Nieuwe Leidse Courant /Vbdel Kassem gedood bij opstand in Irak Commentaar KLM Indonesische afgezant (wie?) is welkom in Den Haag de macht Jonge officieren grijpen naar Gevechten in straten van Bagdad twee nieuwe functies in top Ook koudetoeslag uit werklooslieidsfonds Helikopters voor leger Postbeambte stal f 1000; door collega betrapt Uw handen lopen nü gevaar! MUM Vrijdag 8 februari 1963, 43ste jaargang IN ÉÉN UUR: ROOF arrestatie - bekentenis GELD TERUG ~N Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD JONGE IRAAKSE officieren, die zichzelf de „nationale raad het re volutionaire commando" noemen, zijn vanmorgen een opstand begon nen tegen het bewind van premier Kassem. Volgens radioberichten uit landen rond Irak zou Kassem zijn gedood. De basis van de opstandelingen schijnt het vliegveld tc Hebbanija, tachtig kilometer ten westen van Bag dad, te zijn. Het ministerie van landsverdediging in Bagdad is vanmorgen bij een vliegtuig aanval verwoest. Ook in de buitenwijken van Bagdad werd gevochten. Radio Bagdad, dat in de handen nationale garde op zich heeft ge- van de opstandelingen schijnt te zijn, maakte in een communiqué bekend, dat een kolonel van het leger, Abdel Kerim Moestafa, het bevel van een (Van een onzer verslaggevers) het basis-reorganisatieplan van de KLM, dat vanmiddag per circulaire onder het personeel is bekendgemaakt, kondigt de iuwe directie de instelling aan van twee nieuwe topfuncties. Direct er de directie zal een algemeen bedrijfsleider worden benoemd, belast zal worden met de dagelijkse leiding van het bedrijf, irts zal een algemeen chef in functie worden gesteld, die in nauw rleg met het KLM-hoofdkantoor de dagelijkse leiding op Schiphol handen zal nemen. Dit betekent dus dat de directie (de heren Larive, De Block en Besangon) zich uitsluitend zal bezighouden met het uitstippelen van de grote lijnen. Beleids beslissingen van individuele leden der directie, zoals ze tot nu toe herhaalde lijk werden genomen, zullen in het ver volg niet meer mgelijk zijn. De directie bepaalt gezamenlijk het beleid en de al gemeen bedrijfsleider is de man die uit voert en de man met wie de bedrijfs directeuren rechtstreeks te maken zullen krijgèn. Een en ander is besloten naar aanleiding van de adviezén in het Mae- Kinsey-rapport. Een kandidaat voor de belangrijke functie van algemeen bedrijfsleider (ge neral manager) is nog niet gevonden. Kaar verluidt wil men eerst in eigen bedrijf zoeken naar een man met de capaciteiten voor het bekleden van do belangrijke sleutelpositie. Zolang de 'be noeming er nog niet is, zal de nieuwe directeur E. H. Larive deze taak op zich nemen. Dc algemeen chef op Schiphol zal do 6chakel vormen tussen het hoofdkantoo/ en dc KLM-organisatie op de luchthaven. Ook in deze functie is nog niemand benoemd. ïeuws in één oogopslag In Irak heeft een natio nale revolutionaire raad zich van de macht meester gemaakt. Waarschijnlijk is premier Kassem omgeko men bij een bombarde ment op 't ministerie van defensie, waarin' hij zich bevond. Een woordvoerder van het Indonesische ministe rie van buitenlandse za ken heeft meegedeeld, dat een vertegenwoordiger van de Indonesische ambassade in Londen naar Den Haag is gereisd om daar op hel ministerie van buitenland, se zaken te spreken over herstel van de diploma tieke betrekkingen. De uitwisseling van zaakge lastigden komt ter sprake, j Verwacht wordt, dat pre sident Soekarno in een lede op 13 februari de kwestie van de Neder lands-Indonesische betrek kingen zal aanroeren. Uit Djakarta werd vernomen, dat Indonesië akkoord gaat met de overdracht van het gezag over Nieuw Guinea per 1 mei. Ook de uitgever van hei Westduitse blad Der Spie gel, Rudolf Augstein, is gisteren uit voorlopige hechtenis ontslagen. Aug stein was de laatste ver dachte die nog in de ge vangenis zat. Intussen zoe ken postkantoorhouderj naar stukken die licht kun nen werpen op de beschul diging tegen oud-minister Strauss. Adenauer heeft giste ren de Bondsdag beloofd, dat hij zal trachten presi dent De Gaulle wat Enge- lands toetreding tot de EEG betreft tot andere ge. dachten te brengen. Op advies van de Britse rege ring zal het bezoek van prinses Margaret en haar echtgenoot aan Parijs met doorgaan. Een diplomaat van do Russische ambassade in Australië heeft opdracht gekregen het iand binnen zeven dagen te verlaten. Hij wordt ervan verdacht voor de Sowjetunie te hebben gespioneerd door contact te zoeken met een geheime Australische agente, die regelmatig geldsbedragen van de Rus ontving Zij moest als te genprestatie pakketten wegbrengen. De ontmoe tingen tussen de Rus en de Australische werden steeds in het oog gehouden door geheime agenten. De nationale raad maakte verder bekend dat vreemdelingen in Irak niets te vrezen hebben. Voorts be loofde hij een internationale politiek van afzijdigheid te willen voeren en de rechten van de minderheden te zullen eerbiedigen. Dit doelde waar schijnlijk op de lange strijd, die Kas sem tegen de Koerden in Noord-Irak voerde. Het programma werd voortgezet met ëgyptische patriottische liederen. Dit erop kunnen duiden, dat de rebellen symppatihiseren met Egypte. De nationale raad- beeft bovendien acht tien hoge officieren van het Iraakse le ger „gepensioneerd". Radio-Bagdad heeft hen geadviseerd om zich in de dichtstbij. zijnde politiepost of kazerne te melden, om zich aldus „van de volkswoede te vrijwaren". ABDEL KAREM KASSEM Uitgevrorën bouwvakkers (Van onze soc.-econ. redactie) Indien het College van Rijksbe middelaars geen bezwaar maakt, zullen ook de circa 35.000 uitgevro- ren bouwvakarbeiders, die zijn aan gewezen op uitkeringen van het werkloosheidsfonds, een koudetoe slag ontvangen. De Sociale Verze keringsraad en het bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds heb ben gistermiddag een desbetreffend verzoek van de Bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid ingewilligd. Voor het geval het College van Rijks- bemiddelaars akkoord gaat met een kou detoeslag voor vorstwerklozen, die uitke ring genieten van het Risicofonds voor de bouwnijverheid, hebben S.V.R. cn A.W.F. geen bezwaar tegen eenzelfde verhoging van de uitkeringen aan hen. die op het werkloosheidsfonds zijn aan gewezen, en wel van twee gulden per dag (ten hoogste tien gulden per week) aan gehuwden en kostwinners en één gulden per dag (hoogstens vijf gulden per week) aan alleenwonende ongehuw- den. Deze bedragen gelden bij een vijf daagse werkweek voor uitkeringsdagen, gelegen in het tijdvak van 7 januari tot en met 8 februari 1963. (Het is niet uit gesloten dat deze termijn bij voortduring der koude nog kan worden verlengd). In een gisteravond verstrekt communi qué delen de S.V.R. en het A.W.F. mee. dat, wanneer andere bedrijfsverenigingen tot gelijksoortige beslissingen komen, eveneens bewilliging zal volgen, mits de genoemde bedragen niet worden over schreden. (Gedacht wordt hier bijvoor beeld aan de agrarische bedrijfsvereni gingen en aan de bedrijfsverenigingen steen en beton). Zoals bekend heeft de Stichting van de Arbeid dc Sociale Verzekeringsraad eer. gisteren bericht geen bezwaar te hebben tegen een vorsttoeslag uit het Risicofonds voor de bouwnijverheid, nadat de betrok ken werkgevers- en werknemersorgani saties daarover eerder overeenstemming hadden bereikt. De uitgevroren bouwvakarbeiders, die uitkeringen uit het werkloosheidsfonds ontvangen, komen niet in aanmerking voor het Risicofonds, omdat zij nog niet lang genoeg onafgebroken in de bouw nijverheid werkzaam zijn. Het College van Rijksbemiddelaars zou vandaag over de toeslagen beslissen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken weigerde vanmorgen commentaar te leveren op de gebeurtenissen. De Bril len zijn in de gebeurtenissen in Irak zeer geïnteresseerd, omdat ongeveer zeventig procent van alle oliebronnen in Britse handen is. Irak is met een produktie van 22 miljoen ton per jaar een van de be langrijkste olielanden in de wereld. De rebellen hebben vanmorgen bekendge maakt, dat zij ernaar zullen streven, dat de olie naar het buitenland gaat. Kassem wilde de oliebronnen nationaliseren. (Zie vervolg op pag. 6) Ruim één miljoen motorrijtuigen Volgens de voorlopige telling van het .B.S. op 1 augustus 1962 omvat het Ne derlandse motorrijtuigenpark 1.088.000 voertuigen. Vergeleken met 1 augustus 1961 (968.600). betekent dit een stijging van 12 pet Er waren 730.000 personen auto's (stijging 18 pet), 192.000 bedrijfs auto's (stijging 8 pet). 166.000 motortwee- wieiers (daling 5 pet). Precies 41 punten bedraagt de voorsprong van Sjoukje Dijkstra na vier van de zes verplichte figuren, die voor het Europees kampioenschap kunstrijden in Boedapest moeten worden gereden. Én dat is al een grote prestatie, die goede hoop geeft voor de vierde Europese titel van de blonde Nederlandse. (Verslag zie pagina 7). Djakarta polst Nederlandse bereidheid Een Nederlandse woordvoerder verklaarde, dat men nog geen of ficieel bericht had ontvangen over het bezoek van de Indonesische af gezant, doch dat men hem als hij (Van onze parlementsredactie) Dc Koninklijke Landmacht zal de be schikking krijgen over ongeveer 25 zware helikopters van het type Sikors ky S 61 R. Hiertoe is onlangs besloten. Een eerste order voor negen toestellen zal binnenkort worden geplaatst. De totale kosten bedragen ongeveer tach tig miljoen gulden. Met de aflevering van het eerste toestel zal nog wel een jaar zijn gemoeid. De Sikorsky's zijn bestemd voor het transport van manschappen en materieel. Ze kunnen 25 man met uitrusting vervoe ren of vracht tot een maximum van 5 ton. De lengte van de toestellen is on geveer twintig meter. Deze is groot ge noeg om het transport van een complete Honest-Johnraket mogelijk te maken. De toestellen worden voortgedreven door twee straalmotoren merk General Elec tric. De kruissnelheid is 270 km per uur, de maximum snelheid 340, terwijl de actieradius 450 km bedraagt. Postzak-mysterie nog niet opgelost De postale recherche in Den Ilaag heeft de 63-jarige expediteur G. W.. werkzaam op het postkantoor aan de Rijswijkseweg, betrapt op diefstal van duizend gulden. De diefstal werd ge pleegd in de nacht van dinsdag op woensdag en werd door louter toeval ontdekt door een collega van W. De postbeambte had een aangetekende brief weggenomen en was daarmee naar het toilet op de zevende etage gegaan, waar hij de brief openscheurde en er tien biljetten van honderd gulden uit haalde. De resten van de enveloppe spoelde hij in het toilet weg. Een andere beambte, die zich op dat moment op hei toilet ernaast bevond, hoorde het papier- geritsel en koesterde al direct verden king. Het trok zijn aandacht dat W. van twee verdiepingen lager was gekomen (hij werkte op de vijfde verdieping). Zodra W. zich had verwijderd, stelde hij zich dan ook in verbinding met de oostale recherche, die direct het bewuste toilet inspecteerde. In de reukafsluiter werden de restanten van de aangete kende zending aangetroffen. W. viel toen spoedig door dc mand. Verdachte heeft bij de PTT een diensttijd van 43 jaren achter de rug. Naar de PTT meedeelt heeft deze diefstal niets te maken met de spoorloze verdwijnin van een post zak het 34.000 gulden. In dit verband is, zo vernemen wij, gisteren een employé van de Bijenkorf aangehouden (de 40-jarige TIM.)Men heeft aanwijzingen dat hij met de ver dwijning te maken heeft. Maandag zal hij voor de officier van justitie worden geleid. Zoals wij al meldden, had de post zak van het postagentschap van de Bij enkorf in Den Haag moeten worden ver stuurd naar het hoofdpostkantoor aan de Rijswifkseweg. De zak is daar echter nooit aangekomen. EEN VERTEGENWOORDIGER van de Indonesische ambassade in Lon den is naar Den Haag gereisd om daar op het ministerie van buiten landse zaken te spreken over herstel van de diplomatieke betrekkingen. Dit heeft een officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken gisteren medegedeeld. Hij voegde eraan toe, dat ge sproken zal worden over de uitwisseling van zaakgelastigden. komt graag zal ontvangen. De woordvoerder herinnerde eraan, dat de regering meer dan eens de be reidheid tot herstel der betrekkin gen heeft uitgesproken; aan Neder landse zijde staat aan hervatting van het diplomatieke verkeer niets in de weg. Heeft de uitspraak in Djakarta over het bezoek van een Indonesiër aan ons land in Den Haag enige bevreemding gewekt omdat het ministerie van bui. tenlandse zaken officieel nog niet op de hoogte is gesteld, nog merkwaardi ger wordt de gang van zaken in het licht van een mededeling van een woordvoerder van de Indonesische am bassade in Londen. Deze zei desge vraagd, dat men in Londen geen in structies uit Djakarta heeft ontvangen, zo meldt het A. D. Het wordt dan ook- niet onwaarschijn- lijk geacht dat de uitlating in Djakarta tot doel had, zich ervan te overtuigen, dat in Den Haag de bereidheid bestaat, over het herstel van de diplomatieke betrekkingen te spreken. Voorshands wordt aangenomen, dat thans nog geen ambassadeurs zullen worden benoemd doch slechts zaakgelastigden zullen worden uitgewisseld. Toespraak Volgens dc Indonesische woord voerder was het „zeer waarschijnlijk", dat president Soekarno in de rede, die hij woensdag a.s. voor het „Nationale front" zalhoudcn, de kwestie van de Nederlands-Indonesische betrekkingen zal aanroeren. Ongeveer tegelijkertijd werd in Dja karta vernomen, dat Indonesië tevreden is met het tijdstip van overdracht van het gezag in Nieuw-Guinea (1 mei). De kabinetschef van secretaris-gene raal Oe Thant. C- R. Narasimhan, die in Djakarta overleg heeft gepleegd over de gezagsoverneming. zei op een pers conferentie. dat Indonesië geen enkele keer verzocht had het vastgestelde tijd stip te vervroegen. „Indonesië maakte duidelijk, dat het zich wil houden aan de bepalingen van de overeenkomst van New York," aldus Narasimhan. Desge vraagd zei hij een Indonesische journa list, dat op 1 mei geen enkele Neder lander meer deel zal uitmaken van het bestuur in Nieuw-Guinea, tenzij Indone sië dit zou wensen. De V.N.-vertegen- woordiger zal zaterdag naar Nieuw-Gui nea reizen om de bijzonderheden voor de overdracht uit te werken. Onder meer moet hij de aanstelling van meer Indo nesisch personeel regelen, zodat het be stuur kan worden overgenomen in de zekerheid, dat de belangrijke diensten blijven functioneren. Waaraan in elk geval geen gebrek zal zün op Nieuw-Guinea, is aan In donesische militairen. De V.N.-troe- pen bestaan uit 36 Pakistaanse offi cieren en 1481 manschappen. Op 2 februari waren er 119 Indonesische officieren cn 1515 manschappen. "\7"ERBREKING van diplomatieke betrek kingen pleegt met enig misbaar te ge schieden. Dat hoort erbij. Het heeft iets van een publieke demonstratie. De hele wereld mag het weten. Omgekeerd voltrekt zich het herstel van de betrekkingen heel wat moeizamer. Ook dat ligt voor de hand. Het is gemakkelij ker, te breken dan te helen. Vragen van prestige en mogelijk gezichtsverlies komen erbij aan de orde. Vandaar dat omzichtig gehandeld wordt, nu blijkbaar Indonesië tot nieuwe betrekkingen met Nederland bereid is. De bereidheid van Nederlandse kant was er reeds. Om welke oorzaak wellicht mede van binnenlandse aard scheen de Indonesische regering er wat meer moeite mee te hebben? Aanvankelijk Is van Indonesische zijde nog beproefd. Nederland tot bewilliging in een vervroeg de overdracht van Nieuw-Guinea te be wegen. Met welk een ernst deze poging is gedaan is niet gebleken. Het kon niet ver wonderen, dat de gedachte zelf in Neder land geen steun heeft gevonden. Temeer nu dit laatste duidelijk is, be hoefde het herstel van dc betrekkingen ook niet langer uit te blijven. Over de Jongste berichten dienaangaande verheu gen wij ons. Het heeft ons destijds leed gedaan, dat de regering van Indonesië tot het verbreken van de betrekkingen meen de te moeten overgaan. Er wordt zij het onder geheel andere verhoudingen onder ons nog grote genegenheid jegens de volken van Indonesië gevonden. Misschien kan Indonesië baat hebben bij Nederlandse bijstand, belangrijker is ech ter de behoefte aan vriendschap, zoals deze behoefte bij het Nederlandse, en naar wij hopen ook bij het Indonesische volk wordt gevonden. Daarom Is iedere aanwijzing van een smal ler worden van de kloof, die ons is gaan scheiden en die ons reeds al te lang ge scheiden heeft gehouden, ons welkom. Welkom is ons dus ook de man die van overzee van de Indonesische bereidheid tot toenadering mededeling komt doen. Er zal heel wat zijn uit te praten. Of mis schien is het beter, met veel daarvan nog wat te wachten. De ontmoeting zelf ach ten we al waardevol genoeg. Als zodanig zal zij reeds een beslissende inleiding kun nen vormen tot het wegnemen van hin dernissen, die overigens niet zo groot zijn dat ze gescheiden kunnen houden wat niet gescheiden wenst te zijn. Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handèn. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele winter-bescherming Royale tube f 1.25 Ononderbroken verhoren De verhoren door dc Haagse politic van de 19-jarige J. J. H., de 26-jarige H. C. S. en de 20-jarige E. W. H. van R., die er alle drie van worden verdacht de twee misdrijven aan de Schapenlaan en dc- Hugo Verrieststraat in Den Haag te heb ben gepleegd, zijn vandaag ononderbro ken voortgezet. H. en S. hebben, zoals gemeld, reeds bekend, maar de juiste toe dracht was vanmorgen nog niet bekend Over de gearresteerde eigenaar van de bar „El Negro", de Surinamer L., wordt nagegaan waar h(j het geld vandaan heeft, waarmee hij in een Haags garagebedrijf heeft getracht een auto te kopen. Ver moed wordt dat het geld, dat hij voor de koop beschikbaar had (f2500), afkomstig n inbraken. Ook zoekt de politie nog vaar de ringen vandaan komen, die h(j bij de bank van lening heeft beleend gekomen met 1 tot 3 graden dooi. De vorst lijn is tot de lijn Den HelderZwol leEnschede terug gedrongen. In noord oost Nederland zal de vorst zich ook vandaag nog kunnen handhaven. Een nieuwe depressie die nu zuidwest-lerland nadert komt er tijdens het weekeinde aan te pas om de vorst geheel uit ons land te verdrijven en de dooi ook in onze om geving te doen toenemen. In de komende nacht is bij een afnemende wind. nog weer watSichte vorst mogelijk. De neer slag valt plaatselijk als ijzel of als regen. maar van veel betekenis is dit niet. Boven Scandinavië blijft de luchtdruk nog hoog, zodat de vorst zich daar even als in een groot deel van Midden-Europa nog weet te handhaven. Een grotere de- HET pressie-activiteit is na zaterdag boven Westeuropa te verwachten zodat het de van de vorstperiode nu wel zeer waar- schijnlijk wordt. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Station Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi en op vele plaatsen mist. Overwe- D. Helder gend droog weer. Zwakke wind uit zul- Ypenburg delijkc richtingen. (Opgemaakt te 11.15.) Zon EN MAAN WEER DN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur is In Eelde De Bilt Twei Zaterdag 9 februari, on op: 8.08, onder Eindhoven 17.41. maan op 18:41, onder 8.46. Zaterdag Zd -Limb. 16 februari: laatste kwartier. stoekh Fakkeloptocht ter ere van Koninklijk gezin Ter ere van de Nederlandse Konink lijke familie is gisteren in het Oosten rijkse Lech een skitocht bij fakkellicht gehouden. De deelnemers hiervan wa ren na afloop te gast in het hotel waar in koningin Juliana, prins Bernhard en de drie oudste Prinsessen verblijven. Gisteren hebben dc leden van het koninklijk gezin geskied op de Hexen- boden in Zürs en op de Rlissikopf in Lech. Het weer was schitterend. Bordeaux 0nb°* Grenoble snecuv Nice regei Berlijn zw bew Frankfort gh. bew -CO -<15 0.1 -0 -2 0.6 windstil 10 -0 -e -3 5.1 .'indstil 5 -1

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1