Nieuwe Leidse Courant Kennedy dreigt krachtig op te treden bij aanval Commentaar Boot overvaren 5 man verdronken De leeuw rijdt in een eigen jeep VLIELAND, Nieuwe Rijn 50 Na beschieting in Caribische Zee Cuba ontkent dat schip uit de lucht is beschoten Honderden doden bij aardbeving in Libië Overleg Onbekend Irertsur: f. DIEMER oofdredacteur: Dr. E. DIEMEt CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvattigh I* gheblevt Vrijdag 22 februari 1963, 43ste jaargang GROTE VOGELKOOI MET STANDAARD ƒ24,47 Abonnementsprijzen J ïeuws m één oogopslag President Kennedy heeft opdracht gegeven ervoor te zorgen, dat maatregelen worden genomen tegen buitenlandse vliegtuigen of schepen, die in het Ca ribische gebied Ameri kaanse schepen of vlieg tuigen -lastig vallen. Hij vertelaarde^ dit naar aanlei ding van ~de aanval, d'ie lenikele Cubaanse Mig straaljagers gisteren op een Amerikaanse vissers boot hebben gedaan, die zich halverwege tussen (Florida en Cuba in inter nationale wateren bevond. Het d'istriat Barce in Libië is gisteravond door een aardbeving geteisterd. Volgens de eerste berich ten zouden 500 personen om het leven zijn geko- In de PersoonShaven te Rotterdam is een patrouil leboot van de Rijkshajven- dienst door een tankschip overvaren. Van de acht op varenden zijn er vijf ver dronken. De vijf landen van de EEG die het niet eens zijn met de politiek van het zesde lid (Frankrijk) heb ben ziidh in de Westeuro- pese Unie (waarvan ook Engeland deel uitmaakt) geschaard achter het voor stel van president Kenne dy, over te gaan tot op richting van een multi nationale NavOkernmacht, uitgerust imet Polarisra- ketten. Dit gebeurde on danks Frans verzet, De winter wil maar niet wijken en Europa ligt weer in de vaste greep van de vorst Zo daalde in het noorden van Duitsland de temperatuur tot meer dan 30 graden onder nul. De Staatkundig Gere formeerde Partij kan niet I instemmen met de conelu- i sies van de Hervormde sy node over het gebruik van kernwapens. Op de alge mene vergadering van deze partij in Utrecht heeft de voorzitter, ds. H. G. Ab- ma, de bezwaren van de S.G.P. uiteengezet. De diplomatieke betrek kingen tussen Nederland en Indonesië kunnen bin nen een week zijn hersteld. Vertegenwoordigers van beide landen plegen in New York druk overleg iover deze %jaafc, Iheeft dr. Soebandrio, de Indonesi- sohe minister van buiten landse zaken meegedeeld. Den Haag weet echter van j niets. De vakbeweging is over bodig. Haar eigenlijke taak [kan de overheid op zich nemen. Als dit niet moge lijk is, kan de misbruikte machtspositie van de vak bonden ingeperkt worden [door monetaire maatrege len. Dit is de kern van het ['betoog, dat prof. dr. L. J. Wemelsfelder vanmiddag [hield op de ledenvergade ring van de Contactgroep voor werkgevers in de me taalnijverheid. Het is niet waar dat de regering van Suriname Nederland heeft gevraagd, een van onze Prinsessen te benoemen tot gouver neur van Suriname. Dit heeft minister (Korthals in de Tweede Kamer ver- klaard. De communisten po- gen een massale uittocht van de 300 verbitterde Afrikaanse studenten uit Bulgarije te verhinderen door te weigeren geld voor de reis te verstrek ken. j Prinses Beatrix heeft gistermiddag in de Trèveszaal van het Haagse Binnenhofcomplex het comité Nationale Herdenking 18131963 gepresenteerd, nadat het door premier De Quay officieel was ge ïnstalleerd. Op de foto links prof. De Quay, rechts een der leden van het comité, ir. A. G. Maris. In zware mist op Nieuwe Maas (Van een onzer verslaggevers) Vijf mannen zijn vanmorgen in het ijskoude water van de Nieuwe Maas verdronken, toen een boot van de Rijkshavendienst, waarop zij zicb bevonden, na een aanvaring met een tanker kapseisde en zonk. De overi ge opvarenden drie kondeD door de bemanning van de tanker en van de sleepboot Zorn, die te hulp kwam, worden gered. Zij werden half bewusteloos uit het water opgepikt. Een van hen kon in. de loop van de morgen het zie kenhuis verlaten. De slachtoffers zijn de 53-jarlge Sijtse van der Meer (machinist), de 37-jarige T(jmen Leusink (motordryver-dekknecht), de 62-jarige Ferdinand van den Berg (on- Twee doden bij brand op Ned. kustvaarder Bij een brand aan boord van de Ne derlandse kustvaarder Greta (ongeveer 500 ton), eigendom van de heer J. Schokkenbroek te Groningen, zijn gls- ren de kapitein, de 50-jarige W. Lam- beek uit Hoogezand en zijn 45-jarige vrouw, die van Deense afkomst is, om gekomen. Het schip had een lading melkpoeder uit Antwerpen naar Dun- garvan, een haven aan de zuidoost kust van Ierland, gebracht. Er was pas een klein gedeelte van de lading ge lost. De brand volgde op een explosie Id de pantry. De stuurman en de machi nist hebben nog geprobeerd de kapitein en zijn vrouw te redden maar z(l slaagden daarin niet. Nadat de plaatse- lijke brandweer het vuur had geblust, konden de stoffelijke overschotten uit de uitgebrande kajuit worden geborgen. Naar wordt aangenomen, zijn beiden in de rook gestikt. Het echtpaar laat een zoon (16) en dochter (19) na. De om vang van de schade is nog niet precies bekend. De eigenaar is naar Dungar- van vertrokken. "(^RESIDENT Kcnuedy heeft opdracht gegeven ervoor te zorgen, dat maat regelen genomen zullen worden tegen buitenlandse vliegtuigen of schepen, die in het Caribische gebied Amerikaanse schepen of vliegtuigen lastig vallen. Hij verklaarde dit naar aanleiding van de aanval, die enkele Cubaanse Mig-straaljagers gisteren op een Amerikaanse vissersboot heb ben gedaan, die zich halverwege tussen Florida en Cuba bevond. Op de vraag of de Cubaanse rege ring de Cubanen en niet de Russen aansprakelijk acht voor het incident, antwoordde Kennedy, dat de vlieg tuigen onder Cubaanse vlag vlogen en van Cuba afkomstig waren. De president zei te menen, dat een her haling van de beschieting van giste ren zeer onwaarschijnlijk geworden is door het feit, dat hij zeer duidelijk heeft gemaakt, hoe de Verenigde Staten bij toekomstige incidenten zullen handelen. Intussen weigerde Kennedy te vertellen, wat Amerika zal doen bij een nieuwe Cubaanse Getroffen tijdens rarnadan-maaltijd [Naadloze kousen kijn oorzaak van ontslag 28 man „Textielmachines Reading; in Almelo, een vestiging van Amerikaans bedryf, zullen 28 rknemers worden ontslagen. De ;ectie en het Amerikaanse moe- rbedryf zyn tot de conclusie ge- men. dat een ingrijpende reor- nisatic nodig is. Deze heeft voor ongeschoolde werknemers on- fcrierige consequenties. Na over- met het gewestciyk arbeids- ireau en de vakverenigingen ia deze personeelsleden ontslag igezegd. e directie betreurt deze stap ten •ste. maar ziet geen andere jilossing voor deze „door de gril le damesmode opgedrongen oeilijkheden". Het bedrijf ver- rdigt onder meer machines r de fabrikage van dameskou- s weinig vraag naar deze fachines, omdat de dames „naad- kousen verlangen. Bij een aardbeving, die zich gis teravond in de Libische stad Barce heeft voorgedaan, zijn vele slachtof fers gevallen. Volgens berichten uit de Amerikaanse luchtmachtbasis Wheelus in Libië zijn tot dusver 500 personen omgekomen en ongeveer 500 gewond. Meer dan 12.000 mensen zijn dakloos. De stad is voor minstens de helf verwoest. De autoriteiten hebben onmiddelijk na de luchtmachtbasis gewaarschuwd. Er werden vijf helikopters en eeh aantal andere reddigsvliegtulgen gezonden, als mede Rode Kruissoldaten. die boven de plaats van de ramp geparachuteerde konden worden. Barce ligt 90 kilometer van Benghazi, de residentie van de Libische vorst, op een hoogvlakte bij de de kust van Cy- renaica. Deze oude stad was in de twee de wereldoorlog een Italiaanse basis, die tijdens de woestijngevechten verscheide ne malen van bezetter verwisselde. Het is de voornaamste stad van het district Barka, eens vruchtbaar, maar thans voor het grootste deel een droege woestijn een bergrug. In Barce wonen 11.000 De Libische minister van binnenland se zaken en de chef van de generale staf zijn per vliegtuig uit Tripoli ver trokken om de reddingswerkzaamheden van militairen en politie te leiden. Van Wheelus heeft men artsen, levens middelen, medicamenten en tenten met vijftien vliegtuigen naar de plaats van de ramp gestuurd. Ook Britse militai ren zijn te hulp geschoten. Wheelus ligt 500 kilometer van Marce. De bevingen gingen gepaard met stortregens. Alle lichte programma's van radio Libië werden vervangen door het voor lezen uit de Koran en nieuwsberichten over de ramp. De aardbeving trof Barce (Arabische naam: Amarj) kort na zons ondergang, toen de bevolking aan de ramadaan-avondmaaltijd bezig was. Tij dens ramadan, de negende maand van het Mohammedaanse jaar, wordt er bij daglicht streng gevast. De regering heeft de noodtoestand af gekondigd. Aan de reddingswerkzaamhe- nemen vandaag onderdelen van het Libische leger deel. Een groep redders werd onder het puin van een instortend gebouw bedolven. aanval op een Amerikaans vliegtuig of schip. De twee opvarenden van de Ameri kaanse vissersboot, die in de de Straal van Florida werd aangevallen, waren negers: de 44-jarige Paris Jackson en de 27-jarige Benjamin Washington. Zy heb ben verklaard, dat er met machinege weren, maar niet met raketten werd ge schoten. Hun boot was onklaar geraakt en lekte en zij zwaaiden met een toen zy een vliegtuig hoorden. Het was een Mig, zo bleek later, die eerst rond cirkelde en toen wegvloog, maar terug kwam met drie andere Cubaanse straal jagers. Op de vraag van verslaggevers, of hun boot wellicht voor een boot met vluchte Cubanen werd aangezien, Washington, dat de aanvallers zo laag vlogen, dat zy de naam van de boot (ALA) en ook de woorden Fort My er» Fia, hadden kunnen lezen. De kogels kwamen op ongeveer 200 meter van hei bootje terecht. De mannen werden niet gewond. Een Amerikaans oorlogsschip heeft hen later aan boord genomen. Toen Amerikaanse straaljagers, die van Key West waren opgestegen, nadat op de radarschermen aldaar niet-geïdentifi- ceerde voorwerpen waren waargenomen, de plaats van het incident naderden, ver dwenen de Migs in de richting van Cuba De Amerikanen meenden het afvuren van raketten in de richting van de vis sersboot waar te nemen. Tussen de Mig» en de Amerikaanse vliegtuigen heeft geen treffen plaatsgevonden. Het staat intus sen niet vast, of twee van de vier Cu baanse vliegtuigen inderdaad raketten hebben afgevuurd gaan, aldus de bekendmaking in Havanna. Intussen is in Washington ook bekend gemaakt, dat verscheidene duizenden Russische militairen voor midden maart uit Cuba teruggetrokken zullen worden. Gezegd werd, dat deze militairen betrok ken zijn bij de bewaking van de wapens, die reeds uit Cuba verwijderd zijn, even als enige militaire specialisten, die Cu baanse kaders hebben opgeleid. De Ame rikaanse regering beschouwt dit als een nuttige stap ter vermindering van de internationale spanning. Het Russische passagiersschip Baltika is reeds uit Ha- a vertrokken, naar men aanneemt met een deel van de Russische troepen boord, die volgens Chroesjtsjefs be lofte uit Cuba teruggetrokken zullen 'orden. Hoeveel militairen er aan boord ijn is niet bekend. Soebandrio: Den Haas:: derhavenmeester le klas), de 60-jarig» Arie Kruyt (motorschipper) en de 22-ja- rige Jaap Nagelkerke (motordrUverj. Gered werden de 57-jarige Th. Catersels (onderhavenmeester), de 60-jarige Nico. laas Meyer (onderhavenmeester) en de 32-jarige Pieter Deurloo (motorschlppen. De eerste twee moesten in het ziekenhui» blijven. De aanvaring gebeurde om ongeveer kwart over acht in een mistbank nabij de monding van de Persoonshaven. De snelvarende tanker de Veenwouden 10 van de Verenigde Tankers uit Rotterdam ramde de boot de Rijkshavendienst 4 midscheeps. Het vaartuig sloeg om en verdween binnen een minuut onder het water. De Veenwouden, die 499 ton meet, werd plotseling in een mistbank met de boot van de havendienst geconfronteerd. Men had zelfs niet eens meer gelegenheid om signalen te geven. ,Het ongeluk voltrok zich in enkele seconden", verklaarde een van de opvarenden van de tanker, waar van de bemanning overigens geen enkel» verklaring mocht afleggen aan de per» Met reddingsboeien en lijnen wist meD twee man aan boord van de Veenwou den te krijgen, terwijl de sleepboot op de zelfde wijze een drenkeling in veiligheid wist te stellen. De mannen waren op dal moment door het ijskoude water al bijna buiten bewustzijn. Bovendien hadden zij verwondingen aan het hoofd opgelopen. De politie kon hen. pas in de loop van d» morgen horen waardoor de eerste uren onzekerheid heerste over het aantal op varenden van de boot. „Geen ziclit" Protest Amerika heeft via de Zwitserse am bassade in Havanna by de Cubaanse re gering geprotesteerd tegen de beschie ting. Van Cubaanse zyde doet men even wel alsof er niets büzonders is gebeurd. In een communiqué wordt gezegd, da! twee Cubaanse verkenningsvliegtuigen, op zoek naar twee vissersboten, die vo rige week door „contra-revolutionairen* waren gekaapt, een bootje zagen, dat op een van de twee ontvreemde scheepjes leek. Toen echter by nader onderzoek bleek, dat men zich bad vergist, vertrok ken de Cubaanse vliegtuigen zonder een Gehot gelost te hebben of een vijandeiyke daad tegen het vaartuig te hebben be- tenlandsc zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteren verklaard het „niet onwaarschijnlijk te achten, dat de diplomatieke betrekkingen tussen In donesië en Nederland binnen een week zullen zijn hersteld. Aan jour nalisten deelde hij op het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken mee, dat het overleg tussen beide landen hierover thans gaande is in New York. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken, zei gisteren, dat in Den Haag niets is bekend over eventuele onder handelingen in New York. De woord voerder zei nogmaals dat Nederland bereid blijft tot herstel van diploma tieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Salarisverhoging Raad van State (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteren zon der discussie en zonder hoofdelijke stem- ming haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, dat tot doel heeft, de leden van de Raad van State en van de Algemene Rekenkamer te laten delen in de loonsverhogingen, die voor het overheidspersoneel zijn vastgesteld. Eveneens zonder discussie ging de Ka mer akkoord met hoofdstuk VIIB van de rijksbegroting dat de overdracht van Nieuw-Guinea regelt. De Veenwouden was in de vroege mor. gen geladen met stookolie uit het Bot- lekgebied naar Amsterdam vertrokken. De kapitein van de sleepboot, die bU bet redden assistentie verleende, zei, dat het zicht door flarden mist af cn toe bU- zonder slecht was. „Soms zagen we hele maal niets meer", verklaarde hy. Samen met de machinist wist hij een van de drenkelingen aan boord te halen. „We hoorden plotseling hulpgeroep en zagen toen een omgeslagen boot, die snel zonk, en drie mannen in het water. De bemanning van de Veenwouden had al lijnen en boeien uitgegooid". Door de klap liep de tanker alleen wat schade aan de voorplecht (stuurboordzijde) op. De slachtoffers wonen alen in Rotter dam-Zuid. Zij zouden naar het magazijn- gchip van de rijkshavendienst, dat bij de Oude Plantage aan de rechter Maasoever gemeerd ligt. worden gebracht. De aanvaring gebeurde toen het vaar tuig de rivier overstak Van den Tak's bergingsmaatschappij is omstreeks elf uur met de lichtingswerkzaamheden begon- Bonn ingenomen met aanvaarding Duits verdrag De regering te Bonn heeft met groti voldoening kennis genomen van de aan vaarding door de Tweede Kamer val het algemeen verdrag, dat op 8 april 1960 tussen Nederland en de Duitse bondsrepubliek werd gesloten. In do Westduitse hoofdstad is men van oor deel. dat nu alle vraagstukken uit de oorlog en daarna zijn geregeld en dal zo een streep is gezet onder dit moei lijke verleden. tum: 15 mei zijn nu bekend. Wat in het bijzonder de aandacht trekt is. dat naast de reeds bestaande liberale Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zich nog twee liberale groeperingen heb ben aangemeld. Men mag hierin een bevestiging zien zo wel van de verwarring onder onze libe rale medeburgers alsmede er is hier trouwens oorzakelijk verband van het te weinig gefundeerde der liberale staats beschouwing. Niet dat aan de protestantse zijde de een heid zo groot is. Men weet beter. Maar daar is ook, bij eenheid overigens in de kern, de verscheidenheid te hecht gegrond, niet in de laatste plaats in de geschiede nis, dan dat binnen afzienbare tijd een wording te wachten is. De onenigheid onder dc liberalen is dui delijk van ander karakter. Het is hier volop een kwestie van onbehagen en on tevredenheid. Er is ontevredenheid naar rechts en naar links. De N.R.C. betoogt nu, dat men het jammer kan vinden dat Nederland een echte con servatieve partij mist. Merkwaardiger wijze krijgen in het blad de aldus genoem de confessionele partijen hiervan de schuld. Weer heet het het verwijt is niet nieuw en bovendien vaak weerlegd dat zij de werkelijke politieke scheidslijnen vertroe belen. Zij zijn nu zelfs de schuld van een partij als de nieuwe liberale van de heer Van Rappard. Wij voor ons vrezen, dat het met het Iibc- ralisme sukkelen zal blijven wanneer het de schuld van eigen zwakheid niet bij zichzelf, doch elders zoekt. Het zwakke punt blijft de vrijheidsbe- schouwing. De vrijheid is een eminent góed, maar zij vraagt om inhoud. Het gaat in het leven niet alleen om vrijheid, maar tevens om de vraag: wat doen we er mee. Het liberalisme heeft daarop onvoldoende antwoord. Vandaar het onderling getwist. Vandaar de ontevredenheid. Vandaar het uitwijken naar rechts en naar links. Van daar de nieuwe afsplitsingen de aldus geheten confessionele partijen hebben daarmede heel weinig van doen. Zij mo gen integendeel in de nieuwe partijtjes een bewijs zien. dat loslaten van de confes sionele basis generlei garantie houdt van dan verder komen. Tenzij dan nog verder van huis. (K1TA) kunt u de auto wel in de garage zetten, denk ik." IN HET westen en zuiden is de afgelopen nacht koudste geworden. Het graden in een groot deel 16 graden. Dit als gevolg va rug van liogedruk, die met helder en windstil weer naar het zuiden trekt. Van morgen draait de zwakke wind naar zuid tot zuidwest, waardoor er dichte mist- velden ontstonden. In de algemene vorst- situatie komt niet veel verandering. Er wordt tijdelijk wat meer bewolking aan gevoerd. zodat de komende nacht minder Tendens stügend Sen nog niet. Tot nu toe zijn ilt 44 ijsdagen genoteerd. Dit cijfer be droeg in 1789 49, in 1947 48 en in 1845 45. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met enkele overdryvendc wolkenvelden en in de nacht cn ochtend plaatseiyk mist. Van- ypenburg nacht matige tot strenge vorst, morgen- viiss. middag overwegend lichte vorst. Zwak- Eelde ke wind (Opgemaakt te 11.15 uur). De Bilt Twenthe Eindhoven Zd. Limb, i WEEK IN EUROPA in De Rapporten hedenmorgen zeven uur D. Helder Zon i Zaterdag 23 februari: zon op 7.41, on- Helsinki" der 18.07 u.. maan op 7.41. onder 17.20 u. Stockh. Zondag 24 februari: nieuwe maan. Oslo schoongemaakt, maar voor de kend als „de winnende waar bezoekers, die er de zijn staart tegen de zijkant knappen voor i in houden conferentie van hoof den van Afrikaanse staten en zelfs de keizerlijke leeuwen. 26 enorme ruige dieren, moe ten een keer extra in liet bad. De dieren worden in de re gel tweemaal per maand i de komst van leeuw van Juda" en de leven- moed toe kunnen opbrengen, i te de Afrikaanse leiders is in de de symbolen van deze in- keizerlijke menagerie een drukwekkende titel zijn uit Een derde leeuw is de mas- de universiteit van Addis speciale badplechtigheid op Addis Abeba niet weg te den- cotte van dc keizerlijke lijf- Abeba leven de 26 andere touw gezet. Bovendien wor- ken. wacht Hij heeft een eigen onder een strenger regime, den hun kooien opnieuw ge- Twee kolossale leeuwen, de jeep. waarmee hij van tijd Op woensdag en vrijdag krij- verfd cn komen cr nieuwe bijzondere lievelingen van dc tot tijd door de stad rijdt in gen zij niets te eten maar ge- bloemperken in hun tuin. keizer, lopen vrij rond op de koninklijke majesteit gezeten durende de rest van de week Keizer Haile Selassie is be- terreinen rondom het paleis, achter de chauffeur, terwijl verorberen zij 720 kilo vlees. Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrich Genève Locarno Innsbruck Belgrado Athene Ajacclo totili windstil -2 -(14 windstil -4 -11 windstil -2 -17 windsül -3 -13 w 3 -5-21 wnw 1 -6 -17 w 1 -6-17 wlnd6til -5 -17 w 2 -C -11 -2 -8 0.1 mw 4 -2 -6

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1