Nieuwe Leidse Courant Duitsland toonde niet het minste schuldbesef Commentaar Brazilianen baas op de Anzoategui K fWN uü Toeristen: genoeg van de sneeuw Kamer uit felle kritiek op verdrag Aanvaarding toch zo goed als zeker Russische troepen gaan van Cuba af Woensdag 20 februari 1963, 43ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD 'Abonnementsprijzeri Wie krijgt DE MAMMOET in beweging „SUntvastigh i> gheblevon Zie pagina 5 mijn hert in teghenipoef (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer zal het verdrag met West-Duitsland aanvaarden, maar men moet niet vragen, hoe. De sprekers, die gistermiddag meedeel den, dat zij het verdrag niet zouden afwijzen, voegden daaraan toe, dat zij hun stem met grote tegenzin zullen geven. En alle grote fracties, op die der KVP na, stelden als voorwaarde, dat de regering niet tot ratificatie van het verdrag zal overgaan, totdat meer duidelijkheid komt in de Euro pese houding van de Duitse Bondsrepubliek. Twee leden van de Westduitse ambassade luisterden gisteren in de Tweede Kamer belangstel lend toe naar de debatten over het Nederlands-Duitse verdrag: links dr. H. Schneppen en rechts de tweede secretaris, dr. P. J. Strothmann. De regering, die sterk in de Kamer was vertegenwoordigd, heeft als van de argumenten ten gunste aanvaarding aangevoerd, dat Duits- Nieuws in een oogopslag Ohroesjtejef heeft Ken nedy geschreven, dat dui zenden Russische militai ren dn die komende drie we'k en uit Cuba zullen worden teruggetrokken. Op 15 maart zullen er nog elfduizend zijn achterge bleven, Want betreffende dit grote restant heeft de Russische premier geen belofte gedaan. In de Eerste Kamer is de eventuele gratieverle ning aan de Duitse oorlogs misdadigers die in Breda gevangen zitten, aan de orde gekomen. Het verdrag tussen Ne derland en West-Duitsland zal wel door de Tweede Kamer worden goedge keurd, maar met tegenzin. Uitdrukkelijk werd van vele kanten gesteld, dat de regering niet tot ratificatie moet overgaan alvorens er meer bekend is over de Europese houding van West-Duitsland. De belangstelling voor de wintersportreizen is duidelijk gedaald. Een di recteur van een reisbureau zei: „Het publiek kan geen sneeuw meer zien." Het eenzame avontuur van de Venezolaanse vrachtvaarder Anzoategui, die vorige week in volle zee werd gekaapt, is vrij wel afgelopen. Vier Brazi liaanse militairen zijn aan boord gegaan, hebben de opvarenden ontwapend en de Braziliaanse vlag gehe sen. Het schip zou op weg zijn naar Belem. waar de opvarenden geïnterneerd zullen worden. Nederland heeft zich in de ministerraad van de Europese Economische Ge meenschap te Brussel ver zet tegen maatregelen, die de geslotenheid van de E.E.G. kunnen bevorderen. Een van de voorstellen, dat de invoer uit derd'e landen zou kunnen beperken, werd naar de Europese commissie van de E.E.G. teruggezonden om het na der te bezien. Het rumoer rondom de rtclametelevisie is nog met gestild. Activiteiten wor den van verschillende zij den ontplooid. De eerst» aanleg van de nieuiwe TVN om overkoepelend te werken, mag als mislukt worden beschouwd. Vandaag zijn in Tokio de wedstrijden om de we reldkampioenschappen hardrijden op de schaats begonnen. Binnen tien dagen zou den de diplomatieke be trekkingen tussen Neder land en Indonesië op het niveau van zaakgelastig den hersteld kunnen zijn. Rebellen nu ontwapend De Anzoategui vaart nu langs de Braziliaanse kust naar de haven plaats Belem en een eenzaam avon tuur, dat in de afgelopen dagen nauwelijks meer spectaculair mocht worden geheten, is in feite al ge ëindigd. Gisteren hebben de Venezo laanse rebellen op het vorige week woensdag gekaapte schip geen ver zet geboden, toen vier Braziliaanse militairen ter hoogte van het eiland Maraca aan boord van het vaartuig gingen. De militairen ontwapenden de opvarenden en hesen de Brazi liaanse vlag. Vandaag zal een groep van de Bra- zilaanse marine aan boord van de An zoategui gaan. De bemanning zal naar een Braziliaans korvet worden overge bracht en in Belem worden geïnter neerd. De 51-jarige kapitein Oscar Pe- reira. die een gevangene van de opstan- delingen was, blijft aan boord van het schip, in afwachting van de komst vaD een nieuwe door Venezuela gezonden Duurtetoeslag voor overheidspersoneel (Van onze sociaal-economische redactie) De regering heeft besloten aan ln overheidsdienst zijnde gehuwden en on gehuwde kostwinners een duurtetoeslag te verstrekken van f 35 netto met dien verstande, dat degene, die reeds een koudetoeslag ontvingen hierop een aan vulling zullen ontvangen tot een totaal bedrag voor beide toeslagen van f 50 netto. De duurtetoeslag is bestemd voor hen, die minder verdienen dan f 6.500 Deze duurtetoeslag is aanmerkjelijk minder dan hetgeen de vijf centrales uit de bonden van overheidspersoneel on langs hadden gevraagd, nl. f 50 netto, waarop ook de koudetoeslag niet gekort zou worden, zulks tot de salarisgrens van ca. f 7.600. Onderhandelingen grafische c.a.o. worden hervat De besturen der werkgevers, en werk nemers bonden in het grafisch bedrijf de len mede, dat de onderhandelingen over de collectieve arbeidsovereenkomst voor het grafische bedrijf op korte termijn zullen worden hervat. In verband hier mede doen de besturen der werknemers bonden een dringend beroep op hun le den. zich van elke individule acie te onthouden. Met name wordt ernstig ont raden, tot staking van werkzaamheden over 'te gaan. Zo spoedig mogelijk zal het eventuele resultaat der heropende onderhandelingen aan de werkgevers en werknemers worden bekend gemaakt. Hulpactie Perzië van Prinses Prinses Beatrix wil met een groep Perzische studenten en jonge Nederlan ders. zo mogelijk ook met andere jonge ren uit Europa een of enkele dorpen ln het getroffen Perzië helpen opbouwen. Aan de plannen wordt de laatste hand gelegd. Zoals men wellicht weet is de Prlnse» voorzitster van een Europese werkgroep, die „Van mens tol mens" hulp wil ver lenen als de kansen en de mogelijkheden zich hiertoe voordoen. bemanning, die de Anzoategui naar Ve nezuela zal terugbrengen. Intussen heeft Venezuela Brazilië ora uitlevering gevraagd van de leden van het Venezolaanse bevrijdinsfront. die de Anzoategui hebben overmeesterd. De Braziliaanse regering heeft nog niet officieel medegedeeld, of zij politiek asiel aan de kapers zal verlenen. De rebellen zullen de „gasten" op de ma rinebasis van Belem zijn, totdat de Bra ziliaanse regering beslist, wat er met hen zal gebeuren. In Suriname bestaat veel belangstel ling voor het wel en wee van de An. zoategui. Deze interesse was er niet bij de bevolking, maar bij de Amerikaanse militairen en burgers, die het nieuwe toeristenhotel Torarica in Paramaribo bevolken. De militairen zijn de wissel bemanningen voor de Amerikaanse vliegtuigen, die de Anzoategui hebben geschaduwd. De burgers zijn journalis- ten en fotografen, die met het gekaapte schip in contact probeerden te komen De foografen wilden boven het schip zien te komen om een plaatje te maken. Tot hun ergernis hebben ze daarmee geen succes gehad CDU eist regeling voor opvolging van Adenauer De parlementaire leiding van de christen democratische unie heeft be slist dat de kwestie van de opvolger van dr. Adenauer zo spoedig mogeljjk gere geld moet, worden. De partijfunctionarissen kwamen bij een om de nederlaag van de partij bij de Westberlijnse verkiezingen te bespre ken, welk verlies ten dele wordt toege schreven aan de toenemende ontevre denheid over Adenauer, speciaal vanwe ge zijn nauwe banden met president De De bondskanselier heeft gezegd, dat hij dit najaar zal aftreden, na veertien jaar de regering geleid te hebben. De C.D.U. heeft tot nu toe niet beslist wie hem als bondskanselier zal opvolgenaDe twee belangrijkste kandidaten zijn de minister van economische zaken Ludwig Erhard en de minister van buitenlandse zaken Gerhard Schroder. land thans in de Europese organen en de NAVO onze bondgenoot is. Het tot stand komen van het bedenkelijke Frans-Duitse verdrag, de vorige maand, heeft bij veel Kamerleden twijfel gewekt aan de Europese ge zindheid van de Bondsrepubliek. Van daar de eis tot uitstel van de ratifica tie, een eis waaronder de regering, gezien de nadruk waarmee zij is naar voren gebracht, moeilijk uit kan. Nadat gistermiddag de Kamerleden aan het woord waren geweest, was dui delijk. dat alleen uit de socialistische fractie noemenswaarde tegenstand valt te verwachten. Namens een aantal socia listen (volgens geruchten de halve frac tie) concludeerde de heer Scheps tot afwijzing. Ook de communisten en wel licht de pacifisten zullen tegen stemmer. De anti-revolutionaire fractie maakte een voorbehoud. Naast bezwaren tegen het verdrag zelf heeft de a.r. fractie ook kritiek op de voorgenomen verdeling van de 125 miljoen mark, die West-Duitsland voor de nazislachtoffers beschikbaar heeft, gesteld. Over deze verdeling heeft een commissie, onder voorzitterschap van dr. W. Drees. een voorstel gedaan en de he- gering heeft dat advies overgenomen. Voor vervolg zie pag. 7j H.M. de Koningin heeft op 14 fe- brurai in Lech de Mammoetwet onder tekend, waardoor het kracht van wet heeft verkregen. Een verstikkende rookontwik keling en het vermoeden van brand heeft gistermiddag enige paniek veroorzaakt onder het personeel van het Buma-huis (bureau voor muziek-auteurs- recht) aan de Herengracht in Amsterdam. Nog onder de in druk van de felle branden van de laatste tijd in de hoofdstad, vluchtten de honderd perso neelsleden de trappen af. Twaalf meisjes die op de bovenste ver dieping van het grachtenhuis werkenzagen deze vluchtpo ging erg donker in en durfden zelfs de trappen niet meer af. Ze schaarden zich voor de ramen en trokken door hulpgeroep de aandacht. De brandweer haalde de angstige meisjes met een ma- gyrusladder naar beneden, zoals de foto toont. Eén van de meis jes. de 16-jarige llona Muller zweefde aan beide handen hangend aan de ladder hoog bo ven de straat. Zij viel door de ladder heen. toen een collega boven haar misstapte en legen haar opbotste. Gelukkig kon het meisje uit haar benarde positie worden bevrijd. In het gebouw ontstond enige paniek. Geluk kig kon het vuur tot de verga derzaal worden beperkt. De brand was overigens snel be dwongen. Prinses Margriet bezichtigde gisteren, begeleid door minister Visser, het gerestaureerde en honderd jaar bestaande Koninklijke militaire invalidenhuis Bronbeek aan de V elperweg in Arnhem. Bij haar aan komst- ontving zij bloemen van Siska en Willem Jekel, kleinkinderen van een der bewoners. In de komende drie weken TAE Sowjetunie heeft de V.S. laten "•eten, dat verscheidene duizen den Russische militairen in de ko mende drie weken uit Cuba terugge trokken zullen worden. Dit is voor het eerst, dat de Russen een tijdstip lemen van terugtrekking. Dekritiek van de Amerikaanse re gering richtte zich voornamelijk op de aanwezigheid van de Russische ge vechtsgroepen op Cuba. Premier Chroesjtsjef zou nu zijn belofte van 20 november van het vorig jaar na komen. i schatting i Volgens een schatting van de Amerl- kaanse regering hebben de Russen nog ^u,)a zyn. ongeveer 17.000 man op Cuba. Hierbij zyn drie gevechtsgroepen. De rest be staat uit technici en eenheden die de Cubaanse strijdkrachten vertrouwd moeten maken met moderne wapens. De Russen zullen voor 15 maart terug getrokken worden. Hoeveel het er pre cies zullen zijn. is de Amerikaanse rege ring niet gezegd. In Washington wees men er op dat premier Chroesjtsjef ver leden jaar beloofde, dat de troepen dia op Cuba waren, tezijnertijd teruggetrok ken zouden worden. ze troepen grote bezwaren. De Ameri kanen hebben er al enige tijd geleden op aangedrongen een datum te noemen, in Amerika zelf wordt de kritiek op de regering steeds heviger. Naderhand deelde de democratische senator Stennis mee, dat Kennedy de leiders van het Congres op de hoogte heeft gesteld van het besluit van Mos kou. Het is een bemoedigende ontwik keling. zo zei hu, maar het is nog maar de eerste van de vele stappen, die geno men moeten worden, voordat de drei ging van Cuba verdwenen zal zijn. De republikeinse senator Goldwater was niet erg optimistisch. Wat maken nu een paar duizend Russen uit, zo zei hij. Er mag geen enkele Rus meer op pR ZIJN IN ONS LAND mensen die. tegen heug en meug ondanks alles wat het buitenland op dit gebied te zien heeft gegeven, voorstanders zijn van re clame in de televisie, in welke vorm ook. Er zijn in ons land ook mensen die, alweer tegen heug en meug en met miskenning van d© waarde van het huidige besteld, voorstanders zijn van een dusge-heten na tionale omroep. De aanhangers van deze opvattingen zijn vaak dezelfden en men is thans bezig, el kaar te vinden in de nieuwste gegadigde op het gebied van de commerciële televi sie. een gegadigde over wie we. met tegen zin stellig van de betrokkenen zelf, gis teren reeds uitgebreide informatie konden Intussen bereiken ons steeds meer mede delingen omtrent aangezochten. die ge meend hebben alle reden te hebben tot een afwijzende houding. Zo bijvoorbeeld, an ders dan zijn Rotterdamse ambtgenoot, de burgemeester van de hoofdstad. Diegenen uit de regering die zich tot dus ver zozeer voor commerciële televisie ge porteerd hebben betoond, weten langza merhand wel wat zij zijn begonnen. Ten laatste zijn zij nu gekomen met het kwalijke betoog, dat de kans op een ver gunning groter is naarmate van meer be reidheid tot onderlinge samenwerking blijkt. De uitwerking kan geen andere zijn dan dat verwarring wordt gesticht en on redelijke druk wordt geoefend. Wat daarentegen voor de hand had gelegen is. dat de regering, indien zij dan onbo- grijpelijkerwijze zo aan commerciële tele visie hecht, eerst de beginselvraag aan onze volksvertegenwoordiging had voor gelegd. Nu is er veel losgemaakt, terwijl het nog volop betwijfeld moet worden, of de volks vertegenwoordiging zozeer als deze rege ringspersonen in het algemeen reeds op commerciële televisie prijs stelt. Voorals nog lijkt het tegendeel het geval te zijn. Bij alle andere bezwaren tegen de tot dus ver gevoerde procedure moet dan ook wor den vastgesteld, dat ze niet van overmatig groot respect voor de Kamer blijk geeft. Of moet ook deze in belangrijke mate onder druk en voor voldongen feiten wor den geplaatst? (RITA) ssal 987988....989... .990..991 De Russen hebben ook niet gezegd of de soldaten of de technici zullen weg gaan. Men neemt aan dat het de ge vechtsgroepen zijn. want de V.S. heb ben juist tegen de aanwezigheid van de- lagedruk- gebied waarvan een kern boven West- Frankrijk ligt en een andere boven Joegoslavië. De oostelijke kern zaakt veel regen in de omgeving van Hongarije, de westelijke brengt regen en sneeuw in Frankrijk. De dooigrens loopt van Brest naar Münchcn en ver plaatst zich nauwelijks Voor de ivestkust van Ierland vormt zich een rug van hogedruk, die zich langzaam naar Engeland en West-Frank rijk verplaatst. Onder invloed hiervan zal de wind in ons land meer noordelijk worden. Boven Skandinavië is de luch*- druk gedaald onder invloed van depressie die langs de Noordkaap Noord-Rusland trekt. De luchtdrukda lingen zijn nu echter weer ten einde en boven Noord-Skandinavië stijgt de lucht druk weer. In ons land komt er bij d'.t alles weinig verandering in de weertoe- stand. Vannacht zal weer lichte tot ma tige vorst voorkomen. De kans op op klaringen wordt morgen iets groter in het westen van het land. D Helder De Bilt verwacht tot donderdagavond: vSts**1"* Bewolkt met hier en daar enige sneeuw. Eeddê maar ook enkele verspreid voorkomen- De Bilt de opklaringen. Zwakke tot matige pth ^êw. wind tussen noordoost en noord. Lichte z^Li£w?ar,feh' tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 Helsinki onbev. Tendens stationair Donderdag 21 februari: zon op 7.45, een onder 18.03. maan op: 6.21, onder 14.48. Zondag 24 februari: nieuwe maan. HEI WEEK U\ EUKOPA liapporten hedenmorgen zeven uur geh.' bew. "Ï7ERGELEKEN met het vo- rige jaar is een duidelijke daling op tc merken van de belangstelling voor winter sportreizen. Zowel de reisbu- speciale wintcr- hoopt dat de zomerreizen een alweer dat van het vorige jaar. stijging zullen vertonen. Gro- Men heeft de prUs moeten tere belangstelling ondervindt verhogen in verband met de Nederland gereed had dc Franse Touristen Service, stygende kosten in Frankruk. reizen naar Spanje, kw die de vflf- en meerdaagse rei- De directie van de Franse Tou r Parys organiseert. On- risten Service in ons land heeft gedwongen was de hotel- restaurantwezen. Terwül land en daarvoor aantrekke- de programma's reeds In Hjke programma's bebben sa mengesteld. zien hun propa ganda ook beloond. Het vorig© reeds sprake van mededeling dat men in Spanje jaar was i sporttreinen laten ryden, als danks het feit. dat men zich hoopvolle verwachtingen Nederlandse Spoorwt zijn deze mening toegedaan. „Men ban geen sneeuw meet zien", verklaarde genoodzaakt heeft gezien na het komende seizoen nu ParU* tien jaar af te stappen van niet meer onveilig wordt ge- dc populaire prys van „f98 maakt door de O.A.S. vyf dagen Parijs", overschrijdt Voor een pünli,jkc i groot reisbureau. Men het aantal boekingen dit jaar sing zorgde bet Spaanse hotel- yveren voor reizen aanzieniyke stijging deze reizen. Thans wordt op het Paryse kantoor van de Neder landse Spoorwegen dagelüks Dc Nederlandse Spoorwegen geboekt. Men verwacht dez© die reeds jaren ln Frankryk zomer enkele duizenden Fran- ln land. Bordeaux regenbui Berlijn geh. bew' Frankfort geh. bew. Münchon geh'. bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1