DE DOKTER aan 'f woord Anglicanen en methodisten stellen een fusie voor WAJANG Vijfde klas aan ulo's voor administratieve opleiding Electronisch brein is het niet eens met bijbel Een woord voor vandaag Prof. J. E. Andriessen pleit voor invoering studieloon Griepepidemie DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 ANDERZIJDS MALLE-MOLEN Ds. J. D. Boerkoel, gereformeerd emeritus predikant te Ede vond aan leiding over het bericht dat ds. J. J. van Wageningen, predikant bij de Reformed Churches van Australië, die met verlof in ons land was en toestemming kreeg om in een chris telijke gereformeerde kerk voor te gaan. het een en ander te zeggen. Zoals bekend hebben de Re formed Churches nauwe contacten met de gereformeerde en christelijk gereformeerde kerken. Ds. Boerkoel merkt over deze situatie, dat ds. van Gereformeerde Kerken QP eenheid onder de gereformeerde be lijders", het volgende op: Van onzentwege behoeft deze do minee geen bepaalde toestemming. Bij ons bezit hij dat recht. Ds. Van Wageningen deelde mee, dat hij slechts één zondag in de Christelijke Gereformeerde Kerken kan voor gaan; en die zondag heeft hij reeds toegezegd. We zien hem dus op kan sels van twee van elkaar geschei den Kerkformaties optreden. Een soort personele unie. En nu eerst een vraag. Stel, dat die éne gemeente, die ds. Van Wa geningen dienen kan. eens de vacan te van Ede zou zijn. Stel u voor, dat daar Juist Avondmaal gevierd zou worden. Mag ik dan mee aan zitten? Of zouden ze mij wegsturen van de tafel, waar een van mijn Gereformeerde collega's het brood uitdeelt? Zouden ze zeggen: als hij dat bu óns doet, dan hoort u er niet bij; wacht maar totdat hij bij u het Avondmaal moet bedienen!? Vervolgens een opmerking. Ik moet hier denken aan een mallemo len in een speeltuin. Het Christelijke Gereformeerde paardje en het Gereformeerde paardje draven lustig achter elkaar aan. Verbinding tussen die beide is er niet Maar wel zijn ze allebei door een balk of stang vastgehecht aan de as, waarom ze draaien. Die as is dan de Reformed Church „aan het ein de der aarde". De berijder van het éne beestje kan zo maar niet overspringen op het andere. Hij zou eerst langs zijn stang moeten klimmen naar de as, en dan over de andere stang naar het andere paardje. Een lange om weg. Onlangs moest een dominee, die in Ede :n de Christelijke Gerefor meerde Kerk zou preken, wegens de weersomstandigheden afzeggen. Als ik zelf vrij was geweest, zou ik nei ging hebben gevoeld om te vragen: wilt u misschien voor deze gelegen heid van mijn diensten gebruik ma ken. Ik ben namelijk Christelijk en ook Gereformeerd; en ik onder schrijft dezelfde belijdenis. Wat zou het antwoord zijn? Ja, kijk u eens. als u met verlof uit Austra lië hier was. dan graag. Maarre, nee. nu kan het niet. En wat zou mijn Kerkeraad, aan wiens toezicht ik als emeritus ben onderworpen, én de Kerkeraad, on der wier opzicht ik nu sta, ervan zeggen? Ik denk niets. Ik geloof, dat velen het zouden toejuichen. Maar er zijn nog meer instanties; en die zouden, nu ja, geen tuchtmaatrege len treffen, maar toch wel me onder mijn neus wrijven: kijk eens, vriend, als je nu met verlof uit Australië hier was; maarre, nee, nu gkkt dat zo niet, hè. En dan zou mijn reactie zijn: vooruit dan maar; dan draaien we in onze malie-molen maar weer rus tig verder. Twee commissies vonden elkaar Na een lange serie besprekin gen in Engeland, die reeds in 1956 zijn begonnen, heeft een gemengde commissie van de Anglicaanse Kerk en de Metho distische Kerk in een vandaag gepubliceerd rapport een fusie tussen beide kerken voorgesteld, zodat de wonden die zijn toe gebracht door twee eeuwen van onenigheid en verdeeldheid defi nitief zullen worden geheeld". Het rapport bevat twee „revolutio naire" voorstellen: enerzijds de benoe ming van methodistische bisschoppen Engelse Kerk moet breken met de staat zien door de Anglicaanse Kerk status als „gevestigde" (established) kerk en verbreking van de banden die haar met de kroon verbinden en haar onder controle *- plantaardig zoutloos licht verteerbaar Geen manoeuvres voorbereiden op de zondag 'Slechts bij hoge uitzondering zal in de toekomst aan de minister van defen sie toestemming worden gevraagd vooi het treffen van voorbereidingen op zon dagen voor oefeningen, die in de nacht van zondag op maandag beginnen. Dit is de kem van een brief die de bevelhebber der landstrijdkrachten, lui tenant-generaal A. V van deri Wall Ba ke naar al zijn ondercommandanten heeft Jaten sturen. Aanleiding tot het verzenden van de brief was dat generaal Van den Wall- Bake herhaaldelijk verzoeken bereikten, om op zondagen vast oefeningen te mo gen voorbereiden De chef van de gene rale staf heeft met deze brief duidelijk zijn standpunt willen doen blijken dat, waar in ons land In de regel op zondagen geen militaire oefeningen wor den gehouden, ook het treffen van voor bereidingen tot oefeningen zoveel moge lijk nagelaten dient te worden. Experiment van CPS (Van onze correspondent) In september van dit jaar gaat het Christelijk Paedagogisch Stu diecentrum (CPS)aan een klein aantal ulo-scholen in ons land beginnen met een experiment dat, als het in de toekomst slaagt, een einde zal maken aan de situatie van nu, waarin voor landbouw, tuinbouw en techniek een dagopleiding normaal is, terwijl voor beroepen van mid delbaar niveau in de administra tieve sector de opleiding plaats vindt in de avonduren na de volbrachte dagtaak. Dit experi ment van de CPS opent voor leerlingen, die een mulo-diploma bezitten, een nieuwe mogelijkheid tot voortzetting van hun «tudie want aan de zogenaamde expe- rimenteerscholen in Amstelveen, Apeldoorn, Emeloord, Joure, Nij megen, Oosterbeek en Sleeuwijk komt een dagopleiding voor middelbaar economisch en admi nistratief onderwijs, het m.e.a.o. dat op de ulo-school dat in hoofdzaak algemeen vormend is terwijl het e genoemde op de praktijk is gericht, dus beroepsonderwijs gaat worden. Een vorm van onderwijs dat een goede voor bereiding wil zijn voor het bekleden van tussenfuncties in de economische en administratieve sector (correspon dent, directie-secretaresse, boekhouder, bureauchef overheidsbedrijf, handelsa gent, chef inkoper, assistent accountant, assurantiebediende). Het CPS heeft het leerplan zoveel gelijk gericht op de praktijk en heeft dit voorgelegd aan organisaties die ge acht kunnen worden representatief te zijn voor het bedrijfsleven, namelijk lan delijk aan de Maatschappij voor Nij verheid en Handel en rayonsgewijs de kamers van koophandel en fa brieken voor die gebieden, waarin scho len onder leiding van het CPS met eer afdeling van het m.e.a.o. experimente- Daarbij worden figuren uit het be drijfsleven aangezocht voor het vormen van commissies, die contact houden met de betrokken scholen en meewerken bij het afnemen van de examens. Verder zal in de loop van de opleiding elke leerling verplicht worden om kennis te maken met de praktijk door op door de school aangewezen kantoren en bedrij ven geconfronteerd te worden met hun toekomstige bestemming. Ook stelt het CPS zich voor om de leerlingen examen gedurende tenminste e« na te gaan hoe het oordeel v en hun superieuren is ta.v. de genoten opleiding. Niveau ^an het m.e.a.d. moet zijn. dat de leerlingen ongeveer komen op het peil van het praktijkdiploma v Nederlandse handelscorrespondentie van dat voor boekhouden of Duits of Engels. Rekening houdend met de leg en belangstelling van de leerlingen staat het CPS een differentiatie vi de geest, die het voor de leerlingen n gelijk maakt te kiezen tussen een ta kundige en een comptabele richting. Nu is het zo dat het wel in de be doeling ligt te komen tot tweejarige af delingen of scholen voor m.e.a.o., die voortbouwen op drie jaar ulo, maar het CPS acht het in de huidige situatie (het m.e.a.o. diploma heeft nog geen offi ciële of door de praktijk erkende status) niet gewenst de leerlingen van hun scholen de gewone vierjarige ulo-oplei ding met als bekroning het mulo-diplo ma niet tot het eind te laten volgen. Daarom is de opzet een opleiding van voorshands één jaar na vier jaar ulo en voor het schooljaar 1963-1964 heeft het CPS de comptabele richting geko zen om in 1964-1965 de tweede richting, de taalkundige, te ontwikkelen. Na het examen ontvangen de leerlingen tificaat. Paulus schreef maar vier brieven De electronische wetenschap is deze week te hulp geroepen om een al eigenlijk verouderde hypo these weer nieuw leven in te bla zen- Paulus zou maar vier brieven uit het Nieuwe Testament zelf geschreven hebben, namelijk de brief aan de Romeinen, de brie ven aan de Corinthiers en de brief aan de Galaten. Wie de andere brieven dan geschreven hebben weet prof. dr. G. H. C. MacGregor, die deze inzichten publiceert, niet te zeggen. Prof. MacGregor. hoogleraar in de theologische faculteit aan de universi teit van Glasgow, die zich in het bij zonder bezig houdt met de zogenaam de bijbelkritiek en ds. A. Morton, een predikant in Culross Abbey, hebben een electronisch brein gebruikt voor hun wetenschappelijk werk. Zij hebben de machine gevoed met een kwart miljoen woorden uit het Griekse proza en de resultaten van eer stilistische studie van de brieven var Paulus en het werk van andere Griek se schrijvers geanalyseerd. Overtuigend i de Navo. D. U- Stikker, gaat volgende week „werkbezoek" brengen De secretaris-generaal - ...i de ministeries van buitenlandse ken en defensie en met de opperbevel hebben van de Navo-strijdkrachten in caanse theologen onder leiding bisschop van Oxford, H. J. Carpenter, en twaalf methodistische afgevaardig den, onder leiding van dr. Harold Ro berts, rector van het college van Rich mond en oud-voorzitter van de metho distische conferentie. Thans zullen de synodes van beide kerken zich over de voorstellen moeten uitspreken. Op het ogenblik is koningin Elizabeth II het titulaire hoofd van deze staats kerk. terwijl de premier de bisschoppen benoemt. Wijzigingen in de kerkorde moeten door het parlement worden goed gekeurd, dat steeds zeer huiverig bleek te zijn voor vernieuwing. De methodisten zochten in het midden in de achttiende eeuw een vernieuwing an deze kerk. Onder John Wesley wer- ïn grote evangelisatiesamenkomsten gehouden. In plaats van vernieuwing resulteerde deze reveilbeweging echter in een scheuring. De methodisten for meerden noodgedwongen een eigen kerk. Besprekingen Sinds de zomer van 1956 zijn bespre kingen tussen de twee kerken gaande. De resultaten van dit overleg zijn neer gelegd in een boek .Besprekingen tus sen de Church of England en de Metho distische Kerk" dat vandaag versche- Dit document is ondertekend door 11 vooraanstaande anglicanen onder leiding van de bisschop van Oxford, dr. Harry Carpenter en acht invloedrijke metho disten. onder leiding van dr. Harold Roberts, die voorzitter is geweest de Methodistische Conventie. Vijfde klas De bischop van Oxford, dr. H. J. Car penter, voorzitter van de vertegenwoor diging van de Church of England bij de besprekingen, vertelde op een perscon ferentie: „Ik denk dat het eerste stadium van het plan 10, 20 of zelfs 30 jaar zal kun nen duren eer wij gereed zijn voor de eindfase van de complete vereniging tot één kerk." haar, „Zoals wij reeds hebben gezegd, zou die tweede fase grote veranderingen in houden voor de Church of England. Wij niet hoe de methodisten uiteinde- sen kunnen worden met een kerk die niet in staat is zijn eigen vormen van eredienst te ontwerpen en zijn eigen hogere leiders aan te stellen." Dit standpunt, dat de Church of Eng land van de staat zou moeten worden losgemaakt, werd gedeeld door dr. Ha rold Roberts, voorzitter van de metho distische delegatie. Hij verklaarde dat de methodisten geen bezwaar hadden tegen een staatskerk op zichzelf, dat hij olledig samengaan tegen 1965 in houdende bisschoppen voor de methodis ten en gemeenschappelijk avondmaal (In tercommunie). De tweede stap moet dan ;n volledige samensmelting Inhouden. De methodisten hebben meegedeeld ..at zij bijna 724.000 leden in Engeland hebben. De Church of England beweert 2.900.000 te hebben. ...j bijna zeker van was dat zij als methodisten niet konden toetreden tot een organische eenheid zoals die de huidige vorm bestaat. Hij was zeker van dat de Church of England dat ook niet van hen zou verlangen. Ds. R. Steenbeek overleden In de leeftijd van 81 jaar is te Amers foort overleden ds. R. Steenbeek, eme ritus predikant der hervormde gemeente te Amersfoort. Ds. Steenbeek. in 1882 geboren, begon zijn predikantenloopbaan in 1910 te Scher- penisse. Daarna diende hij achtereenvol gens dé gemeenten te Driesum, Hooge- veen, Wapenveld. Ridderkerk en Zetten. Na op 1 mei 1947 met emeritaat te zijn gegaan, was hij tot 1949 hulpprediker te Zetten en tot 1954 te Doeveren. De begrafenis zal op 1 maart aanstaan de na de rouwdienst die om 2 uur 's mid dags aanvangt, plaats vinden te Zetten. Gisteren arriveerde de Russisch- orthodoxe aartsbisschop Nïkodim met een aantal geestelijken op Schiphol. Deze kerkelijke dele gatie van 18 Russen, die naast de Russisch Orthodoxe Kerk nog vijf andere kerken vertegenwoor digden, was op doorreis naar de Verenigde Staten waar zij be sprekingen zal voeren met Ame rikaanse kerkelijke leiders. lIETH De grote gebeurtenis werpt haar schaduw vooruit en mand die het verstaat. ,J)e Zoon des mensen moet veel lijde en verworpen door de oudsten en overpriesters en schriftgezag leerden en gedood worden en ten derde dage worden opgewekfjJJz (Lucas 9 22). Het is de eerste aankondiging van Christus over het lijdend^.jjg Hem wacht. De woorden moeten de discipelen onwezenlijk de oren hebben geklonken. Hij, de Here, Die lammen lopen en blinden zien. Hij, gedood? Het is de vraag of zij dtdjÜA diepte van deze aankondiging hebben gepeild. Vermoede niet. Tot het ogenblik, waarop de Here aan het kruis op tha Zijn geest in Zijns Vaders handen beveelt, hebben zij fc&SB hoop in het hart, dat het naar de mens gesproken nog best orde zal komen. De Zoon des mensen moet veel lijden. Moet lijden opdat iegelijk die in Hem gelooft het eeuwige leven erve. De disd&jrp pelen hebben het niet door. Zij leven zo genoeglijk met hu Here, dat zij zich moeilijk kunnen indenken, dat aan die gt noeglijkheid eens een einde korrit. De Here is almachtig. H kan alles, Hij helpt iedereen. Gedood worden? Ja, gedood terwille van ons. Wie dit niet kan aanvaarden, ti>>A p- in de dood van Christus wordt teleurgesteld, begrijpt niet, d\ o zonder dood er nooit geen heerlijkheid zou zijn geweest, geei redding, geen toekomst, geen eeuwig huis. Het invoeren van een studie- wachten studierendementsverbeterii loon zou de overheid ongeveer 60 miljoen gulden per jaar kosten. Daar staan echter enkele voor delen tegenover: De eerdere bij drage van de academici tot de nationale produktie (dankzij de kortere studieduur)verbeterde verhoudingen binnen de univer siteit en een efficiëntere benut ting van het universitaire appa raat. Tot deze conclusie komt prof. dr. J. E. Andriessen, hoog leraar in de staathuishoudkunde, in een artikel „Enkele conse quenties van het studieloon", in het weekblad voor de civitas academica der Universiteit van Amsterdam. Hij stelt dat het studieloon kan bij dragen tot de zo hoog noodzakelijke de mocratisering van het wetenschappelijk onderwijs. In 1958/59 was 49 percent van de studenten afkomstig uit een hoger milieu, 43 uit een middelbaar milieu en 8 percent uit een lager milieu. Hier tegenover staat dat in 1961 de beroeps bevolking voor 5 percent uit het hogere milieu was samengesteld, voor 30 pro cent uit het middelbaar milieu en voor 65 procent uit het lagere milieu. Dit grote verschil tussen beide cijfer reeksen toont aan hoever onze maat schappij nog verwijderd is van hel •ideaal van gelijke kansen in het on derwijs, aldus prof. Andriessen. Als tweede argument voor de invoering van het studieloon noemt hij de te ItreoE kribo. Klei Ï.C. F Het b: Van Sng C ..Opvallend is het dat het studierendi Roy: ment beter wordt, naar gelang het ratldik lieu waaruit de studenten afkomstig zij 3.0p .^1 ee wegen kome Vla het stimuleren van de studie vot diegenen, die ondanks beurzen en renlfia110- loxe voorschotten daaraan nog niet to komen en via het koppelen van hj Stac studieloon aan het volbrengen van efoonk programma binnen redelijke tijd. Tjean „Studieloon en een beperking van <fe£' J studievrijheid horen onlosmakelijk h. elkaar. Aanvaardt men immers een tfaara ficient studieprogramma met daarlPane- behorende sancties in geval van fa lep?11 dan is het redelijk dat daartegenovi Zui( ook een beloning staat voor degenen df°ut de vereiste inspanning verrichten". gend. Het werk is gebaseerd op het be ginsel, dat schrijvers zekere diep inge wortelde stijleigenaardigheden hebben. Voor deze studie hebben wij ons bezig gehouden met zulke dingen als de tus senruimten in het gebruik van het woordje „en", het herhaaldelijk ge bruik van bepaalde woorden, of zinnen, de gewoonte om sommige zinnen t« beginnen met een bepaald woord." Morton beweerde dat hun ge schrift voor het eerst wetenschappe lijk bewijsmateriaal xal leveren ter ondersteuning van de stelling dat Paulus alleen de eerste vier brie ven die in het Nieuwe Testament zijn opgenomen heeft geschreven. van de zeer korte brief aan Phi lemon (die slechts 454 woorden in het Nederlands en slechts 358 woorden in het Grieks omvat), maar er bestaat geen reden om te zeggen, dat hij die niet geschreven zou hebben. De stilis tische verschillen tussen zijn brieven i de andere brieven zijn groot. Conclusie Volgens Morton zouden in het ver volg met een electronische brein bij belboeken stilistisch bestudeerd kun nen worden en onderting vergeleken. Dat zou doorslaggevend zijn om tpt conclusies te komen over de vragen wie bepaalde delen van de bijbel hebben geschreven. Nn het CPS het in dit bestek be schreven beroepsonderwijs in een expe rimenteel stadium heeft gebracht door in september een 5e klas te creëren wijst deze organisatie er op dat wette lijk voor het tweejarige beroepsonder wijs na drie Jaar ulo redelijke kansen bestaan. Want dit is namelijk het sys teem van het ontwerp van de wet voor het voortgezet onderwijs, beter bekend onder de naam mammoetwet. De naam middelbaar economisch en administra tief onderwijs ls al aan dit ontwerp ont leend. In de gehele opleiding zal grote zorg besteed worden aan nauwkeurigheid en zelfcontrole, netheid van werken en hét verwerven van een sociale houding. Daar met het m.é.a.o.-onderwijs nog geen ervaring is opgedaan, is het met mogelijk precies te zeggen hoe ver de leerlingen in één jaar zullen komen. De verwachting is dat na een korte voort zetting van de studie de leerlingen met succes examens kunnen doen voor het praktijkdiploma boekhouden en Neder- i een keus, desnoods in over ga de hoofden van de scholen, in het belang van hun kinderen te maken. Heme pin eswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Papcndrecht: W. Vroegm- dewey. te Barneveld; te Nieuwenhoorn (toez.): H. P. Venema, vicaris te Utrecht Aangenomen naar Warns c.a.: L. Jan sen Schoonhoven, te Rodeschool; naar Hilversum (vac. W. Wlllemse): G. Was senaar, te Harderwijk. Bedankt voor Maarssen: B. M. Meyn- dert, te Waarder. GEREF. KERKEN Beroepen te Oosterwolde (Fr.): L. Bui tenhuis, te Houwerzijl; te Hardenberg (vac. D. Pasman): W. Blanken, te Wes- terbork; te Baambrugge: J. C. Schouten, te Emmeloord, die dit beroep ook aan nam; te Oosterend (Texel): T. S van Leeuwen te Molenaarsgraaf-Brandwijk. Bedankt voor Doezum: G. O. N. Veen- huizen. te Grouw-Irnsum. Beroepbaar: Joh. Goldschmedmg jr., Rijksstraatweg 147a, Loenen a. d. Vecht, met ingang van 27 februari aanstaande. van overtuigd zijn dat werkelijk stilistisch is vast te stellen of een be paald stuk van een bepaalde schrijver afkomstig is. Volgens velen zijn stijlei genaardigheden lang nfet zo Ingewor teld als deze geleerden wel beweren. Door de jaren verandert de stijl var een mens vaak vele malen; bovendien wordt deze zeer sterk beïnvloed door Stimuleren Zon Betalen Prof. Andriessen zou er echter teg^enig: zijn studenten die door hun falen nil Get meer in aanmerking komen voor stjied dieloon, geen vrijheid meer te geven Lei studeren. Zij zouden echter op eigen ko^nn ten moeten studeren, dus niet tegen h" p;Gi college-geld (f 200 per jaar) maar tegt-f, de werkelijke kosten van het hoger oi Qe derwijs, een paar duizend gulden pi... jaar. Bur- Naast het bezwaar van de beperk) De studievrijheid, noemt prof. Andriessfcur: de spanningen als men dreigt te falejte re „Maar die zijn er in de maatschapp Gel ook. Waarom moet de universiteit üe C veel bescherming bieden?" Geza Kosten to P< De hoogleraar schat het aantal si Gy denten dat voor een studieloon in afctmr merking zou komen op 40.000. Als m —hó. het studieloon op 3000 stelt, bctekc dit een jaarlijkse uitgave Joen gulden. Hiervan kan ken: beurzen en renteloze voorecht 33,5 miljoen; belastingveriai t"Dane JWa joen; collegegeld 1500 per jaar) de studenten die zonder studieloon stfend) deren: ƒ7,5 miljoen. Totaal bedragen I t*ri aftrekposten dus 60 miljoen, zodat hOegs invoeren van een studieloon een pointe miljoen op de rijksbegrotijneen i betekenen. Gezien de onderwijsbegroting vfc^j 2000 miljoen, noemt prof. Andriessen c n bedrag niet extreem hoog. ut „Als men bovendien in aanmerki#Jur:„ neemt dat een maatschappelijk heel wp minder renderend object als het ontwer) 0lJ premiesparen van de staatssecretan Schmelzer dat ongeveer 60 tot 70 ml R Ï>en vergt, prioriteit van de regerin Ke eeft gekregen, dan komt het studielor'"'e als een toch weer niet zo exorbitant dl pe re zaak naar voren", aldus prof. Afeldg driessen in folia civitatis". Pe Ou Prof. dr. J. L. Meyering: benoemd iPPen gewóón hoogleraar in de afdeling d( scheikundige thermologie en de tussf^ afdeling dier metaalkunde Technische Hogesohool te Delft. Pro de organische scheikunde. -K •«Vragen op medisch gebied zenden nan da redactie van ons blad met linksboven op de envelop t „Medische rubriek'*. Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rubriek gegeven, vragen die hiervoor minder geschikt zijn worden per brief beantwoord." Beroepen ie marienoerg. «i. miss, pred. te Nieuw-Guinea met verlof in Nederland. Aangenomen naar Bunschoten-Spaken burg (vac. G, Zomer): W. v. d. Lingen, te Schildwolde. lezen van boeken, door reizen en Pnu- B ok te Dirksland. heilgebied van de Aüantiache "oceaan, [lus maakte vele wereldreizen door j admiraal Robert Dennison. I contacten, enzovoort. Nu er zich momenteel wederom een griepepi demie over Nederland uitbreidt willen we in de ze rubriek eens aan deze ziekte enige aandacht besteden. Het zal een ieder wel bekend zijn dat de griep of influenza een algemene besmettelijke ziekte is. Zoals bij elke infectieziekte heeft ook de griep een periode tussen de infectie en het uitbreken van de eerste symptomen, de zoge naamde incubatieperiode. Voor de griep is deze periode zeer kort. Na één tot drie dagen krijgt de patiënt koorts, die vrij hoog kan op'.ope.n. Daarnaast ontstaan pijnen in het hoofd, de spie ren en gewrichten. Ook .xwakke" plekken, zoals littekens van doorgemaakte operaties, kunnen overgevoelig worden. Er kunnen verder ontste kingen ontstaan van de ademhalingswegen, ken baar aan de hoest, en irritatie van het maag darmstelsel, kenbaar aan braken en diarrhee. Meestal treden niet alle genoemde symptomen tegelijk op. Bij de ene epidemie zullen de adem halingswegen meer aangedaan zijn, bij een an dere meer de stofwisselingsorgahen, of het hoofd. Bij de griep, die momenteel heerst staat veelal het maagdarmstelsel op de voorgrond. De besmetting wordt rechtstreeks van mens op mens overgebracht, door middel van zeer klei ne speeksel druppelt jes, waarin de ziekteverwekker wordt meegevoerd. Door niezen, hoesten eo spreken worden deze druppeltjes de lucht ïngeshngejd en blijven door hun lichte gewicht vrij lange tijd zwe ven, voor zover zij niet weer worden ingeademd. De duur van de ziekte wisselt van enige dagen tot ongeveer een week. Wanneer de patiënt na die korte periode nog ziek is. bestaat er een grote kans dat zich een complicatie heeft ontwikkeld. Geduren de 5 tot 6 dagen blijft de influenzapatlënt besmet telijk voor anderen, terwijl de besmettelijkheid in de incubatieperiode waarschijnlijk gering is. De aandoening van de ademhalingswegen bestaat voornamelijk uit een beschadiging van het slijm vlies der bovenste luchtwegen door het influenzavi- - nae schillende bacteriën, die zich soms al van nature in de luchtwegen bevinden, en nu hun kans schoon zien tot de aanval over te gaan. Aangezien de herstel periode van het slijmvlies enige dagen in beslag neemt, blijft de kans op een bacteriële invasie enige dagen na het ziek worden bestaan, zodat de kans op een complicatie in de vorm. van een long ontsteking enige dagen tot een week aanwezig blijft. Aangezien deze longontsteking soms zeer ernstige 'ormen kan aannemen, en de behandeling direct en slecnts met zeer hoge doses penicilline kan wordon aangegrepen, is een snelle herkenning, vooral bij bejaarden, kin deren en -wakken, zeer belangrijk. Wanneer de temperatuur drie dagen na het uitbreken van de griep hoog blijft moet rekening gehouden worden met een complicatie, hoewel het dan nog niet altijd mogelijk is vast te stellen, waar zich de complicatie precies bevindt. Er zal gelet moeten worden of de patiënt sputum opgeeft, een verschijnsel, dat niet bij de griep hoort, maar wel speciaal wanneer het sputum etterig of bloederig is bij een begin nende longontsteking. Speciale aandacht moet be steed worden aan mensen, die lijden aan huidont stekingen, steenpuisten, geïnfecteerde wonden of eczemen. Zij zijn namelijk de bezitters van de bac teriën, die de complicaties veroorzaken. Zoals reeds gezegd, treedt de griep altijd in epidemieën op. Aangezien er geen aangifteplicht voor artsen van influenza bestaat, is het niet steel mogelijk een duidelijk beeld te krijgen, in hoever! de griep „toeslaat". Men kan alleen afgaan op «apot ziekmeldingen bij grote bedrijven en dergelijke. ,2013 De leek wil graag een oorzaak weten, waarom dient een gegeven moment de griep optreedt. Deze ket wordt de koude winter, en in Rotterdam het slee) te drinkwater als oorzaak opgegeven. Laat het t schrale troost zijn, dat geen van de twee oorzak<eug een rol speelt. Griep komt in elk jaargetijde d elk klimaat voor. De kans op complicaties echte wordt groter wanneer er sterke temperatuurswiss^ lingen optreden. De behandeling van de influenza is eenvoudig, c nog geen afdoende medicijn bestaat. Met bedn4 rust, warmte, lichte voeding, veel vocht drankje of poedertje met wat salicyl en iets gen de hoest komt men altijd uit. Wanneer echter een complicatie optreedt moet snel met st< ke medicijnen worden ingegrepen. Verder zal de pa.iënt, misschien ten overvloede, moeten zoeken wanneer hij moet hoesten of niezen een doek voor de mond en neus te houden, opdat omgeving niet worde besmet Over de voorbehoedende vaccinatie tegen griel lopen de meningen enigszins uiteen. Voorop dien te worden gesteld dat er vele typen influenza staan. Elke epidemie heeft meestal één of rr dere eigen typen. Wanneer men van tevoren welke typen hun intrede in het land zullen doec kan men tegen deze typen een vaccin bereiden gtra De ingespoten persoon maakt wanneer het bij dtw, verwachte typen blijft een kans niet ziek De bescherming is echter van korte duur, trouwens bij de patiënten die de griep hebben. L vaccinatie blijft dan ook meestal achterwege, be vol halve voor de categorieën mensen die zeer vaJ baar zijn en reeds genoemd werden. Enige grote bt drijven in den lande vaccineren hun personeel ter wel, met bevredigende resultaten. Gelukkig is de griep op zich zelf echter een li< te ziekte, die voor de meeste mensen slechts delig is daar het werkverzuim dan optreedt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2