"Nieuwe Leidse Cowamt taliaanse regering wil geen Amerikaanse Polaris-basis Commentaar Vakbonden doen geen stap terug Groot bedrag uit vliegtuig zoek UE WIT Amsterdamse politie: hondewerk Vliegongeluk in Amerika: 43 doden |jj Bis "sE: Woensdag 13 februari 1963, 43ste jaargang SOEKARNO: Eerbied voor Oranjehuis CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia gheblavan Zie pagina 5 mijn hert in teghenapoet" Postbus 76 Telefoon 31441 Gifo 58936 Abonnementsprijzen i. 2,80, p.kw. 8,25 Groot politiek probleem in Washington linde van althans déze arstperiode. Dat kondigt onze beerktmdige medewerker van- tam Niet dat het weer er zo van opknapt (meer pind? natte sneeuw? regen?), aar het beeld van ontluikende 'orjaarsbloemen doemt toch al direct irt de fantasie op Een Boeing-straalvliegtuig van de Northwest Airlines is gisteravond kort na het vertrek uit Miami met 43 i sen aan boord in de Everglade- moeras- li sen, ruim zeventig kilometer ten wes- j ten van Miami, neergestort. Alle 35 passagiers en acht bemanningsleden, onder wie vijf stewardessen, zijn omge- I komen. Het toestel was onder buiig weer uit Miami vertrokken, op weg naar Chicago, |i doch ongeveer vijf minuten na het ver- i irek ging het radiocontact met het vlieg- i tuig verloren, waarop onmiddellijk op uitgebreide schaal nasporingen werden I ingezet. I Ruim vijf uur later werd het wrak ge- vonden, op ongeveer tien kilometer af stand van een verkeersweg die door dit schaars bevolkte gebied loopt. Het wrak lag midden in de moerassen. Helikopter piloten landden nabij het verongelukte toestel en konden geen overlevenden Een aardverschuiving heeft in het bergdorp Rawahtoe in Midden-Java zondag zeventien slachtoffers gemaakt en er zijn acht mensen gewond. Het zit de Amerikanen niet mee. Zij zijn vastbesloten per 1 april a.s. hun bases op het vasteland van Italië en Turkije op te heffen en de verdediging van het Middellandse Zeegebied geheel te baseren op met kernwapens uit geruste Polaris-duikboten. Zij zouden graag over de vlootbasis Rota in Spanje willen beschikken, maar zien er tegen op, er met de Spaanse rege ring over te praten, nu men in de gelegenheid is, Amerikanen en Fransen tegen elkaar uit te spelen. Met een basis in Italië zou Amerika ook gehol pen zijn. Maar de Italiaanse regering, die rekening moet houden met dc komende algemene verkiezingen, voelen niets voor een dergelijke basis De Ver. Staten hebben naar bekend is geworden enige tijd geleden met de Spaanse regering besprekingen gevoerd over de mogelijkheid, de vlootbasis Rot: aan de Spaanse Atlantische kust als basis voor de Polarisvloot in de Middellandse Zee te gebruiken. Kort geleden vroeg Spanje echter om herziening van het ir 1953 tussen de Ver. Staten en Spanje ge sloten defensieverdrag, dat eind septem ber afloopt. De vlootbasis Rota valt even eens onder dit verdrag. Om de Spaanse druk (versterkt door de actie van De Gaulle) krachteloos te ken. heeft Amerika geprobeerd, een basis in Italië te krijgen, maar de Italiaanse regering, die al blij was dat de raketbases in Noord-Italië gingen verdwijnen, deze gedachte in verband met de poli tieke situatie in het land resoluut van d hand. De Amerikaanse regering heeft w besloten, dat de Polarisduikboten nu zul len opereren van de basis Holy Loch ij Schotland uit, hoe groot de daaraan ver bonden bezwaren ook zijn. Zoals men weet. zijn de besprekingen tussen Amerika en Spanje voorlopig uit gesteld. In Washington verwacht men. dat de Spaanse regering de totstandko- mihg van een nieuw defensieverdrag zal laten afhangen van de vraag, of de NAVO bereid is, Spanje als lid te aan- Vieuws in één oogopslag Uit een KLM-toestel dat Johannesburg naar Schiphol vloog is een kistje met Frans geld verdwenen. De diefstal kan gepleegd zijn op Schiphol of ergens op de vliegvelden, waar het toestel een tussenlan ding maakte. Op het ogen blik ontbreekt nog elk De vakbonden in het grafisch bedrijf hebben gis teren vastgehouden aan hun eis tot uitbreiding van de vakantie. Op dit punt hebben ze geen enkele con. cessie willen doen. Het ge volg was, dat de onder handelingen over de ca.o. de grafici opnieuw zijn afgebroken. De mammoetwet van minister Cals heeft de eindstreep gehaald. Na een debat dat niet zonder spanning verliep, heeft de Eerste Kamer het wetsont werp met 49 tegen 16 stem- 1 goedgekeurd. De frac ties van de C.H.U. en de A.R.P. stemden verdeeld en de V.V D. stemde tegen. President Aref en de zijnen, die met succes een greep naar de macht de den, zijn de 'toestand in Irak meester. Onder het nieuwe bewind zijn vooral de communisten het kind van de rekening. Het orgaan van de Ame rikaanse bond van trans portarbeiders heeft zich tegen de KLM gekeerd, omdat het KLM-bedrijf in New York zou worden in gekrompen. Tal van ar beidscontracten zouden per 1 maart niet meer worden verlengd. Het Amerikaan- blad schrijft, dat iedere poging om de voorwaarden in de arbeidscontracten te ontduiken, zal worden be antwoord met de scherpste tegenmaatregelen. De Amerikanen doeken naar een vlootbasis voor hun Polarisduikboten. die van 1 april af in het Mid dellandse Zeegebied gaan patrouilleren. Spanje stelt hoge eisen en Italië staat aan de vooravond van algemene verkiezingen en peinst er (thans) niet over, een Amerikaanse vlootba sis op Italiaans gebied toe De Sowjetunie heeft op de ontwapeningsconferen tie te Genève van de Ver. Staten geëist, dat deze hun bases voor Polarisduikbo- en raketbases overzee opgeven en vliegdeksche pen en vliegtuigen, die kernbommen kunnen lan ceren. naar huis zullen te rugroepen. De gehele kwestie van het verbieden van proeven met kernwa pens schoof zij daarmee naar de achtergrond. Gesprek grafische c.a.o. in impasse D" (Van onze sociaal-economische redactie) srknemersorganisaties, die betrokken zijn bij de onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het technisch personeel in het grafisch bedrijf, willen geen duimbreed wijken waar het gaat om hun eisen met betrekking tot vakantie-uitbreiding. De gistermid dag en -avond (voor de zesde maal) gehouden besprekingen met de werk geversvertegenwoordigers zijn opnieuw afgebroken, omdat over de vakan tierechten geen overeenstemming kon worden bereikt. Er werd geen nieuwe datum bepaald, waarop het overleg zou kunnen worden voortgezet. De vakorganisaties hebben te kennen gegeven dat men zal wachten op een uitnodiging van werkgeverszijde. Zij wilden niet ingaan op het werkge- versvoorstel de Stichting van den Arbeid om bemiddeling te vragen. cent per uur) te verhogen, zulks met in begrip van de een procent A.O.W.-com- pensatie. Tevens wilden zij de vrouwen- Ionen brengen op minimaal negentig procent van de vergelijkbare mannen- lonen en de gcmeenteklasse-afstand in krimpen. Voor vervolg zie pagina 9 vaarden. De Amerikaanse regering is niet bereid Spanje het NAVO-lidmaat- schap te beloven als prijs voor een ver lenging met vijf jaar van de aan Ame rika verleende concessies. In Leiden bezorgen militairen post De locale commandant van het garni zoen te Leiden heeft erin toegestemd, dat een twintigtal militairen gedurende enige uren overdag in de binnenstad va» Leiden post bezorgt. Hem is van de zijde van de plaatselijke directeur der PTT een verzoek daartoe gedaan, omdat anders een ernstige stag natie in de postbestelling zou optreden De PTT kampt zowel met personeels tekort als met een groot aantal ziekte gevallen. De militaire commandant kon dit verzoek inwilligen omdat een deel van de militaire oefeningen door dc slechte weersomstandigheden toch niet kan worden uitgevoerd. Chinese kernbom ontploft Het blad Indian Express meldt van daag, dat Rood-China zijn eerste kern bom tot ontploffing heeft gebracht in de woestijn van Sinkiang en wel in d® nacht van 11 januari. Volgens het bericht van l*~t Indiase blad zijn toen trillingen gevoeld in Bhoetan en Sikkim, die ongeveer vijf tien seconden aanhielden. Ook waren ratelende geluiden gehoord. Grote verlichte wolken zouden tezelfdertijd gezien zijn boven de woestijn van Sinkiang. Het blad schrijft nog, dat Tibetaanse vluchtelingen hebben gezegd, dat de Chinezen uitgebreide voorbereidingen hadden getroffen in Sinkiang om een kernbom te laten ontploffen. Op de rijksweg te Haarle onder de gemeente Hellendoorn, is gisteren de 6-jarige W. Hoonhorst toen hij plotseling de rijweg overstak door een passerende personenauto gegrepen. Het jongetje vrijwel op slag dood. Comité wil protest mars organiseren Het voorlaatste overleg had plaats op 22 januari. Ook toen was de door de werknemers gewenste vakantie-uitbrei ding het grote struikelblok en ook toen lieten de vakorganisaties horen dat volgend beraad slechts op uitnodiging van werkgeverszijde kon plaats hebben. Dit gesprek had dus gisteren plaats, «waarbij de werkgevers aanvankelijk stellig in de hoop verkeerden dat de vakbonden wel op hun eisen m.b.t. de vakantieverlenging zouden terugkomen, evenals de werknemersorganisaties ln de textielindustrie en later die in de m« taalsector dat hebben gedaan. „Herstel oude rechten" Van werknemerskant wil men echter van geen wijken weten. De grafische vakbonden zijn van mening dat het hier niet zozeer gaat om vakantie-uitbrei ding als wel om wat zij noemen herstel van de oude vakantierechten. Bij de i voering van de vijfdaagse werkweek de vakantie nl. teruggebracht van vi tien op dertien dagen. (De oude vakan tieduur was tweemaal 48 uur plus 3 dagen van 8% uur, in totaal 121% De nieuwe vakantietijd werd 13 dagen van 9 uur, totaal 117 uur). De werkne mers eisen thans een vakantietijd var 15 dagen van 9 uur of totaal 135 uur (13uur meer dan vorig jaar). Ook gisteren bleken de werkgevers tol geen enkele toezegging bereid te zijn. Zij zijn o m. van oordeel dat de gevraag de vakantie-uren als produktie-uren niet gemist kunnen worden, gezien ook in het licht van de vijfdaagse werkweek Zij wilden slechts toezeggen, dat z(j volgend jaar de uitbreiding van de va kanties met een dag voorrang wilden verlenen, in het kader van de dan gel dende loonpolitiek. Ook verklaarden z(j zich bereid dc lo nen van de volbeloonde werknemers met 3,5 percent (met een minimum van acht Negen gewonden als gevolg van botsing Op de rijksweg Roermond-Venlo is gisteren een Volkswagen tengevolge van een slippartij in botsing gekomen met enige Volkswagenbusjes, waarbij negen personen werden gewond van wie twee zeer ernstig. Van drie autobusjes, Een van de eerste foto's van de militaire coup uit de Iraakse hoofdstad Bagdad. Mili tairen van het nieuwe bewind voor de ruïne van het ministerie van defensie, waarin de vorige premier, Kasem, na felle strijd werd gevangen genomen alóo- rens hij ter dood werd gebracht. Rechts op de foto een moskee, die slechts licht beschadigd 't. Het was gisteren een grote dag voor minister Cals, die na een spannend slotdebat in de Eerste Kamer de „mammoet" dank zij een bevredigende meerderheid kon binnenhalen. Voor het zover was, leefden velen op de publieke tribune met de minister mee. Op de foto mevrouw Cals en twee van haar kinderen; geheel links mevrouw Pollema. Uit sending van f 450.000 (Van onze speciale verslaggever) T^EN op nog onverklaarde wijze verdwenen kistje met Frans equatoriaal -®-J geld (van een zending die totaal f 450.000 waarde had en bestemd voor Genève heeft Schiphol in alle staten gebracht. Hoewel de vermissing van het bankpapier (dat zich, volgens de vrachtpapieren, in een DC-8 van de K.L.M. had moeten bevinden) reeds zaterdag werd ontdekt, is pas gister avond de dienst Luchtvaart van de rijkspolitie ingeschakeld. Een tweede vreemd feit is nog dat de bedrijfsveiligheidsdienst van de K.L.M. de vorige week van de Amsterdamse politie de tip ontving, dat het niet onmogelijk was dat op de kluis, waarin alle geldzendingen, die op de luchthaven aan komen, voorlopig worden ondergebracht, een overval zou worden gepleegd. Klachtendienst bezorging 18 19 Our TAE PLANNEN van onze regering, die tot doel hebben de uitzending van jonge mensen naar ontwikkelingslanden, verdie- nen aandacht en sympathie. Nederland gaat in deze niet voorop. Met name Amerika heeft hiér, onder zijn zelf nog betrekkelijk jonge president, een grote werkzaamheid ontwikkeld. Wij zullen het onvermijdelijk in kleiner proporties moe ten doen. Maar gedaan moet het. Zoals het nog een dezer dagen in deze ko lom is gesteld, de situatie in de minder ontwikkelde landen mag ons niet onver schillig laten. Dat is onze menselijk* plicht, die temeer spreekt nu de wereld kleiner is geworden en wij bovendien van de toestanden elders terdege op de hoogt* Dan is steun met geldelijke middelen ta melijk gemakkelijk. Belangrijker is de inzet van onze persoon. En dit laatste i» het wat de regering thans ook voor wat betreft de jongeren onder ons wil bevor- Van ons allen wordt in deze eeuw een internationaal, een wereldwijd denken verlangd. Er is voor onze jongeren gener lei reden waarom zij hierin zouden ach terblijven. Ook in het verlenen van hulp aan minder ontwikkelde landen immer* kan men tot een achtergebleven gebied worden, maar dan veelal door eigen schuld. Toen destijds aan de oude betrekkingen met Indonesië een einde kwam. had dit althans het goede gevolg, dat als onwille keurig onze belangstelling zich meer ging richten op landen, ja op werelddelen, die tot dusver aan onze aandacht waren ont gaan. Hoe begrijpelijk dit laatste. Maar het ver breken van de band met Indonesië, be treurenswaardig op zichzelf, heeft zeker een verruiming van onze belangstelling met zich meegebracht. Het heeft gevolgen gehad voor de activiteiten op het terrein van de zending. Afrika, Zuid-Amerika de zendelingen spoedden zich erheen. Wij zijn dankbaar, dat zij voorop zijn ge gaan, want zij namen met zich mee het beste wat er te bieden valt. Maar ook voor vele anderen liggen er in die verre landen roeping en taak. In onze eigen mogelijkheden liggen kan sen om mee te laten delen wie daaraan evenzeer behoefte hebben als wij. Dat er groeiende begeerte is om te gaan doen het vele dat onze hand zal vinden om te doen, moet tot verheuging stemmen. Het toestel, dat door de ontvreem ding in zo'n schril daglicht is komen te staan, keerde zaterdagmiddag uit Jo hannesburg terug, waaruit het de avond tevoren was vertrokken. In Brazzaville, Kano, Rome en Zürich werden normale tussenlandingen ge maakt. Het geld werd in Kano aan boord genomen. Omdat Schiphol die morgen door mist geteisterd werd, duurde de stop te Zürich vier uur in plaats van dertig minuten. Volgens de vrachtpapieren, of beter, de. zogenaamde advieslijst, moest zich in de DC-8 een bedrag van 450.750 de DC-8 een bedrag van ongeveer er ton bevinden. De bankbiljetten waren verdeeld over vijf kistjes, die met bruin pakpapier en ijzeren banden omwikkeld waren. Ver deeld over twee jutezakken zou het geld zich in dezelfde laadruimte moeten be vinden Toen. onder het toeziend oog van de bedrijfsveiligheidsdienst van de KLM, de twee zakken zouden worden ontla den, trof men, tot grote consternatie, slechts een zak met drie kistjes aan. De consternatie werd nog groter, toen na ijverig speuren in een andere laadruimte tweede zak werd gevonden met slechts één in plaats van twee kistjes. Een bijzondere omstandigheid is dat het op het moment, dat het vliegtuig op Schiphol landde een chaos was- Binnen korte tijd moesten niet minder dan drieëndertig toestellen worden binnengeloodst, die door de mist wa- opgehouden. Het is daarom heel goed mogelijk, dat van de normale procedure, die ten aanzien van de aan komst van waardevolle zendingen geldt de aanwezigheid van een of leden van de bedrijfsveiligheids dienst moest worden afgeweken. Uiteraard mag (nog?) niet worden aangenomen, dat het geldkistje op Schiphol verdwenen is. Het kan even goed onderweg ontvreemd zijn, of reeds vóór het inladen zijn gestolen. Voor vervolg zie pagina 9 DAVO - MATIC G. A. A. Nouwens |^AVO Vest tel. 25328 greep van de winter te ontkomen. Dit lukt echter nog niet. Een kleine depressie die ten oosten van ons land naar Noord- Duitsland trok, veroorzaakte vrij lang durig sneeuwval. Vanmorgen werd in een groot deel van ons land weer 7-12 cm sneeuw gemeten. Van de oceaan komt een nieuwe depressie met regen en zachte lucht doorbreken tot boven Engeland. Mogelijk dat deze nieuwe dooiaanval na morgen iets meer succes zal hebben. De hogedrukgebieden handhaven zich boven Rusland en bij Groenland, zodat een ver doorstoten van de depressie nog niet is te verwachten. Tot nu toe deelt deze win ter nog de tweede plaats met die van 1947 op de ranglijst van strenge winters in de laatste tweehonderd jaar. De BUI verwacht tot donderdagavond: Aanvankelijk opklaringen met hier c daar mist en lichte tot matige vorst. Later zwaar bewolkt met van het zuid westen uit sneeuw of regen, tot matig of krachtig toenemende wind tussen zuid oost en zuid en geleidelijke stijging Van temperatuur (Opgemaakt t, 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 14 februari: zon op 7.59. onder 17.50; maan onder 10.29. Zaterdag 16 februari: laatste kwartier- tendens: styging HOOGWATER SCHEVENINGEN 14 februari: 6.41 v.m.; 18.56 n.ro- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur J)E Amsterdamse politie zal 20 oktober tot 18 november, wegens overtreding van het werden er gedood, één bleef dode katten, een dode ham- de hondsdolheid. die de drukste periode, werden aanlijn- en muilkorfgebod in quarantaine. Van de 108 ster. een dode rat twA dïde eind vorig jaar ruim 50^000 via de alarmcentrale maar opgemaakt. Er werden 459 verdachte honden werden er muizen, een verdacht? dÜde 5®" t" ^an ban: heS lï Jme'din*en °Yer f®v»llen van bijtende hon- 86 gedood, twee bleven er in hond. een verdacht dood den en korven legde, niet verdachte honden en katten den bekend, 495 rapporten quarntaine en 20 gingen er konijn en drie verdachte ko- gauw vergeten Uit de poli- ontvangen In een weekend werden opgemaakt. Op het naar de eigenaar terug. En dan nynen ,.Het was een honde- lecijfers over het afgelopen werden 20 772 auto's gecon- terrein van de Amsterdams® waren er nog 80 krabbende w-erk", iegt men bij de Am- ÜL £!e2?- „ÏÏn Ae?^_n.0V.e?_- l'oljtiehondenbrigade kregen en bijtende katten, waarmee sterdamse* politic, die blij Negentien katten Er werden ingeleverd acht tendeels achter de rug is. Station D. Helder Ypenburg Vlissingen Eeldc S, 4 2 3 0-2 4 1 -1 3 0-4 2 De Bilt Eindhoven gh. bew. Z 2 0 3 7 Helsinki Stockholm f -3 l* 2'1 Kopenh. gh. bcw. no -2 -2 0.2 gh. bcw. gh. bcw. 2 0 0.2 0-3 6 Parijs"*' Bordeaux gh bcw. 0-3 6 Nice Berlijn Frankfort I. bew. S„o !0 -2 2.1 MUnchen Genève Locarno zw bew - 2 2 rtstil 1 -1 7 3-3 3 4 0 0.3 Belgrado niet ontv ono 2 0-2 2 2 -3 1 17 AJaccio Madrid h bew. h. bewe. windstil ono 3 14 6 0.6 12 2 7 Mailorca 1. bew. 1. bcw- nw 6 17 7 0 43 8 0.3

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1