Nieuwe Leidlse Courant Produktieverlies: bijna vijfduizend woningen Haarlems parket maakt de K.L.M. ernstig verwijt Liever foto dan geld Als gevolg van langdurige winter Reeds zeventig miljoen vorstverlet uitbetaald Sy ncom met succes in ruimte Eercler moeten waarschuwen Prinses Beatrix betrekt binnenkort eigen woning Rijk wijkt uit naar L dam Verkoudheid Donderdag 14 februari 1963, 43ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden* Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijien (Van t i parlementsredactie) aanzien een kleine vijfduizend woningen minder worden gebouwd dan de tachtigduizend, die waren geraamd. De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft namelijk gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting gezegd, dat de vorst ertoe zal leiden, dat dit jaar zes procent minder wordt gebouwd dan was verwacht. Dit geldt voor de hele bouwproduktie, dus niet alleen voor de woningbouw. Bovendien, zo vervolgde de be> windsman, leidt de extra invoer van brandstoffen tot een verslechtering van de 'betalingsbalans van ca. miljoen gulden, bijna een kwart van het betalingsbaiansoverschot dat voor dit jaar was geraamd. Drs. De Pous deelde dit mee in antwoord op gen van de heren ir. M. A. Geuze (c.h.) en P. C. Elfferich (a.r.L Zeer veel aandacht wordt geschonken aan het voorkomen van niet-gerechtv: digde prijsverhogingen. Onder meei aan de Economische Controledienst op dracht gegeven, de controle op het prjjs- verloop te verscherpen. Reeds de pre ventieve werking, die hiervan uitgaat, mag niet worden onderschat, zei minis ter De Pous. Kea tildft het raam Da» muzikal* hebbeft deed hij (Van onze sociaal-economische redactie) HET Risicofonds voor de bouwnijverheid heeft gedurende de hui dige vorstperiode tot dusver een bedrag van ruim 70 miljoen aan vorstverlet uitgekeerd, dat via de werkgevers ten goede komt aan de circa 130.000 „uitgevroren" bouwvakarbeiders. Het werkelijke bedrag, waarvoor het fonds op dit moment aansprakelijk is, kan ech ter nog aanzienlijk hoger liggen, daar vele werkgevers him declara tie niet wekelijks indienen. Elke dag komen nieuwe stapels de- claratieformulieren binnen, die goed zijn voor gemiddeld f3 miljoen per dag of circa f 15 miljoen per week. Er be hoeft, zo werd ons verzekerd, voors hands geen vrees te bestaan dat het risicofonds uitgeput raakt, ook al zou de winterperiode nog een aantal weken voortduren. Een gelukkige omstandig heid daarbij is dat in de voorgaande zachtere winters aanzienlijke reserves konden worden gekweekt. Zo is voor de uitkeringen voor vorstverlet in de hui dige winter een totaal bedrag van onge veer f 180 k f 185 miljoen beschikbaar. Nieuws in één oogopslag Amerika is vastbesloten, zijn politiek van verster king van de Atlantische betrekkingen door te zet ten op een wijze, die niet alleen aan de eigen be hoeften beantwoordt, maar ook aan de verlangens van de meerderheid der Euro peanen, zo heeft Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, ver. blaard. Er zullen dit jaar vijf duizend huizen minder worden gebouwd dan de tachtigduizend die aanvan. kelijk waren geraamd. De langdurige vorst is hier de oorzaak van. Een ander gevolg van de koude is, dat het overschot op onze be talingsbalans met een kwart, dat is ca 150 mil joen gulden, vermindert, door de invoer van extra brandstoffen. Dit alles heeft de minister van eco nomische zaken, drs." J. W. de Pous, gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld. Hij beloofde, dat de con trole op de prijsverhoging zal worden verscherpt. De Belgen kunnen even. tueel, wanneer zij tot cel straf zijn veroordeeld, al leen gedurende de week einden zitten. Onder be paalde voorwaarden kun nen zij zich zaterdagmid dag om twee uur melden om maandagmorgen om zes uur weer te worden vrijgelaten. worden over de verlenging van de vakantie met een dag in 1963 en met twee dagen in 1964. Maar het lot van de nieuwe ca.o., waar over een akkoord was be reikt is onzekerder dan ooit tevoren. De vertegen woordigers van de werk gevers in de Stichting van de Arbeid bleken namelijk tegen de goedkeuring van deze bepaling in de c.a.o. te zijn. Aan de 130.000 uitgevro ren bouwvakarbeiders is uit het risicofonds voor de bouwnijverheid voor een bedrag van 70 miljoen gul. den vorstverlet uitgekeerd. Deze som kan nog aanmer kelijk hoger liggen, omdat tal van werkgevers hun declaraties nog niet heb ben ingediend. Schildersbedrijf Iets ongunstiger ligt de situatie in het schildersbedrijf, waar ongeveer 36.000 werknemers aanspraak maken op uitkeringen van het risicofonds. Dit fonds keert gemiddeld ca. f 150.000 per dag uit, doch ook hier zijn op dit -mo ment geen exacte cijfers bekend, omdat het Risicofonds voor het schildersbe drijf eveneens via werkgevers uitbe taald en de declaraties veelal ver traagd binnenkomen. Dit Risicofonds beschikt naar ver houding over een kleinere reserve dan het Risicofonds voor de bouwnijverheid en wel over een bedrag van circa f 8 miljoen. Mocht de winterperiode nog een aantal weken aanhouden dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat het schildersfonds enige extra voorzienin gen nodig heeft. De liquiditeitspositie ziet er echter nog niet zorgelijk uit, zo werd ons verzekerd. De nieuwe Amerikaanse communicatie satelliet Syncom is vanmorgen vroeg door middel van een Thordelta-raket de ruim te in geschoten. De bedoeling is, dat de Syncom op een hoogte van 35.890 km in een baan om de aarde komt. De snel heid zal zodanig moeten zijn, dat de sa telliet op een bepaald punt boven het midden van de Atlantische Oceaan blijft hangen. Alle trappen van de raket hebben overeenkomstig de plannen gefunctio neerd. De kunstmaan zal uitsluitend te lefoon- en verreschrijfverbindingen door geven. Niettegenstaande zijn beperkte mogelijkheden verwacht men dat de Syn com zal helpen om uit te zoeken welk systeem het doeltreffendst werkt. Van het Syncomtype zou men met slechts drie satellieten kunnen volstaan om een perfecte verbinding over de gehele aard bol tot stand te brengen, terwijl men daarvoor een vijftigtal Telstars en relays nodig zou hebben. Er gaat wel een week of twee mee heen voordat de kunstmaan dusdanig in zijn baan ligt, dat men er openbare demonstraties mee kan geven. Ier stal juwelen van drs. Van der Beugel De Spaanse politie heeft gisteren in Las Palmas de 20-jarige Ierse zeeman Furlong gearresteerd wegens diefstal van juwelen ter waarde van ongeveer 10.000 uit de hotelsuite van drs. E. H. var Beugel, oud-president-directeur va: KLM. noemde de bewindsman het binden van de aardappeluitvoer aan vergunningen. Geen maatregel is of zal worden ver zuimd om de schadelijke gevolgen van de koude winter zoveel mogelijk te be perken, aldus drs. De Pous. Uitvoerig ging de minister in op het prijsbeleid, dat hij de afgelopen jaar heeft gevoerd. Niet zonder tevre denheid kon hij opmerken, dat de kos ten van het levensonderhoud ook in de loop van 1962 opmerkelijk stabiel zijn gebleven. Zij waren in het laatste kwartaal van 1962 niet hoger dan de overeenkomstige periode van 1961. Daarnaast deelde hij mee, dat met u schakeling van bijzondere maatregelen, zoals huurverhoging en belastingverla ging. in de jaren 1959 tot en met 1963 de prijsstijging in totaal vijf pet. minder heeft bedragen dan in de periode 1953 tot en met 1957. Dit houdt in. dat de prijsstijgingen in de periode 1953 tot met 1957 met de helft meer zijn geste gen dan in de afgelopen vier jaren. Drs. De Pous zette voorts uiteen, dat de sterke prijsstijging van de groenten, die in het voorjaar van 1962 is opgetreden, in het laatste kwartaal van 1962 weer bijna geheel ongedaan was gemaakt. Hetzelfde geldt voor de aardappelprijzen, die het afgelopen voorjaar ongekend Als gevolg van de strenge vorst zijn ook dit jaar de aardappelprijzen opge lopen. Maar bij het invallen van de dooi, enige dagen geleden, gingen de prijzen meteen al weer iets omlaag. Door het stelsel van exportvergunningen is een herhaling van de prijsstijging van 1962 veel minder waarschijnlijk. De prijsstijging van de groenten, die zich de laatste weken heeft voorgedaan, geldt niet voor alle groenten even sterk. Bepaalde soorten zijn op hetzelf de peil gebleven, terwijl de prijzen van de diepvriesgroenten voor de tijd van het jaar zelfs laag zijn. De groen- tenhandelaren hebben tot dusverre hun marges niet laten meestijgen met de prijzen. Zelfs kan van een zekere ver- krapping van de marges worden ge sproken, zei de bewindsman. Voor vervolg zie pagina 9 TTOEWEL nog steeds niet is be- -n- kend is gemaakt om welke valuta het gaat bedraagt de waarde van het geld. dat zterdag uit de DC-8 van de KLM op Scshiphol werd vermist. 94-900 gulden. Dit is meegedeeld door de Bank te Genève waarvoor het geld bestemd was. De overige vier kistjes Filmsterren op Schiphol! Al zijn het dan geen beauties, deze zes chimpansees hebben met elkaar al heel wat films gemaakt. En., een wereldreis. „Je wilt wel eens wat zien van de wereld, niet waar?" Het zijn de „oogappels" van Willy Kübler, een neef van Strassburger. Een van de apen bedankte de stewardess zeer har telijk voor de goede zorgen. In het dierenhotel op Schiphol, waar werd gewacht op het over stappen naar Frankfurt, kregen ze daar,* onder het wakend oog van Willy Küblers echtegenote, de gelegenheid voor. met geld zijn inmiddels in Genève gearriveerd. De totale waarde van de in Centraal Afrika ingeladen geld zending, die uit ..een wettig betaal middel uit Frans Equatoriaal Afrika" bestond, bedroeg volgens deze bank 445.300 gulden. De bedrijfsveiligheids- dienst van de KLM verklaart, dat er bij de rijkspolitie geen aangifte is gedaan, omdat van diefstal op Schip hol geen sprake kan zijn, hoogstens tijdnes een tussenlanding. De politie te Zürich, Rome en Kano is daarom wel van de vermissing op de hoogte gesteld. De betreffende laadruimte zou tijdens het wachten op het optrekken van de mist op Schiphol, in Zürich geopend zijn ge weest. Het onderzoek concentreert zich daarom voorlopig op Zürich. Vanmorgen is oppperwachtmeester W. R. G. Vosselberg van de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie van Schiphol naar Zürich vertrokken. De procureur-generaal te Amsterdam, mr. H. R. de Zaayer en het hoofd van het arondissementsparket te Haarlem, mr. L. rl. Feitsma, hebben zich volledig ovr- de zaak laten voorlichten. Mr. Feitsma zei „Indien wü onmiddel lijk waren gewaarschuwd, hadden wU terstond het gehele internationale poli tie-apparaat in werking kunnen stellen. Een eventuele dief heeft thans vele da gen voorsprong." Verder beklaagde mr. Feitsma zich erover, dat dit geval bij de KLM niet alléén staat. Het Is meer ge beurd, dat de bedrijfsbeveiliging van de KLM een zaak eerst onder zich hield. Juridisch is de bedrijfsbeveiliging ech ter niet verplicht aangifte te doen. BOACdiamanten gestolen Inmiddels heeft de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC gisteren bekend gemaakt, dat uit een van zijn vliegtuigen een hoeveelheid geslepen diamant ter waarde van ongeveer honderd duizend gulden is vermist. De diamanten werden zondag van Londen naar Hongkong vervoerd, doch bij aankomst daar bleken ze niet aanwezig te zijn. Het toestel heeft tussenlandingen gemaakt in Frank fort, Rome. Beiroet, Bahrein, Nieuw- Delhi en Bangkok. Het kostbare pak ketje was afkomstig uit Johannesburg. Prinses Beatrix zal binnenkort I bloemperken en bossen. Een statige op- 1 rijlaan leidt naar het kasteeltje, dat ge- slotgracht haar intrek nemen in het schilder- S omïevk wSrït door achtige kasteeltje Drakestein in de gemeente Baarn, dat zij in 1959 van jhr. F. L. Bosch van Drakestein heeft gekocht. De drie jaar geleden verbouwing van het achthoekige kasteeltje is nu in grote trekken voltooid. Men verwacht dat de Prinses over enige tijd, na haar terug keer uit Lech in Oostenrijk, de resultaten van de ingrijpende restauratiewerkzaam heden zover gevorderd vindt, dat ze haar Intrek neemt in haar eerste eigen wo- Deze werkzaamheden, uitgevoerd onder leiding van hoofdarchitect D. Verheus van Monumentenzorg, hadden tot doel het uit 1640 daterende Drakestein zijn zeventiende-eeuwse renaissansestijl terug te geven, die het statige huis verloren had bij een wat al te rigoureuze verbou wing in de achtiende eeuw Een zegsman van de Rijksvoorlichtings dienst heeft vandaag desgevraagd be vestigd. dat Drakestein geen weekend verblijf voor de Prinses wordt, maar een permanente residentie. ,.Het is een sta tige en representatieve woning, die uit stekend gelegenheid biedt voor het op kleine schaal ontvangen van gasten", al dus deze zegsman. Voor het geven van grotere ontvang sten is het kasteeltje, dat acht kamers telt uiteraard niet geschikt, doch daar voor zijn elders genoeg representatieve gebouwen, zoals Huis ten Bosch in Den Haag, beschikbaar. Het zeventiende-eeuwse bouwwerk, waarvan het afgeknotte schuine dak nu met donkere pannen is bedekt, wordt om geven door ongeveer 29 hectare grond, die eveneens door de Prinses zijn aange kocht. Het zijn uitgestrekte gazons, fraaie Waarschijnlijk zeer spoedig zal de rijksgoedkeuring worden verleend voor'de bouw van voorlopig drie van dc vier grote kantoorgebouwen in Leidschendam, die huisvesting zul len bieden a.m. aan enkele afdelingen van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, zoals de inspectie van de volksgezondheid en het. direc toraat-generaal van de arbeidsvoor ziening. De plannen voor dit grootst* bouwcomplex, ooit in de agglomera tie Den Haag gebouwd, zijn besteks- klaar gemaakt door het architecten bureau Blankespoor en De Vries, zulks in opdracht van het Bureau Ontwikkeling Bouwprojecten te Was senaar. De bouw zal waarschijnlijk worden uitgevoerd door de NV Ne derlandse Bouw Maatschappij NBM In Den Haag. Doordat de overheid steeds meer ruimte, voor kantoren vraagt in het centrum van Den Haag thans be schikt men bijna over 600 panden in huur en eigendom en het bedrijfs leven zich meer in de binnenstad ves tigt, raakt het centrum er steeds meer ontvolkt. Reeds eerder zijn de ge dachten van de regering uitgegaan naar een decentralisatie rot: het overheidsapparaat. Apeldoorn bleek niet realiseerbaar. Door de bouwplan ven van het Bureau Ontwikkeling Bouwprojecten werkt men toch een zekere decentralisatie in de hand zonder daarbij ver van Den Haag af te gaan. Zie ook pagina 9 Riljerig? Onprettig? Vlug: een zwakke rug nog lichte tot matige araaide de wind naa tingen. Dit hangt san ring van het frontensysteem van een diepe depressie, die zijn invloed steeds verder over West-Europa uitbreidt. Het Jrontensysteem met de begeleidende neerslagzone nadert van het zuidwesten uit ons land, het front zal vanavond en vannacht ons land voor een groot deel passeren, hierbij voorafgegaan door sneeuw en regen. Na het passeren van het front zal de temperatuur ver der stijgen en valt de dooi in. De aan. wakkerende wind ruimt na de front, passage naar zuid tot zuidwest. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw of regen. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag lichte dooi (Opgemaakt 11.15 uj. Vrijdag 15 februari: zon op 7.57, onder 17.52: maan op 0.12, onder 10.49 uur. Zaterdag 16 februari: laatsle kwartier. tendens: stijging HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur TAE zangeres Erna Spooren- nen was uit haar handtasje, de verdwijning van de porte- van zijn „ster". Zorgvuldig berg heeft ondervonden dat in de kleedkamer van het monnaic uit het tasje en borg hij het exemplaar weg dat het nadelen kan hebben Concertgebouw in Amster- de mysterieuze verschijning in zijn zakagenda, maar in bewonderd te worden. Een dam stond. In de plaats daar- daarin van zijn zakagenda, zijn vreugde stopte hij de van haar „fans", de 21-jarige van lag een zakagenda van zakagenda met de foto in het mucicus H. R. M. heeft haar de musicus in het tasje. Later bekende hij evenwel tasje en de portemonnaie in namelijk doen denken, dat dat de geheimzinnige ver- zijn zak. haar portemonnaie met wat Toen even later de musi- wisseling „per ongeluk" zijn De man heeft een nacht op- Nederlands. Zwitsers en Duits cus aan het Concertgebouw werk was geweest. Hij had gesloten gezeten in het poli- geld (tot een totaal bedrag kwam vragen of iemand zijn als vurig bewonderaar van ticbureau aan het Leidse- van een paar tientjes) ge- zakagenda had gevonden, Erna Spoorenberg in haar plein in Amsterdam en is stolen was. werd hij ontvangen door een portemonnaie naar een foto gistermiddag weer vrijgela- De zangeres merkte dat rechercheur. De man ontken- van de zangeres gezocht. Zo- ten. Met een proces-verbaal haar portemonnaie verdwe- de hevig iets af te weten van waar vond hij een portret en zonder foto Frankfort gh l

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1