„Loods Maasdam was al paar minuten in dienst" VERKWIK- Bezwaar tegen berging van scheepswrakken Bevrijdingsleger in Cuba op voet van oorlog De kwade macht maandag 18 februari 1963 Chef loodswezen Bremerhaven: BREMERHAVEN, Eé II StlKllplaat maandagmorgen VOOrkwCLlll 6011 De schade, die de Maasdam van de Holland-Amerika Lijn f vrijdagmorgen op het „scheeps- CCltOS110IP kerkhof" in de monding van de Weser heeft opgelopen, is onvoor- (Van onze speciale verslaggever stelbaar groot. Bjj inspectie van Link van Brugigen) de gewonde oceaanreus in een dok van de Norddeutscher Lloyd tel steld. Voor deze reis zal het m.s. Se- Bremerhaven is gebleken dat de "onderkant van voor naar achter manning in Bremerhaven ligt, in als een sardineblikje is opengere- charter worden ingezet. ten. Er zfln scheuren geconsta-| Cf HPlgntnra'Il teerd van veertig tot vijftig meter I oLrtnlJViJAItliiJAl U met een breedte tot dertig Bij de inspectie is nóg een zaak j 1 '"opvvvtc IO UU5 CC1I centuneter. Een deel van de do- schrikbarend helder geworden, demplaten en enkele met water in tact blijven van de bovenste en olie gevulde tanks zijn totaal J1"' v?" de dubbele lK>dem onder verdwenen, evenals hele huidp.a- ^'erfan/'^ed ten. Tot hoog boven de kiel be- en passagiers en bemanningsleden vinden zich grote, scherphoekige in totaal vijfhonderd personen! gaten, terwijl de schroef half in de v(,or ec" catastrofe. Het voorschip, r i i i* i c. n - waarin twee ruimen onderstroomden, kreukels ligt. Stukken van het zomede een deel van de bemannings wrak, dat door de vijftienduizend- verblijven, mag dan door het sluiten tonner werd geraakt, moesten er van de waterdichte deuren herme- met een snijbrander worden «H- gesneden. bodem van het middenschip het had De reparatie van het schip zal t"S" j «^""mddfnïskanwn^weeVt^zï sen de zes en acht weken in beslag wel voor de opvarenden als voor het nemen en, direct zowel als indirect, j vaartuig zelf. miljoenen gaan kosten. Ook de af vaart van 18 maart a.s. uit Bremer haven vandaag moest de Maas dam voor 't eerst in z'n nieuwe thuishaven zee kiezen is al uitge- (Advertentie) de natuurzuivere Nieuw superwapen van Amerika De Amerikaanse marine heeft gis teren voor het eerst de publikatie toegestaan van foto's van haar nieu we en dodelijke anti-duikbootwapen Subroc. De Subroc is een combinatie van een torpedo en een raket. Hij wordt onder water afgevuurd, komt aan de opper vlakte, gaat de lucht in en vernietigt vervolgens een doel onder water. De foto's laten een Subroc zien tij dens de vlucht. Achter het wapen be vindt zich een zuil waterdruppels en rook, die ontstaan is toen het wapen boven water kwam. De Subroc vliegt in een lage boog op zijn doel af. De Subroc wordt gelanceerd vanuit de torpedobuis van een ondergedoken on derzeeër. Zodra het wapen boven wa ter komt, treedt zijn raket in werking De Subroc vliegt op raketkracht enkelf kilometers en duikt bij het naderen vat een vijandelijk schip onder water on op zijn doel af te stevenen. De plaats van het doel is van te vc ren met hyper-moderne apparatui door de lancerende duikboot bepaald. Volgens niet-officiële ramingen het de Subroc een actie-radius van 40 kt Malakka wil ook jfjj onderhandelen t De premier van Malakka. Abdoel Rachman. heeft gisteren gezegd, dat zijn regering bereid is om. met het oog op een vermindering van de huidi ge spanning, deel te nemen aan eer ronde-tafelconferentie van Zuidoost Aziatische landen over het vraagstuk Borneo. Hij stelde echter de voorwaar de dat een onpartijdig land yoor een dergelijke conferentie het initiatief zou nemen. De Philippljnen zouden een dergelijk voorstel reeds hebben gedaan. Tegelij- irnriMcj Viopft. rip PhiliDDiinse re- De vierhonderd passagiers, die mor den en overmorgen uit Frankrijk en Engeland naar de Verenigde Staten zou den vertrekken, zijn door de HAL bij andere intercontinentale lijndiensten on derbracht. Een kleine tachtig Duitsers en Nederlands, die geboekt hadden, zijn inmiddels al met de Noordam vertrok ken. De beslissing van gezagvoerder La- gaay om het bevel ,,in de sloepen" te geven, is, ook bij nader inzien, volko men juist geweest. Er mogen dan wat bittere grapjes zijn gemaakt, toen de Maasdam zich na het weglieren der red dingboten weer enigzins van zijn slagzij herstelde, de ontzaglijke schade toont duidelijk aan dat het zich wel of niet voltrekken van een ramp een dubbel tje op z'n kant is geweest. „Jullie hebben geluk gehad", zei de chef van het zeeloodswezen te Bremer haven, de heer Wohlgemut, toen hij zich over de gapendfe gaten onder de water lijn had laten voorlichten. „Geluk ge had, omdat zich voor 't zelfde geld een calamiteit had kunnen ontwikkelen. Ge luk gehad, omdat de loodsboot Gotthilf Hagen zo vlak in de buurt lag. Geluk gehad ook, omdat zich bij het twee keer overspringen of -klimmen geen on gelukken hebben voorgedaan". STRIJDVRAAG We spraken met de heer Wohlgemut, omdat zich de strijdvraag heeft geopen baard, of de Duitse loods Melcbers, die al in Rotterdam aan boord van Maasdam was gegaan, op 't moment van het stoten op het wrak in actieve dienst was of niet. De Duitse bladen, hiertoe geïnspireerd door een inder haast in Bremerhaven belegde perscon ferentie al vóór het afmeren van de Gotthilf Hagen schreven dat hij nog geen aanwijzigingen gaf. Zijn adviseren de taak zou pas beginnen bij het licht schip Weser en daar lag de Maasdam nog drie mijl vandaan. Bovendien werd in verschillende Duit se kranten een navigatiefout gesugge reerd nog afgezien van de melding dat kapitein Lagaay zich niet op de brug bevond omdat het schip de oude in plaats van de nieuwe vaargeul I (twee jaar geleden uitgezet en sindsdien 1 op alle zeekaarten ingetekend! voor zijn I koers zou hebben gekozen. Op gezag van de brug liet de HAL echter al onmiddellijk na het vastlopen weten dat loods Melchers dienst deed. Hij was om half zeven opgestaan, had 1 zich een ontbijt laten voorzetten en was naar boven gegaan om de gezagvoerder, die o.im. met eerste stuurman Klerk op zijn post was. te adviseren. De chef van het zeeloodswezen bevestigde dit laatste tegenover ons. PAAR MINUTEN „Loods Melchers", verklaarde hij, „was gedurende enkele minuten in dienst, toen de Maasdam op het wrak stootte. Of het schip al of niet de oude vaargeul volgde, doet niets ter zake. Hoofdzaak is dat de wrak- boeien op de goede afstand worden gepasseerd. Dit is gebeurd loods zowel als gezagvoerder hebben een schatting van vierhonderd meter op gegeven, die klopt met de opgaven van andere opvarenden, die de groene tonnen hebben gezien." Volgens de heer Wohlgemut was de loods een ervaren rot, die de Duitse Bocht op z'n duimpje kende. Van ge zagvoerder Lagaay kan overigens het zelfde worden gezegd, daar hij met de vrachtschepen, waarop hij vroeger het commando voerde, vele malen in Bre merhaven is geweest. „Er moet iets anders zijn gebeurd", aldus de chef van het zeeloodswezen te Bremerhaven. „Ik ben ervan over tuigd dat de boeien door het drijfijs zijn verplaatst". „Is dit al onderzocht en bewezen?" „Nee, nog niet", luidde het antwoord. „Al sinds vrijdagmiddag hebben we de boeienlegger Langeooge buitengaats om de noodzakelijke peilingen te verrichten. Het schip kan echter mets uitrichten, omdat het zicht te beperkt is. We heb ben op z'n minst vijf mijl nodig." BEKEND? Blijft de vraag en hij ls belangTijk waarom de bebakenlngsdienst van Bremerhaven pas over deze mogelijk heid praat, als zich bijna een scheeps ramp heeft voltrokken. Dat drijfijs in staat is boeien op drift te nemen, mag bekend worden verondersteld. ..Waarom ruimen ze die ellendige wrakken ook niet op", verzuchtte de heer Wohlgemut. ..Ze hebben ons in de loop der jaren al last genoeg bezorgd." De schuldvraag is een zaak van de Raad voor de Scheepvaart, die zich, na een grondig onderzoek, uitvoerig met het wel en wee van de Maasdam op 15 februari 1963 zal bezig houden. Vast staat dat de gezagvoerder en niet de loods in laatste instantie het gezag en daarmee de verantwoordelijkheid draagt. Tegelijkertijd is bekend dat een kapitein zich niet gemakkelijk aan de adviezen van een loods kan onttrekken. Beslist hij anders en gaat het mis, dan is dit volgens het zeerecht een verzwa rende omstandigheid. De schade, welke door dit soort onge lukken wordt opgelopen, is door de meeste scheepvaartmaatschappijen bij verzekeringspolis gedekt. Een andere vraag is. of er van een onrechtmatige daad van de zijde van een overheids lichaam kan worden gewaagd. Hiervan zou kunnen worden gesproken, als bij voorbeeld blijkt dat de beherende in stantie verzuimd heeft de nodige maat regelen te nemen om de scheepvaart in de vaargeul voldoende tegen wrakken te beveiligen. Dit kan zowel op het oprui men van gezonken schepen slaan als op het onvoldoende rekening houden met het feit, dat boeien onder bepaalde om standigheden van hun plaats kunnen drijven. Wesermonding blijft gevaarlijk Gebrek aan geld of volkenrecht? BREMERHAVEN, maandag (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Toen in 1945 de kanonnen zwegen, lagen er in de monding van de Weser bijna honderd scheepswrakken. De Amerikanen en de Engelsen begonnen met de berging ervan, terwijl firma's, die in schroot geïnteresseerd waren, hun werk voortzetten. Na enkele jaren was het scheeps- kerkhof behoorlijk uitgedund. 35 wrakken waren volledig opge ruimd, 30 konden met dynamiet' „onschadelijk" gemaakt worden, 26 leverden geen gevaar op, omdat ze buiten de vaargeulen lagen, met uitzondering van vijf, die onder bepaalde omstandig heden de kustvaart konden hin deren. Al sinds jaren dringt de Water- en Scheepvaartdirectie van Bremen er bij de Bondsregering op aan zes nog overgebleven, of beter: nieuw bijge komen wrakken, eveneens uit de wa teren van de Wesermonding te halen. Het gaat hier om drie kleine schepen, waaronder een mijnenveger, die 't geringste gevaar opleveren, zome de om drie grote knapen, die cl her haaldelijk moeilijkheden hebben ge geven. Ondiep In het grote droogdok van dg Nord-Deutsche Lloyd in Bre merhaven ligt de zwaar bescha digde Maasdam te wachten op de ingrijpende reparatiebeurt die nodig zal zijn na de aarwaring met de wrakken in de Weser monding. De schade aan het schip wordt op minstens één miljoen gulden geraamd. Onder de waterlijn werd de Maasdam over een op pervlakte van circa 80 vierkante meter opengereten. De repara tie zal zeker zes weken vergen en daardoor zal het schip op twee Atlantische reizen verstek moeten laten gaan. Meisjes strooiden handenvol bloemen op het pad dat even later door koningin Sirikit van Thailand, koningin Frederika van Griekenland en prinses Irene van Griekenland werd be gaan. Op het vliegveld van Bangkok verwelkomde de char mante Thailandse vorstin haar Griekse gasten die een vier daags bezoek aan haar land kwamen brengen in gezelschap van koning Paul van Grieken land (op deze foto niet zicht- baar). In tijdsvolgorde kwamen de laatste als hieronder op de bodem van de hier en daar slechts twintig meter diepe Noordzee terecht: 1. Op 4 november 1951 verging het 11.425 ton metende. Argentijnse pas sagiersschip Maipu. na een botsing ir dikke mist met een Amerikaans troe pentransportschip. 2. Op 22 maart zonk het bijna 2.500 ton metende, Russische vrachtschip Khol- mogory. na te zijn geramd door het Duitse Lloyd-schip Bischofstein. 3. Op 18 april 1959 voer het Britse vrachtschip Harborough op het wrak van de Rus en kwam er met zijn venduizend ton bovenop te liggen. Het dubbelwrak de Rus en de Brit dus ligt even ten zuiden van de oude en ten noorden van de nieuwe vaargeul. Het heeft al heel wat onheil op zijn ge weten. want vóór de Maasdam hebben er twee andere schepen op gezeten. Het eerste, het 582 ton metende Deense vrachtschip Athena voer er in dikke mist bovenop, kwam droog te liggen, doch werd er bij hoog water weer af gespoeld. Het tweede, de ruim twaalf duizend ton metende, Nederlandse tan ker Casiella, reet zich de bodem open, maar kon, met z'n lading de veilige ha ven bereiken. Vier miljoen De kosten van berging van de Khol- mogory en de Harborough worden op een bedrag van bijna vier miljoen gul den geraamd. Meer dan eens is én door Bremen én door Bonn naar gebracht dat dit veel ls, maar meer is met het argument geschermd dat er volkenrechtelijke bezwaren zijn. Omdat het dubbelwrak in open zee ligt, moet voor het opruimen toestemming van de betreffende rederijen worden verkregen. Ten aanzien van de Engels-' man leverde dit geen bezwaren op, wel echter ten aanzien van de Rus, omdat ,,er nooit meer iets van werd gehoord". Hetzelfde zou voor de enkele mijlen verder liggende Argentijn gelden. Op de noodkreet van de Bremense se nator Bortscheller, die naar aanleiding van de ongelukkige reis van de Maas dam een telegram naar Bonn stuurde, heeft het Westduitse ministerie van verkeer en waterstaat, dat onder See- bohm ressorteert, zaterdag opnieuw met de reeds oude, volkenrechtelijke argumenten geschermd. Er werd boven dien nog bijverteld dat ook de Polen een vinger in de pap hadden, omdat de lading van de Harborough Pools eigen dom is. Warschau zou echter evenmin op het Duitse verzoek zijn ingegaan het nodige aan het dubbelwrak te doen. Reactie of geen reactie, duur of niet duur, het wordt na drie aanvaringen en het op het nippertje ontsnappen aan een ramp hoog tijd dat het dubbelwrak wordt geruimd. Zoals burgemeester Van Walsum van Rotterdam nog zei, toen hij, op de te rugweg uit Bremen, in Delden de lunch gebruikte: „Het is voor de HAL erg, maar nog meer voor de Hanzestad Bre men. Hindernissen als deze kunnen het gebied daar grote schade berokkenen." Moskou protesteert tegen vervolging in Irak De vervolging van communisten In Irak duurt nog steeds voort, waar bij leger en politie gezamenlijke ac ties ondernemen. In de straten van Bagdad werden gisteren nog com munisten neergeschoten, terwijl som mige wijken werden omsingeld en systematisch uitgekamd. Er zijn honderden wapens gevonden, waaruit westelijke diplomatieke kringen concluderen, dat de communisten moge lijk zelf van plan waren de regering- Kassem omver te werpen. In westelijke diplomatieke kringen ge looft men. dat de eerste contacten tus sen de Koerden in Noord-Irak en het nieuwe bewind reeds gelegd zijn. Radio- Moskou heeft intussen de Koerden opge roepen. de opstand voort te zetten. De nieuwe leiders van Irak willen geen ge hoor geven aan de verlangens van de Koerden naar zelfbestuur, aldus de Russische radio, die tegen de „terreur van het nieuwe bewind" tegen de com munisten protesteerde. Volgens waarnemers in Bagdad is er een spoedig eind in zicht van het ge schil met de „Iraq Petroleum Compa ny". dat al sinds 1960 gaande is. Ver wacht wordt, dat binnenkort besprekin gen tussen de nieuwe regering Sir Anthony Eden had aanval Lord Avon, de vroegere Britse pre mier sir Anthony Eden, is vrijdagavond te Bridgetown op het eiland Barbados aangekomen voor een medische behan deling. nadat hij dinsdag tevoren op zijn landgoed op het eiland Belquia een hartaanval had gehad. De toestand van lord Avon is niet verontrustend. De aanval was slechts licht. De hartspieren zijn niet bescha digd. Premier Adoela gaat naar Katanga De minister-president van de centrale Kongolese regering, Adoela, zal woens dag zijn eerste officiële bezoek aan Ka- Katangaanse ministers spreken. De pre mier wordt op zijn reis vergezeld door zijn, minister van binnenlandse zaken, Karhitatoe. Geheim station roept om: In Florida is een uitzending van een geheim Cubaans radio station opgevangen, waarin wordt gezegd, dat het „bevrijdingsleger op voet van oorlog" is gebracht en dat de „rode troepen uit Moskou spoedig door de bevrij dingstroepen zullen worden ver dreven". De uitzending werd. ge hoord op een golflengte die eigenlijk voor de Cubaanse auto riteiten is bestemd. voorstel reeos neooen gcud<in. kertijd echter heeft de Philippijnse re gering laten weten, dat zij Malakka nooit zal erkennen als Noord-Borneo hierbij hoort De regering overweegt overigens wel de dienstplicht weer in te voeren met het oog op de houding van Indonesië tegenover de voorgestelde vorming de federatie Maleisië. Intussen heeft de in oppositie zijnde Pan-Maleise Islamitische partij een uiterst linkse groepering een beroep op de regering gedaan, het geschil met Indonesië aan de Verenigde Naties voor te leggen teneinde te komen tot ee vreedzame regeling. Britse journalisten vragen parlement erkenning rechten De vakorganisatie der Britse journa listen heeft er vrijdag bij het parlement op aangedrongen verslaggevers wette lijk het recht te geven hun bronnen van informatie geheim te houden. Het voorstel is een gevolg van de ge vangenisstraffen, waartoe onlangs twee Londense journalisten veroordeeld wer den, omdat zij tijdens het onderzoek van een tribunaal in de zaak-Vassall hun bronnen niet hadden willen 7*i een doafce hij, De 45 kilometer lan ge weg van Pittsburgh naar Washington bood een ongewone zeker 5000 hadden zich 's morgens vroeg op pad begeven voor een „versterkende" mars, nadat president Kenne dy enige tijd geleden een circulaire van The odore Roosevelt uit het begin van deze eeuw in herinnering had ge bracht waarin voor ma riniers een afstandsmars van 80 kilometer wordt aanbevolen. De politie moest zelfs speciale maatregelen nemen om de marslustigen in goe de banen te leiden. gistei. aanblik mensen ste keer een postzegel uitgegeven ter nage dachtenis van een vooraanstaande Rus, die het slachtoffer werd van Stalins zuiveringen en later onder Chroesjt- sjef werd gerehabili teerd. Het betreft maar schalk Toechatsjevski, die tijdens de burger oorlog bevelhebber was van een legerkorps. I Een jongen in Schot land heeft drie weken lang zonder eten en drinken in een Londen se kelder gelegen voor hij gevonden werd. Hij woog nog maar 30 kilo toen brandweerlieden hem uit zijn benarde po sitie bevrijdden om hem naar het zieken huis te brengen. Hij was in de kelder van een on bewoond huis gevallen en kon er niet meer uit. In de diepe ruimte drong haast geen licht door. Hulpgeroep werd niet gehoord, en na ver loop van tijd had hij het bewustzijn verloren. Pas na drie weken hoorde een toevallige voorbij ganger hem om hulp roepen. I Ook de Britse militai ren schijnen niet zo gauw tevreden te zijn als het op eten aan komt. Kennelijk bang geworden door de be richten uit Nederland dat soldaten weigerden het eten te consumeren en erop verdacht dat hem dat ook wel eens zou kunnen overkomen, bedacht een Engelse kok een Hollandse maaltijd om zijn landgenoten-sol- daten eens wat verande ring te gunnen. De maaltijd ging er best in en de kok zei later dat hij zelf verbaasd was dat het eten zo goed was geworden. Het me nu: Kaassoep nasi goreng (een bij uitstek Hollands gerecht) spinazie appeltaart en kaas na. In Helden is mevrouw Joosten veertig jaar in dienst van de gemeente als vroedvrouw. In die tijd heeft zij meer dan 7.000 kinderen ter we reld geholpen, ongeveer driekwart van de Hei dense bevolking. Wat zou deze gemeente wel zijn als mevrouw Joos ten er niet geweest was? 1133) Op vloermozaïeken uit de oudheid, op muurschilderingen, graf zuilen en amuletten wordt het boze oog herhaaldelijk aangetroffen, om ringd door dieren met scherpe aan- vals- of verdedigingswapens, zoals roofdieren met scherpe tanden, vo gels met scherpe snavels, en gehoorn de dieren, die ons omtrent de puntig heid van hun horens evenmin in het onzekere laten. Ten overvloede is het boze oog soms nog doorstoken door lans of speld, soms wordt de ze laatste maatregel op zichzelf ai voldoende geacht om de uitwerking ervan onschadelijk te maken, zodat de dieren met scherpe aanvals- of verdedi gingswapens ach terwege zijn gela ten. Met dat al wet»u wc nog steeds niet, wat nu eigenlijk onder het boze oog moet worden verstaan. De Duitsers spreken terecht van de boze blik, wat een Juistere aanduiding schijnt, omdat de boosheid niet zozeer aan het oog zelf moet worden toege schreven, alswel aan de blik of uit drukking die cr uit te voorschijn treedt. (Het feit dat we ln het Ne derlands niet eens een passende uit drukking voor dit verschijnsel bezit ten, wijst er m.i. op dat het begrip in ons land al lang verdwenen ls. Het boze oog kennen we alleen nog voor zover dit op Oosterse landen betrekking heeft en bijkans allen dlc lange tijd ln Indië hebben vertoefd en kontakt met de bevolking hebben gehad, kunnen merkwaardige verha len vertellen van mensen aan wie zonder naspenrlijke redenen het bo ze oog werd toegeschreven.) Wat hieronder moet worden ver staan. komt ln het kort en met al le nadelen en gebreken die beknopt heid nn eenmaal met zich brengt op twee mogelijkheden neer. Van iemand, behept met het boze oog, kan een macht ten kwade uitgaan. TOCH IS HET ZO! omdat hij of zij het kwade wil, en in dat geval ls er dus sprake van een aktief boos oog. Maar de onge lukkige bezitter van het boze oog kan ook zijns ondanks overal waar hij verschijnt de goede harmonie der dingen verstoren. In dat geval is hij dus een ongeluksvogel die pas sief het kwade met zich sleept. Overal ter wereld wordt in my then en legenden gesproken van go den, halfgoden, of reuzen die alleen ai door hnn blik de verschrikkelijk ste dingen konden bewerkstelligen. Maar vaak werd de- ze boedanigheid ook schreven. Van de Armeense koning E- roeand wordt ver teld dat h(j met z(jn blik stenen ikon verbrijzelen en van Nayéwérl, de tovenaar derNoord- amerikaanse Tinneb Indianen werd gezegd dat hti desgewenst iemand met zijn blik kon doden. Van zulke sterke verhalen zijn er vele over de hele wereld ln omloop. Van de meer recente gevallen waar in gewone stervelingen het boze oog werd (of wordt) toegeschreven, zijn ons eigenlijk voornamelijk de wei nig rondborstige Insinuaties bekend. Heine werd door de Italianen het boze oog toegeschreven, omdat Belli ni enkele dagen na een ruzie met deze dichter overleed. Lodewljk XIV zou Racine uitsluitend door zijn blik in het graf hebben doen belanden; Thomas werd het boze oog toege dicht omdat tweemaal brand uit brak bij collega's met wie bij in on min leefde, kortom, alle bezitters van deze boze ogen werden niet rond weg voor moordenaars, brandstich ters e.d. uitgemaakt, maar bun schuld aan het voorval werd door de boze-bllk-kwaiificatie genoegzaam geïnsinueerd. Verder werd omgeroepen: „Volk van Cuba, het bevrijdingsleger zegt u dat het nog maar zeven dagen duurt voor het 24 februari is, de dag van de „Grito de Baire", de dag van een vrij Cuba". (Die dag wordt de vrijheidskreet ge vierd. die bij het onafhankelijk worden van Cuba voor het eerst in de Cubaan se stad Baire werd gehoord). De zender riep de berichten twee maal om. Beide malen werd de uitzending voortijdig af gebroken. De uitzending werd als volgt aange kondigd: „Hier is het vrije leger van Cuba vanaf een vrij gedeelte van ons grondgebied". Er werd niet gezegd of aanstaande zondag een contra-revolutie zou beginnen. De Cubaanse autoriteiten hebben za terdag vier Britten, die wegens contra revolutionaire activiteiten waren veroor deeld tot straffen van 25 tot 30 jaar, na twee jaar gevangenschap vrijgelaten. Radio-Havanna meldde dat een piraten- schip onder bescherming van imperia listische Amerikanen twee vissersboten in beslag hebben genomen. De Amerikaanse gedelegeerde bij de V.N., Adlai Stevenson, heeft voor de televisie toegegeven dat de 17.000 Rus sen die op Cuba waren, geen werkelij ke militaire bedreiging vormden voor de V.S. noch voor de rest van het westelijk halfrond. Aftocht van de Russen zou de ongerustheid over het communisme al leen sterk kunnen verminderen. Deze opmerking werd door senator Fulbright aangegrepen om aan te tonen dat de republikeinen schromelijk had den overdreven toen zij eisten dat de Russen zouden terugtrekken, omdat zij een bedreiging voor de V.S. vormden. Overstromingen in Andalusië In de Spaanse provincie Andalusië, waar de Guadalquivir en haar zijtakken, met name de Genil, buiten hun oevers zijn getreden, heerst een alarmerende situatie. In Cordoba moesten tweedui zend mensen worden geëvacueerd. In dorpen langs de Genil zijn vele aard verschuivingen voorgekomen waardoor huizen zijn ingestort. Een groot aantal bruggen is verwoest. Te Puente Genil staat in de laagst gelegen wijken een In de driehoek die gevormd wordt door Cadiz, Cordoba en Granada zijn bijna alle wegen afgesneden en onder vindt het treinverkeer grote hinder. De sneltrein Madrid-Malaga kon bij Montil- la niet verder. Syrische ministers afgetreden opvoeding, financiën, landbouw hervorming. voorlichting, voedselvoor ziening en gezondheid. Hun portefeuil les zijn onder de overige ministers ver deeld. Volgens de kranten is dit een „tijdelijke oplossing" voor de reeds een maand oude kabinetscrisis en zal de pre mier trachten spoedig een representa tief kabinet samen te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5