T België weerlegde Franse opvatting Vrees voor socialistisch overwicht in de E.E.G. Bezoek Gilpatric aan Spanje is uitgesteld Josjoea Nkomo gearresteerd Pakistan en India gaan weer onderhandelen Zeg het met bloemen Russen willen onderlinge 41 varkensse<lood verschillen bespreken Reliquiën van goden iRI 1963 MAANDAG 11 FEBRUARI 1963 Omstreden uitspraak van Adenauer Minister spreekt verklaring tegen Eind vorige week heeft in West-Duitsland een vrij hevige politieke storm gewoed als gevolg van het „verkeerd uitleggen" van een rede van de nieuwe minister van defenise- Kai-Uwe von Has- sel. De minister zou hebben be weerd dat de Westduitse bonds kanselier, dr. Konrad Adenauer, tegen de toetreding van Denemar ken en Noorwegen tot de Euro pese Economische Gemeenschap zou zijn, omdat dit lidmaatschap het socialistische element in de E.E.G. te veel zou versterken. personenauto's-caravans 7 t/m 17 februari Geopend van 10-17 en 19 30-22.30 uur zondagen van 10-18 uur-toegang f2.50 dominerend in de gemeenschap den, zo zou Adenauer volgens Hossel hebben betoogd. Over de toe treding van Engelamd tot de E.E.G. zou hij zich niet kritisch hebben uit gelaten. Tijdens het afgelopen weekeinde heeft de minister van defensie zich in een verklaring echter van deze interpretatie van zijn rede gedistantieerd. Kai-Uwe von Hassel zei het te betreuren dat „zijn uitlatingen over de opvattingen van bondskanselier Adenauer inzake Engelands toetreding tot de E.E.G. in persberichten verkeerd zijn weergege ven". Volgens de verklaring had de minister op een besloten bijeenkomst van de C.D.U. in Sleeswijk-Holstein op 27 januari gesproken over „de voor- en nadelen van de toetreding van Engeland en andere Europese landen, zoals Dene marken en Noorwegen, tot de E.E.G. Aan het slot van zijn betoog, had hij echter „met klem gewezen op de nood zaak van een dergelijke toetreding", aldus de verklaring van von Hassel. Kort voor de mededeling van de mi nister had de C.D.U.-persdienst laten weten dat de berichten over de toe spraak van von Hassel „slechts de halve maakt hebben van Adenauers gereser veerdheid tegen uitbreiding van d< E.E.G.. maar een toetreding van Engeland tot de gemeenschap zou hij niet in de weg staan, aldus de C.D.U.-persdienst. Brandt wil niet met Ulbricht praten Burgemeester Willy Brandt heeft het voorstel van de Oostduitse premier Ul bricht voor besprekingen over normali sering van de betrekkingen tussen Oost en West-Berlijn van de hand gewezen. Ulbricht had in een t.v.-rede te ver staan gegeven dat bij dergelijke bespre kingen West-Berlijn als een onafhanke lijke derde Duitse staat zou moeten op- „Er zullen nooit besprekingen tussen een derde staat, West-Berlijn, en Ul bricht gehouden worden", zo verklaar de Brandt voor de Westberlijnse t.v. Twee doden door lawine Een plotselinge lawine, blijkbaar ver oorzaakt door een aardschok, is gisteren boven Saint Lary uit de Pyreneeën naai beneden gekomen. Twee personen kwa men onder de sneeuwmassa's om hel leven, terwijl tien anderen gewond wer- AMSTERDAM i lid i het Afrikaans leger tegen agressie 12 Franssprekende Afrikaanse naties treffen voorbereidingen voor het in le ven roepen van een gemeenschappelijke strijdmacht om op te treden in geval De Afrikaanse-Madagaskische Unie (UAM) is voornemens dit gemeenschap pelijke leger te eniger tijd in dit jaar bij een te brengen. Crises en ondermijnende activiteiten in Afrika hebben de UAM ertoe gebracht haar militaire paraatheid te vergroten. Aan elk aangesloten land is verzocht een bataljon troepen beschikbaar te stel- len. Deze afdelingen zullen voorrang ge nieten wat betreft opleiding, bevoi ding en modernisering. nng t Reli gering, ter Mi Om „Fanfa ■asselijk i 2. J Bogaai I ZEE Canadese minister afgetreden Twee Canadese ministers zijn uit de regering-Diefenbaker getreden. Het zijn de minister van handel, George Hees, en de waarnemend minister van defensie, Pierre Sevigny. Zij zeiden dat zij waren afgetreden, omdat zij het niet eens zijn met Diefenbakers defen siepolitiek. Sevigny is vanaf 1959 vice-minister van defensie geweest. Minister van de fensie Gordon Harkness maakte zijn aftreden de vorige week bekend. Ook hij is het niet eens met de defensie politiek. Zoals bekend is de crisis in de Canadese regering uitgebroken in verband met de vraag of Canada all dan niet Amerikaanse kernwapens moeti aanvaarden. Dinsdag leed de regering I een nederlaag in het Lagerhuis. de neerdonderende stukken rots tegen een stalen mast werd gekwakt. Minder Russische toeristen naar VS Het aantal Rifssische toeristen, dat dc Verenigde Staten bezoekt, is de laatste maanden sterk gedaald. Verleden jaar hebben slecht 77 Russen een toeristisch bezoek aan de V.S. ge bracht. In 1961 waren het er 450, in 1960 500, in 1959 206 en in 1958 66. De Amerikanen vermoeden, dat minder Russische toeristenkomen als gevolg van een tekort aan vreemde va luta in de Sowjetunie. Oud-premier Chang krijgt drie jaar Oud-premier John M. Chang van Zuid- Korea is vandaag door een krijgsraad van het leger in hoger beroep tot drie jaar gevangenisstraf voorwaardelijk ver oordeeld met een proeftijd van vijf jaar. De 64 jaar oude Chang, hoofd van de burgerlijke regering, die in 1961 door een militaire staatsgreep werd afgezet, werd in september door een lagere gerechte lijke instantie tot 10 jaar gevangisstraf veroordeeld. Zowel Chang als de audi teur-militair gingen toen in hoger beroep. In hoger beroep eiste de auaiteur-mili- olgens levenslang. Britten hadden bijna alles aanvaard Adenauer vreest invloed van socialisten Engeland had alle bepalingen van het verdrag van Rome aan vaard toen de onderhandelingen in Brussel werden afgebroken. Dit is in het kort weergegeven de inhoud van een memorandum dat opdracht van minister Spaak is opgesteld ter weerlegging van de Franse opvatting, dat de con ferentie moest worden afgebro ken omdat er te weinig resultaten zouden zijn geboekt. Het memorandum bevat alle pun ten waarover reeds overeenstemming was bereikt en de nog niet opgeloste kwesties. Het rapport is verder be doeld om aan te tonen, dat er geen reden was de Europese commissie lange termijn toe te staan, indien dit orgaan zou worden belast met het opmaken van de „balans". Er wordt op gewezen dat Engeland geen enkele wijziging heeft gevraagd van de 248 artikelen van het verdrag van Rome, behoudens enkele noodzake lijke institutionele wijzigingen. Voorts had Engeland ingestemd met de politie ke doeleinden, zoals geformuleerd op de top van de Zes in Bonn. Engeland was akkoord met het ge meenschappelijk buitentarief van de ge meenschap voor meer dan 95 procent. De overige vijf procent had betrekking op een viertal produkten, waarover de Zes twee jaar hadden gedaan om het eens te worden. Ook de verlaging van de douanerechten en de aanvaarding van de principes van het gemeenschappelijke landbouwbeleid leverden geen moeilijk heden meer op. Met dit al heeft het Belgische ministerie van buitenlandse ■zaken er de aandacht op willen vestigen dat de Franse argumenten niet steekhou- De Russische premier Chroesjtsjef is in het geheel niet te spreken over het verdrag tussen Duitsland en Frankrijk. Chroesjtsjef zegt in een programma voor de Franse t.v., dat op het laatste mo ment door de Franseh is verboden, dat de vrede in Europa afhankelijk is van de vriendschap tussen Frankrijk en de Sowjetunie. Hij, Chroesjtsjef, wil die vriendschap, maar hij is bang: dat door het verdrag de Bondsrepubliek een te grote invloed krijgt. Het programma werd opgenomen ter herdenking van de Slag bij Stalin grad waar de Duitsers 20 jaar geleden een beslissende nederlaag leden. Tijdens de derde Afro-Aziatische con ferentie, die in Tanganjika is gehouden, is gisteren een Russische verklaring uit gereikt, waarin de E.E.G. een bedreiging voor Afrika wordt genoemd en waarin tevens de mogelijkheden voor een Afro- Aziatisch handelsblok als tegenhanger van de E.E.G. worden geschetst. In een dooument van twaalf pagina'; zetten de Russen uiteen, dat een associatie] van Afrikaanse landen met de E.E.G, een vorm van groeps-kolonialisme is. Verder wordt betoogd, dat Wall Street droomt van een tijd. dat de E.E.G. en een geïntegreerd Europa zullen worden opgenomen in de „Verenigde Atlantische Staten" om een instrument te worden voor de herkolonisatie van Afrika in hel belang van de Amerikaanse monopolies. Voordat „Hopwood Desirable" ging meedingen op de grote hondententoonstelling in Londen, kreeg het dier de finishing touch op het gebied van de honden- make up. Ten slotte moesten zijn krullen een onberispelijke in druk maken,Jiopwood De sirable" weegt maar drie pounds en is eigendom van de heer J. W. Hutchinson uit Newcastle. Peking vreest aanval op vasteland „Communistisch China is bezig meer dan een miljoen man goedgeoefende troepen in het Zuiden en Zuidoosten te legeren uit vrees voor nationalistische guerilla aanvallen en landingsoperaties", zo berichtte het onafhankelijke China News gisteren. Het blad zegt deze inlichtingen verkre gen te hebben van mensen op Taipeh die de leiding hebben van de anti-com munistische operaties op het vasteland. Volgens het blad bevinden zich onder de communistische troepen een half mil joen oudstrijders van de Koreaanse oor De Amerikaanse onder-minister van defensie Roswell Gilpatric, die dezer da gen in Spanje zon aankomen om onder handelingen te beginnen over Spaans- Amerikaanse defensieverdragen, heeft zijn bezoek uitgesteld. Dit is door een woordvoerder van de Amerikaanse am bassade in Madrid meegedeeld. Een nieu we datum is nog niet vastgesteld. Het uitstel is overeengekomen door belde partijen opdat een agenda voor de be sprekingen kan worden opgesteld. De besprekingen zouden een wijziging van Spaans-Amerikaanse defensieover eenkomsten tot onderwerp gehad heb ben. op grond waarvan de Verenigde Staten in de afgelopen tien jaar een net werk van bases in Spanje hebben in gericht. Spaanse regeringsfunctionarissen had den eerder meegedeeld, dat het bezoek van Gilpatric slechts voorlopige bespre kingen gold en niet uitgebreide onder- Diplomaat breekt met Castro Opnieuw heeft een functionaris van de ambassade van Castro te Madrid, de 39- jarige Antonio Matos, chef van de ad ministratie, bekendgemaakt dat hij het regime Castro de rug toekeert. Hij ver klaarde „liever een dode democraat dan een levende communist" te willen zijn. Hij zei, dat hij de ambassade reeds op 5 februari heeft verlaten en een Ame rikaans visum heeft aangevraagd „om deel te nemen aan de strijd tegen het internationale communisme en voor de bevrijding van mijn land" Tsjombe: Niet voor politiek in Parijs President Tsjombe Is in Parijs aan gekomen. Hij verklaarde tegenover ver slaggevers dat hij In Europa was voor behandeling van zijn ogen. „Ik kan geen grotere afstand dan vijftig meter zien", aldus Tsjombe. Hij bevestigde dat hij het plan van de secretaris-generaal der Verenigde Na ties, Oe Thant, voor een hereniging van Katanga met Kongo aanvaardt, doch hij voegde hieraan toe: „Ik ben niet in Euro pa gekomen om politiek te bedrijven." A.F.P. meldt nog dat Tsjombe 'met nimmer" antwoordde op de vraag of hij eventueel een Katangaanse „rege- 'ng in ballingschap" zou vormen. Tsjombe reist in gezelschap van de Katangaanse minister voor openbare werken, een jonge blonde secretaresse 1 een vijftienjarige jongen. Tjombe heeft nog gezegd ook maag klachten te hebben, waarvoor hij in Zwitserland zal worden behandeld. handelingen voor wijziging van de ver dragen. De Spaanse regering heeft op her ziening aangedrongen en men verwacht dat zij meer economische steun, moderne wapens, waaronder kernwapens en mo gelijk om toelating tot de NAVO zal verzoeken. Russen geven nu svinfonie vrij Dmitry Sjostakowitsj's nieuwe 13de symfonie die tijdelijk verboden was omdat zij vocale aantijgingen over het anti-semitisme in de Sowjet-unie bevat te is zondagavond te Moskou in een nieuwe, herziene vorm uitgevoerd. De uitvoering was door de autoriteiten uitgesteld in afwachting van een tekst wijziging van een der begeleidende ko ren. Dit koor was gebaseerd op een ge dicht van de anti-stalinistische dichter Eugene Jeftoesjenko, die daarin had la ten doorschemeren dat er nog steeds anti-semitisme in de Sowjetunie bestond. In dit gedicht „Babi yar" wordt gevraagd waarom er nog geen monu ment is opgericht voor de duizenden Jo den die in de tweede wereldoorlog door de Duitsers bij Kief afgeslacht zijn. Dringend tekort aan artsen? In een artikel „dreigend tekort aan artsen?" in het juist verschenen num mer van „Medisch Contact" wijst prof. R. Hornstra, hoogleraar in de sociale geneeskunde te Utrecht, er op dat thans een aantal symptomen zijn waar te ne men die er op duiden dat de „artsen- markt" ook enigszins gaat delen in het algemene verschijnsel van de overspan nen arbeidsmarkt. Praktizerende artsen kunnen heel moeilijk waarnemers krijgen. De uni versitaire instituten en laboratoria, die niet voor een specialisme opleiden, heb ben de grootste moeite jonge medische medewerkers te vinden. De militair ge neeskundige dienst kampt met een te kort. Bij praktijkovername is beslist meer evenwicht tussen vraag en aanbod dan enkele jaren geleden. Uit de statistische gegevens over de aantallen sedert de oorlog afgestudeer de artsen (met een raming van de aan tallen hunner die in Nederland blijven praktizereni en de ingeschreven eerste jaars medische studenten concludeert prof. Hornstra: „Er is alle aanleiding om in de komende jaren een tekort aan artsen te verwachten, maar na een jaar of vijf zullen we weer over het diep tepunt heen zijn en over wat er daar na zal gebeuren kan. geloof ik geen mens een zinnig woord zegge". in vuurzee Josjoea Nkomo. voormalig leider van de door de Zuidrhodesischc regering ver boden Zimbabwe Afrikaanse Volksunie (KAPU), is zaterdag in Roesape, bij Salisbury, gearresteerd. Hij zou de wet op handhaving van recht en orde hebben overtreden. Tege- lijk met hem werden drie in zijn gezel- I schap verkerende Afrikaanse nationalis- tische leiders, Chimerema. Njafoembo en I Madzimbamoeto, in hechtenis genomen, i Het viertal zou vandaag voor een recht- i bank in Salisbury verschijnen. Zij waren onlangs vrijgelaten na een gedwongen verblijf van vier jaar in het afgelegen J Gokwe-gebied. op ruim tweehonderd ki- I lometer van Salisbury. Over de kwestie-Kasjmir (Advertentie) 14 februari VALENTIJNDAG dag der vriendschap Pakistan en Indië zijn gisteren j overeengekomen hun pogingen tot] j regeling van het geschil over Kasj- i mir voort te zetten, nadat zij in een impasse waren geraakt over de vraag hoe de Himalajastaat ver- deeld moest worden. Op 9 maart zal derhalve een vierde ronde van de besprekingen beginnen. Beide parijen zpllen dan vermoedelijk in Calcutta bijeenko men. Dit is zondagavond laat be kendgemaakt na een gesprek van de Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken Zulfikar Ali Bhut to en de Indische minister der spoorwegen Swaran Singh. Minister Bhutto had eerder op de dag verklaard, dat het standpunt, dat beide landen ter zake van de verdeling van Kasjmir innamen, onverzoenbaar leken. Het zou geen zin hebben een nieuwe ronde van besprekingen te houden, ten zij India zijn standpunt wijzigde, deel de Bhutto voor het gesprek van zondag avond mede. Na het gesprek zei hij. dat Pakistan van oordeel was dat er thans een grond- Islag was voor een voortzetting van de 1 besprekingen. Maar in een gesprek met verslagge vers zei Singh naderhand, dat India zijn standpunt niet gewijzigd had. Tijdens het laatste gesprek over een nieuwe ronde heeft India geen conces sies aangeboden, aldus Smgh. Hierdoor hebben de verslaggevers de indruk gekregen dat Pakistan wat wa ter in de wijn gedaan heeft. Pakistaan se functionarissen weigeren echter zich hierover uit te laten. I ES telken telken 12 uu /ft egft fioafce Japanse textielarbeiders die bij een van de groot ste Japanse wolfabrieken in Tokio willen gaan wer ken, moeten bewijzen dat zij kunnen rolschaatsen. Het is de fabriek name lijk bij een proefneming gebleken dat arbeiders die voorzien zijn van deze rollende ijzers, slechts de helft van de gebruike lijke tijd nodig hebben om hun werk te doen. Een chauffeur die in de buurt van Saigon in Viet nam een nieuw soort vrachtauto die als gra naatwerper kan fungeren, wilde demonstreren, drukte op de verkeerde knop. De granaten kwa men tussen de toeschou wers terecht en 21 men sen werden gewond. I De 16 Amerikaanse as tronauten hebben naar schatting 3,2 miljoen dollar aangeboden ge kregen van een uitge versbedrijf voor hun verslagen van toekom stige ruimtereizen. In dit bedrag is onder meer begrepen een verzeke ring van 100.000 dollar voor iedere ruimtevaar der. I De grootste Italiaanse filmproducenten Dino dc Laurentis en Goffredo Lombarda hebben beslo ten tot samenwerking. Beide studio's zullen on afhankelijk blijven. •1 In 1962 hebben meer dan 1.240.000 buitenland se toeristen Zuid-Slavië bezocht, een stijging van 15 procent in vergelij king met 1961. Ruim een derde van hen was afkomstig uit Oostenrijk. Toen bleek dat de scheepspompen niet vol doende capaciteit had den om het ruim van een 9000 ton metend Noors schip leeg te pompen, heeft men een complete brandspuit naar beneden gelaten. De spuit werd tussen twee dekken op gesteld en was negen uur bezig om de bij een aanvaring volgelopen ruimen leeg te krijgen. Dit alles gebeurde in Zuid-Afrika. I Zaterdagavond stormde een Italiaanse jongeman tijdens een uitvoering van Berthold Bracht's „Artnro lli" in Rome het toneel op en gaf de hoofdrolspeler een klap in bet gezicht. Het stuk is een felle veroordeling van de periode waarin de opkomst van Adolf Hitler val. De jongeman maakte dat hij wegkwam en bleef onvindbaar. Auto tegen boom: twee doelen bestuurd door de heer H. van den Els- hout, uit Dongen op de Eindsestraat ge slipt en tegen een boom gebotst. De broer van de bestuurder, de jarige A. van den Elshout was op slag dood. De overige drie inzittenden zijn naar het Elisabethziekenhuis te Tilburg overgebracht. Daar is de vader van^de der is ernstig "gewond. De derde passa gier, de 65-jarige mevrouw Dijk~ Dongen werd licht gewond. Zij k< College van advies van de ARP De aftredende voorzitter van de anti revolutionaire Tweede Kamerfractie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, is kandidaat gesteld als voorzitter van het college van advies, het wetenschappelijk ad viesorgaan van de A. R. Partij. Zijn tegenkandidaat is de hoogleraar in de politicologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. dr. G. Kuypers. De deputatenvergadering van de A. R. Partij zal op 23 maart a.s. de voorzitter van het college van advies kiezen. Momenteel fungeert prof. mr. W. F. de Gaay Fortman als waarnemend voor zitter. De deputatenvergadering zal ook opnieuw een voorzitter kiezen voor het centraal comité van de A. R. Kiesvereni gingen. Momenteel vervult dr. W. P. Berghuis uit Kampen deze functie. Hij is thans aan de beurt om af te treden maar kan worden herkozen. Hij is dan ook opnieuw kandidaat gesteld IN HET Russische partij orgaan Prawda is gisteren een verkla ring gepubliceerd, waarin alle communistische landen worden op geroepen de eenheid te bewaren. Het blad schrijft, dat de Russische communistische partij bereid is met elke andere communistische partij op ieder tijdstip overleg te plegen „onverschillig hoe groot de onderlinge verschillen ook mogen zijn". (Van onze correspondente) I. Bij een brand in de stallen van de j landbouwer M. G. Janssen te Broek huizen (L.) kwamen zaterdagmiddag 41 varkens om het leven: 25 dieren konden hoofdartikel roept de Prawda worden gered. De brand ontstond door op tot „versterking van de eenbeid van|hitte-uitstraling van een verwarmings- marUUscta-lenlnlsUscbe van het samengaan van de landen van stallen en zag het begin van de brand, het socialisme". De communistische be-1 Hij wierp meteen een emmer water i Oostduitser geeft lidmaatschap van SS toe De voorzitter van de onlangs ge vormde raad voor de landbouw en lid van het centrale comité van de communistische partij in Oost-Duits- land, prof. Karl-Heinz Bartsch, is af gezet, omdat hij in de tweede wereld oorlog nazi is geweest en officier van Prof. Bartsh was pas drie dagen voorzitter van de Oostduitse landbouw raad. In een verklaring die gisteren is uitgegeven wordt gezegd, dat Bartsch zijn lidmaatschap van de S.S. geheim heeft weten te houden. Hij zou dit thans in een openbare „bekentenis" hebben toegegeven. Bartsch zegt, dat hij zijn verleden heeft verzwegen uit vrees voor de ge volgen. Ter verontschuldiging voegde hij er evenwel aan toe. dat hij pas achttien jaar was toen hij lid van de S.S. werd. Vermiste student dood in auto aangetroffen De Amsterdamse student Alwin Wes- tertiuis, (20 jaar), die sinds 20 januari in Griekenland werd vermist, is om hot leven gekomen. Gisteren heeft een Griekse kustwacht in de zee dicht bij Athene zijn stoffelijk overschot gevonden in de auto waarmee hij op 20 januari uit Athene was vertrokken voor een excur sie naar Koriirthe. Alwin Westerhuis was voor een vakan tie naar Griekenland gegaan en daar op 15 januari aangekomen. Hij zou er tien dagen blijven. Op 20 januari vertrok hij met een gehuurde auto naar Korinthe. Zijn bagage liet hij in zijn hotel achter. Op 28 januari heeft zijn vader in Am sterdam aangifte gedaan van zijn vermis sing. Via Interpol heeft de Amsterdamse >litie zijn opsporing verzocht. Op 4 fe- ■uari arriveerde de vader van Alwin Westerhuis in Griekenland om van dicht bij de opsporing van zijn zoon mee te maken. De Griekse politie heeft gedurende •ertien dagen onafgebroken naar de verdwenen student gezocht. Span je zal Vorberg uitleveren Een rechtbank in Barcelona heeft de uitlevering gelast van Reinhold Paul Vorberg. een 58-jarige Duitse zakenman, die verdacht wordt van medeplichtig heid aan moord tijdens de oorlog op 100.000 geesteszieken en invaliden in gaskamers. Een rechtbank in Frankfort had om de uitlevering van Vorberg verzocht. weging moet niet opnieuw bij onder linge twistgesprekken betrokken wor den. De eenheid van het communisti sche kamp is in de huidige tijd meer dan ooit nodig. In de communistische beweging zijn tegenstellingen gerezen over fundamentele vraagstukken van j wereldontwikkeling. Prawda verwelkomde de verklaring j van het Pekingse Volksdagblad, dat de; Chinese communisten bereid zijn al heti mogelijke te doen om de betrekkingen' te verbeteren en de eenheid te verster ken. „Jammer genoeg gaat de verkla ring van de Chinese kameraden verge zeld van ongegronde en scherpe kritiek op de redevoeringen van de vertegen woordigers van de communistische en arbeiderspartijen op het zesde partijcon gres in Oost-Duitsland". doch door het feit dat er pas 3500 kg roggestro in de stallen was op geslagen, was er geen houden meer aan. Slechts met de grootste moeite konden 25 dieren gered worden. De brandweer van Meerlo slaagde er in het woonge deelte te behouden. Prawda schrijft met betrekking tot de Chinese aanvallen op Zuid-Slavië dat de Zuidslavische leiders „veel hebben ver beterd van wat de internationale com munistische wereld als verkeerd en schadelijk voor de opbouw van het so cialisme in Zuid-Slavië beschouwde". Links opportunisme is niet minder ge vaarlijk dan revisionisme, aldus het blad. Voor 30 mille juwelen gestolen Tijdens afwezigheid van de bewoners is voor een waarde van 30 mille aan juwelen gestolen uit een woning aan de Gert van der Heemstraat te Amsterdam. De diefstad met braak werd gepleegd toen de bewoners tussen half negen en half twaalf afwezig waren. De juwelen gouden armbanden, gou den horloges, sieraden e.d. waren opgeborgen in een bijouteriedoos op de slaapkamer. De voordeur zat niet op het nachtslot De dief heeft zich door het inslaan van een klein ruitje toegang tot de woning verschaft. Er waren sieraden bij van 8000 per stuk. Van de indringer ont breekt elk spoor. In oude tijden was men welhaast net zo Ingenomen met een aanden ken aan roemruchte personen als te genwoordig en het blijkt dat men bij het ontbreken daarvan even welwil lend was het gevraagde op bestel ling te leveren als in onze tijd. De bevestiging voor deze bewering be hoeven we slechts te zoeken in de oude reisbeschrijvingen van Pausa- nius, Strabo e.d. of bij geschied schrijvers zoals Herodotus, Flavhis Josephus, e.a. Zoals bekend was Zeus in rang orde dc belangrijkste god van de Grieken en 1 >1 lag dus in de reden dat sommigen wei eens iets wilden zien dat op duidelijke wijze met Zeus in verband kon worden ge bracht. Dat gaf wat vas tigheid in het ge loof aan deze machtige figuur. Welnu, te Messene, op de Peloponne sus, werd de wieg bewaard waarin Zeus geboren was! Een belangrijke god bij de Grieken was voorts Apollo, wiens schild en zwaard te Slcyon, aan de Golf van Korinthe, was te bezichtigen, In ge zelschap van de lans van Meleager, één der Argonauten die slechts zo lang te leven had als een houtblok in de haard. (Gelukkig doofde de moe der van Meleager dit houtblok tij dig, wa-rdoor haar zoon zich nog een behoorlijke tijd als volwassen held kon laten gelden! En wellicht herinnert u zich An dromeda, die thans als sterrennevel aan het firmament te bewonderen is, maar die als meisje op dit onder maanse zo vermetel was te bewe ren dat zij schoner was dan dc Nc- reïdeals straf voor dit gesnoef werd zij aan een rots vastgeklonken TOCH IS HET ZO! en de ketenen waarmede dit geschied de waren in Joppe te bewonderen. Het is opmerkelijk boe weinig sou venirs Hercules heeft nagelaten. Al leen in Thurii in Zuid-Italië (waar Griekse kolonisten woonden) waren wat pijlpunten van de populaire held te zien. Voorts schijnt hij een vinger te hebben nagelaten, die in Sparta begraven lag. Met het hoofd van Or- feus. de zanger en dichter uit de Griekse sagen, Is het wat ingewikkel der gegaan. Een van de sagen ver haalt, dat de dichter vermoord werd en dat zijn hoofd in dc Hebros w«rd geworpen, waarna het zingende naar het eiland Lesbos dreef. Te Antlssa, op de kust van het eiland, werd dan ook één exemplaar zorgvuldig be waard. Maar een ander exemplaar van Orfeus hoofd lag in Smyrna be graven! De dichter schijnt echter niet alleen twee hoofden maar eveneens twee lichamen te hebben gehad, want hij had een graf tombe in Libreta in Thraelë en een an dere tombe te Dium, dat aan de tegen woordige Golf van Salonlki lag. Zoals u weet, stal de titaan Pro metheus het vuur van Zeus en bracht dit aan de mensen. Een lofwaardige daad. Maar vóórdien had Prome theus nog iets veel belangrRkers verricht, door uit leem mensen te scheppen, die door de godin Athene de levensadem werden ingeblazen. Het restant van deze leem werd be waard in Phocls, dat grote faam ge noot door de Parnassus en dc tempel van Delphi met het vermaarde ora- We kunnen de tijd van souvenirs en toeristische aantrekkelijkheden niet voortzetten, omdat een parallel met de tegenwoordige tijd onze aan dacht vraagt. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5