Syrië: federatie met Irak Wilson tot leider Labour gekozen /ft een. &an£e h# Nederlandse bedrijven in andere E.E.G.-landen Het werkelijke doel De Gaulle NIEUW „Geen Polaris in V.S. kopen" Geen contact met Svncoin „Gedwongen nietsdoen in winter tast moreel aan" NIEUW van Geloof in „boze oog" NIEUW <m m VRIJDAG IS FEBRUARI 1963 Formosa: nu nog geen aanval President Tsjang Kai sjek heeft nooit 1 gedacht aan een eventuele zuiver mili taire nationalistische tegenaanval op het Chinese vasteland vanaf Formosa. zo heeft een invloedrijk lid van de Kwomintang gisteren in Taipeh ver- verklaard. Een dergelijke actie is niet opportuun, zo zei hij. Een zuiver mili taire operatie zou zonder de steun van de bevolking van het vasteland mis lukken. Generaal Tsjang Kai sjek wil volgens de woordvoerder wachten op ontevredenheid onder de bevolking in communistisch China en er met behulp van speciale commandotroepen weer standsnesten opbouwen voordat er tot optreden door geregelde troepen 1 Als kern van Arabische patiënt jcces te Hevige slagregens in Paramaribo Niet alleen in Nederland heeft men te kampen met abnormale weersom standigheden, ook in Suriname is het weer ^„bepaald anders dan anders". Hoewel Suriname in het begin van het jaar het seizoen van de .kleine regen tijd" kent, zijn de regenbuien die de afgelopen weken boven Suriname los barstten, van dien aard dat men ge neigd is te denken aan een zeer ..gro te regentijd". Woensdagmiddag heeft het urenlang gestortregend. Door tropische slagre gens liepen de straten van Paramaribo onder water en kwamen de erven blank te staan. Niertransplantatie is goed gelukt Het overbrengen van een nier uit. ppn dode in het lichaam van eer schijnt voor de eerste maal s hebben. Engelse artsen hebben stemming van de familieleden een nier verwijderd uit het stoffelijk hulsel van een man van middelbare leeftijd en de ze overgeplant in de 37-jarige Peter Lu cas. die nu ,,goed vooruit gaat en bin nenkort voor verdere genezing zal wor den ontslagen" uit het algemeen zie kenhuis te Leeds. De operatie heeft hij nu 66 dagen geleden ondergaan en hij „voelt zich uitstekend". Voor de operatie werd Lucas in leven gehouden door her haalde behandelingen met een kunstnier. Nu heeft hij drie nieren, twee onbruik bare en de overgeplante. Drie aardbevingen gesignaleerd Een krachtige aardbeving, die ruim 10 seconden aanhield, heeft gistermid dag schade aangericht in de Zuidsla- vische stad Zadar, aan de Adriatische Zee. Het persbureau „Tanjoeg" gaf geen nadere bijzonderheden. In New Vork, waar woensdag een aardbeving werd geregistreerd waarvan hét epicentrum in de Chinese Zee bij Formosa lag, werd donderdag een twee de aardschok, vermoedelijk uit hetzelf de gebied, opgevangen. De seismogra- fen van de Fordham-universiteit regis treerden voorts een aardbeving in Zuid- Amerika. unie Syrië heeft gisteren voorgesteld zo gauw mogelijk een federatie tussen Irak en Syrië te bewerk stelligen. Deze federatie zou kun nen dienen als de kern voor een unie die alle Arabische landen in een enkele staat verenigt. Dit verrassende voorstel is gelan ceerd door de Syrische minister van buitenlandse zaken, Mahassen. Hij zei dat de Iraakse revolutie waarbij dictator Kassem werd afgezet, „nu echte democratie heeft gebracht in het Arabische zusterland". Alle hin derpalen die een unie tussen beide landen in de weg stonden zouden uit de weg geruimd zijn- Syrië heeft meer dan 1100 kilometer gemeenschappelijke grens met Irak. In 1958 sloot het zich aan bij Egypte en vormde de V.A.R. In 1961 scheidde het zich weer af na een militaire revolu tie. De verhouding tussen Irak en Syrië is van oudsher goed geweest. Alleen de laatste tijd onder het bewind van Kas sem was er verkoeling. In Irak zelf zijn twee van de naamste leiders van de communisten nu gearresteerd. Het verzet is in enke le steden nog gaande en zou zelfs ter voet hebben gekregen. In Kazemein zetten de communisten de strijd nog In Amara, 30 kilometer van de Per zische grens, zouden generaals die het vorige bewind trouw zijn gebleven, le gereenheden hebben georganiseerd en via de radio oproepen tot verzet tegen de militaire junta. De samenstelling van deze junta brengt steeds meer raadselen met zich. President Aref weigert de namen van de leden te noemen: „Wij betrachten geheimhouding om de contacten met an dere Arabische staten die nog steeds zuchten onder het juk van het imperia lisme. te vergemakkelijken." Hij doelde daarmee volgens waarne- ters op Jordanië en Saoedi-Arabië. Ook gaf Aref geen antwoord op de vraag of hij eenheid met Egypte wil de. In plaats daarvan legde hij de na druk op Arabische eenheid. De voormalige gouverneur-generaal .an Bagdad heeft voor de krijgsraad toegegeven dat de processen die zijn ge voerd tegen tegenstanders van Kassem, alleen maar ten doel hadden de natio nalisten te liquideren. Rusland en China doen minzaam tegen elkaar De dertiende verjaardag van het tussisch-Chinese vriendschapssverdra, -j gisteren minder aandachtig gevien dan vorig jaar. De Prawda wijdde e: vorig jaar een halve pagina aan, ter wijl het gebruikelijke hoofdartikel ni ondertekening droeg, waardoor het gezag heeft ingeboet. Ook was van de jaarlijkse bijeenkomst veel kleiner. Op deze bijeenkomst was de v< naamste Rus de voorzitter van de vere niging voor Russisch-Chinese vriend- Griep-epidemie in Ver. Staten Verschillende delen van de Verenigde Staten worden geteisterd door een griep epidemie. Duizenden mensen zijn gisteren niet naar hun werk gegaan, omdat zij ziekteverschijnselen vertoonden van a- griep. In het gebied rond Richmond (Virginia) zijn in de afgelopen dagen 38 mensen aan influenza of longontsteking overleden. In een provincie in de staat New York en in de provincie Kentucky zijn alle scholen gesloten vanwege het grote aantal ziekteverschijnselen onder het onderwijzend personeel en kinderen. Ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van de Wiirttembergische Bibelan- stalt is in het gebouw van deze orga- nisotie in Stuttgart een modern bijbel museum ingericht. Men toont de bezoe kers hier historische en moderne uit gaven van de bijbel uit het bezit van hel instituut, alsmede copieën, van zeldzame bijbelteksten en bijbeluitgaven uit het bezit van andere musea en bibliotheken. schap. Andrejef. Vorig jaar "d van het partijpresidium, Voronof. De Prawda schreef niet rechtstreeks eer het ideologische geschil tussen beide landen, maar zei, dat de Sowjet- zal optreden tegen ieder soort ac tiviteit die de eenheid van de commu nistische landen vernietigt. Ook in China is de verjaardag rustig gevierd. Dit keer geen hoofdartikelen, maar alleen wat telegrammen van la gere functionarissen die over de nood zaak van vriendschap tussen de twee landen spreken. Vorig jaar was Tsjou En Lai nog eregast op een bijeenkomst verkouden.... verkou.... ve.... AKKERTJES IwU+A cacUU helpen sneller en beter dan ooit Mogelijkheden als men zich aanpast aan de gastheer Wa»- ees d« Jo» al, Ni- Ber- rcddi< de Italiaanse regering allerlei tege moetkomingen krijgen, zoals een fi nanciering tegen lage rente, vrijwel gratis bouwgrond en belastingvrij dom voor tien, soms wel twintig jaar. Maar zo'n ondernemer heeft ook te maken met vreemde maat schappelijke omstandigheden, zoals banditisme, met isolatie, gebrek aan industrieën om hem heen, aldus dc heer B. M. Lips, directeur van Lips' Brandkasten- en Slotenfabrieken N.V. te Dordrecht donderdagmiddag op een bijeenkomst over vestiging in verschillende E.E.G.-landen, geor ganiseerd door de Federatie voor de Nederlandse Export en de Neder landse Vereniging van Commercië le Directeuren, die in Hotel Atlanta te Rotterdam werd gehouden. Lips' Brandkasten- en Slotenfabriek N.V. heeft reeds vijftig jaar een ves tiging in Italië en over de mogelijkhe den in dat land gaf de heer Lips een uiteenzetting. De fiscale aspecten voor een derge lijke onderneming achtte hij een hoofd stuk apart, want de fiscus neemt min of meer een onderhandelingspositie in: In Noord-Italië treden sedert april reeksen van stakingsgolven op. vooral in de metaalindustrie. Deze golven vol gen een grillig en hoogst geraffineerd patroon. Voorts is er geen prijsbeheer- sing, zodat men daar heeft te maken met inflatie. Toch zag de heer Lips voor een derlandse ondernemer veel aantrekke lijks in Italië, mits deze ondernemer zich goed inleeft in land en volk. Advocaat nodig De heer J. P. L. van der Lande, di recteur van de Helmondse Textiel Mij. N.V. besprak de mogelijkheden van een commerciële vestiging in Duitsland. Hoewel de wettelijke bepalingen voor vorming van bedrijven niet zo heel sterk afwijken van de in Nederland gelden de regelingen, kan het soms geheel langs elkander heen opereren van gou vernementele instanties moeilijkheden opleveren en de heer v. d. Lande be gon dan ook zijn betoog met het ad vies aan ieder die in West-Duitsland een onderneming wil vestigen, zich te voor zien van een goede advocaat. Voorts heeft de Duitse fiscale recher che zeer vergaande bevoegdheden. En om in het algemeen moeilijkheden de verhouding tot de moeder-onder- neming in Nederland heeft gevonden, deze ook zeer konsekwent dient te den volgehouden. De heer C. Wiebinga, directeur de Belgisch-Nederlandse Overzee Bank N.V. en lid van het bestuur van Kamer van Koophandel voor België Luxemburg, vroeg aandacht voor vesti ging in de dienstverlenende sector België. De heer Wiebinga had de druk. dat men nu minder belangstelling hebben voor de betrekkelijk kleine Belgische markt en dat vond hij jam mer. Hij zag de Benelux vooral na dc jongste ontwikkelingen in de E.E.G. als groot belang. vrijheid gevoelende België levert vestiging voor wie ook geen bijzondere moeilijkheden en vooral de Benelux- partners hebben volledige vrijheid on er te werken en zich er te vestigen. De heer Wiebinga achtte het gewenst, dat Nederlanders daar wat doen, eer de zeer actieve Duitse en Franse industrie de gehele markt heeft veroverd. De laatste spreker was de heer A. H. F. M. Nijdam, directeur van de te Vendette in Frankrijk gevestigde Nou- rylande, een Franse onderneming met geheel Nederlands kapitaal, die reeds ongeveer 25 jaar bestaat. De heer Nijdam schetste, hoe Frank- jk zeer veel aantrekkelijks biedt, mits jen het „spel op z'n Frans mee speelt". Frankrijk is het land van de redelijkheid en de logische rationaliteit en de Fransman houdt van goed vaak ingenieus „improviseren". Daarte genover staat weer, dat men van buitenlander eist, dat hij alle regels bepalingen ten volle eerbiedigt. De 46-jarige Harold Wilson is donderdagavond gekozen tot leider van de Britse Labourpartij als opvolger van de overleden Hugh Gaitskell. We zien hier de nieuwe partijvoorzitter met zijn vrouw en zijn veertienjarige zoon Giles. s dit Advertentie A C/1 perfect l JA IZV» AUTOMATISCH HANDIGE OPEN GREEP VEDERLICHT V.S.-raketproef mislukt Een bijna operationeel model van de ershing artillerie raket heeft gister avond niet zijn doel geraakt. Kennelijk is de experimentele atoomkop niet van de aandrijfraket losgekomen. Het Amerikaanse leger maakte offi cieel bekend dat de vlucht een succes was geweest. Een uur later meldden functionarissen echter dat een bestu dering van de vluchtgegevens had uit gewezen dat de atoomkop niet in het voorgenomen doelgebied terecht is ge komen dat zich ongeveer 320 kilometer op de Atlantische Oceaan bevond. De raket leek veel op het wapen dat is voorbestemd om te worden gestatio neerd bij de NAVO-troepen in West-Eu ropa. Dat zal later in dit jaar gebeu- vinger op de vei ligheidsknop moet houden. Polaris ko pen is echter onnodig. Over de E.E.G. zei hij dat Engeland zich moest richten op het Gemenebest en de E.V.A. Wilson werd reeds op 31-jarLge leeftijd minister van handel, een unicum in En geland, en de jongste minister sinds Wil liam Pitt. Wegens meningsverschillen met Attlee trad hij samen met Bevan af. Hy werd ook algemeen als een lid van de groep-Bevan beschouwd. Evenals Gaitskell is hij een voorstander van col lectieve veiligheid. Na het aannemen van een resolutie door Labour om atoombom men te verbieden, beweerde hij dat Gaits kell niet meer in staat was de party te de i-jarige Harold Wilson is gisteren gekozen tot leider van de Britse Labourpartij als opvol ger van Hugh Gaitskell. Wilson kreeg 144 stemmen tegen Brown, de plaatsvervangend leider van dede partij, 130 stemmen. Door deze overwinning maakt Wilson een goede kans over anderhall jaar wanneer in Engelandverkie-|Siaan. zingen zijn gehouden, premier van Engeland te worden, voor opgesteld dat Labour wint. Wilson is de tiende leider van de Labourpartij in de 57 jaren van haar bestaan. Hij is een van de jongsten: Gaitskell was 49 toen hy de top be reikte en Attlee was 52. Technisch ging de verkiezing om de benoeming van een voorzitter van de parlementaire commis- lartij. „het schaduwkabi- eze functie houdt de lei ding van de partij in. Oorspronkelijk waren er drie kandi daten. De derde kandidaat was de fi nanciële expert van Labour, James Callaghan, die algemeen als compro misfiguur werd gezien. Tijdens een eer dere stemming verleden week slaagde Wilson er niet in een volledige meer derheid te behalen. Callaghan trok zich toen terug. Onmiddellijk na zijn verkiezing gaf Wilson een persconferentie, waarop de de eenheid van de partij boven alles te stellen en de politiek van Gaitskell te willen voortzetten. Hij zou alles op alles zetten om de ko mende verkiezingen te winnen. (Pei lingen wijzen uit dat Labour dit keer wel moet winnen) en Downingstreet 10 als premier binnen te gaan. Hy noemde zich een figuur links van het midden en niet neutralistisch. Hij staat achter het westerse alliantlesys- teem, hoewel hij de overeenkomst van Nassau tussen Kennedy en Macmfllan Algemeen wordt aangenomen Brown plaatsvervangend leider vai Labourpartij zal blijven, gezien het gro te aantal stemmen dat hij heeft vei kregen. Het radiocontact met de nieuwe Ame rikaanse communicatiesatelliet Is ver broken, zo Is op Cape Canaveral be kendgemaakt. Een ruimtefunctionaris zei dat dit 13 seconden na het afvuren van de raket is gebeurd, die de kunst maan ln een „stationaire" synchrone baan om de aarde moest brengen. „Het Is mogelijk dat zij prachtig op haar plaats is en dat wij alleen maar bindingsmoeilijkheden hebben, m het is ook mogelijk dat deze laatste ket de kunstmaan uit haar koers heeft geslagen", zo zei hij. (Advertentie) Pleidooi voor betere voorziening: AEG PERFECT L AUTOMATISCHE PRECISIE-REGELAAR fEN GROOT deel van de ernsti- ge misrekeningen van de Ame rikaanse politieke plannenmakers kan op rekening worden geschre ven van wat we zouden kunnen noe men de Pearl Harbor-fout". Deze jout bestaat uit het verkeerd beoor delen van de bedoelingen van ande re landen zoals dat met Japan het geval was in het begin van de veer tiger jarenomdat die bedoelingen van het Amerikaanse gezichtspunt uit te onwezenlijk zijn. Het is nog niet bekend, wat het resultaat is van de besprekingen op het hoogste niveau, die president Kennedy bevolen heejt. nadat de ge hele situatie in de westelijke wereld abrupt werd veranderd door het brute optreden van generaal De Gaulle. Dit neemt niet weg, dat we niet te snel klaar staan met de vraag of we niet op het punt staan, op grote schaal een nieuwe Pearl Harbor-fout te maken. Onderschat Het is in elk geval duidelijk, dat de werkelijke betekenis van De Gaulle's plannen met Europa on derschat, zo niet geheel veronacht zaamd wordt. En dat is zo, terwijl de grote lijnen van de plannen van de generaal duidelijk genoeg zijn. Een gesloten Europa, gedomineerd door een Frans-Duits bondgenoot schap en geleid door De Gaulle zelf, dat is het doel. Het belangrijk ste en vrijwel enige obstakel op de weg naar verwezenlijking van dit doel is de Duits-Amerikaanse vriend- De Gaulle zou nooit zoveel succes hebben gehad met zijn stap tegen Engeland en zijn Frans-Duitse ver drag, als de regering Kennedy wat verstandiger was omgegaan met de Amerikaans-Duitse betrekkingen. De wijze, waarop Kennedy's regering zich tegenover De Gaulle heeft ge dragen. is verklaarbaar. Maar als het nodig was, de Franse generaal de voet dwars te zetten, dan was het van het grootste belang geweest, als tegelijkertijd alles gedaan zou zijn wat mogelijk was om zo olt Dulles dat deed sterke ban den met Adenauer te bewaren. Garantie Gelukkig is het zo, dat de solie de basis voor Amerikaans-Duitse vriendschap no.7 steeds aanwezig is, ondanks he.t feit, dat er moeilijk- hed.*n zijn geweest, die De Gaulle tn staat hebben gesteld, Adenauer voor zijn politieke wagentje te span nen. De Amerikaanse militaire "aanwezigheid" in Europa beste garantie voor de veiligheid van West-Duitsland. In dit laatste nu hoopt De Gaulle verandering te brengen: door Amerika min of meer te dwingen, Europa te verlaten. Dit wil men in Bonn niet zien en h Washington onderschat met dit stre ven van De Gaulle. Het merkwaardige Franse stre ven, het Engels van de Duitse scho len en uit de Duitse generale staf te doen verwijderen is symbolisch voor het doel van De Gaulle. Hij wil voordat de Duitsers goed en wel in de gaten hebben, wat hij van plan is bereiken, dat de Duit sers hun wapens niet meer uit de Verenigde Staten, maar uit Frank rijk gaan betrekken. En hij doet dit straks met een beroep op de „geest van het in Parijs gesloten Frans-Duitse verdrag". (DOOR JOSEPH ALSOP, DE BE KENDE AMERIKAANSE COM MENTATOR, WIENS ARTIKE LEN OOK REGELMATIG IN DE NEW YORK HERALD TRIBUNE VERSCHIJNEN). De Gaulle speculeert er op, dat dergelijke moeilijkheden de Verenig de Staten zouden kunnen dwingen, het handhaven van hun strijdkrach ten in Europa opnieuw te bezien. Hiermee zou een enorm probleem in het leven zijn geroepen. Voor deze mogelijkheid staan wij thans. De meeste Amerikaanse politieke plannenmakers kunnen niet gelo ven. dat de zaken er zo voor staan. Zij kunnen zich niet indenken, dat De Gaulle op deze wijze Duitsland en Frankrijk wil beroven van de enige verdediging, waarop zij in ge val van nood kunnen terugvallen. Zij die dit zeggen vergeten ech ter het feit, dat De Gaulle bijzon der veel ivaarde toekent aan het door zijn eigen land vervaardigde kernwapen, dat de kern zou moeten vormen van de verdediging van het continentale Europahetwelk hem voor de geest staat. (Advertentie) Gevaar Totdusver heeft dit streven var De Gaulle nog geen succes gehad. Maar de Franse aanvallen worden onverdroten voortgezet. Herter, de Amerikaanse onderhandelaar, die in Europa gesprekken heeft ge voerd over handeUaangelegenhe- den, is in Amerika teruggekeerd met sombere voorsptllingen over een excIvsief Europa, dat zich zal keren tegen de Amerikaanse invoer van agrarische produktev., die thans nog een bedrag van een miljard dollar haalt. Een teruggang in deze Amerikaanse invoer zou de Ameri kaanse betalingsbalans in grote moeilijkheden kunnen brengen. De heer J. Koster uit Raams- donksveer, voorzitter van de Ne derlandse bond van christelijke schilderspatroons, heeft in de gistermiddag gehouden openbare vergadering van het bestuur van het bedrijfschap schildersbedrijf een pleidooi gehouden voor het, door samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven, zoeken naar middelen die de gevolgen van zgn. onwerkbaar weer zoveel mo gelijk te niet zouden doen. De afgelopen winterperiode heeft schrikbarend veel geld gekost, zo merkte de heer Koster o.m. op, maar tenminste even belangrijk is naar zijn inzicht de invloed van het gedwongen nietsdoen op het moreel. De heer Koster had een opmerking in het overleg tussen de vaste commissie uit de Tweede Kamer en de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid ge troffen als zou het gesprek over de ver mindering van gevolgen van onwerk baar weer „binnen het bedrijfsleven op dood spoor" zijn geraakt. De heer Kos ter betoogde dat het zeker op de weg van het bestuur van een door de over heid voorgestaan publiekrechtelijk or gaan als het bedrijfschap schildersbe drijf ligt het initiatief te nemen tot be sprekingen tussen overheid en bedrijfs leven over deze materie. Er zullen zonder twijfel offers worden gevraagd, maar in de afgelopen winter maanden zijn van alle zijden ook al grote offers gebracht. De heer A. J. van Hagen (algemene Nederlandse bouwbedrijfsbond en lid van de gemeenteraad van 's-Gravenhage voor de P.v.d.A.) zei deze suggestie warm te ondersteunen. Voorzitter H. A. Kok uit Eindhoven lijÈ te laten nemen. kelijk, i paalde be-1 zijn onderneming1 I Studenten van de uni versiteit van Quebec hebben gisteren geduren de twintig minuten de vier particuliere radio zenders van de stad be zet. Zij namen de uitzen dingen in eigen hand en gebruikten deze om pro paganda te maken voor het door hen georgani seerde wintercarnaval. Later boden zij hun ver ontschuldigingen aan voor de overlast en gin gen carnaval vieren. Drie in West-Berlijn gelegerde Amerikaanse militairen die, gevolg ge vend aan de oproep van president Kennedy tot verbetering van de li chaamsconditie, aan een mars van 80 kilometer door de straten van Ber lijn waren begonnen, hebben na zeven uur marcheren opgegeven. Reden: voetklachten en I De Londense politie zoekt naar een man, die ziekenhuizen binnen dringt en dan alle zuur stofkranen die hij vindt, open- of dichtdraait. I In Rome is gister- vond een banket gege ven, waarbij de gerech ten waren vervaardigd volgens tweeduizend jaar oude recepten van Api- clus, een lekkerbek uit de regeringsperiode van de Romeinse keizer Tibe rius. Het menu omvatte erwten a la Apicius, nu- midische kip en beet wortel a la varro. I De heer Robert Stroec- kel had in een waren huis wat flessen cham pagne gestolen. Deswege gearresteerd en voorge leid zei hij tot de rech ter: „Ik moest het wel doen want ik kan gewone wijn niet luchten". De rechter had geen begrip voor zijn verweer en ver wees hem naar een in richting waar alleen wa ter wordt getapt. I De baby van mevrouw Nuncia Galizias in Bari zal morgen op het poli tiebureau aan de grote weg bij Castellane wor den gedoopt. Dat is de wens van de moeder uit dankbaarheid. De baby Is namelijk twee weken geleden in een politie auto, die zich door de sneeuwstormen spoedde om de aanstaande moe der naar een ziekenhuis te brengen. I Een Amerikaan die bij het graven van een put door afglijdend zand werd bedolven en sinds gister middag tot zijn schou ders in het zand heeft vastgezeten, is vanmor gen bevrijd. Ongeveer 100 mensen hebben hiervoor een hele nacht moeten zwoegen. 1131) Vesten worden weinig meer gedragen en de gouden horlogeket tingen die breeduit over het vest plachten t" hangen, zijn helemaal een zeldzaamheid geworden. Toch hebben we deze ingrediënten bard nodig, niet terwille van het kleding stuk of de horlogeketting zelf, maar vanwege de tijgernagel, het halve maantje of de horen die soms aan de horlogekettingen bungelden. Ze ker, die versierselen pronkten daar slechts voor de aardigheid en de ar- gel'oze drager zon zeker verbaasd hebben opgekeken, indien we ze voor amuletten hadden uitgekreten. En het verband tussen het halve maantje aan de horlogeket ting en de slag bij Carrhae, waar de rijke maar onfor tuinlijke Romclnso staatsman Crassus in 53 v. Chr. door de Parthen werd verslagen, zou hem waarschijnlijk geheel zijn ontgaan. Tot zover Is er bi leder geval wei nig veranderd sinds de oudheid. Maar de ecuwen hebben géén wij ziging kunnen brengen In het gebruik van het halve maantje zelf, noch in dat van de horen, dc tijgernagel, of welke andere puntige magische voorwerpen ook, die sedert oeroude tijden ter afwering van bet kwaad werden aangewend. En hiermee werd dan niet bedoeld het kwaad in abstrakte zin, maar het kwaad dat van de ene mens or de andere kon worden overgebracht. Laten we dit verduidelijken met dc gewoonten die de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken Frances co Crlspi in het parlement toepaste. Deze staatsman was geboren op Sici lië, het eiland waar evenals ln de rest van Zuid-Italië de magische tradities ccn taai leven hebben. Het geloof in het „boze oog" en van de TOCH IS HET ZO! kwade Invloed die door de eigenaar van deze ogen op anderen kan wor den overgebracht, ls hier nog spring levend, alsook de opvatting, dat ho rens en andere puntige voorwerpen in dit geval uitstekend als „bliksem afleider" kunnen dienen. Vandaar dat in het zuiden van Italië op de buitenmuren van vele wijnkroegjes nog steeds grote horens geschilderd worden en dat aan de paardetulgen vaak uitsteeksels zijn bevestigd, die op geen enkele wijze met het dier, maar wèl met het bijgeloof van ds eigenaar samenhangen. Maar goed, laten we op de Slcl- IIaan Crlspi terug komen, de Italiaanse minister van buiten landse zaken, die steeds een kloeke horen van bloed koraal bij zich droeg en er zelfs niet voor terugdeinsde dit ma gische voorwerp tij dens parlementaire debatten pardoes te richten op alle kamerleden, die hU met het boze oog behept achtte. (In het algemeen zullen dat zijn politieke tegenstanders wel zijn geweest!) Dit was inderdaad de juiste ma nier, waarop de horen gebruikt be hoort te worden. Maar in het geval dat iemand zijn amulet had thuisge- laten, of niet ln staat was dit wapen tijdig te voorschijn te brengen, in dat geval kon ook volstaan worden met het richten van wijsvinger en pink, liefst van belde handen, maar ln ieder geval van de rechterhand. Deze beschermende manipulatie kon ook worden uitgevoerd met de hand verborgen In de jaszak, zoals mo derne gangsters hun revolver op iemand gericht houden We moeten hierop nog even door gaan, In verband met ons geluk brengend hoefijzer. AMSTERDAM Nation, dienstcorps voor jeugd V.S. President Kennedy heeft het congres zijn voorstellen gestuurd om aan de Amerikaanse jeugd hulp te verlenen. Hij zei: „Wij moeten hun alle gele genheid bieden om hun talenten te ont wikkelen en gebruiken. Als wy hen thans beter helpen, zullen zij de natie beter dienen wanneer de lasten alleen de hunne zijn". Kennedy diende een desbetreffende wet in welke financiering op grote schaal vereist. Hij wil een jeugdcorps instellen om te werken in parken en bossen. Hij riep opnieuw op tot het vormen van een binnenlands vredescorps, dat het nationale dienstcorps zal heten. Verder stelt hij voor dat het bestaan de vredescorps voor het buitenland met ongeveer de helft wordt uitgebreid. Hij onderstreepte de noodzaak van actie op het terrein van de jeugdmis- daad, gezinswelzijn, onderwijs en li chamelijke gezondheid. Van het totale bedrag dat hiermee gemoeid is, gewaagde hij niet. Kennedy noemde het stijgende ge boortecijfer, de overbevolking van de scholen, het stijgende percentage van werkloosheid onder jonge mensen, de toeneming van arrestaties van jeugdige personen en van de misdadigheid. Hij zei dat de toekomstige beloften van de natie rechts'reeks gemeten kunnen worden aan de tegenwoordige vooruitzichten voor de jeugd. AUTOMATISCH SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL. VEDERLICHT I Ruimtestof dringt Explorer binnen Amerikaanse onderzoekers hebben ontdekt, dat stukjes ruimtestof, die zich met grote snelheid voortspoeden, door de wand van een kunstmaan of ruimte raket kunnen dringen en daardoor ge vaar voor astronauten zouden kunnen opleveren. Bewijzen daarvoor leverden proeven met de op zestien december vorig jaar gelanceerde kunstmaan „Explorer-16". De satelliet draait nog steeds op een afstand van tussen zeshonderd en twaalfhonderd kilometer om de aardbol. Volgens de NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart dat dit bekendmaakte, hadden de instrumen ten van de Explorer botsingen met stuk jes ruimtestof gemeld, die zeer kleine gaatjes in de wand van de kunstmaan hadden doen ontstaan. (Advertentie)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5