Nieuwe Leiclse Courant Maasdam vaart in mist op wrakken Commentaar Passagiers veilig van boord gehaald Jacht op gekaapt schip begonnen i j Rome zag witte-jassen-optocht Op feestelijke tocht in Wesermoncling Tweede Santa Maria-affaire Y.S. bereid troepen uit Europa weg te halen Misverstanden rond overste Schuurmans Verf met voldoening Uw handen lopen nü gevaar! tl 1M Hoofdredacteur: Or. E. DIEME* CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven Vrijdag 15 februari 1963, 43slc jaargang Ledigheid is des duivels oor kussen Zie pagina Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen I Het prachtige H.A.L.-schip Maas- i, dat in de Weser een aan varing heeft gehad. Nieuws in pslag een oogo Het ruim tien 3 aal oude, fraaie passagiers schip Maasdam (15.000 ton) van de Holland-Ame- rika Lijn is vanmorgen m de monding van de Weser op een wrak gestoten. Bij lichte slagzij zijn vele op varenden van boord ge haald. Het schip is op eigen kracht verder ge varen naar Bremerhaven. Tegenstanders van de Venezolaanse president Bétancourt hebben giste ren in volle zee het Vene zolaanse vrachtschip An- zoategui (3127 ton) geën terd en de uit 35 koppen bestaande bemanning over meesterd. De marine van de Ver. .Staten helpt mee aan de achtervolging. De Dr. A. Kuyper- stiehting heft een rapport gepubliceerd over de re clame in de televisie. Vol gens dit a.r. rapport zou den op het tweede net ge durende een uur in na tuurlijke pauzes van het programma de reclame boodschappen kunnen wor den uitgezonden. Deze uitzendingen moeten in handen zijn van een onafhankelijke instantie, eventueel onder auspi ciën van de Nederlandse dagbladpers. Harold Wilson is gis teren met een kleine meer derheid van stemmen ge kozen tot leider van de Britse Labourpartij als opvolger van wijlen Hugh Gaitskell. Zijn tegenkan didaat, George Brown (tot nu toe plaatsvervangend leider van de partij, kreeg 130 van de 274 stemmen en zal waarschijnlijk zijn huidige functie blijven vervullen. Als Labour de eerstvolgende verkiezin gen wint. zal Wilson te vens premier van Enge land worden. De Syrische minister van buitenlandse zaken, Manhassen, heeft een fe deratieve samenwerking tussen zijn land en Irak voorgesteld, die zou kun nen dienen als kern voor een unie die alle Arabi sche landen in een enkele staat verenigt. Nu Kas- sem is afgezet, zijn alle hinderpalen weggevallen, zo zei hij. /^NGEVEER vijfhonderd passagiers en bemanningsleden van de oceaan- Maasdam zijn vanmorgen vroeg van boord gehaald, nadat het schip in de monding van de Weser, ongeveer drie mijl ten westen van bet licht schip Weser, in aanvaring was gekomen met een onder water liggend wrak. Hoewel door de slagzij die het schip maakte de helft van het aantal reddingboten onbruikbaar was geworden, kon iedereen ordelijk van boord gaan. Alleen de bemanning, voorzover die nodig was om het schip naar Bremerhaven te brengen, bleef aan boord. De zee was kalm, zodat een en ander geen bijzondere moeilijkheden opleverde. Zonder dat er ook maar van enige paniek sprake was, kon de Duitse loodsboot Gotthilf Ha gen, die met de sleepboot Wotan ter assistentie was uitgevaren, alle op varenden van de reddingsloepen overnemen en naar Bremerhaven bren gen, waar inmiddels al een hotel in gereedheid was gebracht. De reis van de Maajdam naar Bremerhaven was feestelijk bedoeld. Aan boord bevonden zich weinig ge wone passagiers, doch voornamelijk gasten van de Holland-Amerikalijn: autoriteiten, journalisten, onder wie onze speciale verslaggever, Link van Bruggen, vertegenwoordigers van reisbureaus en de marinierskapel, onder leiding van kapitein H. C. van Lijnschoten. Of de kapel vanavond haar voorgenomen concert in het Ueberseemuseum in Bremen nog zou geven, was onbekend De reis werd gemaakt ter gelegenheid van het begin van een belangrijke wij ziging in het vaarscnema van de H.A.L Tot nu toe was Rotterdam de enige Eu ropese haven voor de scheepvaari maatschappij. Men had Bremerhaven in haar vaste route opgenomen met de be doeling meer Duitse toeristen en Ame rikanen van Duitse afkomst aan te trek ken. De Maasdam, die 15.024 bruto-register- ton meet en accommodatie biedt aan 861 passagiers, zou dit jaar negen maal Bre merhaven aanlopen. Enkele weken ge leden was het schip in dok geweest voor een grote onderhoudsbeurt en om gemo derniseerd te worden. De Maasdam ls ruim tien jaar oud. Maandag zou hij via Rotterdam. Le Havre, Southampton en Cobb (Ierland)) naar New York ver trekken. De thans aangericht schade maakt dit uiteraard onmogelijk. Het i: zelfs niet bij benadering te zeggen hoi lang men voor het herstel nodig zal hebben. Ooegetuigeverslae (correspondent van Reuter) seinde, dat hU rond acht uur in de vrijwel lege eet zaal zat om te ontbijten, toen hij een schurend geluid hoorde. De kellners renden naar boven om te zien wat er gebeurd was en ik volgde hen. Het was mistig. Ok keek over de reling en zag dat er olie op het water dreef. Sa een half uur begon het schip sterk slagzij te maken. De bemanningsleden deden hun 'emvesten aan en maakten de boten gereed. Kort daarna klonken de zes korte stoten, die het sein waren voorde passagiers om zich gereed te maken het schip te verlaten. Door de slagzij kon maar acht van de zestien redding boten worden gebruikt", aldus Van Loo. hij all op weg was naar Bremerha- aan boord van de loodsboot Gott hilf Hagen (763 ton). De passagiers oen rond het middaguur aan wal. (Voor vervolg zie pag.9) VERFHANDEL Nekkrampgevallen op kleuterschool Omdat er twee lichte gevallen van nekkramp zijn geconstateerd, is op advies van de directeur van de G.G.D. een kleuterschool in Zwolle voor twee weken gesloten. De toestand van de patiëntjes is niet ernstig. De school werd gesloten vooral ook omdat een groot aantal kinderen waterpok ken, mazelen of de bof heeft. Daardoor is hun weerstand ver minderd. Er is echter geen enkele reden voor ongerustheid, hebben G.G.D. en schoolarts gezegd. OEGSTGEES1 KEMPEN AERSTR 71 TELEFOON 50105 Niet alle militairen krijgen N.G.-kruis (Van onze parlementsredactie) Inderdaad is niet aan alle militairen, die in Nteuw-Guinea hebben gediend, het herinneringskruis uitgereikt, schrijft staatssecretaris Calmeyer in antwoord op vragen van het C.H.U. Tweede-Ka merlid Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen. Aan zijn antwoord voegt de bewindsman de tekst toe van het koninklijk be sluit, dat op het toekennen van het Nieuw-Gulnea-herlnneringskruls betrek king heeft. Hieruit blijkt, dat het kruis wordt toegekend aan militairen, die in Nieuw- Guinea in 1962 ter. minste drie maanden in werkelijke dienst zijn geweest. Aan hen. die in 1962 in Nieuw-Guinea in mi litair verband hebben deelgenomen aan een actie of een verkennings- of pa- trouilletocht. wordt een gesp toegekend. Zij. die in aanmerking komen voor een gesp. hebben tevens aanspraak op het kruis, ook al hebben ze in 1962 korter dan drie maanden in Nieuw-Guinea ge- Uit een elektrische apparatenfabriek in Amsterdam is een geldkist met f 22.000 gestolen. Amerika helpt Venezuela IN de wateren van de Caraïbische Zee voltrekt zich een drama, dat als twee druppels water gelijkt op de Santa Maria-affaire, die enke le jaren geleden de gemoederen een groot deel van de wereld heeft beziggehouden. Het is nu het Vene zolaanse vrachtschip Anzoategul Kennedy op persconferentie: Erhard oneens met Adenauer President Kennedy heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat Amerika bereid is. zijn troepen (zes divisies) uit Euro pa terug te trekken, als de Europese landen dat wensen. Hij verklaarde dit naar aanleiding van berichten, als zou president De Gaulle van Frankrijk streven naar dit vertrek Niettemin is Kennedy van plan de troepen van de V.S. in Europa te la ten, als Europa daar prijs op stelt. Kennedy, die verklaarde geen politie ke of economische vergeldingsmaatrege len tegenover Frankrijk te overwegen, wjl Europa meer zeggenschap geven bil het toezicht op de kernbewapening. Hij wil dit doen via een multinationale kern macht. Ook is het voorstel van Norstad. de afgetreden N.A.V.O. -opperbevelheb ber. om tot de vorming van een opper ste groep in de N.A.V.O. te komen, die het rechit zou moeten krijgen om over het gebruik van kernwapens te beslissen, het overwegen waard, meent Kennedy Hij voegde er echter aan toe dat de NA.V.O.-landen. die geen kernwapens bezitten, hiermee dan zouden moeten Instemmen. Kennedy deelde voorts mede- dat inzake Berlijn nog geen besluit ls genomen of de verkennende be sprekingen tussen Amerika en Rus land. die m de afgelopen twee jaar werden gevoerd, hervat zullen wor- dat Amerika het plan voor een Groot- Maleise federatie steunt omdat de veiligheid van dat deel van Zuidoost- Azië daarmede het best gediend is; dat de V.S. in de loop van de volgen de maanden 300 straalbommenwerpers van het type B-47, die hun bases heb ben in Engeland en Spanje, zullen terugtrekken, omdat overgegaan wordt op raketten als de Mimi tem an, de Titan en de Polaris. Chef-Staf neemt geen ontslag FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 (Van onze parlementsredactie) De chef van de generale staf, lui tenant-generaal A. V. van den Wall Bake, heeft aan luitenant-kolonel mr. Schuurmans van de militair- juridische dienst geen pleitverbod opgelegd. Dit blijkt uit het antwoord, dat staatssecretaris Calmeyer heeft gegeven op vragen van de Kamer leden De Gou en Maenen (kath. v.). Uit het antwoord wordt duidelijk, dat generaal Van den Wall Bake In de ver onderstelling verkeerde, dat minister Visser aan overste Schuurmans had ver boden, als raadsman van militairen In zaken tegen het ministerie van defensie nieuwe zaken in behandeling te nemen. Op grond van deze veronderstelling had de generaal de overste op 5 februari b(t zich laten komen en hem eraan herin- FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49 nerd, dat hü zich aan de opdracht var de minister moest houden. Minister Visser heeft overste Schuur mans in een gesprek, dat in oktober heefl plaats gehad, slechts gewezen op zijn bijzondere verantwoordelijkheid als offi cier van de militair-juridische dienst een beroep op hem gedaan om. indien officieren zich om juridische bijstand to' hem zouden wenden en hij een voor alls partijen aanvaardbare oplossing moge lijk zou achten, deze te bevorderen. Toen de chef van de generale staf deze toedracht ter ore kwam dat wa 7 februari heeft hij overste Schuur mans laten weten, dat deze zich diende te blijven richten naar het onderhoud dat de minister van defensie in oktober met hem had gevoerd. Overste Schuur mans heeft zich. aldus de staatssecretaris, reeds sinds oktober dienovereenkomstig gedragen. Voor vervolg zie pagina 9 Intussen heeft Erhard. de Westdultse vice-kanselier (tevens minister van eco nomische zaken) zich tegen Adenauer gekeerd in een verkiezingstoespraak in West-Berlijn. „Ik weet niet. waar Aden- zijn optimisme vandaan haalt." al dus Erhard. toen hem werd gevraagd of hij de hoop van de kanselier deelt, dat aansluiting van Engeland bij de E.E.G- In de nabije toekomst mogelijk zal zijn ..De bondsregering moet handelend op treden." aldus de minister. „Er moeten geen lapmiddelen gebruikt worden. Wij moeten tot de kern van de zaak door dringen." De Westeuropese unie noemde hij niet de aangewezen organisatie om te streven naar hervatting van de be sprekingen in Brussel. Een simpele ver klaring in de Bondsdag (als door Aden auer afgelegd Red.) is volgens Erhard niet meer voldoende om de verdenking weg te nemen, die bij de bondgenoten van West-Duitsland is gewekt door de ondertekening van het Frans-Duitse ver drag. (3127 ton) dat in handen van poli tieke tegenstanders van president Bétancourt vn Venezuela is geval len. De positie van het schip, dat ermoedelijk probeert naar Cuba uit te wijken, is nauwkeurig vast gesteld. Amerikaanse en Venezo laanse oorlogsschepen zijn op weg naar het vaartuig om het aan te houden. De inbeslagneming wordt toegeschreven aan een pro-commu nistische organisatie, de FALN. In pamfletten die bij de kranten ln Caracas (de hoofdstad van Venezuela) werden verspreid, stond dat de actie bedoeld is om de wereldopinie tegen president Bétancourt (die woensdag vier jaar aan het bewind was) te keren. Venezuela heeft bij Amerika en vijf bevriende Latijns-Amerikaanse landen verzocht om hulp bij het aanhouden de Anzoategui, die zich halver wege tussen Venezuela en de Domini caanse republiek op weg naar Cuba zou bevinden. In Caracas beschouwt men de actie als zeeroverij. De mui tende bemanningsleden kunnen vol gens de regering van Venezuela onder de internationale wet worden ver volgd door elk land, dat hen gevangen neemt. Dit is een internationale mis daad, zo zei men. De kapitein van de Anzoategui meldde steren in een radioboodschap, dat het schip op weg naai- New Orleans was on derschept door een oorlogsschip en dat bende guerillastrijders het had over genomen. De nationaliteit van het be trokken oorlogsschip werd niet bekend gemaakt, maar vermoed wordt, dat het Cubaans vaartuig is geweest. De ka pitein meldde voorts dat hij en zijn be manning van 35 koppen in goede wel stand verkeerden. In Caracas twijfelt men aan de waar heid van het door de kapitein doorge geven bericht over de onderschepping door een oorlogsbodem. Men acht het mogelijk, dat de kapitein door de rebel len gedwongen werd, dit bericht door te geven en dat de bendeleden in La Guaria. waar het schip het laatst was geweest, als verstekelingen aan boord waren gekomen, daarbij geholpen door een of meer leden van de bemanning. Het vaartuig heeft brandstof voor vijf tien dagen aan boord. In tegenstelling tot destijds de Santa Maria, die zeer veel mensen vèrvoerde. had de Anzoate gui geen passagiers aan boord. Het be hoort aan de regeringsmaatschappij Campania Venezola de Navegacion. Voordat het schip gesignaleerd was. werd door een blad in Caracas gemeld, dat het op weg was naar Brazilië. Voor vervolg zie pagina Een produkt van de Sikkens Groep. TL/TEN KAN HET de Nederlandse dag- bladpers niet euvel duiden, dat zij uitdrukking heeft gegeven aan haar be zorgdheid over de invoering in welke vorm ook van commerciële televisie. Zij heeft 't gedaan in een sterk stuk, dat aan de le den van de Tweede Kamer is toegezonden. Weliswaar is de desbetreffende staatsse cretaris blijkens zijn functie-omschrijving belast met de aangelegenheden van radio, televisie en pers merkwaardigerwijs is hierbij de alfabetische volgorde al losge laten maar de indruk valt niet te ont gaan, dat zijn belangstelling zich in het bijzonder richt op de televisie. Dit zo zijn de, ligt op onze volksvertegenwoordiging temeer de plicht, hier corrigerend werk zaam te zijn. Het haar toegezonden stuk kan haar daarbij van veel nut zijn. In Nederland zijn wij vooral bij ver gelijking met toestanden elders in het bezit van een dagbladpers waarop wij zuinig hebben te zijn. Volmaaktheid is ook hier uiteraard niet. Ook de dagbladpers heeft te worstelen met problemen en moet roeien met de riemen die haar ter beschik king staan. Maar zij verricht haar taak op alleszins behoorlijke wijze en, wat van eminente waarde is, binnen haar vindt men de geestelijke en maatschappelijke schakeringen terug die van ons volk het kostbare eigendom zijn Van commerciële televisie heeft deze dag bladpers schade te duchten en het bete kent geen schade, dit nuchter uit te spre ken. Het zal een schade zijn aan het beeld van weerspiegeling van wat onder ons volk gestalte heeft gekregen, zoals onze pers dat beeld immers vertoont. Reeds is op het gebied van de pers de economische situatie niet onverdeeld gun stig te noemen. Lezer en lezeres krijgen dagelijks een behoorlijk produkt in huis waarin heel wat meer arbeid en kosten gestoken zijn dan in overeenstemming is met wat zij ervoor betalen. Het ware beter geweest, indien van stonde aan voor dit produkt een prijs was be dongen als met het karakter van zijn in houd strokende. Dat echter is helaas thans praten achteraf en de situatie laat zich nu moeilijk meer herzien. Het heeft echter wel tot gevolg gehad dat het pers wezen des te meer afhankelijk is gewor den van de reclame. En hier begint dan ook de begrijpelijke beduchtheid voor de commerciële televi sie. De dagbladpers verleent ook ten dien ste van de reclame haar bemiddeling reeds op voortreffelijke wijze. Wordt straks ech ter deze bron aangetast, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat dit leiden gaat tot ingrijpende verarming van een perswezen, zoals wij dit vandaag nog mogen zien als een bezit van ons allen. Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele winter-bescherming! Royale tube f 1.25 Door de snelle dooi is de rimer Morava in Oost-Servië buiten de oevers getreden. Op deze foto uit het overstroomde Cuprija is te zien hoe een moeder met haar zoontje wordt leeggehaald in een bootje om te worden geëvacueerd. Influenza-golf goedaardig De huidige influenza-golf geeft geen reden tot ongerustheid. Het ziekte verloop is goedaardig, terwijl er van complicaties weinig sprake is. Dit heeft de hoofdinspecteur van de volks gezondheid meegedeeld. De ontwikkeling van de situatie wordt in samenwerking met de provinciale Inspecteurs van de volksgezondheid nauwlettend gevolgd. Ook in ons om ringende landen heerst griep, die even min kwaadaardig is. De griep maakt dit Jaar in ons land meer slachtoffers dan het vorige jaar en minder dan in het seizoen '60—'61. rjiUDENS opklaringen kwam vannacht -* flinke vorst voor. De temperatuur varieerde van min vier tot min twaalf graden. Het front dat met slagzone langzaam uit het zuidwesten naderde, is tot de Frans-Belgische grens gevorderd, maar is in activiteit afgeno. men. Het komt daar vrijwel tot stil stand. Door een randsloring die Noord Spanje en de Golf van Biscaye vadert, zal de luchtdruk vooral in Zuid-Europa dalen. Dit betekent dat in ons land dc wind in de oosthoek blijft en de v toestand in de komende dertig voortduurt. Het zal van de baan van de randstoring afhangen, of ae grens tus- Rapporten hedenmorgen zeven uur sen dooi en vorst verder terrein wint. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Stationair HET WEEK EN EUROPA nacht lichte tot matige vorst, morgen ^_^'cler overdag temperaturen om het vriespunt vHss. Zwakke tot matige wind tussen oost en Eeldc zuidoost. (Opgemaakt om 11.15 uur). Dc Bil» Eindhoven Zon en maan Zd.-Limb. Zaterdag 16 februari; zon op 7.55. on- Helsinki der 17.54, maan op 1.17, onder 11.12; 10 S£>ckh- februari laatste kwartier. Hoogwater Scheveningen 5 februari: 7.45 v.m.; 20.10 n.m. Kopen! A berde. Londer TJUIZEND D cl9,4cTjf>| artsen van staatsziekenhuizen heb- Aan de optocht werd deel- onderhouden, terwijl de me- vervolgens op een groot plein de 65-jarige leeftijd vastheid ben gisteren, gekleed in hun genomen door dokters van dici vierentwintig uur staak- ln de nabijheid van het Vati- van betrekking garandeerde, witte jassen, een protestmars ziekenhuizen in alle delen ten om de protestmars tc caan om een protestbijeen- Professoren en studenten van door Rome gehouden 0111 er van Italië. De dienst in de steunen. komst te houden. dc medische faculteiten heb- zich over tc beklagen dat het ziekenhuizen was behalve De in het wit geklede dok- Zij waren verstoord, omdat ben het wetsontwerp aangc- parlement had nagelaten hun te Rome niet ontwricht- ters trokken door nauwe stia- het parlement zijn goedkeu- vochten uit vrees dat jonge vastheid van betrekking te In de Italiaanse hoofdstad ten in dc omgeving van de ring niet heeft gehecht aan dokters het kind van de garanderen. werd slechts een nooddienst Tiber en verzamelden zich een wetsontwerp, dat hun tot rekening zouden worden. Frankfort MUnchen ZUrich MIX -10 -16 0.3 r» -o o.s zw 2 -Ü0 mw 11 19 1.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1