Griep Uw probleem is het onze Een kanttekening Steeds meer kritiek op hervormde svnode Een woord voor vandaag ASPRO Mr. Beernink in gehele land C.H.-lijsttrekker Sow jetunie laat een r.k. aartsbisschop vrij CHRYSAL MAANDAG 11 FEBRUARI 1963 ER OP VOORUIT GEGAAN DE LEZER heeft in de krant kunnen lezen hoe het Centraal Planbureau over de naaste toekomst denkt. Het viel allemaal nog: wel mee: de lonen gaan omhoog, de consumptie zal oplopen, maar de ondernemers krijgen het moeilijker waardoor de winsten onder druk komen te staan. De groei blijft, doch het gaat steeds moeilijker. Het Centraal Economisch Plan 1963, waarin deze prognose is opgenomen, is een boekje van 135 bladzijden. Het is een goudmijn aan economische gegevens. Niet alleen van verleden jaar en dit jaar, maar ook van de jaren ervóór. En het kon dan ook niet anders, of wij moesten, al lezende, stuiten op de cijfers van het nationale inkomen, cijfers die er beslist niet om liegen. Nationaal inkomen is het inkomen van ons allen te zamen. Wij kunnen ook zeggen de optelsom van alle voortgebrachte goederen en diensten, uitgedrukt in guldens. In 1953 komen wij dan aan een nationaal inkomen van 21.840 miljoen. In 1961 kon het berekend worden op 40.190 miljoen, terwijl het voor dit jaar op 46.000 miljoen wordt getaxeerd. Dat is dus meer dan een ver dubbeling. Nu bestaat het inkomen voor een belangrijk deel uit Ionen en salarissen, maar er zijn ook andere vormen van inkomen: rente, dividend, winst, honorarium. Het Centraal Planbureau vertelt ons echter precies hoe de verhouding is. In 1953 bestond 39% van het nationale inkomen uit looninkomen; in 1961 was dat 43%, terwijl voor 1963 een percentage van 46 uit de bus komt. Als het inkomen stijgt, gaan wij er uiteraard wat beter van leven. Het spiegel beeld van hogere inkomens is dan ook een groter wordende consumptie. In 1963 bleek die consumptie precies tweemaal zo groot geworden te zijn als in 1953. Het inkomen liep dus wat uit, zodat er wat meer ruimte voor besparingen is gekomen. Interessant is wel, dat niet alle uitgaven voor consumptie verdubbelden. Zo bewijzen de cijfers, dat de uitgaven voor voedings- en genotmiddelen minder sterk gestegen. Op zichzelf is dit geen nieuws, omdat al vele jaren bekend is, dat de mens bij een stijgend inkomen op een gegeven ogenblik meer geld gaat uitgeven voor dingen die het leven gemakkelijker en aangenamer kunnen maken. Al deze cijfers leveren het bewijs, dat wij er in de loop der jaren op vooruit zijn gegaan. Dat wil zeggen, ons land als geheel gezien. Die cijfers bewijzen nog geenszins, dat alle groepen der bevolking zich op de borst kunnen slaan, dat zij het zoveel beter hebben gekregen. Uiteraard weten wij, dat de lonen regelmatig omhoog zijn gegaan. Het Sta tistisch Zakboek van 1962, weer zo'n boekje boordevol interessant cijfer materiaal, leert ons bv., dat het gemiddeld verdiende bruto weekloon van arbeiders in de industrie met twee kinderen in het najaar van 1947 52,10 bedroeg en in het najaar van 1961 124,75. Zo zijn er natuurlijk tal van andere voorbeelden te noemen. Maar als het er op aankomt, bewijzen ook die cijfers van de loonstijgingen niet alles. Wij kunnen ons namelijk een geruchtmakend artikel herinneren, dat dr. (thans prof.) H. Daudt een kleine anderhalf jaar geleden In het reclametijdschrift „Ariadne" heeft geschreven. HU poneerde daarin de stelling, dat 40% van de bevolking op de rand van de armoede leefde. Nu is de statistiek de kunst van het groeperen van de cüfers. Het kon dan ook niet uitblijven, of de stelling van de heer Daudt werd hevig aangevochten. Maar een onomstotelijk feit blijft natuurlijk, dat er tegenstellingen bestaan. Wij moeten hier echter onmiddellijk aan toevoegen, dat die tegenstellingen kleiner worden. Om dit te illustreren moeten wij een beroep doen op de inkomens die aan de belastingdienst worden opgegeven en die vervolgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek worden gegroepeerd. Welnu, deze cijfers vertellen ons, dat in 1950 ruwweg 89% van de Inkomenstrekkers minder dan 5000 verdiende, terwijl dit in 1960 tot 53% is gezakt. Wij kunnen beter een klein staatje geven: inkomen 1950 1960 tot 5.000 88,79% 52.8% 5.000 tot 10.000 8,52% 37,-% 10.000 tot 20.000 1,94% 7,9% 20.000 en meer 0,75% 2,3% Wij zien dus een verschuiving naar de inkomens van 5.000 tot 10.000. Zelfs is het aantal mensen dat meer dan 10.000 als inkomen kon opgeven, groter geworden. Maar dat alles wUst toch niet uit, dat in 1960 Iets meer dan de helft van de inkomenstrekkers nog een inkomen opgaf, dat beneden de 5.000 lag. Het is mooi materiaal voor ieder die zich met de inkomensverdeling bezig houdt en daardoor ook voor ieder die zich op het pad van de economische politiek begeeft. Datzelfde geldt natuurlijk ook voor de cijfers over de vermogensverdeling. In 1951 had 75% van hen die In de vermogensstatistiek werden opgenomen, een vermogen kleiner dan 50.000. In I960 was dit gedaald tot 39%. Maar het aantal mensen met een vermogen van 50.000 tot 100.000 steeg van 16% in 1951 tot 34% in 1960. Ook hier dus een doorstroming. Volledigheidshalve kunnen wij er aan toevoegen dat in 1951 9% van de mensen een vermogen van 100.000 of meer had, welk percentage in 1960 was opgelopen tot 27. En voor hen die helemaal alles willen weten: wij hadden in 1951 940 miljonairs en in 1960 3690, bijna viermaal zoveel. I Rapport over kernbewapening (Van onze parlementsredactie) Slechts twee deelnemers aan de conferentie van antirevolutionai ren, christelijk-historischen en K.V.P.'ers, verenigd in de Neder landse groep van de Internationale Unie van Christen-Democraten, hebben de Hervormde synode in bescherming genomen tegen de vrijwel unanieme afwijzing door de conferentie van het synode rapport over de kernbewapening. dat men de synode in een dergelijk geval waarschijnlijk zou hebben ver weten. dat zij, niet verder gaande d'?.n een waarschuwing, volstond met een stichtelijk getuigenis en niet op de realiteit inging, prof. Van Niftrik hield vol, dat de keuze van de synode geen uitweg biedt. De atoombewapening iuichte hij niet toe, maar, zei hij, ze heeft tot nu toe geholpen; dat is niet te ontkennen. En hij geloofde er niets van, dat de Russen wel meevallen. Ontwapening Een gedaehtenwlsscllng ontspon zich no» tussen de staatssecretaris van defensie, luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer, en een van de inleiders. Reroepingswerk XED. HERV. KERK Beroepen te Woudenberg: B. Haver kamp, te Groenekan; door gen. synode als pred. bijz. werkzaamheden (leger- pred.i; G. J. v. d. Heide, te Klaaswaal. Aangenomen naar RotterdamSchie- j broek Uoez.): S. van den Bos, te Vlaar- dingen. GEREF. KERKEN Beroepen te Dussen: E. Warnink, kand. te Zaandam; te Groningen-Z.: A Nagel- j kerke, te Overschie. Bedankt voor Amsterdam-Z.: Joh. Lever, te Vlaardingen. Tijdens de discussies over het vraag- ,u, stuk van vrede en vrijheid, vrijdag en Mathon. De laatste had betoogd, dat zaterdag op Woudschoten, keerden de algehele ontwapening moet worden na- hoogleraren prof. dr. G. Brittenburg gestreefd. Staatssecretaris Calmeyer ken, heeft prof Wurth (gereformeerd) en prof. dr. H. noemde dit een ideaal, dat waarschijn- dezer dagen gezegd Noort, te Groningen en J. J. Rebel, te Haarlem-N. GEKEF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht: A. Hofman, te Zeist en L. Rijksen. te Rotterdam-West. Beroepen te Gorinchem: P. Blok. te Dirksland. Prof. Diepenhorst wil soms totogelden Het verhaal van de tien melaatsen is bekend. Als Jezus op weg is naar Jeruzalem komen hem tien melaatse mannen tegemoet, die de Here om genezing vragen. Tien melaatse mannen, die geloven, dat Hij hen kan beter maken. Luistert maar naar hun vraag: „Jezus, Meester, heb medelijden met ons". Hierin ligt meer dan alleen de hoop, dat de Here, van Wie zij zo veel hebben gehoord, hen kan helpen. Tien melaatsen worden beter. Gereinigd, schrijft Lucas. En dan komt het merkwaardige. Van die tien is er slechts een, die terugkeert en God verheerlijkt. Hij werpt zich voor het aangezicht van Jezus en dankt Hem. En dan vraagt de Here: „Zijn niet alle tien rein geworden? Waar zijn de negen an deren?" (Lucas 17:18). Waar zijn de negen? Die negen anderen hebben de genezing aanvaard als iets vanzelfsprekends. Zij hebben de Here gebe den, Hij heeft hun gebed verhoord en voor hen is het nu gebeurd. De zaak is af. Ze hebben wat ze hebben willen. Beeld van de mens. God bidden en smeken. God help me, God wees me nabij, Here, gij weet, Here helpMaar als God het wonder heeft voltrokken, is de zaak af. Tien melaatse mannen. Negen keerden niet terug. Slechts één welt over van dankbaarheid voor de ontvangen genade. Beho ren wij tot die negen of zijn we die ene? In de kwestie van de totogelden kan en niet iedere lijn even strak aantrek- j dr. L A. Diepenhorst vergadering van a.r. gemeentelijke en provinciale be- f, /-v.." i. n"««luuvryK Kjoas is aangcoruRcn. stuuraers van Noord-Holland. Zijn per- tegen prof. dr. G. C. van Niftnk (her-xaar zijn mening is het al heel wat.soonlijke mening is dat hij onder bepaal- vorma), die had betoogd, dat het radi- I te streven naar een verlaging van het de omstandigheden wel het geld van de cale „neen" van de hervormde synode bewapeningspijl bij handhaving van het, toto zou willen aannemen. Deze hoog tegen de kernbewapening eigen lijk een evenwicht Dit is een reëel j leraar ging in op de vraag wat de chris- uitnodiging is aan het communisme doel. dat Prof. Brillenburg Wurth meende, dat men ten aanzien van het atoomwapen al lereerst de vraag moet stellen of het ge bruik ervan rechtmatig is. Helaas is de vraag naar de rechtmatigheid van de wapenen geleidelijk verdrongen. De Kam per hoogleraar toonde zich vooral ver ontrust door een uitspraak van prof. dr. S. U. Zuidema, dat iedereen, die net ge bruik van kernwapenen afwijst, zich daarmee plaats buiten de werkelijkheid. Immers, aldus prof. Zuidema, dit middel wordt ons door de techniek geboden. Prof. Wurth voerde hiertegen aan, dat men niet mag capituleren voor de eigen wettelijkheid van de wetenschap en tech niek. Misschien, zo zei hij, moeten aller lei humanisten ons wel voorgaan met te zeggen, dat dit niet kan en dat wij ons moeten schamen. Prof. Jonker bracht naar voren, dat het verschil tussen de kernbewapening en de conventionele wapenen niet gra dueel of kwantitatief is, maar kwalita tief. Steeds is, als men oorlog voerde, dit gedaan in het kader van het streven naar een betere samenleving. Verbete ring van de samenleving lijkt prof Jon ker bij een kernoorlog onmogelijk: het gebruik van kernwapenen betekent de ondergang van vriend en vijand beide. orde met daaraan verbonden internatio nale machtsmiddelen, zoals in Kongo worden toegepast. De conferentie werd om beurten ge leid door jkrv. mr. C. W. I. Wttewaall Stoetwegen (c.'h.), dr. W. P. Berg- a,r.en mr. T. J. M. Aalberse rzitter '-.v.p.j en onder meer bij- >ond door de staatssecretarissen leyer, De Jong en Schmelzer. nog slechts de vraag geldt te zyn of niet te zijn. In zo'n situatie kan alleen nog de roep van het Evangelie klinken, aldus prof. Jonker, toen hij, zo als hij zei, een goed woordje wilde doen voor de hervormde synode. Prof. Van Niftrik bleef echter het synoderapport afwijzen. Door zich vost te leggen op de conventionele bewape ning en neen te zeggen tegen de atoom bewapening is de synode haar boekje te buiten gegaan, meende hij. Als de syr.i slechts had volstaan met een profetisi waarschuwing tegen het gevaar van atoomwapenen, zou de Amsterdamse hoogleraar er wel vrede mee hebben gehad. En of zijn collega Jonker nu betoogde, Marth». opera 1 <i« teenager»; 10,30 Radiokra Orammofot praatje; 30,05 Licht lna l'it MiInhcer de Voor 20.50 Gr.-immofoonmuizle! tterradioforum; 20.55 Promenade- uit The Desert-Song; 21.30 Klasi muziek; 23.00 Parlementai 22.15 Muzikale momentopnamen; 22.30 Nieuws; 22 40 Avondoverdenking; 22 55 Boek bespreking; 23.05 Oud Nederlandse liederen bij de Kaapse Maleiers. muzikale lezing (1); 2325 Lichte grammofoonmuziek; 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA ROEP VANAVOND Richard Strauss. I. Concert ..Vest nr. 1 In Es gr.t. op. Allegro. Andante, Allegro-Rondo (AUegro- Brain. Wolfgang Tempo I-Lento-Tempo I), hoorn: Phllharr Sawalliech. II. Von der groisen Sehn- lerlled. Phllharmor •uite op. «0. Ouverture, Mer Diner (Tafel- tner. IV. ..Metamorphos solostrijkers. Pfailharmonia Orkest a Klempercr. RTF breekt tweede radio-avontuur af Het zit de Frame radio niet mee In de belde stunts die uitgehaald werden ten bate van dagelijkse rubriekjes. Na dat Georges de Gaunes het Robinson- avontuur op zijn onbewoond Zuldzee- eiland moest opgeven Is nu ook Paul Guimsrd, die de reis van de ontdekker! La Pérouse zou imiteren gestrand. Het was de bedoeling dat Guimard (evenals De Gaunes deed) dagelijks een radioverslag van zijn maandenlange avontuurlijke rei« zou geven. Hiermee werd trouw begonnen, maar vrijwel di rect na het vertrek liep het schip „La Constance" averij op en moest op de Ba learen een haven binnenlopen Vele weken gingen heem met het her- atel van het schip en nauwelijks was! het weer uitgevaren of er ontstond ma-|' chineschade en „La Constance" moest Casablanca aandoen. In deze haven kwam Guimard zo oi gelukkig te vallen, dat hij zeer emstii verwondingen opliep. Hij kw vensgevaar te 1 '.ommenlaar NTS: 14.30 Ship ahoy, speelfilmpje: 19--I51 Openbaar kunstbezit; 20.00 Journaal en weer-1 overzicht; 2020 Zendtijd politieke partljer C.H.U.; 20 30 De bruid was een man. speel film: 22 15 Eurovisie: Ilaiiaans SongfesÜW in San Remo; 33.15-3320 Journaal. E BHSHI maar zal enkele maanden moeten worden verpleegd. De RTF stond niet anders te doen dan de serie af te breken, Intussen is de Franse Crusoö De Gau nes van zijn eiland waar hij het niet meer uit kon houden (hij had tot 8 sep tember moeten blijven om zijn jaar vol te maken) weggehaald en naar Papeete, de hoofdstad van Tahiti gebracht om or te bekomen van de geleden ontberingen en de eenzaamheid. Het gaat hem goed en hij zal binnen een maand naar Parijs terugkeren. Duitsers schrijven voor televisie Bondskanselier Adenauer mag zich in Sjoukjes zege Het hoogtepunt van de televisieuit zendingen van zaterdag vormde de re portage uit Boedapest, waar Sjoukje Dijkstra weer triomfeerde als Euro pees kampioene kunstrijden op de schaats. In goed overkomende beelden kre gen wij ruimschoots de tijd om naai onze Nederlandse kunstrijdster ei haar rivalen te kijken en Sjoukje zal op deze avond heel wat thuiszittende supporters hebben gehad, die haar on zichtbaar en onhoorbaar niettemin MTTt „„o hartelijk aanmoedigden. Opn\eu\ ontstond rna-lnaN'^ing om oprecht blij te zijn met de televisie, die het weer mogelijk heeft gemaakt voor miljoenen om Sjoukjes kür precies en van heel nabij te volgen. KRO weefde er een matig amu sementsprogramma omheen, 's Mid dags werd de bouw van de zolderka- Marianne Smelt uit Leiden voortgezet, maar echt aantrekkelijk en animerend voor de kijkers wilde ook deze uitzending nog niet worden. Men kan wel zien hoe het allemaal iaat bij mensen die bedreven zijn in et tekenen van plattegronden H&izicc/' Illlvcr AVRO: ...j Ochtcn<lR>mn.-istiek. 7 20 Lichte gram- iiiu--: VPRO: 7.30 Dagopening. AVRO: 8 00 Nieuws. 8.13 Programma-over- sicht. Aansluitend: lichte grammofoonmuziek. p.eo Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 de Groenteman. 9.15 Klassieke grammofoonmu ziek. 9 35 Waterstanden. 0.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.30 Voor de kleuters 11.oo Voor de zieken. 12.00 Elec- tronisch orgel uitzendn het feit, dat „de West-Duitse boekhan dels vol liggen met uit andere talen overgezette boeken omdat de Duitse auteurs zelf niet veel leveren", voor de televisie wordt toch wél geschreven. In de Bavaria filmstudio's te Mün- chen zijn in 1962 voor de Duitse tv 34 toneelprodukties opgenomen en 19 van deze spelen waren door Duitse auteurs geschreven. li n gei land- 13 33 Prome- 13.00 eventueel J 1323 Beursberlch- 13.30 Moderne orkestmuziek. 14.05 Nati onaal jeugdorkest: klassieke en moderne mu ziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar. 13 30 Zangrecital. 13.00 Voordracht. 16.15 Orgelspel. 6.30 Voor de Jeugd jU" Amatsursprogramma. 17.35 New Yor 17.30 fork -ai- Hllversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7 10 Morgengebed. 7.13 Grammofoonmuziek. strip voor de Jeugd en actualiteiten Overweging. 8 00 Nieuws. 3 15 Lichte mofoonmuzlek. 8.50 Voor de huisvrou Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. Lichte iztek 13.15 Platennieuws mgsolist Lichte grammofoonmuziek. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Tierelantijnen: ge varieerd programma, (herhaling van zater. dag jl.) 15.45 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Voor de zieken. 13.30 Zlekenlof. 17.00 Vcor de jeugd. 17 45 Beursberichten. 17.50 Regeringtultzendlng: Botanisch onderzoek in Suriname, door Prof. dr. F P, Jonker. 18 CO .Licht instrumentaal kwartet en zangsollsten. »m- I 1820 Politieke leang. 18.30 Lichte grammo. 9.40 foonmuziek 18 50 Van klanten en wanten ragenbea.it woord;ng. lyfce problemen als leek goed aan te pakken, en daarvoor is de serie ten slotte opgezet. Jammer ook. dat de presentatie aan de droge kant blijft, evenals die in het voorlichtingsprogramma over tuinie ren en bloemenschikken. 's Avonds werd de Boyd Bachmann- show vervangen door een zeer drukke Amerikaanse film met optreden de pianist-humorist Victor Borger leed aan het euvel dat de stuk ken reclame er uitgeknipt waren dus een vr(j rommelige Indruk maakte. Het intelligentiespel. ook nog steeds schools van presentatie, mikt op de slimmerikken, maar is apart en aan trekkelijk. De nasleep van de nu opgeheven musici-staking deed zich uiteraard nog gevoelen in het KRO-programma en langzamerhand is het voor de kijkers toch wel een verademing, dat het eind van deze „depressie" in de uitzendin gen nu in zicht is. Ook werknemers in de mijnindustrie zullen koudeuitkering krijgen. Naar aan leiding van een beraad van het dagelijks bestuur van de mijnindustrieraad vori ge week vr(jdag te Heerlen, over extra maatregelen voor het mljnpersoneel ln verband met de strenge vorstperiode^ hebben de mijnondernemingen zich be- reld verklaard een regeling te treffen, i icht. Dit - beide partijen aantrek-telijke sportbeweging nu moet doen, de rijksoverheid een beslissing heeft ge nomen. Moet zij blijven weigeren en clubs laten leeglopen en zö de greep op het leven opgeven, vroeg hij. Prof. Diepenhorst wees op het feit dat randstad Holland een enorme huizen- je wordt, waar straks particulier ini tiatief onmogelijk is. Volgens „Trouw", dat deze vergadering in Amsterdam ver sloeg. zullen de gemeentelijke overheden naar zijn inzicht de sport moeten subsi diëren en als dat niet helemaal lukt „zal k uit twee kwaden moeten kiezen." Hoe wel hij inzag dat het gevaarlijk kan zijn, meent prof. Diepenhorst toch dat het noodzakelijk kan zijn dat men zich aan past. Men zal de situatie echter van ge val tot geval moeten bekijken. Er moeten voorzieningen voor de jeugd worden getroffen, vervolgde de hoog- nog, die sport een levensbelang mens noemde. Hij gaf toe dat het enigszins gechargeerd is maar zei toch: „Beter een noodlijdende gemeente met sportparken, dan een goed zonder sport- 'elegenheid. Het christelijk verantwoor- lelijkheidsgevoel brengt mee dat deze voorzieningen voor de jeugd goed zijn. Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: I.C.C.C. vraagt om financ. steun voor weeshuis in Korea De I.C.C.C. heeft een circulaire uitge geven waarin zij gegevens publiceert van a 1962 tot stana gekomen verzorging Koreaanse wezen. Vanuit Nederland heeft deze organisatie voor het grootste deel het Si organisatie Het tekort vuld De I.C.C.C. roept in de circulaire op dit werk te steunen te meer omdat het hi niet gaat om een gewoon weeshuis mo lat men weet de „ze hier een christelijke ipvoeding krijgen en vanaf het eerste be- ;in geleid worden naar de Here Jezus. Ie enige troost in leven en sterven". „Als men ziet, aldus het schrijven, wel ke grote sommen tegenwoordig ln Ne derland voor allerlei liefdadig werk op zeer Vlotte wijze worden bijeengebracht, moet het toch gemakkelijk zijn, dit ene weeshuls van het nodige te voorzien." Giften kunnen gestort worden op post rekening 524990 t.n.v. Algemeen secretaris van de ICCC, Singel 386, Amsterdam, met vermelding „Korea". Bijzondere leerstoel in krijgsgeschiedenis aan R.U. te Utrecht De Koninklijke Nederlandse Vereni ging ..Ons Leger" is bij k.b. bevoegd verklaard om bij de Rijksuniversiteit Utrecht een bijzondere leerstoel m krijgsgeschiedenis te vestigen. De ropdracht die in het k.b. wordt g< noemd luidt: „De krijgsgeschiedenis Doopsgezinden en Karl Barth In onze aankondiging van de televi6ie- doopdienst, die op 17 februari a.s. zal worden uitgezonden vanuit Rotterdam, staan enkele zinnen, die kerkhistorisch bijzonder onjuist zijn. Onze lezers zullen begrepen hebben dat noch de baptisten noch de pinkstergemeenten „onder in vloed van de Zwitserse theoloog Karl Barth" zich tot de doopsgezinde visie op de doop hebben bekeerd. We betreuren het ten zeerste dat een dergelijk onjuist bericht in onze kolommen kon verschij- relatie met andere wetenschappen." Er is een college in het leven geroepen, dat het hoofdbestuur van „Ons Leger" zal moeten adviseren ormtrent de per soon die de leeropdracht zal krijgen. Dit college bestaat uit drie personen, een vertegenwoordiger van de minister van defensie, van de senaat van de Rijksuniversiteit van Utrecht en het hoofdbestuur van „Ons Leger" Het zijn respectievelijk de chef van de generale staf, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake, prof. dr. C. D. J. Brandt en de voorzitter van het hoofdbestuur van „Ons Leger", F. Beelaerts van Blokland. Officieuze lijst zaterdag vastgesteld Zaterdagavond is de officiële uitslag bekendgemaakt van de stemmingen in de groepsvergade ringen van de Christelijk-Histo- rische Unie voor de samenstelling van de kandidatenlijsten voor de komende Tweede-Kamer verkiezin gen. In alle achttien kieskringen bevat de C.H.-lijst voor wat betreft de eerste twintig plaatsen dezelfde namen. De nrs. 21 tot en met 30 zijn regionale kandidaten. De lande lijke lijsttrekker is mr. H. K. J. Beernink te Rijswijk, voorzitter van de partij en lid van de Tweede Kamer. Op de plaatsen 2 tot en met 20 staan de namen van de volgende personen: Dr. I. N. Th. Diepenhorst (Epe), H. Kikkert 'Zeist), drs. D. F. van der Mei (Rijswijk), J. Th. Mellema (Nieuw- Scheemda), C. F. van der Peyl (Kloe- tingei, jkvr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen (Den Haag) en mr. J. W. van Gelder (Amstelveen), allen lid van do Tweede Kamer. Verder drs. A. D. W. Tllanus (Arnhem), dr. H. A. Schuring Aalten), W. Schplten (Den Haag), mr. C. A. Bos (Amsterdam), T. Polman (01- deholtpade), P. Bode (Aalburg), mej. mr. E. A. Haars (Breukelen), drs. Joh. Boers Cs-Gravenzande), A. Wolting (Scheveningen), H. Schoonderbeek (En schede), dr. Ir. G. A. Kluitenberg (Apel doorn). jhr. W. H. de Savornin Lobman (Den Haag). Achttien jaar in Siberische gevangenis Geheel onverwacht heeft Rus land de rooms-katholieke aarts bisschop van Lwow, het vroegere Lemberg, Jozef Slipyi vrijgelaten- Deze geestelijke werd in 1945 ver oordeeld tot dwangarbeid in Sibe rië. Hij is plotseling in Rome aan gekomen, waar hij door de paus is ontvangen. Slipyi, die aartsbis schop is van de Oekraïnische ritus, is zeventig jaar oud. In Rome werd deze vrijlating opge vat als een uiting van de verbetering in de betrekkingen tussen het Vaticaan en het Kremlin. Waarnemers legden er echter de nadruk op dat dit nog lang niet betekent dat er een einde is geko men aan de spanningen tussen beide partijen. Van aartsbisschop Slipyi was jaren lang niet» moer gehoord, Herhaaldelijk gingen er geruchten dat hij in gevan genschap overleden zou zijn. Het is in het geheel niet bekend wanneer en waarom hij op vrije voeten is gesteld en bovendien een uitreisvisum heeft ge kregen om naar Rome te gaan. Slipyi werd in het oosten van de Oe kraïne goboren. Hij studeerde te Lem berg en Innsbruck. Enige maanden na de communistische revolutie werd hij in in i tot bisschop. Na de nederlaag van de Duit se troepen werd hij door de Russen ge vangen genomen, waarschijnlijk in ver- band met de steun die rooms-katholie- ken in de Oekraïne oorspronkelijk, aan de troepen van Hitier hadden geleverd. In pectore Vaticaanse zegslieden zelden te gelo en dat Slipyi een van de drie prela ten is die de paus „in pectore" tot kar dinaal heeft verheven in I960.- Slechts de paus kent hun namen. Men neemt aan dat de paus dezer dagen een con sistorie bijeen zal roepen. Het aantal kardinalen is de laatste weken weer geslonken tot 83 en het zou de bedoeling zijn enkele nieuwe kardinalen te benoe men. In dat geval zal tevens bekend gemaakt worden of aartsbisschop Sli pyi werkelijk tot kardinaal benoemd werd in 1960 of niet. In Rome hoopt men dat andere com munistische regeringen het voorbeeld van het Kremlin zullen volgen en ook gericht op kardinaal Mindszenty, zich nog steeds in de Amerikaanse am bassade te Boedapest bevindt. SNIJBLOEMEN VOEDSEL bloemen blijven lang mooi 2ondei water te verversen ke; Dc verkiezingsraad van de Katho- Ma lieke Volkspartij heeft zaterdag even- T eens de kandidatenlijsten voor de Tweede Kamer vastgesteld. Deze lijs ten behoeven nog goedkeuring bij de groslijststeinming op 3 maart. De KVP zal met vier lijsten uitko men, die elk een eigen lijsttrekker zullen hebben. In Limburg zal dat de heer J. H. J. Maenen uit Heerlen zijn, in Noord-Brabant dr. W. L. P. M. de Kort (thans fractievoorzitter), in het noorden en oosten minister mej. dr. M. A. M. Klompé en in het westen minister dr. G. J. M. Veldkamp. Be sloten is ditmaal geen priester-kandi daat in de lijsten op te nemen. Pater dr. J. G. Stokman, die niet meer in de Kamer zal terugkeren, blijft zowel het partijbestuur als de Kamerfractie adviseren. Op de Limburgse lijst staan 22 kandi daten. waarvan volgens berekening ach! op verkiesbare plaatsen. Dit zijn de heer Maenen. dr. ir. W. J. Droesen, staatssecretaris drs. W. K. N. Schmel zer, mej. G. S. M. Kok. mr. H. M. I. H. Baeten, staatssecretaris mr Th. H. Bot drs. H. A. C. M. Notenboom en de hee; A E. M! Duynstee. De westelijke lijst telt 30 kandidaten met 15 verkiesbare plaatsen. De tweede plaats achter minister Veldkamp wordt ingenomen door de heer C. J. van der Ploeg en vervolgens minister mr. J. M. A. H. Luns, partijvoorzitter mr. P. J, M. Aalberse, mr. T. Brouwer, mej. dr. J. C. H. H. de Vink, mr. K. F M van Rijkckevorssel, C. F. Kleysterlee, Th. Laan. J. M. A. C. van Dongen, A. C. M. Weyters, E. J. M. Kolfschoten, dr. W. J. Schuit, mr. R. J. Nelissen en mr J. L Mommersteeg. Brabant Op de Brabantse lijst vindt men mi- nistei mr. V. G. M. Marijnen op tweede plaats achter dr. De Kort en ver volgens staatssecretaris drs. F. Gijzeis, drs. P. C. W. M. Bogaers, dr. N. H. L. van den Heuvel, mr. F. J. F. M. van Thiel (Kamervoorzitter), dr ir. C. J. van Meel. dr. M. A. M. van Heivoort, dr. A. M. Lucas, mr. J. de Vreeze, de heer W. P. G. Assmann, mr. P. A. Blaisse, de heer B. J. van Buel en mej. A. A. M. van Kessel Ook de noordoostelijke KVP-lijst telt 30 namen, waarvan een dozijn op een verkiesbare plaats. Mej. Klompé wordt gesecondeerd door minister mr. J. M. L Th. Cals. Het besluit tot deze volgordt is in volle harmonie met deze bewinds lieden genomen. Derde ls de heer W. J. Andriessen, Vervolgens meldt deze lijst dr. L. A. H. Albering, vice-admiraal bd H. C. W. Moorman, B, A. A. Engeliber- tink, mr. H. W. van Doorn, de heer J. Zwanikken, drs. M. M. A. A. Janssen, de heer P. J. Engels, mr. H. H. Schoe- maker en J. H. W. van Koeverden. Uit deze lijsten blijkt onder meer, dat aan versterking van het aantal deskun digen op het terrein van de buitenlands* politiek en dat van sociale en economi sche zaken veel aandacht is besteed. Daarvoor zijn andere belangen ietwat teruggezet Zo zal de thans voorgesteld! KVP-fractie slechts een militaire des kundige. namelijk vice-admiraal Moor man, tellen. Radio-rechtbank van de VARA 0 minuten tijds zal een improvl- gespeelde VARA-rechtbank vrij- •nd a.s. oordelen over een zeer In 40 minuten serend i dagavond a.s. oordelen moeilijke kwestie, nl. het doden uit delijden (euthanasie), De beschuldigde is een arts, die zij» ten dode opgeschreven zuBter uit haar lijden heeft verlost door het toedienen van een injectie die haar het leven be- De niet-geschreven rollen in deze zaak worden gespeeld door prof. mr. J. van der Hoeven, president van de rechtbank, mr. G, J. H. de Leeuw, raadsman, dr. E Brongersma, aanklager, beschuldigde getuigen. De uitzending duurt van 9.35 tot 10.15 uur. 10.15 Vraag; We hebben een wollen bou clé als vloerbedekking. Hierover is een vaas omgevallen, die gevuld was met chrysanthen. Het gevolg is dat er een enorme geelachtige vlek een goed middel aanbevelen? De vlek is dicht bij de kachel. We hebben met droogschuim synthetisch wasmiddel, so da, enz. gewerkt. Antwoord: Het is niet gemakkelijk uitgebeten stoffen de oorspronkelijke kleur terug te geven. De leverancier de vloerbedekking weet misschien een hulpmiddeltje (bijvoorbeeld bijkleu- ren met vloeistof). Ook kan het wel eens in orde komen door een nieuw stukje kleed in te zetten, nadat het oude is weggesneden. Het nieuwe stukje moet dan vastgelijmd worden. De lijm heeft de meubelhandelaar wel. aarde doch een ander opperde als be zwaar dat de aarde in 24 uur om haar as draait en dat men in 24 uur twee maal vloed en eb heeft. Toen ben ik ook gaan twijfelen. Will u het mij duidelijk maken7 Antwoord: Onder eb en vloed ver staan wij de min of meer regelmatig met een periode van ongeveer 12 uur en 25. minuten terugkerende stijging en daling van het water onder invloed van de door zon en maan op dit water uit geoefende aantrekkingskracht. In open het tilverschil vrij gering dachte door de omwenteling zelfs een verschil van ruim 20 meter aangenomen. Ovor de tijden en hoogte van eb en vloed in de Nederlandse ha vens kan men uitvoerige gegevens vin den in de jaarlijks door de rijkswater staat uitgegeven ..Getijtafels voor Ne derland". De getijden worden veroor zaakt doordat de door de maan en de zon uitgeoefende aantrekkingkracht op de I net zeewater verschilt van de op het vaste gedeelte der aarde uitgeoefende kracht. De door de zon op het water uitgeoefende kracht is slechts 5/11 van die der maan, zodat de invloed van de i maan het sterkste ls. Dat het verschijn sel van eb en vloed twee maal in het etmaal voorkomt, is daaraan Ie wijten dat het water niet alleen stijgt op de plaats, die naar de maan is toegekeerd en daardoor de grootste aantrekkings kracht ondergaat, doch ook op de plaats, die het verst van do i krachten van zon en maan in gelijke richting, dan wordt de getijdewerking groter (springvloed bij volle en nieu we maan), werken ze elkaar tegen (bij eerste en laatste kwartier dan is de Jewerking gering. Daar de maan voornamelijk de getijden bepaalt, is de gemiddelde tijd tussen twee opeenvol gende hoogwaterstanden gelijk aan de halve gemiddelde tijd tussen twee cul minaties van de maan. Brieven, die niet voorzien *Ijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. tel ragen en dan vliegt al het roet de gewassen in mijn tuinderij. Het li een vuile boel. Is hieraan iets te doen? Antwoord; Eon dergelijke onhygiëni sche toestand houdt gevaren in, niet alleen voor Uw bedrijf maar ook voor de volksgezondheid, Wij zouden In Uw geval een klacht indienen b gemeente als een gesprek tussen o Uw buurman als tussen vrienden geen resultaat heeft. U kan tevens een ad vocaat raadplegen en nagaan of civiele actie zin heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2