"Nieuwe LeMse Courant Nieuwe beving treft Libië V.S.: Zonder plichten ook geen rechten Bevel en controle over kernmacht Nieuwe directie van KLM: Hoger personeel niet bij overleg Nieuws in één oogopslag u\i$\ CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia gheblevan mijn hert In teghenapoef Maandag 25 februari 1963, 43ste jaargang Jag er en prooi Zie pagina 5 J 'Abonnementsprijzen 2,80, p.kw. J 8,25 Terwijl nog veel doden in Libië onder de puinhopen vandaan worden gehaald, heeft een nieuwe aardbeving de stad Tolemaide in het district Barce, getroffen. De schade bleef hier beperkt tot enkele gebouwen, ter wijl van persoonlijke ongevallen geen melding werd gemaakt. Tolemaide, met een bevolking van ongeveer 2.500 zielen, is de vroegere stad Pcnatoplis en is voor de oudheidkunde een belangrijk gebied. In het vorige week door een krach tige aardschok getroffen gebied, dat ni niet werd geteisterd, zijn tot nu toe 261 doden geteld, maar men neemt aan dat het dodental nog met enige tien tallen zal stijgen. Inmiddels is in he verwoeste gebied de noodtoestand af- Verdwaasd, niet-begrijpend zit het Libische kindje tussen de ruïnes van wat eens zijn huis was in het plaatsje Barce. dat vorige week werd geteisterd door aardbevingen. Het aantal doden is gestegen tot 200. Er zijn nog honderden vermisten. Waar is zijn moeder? Waar is vader en waar zijn vriendjes? Ongeveer 80 procent van het dorpje is verwoest. Zaterdag was men nog onvermoeid bezig alle totaal ontwrichte huizen te doorzoeken, steen voor steen op zoek naar nog meer slacht offers van de ramp. Oneindig groot is het leed. Honderden doden, honderden vermisten en daklozen. Het kind drukt zich tegen de moe der aan, die met haar enige ge redde eigendommen door de ruïnes vlucht. Op zoek naar een nieuw tijdelijk onderkomen. Duitse ontsnapt in nachtgewaad uit ziekenhuis Uit het St. Laurentius-ziekenhuis te Roermond is gistermorgen een 40-jari- ge Duitse, mevrouw Braun. ontsnapt die daar on'der politiebewaking werd verpleegd. De politie houdt er rekening mee dat zij behoort tot een internatio nale inbrekersbende. Zij was in hel ziekenhuis opgenomen voor een blinde darmoperatie en stond onder voortdu rende bewaking van de rijkspolitie. Zondagmorgen omstreeks zeven uur merkte zij kennelijk dat haar bewaker haar voor een ogenblik verlaten had. Zij heeft dat moment benut en zag kans ongezien in nachtgewaad te ver dwijnen. Men vermoedt, dat zij van buiten hulp heeft gehad, want in de buurt van het ziekenhuis is omtrent die tijd een Duitse grijze personenauto ge signaleerd. De politie heeft haar tot dusver niel teruggezien. gekondigd. 's Avonds en 's nachts be- vaken patrouilles van het Libische le ger de puinhopen om plundering te voorkomen. De troepen is opdracht gegeven plunderaars ter plaatse dood te schieten. Kroonprins Idris en premier Moham med Othman hebben tijdens het afgelo pen weekeinde een bezoek aan de zwaarst getroffen gebieden gebracht. De premier deelde mee dat spoedig een begin zal worden gemaakt met de herbouw. Tach tig procent van de huizen en gebouwen is met de grond gelijk gemaakt, de ove rige twintig procent is onbewoonbaar, zodat de twaalfduizend inwoners elders onderdak hebben moeten zoeken. Zowel de secretaris-generaal van de Verenigde Naties- Oe Thant, als paus Jo annes XXII hebben toegezegd hulp te verlenen aan de slachtoffers van de aard beving. Nikita Chroesjtsjef in vol ornaat! Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Russische strijdkrachten, vertoonde hij zich tijdens een grote bijeenkomst in het Kremlin in een indrukwekkend generaals uniform. Naast hem de Russische minister van defensie, Malinofsky, die'de Verenigde Staten enige dagen geleden had gewaarschuwd, dat een aanvaJ op Cuba zou leiden tot een derde wereldoorlog. HET zal niet eenvoudig zijn, een N.A.V.O.-kernmacht in het leven te roepen. Amerika en Engeland, die hun plannen voor de overdracht van een deel van hun strategische strijdkrachten aan de N.A.V.O., aan de raad van deze organisatie wilden voorleggen, konden het niet eens wor den over het vraagstuk van bevel en controle over een zgn. multinationale kernmacht in N.A.V.O.-verband. Men ziet dit als een voorproefje van het geen mag worden verwacht, als de onderhandelingen met de andere N.A.V.O.-bondgenoten goed en wel op gang zijn. Engeland zou Amerika voorgesteld hebben, een politiek-militaire be stuursraad in te stellen, die toezicht moet uitoefenen op de overgedragen strategische strijdkrachten. De raad zou uit tien leden samengesteld moe ten worden, te weten Amerika, Enge land, Canada, Frankrijk, West-Duits- land, Italië, Turkije, Griekenland. Bel gië en Nederland. Amerika heeft daar echter bezwaren tegen en wel de volgende: (Van onze soc.-econ. redactie) DE nieuwe directie van de K.LJVI. is niet voornemens de Vereniging van Hoger K.L.M.-personeel te erkennen als partner by het overleg over loon- en arbeidsvoorwaarden. Deze verzekering hebben de vertegenwoordigers van de bedrijfsgroepen burgerluchtvaart der Chr. Bedrijfsgroepencentrale, „St. Ra- phaël" en N.B.V. tijdens een eind vorige ~c gehouden bespreking met de K.L.M.-directie ontvangen van directeur E. H. Larive. Bij dit gesprek, waarin onder meer de organisatorische vorm van het over leg tussen directie en vakbeweging en het toekomstig personeelsbeleid aan de orde kwamen, werd bij de heer Larive geïnformeerd naar de juistheid van een bericht in het Algemeen Handelsblad, dat melding maakte van een gesprek tussen de directie en het bestuur van de Vereniging van Hoger KLM-personeel. In deze bespreking zou volgens het be richt de directie haar voornemen bekend hebben gemaakt om ook het bestuur van deze (categorale) vereniging in het overleg over arbeidsvoorwaarden e.d. tp betrekken. De heer Larive verklaarde, dat er wel een bespreking met het bestuur der ver eniging is geweest, doch dat hieraan geen enkele consequentie verbonden kan worden. Duidelijk werd uitgesproken dat de zgn. bona fide vakbeweging dé over legpartner is inzake loon- en arbeids voorwaarden voor het gehele grond-per- soneel. (Ook de leden van de Vereniging van Hoger KLM-personeel behoren het grondpersoneel). De bedrijfsgroep burgerluchtvaart van de C.B.C. heeft hiervan zaterdag ir een brief mededeling gedaan aan d< leden der sectie „hoger personeel". Achtergrond in van de beweegredenen, die heb ben geleid tot dit besluit van de nieuwe K.L.M.-directie is, dat zij het overleg inzake arbeidsvoorwaarden e.d. zo be perkt mogeiyk wil houden. Het zou d< s der directie zijn, dat de catego rale verenigingen zich zoveel mogelijk opsplitsen in de bestaande vak-organlsa- tles. Er bestaan bij de K.L.M. bijvoorbeeld minder dan vijf verenigingen voor vliegend personeel, één voor de vliegers, één voor pursers en hofmeesters, één voor telegrafisten, één voor boordwerk tuigkundigen en één voor stewardessen. Hiervan kan alleen de vereniging voor telegrafisten op de vakbeweging terug vallen, waar het gaat om het overleg arbeidsvoorwaarden e.d. De direc tie der maatschappij nu voelt er weinig voor met al deze verenigingen afzonder lijk het overleg te plegen, tenzij het gaat specifieke „technische" belangen of problemen. Ook de vakbeweging ziet meer per- speotieven in 'n opsplitsing, waarbij aan de zelfstandigheid van de onderscheide ne verenigingen niets tekort behoeft te worden gedaan. Een andere mogelijkheid, dié vai zijde der KLM-directie naar voren is ge bracht, is, dat de vijf verenigingen vliegend personeel in federatief verband gaan samenwerken. De Vereniging van Hoger KLM-personeel is hierbij geheel buiten beschouwing gelaten. ONDERGOED PER 2 STUKS VOORDELIGER Jongens - 3 jaar 1.20 per 2 Stuk! 2.^5 Heren - maat 4 1.75 per 2 stuks 3a^® mwHMagisiiiams rijk gerichte repressailles. onder meer uitstel van ondertekening van de associatie-overeenkomst met de 18 (waarvan 24 voormalig Franse) Afri kaanse landen. len van de samenstelling van een controlelichaam op de kerabewape- □ings politiek; het is nog niet mogelijk te weten, welke NAVO-landen een actieve rol wensen te spelen bü het vormen van een kernmacht. Zij die geen belang stelling hebben, moeten er niet ln •orden opgenomen; geen enkele land moet in kernbew; penings-aangelegenheden een stem hebben, zonder in de verplichtingen te delen, waaronder de kosten bijdragen ln mankracht. Amerikanen en Britten zullen deze week de NAVO-raad aanbevelen, een speciale controleraad te vormen om be langrijke kwesties van de geallieerds strategie te behandelen. Zij zijn ook be- reid, onmiddellijk machtige kernstrijd krachten toe te wijzen aan het militaire commando van de NAVO. Engeland zal zijn gehele straalbom- menwerpermacht ter beschikking stel len, met andere woorden zijn gehele kernmacht. Kennedy is van plan, drie Polaris-duikboten te verstrekken, die de volgende maand in de Middellandse Zee gestationeerd zullen worden. Intussen is Kai-Uwe von Kassei, de nieuwe Westduitse minister van defen sie, in Washington gearriveerd voor be sprekingen met president Kennedy en de Amerikaanse ministers van defensie en buitenlandse zaken. Bij aankomst ver klaarde hij dat Duitsland nog precies zo tegenover de NAVO staat als het dat vele jaren doet en dat het van mening is, dat de NAVO zoveel mogelijk moet worden versterkt. Zulks in het belang van de gemeenschappelijke verdediging van de vrije wereld. Von Hassel zal ook spreken over het voorstel tot vorming van een multinationale NAVO-kern- macht. De Britse Labourleider Wilson, die een „nauwere Europese Gemeenschap" zou voorstellen, was door de weersom standigheden verhinderd naar Brussel te reizen. Zjjn plaatsvervanger, Gordon Walker, verklaarde dat de spanning tussen de Britse Labourpartij en de an dere Europese socialistische partijen nu voorbij is: ..Wij willen nu een duidelijk beeld krijgen van het Europa, waartoe wij op hun verlangen moeten toetreden", zei hij. Hoewel er geen formele besluiten werden genomen, bestond er eenstem migheid over de volgende hoofdlijnen: hetgeen in de EEG is bereikt, mag niet verloren gaan. Besluiten en spraken moeten worden nageleefd het Verdrag van Rome moet worden uitgevoerd; bij het uitwerken van nieuwe maat regelen zal overleg worden gepleegd om te voorkomen, dat de landen van de EEG en van de EVA verder uit elkaar groeien; het Franse veto tegen Engeland dient te worden gevolgd door tegen Frank- f Avertentie) EXTRA WARMTE VOOR IEDEREEN! Een warm bord soep is in deze koude dagen voor velen een uitkomst. Voor dat warme onthaal zorgt Honig. U haalt zes borden heerlijke Honig soep uit elk pak. dus twee borden extra. Dat is nóg een uitkomst, want vooral op koude dagen zijn er altijd liefhebbers voor een tweede bord Honig soep. De fijne, geurige ingre diënten worden nu extra beschermd in het speciale VERSPAK. Dat betekent extra garantie voor kwaliteit en vers heid. Haal Honig soep in huis! Zes bor- uit elk pak. dus voordeliger in prijs. Het zal niet eenvoudig zijn, een NAVO-kernmacht in het leven te roe pen. Amerika en Engeland, die de overdracht van een deel van hun strijdkrachten aan de NAVO aan de raad van deze organisatie zullen voorleggen, konden het niet eens wor den over het vraagstuk van bevel en controle over een zgn. multinationale kernmacht in NAVO-verband. Men ziet dit als een proefproekje van het geen mag worden verwacht, als da onderhandel in gieoi met de andere NAVO-bondgenoten goed en wel op gang zijn. Premier Ttoengkoe Abdoel Racb- man van Malakka heeft Indonesië er voor gewaarchuwd, dat hij niet alleen steun zal zoeken bij landen, waarmee zijn land defensie-overeenkomsten heeft gesloten, maar ook bij dde lan den, die sympathiseren met Malakka. Dit voor het geval Indonesië zijn land mocht willen aanvallen. De Sow jetpremier en Rood-China schijnen langzaam maar zeker naar elkaar toegedreven te worden (met de nadruk op het woordje schijnen). Na dat premier Chroesjtsjef al enige we ken geleden aangedrongen had op een vreedzaam bijleggen van het geschil of in ieder geval op een binnenska mers uitvechten van ideologische con flicten zijn er onbevestigende berich ten uit Oost-Europa binnengekomen, dat de Chinezen in principe bereid zijn, de Russen voor een verzoenings- gesprek te ontmoeten, eveneens over eenkomstig de wens van Chroesjtsjef. Drie mannen zijn het afgelopen weekeinde veertig uur met hun onvol tooide jacht op de Zeeuwse wateren zoek geweest. Twee keer zaten da mannen in de mist vast op een zand bank, terwijl ze op hun open vaartuig de hevige kou moesten doorstaan. De vereniging van hoger K.L.M.- personeel wordt door de nieuwe direc tie van de KX.M. niet erkend als partner bij het overleg over loon- en arbeidsvoorwaarden. De directie wenst het overleg zo beperkt mogelijk te houden en namelijk te voeren met de zogenaamde bonafide vakbeweging. Bij de K.L.M. bestaan bijvoorbeeld niet minder dan vijf verenigingen voor vliegend personeel. Het afgelopen weekeinde heeft weer een groot aantal slachtoffers op de weg geëist. Er zijn verschillende doden te betreuren. Een nieuwe aardbeving heeft Libië getroffen. Deze maal werd de stad Tolemaide getroffen. Gelukkig vielen er thans geen doden, maar wel wer den en enkele gebouwen verwoest. Verf metvoidoening Een produkt van de Sikkens Groep. In het weekeinde stond het grote delen van west en centraal Europa onder invloed van een langzaam in omvang toenemend gebied van hoge- luchtdruk. De hoogste luchtdrukwaarden werden daarbij aangetroffen in een lang gerekte zone van de Waddenkunst over Duitsland en Polen naar Zuid-Rusland. In deze gebieden was het windstil en kwamen tijdens langdurige opklaringen zeer lage minimumtemperaturen voor waarbij zich plaatselijk mist vormde ln ons land melde het vliegveld Eelde met min 19 graden de laagste temperatuur, een waarde die ook in Duitsland voor kwam. In Polen werd het plaatselijk min van de os van op de dag by overwegend zonnig weer «find f»' Z f Wat oostelUkt gedurende enige uren temperaturen om t temperaturen minder het vriespunt, maar lichte vorst, waar do f.firff p' ™aT werden tot ten mist zich handhaaft. (Opgemaakt 11.15 n.i Tendens stationair zuide van Parijs, minimumtemperaturen van omstreeks min 10 gemeld. De Oceaan beheerst wel enige depres- Dinsdag 26 februari: zon op 7.35, onder sieactiviteit maar deze zal nog geen in- 1812 u - maan °P 9 03. onder 21.30 uur. vloed op het weer in West-Europa uit- Zondag 2 maart: eerste kwartier, oefenen, zodat het in de nacht opnieuw op de meeste plaatsen in ons land streng zal vriezen. Overdag lopen de temperatu ren op tot om het vriespunt behoudens daar waar in de nacht gevormde mist zich geruime tijd handhaaft. HET WEER CM EUROPA D. Bilt verwacht tot di„rfaEavo„d; Kapporten hedenmorge, Rustig, overwegend droog weer met plaatseiyk mist of laaghangende bewol king. In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen strenge vorst, midden zeven uur VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPEN A ERSTR 71 TELEFOON 50105 Koninklijk bezoek bij Blaek Nativity Hare Majesteit de Koningin en prin ses Marijke hebben zaterdagavond theater Carré te Amsterdam de voc stelling bijgewoond van de Amerikaan se negermusical Black Nativity door de Gospel Singers. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 •Cation ir\Sb1 hlfllli D. Helder Ypcnb. Vlissingen Eelde De Bilt Twen the on bow1 zzo 2 no 2 nno 2 windsUl windstil -0 -8 0 -2 -12 0 -4-9 0 -2 -19 0 1-11 0 -0 -14 0 Zd.-Llmb. Helsinki Stockh. Tbew. ono 2 no 4 n 1 -2 -14 0 -3 -19 0 0-6 0 Kopenh. Aberdeen Londen onbew. w 9 windstil n 1 ono 2 no 3 0-3 0 2-6 0 -0 -10 0 -0 -10 0 -2-9 0 Grenoble Nice Berlijn Frankfurt MUnchen ZUrlch zw^ew regen gh. bew. windstil n 3 windstil n 5 wzw 2 windstil -0-9 0 5 .6 0 4-5 0 9 3 0 -3-9 0 0 -11 0 -5 -12 0 Locarno zw. bew. nnw 1 -4-5 0 -4-2 0 Innsbruck Belgrado AJacclo Madrid Mallorca Lissabon onbew. nlet ontv. 1. bew gh. bew. zw. bew. wzw 1 nno 5 windstil ono 2 wind6tol 0 -14 0 10 4 0 9 2 0.2 io -a o 7 2 1 12 2 0 13 16 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1