200000 ue" Mens en samenleving in stad en op platteland parel per dag! Leidse postmilitairen doen het heel goed BOYCOT TWEE ZWEMCLUBS IN LEIDEN Geanimeerde avond met galaconcert in Leiden Uitgave aantekeningen Oosters patriarch Leiden uit de tijd Haagse politierechter 1963 NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 FEBRUARI 1963 geren Delft, I ndin- de I d af- dente le be- Wild- sman. Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Réhoboth, 8 uur: Veron, L. H. M, v. d. Hart over „Vliegtuigcommunicatie en -navigatie". Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or kest o.l.v. Willem van Otterloo, solist Malcolm Frager, piano. Lakenhal, 8 uur: Opening eretentoon- stelling werken van H. H. Kamerlingh Onnes t.g.v, 70ste verjaardag. Casinotheater, 7 uur: K. en O.-film van de maand „Les quatre cents coups", van Truffaut. Over 't Hoff, 8 uur: Koji. Ned. Natuur historische Vereniging, spreker dr. S. J. van Ooststroom. Geref. Kerk Oude Vest, 8 uur: Muziek avond onder auspiciën van Lyceïstexwer- eniging A.A.J. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar bet duister". Gebouw K. en W., 8 uur: The Ameri can Gospel Singers met negermusical: „Black Nativity". Diligentia, 8 uur: Adolphe Mandeau, viool, en Myrtha Perez, piano. Vrüdag Den Burcht, 8 uur: Feestavond Ned. Politie Bond. Academie. 4 uur: Opening tentoonstel ling tetoenïmgen en gouaches Gustave gaan lagge- J.O, woord Dijks- Antoniusclubhuis, 8 uur: Selskip Fryslan „Kabaretjoun". Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. M. Siniscalco, buitengewoon hoogleraar in de anthropogenetica. Van der Heijden, 8 uur: Niria, „Sleu tels en sloten door de eeuwen heen". Geref. jeugdhuis, 8 uur: Jaarvergade ring Vola. Oegst geest. Wij kgebouw Groene Kruis. 5 uur: Buitengewone ledenver gadering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister" (ab.). Op Gouden Wieken. 8.15 uur: Toneel groep Het Masker met „De rode Pimper nel". Zaterdag Doelenkazerne, 3 uur: Jaarvergadering Ned. Bond Militaire Oorlogsslachtoffers. Den Burcht, 8 uur. Ons Grunneger- laand, Toneelclub Delft met „Wie waiten nait ales", door Koos Beswino. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Uitvoering chr. tambour-en pijpercorps „Kunst en noegen". Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 Werkgroep Haagsche Comedie met „Im provisatie" en „Gedwongen huwelijk"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De zaak Howard". Diligentia, 8 uur: Virgina Hutchings, Dierentuin, 8 uur: Duke Ellington, jazz concert. Pulchri Studio, 2.30 uur: Haags Barok Trio. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Twee vrouwen (18 jaar); donderdag: Les qua- tres cent coups. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De Overval (14 jaar). Luxor (2.30 en 8 uur): De langste dag (14 jaar), Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Inspecteur Gorilla slaat er op los (14 jaar); donder dag: The king and I. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het huwe lijk van mr. Mississippi (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Ivanhoe (14 jaar). Films van Casino (280, 7 en jeugd ('16 jaar). Lido (2.30. 7 - betaal later (18 jaar) Luxor (2.30 en 8 uur): De langste dag (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Dreigend tromgeroffel (14 jaar); donderdag: De MamiteL Studio (2.30, 7 en 9j15 uur): De Over val (alle leeftijden). Trianon (250, 7 en 9.15 uur): Jessica (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraalapotheek, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp is geopend. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 550 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 650—9 nur nm. ïaterdag 2-8 uur; jeugd: elke woensdag 2—5 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, en dinsdag van 4 tot 550 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds V rijzinnig-Hervormden Leiden-Oegstgeest 3h de gisteravond gehouden jaarverga dering van de afdeling Leiden-Oegstgeest van de Vereniging van Vrijzinnig-Her vormden werd de heer P. F. Vissers te Oegstgeest tot bestuurlid gekozen in de vacature van mej. zr. J. J. de Groot die oóet herkiesbaar was. Ds. Hubeek, de voorganger van de vereniging, werd spe ciaal verwelkomd na zijn herstel van een ziekte. Een nieuwe verloting voor de kertobouwadtle werd deze avond in- Sezet Dr. Van Hengen over Suriname Dr. G. D. van Wengen, die medio januari van een studiereis naar Suri name in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat terug keerde, hield gisteravond in de aula een voordracht waarin hij voorname lijk over zijn belevenissen onder de Javaanse groep vertelde. Met band opnamen (en na de pauze kleurendia's en film van Peter Creutzberg over het Wageningenprojectillustreerde hij zijn lezing, die door prof.' dr. J. Keuning, voorzitter van de Vereniging van Vrienden van het museum, werd ingeleid. Ongeveer 45.000 Javanen leven ver spreid langs de kust van Suriname, de meeste in het Commewijnedistrict, waar zij leven van landbouw op verkavelde plantages. Zij hebben het daar niet al te best: door de grote afstand naar Para maribo ondervindt het vervoer van hun produkten veel hinder, waarvan slimme lieden als tussenhandelaren gebruik ma ken en de winsten opstrijken. Ook het onderwijs aan de kinderen wordt, o.m door de slechte toestand van de wegen, belemmerd, ondanks het feit dat de oudere generatie zeer veel prijs stelt op goede opleidingsmogelijkheden voor de jeugd. Gemiddeld trekken ongeveer acht- Met alle vitam.nen onmisbaar voor uw j gezondheid! 8ij prikkelbaarheid, over- vermoeidheid en neerslachtigheid. UMBO-SAN I per flacon van 100 multivitamine i parels f 3.S0 9.15 uur)i Leef j honderd Javaanse gezinnen per jaar naar Paramaribo, waar de verdiensten en on derwijsmogelijkheden goed zijn. Door zijn bescheidenheid en zijn ver langen naar een rustig, harmonieus leven (de kinderen worden zoveel mogelijk voor conflicten gespaard en de socialiteit in gezinnen en dorpsgemeenschappen is groot) is de verhuizing naar de lawaaiige stad voor de Javaan meestal een grote stap, die veel aanpassing vergt. Toch zijn i Paramaribo wel Javanen, die zich volledig over hun „drempelvrees" hebben heengezet Slametan Velerlei tradities hebben zich in de loop der tijden vermengd, hetgeen bij voorbeeld bij de slametan (een religieuze maaltijd, die bij veel feestelijke gelegen heden wordt gehouden) tot uiting komt. De maaltijd zelf is een Javaanse traditie en kan gewijd zijn aan Allah (de meeste Javanen zijn mohammedaan) of aan dere religieuze figuren. Een Arabisch reciet sluit de maaltijd af en (wellicht) Hindoeïstische gebruiken ontbreken even min. Overigens zjjn er ook Javanen in Suriname die zich Boeddhisten noemen, doch zij vormen een kleine, afgezonderde Van de drie a vier procent christenen (protestant en R.K.) onder de Javanen zijn er veel die leidinggevende posities bekleden. De voornaamste oorzaak hier van vormen de opleidingsinternaten var zending en missie, waarin de ouders mo gelijkheden tot vooruitgang voor hun kin deren zien. Deze instellingen zorgen dan ook vaak voor dat hun afgestudeerde leerlingen, die een vage angst vooi contact met de maatschappij hebben, tot sollicitaties bij bedrijven en ziekenhuizen in Paramaribo komen, waar hun arbeid zeer wordt gewaardeerd. Het militaire programma kan door de weersomstandigheden niet geheel worden afgewerkt en dus zag de commandant in Leiden een gaatje om de directeur van de P.T.T. in Lei den, de heer Bongers, tegemoet te komen in zijn behoefte aan postbe- Ook in onze krant zijn de laatste dagen berichten verschenen over ongenoegens tussen zwemverenigin gen in Leiden en de plaatselijke pers. Gebaseerd op de onderlinge onverdraagzaamheid van enkele verenigingen hebben zich onver kwikkelijkheden voorgedaan, die de goede verstandhouding bepaald niet bevorderen. Zo heeft De Sleutelstad tot tweemaal toe de zwemmedewerkers van de Leidse bladen de toegang tot het zwembad ontzegd; de vereniging De Zijl heeft alle redacties een brief doen toekomen met het verzoek geen publikaties omtrent de verrichtingen van deze club te doen, „daar deze tendentieus zijn". Op een bijeenkomst van sportredac teuren van de Leidse dagbladen is gistermiddag besloten genoemde verenigingen, die zich aan bepaalde onverkwikkelijkheden hebben schul dig gemaakt, van alle publikatie verstoken te houden. Andere enigingen, spelend tegen een der genoemde verenigingen, zullen hun wedstrijd dus geen verslag meer in de Leidse dagbladen vinden. Spe len de andere verenigings-zevental- len tegen andere clubs dan De Zijl of De Sleutelstad, dan kan men van zulke wedstrijden natuurlijk wel verslagen of overzichten in de dag bladen verwachten. Van heden af wordt dus een boycot ingesteld door alle bladen tegen ge noemde twee verenigingen. Deze boycot geldt in ieder geval voor de lopende kringcompetitie (tot medio maart) en zal daarna op verzoek van de desbetreffende verenigingen nader kunnen worden bezien. Het woord is nu aan de verenigingen, de pers menend dat de maat vol is doet er het zwijgen toe. Helaas moeten de goedwillende verenigin gen (zij het in beperkte mate) ook onder deze maatregel lijden. Alle verenigingsbesturen, de besturen van de KNZB en de kring Gouwe- Rijnstreek, benevens de wethouder voor sportzaken zijn van deze maat regel inmiddels op de hoogte gesteld door een brief van de gezamenlijke Leidse sportpers. Helaas, de ongezonde toestand in de Leidse zwemwereld heeft ons tot deze maatregelen genoopt. Toneel van oud-studenten Dinsdag 5 maart zal de toneelgroep van oud-studenten onder leiding van mr. P. Cleveringa in de Leidse Schouwburg een opvoering geven van „De Impressario Smyrna", een komedie van Carlo Goldorn, die zich afspeelt in de 18de- •se Italiaanse operawereld. Deze voorstelling zal worden gegeven ten bate de „Vereniging tot Bevordering der Belangen van Sleahthorenden", die de opbrengst zal bestemmen voor een te bouwen jeugdcentrum Feest Sempre Crescendo rTOEN omstreeks half tien gisteravond de gebruikelijke studentenliede- ren, Gaudeamus igitur, Io vivat, enz., weerklonken, had de Stadsge hoorzaal zich langzamerhand flink gevuld. Het was zoals altijd bij de jaar lijkse galaconcerten van het Leids Studenten Muziekgezelschap Sempre Crescendo, een kleurig geheel, vooral dank zij de avondtoiletten der dames. Het feit, dat het concert op de. gebruikelijke datum, 8 december, niet had kunnen doorgaan en eerst nu werkelijkheid werd., scheen aan de stem ming geen afbreuk te hebben gedaan, evenmin als het slordige uurtje dat de aanwezigen wachtend doorbrachten tussen het aangekondigde begin- tijdstip en het werkelijke begin van het programma. Dit programma vermeldde allereerst de ouverture tot Mozarts laatste Itali aanse opera, La clemenza di Tito. Het stuk klonk bepaald niet slecht, al werd van de toehoorders enige toegeeflijk heid verwacht betreffende enkele min- der ordelijke details. De dirigent D Blokbergen, die nu reeds enige jaren het orkest van Sempre onder zijn des kundige hoede heeft, slaagde erin zijn ideaal van doorzichtig samenspel en economie van dynamische middelen al thans merkbaar te maken. Een sterkere greep op het ensemble kreeg hij al spoedig in Bruchs viool concert in g, waarbij de ons van vorige concerten bekende, zeer bekwame violist medischstudent L. A, B. van de Putte de solistische partij voor zjjn rekening n^m. Uitstekend gesteund door het or kest wist de solist van dit romantische, ietwat zoetelijke concert iets zeer aan vaardbaars te maken. Zijn toonvorming misschien niet overal even afgerond, doch zijn voordracht en streektechniek liggen voor een dilettant op een bijzon der hoog peil. De moeilijke finale, met de bekende decime-grepen, moest zelfs worden herhaald, zoveel geestdrift had de solist bij de toehoorders gewekt. Door een uitvoerige pauze ge sterkt, stelde het orkest zich vervol gens tot taak de partituur van Schu berts vijfde symfonie in Bes te ver klanken. Schubert had in dit werk kennelijk het voorbeeld van Mozart vooi* ogen en streefde naar een lichtvoetige, doorzichtige orkestrale schrijfwijze. De dirigent Blokbergen had zich van dit feit terdege reken schap gegeven en hij slaagde er uit stekend in deze juiste visie op de orkestleden over te brengen. Afge zien van enige aarzelingen bij strij kers en houtblazers gelukte deze vertolking uitstekend. De koperblazers, onder wie uitstekende musici, kregen een mooie kans in het laatste werk. Cicero, Introduction de la troupe, van W. Franken. We veronder stellen; dat de componist zoiets voor ogen had als het paraderen voor de toe schouwers van de circus-artiesten vóór de voorstelling; korte vaak fanfare-ach- tige fragmenten, waarbij het orkest de steun van een vleugel verkrijgt, wisse len elkaar in contrasterend tempo en ritme af. Veel meer dan amusements muziek is dit niet; oorspronkelijk is de partituur evenmin, Erik Satie schreef dergelijk stuk, Parade, reeds in en Strawinsky had zijn Petrouch- ka al vroeger voltooid. Maar in dit milieu en aan het einde van de avond voldeed aeze vrolijkheid uitstekend. Hoewel het middernachtelijk uur na- darde, volgden nog de gebruikelijke toespraken en gelukwensen. Alles bij eengenomen vormde dit concert van Sempre Cresendo een zeer genoeglijk evenement. Dr. J. van der VEEN stellend personeel. Elke verlichting is de P.T.T. in deze voor de bestel ling van de postzo moeilijke tijd welkom. Voor de wijze waarop de militairen zich van hun taak hebben gekweten bestaat alle lof. De bestel lers zelf maken de pakken post klaar en de militairen bezorgen ze, zodat de bestellers, wier aantal dus maar beperkt is door personeelstekort en ziekte, voor andere werkzaamheden kunnen worden vrijgehouden. „De jongens gaan zeer gediscipli neerd te werk", vertelde de heer vanmorgen. „Er is ook sergeant bij om te zien of alles goed loopt". Vandaag had de P.T.T. weer mi litaire bijstand. Het zal van dag tot dag worden bekeken of dit nodig is. Het spreekt vanzelf, dat niet voor een langere termijn een afspraak kan worden gemaakt. Foto N. v. d. Horst. Leids theologe verzorgt heeft mejuffrouw dr. Keetje Rozemond, hoofd van de theologische afdeling var de rijksuniversiteits-blbHotheek in Lei een subsidie verleend voor de uit gave van de kanttekeningen, die Cyrillus Lucarls in een exemplaar van de grote catechismus van Beliarminus maakte („Notes marginales de Cyrllie Lucar dans un excmplair du grand catechisme de Bellarmin"). Dat deze aantekeningen in het Frans worden uitgegeven, geschiedt niet alleen om ze onder ogen van een grotere lezerskring te brengen, maar ook omdat er al enkele publikaties over Cy rillus Lucaris in die taal verschenen zijn Het belang van deze uitgave is gele gen in het feit, dat de bedoelde kant tekeningen nieuw liohit werpen op Cy- nülus' positie i<n 1618 en 1619 ten op zichte van de rooms-katholiieke leer, op de protestantse invloed, die hij onder gaan heeft en op zijn eigen Oosters- Orthodoxe gedachten wereld. Orwoorzl» ne omstandigheden buiten beschouwing gelaten, zal de editie nog dit jaar de pers komen. In een onderhoud met mejuffrouw Ro zemond vèrnamen wij, dat Cyrillus Lu- De tijd was gistermiddag en j vanmorgen in Leiden goed 'zoek. De straatklokken waren het he- lemaal niet meer met elkaar eens. Het ene uurwerk wees half 6 aan en het andere op hetzelfde S moment tien over 7. Als je van je werk naar huis gaat, is dat nog zo erg niet. Maar l 's morgensOp onze weg van l Zuid-West naar de Steenstraat hebben wij gezien, dat het leven op gang kwam tussen kalmte en schrik. De ene klok suggereerde j dat men te vroeg van huis was 5 gegaan en dus maar heel kalm- l aan moest doen om een vreemde indruk op fabriek of kantoor te j voorkomen, de andere joeg de i mensen de schrik op het lijf door een half uur vóór te gaan. Schoolkinderen zagen al hoe ze door een boze juf naar de boven meester zouden worden gestuurd. Dat alles was een gevolg van een gistermiddag opgetreden j kortsluiting. Hoe die was ont- staan, werd vanmorgen nog t nauwgezet uitgezocht. Personeel j van de lichtfabrieken zwermde t naar alle kanten uit om al die 5 dolle en trage klokken weer ge- lijk te zetten. Hardleer» ,,U moogt van geluk spreken er levend afgekomen te zijn," vond de Haagse politierechter en dat moest de 74-jarige aannemer uit Voorschoten toe geven .Hij was met zijn auto betrokken geweest bij een botsing, waarbij alco hol de belangrijkste rol had gespeeld. Verdachte vond dat hij niet zo erg dronken was geweest, doch twee poli tiemannen dachten daar anders 01 „Op uw leeftijd zou men wel meer verantwoordelijkheid mogen wachten," oordeelde de politierechter. Bovendien was verdachte voor e zelfde feit reeds eerder varoordeeld er was nog een voorwaardelijke vangenisstraf hangende. De officier vond het noodzakelijk dachte een steviger les te geven; de De heer E. H. J. de Lyon, wonend in de Burg. Warnaarkade, en als vlieger werkzaam bij het landbouw- luchtvaartbedrijf van de heer J. dei Lugt te Hazerswoude, heeft zijn artistieke gaven botgevierd op de zoals deze ijsbeer met jager hond laat zien. Dit boetseren met sneeuw is overigens niet de enige hobby van de heer Lyon. Hij doet bijvoorbeeld ook veel aan houtsnij werk. Verscheidene van zijn werk stukken hebben reeds elders, onder kerken, een plaats gevonden. Foto N. van der Horst. vorige maal was het rijbewijs voo: maanden ingetrokken, thans luidde de eis drie weken gevangenisstraf met trekken van het rijbewijs gedurende jaar zonder aftrek van de tijd wa; het reeds is ingetrokken. De rechter veroordeelde tot 14 dagen gevangenisstraf en een jaar intrekken van het rijbewijs, doch met aftrek de tijd waarin het is ingetrokken. Duur pakje shag Een 19-jarige matroos uit Leiden zag op 15 oktober hoe iemand aan een si garetten-automaat zat te morrelen. Hij probeerde dat ook eens en zag kans een pakje shag eruit te krijgen zonder betaling. Voor dat feit stond hij terecht en verdachte betoogde dat het was gebeurd na een glaasje bier. De officier vond dat geen afdoend excuus en eiste 40 boete of acht dagen hechtenis. De rechter veroordeelde tot 30 boete of zes dagen. Ongewenste hulpvaardigheid Een 48-jarige broodbezorger uit Lei den had alleen maar gehandeld uit hulpvaardigheid voor iemand die het erg moeilijk had met de huisvesting. Daarom had hij een kwitantie uitge schreven van een Leidse woningbouw vereniging voor een bedrag van 25, dat de contributie zou zijn voor lid maatschap, zodat betrokkene in aan merking kon komen voor een woning. Vanwege de valse handtekening die hierbij was geplaatst, had de man zich nu voor de politierechter te verant woorden. Hij had niet gedacht dat er zoveel narigheid van zou komen. Het doel was geweest de aandacht van bouwvereni ging en gemeente op dat woningpro bleem te vestigen. Het geld had hij later teruggegeven. „Houdt u voortaan maar bij broodbe- zorgen," adviseerde de rechter en de officier wees erop, dat voor een valse handtekening vijf jaar gevangenisstraf kan worden opgelegd. Vanwege de goe de bedoelingen eiste hij nu 40 boete of vijf dagen, waartoe de rechter ver oordeelde. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Adriana Hendrica Jo hanna dr van A. H. Huisman en M. E. Nappe; Pieter en Abel, zoons van T. Bult en L. J. van Rozen: Ali dr van C. H. A. Abspoel en C. de Regt; Annette dr van J. C. Tazelaar en W. Boliaan; Ronald zn van D. Fabel en W. E. M. Teljeur; Johannds zn van L. G. Turic en J. Bodijn; Pieter Adriaan zn van M. P. J. van Hoeken cn P. M. J. Klinkenberg. OVERLEDEN: J. M. van der Heij den, 83 jr. man; H. Binnendijk. 63 jr. man; G. J. le Poole, 85 jr, echtgen. van M. J. B. Jungmann; J. Zuider duin, 77 jr .man; W. G. de Klerk. 61 jr, man; J. H. Knaap, 73 jr, man; J. A. Kriek. 72 jr, man; H. L. Gelder, 65 jr, man: M. K. Splinter, 76 jr, echt- gen, van J. Droog. caris in zijn tijd een zeer „omstreden" figuur is geweest, dae sommigen ten on rechte als een protestant hebben be schouwd. Vóór zijn patriarchaat in Con- stanfcinopel had hij zich drie jaar terug getrokken om de orthodoxe rooms-katho- lieke en protestantse leringen grondig met elkaar te vergelijken, waarbij hij blijkens uitlatingen tot de overtui ging kwam, dat de protestantse meer waarheid bevatte. Bij zjjn studie las hij onder meer de „Institutie" van Johannes Calvy'n, die hij in een preek uit 1610 heeft aangehaald. Later kwam hij veelvuldig in aanra king met protestanten uit Engeland en Nederland, onder meer met de jonge Leidenaar David le Leu de Wilhelm, wiens faimilie Uit Hamburg afkomstig was. Met deze De Wilhelm heeft Cyrillu» veel contact gehad en ook protestantss boeken van hem geleend De brieven, die hij De Wilhelm geschreven heeft, zijn later door diens zoon gebundeld en aan de rijksuniversiteitsbibliotheek in Lei den cadeau gedaan (deze brieven zijn indertijd uitgegeven). Van veel be lang is, dat Cyrillus de Wilhelm ook een boekje schonk, dat de Griekse vertaling van de rooms-katholieke catechismus van Robertus Beliarmi nus bevatte. In het bewuste boekje nu. dat thans eigendom van de rijksuniversiteitsbiblda- bheek in Leiden is. heeft Cyrillus kant tekeningen over de inhoud gemaakt. Zijn gedachten gaan in de richting, dat hij het Evangelie een centralere plaats in de Grieks-Orthodoxe kerk toegekend wilde zien en ook in de rooms-katholieke. Voorts, dat hij naar een grotere een voud streefde en „de goede werken" als middel tot zaligheid verwierp. Hem des wege als .protestant" te kwalificeren, zou onjuist zijn, want Cyrillus was bij voorbeeld geenszins gekant tegen het monastieke leven en in 1622 heeft hij zelfs een heiligverklaring doorgevoerd. Men moet hem veel meer zien als een man. die op theologisch terrein zijn eigen weg zodht. Slechthorenden Leiden Suriname gezien door een Hollandse bril De afdeling Leiden van de Vereniging tot bevordering der belangen van Slechthorenden hield gisteren in het wijkgebouw Réhoboth een avond, die werd verzorgd door mevr. W. van Thiel- Westerbaan. Onderwerp: Suriname ge zien door een Hollandse bril. Voorzitter J. W. Stoffels herdacht het overlijden van mevr. M. G. Segaar-Verheggen, die vele jaren een actief afdelingslid was en zeer veel in het belang van de Leidse afdeling heeft gedaan. Voorts kon spre ker tot zijn genoegen mededelen, dat de penningmeester, de heer P. S. van Dijk, die vrij ernstig ziek was. herstellende is. Besloten werd de heer Van Dijk namens de afdeling een mand te doen toekomen. Mevr. Van Thiel, die haar man prof. M. van Thiel. hoogleraar in de parasitologie in 1960 op een studie reis naar Suriname vergezelde, gaf in een boeiende causerie haar indrukken van Suriname weer. Zij lichtte haar woorden toe met een serie zelfvervaar digde kleurendia's. Dankzij een geheel nieuw geluidssys teem, door de voortrekkers van de Van der Werffstam van de padvindersgroep Ewout Joppensz o.l.v. oubaas W. J. Buy- fcendorp verzorgd, konden de aanwezi gen het gesproken woord uitstekend vol- Advertentie} Bijna MIDZA spaar kaarten zyn reeds uitgegeven. Zó snel groeit de MIDZA. Haagse politierechter Dronken achter het stuur Een 48-jarige directeur uit Leiden veroorzaakte op 18 september te Wasse- een aanrijding met een door hem bestuurde auto. „Hij was zo dronken, dat ik niet graag bij hem in de auto had gezeten," ver klaarde een politieman als getuige voor de politierechter. Het was een probleem uit te zoeken hoe het staat met de ver oordelingen die verdachte reeds van de Leidse kantonrechter heeft gehad x>r verkeerszaken. Het bleek, dat „de zaak" de boeten had betaald. „Verdachte loopt wel gemakkelijk er de feiten heen," constateerde de officier van justitie; „hij heeft er niet ;ns erg in als hij wordt veroordeeld". Hij eiste een maand gevangenisstraf 1 intrekking van het rijbewijs voor twee jaar. De verdediger wees op gunstige ante cedenten van zijn cliënt en vroeg een voorwaardelijke veroordeling, maar de rechter legde een week gevangenis straf en intrekking van het rijbewijs een jaar met mindering van de tijd waarin het reeds was ingetrokken. Tentoonstelling in academie Vrijdagmiddag om 4 uur wordt te de academie een tentoonstelling geopend van gouaches en tekeningen van Guatave Asselbergs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3