Sjoukje won Europese titel voor vierde maal YES micro-korfbalkampioen CKB Vier volleybalteams de competitie uit? Olympia -100 jaar oud - blijft vrouwen weren RI 1963 7 MAANDAG 11 FEBRUARI 1S63 Voorsprong fabelachtig groot: 136 punten Talent en trainingsijver hebben in Boedapest gezege vierd. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld be trof, heeft Sjoukje Dijkstra zaterdagavond in het KIS- stadion voor de ogen van 10.000 geestdriftige toeschou wers en van vele miljoenen televisiekijkers in achttien landen haar vierde Europese kampioenschap behaald. Hypernerveus, als altijd, en met een gespannenheid, die in de kwellende minuten voordat de muziek in zette op haar gezicht te lezen lag, heeft zij in een hoek je van de kleedkamer na het inrijden haar beurt afge- Anderi wacht. Zij wilde niet kijken naar de kür van Regina Heitzer en zij wilde luisteren naar het afroepen van de cijfers, die de Oosteprijkse voor fl haar zeer matig rijden kreeg. Op dat moment, toen dus de op papier ge vaarlijkste concurrente had gereden, stond het al vast, dat ook het goud de Europese titel 1963 aan de al zo rijke Amstelveense verzameling zou worden toegevoegd. g heeft h etreurem kanten wij op- gen niet „Je had bij wijze van spreken door het Jjs kunnen zakken, dan was je nog kam- pioene geworden", zei later iemand uit het kleine Nederlandse groepje. Zonder twijfel een wat overdreven voorstelling ?nigszin< van zaken, die echter wel duidelijk aan- ..ia ...v gat hoe vast het Nederlandse meisje al voor haar kuer in haar witte schaak schoenen stond. Wanneer we deze situatie vergelijken met die onvergetelijke avond in Praag in maart van het vorig jaar, toen van de naai ae Canadese Wendy Griner werd verwacht dat Zij met een zeer bijzondere vrije uit- 7. .1'1 voering te voorschijn zou komen om Sjoukje ernstig te bedreigen, dan is de °f conclusie dat er zaterdagavond in het i?1 J; 2 mistige Kis-stadion van de Hongaarse aü ^3 hoofdstad maar één was, die niet zeker van de zoveelse Nederlandse triomf, lat was Sjoukje zelf. Gelukt winst -DKD 1 i V 2. t ierve-ze-l ste team Na de ogen en or Prins ide. Fel tig 1 Overigens heeft die onzekerheid bij de sn titelverdedigster maar kort geduurd de Toen die beroemde vliegende open axel aterdagj Schaatswedstrijden ;rdiende 12 februari: Hazerswoude-dorp: Afval- waTbe- wedstr«d- ingen is 12 februari: Abcoude: Nat, langebaan- het ver- wedstrijd (500, 1500 en 3000 m). Nat. jeugdwedstrijden nt akbond In het Overijsselse plaatsje Oud Ave- reest zijn zaterdag nat. langebaanwed- strijden voor jeugd-rijders gehouden. BIJ de 14- tot 16-jarigen zegevierde de Am sterdammer Bartlink terwijl Van (Zwollerkarspel) de sterkste was bij de groep van 17- tot 19-jarigen. In beide leeftijdsgroepen verschenen 46 rijders aan De uitslagen luiden: afgelo-| 14-16-jarigen: Totaal: 1. Bartlink (Am- e wed- sterdam) 110.693 pt.. 2A Leurink (Wapen- rdorp l veld) 111-100" pt., 3. Lindeboom. (Hasselt) 1 ge- 111.933 pt. -e* Is ver- 500 meter: 1. Bartlink 52.2, 2. v. Dijk ;ten de (Zwollerkerspel) 54.-, 3- Lindeboom 54.1 vijkers. 1500 meter: 1. Leurink 2-50.7, 2. Linde- seizoen boom 2-53.5, 3. Bartlink 2 55.3. II, een 17-19 jarigen: Totaal: 1. J. van Dijk (Zwollerkerspel) 105.300 pt.. 2. v. Smou- etekenl ter (Nw. Amsterdam) 106.433 pt., 3. Ie drei-| Leningen (Zutfen) 107.633 pt. 500 meter: 1. v. Dijk 51.4, 2. v. Leningen J 52.4. 3. Smouter 52.8. h t 1500 meter: 1. Smouter 2 40.9. 2. v. Dijk bezoei 2.41-7. 3. Ter Meulen (Laren) 2.45.6. voorio- —j eiijkhe Wester voor De Vries g zeeil De Fries Jeen Wester is zaterdag in pannin- Makkinga winnaar geworden van inuft er. langebaanwedstrijd. Hy won twee afstan den: de 500 en de 3000 meter. De jonge Sybold de Vries werd tweede in het eindklassement, nadat hij verras send op de 1500 meter had gezegevierd. Het ijs was goed het had in Makkinga de gehele dag licht gevroren en de be langstelling was redelijk. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Jeen Wester (Eernewou- de) 50,0 sec. 2. Hielke Speerstra (Heeren veen) 50,7 sec. 3. Hoekstra (Heerenveen) fde zich hebben Alphen rlander- en Phi- campen Leithen Dorlopig ordpun- Black Philidór 50,7. 1500 meter: 1. Syblod de Vries (Harich) 2.42.1. 2. Wester 2.42.9. 3. Speerstra 2.44.7. 3000 meter: 1. Wester 5.32.4. 2. De Vries 5 35 2. 3. Speerstra 5.44.9 Eindklassement: 1. Wester 159.700 punten 2. De Vries 160.900. 3. Speerstra 162.983. Mej. Hamstra en Zuideit wonnen in Amsterdam Op de Jaap Edenbas zijn zaterdag langebas houden, die bij de dame stra en bij de heren do> in Amsterdam wedstrijden door mej. Ham- D. Zuiderl zijn liet 1001 Rijro- „Flora' ;d. Ooi sterkste :aalvoet De resultaten waren: Dames: Eindstand: 1 mej Hamstra 'Amsterdam) 112.55 pt., 2. mej. Lokhorst (Hilversumé 113.10 pt., 3. mej. Van Vel- zen (Amsterdam) 114.75 pt. 500 meter: 1. mej. Hamstra 54.3. 2. mej. Lokhorst 54,5, 3. mej. Van Velzen 55.1. 1000 meter: 1. mej. Hamstra 156,5. 2 mej. Lokhorst 1.57.2, 3. mej. Van Velzen 159.3. Heren: eindstand: 1. D. Zuidert (Am sterdam) 105 410 pt.. 2. W. Zuidert (Am sterdam) 105.770 pt.. 3. L. Bazuin (Am sterdam) 107 330 pt. 500 meter: 1. Bazuin 472. 2. J. Beets (Amstelveen) 47.8. 3 D Zuidert 48.5. 5000 meter: 1. W. Zuidert 9.28.7. f Zuidert 9.29.1. 3. P. Bakker (Kortenhoef) 9.45.4. Boon in Appingedam De Drentse schaatsenrijder Boon heeft speel zaterdag in Appingedam nat. langebaan- in eet wedstrijden voor heren gewonnen. ha<- Arnhemmer Leen Meyering, die zowel de rijd on 1500 als 3000 meter won, werd gedis kwalificeerd omdat hij op de 500 meter niet van baan verwisseld had. De uitslag luidt: Totaal: 1. Boon (Vries) 159.316 pt.. 2 Vos (Midlaren) 159 600 pt.. 3. V. Buren (Usquert) 160.417 pt. 500 meter: 1. Knop (Groningen) 49.8. 2. v. Buren 50.3/4. Vos en Boon beiden 50.1. 1500 meter: 1. Meyering (Arnhem) 2.38,9. 2. Boon 2.40 6. 3. Vos 2.40.7. 3000 meter: 1. Meyering 5.31.2. 2. Boon 5.34.1. 3. Vos 5.35.6. Er kwamen 34 rijders aan de start. in het begin van de kuer recht tegen- over de jury eenmaal was gelukt en het publiek de eerste juichende ovatie aL« een lawine van de hoogopgaande tribunes had laten komen, verscheen er een brede, blijde lach over Sjoukjes blozende gelaat. De spanning was gebroken en het, leek wel of zij bij elke dubbelsprong nu steeds hoger van het Üs kwam, of zij steeds luchtiger over de glanzende vloer wer velde. Eenmaal was er even een onze- kerheidje bij het neerkomen, maar slechts weinigen zagen het en het enormp tempo dat Sjoukje in de snelle delen van de vernieuwde kuer legde, werd door het herstel niet onderbroken. Na het gehandhaafde begin op „Graduation Ball", ging het programma van sprongen, combinatiesprongen, pirouettes 1 gereden passen over op de tonen Source". Door het grotere aantal dubbelspron- En Sjoukje sprong nu ook een dubbel- tz en de zeer zware combinaties, waarbij aan het einde een dubbel-sal- chow, twee axels, een spreidsprong en een dubbele cherry-flip in een ononder broken reeks werden afgewerkt, ls de kuer aanmerkelijk verzwaard. Maar mis. schien hadden Sjoukje en haar trainer Gerschwiler er nog beter aan gedaan om dat nieuwe deel naar wat modernere muziek te zoeken. Het rijden zou daar door nog wat luchtiger aandoen. Echte sport Maar hoe dan ook, het was een ver rukkelijke demonstratie van techniek van pure schaatskunde in combinatie met sprongkracht, compositie zikale harmonie. Zoals Sjoukje hel fcunstrijden beoefent is het echte sport Gelukkig hebben acht van de negen juryleden dit erkend en Sjoukjes kuer als de beste beoordeeld, waarbij zij met een maal 5,9, zes maal 5.8 en twee maal 5.7 voor de artistieke inhoud met driemaal 5,9. viermaal 5.8 en twee maal 5,7 voor de uitvoering op het pun tentotaal kwam van 1044. zes punten hoger nog dan verleden jaar in Praag cn dus maar 36 punten onder het theo- retisch haalbare maximum. Nog nooit had Sjoukje zo'n comfortabele zege be haald. Ook de Oostenrijker Malek, die Sjoukje en Regina Heitzer gedurende de zes ver plichte figuren angstvallig op gelijke to talen had gehouden gaf zich gewonnen. Maar zijn capituleren was vermoedelijk eerder een reactie op de teleurstellende kuer van Regina Heitzer dan op de im posante prestatie van het Nederlandse sportmeisje. Met tweemaal 5,8 Sjoukje tegenover 5,7 en 5,8 vo maakte dit jurylid iets goed vreemde manipulaties met de cijferbak. maar die 5,8, die hij zijn landgenote toe kende voor de technische uitvoering, lag ruim 0,4 boven het gemidelde andere juryleden en dat duidt op stelling, die door een klaarblijkelijk wel objectieve Oostenrijkse official in d« wandelgangen van het stadion kort, maai krachtig werd getypeerd met „Schwei- zen uit, dat ook bü een gemiddelde van van Nicole Hassler de aanvankelijk zeker lijkende tweede plaats niet voor de VVeense kampioene weggelegd zou zijn. zo werd de dolgelukkige, met bloe- beladen Sjoukje Dijkstra later op de avond op het erepodium geflankeerd door Nicole Hassler en Regina Heitzer n andere volgorde dan men had ver wacht. Regina was na haar vrije rijden met de aaneenschakeling van geheel en half mislukte sprongen in huilen uitgp. barsten, maar zij had haar tranen ge droogd. toen zij besefte dat zij de Tsje chische Jana Mrazkova nog achter zich bad gehouden. Hoe weinig dat ook maar scheelde. Het gemiddelde peil van het vrije rit- m was zeer hoog en zowel de 13-jarige Oostduitse Gabrielle Seyfert als de even- oude Hana Maskova uit Praag toonden met haar voortreffelijke uitvoeringen, dat de jeugdige jeugd zich opmaakt om de Nederlandse ijskoningin Sjoukje straks te kunnen opvolgen. Vreemd Stomverbaasd heeft men ook schouwt hoe de Engelsman Yates het rijden van Nicola Hassler hoger be oordeelde dan dat van Sjoukje: 5,8-5,7 tegenover 5,8-5,8. Hy was daarmee de man, die wel het verst ging in de over waardering van de overigens zeer ver rassende kuer van de tengere Fran?alse. Nicole bleek in haar woonplaats Cha- monix haar training stevig te hebbeD aangepakt. Zij had er kennelijk genoeg van de „pirouette-koningin van de reld" te worden genoemd. Zij zou wel eens laten zien, dat. zij ook springen kon De 23-jarige Richmond-trophy winnares had haar figuren niet sterk gereden, maar nu kwam zij, met opvallend veel zelf vertrouwen, haar nieuwe vrije program ma op muziek van Beethoven presen. teren. Haar pirouettes waren weer bij zonder goed, zeer snel en mooi „sur- place". En die pirouettes werden nu af- gewisseld door gave dubbelsprongeo Niet atletisch, niet hoog en flitsend al» de knallende zweepslagen, waaraan Sjoukjes sprongen doen denken, maar gemakkelijk en beheerst. Doordat echter dat sportieve element ontbrak was hel gemiddelde van 5.7 te hoog. Regina derde Uitslag Dijkstra 2.' Nicole Hassler (Fr) 25 - 2188,6. 3. Regina Heitzer (Oost) 27 -2187.4. 4. Jana Mrazkova (Tsj) 29-2171,5. 5. Anne Stapleford (GB) 63-2052,2. 6. Diane Clifton-Peach (GB) 65.2044,9. 7. Jacqueline Harbord (GB) 67 - 2042.5. 8. Ingrid Oostier (Oost) 68 - 2043,7. 9. Fraenzi Schmidt (Zw) 76-2030,9. 10. Gabrlella Seyfert (O.DId) 71-2036.0. Telegram van NSF Het bestuur van de Ned. Sportfedera tie heeft Sjoukje Dykstra het volgende telegram gestuurd: „Feliciteren u en schaatsenrUdersbond zeer hartelijk met zeer overtuigende verovering van Europese titel. Wensen u sterkte bij voorbereiding voor wereld kampioenschap in Cortina. Felth, voor zitter en Van zyil secretaris". SCHAA TSE!\RIJDEI\ Jeen v. d. Berg en Wester geschorst Het bestuur van het district Friesland an de K.N.S.B. heeft de bekende Friese langebaanrijdcrs. de oud-wiunaar van dc elfstedentocht. Jeen van den Berg (Hee- enveen) en Jean Wester (Eernewoude), •en voorlopige schorsing opgelegd we gens overtreding van de amateurbepalin- zoals deze in de reglementen van K.N.S.B. zijn vastgelegd. Belden heb ben prijzen in de vorm van waardebon en geaccepteerd en deelgenomen aan rcmlesprints. Renes won 500 meter Tijdens int. schaatswedstrijden in Fre- derikstad heeft Klaas Renes zaterdag de 500 meter gewonnen in 43.6 seconden. De Westduitser Guenther Traub legde in 43 8 seconden beslag op de tweede plaats. Traub zegevierde later op de 3000 r in 4 min. 43 8 sec. Hij verbeterde daarmee het Duitse record, dat hij in ja nuari in Davos op 4.44.2 had gebracht. Het vroor 15 graden in Frederikstad. IJshockey. Het Russische ijshoekey- team heeft zaterdag in Moskou met 12— 3 gewonnen van de Ver. Staten. De tus senstanden waren 10, 41, 7—2. Sjoukje Dijkstra, voor de vierde keer Eur. kampioene kunstrijden, wordt gelukgewenst door Regina Heitzer (rechts) en Nicole Hassler flinks). Zalennood in Den Haag! Als gevolg van de ontstellende zalennood in Den Haag is in principe besloten vier Haagse volleybalploegcn, die in de Overgangsklasse spelen, uit de compe titie te nemen. Het betreft hier de he- renploegen van Blokkeer en DES 2, alsmede de damesploegen van DES en OVC. Het district West III van de NeVoBo heeft aan de Haagse afdeling gevraagd hoe deze afdeling denkt de ontstane noodsituatie op te lossen, waarop de Haagse afdeling geen oplossing zien de het district heeft gesuggereerd, zowel uit de dames- als de berenafde ling van de Overgangsklasse twee Haagse teams in alfabetische volgorde uit de competitie te nemen. Deze sug gestie heeft het district prompt over genomen, waardoor' Blokkeer en DES 2 by de heren, alsmede DES en OVC by de dames het slachtoffer zijn ge worden. Toen dit eenmaal vaststond, zyn de vol leybal-officials zelf van de genomen maatregelen geschrokken. Bepaald is dan ook, dat het besluit definitief doorgaat, indien op 20 februari geen oplossing voor de zalennood is gevon- Nu de competitie halverwege is, biykt namelijk, dat de nlet-Haagse vereni gingen het grootste deel van de thuis- wedstryden hebben gespeeld en be richt verwachten, wanneer de uitwed- strijden in Den Haag gespeeld kunnen worden. In Den Haag bestaan echter veertien verenigingen, die in eredivi sie, hoofd- cn overgangsklasse spelen. Aangenomen, dat elk team om beurten een uit- en een thulswedstryd speelt, dan moeten volgens een eenvoudige rekensom iedere week zeven Haagse verenigingen een thulswedstryd spe len. In de volleybalzaal, de noodkerk aan de Haagweg te Loosduinen, kun nen per zaterdag echter maar wedstrijden gespeeld worden. 5nige verlichting heeft de Haagse leybalvereniging Syrèna gebracht, die vanaf het begin van de competitie zyn oefenzaal In het Dalton-lyceum heeft aangeboden voor de thuiswedstryden van haar dames- en hcrenteam. Maar nog altyd moeten dan Iedere zaterdag nog zes thuiswedstryden van Haagse verenigingen worden gespeeld, terwijl maar gelegenheid voor vier wedstrij den bestaat. Elke week raakt mer twee wedstryden achterop. Reken daar- by. dat in de kerstvakantie enkele we ken geen competitie is gespeeld, dan ziet het er naar uit. dat het slot van de huidige competitie zal bestaan uit een hele reeks thuiswedstrijden van Ilaagsc ploegen, een reeks, die tot in juli voortduurt. De toestand is nog verergerd, doordat de Nat. Technische Commissie gedw gen was de voorlopige goedkeuring van de zaal Haagweg voor eredivisiewed strijden, die op 1 Januari j.l. afliep, te verlengen, zodat de eredivisieploeg van DES ook het tweede deel van de competitie zyn tegenstanders daar moet ontvangen. Aangezien de eredivisie voorrang heeft, wordt het voor hoofdklassers en overgangsklassen weer moeliyker. Een rekensom leert, dat door DES met 12 thuiswedstryden; Voorburg en OVC (hoofdklasse heren) met samen 24; RVC, Celebes en Blokkeer (hoofdklas se dames) met samen 33; Blokkeer, Sy rèna, PVC en DES 2 (overgangsklasse heren) met samen 48; alsmede DES, PVC, OVC en Syrèna (overgangsklas se dames) met samen 44 thuiswedstry den, in Den Haag in totaal 161 thuis wedstryden gespeeld moeten worden. Hiervan kunnen 23 thuiswedstryden van Syrèna worden afgetrokken, zo dat er 138 thuiswedstryden doorgang moeten vinden. Hiervoor is dan één zaal op saterdagavond (vier wed stryden) beschikbaar. Een oiykerd zou kunnen opmerken, dat het probleem zichzelf oplost, want wanneer 138 wedstryden met een fre quentie van vier per week gespeeld worden, znllen tegen het einde wel enkele dames teams uitgestorven zün. Niettemin doet men momenteel alle mo- gelijke moeite, om per 20 februari by de betrokken verenigingen saairuimte, desnoods op trainingsavonden ter be schikking te krygen. Het laatste woord over deze onplezierige zaak is dus nog niet gesproken. Indonesië voor O.S. uitgesloten Het bestuur van het Int. Olympisch Comité heeft te Lausanne besloten Indo nesia voor onbepaalde tyd van deelne ming aan de Spelen uit te slviten. Volgens Avery Brundage, van het IOC, is het bestuur van het In donesisch Olympisch Comité geschorst in verband met de gebeurtenissen en schan dalen, die zich voor hebben gedaan tij dens de onlangs in Djakarta gehouden Aziatische Spelen. Aan deze Spelen hadden Nat. China en Israël niet mogen deelnemen. „Het 8ing niet alleen om wat er tijdens de Aziatische Spelen werd gedaan. me»r ook om de manier waarop dat gebeur de", aldus Avery Brundage. Het is de eerste maal in de geschiede nis van de moderne Olympische Spelen dat een land wordt uitgesloten. Een mannengemeenschap die al 100 jaar bestaat, vormt de Amsterdamse turnvereniging „Olympia", die op 3 maart 1863 door enkele (mannelijke) kwe kelingen in de gymnastiek werd opgericht en sinds, dien de vrouw angstvallig uit haar gelederen is blij- Olympiais nu de oud ste vereniging van het Kon. Ned. Gymnastiek- verbond. In 1893 werd be sloten op voorstel van de toenmalige directeur Paans op te houden met de wedstrijdsport die voordien behalve In tur. nen, ook in gewichthef, jen, schermen en worste. I en was beoefend. De argumentatie was: „Aan. gezien dit te veel nadeel berokkent aan het tur. nen in het algemeen aan het verenigingsleven in het bijzonder". Niettegenstaande feit, dat „Olympia" be wust niet aan wedstrijden deelnam, groeide het tal leden gestadig e 1913 werd met 450 heren en jongens een topjaar bereikt. Ook nu nog is ,,01ympia" gezien het aantal leden (90 mannen en 150 Jongens) een unie. ke vereniging in het KNGV, waarin de mees. te clubs voornamelijk uit dames bestaan. De lichamelijke opvoe. ding en de gezelligheid vormen de belangrijkste activiteiten van de verenL ging. Hierdoor ie het mo. geiyfc, dat zelfs een 75-jarige Amsterdammer nog op de oefenavonden zijn uiteraard aan zijn hoge leeftijd aangepaste schema kan afwerken. De laatste tijd ?ün er stemmen in de vereniging opgegaan om een dames- afdeling op te richten, teneinde betere resulta- ten te verkrijgen. Maar, aldus voorzitter W. van Wolf er en, veel bijval vindt deze suggestie niet, omdat de vereniging zich geen financiële experi menten kan permitteren en gevreesd wordt dat de goede verenigingssfeer geschaad zou kunnen worden Zuidhollands damtoernooi Van der Staay, Tims en Zijlstra leiden Het provincial damtoernooi om de co ca-cola dambeker wordt dit Jaar nogal beïnvloed door reglementaire beslissin gen. Zo won In de tweede ronde Van de Velde van Kain wegens niet opkomen van de laatste en werd de remise-uitslag BoogTims omgezet in een overwinning voor Tims. Deze party werd vooruit ge speeld, maar hiervoor was aan Boog geen toestemming verleend. De uitslagen van de zaterdagmiddag gespeelde derde ronde waren: B. Tims J. J. C. de Koning 2—0; E. P. Branstring —F. H. Boog 1—1; L. P. Kain—D. Staay 0—2: C. Zijlstra—F. L. v. d. Velde 2—0 (regL); J. Slingerland—F. de Jong 2—0. Van de Velde, die om uitstel had zocht had geen toestemming gekregen, maar was desondanks niet verschenen. De stand luidt nu: Van der Staay Tims (beiden Den Haag) en Zyistra (Al phen aan den RUn) allen 5 pt; Van de Velde (Den Haag) en Slingerland (Al phen aan den Rijn) elk 4 pt; De Jong (R'dam), Book (Den Haag) en De Koning (Voorburg) elk 2 pt; Branstring (Leiden) 1 pt; Kain (Den Haag) 0 pt DKOD in finale verslagen: 4-3 Kort voor het einde van de laatste wedstryd in het toernooi om het micro-korfbalkamploenschap van de CKB dat. zaterdag In Rotterdam werd gespeeld had er alle schyn van, dat DKOD als eerste zou eindigen. Het had tegen VES met 32 de leiding en de Heelsummers verdienden deze voorsprong. Twee minuten voor tyd maakte de Heelsumse verdediging echter een fout, die op resolute wyze door de Haagse aanval werd gestraft. De oranje-zwarten deden hierna nog een verwoede poging opnieuw de leiding te nemen. Het ging niet, maar wat by DKOD niet gelukte, gelukte by VES wel. Door een VES-verdediger werd de bal naar Jelle Ram geplaats, die geen fout maakte. Opnieuw was DKOD een geslagen ploeg. De zege, die DKOD kort voor tyd nog verdiende, kwam nu by VES tereoht en iedereen had daar vrede mee. Een ploeg, dat telkens opnieuw vlak voor tijd de zege laat glippen, blijkt niet tegen dp spanning van een volledig succes te zyn opgewassen. Noren weer zeer snel De Noorse schaatsenrijders hebben, n hun overwinning In het Bislct-stadion t Oslo op de Russische b-ploeg en hu grote successen bij de Eur. kampioen schappen te Goeteborg, het afgelopen weekeinde een nieuwe triomf geboekt. Zij versloegen nu wederom op het ijs van het Bislet-stadion de Zweedse vertegenwoordigende ploeg met vijftien punten verschil. Van de Zweden konden alleen de beide Nilssons (Johnny en Ivar) zich op het hoogste niveau met hun tegenstanders meten. Jonny zegevierde op de 10000 meter en eindigde achter Fred A, Maier op de 5.000 meter op de tweede plaats Evenals te Goeteborg bleef Jonny Nilsson op de 10 km als enige onder de zestien Fred A. Maier was de snelste op de 5000 m met 7 min. 47.2 sec. Zowel op de 500 als de 1 500 meter bezetten de Noren de eerste drie plaatsen met op beide af standen voorop Magne Thomassen, die met 41.7 vriend en vijand verrastte. In het individuele klassement kwam de Zweed Ivar Nilsson op de eerste plaats met 184.074 punten, gevolgd door Knut Johannesen (182.242). Jonny Nilsson (184,840) en Ivar Eriksen (185.100). De 24 deelnemende achttallen waren in zes groepen ondergebracht. In afdeling A zag het Wageriingse SSS kans tot de finalegroepen door te dringen.Het liet niet alleen DVS, maar ook Rotterdam-Zuid achter zich. Een prachtige prestatie van de Wageningers. DVS-GKV 2—2; SSS-DVS 2—2; Rotter- dam-Zuid-SSS 12; DVS-Rotterdam- Zuid 1—2; GKV-Rotterdam-Zuid 1—3, GKV-SSS 0—4 SSS 3 2 10 5 8—3 Rotterdam-Zuid 3 2 0 1 4 64 DVS 3 0 2 12 5—6 GKV 3 0 12 1 3—0 In B speelde onder meer het Delftse Excelsior. Het zou het niet gemakkelijk krijgen tegen Climax en Vriendenschaar Tegen Vriendenschaag ging het nog wel. maar tegen Climax moest het met een nederlaag genoegen nemen Vricndcnschaar-Climax 33; Vrien- denschaar-MIA 44; Excelsior-Vrienden- schaar 31; MIA-Excelsior 35; Climax- MIA 60; Excelsior-Climax 23. Climax 3 2 1 0 5 125 Excelsior 3 2 0 1 4 107 Vriendenschaar 3 0 2 1 2 810 MIA 3 0 12 1 7—15 VES heeft het In C niet moeilijk ge had. Het speelde tegen PKC, SMS en MIK en slaagde er in deze wedstrijden in zün voordeel te doen beslissen. VES-MIK 8—3; MIK-PKC 3—3; PKC- SMS 3—1; PKC-VES 1—3: SMS-VES 0—4; MIK-SMS 0—3. VES 3 3 0 0 6 154 PKC 3 1113 7—7 SMS 3 1 0 2 2 4—7 MIK 3 0 12 1 6—14 Het Voorbu-ge0 VF.O b°son in D zeer verdienstelijk. Het won van Wordt- Kwiek en kwam tegen Kinderdijk tot een puntenverdeling. Tegen Desto kwam het met 10 achter te staan; minder dan een halve minuut voor tijd scoorde Karei Verschoor echter de gelijkmaker DESTO won daarna met 21 van VEO hetgeen de Voorburgers een plaats bii de laatste zes kostte DESTO-Kinderdük 0—1; Wordt-Kwlek- DESTO 6—3; VEO-Wordt-Kwiek 4—2; DESTO-VEO 2—1: Kindprdiik-VEO 1—1; Kinderdiik-Wordt-Kwiek 2—3. Wordt-Kwiek 3 2 0 1 4 11—9 VEO 3 1113 6—5 Kinderdijk 3 1113 44 DESTO 3 1 0 2 2 5—3 Afdeling E had het meest spannende verloop. Merwede, Pernix en Oranje Nassau kwamen tot een gelyk punten- aantal. De doelcyfers van Merwede wa ren het best. zodat dit Sliedrechtse team tot de halve finale wist door te dringen Oranje-Nassau-Pernix 32. Oranje- Xassau-Vlug cn Vaardig (Garüp) 42: Merwede-Oranje-Nassau 21; Vlug en Vaardig-Merwede 27; Pernix-Vlug en Vaardig 42; Merwedc-Pernix 02. Merwede 3 2 0 1 4 9—5 Pernix 3 2 0 1 4 8—5 Oranje-Nassau 3 2 0 1 4 86 Vlug en Vaardig 3 0 0 3 0 6—15 Voor E moesten DKOD cn Bolnes de strüd tegen elkaar aanbinden Dit is een bijzonder fraaie stryd geworden, waarin de Bolnessers een 20 voorsprong na men. Via 2—5 voor DKOD kwam het einde met 35 DKOD-SSS 2 8—1; Bolnes-DKOD 3—5 Vlug en Vaardig (Amsterdam)-DKOD 02; Vlug cn Vaardig-SSS 40; Bolnes- Vlug en Vaardig 3—0; SSS 2-Bolnes 1—2 DKOD 3 3 0 0 6 15—4 Bolnes 3 2 0 1 4 8—6 Finale-groepen In de finalegroepen kwamen dus de volgende achttallen: G: VES, SSS en Climax; H: Merwede, DKOD en Wordt-Kwiek. De Heelsummers slaagden er in hun beide wedstrijden te winnen, terwyi VES wel tot de finale wist door te drin gen, doch alleen door een beter doelge- middeldc t.o.v. SSS. Dit tweetal speelde tegen elkaar gelijk G: SSS-Cllmax 3—1; VES-SSS 1—1; Climax—VES 1—6. VES 2 110 3 7—2 110 3 4—2 0 0 2 0 2—9 0—4; Wordt- DKOD-Wordt Climax 2 H: Mcrwede-DKOD Kwiek-Merwede 30; Kwiek 3—1. DKOD 2 2 0 0 4 7—1 Wordt-Wwick 2 10 12 4—3 Merwede 2 0 0 2 0 0—7 In de groepen van de achttallen, die in de voorronden op een tweede plaats waren geëindigd, moest Excelsior zyn meerdere erkennen in PKC. terwijl het tegen Rotterdam-Zuid tot een punten verdeling kwam. VEO ging tegen Bolnes ten onder en moest ook in Pernix zijn meerdere erkennen. De Leidse oranje kragen brachten Bolnes een gevoelige nederlaag toe (71), zodat Pernix tegen PKC moest spelen om de derde prijs. De spelers uit Papendrecht zegevierden me! de oneven goal 3-2. J: Excclsior-PKC 12: Rotterdam- Zuid-Excelsior 33; PKC-Rotterdam- Zuid 4—4 K: Bolnes-VEO 53: Pernix-Bolnes 7—1; VEO-Pernix 1—2 Finale: PKC-Pernix 3—2. L: SMS-VS 22: Vriendenschaar- SMS 01; Vriendenschaar-DVS 14 M: Kinderdijk-Oranje-Nassau 33: Vlug en Vaardig-Kinderdijk 22, Oranje-Nassau-Vlug en Vaardig 21. Finale: DVS-Oranie-Nassau 5—5 (DVS wint na strafworpen). N: GKV-MIA 3—3: MIK-GKV 2—3; MIA-MIK 3—5; O: Vlug en Vaardig-SSS 2 5—2: DESTO- Vlug en Vaardig 2—4. SSS 2-DESTO 3—2 Finale: GKV-Vlue en Vaardig 0L Boeiende finale De finale tussen VES en DKOD was boeiend; de leiding van de Rotterdamse scheidsrechter P. Kalkman voortreffeiyk. De wyze, waarop hy een overtreding van Jan van Ooslerhout afstrafte was su bliem. Zijn ingrijnen tegen de in het vuur van de stryd door Ben Crum be gane overtreding, stempelt hem lot een arbiter van klasse. Beide ploegen betwistten elkaar elke duimbreed grond. Maar de strüd was eerlijk en fair, DKOD startte als favoriet. Het had tegen Bolnes een zeer goede indruk achtergelaten. Tegen de waohtlng in begon het treffen met een groot overwicht van VES. Netty Broek man, vry voor korf, kwam ln het bezit van de bal. Zy' wachtte iets te lang en haar kans de score te openen, was ver keken. Even later deed Ineke Janssen het beter. ZU kreeg de bal op fraaie wijze aangegeven cn maakte geen fout. VES leidde. Korte tijd later vergrootte Fritz van der Harst de voorsprong. Jan van Oosterhout liet. de kans de stand op 3—0 te brengen glippen; hij miste een strafworp, DKOD kwam er langzamer hand beter in en al spoedig bleek, da4 de Haagse verdediging niet al te safe was. Bart Crum had tot tweemaal toe succes (22). Met deze stand werd van korf gewisseld. Na de hervatting namen de Gelderlan ders door een schot van Corrie van Maanen de leiding. De minuten verstre ken en in de stand kwam geen wijziging Het had er alle schyn van. dat de leider van de Hoofdklasse-centrum nu eens niei met de tweede plaats genoegen moest nemen. Nog twee minuten waren er te spelen, toen een verdediger van DKOD blunderde. Gerard de Jong maakte on der groot enthousiasme van de Haagse aanhang gelijk. Het was een enthousiaste schare, die op dit late uur de Energiehal bevolkte Onder aanmoediging van talrijke toe schouwers bouwde DKOD een aanval op. Het ging echter te nerveus. Succes bleef uit. VES onderschepte de bal, deze werd naar Jelle Ram gespeeld, die op grote afstand van de korf. volkomen vrij werd gelaten. Hy schoot, wellicht denkende aan <jie kampioenswedstryd van anderhalf jaar geleden, toen Wou'. Pronk vlak voor tijd ln een soortgelijke situatie verkeerde. Evenals Wout Pronk wist hij, dat de enige mogelijkheid om tot een gunstige stand te komen in het benutten van een afstandschot schuilde Hij echoot; de bal tolde in de korf cn verdween door de mand. VES had een 23 achterstand binnen één minuut om gezet in een 43 voorsprong. Dit moet voor DKOD een grote te leurstelling zyn. Vlak voor tijd liet het de titel, die het tot 2 min. voor tyd nog verdiende, glippen De voorzitter van de Rotterdamse micro-korfbal-commissie reikte de prij zen uit: VES (Den Haag) eerste prtjs; DKOD (Heelsum) tweede prijs; PKC (Papendrecht) derde prijs; DVS (Utrecht) vierde prijs en de verst ko mende vereniging. Vlug en Vaardig Garijp de vyfde prijs. ATLETIEK Snell en Brumel in Amerika verslagen Verrassende nederlagen van wereldre cordhouders Peter Snell (Nieuw-Zeeland) en Valeri Brumel (Rusland) vormden dc hoogtepunten van de saterdagavond in Lor Angelos gehouden Indoor atletiekwed- stryden. Peter Snell moest op de mUl de Amen- kaan Jlm Grelle voor laten gaan. Grellc finishte na 4 min. 04,7 sec., Snell had een achterstand van 1,7 sec. Bill Dotson leidde lange tijd het veld in deze race. Brumel leed een nederlaag tegen zijn „eeuwig rivaal" John Thomas. Zevenmaal had Brumel zyn concurrent reed» versla gen, maar nu zegevierde Thomas, hoewel belden tot 2.14 kwamen. De Amerikaan had daarvoor echter minder sprongen'no dig. Byna was ook by het verspringen eèn Amerikaans-Russisch duel op hoog ni veau door de gastheren gewonnen. Ralph Boston kwam by zyn laatste poging tot 8.05 meter, maar zyn sprong werd ongel dig verklaard, waardoor Igor Ter Ovanc- slan, die tevoren precies na acht meter was geland, eerste werd. De beste sprong van Boston was 7.96 meter. Gary Gubner imponeerde by het kogel stoten door winnaar te worden met 19.68 Herb Carper egaliseerde de beste we reldprestatie op de 60 yards met een tijd seconden precies. De Amerikaan Brian Sternberg sprong 4.88 meter met de polsstok en dat was te veel voor promi nenten als Dave Tork, John Uelses en Ron In Baltimore werd de Westduitse sprint er Jutta Heine verslagen door de Ame- rlkaansen Willie White en de 15-jar. Deb bie Thompson, die in haar serie met 6.7 Amerikaans indoor record ves tigde. Bij de heren werd deze afstand gewon- ;n door Paul Drayton, die een tijd maakte van 8,1 sec. Waterpolo bond Zian-dantes boekten Het ■ede dam Zian :atcrdagavonri in Amersfoort met nle' nindcr dan 11—0 van Sedna, waardoo- Zian 2 de volgende bekerronde bereikte a daarin tegen ODZ zal moeten spelen HZPC dames speelde vrijdagavond in de tweede ronde tegen het Rotterdamse RDZ. Raket dat met 1—0 van DWT won ipeelt de volgende ronde tegen De Rob ben 2, dat met 5—3 van Naarden won. Dinsdagavond speelt het dameszevent' in Zian om negen uur in de Regen! tegen De Robben de eerste wedstrijd c het kampioenschap van de centrale wir tercompetitie. Rugby. De Ierse en Engelse n ugbytcams hebben zaterdag In Do' /oor ruim 50.000 toeschouwcis mei C gelijkgespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7