Nieuwe Leidse Courant I Ook in de metaalindustrie geen langere vakanties Voortvluchtige in A'dam gepakt ,In een tempo versneld verder" EUROVISIE flmtotu Kolonel moest maar 'n taxi nemen Europees parlement: EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN KUNSTRIJDEN Nieuw-Guinea wordt 1 mei overgedragen Brand in hall bij Frankfurt p Donderdag 7 februari 1963, 43st« jaargang TWEE MAANDEN ACHTER... Directeur. F. DIEMER Hoofdredacteur. Dr. E. DIEMER Zie pagina 7 CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD m. f 2,80, p,k«. 8,25 Akkoord over loonsverhoging van 2.7 procent Ook tweede verdachte bekend De 20-jarige Eddie van Rijswijk, de voortvluchtige derde verdachte de misdrijven aan de Schapenlaan en de Hugo Verrieststraat te n Haag, waarbij respectievelijk de 39-jarige monteur uit Delft P. van der Lugt en de 58-jarige weduwe A. C. van Capelle-Lug- {heid om het leven zijn gebracht, is gisteravond in de Cotton-club ji de Nieuwmarkt in Amsterdam aangehouden. Van Rijswijk gaf h zonder slag of stoot over en nam zelfs een timide houding aan, jn een rechercheur en een agent van het J. D. Meijerplein hem ge iten mee te gaan. Hij werd vanmorgen naar Den Haag overge- icht. Haagse ljevolking opgelucht door succes politie ïeuws in één oogopslag In de metaalindustrie hebben werkgevers en werknemers na moeizame onderhandelingen een ak koord bereikt over een nieuwe c.a.o. voor de hand arbeiders. De werknemers hebben zich neergelegd bij de wens van de werkge vers dat er geen ruimte is voor vakantieverlenging. De lonen zullen worden verhoogd met zeven cent 'per uur. Ook de uurlonen 'van de vrouwelijke werk nemers zullen worden op getrokken. De totale ver hoging komt neer op bijna 2 7 procent. In de Eerste Kamer heeft minister Cals giste- de voorstanders van openbaar onderwijs verzocht over hun bezwa ren tegen het wetsontwerp op het voortgezette onder wijs heen te stappen. Hij richtte zich met name tot de socialisten maar kon niet ingaan op hun. ver zoek reeds nu te verklaren dat de mammoetwet straks zo zal worden gewijzigd, dat de gemeenten de vrij heid om in zelfstandigheid openbare scholen te stich ten, geheel of gedeeltelijk herkrijgen. Een woordvoerder van de V.N. heeft gisteren de verzekering gegeven dat 1 mei nog steeds de datum is voor de overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië. Hij zei niets te weten van een bericht uit Djakarta als zou er overeenstemming zijn be reikt over een „informele" overdracht van het gezag voor die datum. In een speciale order heeft president Kennedy gisteren bekendgemaakt schepen dip onder vreemde vlag op Cuba va ren, voortaan geen vrach ten meer mogen vervoeren pie door de Amerikaanse regering worden gefinan cierd voor bestemmingen Hders in de wereld Twee depressies hebben fcen aanval ingezet op de Forst, waardoor zachtere lucht naar onze streken wordt gevoerd. Daardoor (komt de vorstlijn van- laag ongeveer boven Mid- len-Nederland te liggen, r een definitieve dooi /enwel nog niets te zeg- De Amsterdamse politie heeft de hand op Van Rijswijk kunnen leggen door de vele tips, die van Amsterdamse inwoners binnenkwamen aan de hand van de -foto van de verdachte, die gisteravond op de televisie is vertoond. De tip dat de gezochte man op de Nieuwmarkt was gesignaleerd, bleek juist te zijn. Nadat een rechercheur en een agent, gevolgd door twee surveillan ce-wagens, enkele cafés hadden bezocht, waar Van Ryswijk niet bleek te zijn, be landden zij ten slotte bij de Cotton-club. Dit donkere café is bij de politie bekend. (Voor vervolg zie pag. 61 DE (Van onze sociaal-economische redactie) de Vakraad voor de metaalindustrie samenwerkende werkgevers- werknemersorganisaties hebben gisteravond na moeizame onder handelingen, die verschillende keren werden opgeschort (het laatst op 24 januari jl.) overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor de handarbeiders voor 1963. Evenals in de textielin dustrie hebben ook de drie werknemersvakbonden in de metaalsector zich uiteindelijk neergelegd bij het standpunt der werkgevers dat dit jaar geen vakantieverlenging mogelijk is. Overeengekomen werd echter, dat bij de onderhandelingen over een volgende cao aan uitbreiding van de contrac tuele vakantierechten met één dag voor 1964 voorrang zal worden ver leend binnen het kader van het dan geldende loonbeleid. De tijdens de gisteravond gehouden besprekingen, die duurden van half acht tot tien uur, bereikte overeen stemming houdt in, dat de lonen zullen worden verhoogd met zeven cent per uur (inclusief de compensatie per 1 januari jl. van kracht geworden premieverhoging voor AOW en AWW). De uurlonen voor de vrouwelijke werk nemers worden verhoogd van 75 tot 85 pet (per 1 januari jl.) en tot 90 pet. (op 1 juli a.s.) van de uurlonen van het mannelijke personeel. Het aantal vrouwelijke handarbeiders bedraagt circa 1V2 pet. van het totaal aantal van 200.000 in de metaalsector werkzame arbeidskrachtenInclusief de loonsverhoging voor de vrouwen komt de totale verhoging neer op bijna 2,7 pet. (exclusief AOW-compensatiej. Meer pensioen Voorts werd overeengekomen het ge- meentegroepenverschil in te krimpen door afschaffing van de groep A7. zodat in de „laagste" groep nog hoog stens 6 cent per uur kan worden afge trokken. Een belangrijk resultaat is ook dat met gebruik van bestaande en te verwachten reserves van het bedrijfs pensioenfonds voor de metaalindustrie en een verhoging van de pensioenpre mie per 30 december 1963 het nu reeds mogelijk is gemaakt de ouderdomspensioenen te verhogen 6 tot f 9 per week Ook hebben de besprekingen ii Vakraad er toe geleid dat in het kader van de Bedrijfsvereniging voor de me taal- en elektrotechnische industrie een verlengde ziekengelduitkering tot stand Na een politiek beraad van twee dagen over de breuk in de onder handelingen met Groot-Brittannië heeft het Europese parlement te Straatsburg verklaard, dat de EEG niettemin in versneld tempo verder moet worden opgebouwd. De afge vaardigden spraken evenwel hun bezorgdheid uit over de houding van De Gaulle en vroegen om gere geld overleg met Engeland en an dere kandidaat-leden om hun toe treding in de toekomst met nog moeilijker te maken. Het voorstel om plechtig protest aan te tekenen tegen de gang van zaken in Brussel werd bij staken van stemmen (3838) verworpen. Vele Cbristen- Democraten, onder wie de Nederlan ders Blaisse, Biesheuvel, Jansen Van der Ploeg en de Nederlandse libe raal Van Dijk, sloten zich bij het (socialistische) voorstel aan. In Chr. Dem. kringen merkte men op. dat de uitslag anders zou zijn geweest, als de KVP er Schuijt niet juist voor do stemming de zaal had verlaten. De alge mene resolutie werd aangenomen met 83 stemmen bij 13 onthoudingen. De ont houdingen kwamen van de Gaullisten van de socialist Kapteijn, zy het uiteraard om geheel verschillende redenen. De ministers Luns en De Pous hebben Frankrijk gekritiseerd in een t.v.-pro- gramma, dat gisteravond werd uitgezon- Grandioos schaatsfestijn uit Boedapest vrijdag 8 februari 22.40-23.25 zaterdag 9 19.50-21.00 zondag 10 17.00-19.00 den. Drs. De Pous neemt aan. dat de ver- dere uitbouw van de Europese economi sche gemeenschap tot stilstand zal ko men. „Men mag echter niet verwachten," zo zei hij, „dat nu meteen de welvaart zal afnemen.", Als de taken van de Nederlandse re gering op korte termijn ziet minister De Pous in de eerste plaats te werken voor economische samenwerking in Atlantisch verband. Voor een uitvoerig verslag zie men elders in dit nummer. is gekomen, waardoor men bij ziekt< 2% jaar recht behoudt op het netto loon, eventueel met aftrek van uitke ring ingevolge de invaliditeitswet. Verder zullen de toeslagvrije urer vervallen en zal voor alle op zaterdag gewerkte uren een toeslag gelden 50 pet. De toeslag voor werknemers in ondernemingen, waarin geen systeem van prestatiebeloning wordt toegepasi en die thans gemiddeld 5 pet. bedraagt met een persoonlijk maximum van en 10 pet. De extra jeugdvakantie, die thans geldt tot de leeftijd van 18 jaar. zal in het vervolg van kracht zijn tot de leeftijd van 19 jaar. De handarbeiders in de metaalindus trie bevinden zich sinds 1 januari jl. in een contractloze periode. De laatste cao is 41 maanden van kracht geweest. Het totaal bedrag, dat de metaalindus trie als gevolg van de nu bereikte overeenkomsten extra moet opbrengen, ligt tussen 75 en 100 miljoen gulden. (Zie ook pagina 7) Drie kwartjes voor de „keukenboter" „Keukenboter". koelhuisboter die de consument om en nabij de 75 cent pei pakje zal gaan kosten, zal begin maart in de winkels beschikbaar komen. Het Voedselvoorzienings in- en verkoopbu reau begint op 18 februari met het be schikbaar stellen van deze boter aan de handel. Er is dan nog wat tijd nodig voor het ontdooien. Met het ompakken in wikkels mag de handel op 25 fe bruari beginnen. De nieuwe klasse ..keukenboter" ls ontstaan doordat nu bij de prijsstelling voor in het binnenland af te zetten koel huisboter onderscheid wordt gemaakt tussen ook voor export geschikte kwa liteit. Bij aflevering door het V.I.B. kost ze f 2.40 per kilo. 1-0! Feijenoord heeft het gepres teerd. Met een 10 overwin ning, volkomen verdiend, kon den de Rotterdammers in Parijs het veld verlaten. Kreijermaat scoorde in de 26e minuut doelpunt, dat later het enige van de wedstrijd bleek te zijn. Ongrijpbaar voor doelman Bar- reau van Reims passeert de bal de doellijn. (Voor verslag zie pagina 9). In de Amsterdamse Vluchthaven, aan de voet van het havengebouw, is een „ingevroren dorp" ontstaan door de aanwezigheid van tientallen binnenvaartschependie tengevolge van het ijs bewegingloos vastge- kluisterd liggen. Het leven aan boord gaat zo goed en zo kwaad als het kan dooralle schippers hebben dezelfde wens als iedereen: zo spoedig mogelijk flinke dooi. York heeft gisteravond desgevraagd verzekerd, dat 1 mei nog steeds de datum is voor de overdracht van westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië. Hij ontkende iets te weten van een bericht uit Djakarta, volgens welk overeenstemming was verkregen over een informeleoverdracht van het gezag voor die datum. op een vraag of de overdracht ver vroegd wordt. Hij zei alleen, dat Naras- Klachtendienst bezorging 18—19 Miljoenen schade: Een expeditiehal van Brown, Boverl en Co. in Grossauheim, nabij Frankfort, ls gis ternacht door een felle brand verwoest. De hal met een oppervlakte van 40.000 vier kante meter, werd gebruikt voor de ver zending van koelkasten. De aangerichte schade wordt geraamd op tussen 13,5 en 18 miljoen gulden. Zes uur lang bestreden Duitse brandweer ploegen en brandweerseotdes van het Ameri kaanse leger de geweldige vlammenzee, die de hemel boven Grossauheim hel verlichtte. Toen restten nog sledhts de smeulende puinhopen. Vier brandweerlieden liepen bU het hlusstttgs- wenk verwondingen op. De politie stelt een onderzoek naar de oor zaak van de brand In. In april vorig Jaar werd het bedrijf ook reeds door een brand getroffen, die toen een schede van bijna een miljoen gulden aanrichtte. Interpol in actie langs de grens Rechercheurs uit België, West-Dultsland en Nederland zijn samen in de grensstreek van de drie landen een grootscheepse actie begonnen voor de opsporing van drie inter nationale benden, die hier al geruime tijd opereren. Er zijn al verscheidene arrestatie* verricht. Onder andere werd een Oostduitser gegrepen, die lid was van een bende die de laatste maan den al meer dan 150 inbraken en overvallen op (haar naam heeft staan, waarvan de meeste in Limburg. Voorts werden in Eysden drie Grieken gearresteerd, die een paspoortverval- slngscentrale hadden opgezet. Deze paspoorten werden voor zeer hoge bedragen verhandeld. Ook zijn verscheidene helers van bont- en Juwelend-iefstallen in arrest gesteld. Dr. Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, zei dit namelijk na een onderhoud van anderhalf uur, dat hij te Dakarta had met een V.N.-vertegenwoordiger, C. R. Narashimhan. Soebandrio zei zelfs, dat al een dalum voor deze overdracht was vastgesteld, maar dat deze pas bekend zou worden gemaakt als de heer Narasimhan in New York ver slag zou hebben uitgebracht aan se cretaris-generaal Oe Thant. De heer Narashimhan had eerder op de dag ontmoetingen met premier ir. Djoeanda en generaal Jani. Vandaag hij president Soekarno ontmoeten oor zaterdag staat een inspectietocht in Nieuw-Guinea op zijn programma. lh Haagse kringen wordt aangenomen, dat Soebandrio zijn eigen interpretatie heeft gegeven van wat reeds bekend was uit de uitlatingen van V,N.-bestuur der Abdoh. Dr. Abdoh heeft onlangs ge zegd, geen bezwaar te hebben tegen versnelling van de inschakeling van In donesisch personeel op Nieuw-Guinea om te zijner tijd de overdracht vlotter te doen verlopen. Overigens heeft premier Djoeanda (volgens Antara) geweigerd in te gaan himhan Oe Thant zeker verslag zal uit brengen „over de steeds luider klinken de eis" in Nieuw-Guinea om tot een zo spoedig mogelijke overdracht te komen. Voor vervolg zie pagina 7 (MTA) fcü*. a „Ik moest hem wel harder aanzetten. Ik kon de muziek niet horen, door het lawaai van uw vrouwenclub beneden." 4SFH=t SOCMMIIBIi VRAAG PRIJSCOURANT EN DEMONSTRATE dealer> CALEX AUTOBEDRIJF N.V. T\E depressie, die gisteren Portugal en Spanje binnentrok is in tweeën ge splitst. Een gedeelte trekt over de Golf van Biscaye naar het noorden, een an der deel verplaatst zich naar de Mid dellandse Zee. De aanval op de vorst wordt door deze ontwikkeling zwakker. In Frankrijk komt een frontale storing voor met wat regen en ijzel, die het komende etmaal Nederland bereikt. Het laat zich verder aanzien, dat ons land in een overgangszone komt met in het noorden van het land matige tot lichte vorst en in het zuiden van het land temperaturen om het vriespunt. De wind haiidhaaft zich daarbij in hoofd- «TSASMt%°wIZ"bÏ. het weer in europa caye is de vorst teruggedrongen tot lijn, die in grote trekken loopt Oost-Engeland over België naar Rhónedal. Tendens dalend HOOGWATER SCHEVENINGEN 8 februari: 3.15 vjii,; 1527 n.m. Rapporten hedenmorgei uur wacht tot hedenavond: iar bewolkt met plaatselijk teldh. |sH U II zwakke wind tussen oost en zuid. In het VÏiss noorden van het land overwegend lichte vorst, elders lichte dool tot temperatuur Twente om het vriespunt. (Opgemaakt te 11 Elndhov» r Zd -Lirrvt uur I5)* Helsinki StockhoL ZON EN MAAN Oslo VrürtM 8 febi zon op 8.10. onder 17.39; maan op 17.32, onder 8.17. Volle Londen 17EN Amerikaanse kolonel De kolonel van het inkoopcentrum hoofdkantoor .au uc van het Amerikaanse leger derlandse Spoorwegen in Duitsland heeft gisteren Utrecht besprekingen rang zijn hoofd ge- het kolenv oerde op het Spoorwegen een blik wierp van de Ne- op het besneeuwde park geren. in voor het gebouw aan de Ca- Soesterberg .er tharijnesingel, verzocht hij de zijn gastheren de vliegbasis schud, toen hem werd mee- Amerikaanse strijdkrachten Soesterberg te bellen gedeeld, dat de luchtvaart- in Duitsland, autoriteiten bezwaren maak ten tegen een helikopter- Toen hij klaar was en vlucht Utrecht-Soesterberg. uit het hoge gebouw vï helikopter. Men keek later rinkelde de telefoon de kolonel niet te wei- dergelijke landing toch wel wat al te riskant vonden. Of erd gebeld de kolonel geen taxi kon ne men naar Soesterberg. Van daar kon men hem wel per helikopter naar Duitsland brengen. De kolonel berustte een helikopter moest lan- voor het hoofdgeboir de Spoorwegen. reemd bij de werd de kolonel medege- In deze beslissing, maar durfde deeld. dat de Nederlandse bleef het een vreemd stand- ook het verzoek luchtvaartautoriteiten Belgrado niet o vindstil -e -co

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1