Uw probleem is het onze Christen zijn is getuigen en verdraagzaam zijn Nationaal initiatief voor uitzending tv-programma Een woord voor vandaag Het ene volk heeft een taak t.o.v. liet andere X ANDERZIJDS VERKIEZING AMBTSDRAGERS In de „Groninger kerkbode", het orgaan van de gereformeer de kerken in stad en provincie Groningen, komt ds. W. Rees- kamp. predikant te Groningen, met een nieuw plan voor het verkiezen ran ouderlingen en diakenen. Hij meent dat het oude systeem alleen nog nut heeft op een dorp. Het in een stad te handhaven is volgens hem een „onzer ker kelijke dwaasheden". Ds. Rees kamp: TK HEB de gedachte, dat het rond 1 de kerkeraadsverkiezingen op een dorp inderdaad wat beter ge steld is dan in de stad. Wel hoor ik soms de klacht dat de kerkeraad van een dorpsgemeente wel eens wat eenzijdig is samengesteld. Dat nl. daarin een bepaalde maatschap pelijke stand alleen of bijna uitslui tend vertegenwoordigd is. Ik weet niet m hoeverre deze klacht op juis te feiten berust, maar als het zo zou voorkomen, dan is dat inderdaad niet juist. In dit verband moge ik citeren wat in het rapport-stand- geestelijk leven te lezen valt: „Wel ke organisatorische vorm het kerke lijk leven aanneemt de kerkeraad noch van een afgesplitste, noch van een ongedeelde kerk mag een zijdig zijn samengesteld. Hij mag niet een boeren-, arbeiders-, of eli- te-kerkeraad worden, tenzij de na- i Uju_ samensteiijng der ge- meebrengt. tuurliike meente dit vanzelf Maar overigens behoren de schillende maatschappelijke groe peringen, indien zij tenminste over voldoende geestelijke talenten be schikken. gelegenheid te hebben in de kerkeraad hun stem te laten horen." In de stad schijnt het wel steeds moeilijker te vallen om mannen te vinden, die geschikt en bereid zijn om den Heer in het bijzon dere ambt te dienen. Als dit zo doorgaat zullen onze kerken op den duur mede door dit gebrek aan (mankracht gedrongen worden de ambten ook voor de vrouw open te stellen! Welke de oorzaken van dit te kort zijn? Dat is moeilijk aan te geven. Waarschijnlijk werkt hier een heel complex van zeer uiteenlopende motieven. Tekort aan bereidheid tot dienst tekort aan tijd op zien tegen de moeiten van het huisbezoek, b.v. onderwaarde ring van het bijzondere ambt in de gemeente etc. In ieder geval moet m.i. iedere stadskerkeraad zorgen dat het aantal aanvragen tot ontheffing van de benoeming tot een mini mum beperkt blijft Zoals het nu vaak gaat werkt men het onthef fing vragen in de hand. Hoe men dit kan voorkomen? Door net als bij het beroepingswerk van predikanten van te voren te polsen en zich te vergewissen dat een eventuele benoeming ook aan vaard kan worden. En verder moet een keikeraad maken dat al het werk dat ge daan moet worden gestroomlijnd is naar de eis des tijds. Zakelijke kerkeraadsvergaderingen met wei nig spraakwatervallen delegatie van arbeid eenmanshuisbezoek wijkraden, die niet opgaan in reeksen rapporten over mensen, die niemand kent maar waar de geestelijke kant van het werk be sproken wordt en kluftteambespre kingen van predikant, ouderlingen en diakenen van die bepaalde kluft. (Voor de lezers buiten de stad: een kluft is een onderdeel van een predikantswijk). Over het algemeen klaagt men in de stad over de deelname van de gemeente aan de kerkeraads verkiezingen. Nu bestaat de mede werking van de gemeente even als veel goede dingen in drieën. In de eerste plaats worden de le den in de gelegenheid gesteld om bij ondertekend schrijven, namen in te leveren van broeders, die men geschikt acht voor het ambt van ouderling of diaken. Resultaat in een stadsgemeente van meer dan 2000 zielen is. een paar briefjes. In de tweede plaats heb je dan de verkiezing. De opkomst xs beslist slecht te noemen. En tenslotte volgt de approbatie. Tweemaal worden de namen afge kondigd van hen die benoemd wer den door de kerkeraad. Nu daar hoor je helemaal niets op en dat is dan in dit geval maar gelukkig ook. Nu wil ik rondweg zeggen dat de manier waarop men dit alles van kerkeraadszijde op zet schul dig is aan deze totaal onbevredi gende situatie. Gemeenteleden moeten nl. stem men over mensen, die ze meestal in het geheel niet kennen. Zelfs niet van gezicht. In grote steden waar men niet tot splitsing kan overgaan, mag men neen geen classis-minor hebben maar moet men een kerkeraad kiezen „voor algemene zaken". Deze moet door heel de gemeente gekozen worden. Hier heeft men het systeem wel tot ln het absurde gevoerd, want dan krijgt men de keus uit men sen. die kilometers weg wonen in straten, waar men nimmer van ge hoord heeft, mensen, die men nooit zag en nooit zien zal. Ik ben zo vrij dit te rangschikken onder onze ker kelijke dwaasheden. Het ergste is nog dat dit alles met gebeden moet begeleid worden. Dit is m.i. zonde tegen het derde gebod. Men noeme over dit bedrijf de naam des He ren niet! Dat mag alleen als stem men zin heeft. Of er dan een betere weg is? Ja zeker wel. Een kerkeraad van een stad vrage door mid del van een schrijven dat de ge meenteleden thuis krijgen om mee te helpen in het moeilijke werk van speuren naar kandida ten. Men stelle ieder in de gele genheid op een aangehechte strook namen te noemen van geschikte gemeenteleden. En deze strookjes Als ons kerkvolk daarheen over geschakeld wordt, zal een kerke raad veel beter dan voorheen ad vies krijgen. Dat is zonder meer duidelijk. De medewerking van de gemeente worde op dit punt geac tiveerd. Dat heeft zin. En dan ver der? Dan stelle de kerkeraad een groslijst samen en kieze daaruit het benodigde aantal ambtsdragers. En stelle deze aan de gemeente voor. In de dorpen handhave men de oude methode. Omdat deze daar zin heeft. Hiermede is iets gelanceerd wat imij al lang op het hart ligt. Voor reacties houd ik mij aanbevolen. Christenstudenten in Delft hijeen (Van een onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van de Wereld- Studentengebedsdag zijn de Ned. Christen Studentenvereniging (NC SV), de Vrijzinnig Christelijke Studentenbond (VCSB) en de Pro testantse Gespreksgroep (PGG) te Eindhoven bijeengekomen. Samen vormt men de Christen Studentenassociatie, die weer deel uitmaakt van een wereldverband. Honderden studenten vulden ge durende dit weekend enige malen de grote zaal van de sociëteit „Phoenix" te Delft, waar het thema „Getuigenis en verdraagzaamheid" werd toegelicht. Confrontatie De eerste spreker, prof. dr. Hoenderdaal, hoogleraar van h monstrants seminarie te Lelden, deed dit aan de hand van een tiental stel lingen, van tevoren besproken in „blik- semdisputen". De resultaten van deze besprekingen waren neergelegd in een memorandum, opgesteld door de re monstrantse studentenpredikant te Lei den. dr. A. W. Cramer. Prof. Hoenderdaal stelde voorop dal het getuigenis altijd voortspruit uit het feit dat men van iets vervuld is. „Als de confrontatie met Jezus Christus in je leven heeft plaats gehad, vloeit daar automatisch het getuigenis uit voor." Het christendom is een typische ge- tulgenisgodsdienst. Getuigen kan ln het Nieuwe Testament drie betekenissen hebben: ooggetuige zijn (Johannes), af kondigen als heraut (de synoptici), en evangeliseren (Paulus) Ofschoon het woord getuige ln het Grieks ln onze taal overeenkomt met het woord mar telaar, moet men het daarmee niet al tijd in verband brengen. Men getuigt van het gebeuren dat er plaats vindt als God de wereld aanraakt. Men ver kondigt de grote werken Gods. De hoogleraar toonde aan, dat het ge tuigen in deze zin alleen gevonden wordt bij joden, christenen en mohammeda nen. De stoïcijnse wijsgeren getuigden niet, evenmin als de leraars van boed dhisme en hlndoïsme. Zij allen hebben een bepaalde waarheid bewaard der wezen, maar het was niet anr een getuigenis over medelijden ciale gerechtigheid. Dit moet it de ten. Het eigenlijke en aanstotelijke van het christendom is altijd het ge tuigen geweest. Want het evangelie is nergens vrijblijvend. Vandaar de bekeringsijver van vele getuigen van Christus. Zij kunnen het niet laten om te getuigen. Niet dat elk getuigenis zuiver is. Het gevaar bestaat dat een getuige zijn eigen wensdroom vereenzelvigt met het evangelie. Voorts kennen de getuigen de dynamiek tussen geloven en twijfelen. Daarom moet men de twijfel niet uit bannen uit het christelijk geloof. We moeten de twijfel begrijpen, die bij ons anderen aan ons geloof leeft. De kern van het getuigenis der chris tenen zal steeds Jezus Christus betref- Commentaar Geref. geld in Velp kwam goed terecht (Van c i ecorrespondente) i vrijdag Het bericht in onze krant v over een bedrag dat bestemd was voor de gereformeerde kerk (synodaal) van Velp en per abuis was overgemaakt op de girorekening van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt), blijkt te berusten op een misverstand «veroorzaakt door een voorbarig gepubliceerd bericht in de kerkbode van de Velpse gereformeerde kerk (synodaal). In Velp betreurt men deze publicatie, omdat zij een verkeerde indruk heeft gewekt, die ten onrechte de andere kerk zou kunnen blameren. Er is inderdaad een (gering) bedrag op een verkeerde rekening terechtge komen. maar 'de fout was al ongedaan gemaakt toen het bericht in het kerk blad verscheen. De oorzaak van de fout ligt in het misverstand dat bij de giro dienst het gironummer van de ene kerk voor dat van de andere werd gehouden. Zodra de fout aan het licht kwam, heeft de voorzitter van de financiële commissie van de synodale kerk zijn collega bij de vrijgemaakte opgebeld en deze heeft terstond de girodienst van de vergissing op de hoogte gebracht. Het geld is in contanten te juister bestem ming gebracht. De voorstelling van zaken als zou de vrijgemaakte kerk geweigerd hebben het geld terug te geven, daar ze zich zou beschouwen als „de" gereformeerde kerk, is onjuist, deelt men ons van syno dale zijde desgevraagd mee. De vrij gemaakte kerk heeft zonder verwijl eraan meegewerkt de vergissing te her stellen. Stichting „Televisie Nederland,, Igpostccf Mr. Van Walsum voorzitter NA diepgaand overleg is zater dag de oprichting bekend gemaakt van de nationale Stich ting „Televisie Nederland" (T.V.N.), die zich tot doel heeft gesteld na de totstandkoming van het tweede net televisiepro gramma's uit te gaan zenden van insructieve, informatieve en ver strooiende aard zulks ter bevre diging van de culturele en maat schappelijke behoeften van het Nederlandse volk in al zijn gele dingen. Tussen duidelijk onderscheiden onder delen der eigenlijke programma's en tijdens de natuurlijke onderbrekingen daarvan zal de stichting zendtijd ter beschikking kunnen stellen voor het uit zenden van reclameboodschappen door derden. De reclameboodschappen zullen als zodanig ondubbelzinnig kenbaar zijn en zuüen zijn afgescheiden van de ei genlijke programma's. Op de samenstel ling van de eigenlijke program ma's zal aan bedoelde derden generlei invloed toekomen, zo stelt de stichting in haar statuten. De stichting T.V.N. zal onafhankelijk van het bestaande omroepbestel en ook onafhankelijk van de televisiereclame een programma van algemeen Neder lands karakter uitzenden. Zij is echter bereid samen te werken met de Ne derlandse Televisiestichting en met de omroepverenigingen, alsmede met de N.V.. die de reclametelevisie gaat ver- Voldoet aan wensen morgan 7.00 Nieuws; Lichte gram- Dagopening. De Groenteman: 9 15 Klassieke grammofoon- muziek: 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 9.55 Boekbespreking; 10.00 Arbeidsvita minen (gr.t: 10.50 Voor f| Voor de zieken. 12.00 D Regeringsuitzending: V. 12.30 Mededelingen t.b.v. ««nu- Wi/wlJ™. 1133 Darsorkest en zangsolisten; 13.00 Nieuws: 13.15 Mededebngen. eventueel actu eel of grammofoonmuziek: 13.25 Beursberich ten. 13.30 Metropole-orkest; 14.00 Lichte grammofoonmuziek; 11.-40 Schoolradio; 15.00 Met naald en schaar; 15.30 Klassieke kamer muziek; 16.00 Voordracht; 16.15 Licht lnstru- Ds. C. A. Korevaar voorzitter Knapenbond 7 10 Morgenget lek; 8 50 Voor de huil ters; 10.15 Llchtbakei mofoonmuizek. 11.00 Lichte grammofoonm 12 04 Licht ln? itaal kw 12 30 Mededelingen 12.33 Draalorgelklankei 13.00 Nlem gevarieerd programm saterdag J1-); 15.45 Ll< 12.55 Ka 14 45 Tie a (Herha 16.30 _j Jeugd; 17.45 Bei jerlngsultzendlngPetrus lardig Antilbaar-- Dansorkest met rangsollsUn;18 30 grammofoonr nu mijn gev De Hongarije-express. die Oost-Ber- lijn met Boedapest verbindt. Is gisteren bij mistig weer in botsing gekomen met een stilstaande locomotief. waardoor twee mensen gedood werden en 31 ge wond. van wie vijf ernstig. Het ongeluk, had plaats in Dober- lugk-Kirchhain, een stadje ten noorden van Dresden. Bij eerste onderzoek zou zijn gebleken dat een wisselwachter zijn taak bad verzuimd. dergelijke onderne- geacht kunnen lafhankelijkheid 1 an het hoofdbestuur Er is bij de opzet lijking van de plannen gestreefd naar en zo volledig mogelijk voldoen aan de oorwaarden die ln de door de regering uitgebrachte nota televisiereclame, het voorlopig verslag en de memorie van antwoord zijn gesteld en voorts naar het tegemoet komen aan bezwaren, die van andere zijde zijn aangevoerd tegen commerciële televisie. Evenals de N.T.S. dat doet op haar terrein, aanvaardt de onafhankelijke stichting de verantwoordelijkheid voor de aard en de kwaliteit van de pro gramma's, terwijl de financiering wordt gegarandeerd door de N.V. visiereclame. Teneinde de waarborg te scheppen dat de stichting te allen tijde zelfstan dig en onafhankelijk zal kunnen optre- De Bond van Nederlands Hervormde den is de statuten de bepaling opge- Knapen verenigingen op Gereformeerde nornen. dat personen, die door hun kest: 12 201 Grondslag hield zaterdag in het Her- werkzaamheden of anderszins op zoda- landbouw; vormd centrum „Het Anker" te Gouda ™Ee wijze gebonden zijn aan een recla- tulnbouw; de jaarlijkse leidersvergadering. Na een eikomstwoord door voorzitter C. P. Kijkuit, bracht de secretaris, ds. R. E. Kuus, verslag uit over dc werkzaam heden In het afgelopen Jaar. In de drukbezochte middagvergade ring hield de jeugdleider, de heer C. van Iterson, een causerie over het werk onder de jeugd. Hij besprak eerst het werk onder de jongeren in het algemeen De inleider stelde vast, dat de Here ge gewild heeft, dat wij elkaar zouden zoe ken. Daarom is het jeugdwerk in zijn blijvende vorm ook zo belangrijk. Het jeugdwerk moet de jongens bren gen tot de besliste keuze voor Christus. Ook moet het zijn invloed hebben in de leefwereld van de jongeren. De prak- dit werk zal samenhangen mef het levenspatroon en de tijdsomstandig- Daarvoor mogen we onze ogen niet sluiten in deze tijd, waarin de wereld wordt opengegooid door de moderne cor municatiemiddelen en er een toename van vrije tijd en van activiteiten v; sekten en opwekkingsbewegingen. I heer Van Iterson vroeg daarom de ac daoht voor de vormende en opvoedende taak van de leiders. Het gebruik van visuele middelen zal in dezj tijd steirker tot de jongens spre ken. Door de verbreding van de wereld bomen ligt er ook een machtige taak voor de leider om de jongeren de hulp verlening bewust te maken. Ok is het noodzakelijk te komen tot verdieping in kerk- en zendingsgeschiedenis Nm deze inleiding werd over enige as pecten gediscussieerd. Hierna vond de bestuursverkiezing plaa's. De heer C. P. Kijkuit werd herkozen. Tot voorzi'.ter werd benoemd ds. C. A. Korevaar uit Rotterdam. In het bestuur werden voort» gekozen de heren H. de Winter, E. J. Mouw en C. van Duyvenbode. Doopdienst Sterker nog dan de radio opent de televisie de mogelijkheid van het naar elkanders geloofsovertuiging luisteren en het bijwonen v' godsdienstoefeningen in verschillende kerken. Doordat het oog door het beeld wordt geboeid komt het oor nog beter tot luisteren. Voor zeer vele kijkers zal het de eerste maal zijn geweest, dat zij ken nis hebben genomen van een der hoog tepunten in het kerkelijk leven Doopsgezinde Broederschap doordat gisteren een doopdienst, tn Rotterdam gehouden, werd uitgezonden televisie. In deze dienst werden negen volwassenen, nadat zij schriftelijk voor de kerkeraad hun geloofbelijdenis in eigen bewoordingen hadden afgelegd, gedoopt. De drie predikanten van de Rotter damse gemeente, dr. N. van der Zijpp, ds. Dj. E. W. Siccama en ds. J. W. Hilverda gingen in deze dienst v Ds. Hilverda gaf voordat de dienst gem een korte en duidelijke uitleg van dit voor de gemeente feestelijk gebeu ren en lichtte toe, hoe de Doopsgezin de Broederschap op grond van drie uitspraken in het Nieuwe Testament de volwassendoop heeft aanvaard, deze ondogmatisch heeft gesteld. Ook in de preek kwam uit, hoe het geloof tn. deze kerk individualistisch maar toch binnen en voor de gemeenschap 1Wordt beleefd, al leidt deze vrijheid nooit tot vrijblijvendheid. Zeer plechtig werden de negen do pelingen als lid der gemeente aange nomen: elk kreeg in een door een der predikanten uitgesproken persoonlijk woord een tekst voor het leven mee tot slot sprak de voorzitter x kerkeraad allen gezamenlijk toe. Deze plechtigheid, voor het eerst op televisie, zal niet hebben nagelaten in druk te maken op de kijkers, juist ook door de eenvoud waarmee zij gepaard ging. Ook door deze uitzending ging er weer een venster open naar de wereld en kon de evangelieverkondi ging doordringen in vele huiskamers. Herinnering In het avondprogramma zond de NCRV gisteren een zeer boeiende film van de Britse televisie uit. gewijd aar de laatste reis van de beroemde pool- onderzoeker R. F. Scott, die 50 jaa; geleden tijdens een barre expeditie ir het ijs van de Zuidpool omkwam, te men met enkele medewerkers. Een schitterend stuk documentatie werk waarin de expeditie door middel foto's- en filmmateriaal meege bracht door Herbert Pointing die groot deel van de reis meemaakte, op nieuw tot leven werd gebracht. Wij hebben veel bewondering voor de wijze j Gospei" waarop medewerkers uat dit materiaal, aangevuld uit het later gevonden dagboek Scott deze film hebben samengesteld tot een fantastisch en dikwijls be klemmend geheel. ten, omdat Hij van Godswege ir reld gesteld is. Waar wij de troost uit putten dat God die wereld niet verla ten heeft. De getuige staat in onlosmakelijk band met de gemeente en daarin ook mot de eenheid. Daarom geldt getuigenis de medechristenen. Getuigen is een ernstige zaak. Het gaat or laatste beslissing: laat u met God zoenen. En toch Is het ook een bli beuren. Luther zei: „Je moet ervan Zo wordt getuigen geen z plicht, geen martelaarschap, maa vreugde van je leven. De gereformeerde studentenpredikant te Leiden, dr. G. Th. Rothuizen, sprak erdraagzaamheid. Hij gaf toe dat het ietwat potsierlijk lijkt wanneer vastgesteld wordt dat wjj verdraag zaam moeten zijn. Alsof niet het be langrijkste is, dat God ons verdraagt. De bijbel is één getuigenis van die God, die veertig Jaar in de woestijn de onverdraagzaamheid van zijn volk gedragen heeft. In Jezus Christus bereikt de bijbelse verdraagzaamheid het toppunt. Het kruis verdraagt het onverdragelijke. Is het kruis het toppunt van haat de opstan ding is het toppunt van liefde, het mo nument der goddelijke verdraagzaam heid. De bijbel kan het alleen niet verdra gen. dat wij dit niet slikken, dat het bijbelse woord niet wordt geloofd. De bijbel verdraagt het eenvoudig niet, dat wij in reactie op zijn boodschap nog iets anders zouden willen dan getuigen. Reeds het Oude Testament gewaagt van een getuigenis tot de einden der aarde. Getuigen in het Nieuwe Testa ment is: getuigen van de opstanding. De opstanding moet men dan niet zien in het licht van ,,wat het leven wel kan doen met de dood", maar als de geschiedenis van wat God allemaal we] kan uithalen met onze haat. Achter het lege graf van Christus jaagt de liefde aan. Getuigen wordt daarom: getuige van de liefde. „Dat ik geloof, begrijpen mijn vrien den niet en ikzelf nog minder. Dat ik niet geloof, kan Gód niet begrij pen. Ik ken niemand zo onverdrage- lijk zacht èn zo onverdragelijk hard als Jezus Christus. Hij kan het niet verdragen dat wij zijn verdraagzaam heid niet zouden kunnen verdragen." Alléén evangelie Zondagmorgen vulden de studenten de Oude kerk te Delft, waar de hervorm de studentenpredikant uit Eindhoven, ds. W. Roggeveen, de kerkdienst leidde. Ds. J. P. Boendermaker, luthers pre dikant te Eindhoven, hield de prediking naar aanleiding van epistel (2 Cor. 9: 29) en evangelie (Luc. 8:11) van zon dag Sexagesima. Het thema „getuigenis en verdraagzaamheid" verwerkte hij in zijn verkondiging. Ook hij vestigde er de aandacht op, dat God allereerst óns verdraagt en dat wij in de eerste plaats moeten luiste ren naar Góds getuigenis. Maar daar na dient ons getuigenis uit te gaan tot iedereen, tot heel ons volk „en dat is langzamerhand geen kleinigheid", zei ds. Boendermaker. Onze verdraagzaamheid moet groot - zijn. Van onverdraaezaamhe'd mag men ons slechts beschuldigen als wij ons keren tegen een getuigenis dat het evangelie niet het énige laat zijn. Er is geen andere weg, die ons draagt, dan de weg door Christus gegaan. God is zo ver weg! Het w de verzuchting van de mens, die geen raad meer weet. God w zo ver weg! Er is wel eens gezegd: Ja, vroeger, de discipelen, die hadden het gemakkelijk. Die hadden Jezus hij zich, die konden met Hem praten. Maar wij, mensen van deze tijd, wij zien Hem niet, Hij is zo ver weg. Het is ook de klacht van de Psalmist. „Waarom Here, staat S Gij van verre, verbergt Gij U in tijden van nood?" (Psalm 10). Ja, waarom? "if De mens in nood, van welke aard deze nood ook mag zijn^ verlangt altijd een zichtbaar contact. Niet alleen met zijn mede-mens, ook met God. Here, waar zijt Gij? God zit hoog op Zijn troon. Het is waar, maar er is meer. De Psalmist schrijft ook: Gij aanschouwt moeite en veri «ts driet, om het in uw hand te leggen" (Psalm 1014). God w Y ver, doch Hij houdt de mens in het oog. De mens kan nergens'»^ gaan of staan of God ziet hem en ook dat niet alleen. Hij ->« aanschouwt moeite en verdriet om het in Zijn hand te leggen. Prachtig gezegd. God ziet al onze noden en behoeften en Hij Z legt ze in Zijn hand. Hij trekt het Zich aan. En dit verandert de hele situatie. De mens in nood kan mei gesloten ogen tot God gaan en zeggen: „Hier, Here, hier sta ik met al mijn zorgen en verdriet, ik kom er niet meer uit ik leg maar alles in Uw hand." J God is zo ver weg! Nee, God is dichtbij. Zo dichtbij, dat Hij Zijn hand op ons legt en zegt: „Geef dat pak met moeilijk-1 heden, waarmee ge op aarde rondtrekt maar aan i zal u het wandelen verlichten." en Ik Gesprekcentrum over hulpverlening jToneel orkest' Rest; iWijnav Stad: Lentes 1 Den jPostmï De 1 Straat- mebureau of ming dat zij n den de vereiste zitten, geen lid kunnen zijn. In dit hoofdbestuur hebben zitting ge nomen: mr. G. E. van Walsum, voorzit ter. burgemeester van Rotterdam: i K. J. Beernink. plaatsvervangend zitter, voorzitter van de C.H.U. der Tweede Kamer; dr. J. P. I. vï Wilde, secretaris van de Raad vo< Midden- en Kleinbedrijf, secretaris; ihr. mr. A. Feith. voorzitter van de Ned. Sport Federatie, penningmeester; jhr. mr. A F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland; mevr. mr. J. M. Stoffels-Van Haaften, lid en tweede voorzitster van de Tweede Kamer; P G. van der Weele, voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond; Chr. Matser, burgemeester van Arnhem; J T. Mellema, lid der Tweede Kamer voor de C.H.U.ir. A. G. Maris, oud directeur-generaal van Rijkswaterstaat; dr. J. G. Tetzner te Amsterdam T Brunt, secretaris-penningmeester va Kon. Ned. Voetbalbond; drs. A. Th. Bo- gaardt. burgemeester (Z.H.). Rijswijk taarspel; 18.45 Hoe lei lezing; 19.00 Parlemer Regeringsuitzending I 402 m. VARA 18 00 Nieuws 18.20 Actualiteiten; 18.30 Gi- Joden de Bijbel? Nederlj 23.55—24. 19.15 Antilliana. Een serie samengesteld door het Bu- orlichting van het kabinet van de dse Antillen; 19.30 Viool en piano: muziek; 20 00 Nieuws; 20.05 Me- Ixpres: 20.30 Je neemt er wat van obbyquiz; 21.20 Licht instrumentaal 21.50 Marimba, veertiendaags maan- id-magazine; 22.30 Nieuws; 22.40 Ra- ■H lM solisten: moderne muziek: Nieuw ersum XI 298 m. NCRV 19 00 eerpraatje: 19.10 Grammofot de teenagers; 19 30 Radlokrai 20.00 Op de Nlei 19.50 in af. jrammofoonmuziek; •andt, hoorspel: 21.30 Promcr de BBC 'uil Praatje: 20.05 Model UC DDV- UU _n T)«.rr,K-,r,at h, notities de' lentair commentaar; 22 15 Muzikale 'mo- ntopnamen; 22.30 Nieuws; 22 40 Avond- rdenking; 22.55 Boekbespreking: 23.0E Op 15 en 16 februari is in het conferentieoord de „Pietersberg" te Oosterbeek de 39e conferentie gehouden van het Nederlands Gesprekcentrum met als onder werp „Ontwikkelingsgebieden". De basis van de conferentie werd gevormd door het in 1962 ver schenen rapport „Ontwikkelings gebieden", dat werd samenge steld door een hiertoe door het Gesprekcentrum ingestelde com missie. Inleidingen werden gehouden door mr. dr. H. J. Roethof-, prof. dr. H. Bergema en prof. dr. L. H. Janssen. De heer Roethof, parlementair redac teur en ondervoorzitter van het Huma nistisch Verbond, sprak over het gees telijke aspect, dat in het rapport naar n is gekomen. Volgens de heer Roet- is hierbij teveel aandacht besteed zending en missie. Het is naar zijr mening zeer de vraag of het christen dom inderdaad de stoot gaf tot de tech nische ontwikkeling, zoals wij die thans kennen. Van groot belang achtte hij de in onze beschaving bereikte scheiding tussen het profane en het sacrale. Verworvenheden Wij moeten daarom niet in de eerste ilaats onze religie in deze landen uit- Jragen, doch de westerse verworvenhe den propageren, die uit onze cultuur zijn voortgesproten. Als voorbeelden van de ze verworvenheden noemde de heer Roethof: Plichtsbesef, arbeidsethos, dis cipline, trouw aan het gegeven woord en verantwoordelijkheidsbesef. Ook het nakomen van verdragen, „paca sunt servanda", achtte hij van groot belang, wil men met de ontwikkelingsgebieden tot samenwerking komen. De heer Roethof vestigde er voorts de aandacht op, dat de intellectueel in de ontwikkelingsgebieden een geheel an dere positie heeft als in West-Europa of Noord-Amerika, de intellectueel kan daar namelijk nauwelijks vakspecialist zijn; hij moet van alle markten thuis zijn. ongeveer zoals vroeger een dorpsonder wijzer dat was. Prof. Bergema, die is verbonden aan het gereformeerde Zendingscentrum in Baarn, sprak over het belang van de samenwerking. Zending en missie kun nen steunen op een eeuwenlange erva- ing wanneer het gaat om het contact iet de vreemde beschaving. De hoog leraar wees erop, dat de zending ook medici en economen heeft uitgezonden; verder is veel verricht op het gebied van onderwijs. Sommigen nu zeggen, dat missie en zending in het verleden hebben gefaald. Men kan echter het effect hiervan niet in procenten uitdrukken. Ook de herle ving van tal van oosterse godsdiensten vindt haar oorsprong in de waarheid en kennis, die door het christendom is ge bracht.. Men kan dit een positief resul taat noemen. De benaderingswijze, die thans wordt gevolgd is een intuïtieve, men zal geen vreemde levensvormen moeten opdringen. De Tilburgse hoogleraar, pater Janssen, sprak over de motiveringen rikaanse politiek, die de grote stoot totiMeidei hulpverlening gaf, kwam voort uit af-, Geb< niet duurzaam gewaarborgd nomiscbe verschillen. Er is hier du» Theo reeds sprake van twee verschillende po- BinT1 litieke motieven, die tevens een ethl-muz;ei ache kant hebben. mu 1 Er is een wereldgemeenschap groeien de, de moderne communicatiemiddelen s h ielen hierbij een grote rol. Er ont-!Tonee] SDL— staat een nieuwe verhouding van gelijk berechtigde volkeren. Deze wordt lang-' kest" het _..Jere en deze ba»stiow hoeven niet noodzakelijkerwijs uit het Rijk verleden voort te spruiten. Het inzicht, Prof. c dat wij iets kunnen doen is belangrijkjhistori want om de plicht te hebben tot helpen, d e r moet men kunnen helpen. Men acht het,uur: j, thans onaanvaardbaar, dat grote groe- Qgb, pen mensen leven op de rand van het levensminimum. Als laatste motief voor hulpverlening noemde deze spreker daa ook de humaniteit. De conferentie werd besloten met een podiumdiscussie, waarbij ook enkele coiw ferent.iegangers de gelegenheid kregei zich in het gesprek tc mengen. Op ne podium zaten behalve de reeds genoem de inleiders ook prof. dr. W. Brand et. prof. dr. E. de Vries, leden van diModes commissie „ontwikkelingsgebieden"' Pryt Prof De Vries, de rector van het „In Tuirubi stitute of Social Studies" in Den Haai merkte op, dat de wereldstructuur oi het ogenblik aan grondige veranderingen onderhevig is. Er is een groeiend onbej hagen tegen de armoede in grote delet van de wereld, waarvoor geen direct! oplossing mogelijk is. Er zal een pijn! lijk aanpassingsproces moeten plaatF 13 Lost JPedag. fchan, Gen "ho moet ten slotte komen 'oGebl het is van het grootste" belang, dar0*®?..- wij het vertrouwen van deze volkeren P?1' niet verliezen. jbanto: Het allerbelangrijkste probleem vat de jaren 60, zo merkte prof De Vrie» Ren: tijdens de discussie op, is de stabilisa>xerjce -* j Foy) filmle: Auli Voorli Bovi tenvro de grondstoffenprijzen. De nood zaak om hiertoe te komen ziet men we in, doch een concrete oplossing is n0| niet gevonden, mede door de grote po litieke consequenties die maatregelei op dit gebied hebben. fieroepingswerk 23.40 3.55—24.00 Nieu chte i het r tief kan bepalend zijn voor de wijze c„ lc ^llia er .1N waarop de hulp wordt verleend. De Ame-1 FaTTéïTAJoannes,^e" De'lft'. ber.) ttoez.): R. Houtsma, te Exmorra GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-O (arbeid in de binnenstad): F. D. Kraan, koop vaardijpred. te Curagao; als pred. sistent te Bloemendaal: S. Oegema, vlootpred. en hulppred. te Hoofddorp die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Ten Boer: A. v. Zwaag, te Stad aan 't Haringvliet. Bedankt voor Campen (Did.): H. Voogd, te Ihrhove (Did.). Beroepbaar D. van Santen, kand. Schipluiden. Vlaardingsekade 42; vert ber.: het adres van kand. P. van den Berg is: Loosduinseweg 1113, Den Haaf CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Rijswijk J. J. Rebel, te Haarlem-N. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Waardenburg: P. Blok, Dirksland en C. van Dam Rotterdam-Z., waarvan de eerste we beroepen. EVANG. LUTHERSE KERK Beroepen te Amsterd/m-N. (vac. Antwoord: De avondcursus duurt on geveer negen maanden. De cursus is onderverdeeld in onderricht massage, anatomie en pedicure. !et zou wel van voordeel zijn als u redelijke vooropleiding had, want komt heel wat voor kijken. Soms worden er ook dagcursussen gegeven, muren. Dagelijks zijn bij koud weer, tijdens het stoken de ruiten beslagen en er ontstaat veel condenswater. Nu is onze vraag: Is het mogelijk dat het condenswater wordt veroorzaakt door oliestook? Kan het mogelijk zijn dat het water, dat zich in de petroleum be vraag: Deze zomer heb ik pronk- bonen geweckt en deze waren gauw gaar. Maar half oktober heb ik ook van diezelfde bonen ingelegd in zout. En kan ik niet gaar koken. Ik kook zo uit het zout en ik was ze eerst niet af. Nu heb ik Jozo-zout gebruikt. Kan vindt, verdampt, in de huiskamer komt het daarin ook zitten, dat ze niet gaar niet door de goed trekkende schoor- te koken zijn? wordt afgevoerd? PPS| Antwoord: Droge lucht deze duren ongeveer achttien ontstaat over het algemeen alleen bij handeld zijn, nadat zij uit het Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. vragen aan de stichting vakopleiding en vakexamens voor de detailhandel in schoenen. Corn. Jolstraat 91. of het Ne derlands Genootschp tot Bevordering der Voetverzorging, Weimarstraat 188. beide Den Haag. Vraag: Graag als gehuwde in vangen heb. met het oog op de te voor de inkomstenbelasting. Het be drag is namelijk gedurende 1962 gewij zigd. Antwoord: De uitkering A.O.W. be droeg gedurende de eerste zes maan den voor ongehuwden 98,5 per mnd, gehuwden 156, gedurende de volgen de twee maanden 113,5 en 179.5, rmingselementen, die de lucht de kamer verwarmen maar r ren, bijvoorbeeld centrale Bi ming en elektrische kachel. Kachels giet het van welke soort ook, die lucht verbrui ken voor de verbranding, voeren d« verbrandingsgassen af naar de schoor- giet en zot steen en laten in beginsel geen lucht water. Zet ik weten wat ik ontsnappen. Ze zuigen door de lucht- aan A.O.W. ont- klep, kieren en spleten buitenlucht aan, voor de verbranding. Hierdoor komt ei dus steeds verse lucht van buiten bin- nen, die een normale vochtigheidsgraad moeilijkheden heeft, dus in beginsel niet natter of aansluiten op een schoorsteen, droger dan wanneer U geen kachel of ook verwarming stookte, doch desniette- Ai min is de lucht bij een brandende ka- schriften in chel toch iets droger dan buiten om- niet bekend, dat de kachel zelf de kamer gehaald. U 1 niet afvoe- handelen: Neem de boontjes uit de in- maakpot, giet er kokend water op en giet het er dadelijk weer af. Zet ze op met kokend water en kook ze onge- lang. Leg ze op een ver- ongeveer een uur in koud opnieuw op met kokend water en kook ze gaar er de boter bij smaak af. Vraag: Kan drie jaar toeziend voogd is minderjarige kleinkinderen, zich hier van laten onttrekken? Antwoord: Iedere voogd of toezien: voogd kan zich van zijn bediening doer ontslaan als hij aantoont, dat hij gevolge van een sedert de aan zijn bediening opgekomen geeste lijk of lichamelijk gebrek niet droog. Doe staat is, deze waar te nemen, voort! verder op als hij de 65-jarige leeftijd heeft be reikt en tenslotte als een daartoe be zonder gevaar of voegd persoon zich schriftelijk bereid petroleumkachel heeft verklaard de voogdij of toeziendt kolenhaard uitkomt? Antwoord: Hoe de bedoelde gemeente luiden, ïaar wij zijn er zeker van dat dit niet is toegesta: iverneming i gedurende de laatste vier maanden lucht daarin verwarmt en iets droger dit geval bestaat i 126,50 en 186,50. J- - Vraag: Ik meen eens gelezen t ben, dat er een medisch tijdschrift voogdij rechter deze van de minderjarige acht. Het verzoeï moet tot de kantonrechter gericht den. Hulp v»n lezers: Zeer veel lezers hebben ons- geholpen aan het gedicht: vanavond Televisie. CVK-IKOR-RXCK: 19.30 Ix>fboek een programma over de bijbel voor f Jeugd. NTS: 19 50 News Hound, tekenfllmpji 20 00 Journaal en weeroverzlcht; 20.20 Zend tijd politieke partijen: Katholieke Volkspar tij VARA: 20.30 85 Gulden schoon, of: Zo maar een arbeidersgezin ln welvarend Ne derland, documentaire: 21.00 Televisierecht- bank. NTS: 22.45—22.50 Journaal. densering tegen de ruiten. De ouder- kanaal maken. Een oliehaard vraagt j i--» -» goed trekkende schoorsteen. Antwoord: Inderdaad verschijnt schuif aanbrengt, zal ook vriend". uitgave Verhoog, Niikerk de kamer blijft hangen. Wat voorzieningen u treft, stoken op één ka- 1906-'07. uitgegeven door Joh. de Heet j. -y -• kachels is altijd gevaar- en met medewerking het Homoeopathisch maandblad", dat wordt afgevoerd door de schoorsteen de oliehaard moeilijker stoken. Welke Voorts staat het reeds van voor de oorlog dagtekent en en dus in de kamer blijft hangen. r~"|ta ggf- thans elke twee maanden uitkomt. De betreft dus de vochtigheidsgraad prijs is 3,50 per jaar. U kan zich de lucht in de kamer, is er weinig tot de boekhandel wenden. Het adres schil tussen moderne oliehaard is Zuiddijk 70, Zaandam. Vraa.g: Wij stoken al vier jaren oliekachel. Ons huis heeft drie buiten- ming. zangbundel van Vraag: Hoe kan iemand, die reeds dank aan de lezers. apoth 24807 burg de Gi dijk I

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2