en middelen zo goed en zo kwaad als dit gaat mensen te red den en langzamerhand enige orde in de chaos te brengen. De regering gaat evenwel niet uit van de veronderstelling dat een totale nu cleaire oorlog onvermijdelijk of waar schijnlijk of redelijkerwijze verwacht- baar zou zijn. Zij baseert zich op een nuchterder veronderstelling, die, wan neer ons land bij een oorlog zou worden betrokken, rekening houdt met de aan wending van nucleaire middelen van be perkter kaliber op daarvoor in aanmer king komende doelen. Ook dan zullen len slachtoffers vallen. Bij een dergelijke beperkte nucleaire oorlogsvoering is het wel mogelijk een redelijke instandhouding van het maat schappelijk leven en een redelijke be scherming en hulpverlening te verwe zenlijken, voortbouwende op wat sinds 1949 tot uitvoering is gekomen en tot stand gebracht. De wijze, waarop in Nederland van de organisatie B.B. een realiteit is gemaakt wettigt het vertrouwen dat in de komen de jaren de organisatie de vereiste ver sterking en versteviging kan vinden, al dus de bewindsman. Medegedeeld wordt, dat thans de technische plannen worden uitge werkt voor de voorgenomen uitbouw het systeem tot alarmering van de bevolking in grote agglomeraties geval van dreigende fall-out. NOG DEZE WEEK HET DROOGPROBLEEM OPGELOST DRUawasDROGER VRAAG BIJ UW HANDELAAR 0 De Volkswagenfabrieken hebben be kend gemaakt, dat zij in 1962 in de Ver enigde Staten 222.740 auto's hebben ver kocht Deze verkopen waren 9.3 procent hoger dan in 1961. Britse reders zien weinig heil in kernenergieschip •itse kamer voor c de redens weinig heil o_ bouw van een dooo kernenergie aangedreven koopvaardij schip, tenzij er zekerheid bestaat dat een dergelijk schip commercieel aan trekkelijk is. In haar jaarverslag merkt de kamer op dat er geen redenen be staan om aan te nemen dat West-Duits- land of Japan of enig ander land verder dan Groot-Brittannië is gevorderd bij de ontwikkeling van een concurrerend koopvaardijschip dat op kernenergie vaart Z.-Afrikaanse negers verdreven Ongeveer 2.000 negers zqn uit hun wo ningen in een negerwijk te Vrijheid in Natal verdreven en in twee tentenkam pen gehuisvest, zo meldt het blad „The Star". Het in Johannesburg verschonen de blad publiceerde een foto kamp en zegt, dat het herinnert „concentratiekampen die tijdens de boe renoorlog werden opgericht". Volgens het blad is de helft van de negers op rond 45 km van Vrijheid, waar velen hun brood moeten verdienen, ondergebracht. Het bevel tot verhuizing werd gegeven krachtens een wet, die bepaalt, dat de verschillende rassen in Zuid-Afrika apart moeten Wilson nogmaals over Berlijn: Beperkte erkenning van O-Duitsland noodzakelijk C.D.U. verbreekt De balsem met "direct-werking' VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. ]jn CCK Ky Jacqueline Kennedy heeft van de werkgevers en werknemers in de kledingindustrie een eer volle vermelding gekre gen wegens haar in vloed op de elegance en de mode. I Een Afrikaan is giste ren door de rechter ver oordeeld voor een nogal wonderlijke overtreding. Hij gaf zich uit voor wonderdokter. Niet een gewone wonderdokter maar een die zijn Zuid- afrikaanse patiënten ge nas door ze te bijten. Hij rekende ongeveer 2,50 per beet. I De Italiaanse filmpro ducent Dino de Lauren- tiis wordt op 5 maart in Cairo verwacht om het contract te tekenen voor de langste film die ooit is gemaakt. Deze Ita- liaanse-Egyptische rol prent, die gebaseerd zal zijn op bijbelse gegevens, zal een vertoningsduur van twaalf uur hebben. Het grootste deel zal in Egypte worden opgeno men. Na 60 jaar achter de tralies te hebben geze ten, kreeg een 82-jarige tot levenslang veroor deelde Deen gisteren van de rechter te horen, dat hij voortaan vrij was om te gaan en te staan waar hij wilde. Prompt besloot de oude man om naar Kopenhagen te trekken voor „een vro lijke avond". Hij zei dat hij ongeveer tien kronen wilde uitgeven. Niemand kon het over zijn hart verkrijgen hem te ver tellen dat hij daarmee niet ver zou komen. I Een jonge Schot ligt in het ziekenhuis omdat hij zijn werk te goed heeft gedaan. Hij is glazen wasser bij de gemeente. Een collega zei van hem: „Hij is zo trots op zijn werk dat hij alle glazen zo helder als dag licht wil maken". Hij maakte een glazen deur zo zorgvuldig schoon dat hij zelf enkele minuten later dacht dat de deur openstond. Hij liep er dwars doorheen. Ongeveer 400.000 oes ters zijn in Oostende de kou omgekomen. Dat werd gisteren gemerkt toen de dikke ijslaag boven de oesterbedden werd verwijderd. Een miniatuur-zeil scheepje, dat door twee matrozen uit Emden in him vrije tijd in elkaar was geknutseld,' Is de Noordzee overgezeild. Het was op 17 septem ber in het water gezet en werd op 11 februari bij een plaatsje aan de kust bij de Engels- Schotse grens terugge vonden. coalitie met Willy Brandt AROLD WILSON, de nieuwe AA leider van de Engelse Labour- partij, heeft gisteren opnieuw op geroepen tot een beperkte geal lieerde erkenning van Oost-Duits- land als onderdeel van een rege ling tussen Oost en West inzake Berlijn. Volgens Wilson moeten de Russen dan op hun beurt erkennen, dat de Westberlijners het recht hebben zich een eigen regering te kiezen en een eigen maatschappij te bouwen. Bovendien moet het Westen het recht behouden van vrije toegang naar de westelijke sectoren van de verdeelde stad. Harold Wilson maakt, zoals bekend sinds zijn verkiezing tot leider van La bour, een goede kans ide volgende Engel se premier te worden als Labour tenmin ste de volgende verkiezingen zal winnen. Hy geeft de laatste tijd herhaaldelijk te genover verschillende persmedia een uit eenzetting van de te volgen politiek, die in wezen niet verschilt van die van de overleden Gaitskell Volgens de Izwestia is de Sowjetunie bereüd onmiddellijk de onderhandelingen over Berlijn te hervatten. Echter niet als West-Duitsland de beschikking krijgt over atoomwapens. De C.D.U. in West-Beriyn heeft aange kondigd dat zq na haar nederlaag by de jongste verkiezingen geen coalitie meer wil vormen met de sociailisten, maar in de oppositie zal gaan. Vooral na de re cente uitlatingen van burgemeester Brandt ziet de C.D.U. geen basis meer )or coalitiebesprekingen. Brandt heeft de partijen wel uitgeno digd voor een gesprek. Aangenomen wordt echter dat de Sociaal-democraten "na absolute zeggenschap in de Berlijn- regering zullen eisen. Het is nog mo gelijk dat Brandt nu met de liberalen in gaat, hoewel de S.P.D. ook alleen kan regeren. De tijd van het bouwen van de muur de Russische dreigementen die daar- ea gepaard gingen, herleefde gisteren eer toen een helikopter van de Ame rikaanse strijdkrachten gedurende tien minuten boven Oost-Berlijn vloog, „Invalide" ging op roof uit Een bank in Nero York is gisteren overvallen door een viertal bandie ten van wie er een in een invali denwagentje zat. De rovers arrir den per auto voor het bankgebouw. Terwijl twee van hen rn de auto bleven ontvouwde een derde een invalidenwagentje, hielp een van zijn ogenschijnlijk invalide kornui ten daarin plaatsnemen en spreidde hem zorgzaam een plaid over de benen. In het bankgebouw sprong de „invalide" echter kwiek over eind en richtte een geweer, dat onder de plaid verborgen had ge legen. op de aanwezigen. Zijn be geleiderhaastte zich achter de balie waar hij zoveel geld bijeen graaide als hij kon dragen. Onder revolverschoten van een inmiddels gealarmeerde politieagent renden beide rovers naar de auto, een spoor van bankbiljetten achterla tend. De verlaten auto, die gestolen bleek te zijn, werd later terugge vonden. Hoeveel geld de bank mist was nog niet uitgerekend. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft in Addis Abeba een nieuwe radio zender van de missie der Lutherse we reldfederatie officieel in gebruik gesteld. Over deze zender zullen uitzendingen naar Afrika en het Nabije Oosten worden verzorgd. Schuilkelders In 1962 kwamen openbare schuilplaat sen met een totale capaciteit van 10.000 personen gereed of werden in uitvoering genomen. Gerekend mag worden, dat dit jaar de bouw van schuilgelegenheden voor tenminste een zelfde aantal perso nen ter hand zal kunnen worden geno men. Aan het einde van dit jaar zal da in 1961 bereikte landelijke capaciteit van 27.000 personen met 20.000 personen zijn uitgebreid, zo deelt de minister ver- De verdere ontwikkeling op dit gebied wordt in sterke mate beheerst door het toekomstige aanbod van geschikte vre- desobjecten, waarmee de openbar# schuilgelegenheden zijn te combineren. Het beleid blijft er op gericht om da landelijke beschikbare capaciteit aan openbare schuilgelegenheden in de ja ren 1962-1965 met een ruimte voor in totaal 40.000 personen te vergroten. Aanbevelingen voor nieuwe federatie Maleisië Een gemengde oommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de regeringen van de Federatie van Malaya. Singapore^ Noord-Borneo en Serawak, heeft in een vandaag verschenen rapport een aantal aanbevelingen gedaan voor de grondwet telijke regelingen van de nieuwe Fede ratie Maleisie, die volgens de plannen op 31 augustus as. in het leven zal worden geroepen. Deze federatie zal bestaan uit de vier hierboven genoemde landen plug het sultanaat Broenei. als over de toe lating van dit laatste gebied overeen stemming wordt bereikt De totale bevol- de nieuwe staat het eerste hoofd door de regerende en de Federatie van Malaya te" doen jordragen. Voorgesteld wordt verder het federale lis van afgevaardigden uit 159 leden te jen bestaan, van wie 104 uit de federa- e van Malaya^afkomstig zullen zijn, 15 uit Serawak. Het Amerikaanse bureau voor Iuchi- ruimtevaart (N.AS.A.) heeft een over eenkomst gesloten met de Bqeingfabrie- ken voor de bouw van de tweeënveertig meter lange en tien meter brede Satur- nusraket, die bestemd is om het bemande ruimtevaartuig Apollo in een baan naar de i l te stuwen. 1141) De mussen worden lot de vinkachtigen gerekend, die op hun beurt weer bij de orde der zangvo gels zijn ondergebracht. U ziet dus, dat het simpele getsjilp van de mus door de ornithologen vrij hoog wordt aangeslagen. (Hopelijk zal nie mand deze conclusie ernstig nemen, want de indeling der vogels ge schiedt uiteraard niet naar de kwa liteit van het gezang, doch naar de overeenstemming in bouw) In ieder geval is de mus in bijna alle streken van de wereld thuisl dank zij het feit dat zij vrijwillig de mens op zijn tochten begeleidt. Zelfs tot in de on herbergzame stre ken van Siberië is de kleine mus een veertigtal Jaren ge leden doorgedron gen, toen zij zich tijdens de Russi sche burgeroorlog had aangesloten bij de rondtrekkende legers, die niet alleen een aanzien lijke bagage met zich voerden, maar tevams en dat schijnt voor de mussen wel het voornaamste te zijn geweest aanzienlijke hoeveelheden paarden. Zouden de Russische le gers destijds in hoge mate gemecha niseerd zijn geweest, dan is het een open vraag of dc mussen als bege leiders van deze ongeregelde troepen hadden willen optreden. Thans hebben de mussen de kus ten van Moermansk bevolkt en zij hebben zelfs het onherbergzame No. va Zetnbla bereikt, zodat de gren zen van hun verspreidingsgebied zich over de Noordelijke IJszee uitstrek ken. Daarbij doen zich de vraag stukken voor. waarmee ieder dier te maken krijgt dat zich in deze streken vestigt, t.w. het voedselpro bleem tijdens de barre wtotermaan. TOCH IS HET ZO! den. Is het voor deze dieren tijdens een strenge winterperiode in onze streken reeds moeilijk aan de kost te komen en het leven te houden, in de poolstreken is het voor de mus volslagen uitgesloten iets te bemach tigen waarmee zij de hongerige maag zou kunnen vullen. En zelfs indien ze niet bij machte zijn het waar te nemen, want zoals u weet bestaat de winter bij de pool uit één lange nacht, waarin de us geen poot voor ogen kan zien. van de onuitstaan bare koude, die tussen 40 en 60 gra den vorst kan liggen, spreken we dan nog niet eens. Het is daarom interessant te weten dat deze poolmus- sen tot trekvogels zyn geworden, die 's winters naar het zuiden trekken, waar de levensom- standigheden gun stiger zyn. Is de lente in hun nieuwe woonplaats aangebroken, dan be geven zy zich naar het noordeiyke broedgebied. Een dergelijke vreemdeling Is bij ons de kuifleeuwerik, die eveneens met de krijgsmacht is opgetrokken, maar dan in omgekeerde richting. Deze vogel komt nl. uit Oost-Euro pa en is met de vluchtende Napo leontische legers westwaarts getrok ken naar onze streken waar hij een gewone verschijning is geworden, al moet worden toegegeven dat hij vele gebieden, waar hij tot voor kort een veel voorkomende vogel was, weer heeft verlaten. En weet u dat sommige soorten In secten een heel genoegelijk gezins leven hebben? (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5