Wie wordt opvolger van dr. Visser 't Hooft? JZhcVi Over wel- en niet-bidden Zijn klompen groeperingen uitsluiten" „Bepaalde nog niet Verlening van individuele bijstand is onmisbaar Een woord voor vandaag Met wapenrusting Gods in wereld van vandaag staan Dat's meegenomen, mevrouw 1 Hans Ledeboer 25 jaar in de journalistiek Afrikanen moeten veelal afgescheiden leven [0E WUKPREDIKANT1 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1963 I pju ANDERZIJDS CATECHISATIE Het komt ds. J. A. Roskam, luthers predikant te IJmniden, voor dat wel haast iedere predi kant met het probleem van de catechisatie worstelt. Niet alleen de predikanten, ook de ouders zitten er mee. Ds. Roskam wjdt er in het Evangelisch-lutherse weekblad een artikel aan. Hij stelt dat het leren van de kinde ren veel tijd op eist. Vaak meet de tijd van de vijfdaagse werk week goed gebruikt worden". Schiet er wel tijd over voor ca techisatie? Ds. Oskam vervolgt: Of moeten alle kerkelijke activi teiten dan maar naar het weekein de verplaatst worden. als een symbool van het feit. dat de kerk ook onder de ..vrije tijdsbesteding" gerekend moet worden en het ..ge loven op maandag" weer eens in het gedrang komt De kleinere ge meenten van onze kerk kennen het probleem, dat catechisanten dik wijls uren onderweg zijn voor 1 uur catechisatie. De grotere steden ken nen dit ook. maar 'bovendien zijn daar vele andere verstrooiingen. Persoonlijk los ik dit op door ca techisaties van 2 uur eenmaal per 14 dagen, zodat er maar eenmaal reistijd nodig is. Maar dikwijls krijgt men de jongeren niet naar catechisaties die voorbereiden voor de belijdeniscatechisatie. Veelal zijn ze op een christelijke school of op een openbare school, waar reeds bijbelonderricht wordt gegeven. Zo ontstaat er dikwijls de vraag voor ouders: moet mijn kind nu dubbele catechisaties of bijbelles sen hebben? Hoewel dit in de ho gere klassen van sommige openba re scholen niet aan de orde is, om dat men in het vlak van ..Cultuur geschiedenis van het Christendom" zeer algemene onderwerpen als ar cheologie van het Oude Testament, kunstgeschiedenis van het Romaans en de Gothiek. en vergelijkende godsdienstwetenschap behandeld worden, wordt toch in de lagere klassen altijd het Oude en Nieuwe Testament behandeld. Maar al deze ..behandelingen" verschillen. Ge lukkig zijn wij nu in de IJ-mond zover, dat zowel de Christelijke H.B.S. in IJmuiden, als de Rijks- H.B.S. te Velsen, als het Gemeen telijk Lyceum in Beverwijk dezelf de boeken voor dit vak hebben. Maar zelfs dat is overal niet zo. Wat moet dan de dominee ..ver schillend" nog gaan behandelen op de ..eigen" catechisatie. Ik dacht dat het wenselijk zou zijn om een verregaand overleg voor een uni form catechisatieprogramma te ont werpen. Een overleg waaraan zou den kunnen deelnemen b.v. het I.K.O.S. (Interkerkelijk Overleg Schoolzaken: geeft bijbelkennis op de openbare scholen), de Christe lijke Schoolraden, de Oecumeni sche Jeugdraad, de Gereformeerde Jeugdraad etc. etc. Men zou dan daardoor alvast de leerlingen be reiken van de Lagere Technische Scholen, van het M.U.L.O. en U.L.O. onderwijs, en van het V.H.M.O. Indertijd kenden de le- gerpredikanten reeds de regel, dat zij om de 14 dagen een vast pro grammapunt moesten afwerken en de tussenliggende keren vrij waren in hun stof. Ik meen te weten, dat ook in de Gereformeerde kerken een zekere regelmaat van stofbe handeling op de catechisaties plaats vindt. Vooral bij migreren de bevolkingen (IJ-mond/Eindho ven/Enschede) voorkomt dit ver brokkeling van de stof. Een zelf de regeling zou wellicht ook ge troffen kunnen worden voor het nog al tamelijk ongeregelde program ma van het godsdienstonderwijs op de openbare scholen en in mindere mate bij het Christelijk onderwijs. Iedere predikant zou er dan van op aan kunnen, dat een zekere ba sis-kennis van Oude en Nieuwe Tes tament, van Kerkgeschiedenis en Ethiek, en eventueel van Gods dienstgeschiedenis aanwezig is. Hij zou zich dan kunnen toespitsen op de belijdenis-catechisaties, die dan b.v. een jaar of twee jaar lang zeer intensief gegeven zouden moe ten worden (met retraites en con ferenties incluis), zoals men soms wel dit kent in Scandinavische landen. Dit zou dus neer komen op een algemeen Christelijke (Oecu menische?) basis-kennis door de school met een bovenbouw van be lijdeniscatechisatie door de kerk. Dit geldt natuurlijk alleen voor de schoolgaande jeugd, maar aange zien vrijwel ieder tot 14 jaar school gaat. kunnen de O.T. en N T.-stof in ieder geval behoorlijk behan deld zijn. Dat dit probleem urgent wordt ziet men vooral bij een con ferentie die nu op stapel staat en reeds een ..voorbespreking" geniet in ..Opdracht". Ik dacht, dat de kerken ook in deze tijd ..efficiënt" zullen moeten samenwerken op dit punt. Ik geloof ook. dat een goed algemeen aan vaard programma alle kerken ten goede komt bij de voorbereiding tot de belijdeniscatechisatie. Veel doublures, onnodig gereis en getrek kunnen voorkomen worden. De „mondigheid" van het gewone ge meentelid kan slechts gebaat zijn bij een niet verbrokkeld catechi satie-programma. Tenslotte wordt de oecumene gediend door een ze kere eenheid in opvoeding, al weet ik ook heel goed, dat we nog niet zover zijn, dat ook de belijdenis catechisaties „plaatsvervangend" gegeven kunnen worden. Secretaris-generaal Wereldraad Over ongeveer twee jaar wil dr. Visser 't Hooft, de secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken zijn functie neerleg- J"FJ Tf) 0'T'f}(~iT gen om van een welverdiende^/'*' O rust te gaan genieten. Het be- hoeft dan ook niemand te ver- (Van onze kerkredactie) wonderen, dat er al allerwegen gegist wordt naar een mogelijke opvolger. Het was een onderwerp in de wandelgangen van de derde assemblee in New Delhi. De vraag kwam even ter sprake in een persconferentie daar, maar kennelijk wilden de huidige lei ders er niet over spreken, waar schijnlijk omdat zij er zelf nog geen zinnig woord over konden zeggen daar geen enkele naam nog voldoende naar boven was gekomen om werkelijk als kandi daat geklassificeerd te kunnen worden. Er zijn wel namen genoemd, zoals bijvoorbeeld van het huidige hoofd van de divisie voor wereldzending en evan gelisatie. bisschop Newbigin. Zijn be noeming zou grote voordelen hebben naar „rechts", naar de groepen van Ds. Leestemaker voor Evang. Broedergem. De generale synode van de Ned. Herv. kerk heeft ds. J. L. Leestemaker met ver lof te Zeist en voordien jeugdpredikant te Paramaribo beroepen als predikant voor buitengewone werkzaamheden, om werkzaam te zijn voor de Evangelische Broedergemeente. Ds. en mevr. Leeste maker zijn voornemens met het motor schip „Ladon" 22 fébr. «.s. naar de West terug te keren. Beroepin gswerk NED. HERV. KERK Beroepen door de gen. syn. tot pred. voor buitengew.werkz. (evang. broeder gemeente in Suriname): J. Leestemaker, kand., voorheen jeugdpred. bij de evang. Rijswijk (Z.-H.); te Kamerik (toez. Jongerden, te Bruchem; te Puttershoek, J. D. Wuister, te Ophemert. Aangenomen benoeming tot pred. voor bijz. werkzaamheden (werk onder orth. hervormden): G. G. S. van Hoogstraten, kand. te Sappemeer. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Sibculo: Joh. Kroeze, kand. tc Apeldoorn. Bedankt voor Haarlem-Z (vac. L. Hoorweg): J. Banga, te Leiderdorp; voor Edam. Laar (Duitsland). Nieuwerkerk a. d. IJssel, Opperdoes, Schipluiden (bij accl en Wilnis (bij accL): Joh. Kroeze, kand. te Apeldoorn. prep. geex. en beroepbaar verklaard P. v. d. Berg, Loosduinseweg 113, die na gevolgde leerpraktijk beroepbaar is. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam: M. Vlietstra, te IJmuiden. B. Roolvink over verkiezingen: De Anti-Revolutionaire Partij is er voorstander van, dat na de ver kiezingen een kabinet op brede basis wordt gevormd. Dit ver klaarde de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, gisteravond op de 46e anti-revolutionaire partij dag voor zuidelijk Noord-Holland in Hoofddorp. De heer Roolvink achtte het niet juist reeds nu be paalde politieke groepen te willen uitsluiten. Hij gelooft, dat de komende verkie zingsstrijd zal staan in het teken van de binnenlandse politiek. Over het huidige kabinet zei spreker onder meer: „Wij mogen wijzen op belangrijke pluspunten van een kabinet zonder de Partij van de Arbeid. In de komende verkiezingscampagne il, zo meent de staatssecretaris, bijzon dere aandacht dienen te worden geschon ken aan de behoeften en de positie van de zwakkere groepen. „Wij zullen in de komende tijd recht, vrijheid en verant woordelijkheid, ook het recht van de en keling, centraal moeten stellen." Daarna sprak het Tweede-Kamerlid dr. J. Meulink, over „beginsel en beleid". Dr. Meulink zag als gevaar dat de huidige ilitiek verzakelijkt en dikwijls moeilijk verband is te brengen met het bijbelse beginsel. Hij waarschuwde voorts tegen de ontwikkeling van de pacifistische ge dachte onder invloed van een dreigende A.R.-commissie over bijstandswet: De commissie „Overheid en maatschappelijk werk" van de Anti-Revolutionaire Partij heeft in een nota over het ontwerp-alge- mene bijstandswet verklaard, dat een regeling voor de verlening van individuele bijstand onmisbaar is als sluitstuk op de sociale verzeke ringen en de collectieve bijstands regelingen. De commissie gaat ak koord met een wettelijke regeling van de collectieve en individuele verlening van bijstand als in het ontwerp-algemene bijstandswet is geregeld. De commissie stemt in met het ver laten van het subsidiariteitsbeginsel ten aanzien van de financiële bij standsverlening. Zij i> van oordeel, dat de soevereiniteit in eigen kring van het staatsverband dit wettigt en dat het tevens strookt met de huidige so ciologische verhoudingen. Ook is de commissie het eens met de beperking van het verhaalsrecht van de overheid tot de in gezinsverband samenlevende verwanten. De middelen voor het helpen verwe zenlijken van het recht op levensonder houd vindt de overheid in de eerste plaats in de algemene economische po litiek. die zij voert, vervolgens in het verplichten van het bedrijfsleven c.q. missieleden vreeat een averechtse ook tot het horend tnHPHHB kwam hij op de stadsredactie Rotterdammer. de bevolking in het algemeen tot mede werking aan sociale verzekeringswetten, en tenslotte in het tot stand brengen van eigen bijstandsregelingen. Deze bij standsregelingen dienen zoveel mogelijk collectieve regelingen te zijn, die de rechthebbenden een geobjectiveerde uit kering toekennen, aldus de commissie. Een fundamenteel recht op levenson derhoud is niet gegrond in een vermeen de menselijke soevereiniteit, maar aar le mens geschonken ln schepping er ■erlossing. Dit recht voor haar deel te helpen verwezenlijken behoort tot de roeping van de overheid. De evenzeer originalre plicht van kerk e ten tot bijstaifd In gevallen van nood wordt door de erkenning van heidstaak op hetzelfde terrein niet op geheven. De commissie juicht het toe, dat het ontwerp-wet een poging insluit het recht op levensonderhoud uït te werken tot een positief-wettelijk recht, zowel met betrekking tot de collectieve als tot de geïndividualiseerde verlening van h;; Juist wordt het voorts geacht, dat restrictie* zijn ten aanzien van hen. die onvoldoende besef tonen van verant- king van de bepalmg om de weg woordelijkheid voor de voorzieningen in deze hulpverlening open te houden, him bestaan. Biy is men met de ruime In gevallen van verstrengeling interpretatie, waardoor het mogelijk is hoeften aan financiële bijstand de bijstandbehoevende .recht te doen" evangelischen die nog aarzelend buiten de lijnen staan, maar met grote aan dacht toekijken wat zich op het veld afspeelt, en nu en dan ook nog wel eens een bemoedigend of afkeurend woord toeroepen aan de oecumenische spelers. Maar onmiddellijk klinkt dan de vraag of hij wel algemeen genoeg georiënteerd is. en of hij niet ,.te zacht" zal zijn om werkelijk leiding te kunnen geven aan alle facetten van het werk. Daar is ook de naam genoemd van de leider van de persafdeling Philip Maury, „bureaucratische" figuur, een Fransman, maar dat is misschien iets wat juist in deze dagen van De Gaulles politiek tegen hem pleit. Het is boven dien sterk de vraag of hij wel de per soon is, die een voldoende bindende kracht heeft om deze nog steeds groeiende internationale organisatie met zijn vele mogelijkheden van splijtzwam- en, hecht bijeen te houden. Eisen Er zijn ook nog wel enkele andere namen genoemd en er zullen zeker in de komende maanden nog meer na men naar voren komen. Het probleem wordt ook opgeworpen in het Ameri kaanse blad „Christian Century" in een nummer dat nu pas in Europa aan gekomen is, nadat het meer dan zes weken per zeepost onderweg is De twee schrijvers Keith R. Bridston en Walter D. Wagoner, die beiden hun oecumenische sporen verdiend hebben, zeggen dat het niet zo zeer een kwestie is van wie Vissert 't Hooft moet opvol gen, al* wel van wie in „zijn bijzonder grote Hollandse klompen" kan staan. Burocratisch Zij schrijven dat het niet veel moeite kost om vast te stellen dat de volgende secretaris-generaal meer van het buro- cratische type zal moeten zijn. Als eiser stellen deze beide schrijvers: 1. Hij moet een persona grata zijn in zijn eigen kerkelijke gemeenschap, en als het kan zelfs een leidinggevende figuur daarin. 2. Hij moet over oecumenische ervaring beschikken en tenminste iets afweten van de organisatorische opzet va Wereldraad. 3. Hij moet de juiste leeftijd hebben, dus niet te oud en niet te jong, dat wil zeggen ergens rond de 50. 4. Hij moet een „hij" dus van mannelijke geslacht zijn. 5. Hij moet over administratieve kwali teiten beschikken. 6. Hij moet een theoloog zijn zander een enghartige academische scholing te bezitten. 7. Hij moet beschikken over leiding- f;evende capaciteiten en tevens i igent. integer, krachtig en niet het minst heilig zijn. Geen Amerikaan De twee schrijvers hebben het bij zeven gelaten, al voegen ze er no| toe dat de nieuwe man naar alle schijnlijkheid geen Amerikaan mag zijn. Gevraagd wordt of het goed is dat hy tot een presbyteriaans-gereformeerde con fessie zou behoren evenals Visser 't Hooft. Er leeft namelijk bij velen toch wel het inzicht dat een bepaalde confessie deze organisatie niet mag gaan overheersen. Maar niet alleen is belangrijk wat hij is, maar ook wat hij denkt. Be palend zal kunnen zijn hoe de nieuwe man staat tegenover de rol van de confessionele wereldorganisaties, de verhouding tot de Rooms Kgtholieke Kerk, de kerkelijke rol van de We reldraad, de voorgestelde reorgani satie van de gehele Wereldraad met een nieuwe bepaling van de plaats van de oorspronkelijke bewegingen Faith and Order", „Life and Work" jn de Missionary Council" in het ge heel, de politieke verantwoordelijk heid van dit internationaal oecume nisch orgaan, en de aard van de een heid die wordt gezocht. En natuur lijk ontbreekt dan bovendien het woordje „enzovoort" niet. Al met al moet het wel een aard met vijf poten zijn. Wie kan voldoen aan al deze eisen? De beide schrijvers van het artikel in de „Christian Century" con cluderen: „Uiteindelijk zal het wel net zo gaan als bij een huwe lijk. Je denkt er maar een bepaal de tijd over na, maar dan komt de uiteindelijke beslissing die er een is van geloof en overgave." Ds. M. Boertien, missionair predikant an de Christelijke Gereformeerde ker ken voor Israël, te Jeruzalem, is deze week met zijn gezin te Haifa scheep ge gaan naar Nederland waar hij eind vol gende week hoopt te arriveren. Ds. Boertien komt voor studie in ver band met zijn promotie naar ons land waar hij tot eind augustus met verlof zal verblijven. Het gezin Boertien zal zich te Wassenaar vestigen. Vóór ds. Boertien in Jeruzalem werkzaam was arbeidde hij predikant te Hamburg. Als de zaaier uitgaat om te zaaien, valt een deel van liet uitgestrooide zaad op steenachtige plaatsen waar weinig aarde ligt. Omdat het geen diepe aarde had schoot het terstond op, maar het verschroeide, toen de zon opkwam en omdat het geen wortel had verdorde het (Mattheüs 15 5 en 6). Duidelijker had Jezus nooit kunnen zeggen hoe het kan gaaii met het Woord Gods in een mensenhart. Het zaad van het evangelie wordt uitgestort met volle hand. En waar komt het terecht? Er zijn er, die hun hart er angstvallig voor sluiten. Het krijgt niet eens toegang. Dat is radicaal. Niets mee te beginnen, zeggen we dan. Er zijn er ook, die het in hun hart opnemen. Maar het blijft liggen aan de oppervlakte. Dat zijn de gevoelsmensen, de mensen die zo snel onder de indruk kunnen komen van een aktuele preekvan een Kerstboom, van een met verve gebracht woord. Maar pas op! Wat is het waard? Als de zon opkomtAls het ogenblik komt, waarop zij met dat Woord moeten leven, dan blijkt, dat het voor hen niet meer is geweest dan een lichte aanraking, een vluchtige ontmoeting. Het heeft geen diepte gehad. Het heeft zich niet verankerd in hun hart. Het was de emotie van een ogenblik. Hoe ontvangen wij het evangelie? Blijft het liggen aan de oppervlakte of vindt het volle aarde, zodat het tot wasdom kan komen? Is het voor ons alleen maar een emotie voor een korte tijd of is het ons een steun, waarmee we door de diepste diepte van het leven kunnen gaan? Ds. Heule op C.P.J.O. toogdag: Presidente nam afscheid (Van een onzer verslaggeefsters) „Neemt daarom de wapenrusting Gods, om weerstand te kunnen bieden in de boze dag en om, uw taak geheel vervuld hebbende, stand te houden." Aan deze bijbel woorden hing ds. Joh. Heule, gere formeerde predikant te Rotterdam, zijn betoog over „Satan in de we reld van vandaag" op. Hij sprak op de jaarlijkse toogdag'van de atoomoorlog. Atoompacifisme, aldus dr. Meulink, is een vlucht uit de verantwoor delijkheid. Ds. D. Biesma jr., christelijk- gereformeend predikant te Aalsmeer, wekte de leden van de Anti-Revolutio- Partij op, eensgezind politiek te be- _.%1. jn volgens het beginsel van de par ty. De huidige kritiek binnen de partij achtte hü een groot gevaar. Morgen is de heer H(enry) W(illiam) Ledeboer, die is ver bonden aan de stadsredactie van De Rotterdammer, een kwart eeuw journalist. De 49-jarige heer Ledeboer (voor zyn vele vrienden en collega's Hans) heeft een bewogen en avontuurlijke loopbaan achter de rug Zijn journalistieke car rière begon in 1938 in Medan op Sumatra, waar hij in dienst trad van de Sumatra Post. De grondbeginselen van „het vak" leerde hij van de bekende dichter-schrij- -Neerlandicus Albert Besnard, die toentertijd hoofdredacteur van dat dag blad was. Zelf zegt hij er over: „M'n op leiding was nogal ouderwets. Ik begon op de correctie-afdeling om, zoals Albert Besnard dat graag noemde, „exactitude te leren". En als ik het later op de redactie eens te bont had gemaakt een slordigheidje in een verslag of een ernstige stijlfout dan werd ik bij wijze van straf nog 's een paar weken naar de correctie verbannen Het Bataviassch Nieuwsblad was de tweede krant, waar de heer Ledeboer (op 29 november 1913 in Nijmegen geboren en opgegroeid In Rotterdam) werkzaam was: tot op 8 december 1941 de oorlog In het toenmalige Nederlands-Indlë uit brak. HU werd krijgsgevangen gemaakt en zat tot de bevrijding in 1945 in Ja panse kampen op Java en Flores. Voordat hij in 1948 repatrieerde. de heer Ledeboer oorlogscorrespondent (bij de Dienst Legercontacten) In die functie schreef hij onder het pseudoniem Bram Baggerman reportages voor talrij ke Nederlandse en buitenlandse bladen en brochures voor het leger en verzamelde hij diplomatieke gegevens voor rapporten van de Verenigde Naties. Als oorlogs correspondent maakte hij ook de gehele eerste politionele actie mee: „een mars van drie weken van Batavia via Bandoeng naar Semarang". Hij werd hiervoor on derscheiden met het Oorlogsherinnerings- kruis en het ereteken Oorlog en Vrede met twee gespen. In 1948 kwam hij bij de Nieuwe Haag- jpERLlJK gezegd waren de allereerste indruk- sche Couran een^an^d^Jïladen van^het£j ken op dat Openbaar Gymnasium griezelig was hij als hoofd van de afdeling pers- vreemd voor me. Je moet maar zeven jaar lang zaken verbonden aan de Marine Voorlich- op een school gezeten hebben, waar elke ochtend tingsdienst (Marvo'. Daarna trad hij in en middag begonnen werden met gebed en beslo- de Nieuwe Leidsche Courant ten met dankzegging, om stomverbaasd tc staan, --concern be-1 wanneer slechts een bel aanvang en einde der ffiJÏÏÏl. dII1""" markeert. Dar, blijft je Bewoon op de plaats zitten, omdat de nog iets extra's verwacht. De jubilaris-van-morgen is belast met dat nooit komt. Je vouwt werktuigelijk je handen de algemene reportage in Rotterdam en en je sluit je ogen, en zodoende sla je een aller- omgeving. in het bijzonder met de bouw-1 zotst figuur, vooropgesteld dat iemand op je let. nijverheid, de arbeidsverhoudingen en de \Maar het schijn dat niemand dergelijke cere- christelijke vakbeweging .Voort, werkt m0„iein keM of verwa cht. en je rust wordt dut JaVilVS^X dve.„daon„tU"Sa3ln S" i™"""* Op zijn naam staan ook een aantal«e»d gehouden. Waaraan het lawaai vanzoveel publikaties op maritiem-historisch ge-1 opverende jongens en meisjes trouwens een on- Studenten achter het ijzeren gordijn Er zijn berichten binnengekomen van een demonstratie van Afri kaanse studenten in Sofia in Bul garije, waarbij vele arrestaties werden gedaan en ongeveer twintig Afrikanen werden gewond. De studenten demonstreerden wegens slechte behuizing en levensomstan digheden en wegens het feit, dat de Afrikanen in Bulgarije op alle manieren ten achter worden ge steld bij Europeanen en Arabieren. Sommige restricties, waaraan zij zich moeten onderwerpen, wijzen zelfs in de richting van een soort apartheid. Deze berichten vestigen nog eens de aandacht op een gelijksoortige situatie in Moskou. Daar zijn de Afrikaanse studenten ook ontevreden.De laatste paar jaar zouden er meer dan honderd bij de Amerikaanse en andere ambas sades geïnformeerd hebben naar een mogelijkheid om in de V.S. te stu deren. beloften van een mogeiykheid om carriè re te maken. Maar toen zy kwamen, ble ken zU afgescheiden te wonen In de Loe- moemba-universitelt voor gekleurde stu denten uit Azië en Afrika. Blanke bui tenlandse studenten mogen de Moskouse universiteiten wel bezoeken en omgang hebben met Russen. Slecht eten De Afrikanen zeggen dat de behuizing inferieur is aan de Moskouse universiteit, een grote wolkenkrabber met uitzicht over de stad. Bovendien bevinden de ge bouwen van de Loemoemba-universiteit zioh in armoedige wijken. Het eten zou abominabel zijn en nog slechter dan in restaurants. Verder klagen de Afrikanen over gebrek aan kontakt met de Russen. Zij worden op alle mogelijke manieren overal buiten gehouden. Daarom is het niet verwonderlijk dat het in Bulgarije tot een uitbarsting is ge komen. Een officiële Bulgaarse medede ling probeert de zaak te bagatelliseren door te verklaren dat het hier een stel oproerkraaiers betreft, die in strijd han delden met Bulgaarse wetten. Zeven stu denten kregen de aanzegging dat zij het land moésten verlaten. In arrest De tijdelijke, extra voordelige aanbieding is nu nog geldig: 3 dubbeltabietten Knorr vleesbouillon voor slechts f.1.* 2 dubbeltabietten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 et Direct van profiteren! Knorr bouillon voor Uw eigengemaakte soep. Verrukkelijk als smaakverfijner in Uw gerechten. Lekker en opwekkend als pur'e drinkbouillon. bouillon is kracht bouillon De aanleiding tot de betoging was onder meer een verbod tot een over koepelende bond van Afrikaanse stu denten. De voorzitter van de pas opge richte bond, een Ghanees, en de onder voorzitter, een Ethiopiër, kregen bevel het land te verlaten. Dit bevel werd drie dagen opgeschort en premier Zjiv- kov verklaarde zich bereid de studen ten te ontvangen. Hij liet de afvaardi ging echter wachten en de leiders ar resteren. Deze arrestaties en de verdere be perkingen waaraan de Afrikanen zich moeten onderwerpen, had de betoging tot gevolg. Tweehonderd Afrikanen demonstreerden op de Leninboulevard waar het verkeer werd opgehouden. De politie maakte krachtdadig een einde aan de optocht waarbij tiental len gewonden vielen. De anderen wer den gedwongen in bussen te stappen en werden afgevoerd met onbekende bestemming. Christelijke Plattelandsjongeren organisatie Zuid-Holland te Delft, i waar vele „vrienden en vriendin nen", allen leden van de C.P.J.O., feestelijk bijeen waren. Tijdens de vergadering werd uitgebreid af scheid genomen van de presidente mej, M. Dijkshoorn, en van de be- i stuursleden mevrouw T. de Wild- Monteny en de heer A. Arensman. Ds. Heule ging in zijn referaat uit van het feit dat de christen niet alleen een knecht van God is maar ook een kind van God. En dat hij uit dat oog punt niet alleen mag werken, maar ook mag spelen. Voor dit laatste moet er ook voor de plattelandsjongeren voldoen de ruimte en gelegenheid zijn. Om nu te kunnen staan in de wereld van vandaag heeft de christen een vier ledige taak te vervullen, aldus ds. Heu le. Hij zal moeten aanbidden, moeten arbeiden, getuigen en bidden voor de naaste. De C.P.J.O. is er nu onder meer om de plattelandsjongeren te helpen de ze taak naar behoren te kunnen gaan vervullen. Hierin zag ds. Heule een doorslagge vende bestaansreden voor de C.P.J.O.: Deze organisatie helpt met het aantrek ken van de wapenrusting Gods zoals die beschreven wordt in Efeze. Dit nu is, vervolgde ds. Heule, beslist een andere dan die van de wereld. In de snel ver anderende wereld blijft er een altijd dezelfde: de duivel. Daar moeten wij sterk op beducht zijn. Deze probeert ook de organisatie kapot te maken. Wij moeten ons dit bewust zijn, en blijven strijden. Dan kunnen we niet alleen staan in de wereld van vandaag, maar ook in die van morgen. Afscheid i De voorzitter, de heer C. Hakkesteegt, nam hierna afscheid van mevrouw T. de Wild-Monteny en de heer A. Arensman, en overhandigde hun als aandenken een briefopener. Mej. E. Schep kreeg hierna het woord als 2de presidente, om afscheid te ne men van de presidente, mej. M. Dijks hoorn. Zij memoreerde de prettige en spontane samenwerking. Sinds de op richting van de meisjessectie der C.P.B. in 1956 is mej. Dijkshoorn actief lid geweest van de organisatie. Mej. Dijkshoorn zei dan ook het moeilijk te vinden nu voorgoed afscheid te nemen. ,,Ik heb me vaak tijdens mijn periode als presidente afgevraagd: „Wie ben ik dat ik dit mag wezen", aldus mej. Dijks hoorn. ,.Ik heb het altijd met veel ple zier gedaan en hoop dat ik in de toe komst een waardig erelid mag zijn." (Advertentie) middellijk einde maakt. Griezelig vreemd derhalve. Maar de verandering brengt meteen één voordeel mee: ik ga begrijpen dat je onder geen beding zo maar even bidden of danken kunt. Bidden en danken kén niet bestaan uit een automatische handeling bij een bepaalde bel. be- of bij een ander signaal: het ene moment ben je of de meester foetert een on- pal daaroverheen te comman- Bidden en danken eist voorberei- naar toe leven; je moet de inner- bepaling ter lijke aanpassing vinden voor de ontmoeting met de coördinatie tussen de God. Het is werkelijk wel goed reciu ie aoeu De commissie onder- van hulpverlening naar het oordeel van deren; „Bidden schrijft de zienswijze, dat de uitvoering!de commissie niet gewaarborgd. Zij acht ding. Je moet van het maatschappelijk werk zoveel!het noodzakelijk, dat een bepaling ter lijke aanpassu mogelijk in handen van kerkelijk en par- bevordering ven de coördlnetle «men de God. Het is - ticulire Initiatief blijft. Een van de com- betrokken organen wordt toegevoegd ken- het voorkomt dat je 'ater ooit zult spre missieleden vreest een averechtse wer- aan het ontwerp-algemene bijstandswet, over de „gebruikelijke" opening en sluiting. Al dat te ontdek- i eên milieu doorbrengt, waar het Ad. sche- ring en de inslag is van het dagelijks leven. Inte gendeel! Pal echter over deze bevreemding heen, komt een tweede ontdekking. Veel klasgenootjes mogen dan van huis uit „er niet bij opgevoed zijn", maar er is in hun harten een brandende vraag naar God. Ze doen zich wel totaal heidens en onbelangstellend voor. en ze komen wel vaak uit families, waar nie mand ooit één woord over God spreekt; ze vloeken zo hard ze kunnen zij het niet als ketters; méér op die beschaafde manier, die in hun kringen in zwang is doch dit alles is maar de buitenkant. Van binnen zijn ze volkomen anders. Dat geven ze niet de eerste dag de beste toe, doch op de duur komt er altijd wel een moment dat ze zich uitspre ken. en dan gunnen ze je een blik achter de gevels van hun hooghartige spot, en ;e ontdekt een binnen kamer van beschamende ootmoed en vroomheid. Alleen, niemand wijst hen de weg. Godsdienston derwijs is in die jaren nog een onbekend vak, nog daargelaten dat het koel-objectieve doceren niet recht past bij de heilsgeheimen. En de vriendjes on derling weten evenmin hoe ze elkaar een pad moe ten aanduiden dat ze zelf nauwelijks kennen. Eén zo'n geval ls me steeds in herinnering geble ven. Een zeer begaafde jongen ontwikkelt in een van die ellenlange vertogen die jongens onder elkaar kunnen houden zijn theorieën. Hij noemt zich pan theïst: alles is God. God is alles. Hij spreekt het woord 'n tikje geaffecteerd uit. zoals je dat doet als je je zelf juist een bepaald begrip hebt eigen ge- maakt. Als we doorpraten, bekert hij opeens dat hij dagelijks bidt.... En dan zeg ik, dwaas die ik ben: „Raar om zo tot je zelf te bidden; als Alles God is, ben je toch zelf ook God?" Het lijkt me een afdoende sluitreden en ik ben van plan daar nog een hele verhandeling aan vast te knopen. Maar hij denkt na en knikt: „Je zegt hij .Ik zal i bid- „Zo bedoel ik het niet. stamel ik. Maar ik kan geen woorden vinden om uit te leggen wat ik wél bedoel. Hij haalt trouwens zijn schouders op i gesprek is stuk J God gesproken, uit de weg.... Ik voel me eeuwig zijn schuldenaar. Met nuchtere sluitredenen bereik je op dit punt alleen maar dat ie gesprekspartners dicht klappen als oesters. Het enige winstpunt van deze andere ontdekking is ge weest dat ik mijn leven lang huiverig gebleven ben om andersdenkenden direct vrolijk de mond te snoe ren. Tegenover hun bekentenissen kunnen we enkel ons getuigenis zetten. Onze snuggere opmerkingen kunnen we beter voor ons houden!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2