Grenswijziging Leiden niet meer in huidige kamer Veelbelovende klanken bij finale christelijk lyceum Malcolm Frager boeide met pianoconcert van Mozart H. H. Kamerlingh Onnes een uniek verbeelder-in-verf 963 NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1963 Agenda voor Leiden .en Den Haas; Vrüdag I Den Burcht, 8 uur: Feestavond Ned Politie Bond. j Antoniusclubhuis, 8 uur: Selskip 1 Fryslan „Kabaretjoun". Van der Heijden, 8 uur: Niria. „Sleu tels en sloten door de eeuwen heen". Geref. jeugdhuis, 8 uur: Jaarvergade ring Vola. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 i uur: Haagsche Comedie met „Tocht naai I het duister" (ab.). Op Gouden Wieken. 8.15 uur: Toneel- groep Het Masker met „De rode Pimper nel". Zaterdag I Doelenkazerne, 3 uur: Jaarvergadering j Ned. Bond Militaire Oorlogsslachtoffers. Den Burcht, 8 uur. Ons Grunneger- S laand, Toneelclub Delft met „Wie waiten nait ales", door Koos Beswino. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Uitvoering chr. tambour-en pijpercorps „Kunst en noegen". Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 Werkgroep Haagsche Comedie met provisatie" en „Gedwongen huwelijk"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De zaak Howard". Diligentia, 8 uur: Virgina Hutchings. piano. Dierentuin, 8 uur: Duke Ellington, jazz- uur: Haags Barok Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Botsende jeugd (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Leef betaal later (18 jaar). Luxor (2.30 en 8 uur): De langste dag (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Dreigend tromgeroffel (14 jaar); donderdag: De Mantel. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De Over val (alle leeftijden». Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Jessic» (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraalapotheek, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek R. van Brcest Smal- lenburg te Leiderdorp is geopend. Verlovingsringen binnenzijde iels bol PIERROT K en O en de 400 stappen De film „Les quatre cents coups", waarmee Frangois Truffaut aller be wondering won op het filmfestival van Cannes in 1959, is gisteravond ook ln de K. en O.-cyclus gedraaid. Het ver haal is zeer eenvoudig: een jongetje uit een Parijs ontwricht gezin (slechte moeder en slappe vader) behoort op school tot de pretmakers, krijgt straf werk, spijbelt, ontdekt Balzac (zelfs zo goed, dat hij hem in een opstel woor delijk citeert hetgeen de leraar voor plagiaat aanziet), wordt van school ge stuurd; trekt op met een „vindingrijk" vriendje, steelt een schrijfmachine, komt in'een verbeterhuis en ontvlucht, op welke vlucht hij tot slot (voor het eerst van zijn leven) het strand van de zee bereikt symbool van onmetelijke vrijheid. Truffaut weet dit verhaal op een bui tengewoon sfeervolle wijze te vertellen. Men duikt werkelijk onder in het im mens smerige Parijs en moet telkens de film bewonderen om de soberheid waarmee de filmbeelden worden ge bruikt om het verhaal stukje voor stuk- Je. met een bewonderenswaardige lo gica op te bouwen. Soms zijn de beel den zo vaardig gemonteerd, dat zij hu moristisch werken (bijv. als zij de on macht uitbeelden van de leraar om zijn grote liefde voor de Franse taal over te dragen op de jeugdige Antoine Doi- nel). j Steeds opnieuw raakt men in bewon dering voor deze filmkunst, waarin de maker ernaar streeft begrip te wekken voor een onbegrepen kind ln een ruwe leugenachtige wereld. Eretentoonstelling in De Lakenhal pISTERAVOND vond in de Leidse Lakenhal de opening plaats va Eretentoonstelling gewijd aan de beken de schilder en keramist H. H. Kamer lingh Onnes, die vandaag 70 jaar wordt Voor een groot aantal genodigden, voerde, ingeleid door de directeur van de Lakenhal, de heer J. N. van Wessem. ir. Oud als eerste het woord, die mede namens zijn vader, de jubilaris op persoonlijke wijze dankte voor alles hij voor de familie Oud betekende. Hierna sprak collega Paul Citroen (mede uit naam van het genootschap Pulchri Studio) en uitte zijn sympath; op zijn eigen, onnavolgbare wijze. Als derde trad de heer P. Herfst naó voren, die het woord nam namens ,,d Vereniging van belangstellenden in d Lakenhal". Hij liet zijn woorden vergt zeld gaan van een door de jubilaris ge schilderd portret, mevrouw Ehrenfest 'oorstellendc, dat hij nu eens niet de jarige, maar aan de Lakenhal Nu v/as het ogenblik aangebroken, dat Kamerlingh zelf het woord nam om allen te danken die iets in zijn leven betekend hadden. Dat waren natuurlijk eerst de sprekers, maar ook zijn ouders en zijn vrouw werden betrokken in deze een voudige, maar warmhartige woorden, die doorspekt waren van een serene humor: De Haagse Kunsthandel Liernur gewerd een extra woord - van lof de wijze waarop zij altijd getracht had (en met kennelijk succes!) zijn werk onder de kunstminnenden te propageren. Ten slotte opende Leidens burge meester. jhr. F. H. van Kinschot, met enkele passende woorden de tentoonstel ling. De expositie Over de expositie zelf, het volgende: Kamerlingh Onnes neemt een bij zondere en aparte plaats in, temid den van zijn talrijke kunstbroeders: Een plaats die hij langzamerhand, met hard werken en veel talent, heeft moeten veroveren en wij ho pen van harje. dat hij deze eervolle post nog lang zal behouden, want. op de leeftijd der sterken aange land, is het hem nog steeds vergund met volle kracht vooruit te stomen Nu is „stomen" wellicht een ver keerd woord, waar het de kunst vaD Kamerlingh betreft, daarvoor zijn zijn uitingen toch te veel overdacht en doorleefd. Het zijn. hoe anders het dikwijls zal schijnen, die uit komsten van een. in wezen, intro verte en contemplatieve geest. Daar voor ook zijn Kamerlinghs werkeD te veel doorzogen van een schier aristocratische eruditie. In Leiden geboren als zoon van :er verdienstelijk schilder en bovendien 3g een neef van die andere grote Leidenaar. Floris Verster (wiens v Jenny Kamerlingh Onnes was) la( voor de hand dat bü Kamerlingh „het bloed zou kruipen waar het niet gaan kon" en hij ook schilder zou worden. Dat hij de verworvenheden van voorgeslacht mee had is buiten twijfel, dat hij echter geen epigoon werd vader, noch oom, maar een volstrekt eigen weg insloeg, pleit sterk voor zijn krach tige kunstenaarspersoonlijkheid. Op velerlei terreinen binnen de begren zing der beeldende kunst, heeft hij zier bewogen. Zo ontwierp hij talloze glazen, zonder ze echter zelf te „branden". Als keramist is hij wel zó bekend, dat deze kant van zijn kunnen nauwelijks nader belicht behoeft te worden, maar gelukkig zijn er ook exempels aanwezig als bewijs voor hetgeen hij hierin bereikte en ah schilder kunnen wij hem op deze re trospectieve natuurlijk naar hartelust be- Opvallend overigens is. dat de alge mene waardering voor zijn werk pas be trekkelijk laat kwam: Daar vóór was hel hoofdzakelijk een verzamelobject in be paalde selecte kringen. Museumdirecties waren er echter al vroeg achter, van ke betekenis Kamerlingh was en v zagen zich tijdig van zijn uitingen. Amsterdam, altijd lichtelijk chauv tisch ingesteld in de kunstappreciatie, „ontdek*»" hem enige jaren geleden wel met zo'n overgave, dat zijn tentoon stelling aldaar, geheel „uitverkocht" ze dingen «evoegd bij het feit, dat de kunstenaar een hele school van volgers „aanliep" (die overigens, tot op heden, geen van allen zijn niveau haalde) ;r de bewijzen van hoezeer zijn kunst getuigt van oorsDronkelijkheid. Het kante in zijn werk valt weer, eens temeer op te maken bij een rondgang over deze boeiende expositie. Daar is allereerst de zaal met niet min der dan 22 portretten, die stuk voor stuk bijzonder gehalte zijn. Het opvallendst zijn die van prof. Einstein; prof. Ehrenfest een opvatting gedaan, die reminis wekt aan soortgelijke opdrachten Bart van der Lek): het humoristisch ge tinte van mr. A. J. L. Nypels; het opmer kelijke van mr. J. Kosters en het koste lijke, gewijd aan mr. dr. J. Donner. Kort- uit ieder portret spreekt de mentali- van de rasschilder-psycholoog. Leidse Assurantieclub Donderdagavond hield de L.A.C. haar door de barre weersomstandigheden uitgestelde eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar Mr. G J. Braak te Rotter dam behandelde de voornaamste arti kelen van de Successiewet en de beteke- daarvan voor de (levens) verzeke- g. Worden enerzijds de verzekerinigs- uitkeringen in principe door de bepalin gen dezer wet overtroffen, anderzijds kan de levensverzekering een machtig hulpmiddel zijn om de problemen, die zich bij erfenissen en boedelsscheidin gen voordoen, het hoofd te bieden. De volgende bijeenkomst van de L.A.C. is bepaald op 20 maart. Puzzelprouiinenten 1. J. Melse, Mahlerstraat 9, Lei den; 2. R. Marseille, Von Bönning- hausenlaan 10, Lisse; 3. mevrouw Van Neutegem, Van de Mortel- straat 63, Noordwijk. Op leeftijd der sterken nog altijd vooraan Van hieruit gaande naar de aansluiten de kleine zaal ziet men daar, onder vele andere juweeltjes, het sublieme „Eerste concert". In de nu volgende grote.zaal het „Stilleven met puddingvorm" uit 1931. dat opvalt door de eerbied die Kamerlingh voor de „stille" dingen heeft. Hier zal men ook het betrekkelijk kleine portretje vinden, dat hij van mevrouw T. maakte en dat wat ons betreft tevens de top van de gehele tentoonstelling is. Een ander, dat het voorgaande wel zeer, nabij komt is het heel fijnzinnige „Boerin bij Terschelling" Het raak go- j observerde en vastgelegde „Museumbe- zoek1' sluit hier wonderwel bij aan. Het al eender vertoonde „Ballon- opstijging" dient zeker tot het beste deel van zijn oeuvre te worden gerekend Aangrijpend en diep schouwend is het navrante „Tuinman Endegeest", terwijl LCKV gaat weer kamperen De Leidse Christelijke Kampeerver eniging heeft haar kampschema voor de komende zomer opgesteld. Het ziet er als volgt uit: 912 jaar: jongens 1320 juli; jon gens 27 juli3 augustus; meisjes 1320 juli; meisjes 1017 augustus. 1214 jaar: jongens 2027 juli; jon gens 1017 augustus; meisjes 1320 juli; meisjes 310 augustus 1416 jaar: jongens 27 juli3 augus tus; jongens 310 augustus; meisjes 20 27 juli; meisjes 1725 augustus. Boven de 16 jaar: Odoorn, 1620 jaar; 310 augustus; Niederlauken, 1620 jaar: 27 juli 3 augustus; 1825 jaar: 310 augustus; 1620 jaar: 1017 augustus. Gersbach, 2535 jaar: 1320 juli (8 dagen): 1822 jaar: 2029 juli (10 d^?en» De kampen op de Veluwe zijn in Ot- terlo en Heerde. Foto C. Hoorn, Leiden hij een profusie van laaiende kleuren geeft in ,31oem?tuk-1960". Graag vermelden we apart, het goed getypeerde conterfeitsel van mevrouw Van Konijnenburg die gisteravond, on danks de last van haar 90 jaren, een opvallend levenslustige figuur onder d» talloze gasten was Een serie exact getekende portretten uit het begin van Kamerlinghs loopbaan, vormen het bewijs hoe ernstig en vol overgave vroeger de mensen hun vak wilde leren. Het is wonderlijk te ervaren, dat on derwerpen die onder de handen van minder begaafden, al gauw tot zielloze illustraties voor bepaalde weekbladen zouden worden, door een man als de ju bilaris, uitgetild worden tot zeker en ver boven de middelmaat: Hierin ligt, dunkt ons, zijn grote ver dienste en ze stemepelen de maker tot een uniek verteller en verbeelder-ln- verf, die voorlopig zijn weerga nog niet gevonden heeft!. Wie waardering heeft voor een ware kunstvorm verzuime deze tentoonstel ling niet! GIJS HORDING Leiderdorp hoorde niets Minister kreeg deze week de G.S.-voorstellen terug TTET staat nu vast, dat het mini steriële ontwerp tot wijziging van de grenzen in de Leidse ag glomeratie niet meer door de huidige Tweede Kamer in behan deling zal worden genomen. Dat deelde een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Za ken ons vandaag mee. In het gunstigste geval kan wor den aangenomen, dat minister Toxopeus zijn voorstel nog bij de Kamer indient, zo voegde hij er nog aan toe. Dat is dus in het geheel niet zeker. Van andere zijde vernamen wij, dat Ged. Staten deze week de voorstellen aan de minister heb ben teruggezonden. De minister gaat ze nu opnieuw bestuderen. Daarna moet nog het advies van de Raad van State worden inge wonnen. Dat behoeft niet veeJ tijd te kosten. De duur hangt evenwel ook af van de urgentie van andere werkzaamheden. Als de Raad van State dit advies heeft gegeven en het ontwerp in laatste instantie ook in de minis terraad is besproken, volgt de in diening bij de volksvertegenwoor diging. Het is ook weer niet onmogelijk, dat de nieuwe Kamer het voor stel nog dit jaar in behandeling neemt. Maar dat hangt van zoveel factoren af, dat de belanghebben den daarop niet te veel moeten vertrouwen. De vraag komt naar voren, of en zo ja in hoeverre Ged. Staten wijzigingen in het laatstgepubli- ceerde ontwerp hebben voorge steld. Ofschoon men ons in dit stadium daarover concreet niet kon inlichten, hebben wij reden aan te nemen, dat van drastische wijziging geen sprake is. Bij de laatste behandeling was een van de voornaamste grieven dat Leiderdorp buiten het ont werp was gehouden. Aangezien het gemeentebestuur van Leider dorp noch van het departement noch van het provinciale bestuur iets met betrekking tot deze aan gelegenheid heeft vernomen, kan gevoeglijk worden gezegd, dat in het standpunt van Den Haag op dit punt geen wijziging is geko- Naar het zich laat aanzien, krijgt Leiden zijn zin dus niet. Voor het gemeentebestuur van Leiden is het ongetwijfeld ook een ern stige teleurstelling, dat de behan deling van het ontwerp in de volksvertegenwoordiging nog steeds geruime tijd op zich zal laten wachten. Ongelukken door gladheid Omstreeks 12 uur gistermiddag gleed de 7-jarige Wim Koper, wonend in de Mauritsstraat, op de Maresingel van een sneeuwhoop tijdens het spelen. Hij werd aangereden door een bestelauto en liep schaafwonden aan het gezicht en een gescheurde bovenlip op. Op de Burggravenlaan kwam de 42- Jarige mevrouw C. Mandemaker-Rijn- bende op het trottoir te vallen door de gladheid. Zij brak een been. WITTE WEEK FOLDER EEN 10 TAL SPECIALE AANBIEDINGEN HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA Interessante muziekavond in Leiden Residentie Orkest onder Van Otterloo TTET vijfde abonnementsconcert door het Residentie-Orkest stond gis- *-1 teravond onder leiding van Willem van Otterloo. Als inleiding van programma, dat verder werken van Mozart en Brahms vermeldde, had men een modern Nederlands stuk gekozen en wel de Dansflitsen van Sem Dresden, een knap georkestreerd opus, dat we overigens al eerder in Lei den door dit orkest hoorden uitvoeren. Veel meer dan „flitsen" zijn het eigenlijk niet, wel suggestief, wat Bartók-achtig van klank, doch tamelijk brokkelig van structuur. Dirigent en orkest kennen dit werk blijkbaar grondig en de verklanking verliep dan ook glad. telijk. Stellig schreef Mozart concerten die grootser en diepzinniger zijn, maar dit opus bevat tooh bijzonder bekoorlijke momenten» vooral in het andante en in Het optreden van de jonge pianist Malcolm Fnager, enkele jaren geleden winnaar van het beroemde Brusselse „Reine Elisabeth", stelde ons geen enkel opzicht teleur. Zijn vol maakt evenwichtige, misschien soms wat forse, doch zeer muzikale en boeien de vertolking van Mozarts pianoconcert C K.V. 415 verdiende tenvolle de stormachtige geestdrift, waarmee de toehoorders de solist beloonden. Mozart schreef in de jaren 1782'83 >n drietal klavierconcerten, waarbij de orkestpartij zowel met als zonder hout blazers kon worden uitgevoerd, dus in kamermuziekstijl. Het concert in C is het derde van deze reeks. Men hoort het praktisch nooit, en daarom alleen Malcolm Frager zieer erken de finale. In het middendeel beluisteren we de voor die stijlperiode van Mozart zo ty pische galante contrasten tussen wee moed en blijheid, zoals die ook in de „Entführung" te vinden zijn. Misschien is Frager niet in de eerste plaats een Mozart-vertolker. doch juist in dit vrij jeugdige concert kwam zijn ongecompli ceerde. vitale muzikaliteit schitterend tot uitdrukking. Dat het orkest wat traag leek bij de begeleiding, schaadde het effect niet al te zeer doordat de pianopartij hier zo centraal gesteld is; in latere concerten zou Mozart het evenwicht tussen solo- N de gereformeerde Oude-Vest-kerk had gisteravond onder belangstel ling van ouders en verdere nabestaanden de finale der uitgeselecteerde christelijk-lyceum-muzikanten plaats. Het is in onze tijd een mooi ding, dat er ook nog jonge mensen zijn, die de klassieke of althans meer serieus te nemen muziek een warm hart toedragen en voor de studie daarvan zelfs vele uren van hun kostbare tijd over hebben. Op een school met een achthonderd leerlingen moge een getal van goed zestig niet zo indruk wekkend schijnen, in feite is het dat toch wèl. Lang niet alle studerende jongelui doen immers aan muziek. De heren, die het muzikaal voor het zeggen hebben, meenden, (terecht!) de schoolwedstrijden, die uit die liefhebbe rij voortkwamen, ook zéér ernstig tc moeten nemen. Een soort van voorselec tie leverde negentien prominenten op. Dezen werden waardig gekeurd samen een muziekavond in de Oude Vestkerk to geven. Een concert alléén, dus zonder toneelstuk na de pauze Hun optreden zou dan door een driehoofdige jury op zijn mérites worden beoordeeld. Welnu, deze in menig opzicht interessante finale woonden we dan in haar geheel bij. Compliment. Laat ons beginnen met de organisato ren én de concertgevers een compliment voor hun harde cn toegewijde arbeid te maken. Er was héél wat veelbelovends en zelfs moois te horen, deze avond. En de jury, de heren Hans Boelee, Adrie Fonteyn en ds. A. J. Kret, in wier schoe nen we (vanwege de bepaald niet ge makkelijke keus) niet graag hadden wil len staan, heeft ongetwijfeld naar en geweten gehandeld. Twee punten beoordeling golden daarbij: de techniek en de muzikaliteit. Elk van deze beide criteria kon door ieder jurylid met ter hoogste tien punten worden gewaar deerd, waardoor een puntenmaximum van zestig ontstond. Zoals reeds gezegd, hadden de deelnemers, tenminste de overgrote meerderheid, kennelijk zich terdege voorbereid, zodat er in büna alle ge vallen een ruime reserve tegen de zenuwen was gekweekt. Dat enkele goede spelers ten slotte toch niet bil de grote vier terecht kwamen, was ten dele aan henzelf tc wijten. Men doet er voor zo'n avond zeer verstan dig aan. zich te beperken. En de werken, die men van een aantal con certgevers hoorde (sonates, suites) waren zeker te lang. Wie het onder ste uit de kan wil hebben, loopt een redelijke kans, het deksel op de neus te krijgen. Ook voor de toehoorders betekent zo'n avond van meer dan drie uur een niet geringe opgave. Het zal dus wel aanbp- Na dit subtiele concert volgde geluk kig een pauze, want anders zou Brahms' derde symfonie ons wel wat zwaar op de maag gelegen hebben. Dit deed het trouwens toch wel. vooral in het eerste deel. In tegenstelling tot de tweede symfo nie immers heeft Brahms zijn derde nogal -zwaar georkestreerd; het valt de dirigent moeilijk deze zwaarte, met name in de hoekdelen, enigermate op te heffen, door de lage strijker® en bla zers zoveel mogelijk in bedwang te hou» den. Bovendien dient de ritmiek zo scherp mogelijk geprofileerd te zijn om de toehoorder het volgen van de opbouw duidelijk te maken. Naar ons gevoel slaagde Van Otterloo hierin aanvanke lijk slechts matig. In de middendelen, zeer fraai van thematiek cn uitdrukking, en in de finale gelukte dit beter. Boven een goed routtoe-niveau kwam het dit maal evenwel niet. De toehoorders gaven aan het slot op de gebruikeflijke wijze uitdrukking aan hun dankbaarheid voor 't geboden pro gramma. Dr. J. van der Veen. veling verdienen, in de toekomst de tij- Hoeveel waardering we ook konden opbrengen voor de zang van het Kweek schoolkoor (o.Lv. Chris Hanegraaff), dat Mozarts cantate „Die Seele des Weltalls in samenwerking met de sopraan mevr. C. Kret-van Rossum. voordroeg, en de koren „Die Rhijnsanghers" en het Oegst- geester Ned. Herv. Kerkkoor, dat onder directie van Hans Boelee een aantal lie deren zong. dit alles maakte toch de vol le avond wel óverbezet. De laatstgenoem de beide koren hadden bijvoorbeeld kun nen volstaan met psalm 148 van Lode- wijk de Vogt, dat als besluit een enorm sterke indruk maakt. ippl I aus Adrie Fonteyn was begonnen met het bekende „Praeludium et Fuga" in g-klein van Buxtehude en een der deelnemers besloot met een Fantasie cn Fuga vao Pachelbel. beide werken natuurlijk op het orgel gespeeld. Pachelbels Fantasie werd door applaus gevolgd. Dit was de eerste keer. dat we een kerkorgel-solo met applaus hebben horen waarderen. Dit merkwaardige précédent zal overi gens voorlopig wel geen navolging heb ben. in Nederland. Zó Amerikaans zijn we hier nog niet (misschien wel: helaas). Adrie Fonteyn maakte ten slotte onder grote spanning de uitslag be kend. Jobje Hanegraaff (met piano- soli van Prokofief en Handel) werd met 52% punt vierde; Annelies Rührwiem (An den Frlihling van Grieg. voor piano) met 54% punt derde; Corry den Haan (medley van bekende songs voor accordeon) met 56% punt tweede en Ann Huying (Capricho Catalan van Albeniz, voor piano) met 57 punten eerste. Ann kreeg voor de tweede maal de wisselbeker. Haar optreden als ere-sollste niet doorgaan, omdat ze wegens griep weer gauw naar bed moest Ds. Kret besloot de avond met dankge bed. Joh. i i Wolfswinkel Film in Volkenkunde Zondag om drie wordt in de aula van het Rijksmeseum voor Volkenkunde een film over Japan vertoond, getiteld; „Mijn eiland is maar klein''. Drs. C. Ouwehand zal de film inleiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3