DE DOKTER Sennocol BROOD VOOR HET HART HOOFDPIJN Een kanttekening Lectuur in dienst van het Evangelie weg... verstopping Prot. schooljongen vrij van r.k. godsdienstles Een woord voor vandaag ASPRO Uw Kunstgebit Washington niet gelukkig met zijn radioprogramma Roken en gezondheid DINSDAG 5 FEBRUARI 1963 SPAARSTROOM WEER GROTER ER Is het afgelopen jaar heel goed gespaard, zo heeft ons een nieuwe statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek geleerd. Gezamen lijk hebben wij namelijk bij de rijkspostspaarbank, de algemene spaarbanken en de boerenleenbanken 1.087 miljoen kunnen sparen, liefst 136 miljoen meer dan in 1961. Doordat wij zo ijverig spaarden, kon natuurlijk ook het tegoed bij de spaarbanken oplopen. Eind vorig jaar bezaten alle spaarders tezamen niet minder dan 12.630 miljoen, 1.439 miljoen meer dan eind 1961. En er is maar 1087 miljoen gespaard? Waar komt dan het verschil van daan? Wel dat was de rente voor de spaarders. Zo'n 350 miljoen. Het zijn formidabele bedragen, maar dat wil nog niet zeggen, dat elke spaarder ook formidabele sommen geld op zijn boekje heeft staan. Integen deel zelfs. In 1961 was het gemiddelde spaartegoed van allen die bij de rijkspostspaarbank een boekje hadden, maar ƒ546; bij de algemene spaar-j banken was het gemiddelde spaarbedrag iets hoger, maar toch niet meer dan ƒ868. Voor 1962 zijn deze bedragen nog niet bekend. Vermoedelijk I zullen zij wat hoger liggen. a -fr* Maar erg indrukwekkend zullen de bedragen niet worden. En dan moeten I .DcVl llttlllSfhclCLlC Wil er notr rekeninp* mee hrniHen Hnl er veel afiviilrinff»n Tiaar lieven en met hoogtepunt op vijfde mei (Van een onzer verslaggevers) Zodra er in de wereld lichame-' .Het roep tot leniging daarvan in de kerken gehoor. Een recent voor beeld is de actie voor Perzië en ook Algerije, om niet te vergeten wat er op langere termijn reeds werd en wordt gedaan voor bijv. Hongkong. Geestelijke nood is veel minder zichtbaar en spreekt daarom de men sen niet zo toe. Hoewel de zending, uitgaande om het evangelie te ver kondigen aan de heidenwereld, zich wij er nog rekening mee houden, dat er veel afwijkingen naar boven en beneden bestaan. Zo waren er in 1960 bij de rijkspostspaarbank algemene spaarbanken tezamen 8,7 miljoen spaarbankboekjes. Op 2,7 miljoen boekjes (31%) was het gemiddelde tegoed lager dan ƒ10. En op vijf miljoen boekjes (58%) was het gemiddelde tegoed lager dan ƒ100. Tegen deze achtergrond bekeken, zetten de miljoenen aan besparingen toch minder zoden aan de dijk dan men geneigd is te denken. Anders uitgedrukt, die enorme stroom aan besparingen geeft de suggestie, dat iedereen volop spaart. Zo is het echter niet, hetzij omdat men eenvoudig niet in staat is om (meer) te sparen, hetzij omdat men geen lust heeft om (meer) te sparen. Zoals bekend, wil de overheid de spaarlust gaan prikkelen door premies op het sparen te geven. Het wordt inderdaad een aantrekkelijke premie (20%), die bovendien nog belastingvrij is. De regering gaat ervan uit, dat te zijner tijd lVi a 2 miljoen premiespaarders voor een spaarbedrag van 300 a 350 miljoen zullen zorgen. Dat is dus ruwweg 1/3 van wat er afgelopen jaar bij elkaar is gespaard. Of het nu allemaal gloednieuwe besparingen zullen zijn of dat het spaargeld voor een (belangrijk?) deel ontstaat door een verschuiving van het bestaande, premieloze sparen naar het premiesparen, moeten wij afwachten. De kans van de verschuiving zit er wel in, vooral voor al diegenen, die financieel in staat zijn het gespaarde vier jaar te laten liggen. Dit is namelijk afgezien van de uitzonderingen de voorwaarde om de premie te kunnen bemachtigen. Het feit dat er zwaar geschut in stelling wordt gebracht om de spaarlust tejop de duur wel van de warme (ook kunnen opvoeren bewijst, dat er bij hen die kunnen sparen weerstanden be-1 financiële) belangstelling der ge staan om meer te sparen. Als wij zeggen, kunnen sparen, dan houden wij meent®n heeft weten te verzekeren, rekening met de premie-aftrek voor AOW en het bedrijfspensioen en met de premie voor de levensverzekering, typische voorbeelden van gedwongen sparen. En dan moeten wij vooral ook niet vergeten, dat de fiscus een zware tol pleegt te heffen. Wij zijn een spaarzaam volk. Als het even kan, willen wij dan ook wel sparen. Er wordt echter voortdurend aan ons getrokken. Tal van fabrikanten vech ten om onze guldens, maar maken ook een kans die guldens in de wacht te slepen als zij aan de weg timmeren met televisietoestellen, brommers, koel kasten, platenspelers, filmtoestellen, elektrische naaimachines, centrifuges, elektrische mixers, elektrische koffiemolens, hoogtezonapparaten, elektrische broodroosters en noem verder maar op. Het zijn, mede door de suggestieve reclame, begerenswaardige artikelen geworden, die binnen het bereik van een steeds grotere groep komen. Hierbij helpt overigens ook de afbetaling en de kredietverlening een handje. Dit is geen theoretisch gebabbel, maar harde realiteit. Duidelijk wordt dit geïllustreerd door recent cijfermateriaal over de consumptie van 1955 tot en met 1961. In die zes jaar liep het totaal aan bestedingen van de gehele Nederlandse bevolking met bijna 45% op. Doch de uitgaven voor huishoudelijke artikelen en woninginrichting stegen 63*4%, de bestedingen in het buitenland (vakan tie) met 137*4% en die voor dranken met 83%, waarmee ze in 1961 op het bedrag van 661 miljoen kwamen. Om misverstand uit te sluiten: dit geld werd in winkels uitgegeven. Daarnaast kwamen de bestedingen in hotels, restaurants en cafés, welke bestedingen van 1955 tot en met 1961 met 11% toenamen tot 696 miljoen. Als ons inkomen stijgt, zal de keus tussen meer kopen en meer sparen er niet gemakkelijker op worden. Dit klinkt vreemd. Maar wij moeten niet ver geten, dat de eetlust al etende komt. Naar mate wij vertrouwd geraken met wat meer gemak, wat meer luxe, stellen wij ons daar meer op in en willen wij daar meer van hebben. Wij zijn dan eer geneigd om te kopen dan om geld naar de spaarbank te brengen. Waarmee wij beslist niet willen zeggen, dat er dit jaar niet opnieuw meer geld naar de spaarbanken zou kunnen stromen. Maar wij willen wel zeggen, dat de leveranciers van diensten en van artikelen die het leven veraangena men en vergemakkelijken, in een tijd van oplopende lonen en salarissen een Maar al ontgroeide de lectuurdienst in gegeven, alsook van de Amerikaanse, Indonesia amper aan de kinderschoenen, kerken. hij dient toch als voorbeeld voor een in J Maar het aandeel van Nederland oprichting zijnde soortgelijke dienst in wordt tenminste gesteld op twee mil- i Afrika, te beginnen in Kameroen. J°en gulden. Men zal er in de komen- I |de weken en maanden méér van horen Men herlni.ert zleh dat namens het i ln pers, radio, televisie. Ned.-Bijbelgenootschap hier ds. Y. I Alles loopt toe op de grote kerkcol-1 Schaaf werkzaam ls. Naast het bijbel- lecte van zondag 5 mei. Een datum die j huis waar het centrum van zijn actlvi- in Neder'and aanstonds herinnert aan teit wordt gevonden, wil men een lec- de bevrijding van het Duitse juk. Thans tuureentrum stichten. Bouwkosten één liet vla de lectuur miljoen gulden. gai mmÊÊÊÊm bevrijding van heidense volken uit de dit project dat de RreeP van machten der duisternis, de Nederlandse Christenen vraagt. De zending van de Hervormde kerk heeft een directeur van het centrum be noemd de Frans-Zwitserse predikant Paul Fueter een commercieel direc teur de heer S. van der Werf, tot voor kort hoofd van het kantoor voor volkslectuur van het gouvernement van Nieuw-Guinea en een secretaris voor de literatuur in Afrikaanse talen. Ge dacht wordt aan een Afrikaan, die theo logie heeft gestudeerd. Deze mensen komen dus voor rekening an de Hervormde zending. steeds machtiger concurrent van de spaarbanken zullen worden. Maar het is amper honderd jaar leden dat het grote zendingsontwaken plaats had. En toen sprak het de men sen toe, omdat het zo illustratief was: de zendeling, uitgaande om blinde hei denen te bekeren, later: de missionaire arts, die lichamelijke hulp gaf. Ook: de onderwijzer die kinderen en volwasse nen lezen leerde opdat ze zich persoon lijk de bijbelse boodschap konden eigen maken. Wij schuiven dit tegenwoordig in de hoek van de romantiek, al zijn deze toe standen nog wel realiteit. De moderne zendingsmethoden volgen echter een an dere strategie. Minder aansprekend mis schien, doch stellig veel doeltreffender. In 1946 hebben de protestantse kerken in Indonesië een interkerkelijke lectqur- dienst gesticht, die enkele jaren later de naam „Badan Penerbit Kristen" ont ving en die als zodanig grote bekend heid heeft verworven. Jarenlang stond de onlangs gerepa trieerde prof. dr. J. Verkuyl aan het hoofd van deze dienst. Momenteel leidt dr. D. C. Mulder de B.P.K. Men heeft in deze zeventien jaren op alle mogelijke manieren aan de volken van Indonesië goede christelijke lectuur verschaft. Er verschenen honderden boe ken op allerlei gebied, telkens in eer laag van vijfduizend exemplaren. Hadden de papiersituatie en een meer algemene verspreiding het toege laten, dan zou de oplaag per boek wel tienmaal zo groot moeten zijn, verklaar de dr. Verkuyl. Er zijn vele eilanden waar de lectuur van P.B-K. niet is door gedrongen en andere Streken slechts een bovenlaag van de bevolking is bereikt. De distributie van lectuur Ikwam naar de mening van dr. Verkuyl I tot heden niet verder dan de beginfase. In Spanje verandert er iets Wij noemden de Ned. Zendingsraad reeds als het orgaan waarvan de actie jor de lgctuurdiensten uitgaat. In de Zendingsraad hebben de mees te kerken zitting, terwijl ook het Ned. Bijbelgenootschap, de Morgenlandzen- ig participanten gemeenten heb- min de N.Z.R. De Christelijke gereformeerde kerken en de Remonstrantse broederschap geen leden staan achter de N.Z.R.zodat het hier gaat om een interkerkelijke ac tie. die vrijwel geheel protestants Ne derland omvat. De verantwoordelijkheid berust bij een commissie uit de N.Z.R. waarin zitting hebben ds. P. J. Mackaay (Raad voor de Zending der Hervormde kerk), voor zitter; ds. B. Richters (directeur zen dingscentrum Gereformeerde kerken), vi ce-voorzitter; mr. R. W. Kijlstra (stich ting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen); ds. S. O. Meeuwes (secr. zending Evangelische broedergemeente), ds. A. de Haan (secretaris N.Z.R.) De heer J. Bos is belast met de uitvoering der actie. Niet alleen in Kameroen wordt ge werkt aan de oprichting van een lectuur- dienst. Ook in Kenya (Geref. Zendings- bond), Rwanda (Geref. zending), Venda- land (Chr. ger. zending), Algerije (Mor genlandzending) denkt men aan een be scheiden begin in die richting. Het wordt een wereldactiviteit. Ook in Zuid-Amerika, Suriname, het Nabije Oosten, Celebes, Nieuw-Guinea, Soem- ba is vestiging van een dergelijke dienst een punt van overweging. Men ziet overal hoe nodig het is, dat christelijke lectuur tot de mensen doordringt. Niet alleen voor de rechtstreekse evan- opvoeding, het onderwijs, de vorming van mensen die schrijven kunnen, en in de wijdst mogelijke zin voor alles wat dienen kan om het evangelie op elk ter- ïin zichtbaar te maken. Toegegeven: een oeverloze taak. Maar dat geldt voor elk zendingswerk. En het mag nooit een reden zijn om er maar 'et aan te beginnen. De actie heeft als motto „Brood voor het hart". Mogelijk denkt iemand aan de actie van de eveangelische kerk in Duitsland „Brot für die Welt", of in Zwitserland „Brot für Brüder". Van die zijde wordt trouwens medewerking Zonder kramp, op natuurlijke wijze helpt Sennocol u van deze hinder lijke darmstoornis af. Sennocol is een nieuw natuurproduct, vervaar digd uit gestandaardiseerd extract van Sennapeulen. Sennocol geeft u opnieuw een natuurlijke stofwisse ling, een gezonde darmfunctie die uw werklust, energie en humeur gunstig beïnvloedt. Sennocol is goed, ook voor bejaarden, mensen met gevoelige ingewanden en In hardnekkige gevallen. Sennocol werkt ongewenste gewoontevor ming niet in de hand. dragees herstellen uw natuurlijke stofwisseling Na uit Spanje jarenlang be richten te hebben moeten publi- I ceren van rooms-katholieke druk op de protestantse minderheden ziet het er naar uit dat er lang zaam maar zeker een verande ring van de mentaliteit is te be speuren en we met verblijdender nieuws kunnen komen. Het is maar een klein berichtje, maar zeker niet zonder betekenis: De bisschop van Huelva, Pedro Can- tero heeft beslist dat een protes tantse jongen op de lagere school vrijgesteld moet worden van het rooms-katholieke godsdienston- I derricht. De jongen bezoekt de school van de parcohie van het heilige hart in Huelva, waar kin deren thans op hun eerste com munie worden voorbereid. Deze bisschop heeft uiteengezet om hij deze beslissing heeft genomen. Hy zei in een verklaring tot zijn geestelijken: De Rooms Katholieke Kerk respecteert ie godsdienstvrijheid. Daarom dient de oarochie het geweten van dit kind ♦- biedigen. Deze persoon is evenze llclnd Gods en een Spaans burger, net als :ijn schoolkameraadjes." De eii thans in Spanje en veranderd, zodat ook een aanpassing de beginselen der kerk noodzakelijk Is en wel in verband met de moderne uit drukkingswijze van de gewetensvrij heid", verklaarde deze bisschop nog. ij vervolgde: „Op grond van de pastorele en oecume nische richtlijnen van het tweede Vati caanse concilie dient de juridische wet geving In Spanje voor wat de godsdienst vrijheid betreft, zich aan te passen bU het actuele handelen en denken van de kerk. Ook moet zl) rekening houden met de eisen van het algemeen welzijn het Spaanse volk dat bezig ls zich tc legreren, zich te voegen naar de inter nationale organen en het ritme vat geestelijke en politieke structuren va Europese en westerse gemeenschap". „Het Spaanse volk, dat het geloof in Christus gebracht heeft aan een wereld, welke door zijn schepen het eerst werd ontdekt, heeft geen angst een verande ring ln zijn wetten aan te brengen, die door de huidige omstandigheden var kerk en Wereld wordt geëist" aldus merk te de bisschop nog op. dit bisschop- ms Katholieke hen echter werkelijk overtuigen dat deze he<t ernstig meent met de nieu we koers, dan moet het Spaanse episco paat bij de regering van Franco aandrin gen op opening van de van hogerhand reeds jaren geleden gesloten theologische school te Madrid. Zal dat de volgende Deze bisschop vervolgde: De rooms- *:aP *Ün thoHeke eenheid van Spanje en de be- 'ijdenls van de Spaanse staat zijn vol maakt te verenigen met de uitoefening van alle natuurrechten en van alle wette lijke vrijheden van de Spanjaarden, die niet rooms-kathollek zijn. Commentaar De beslissing van de bisschop heeft veel commentaar onder de geestelijken van zijn bisdom uitgelokt. Het ziet er naar uit dat de meerderheid bijzonder ingenomen s met deze beslissing, aldus het Neder lands rooms-katholieke persbureau. „De Spaanse staat heeft zijn wetgeving ten aanzien van de protestanten altijd ge mond op de rooms-katholieke beginselen, waarbij rekening werd gehouden met het 'Wemeen belang der kerk. van de vol keren en de internationale gemeenschap. Prof. H. Baudet geeft gastcolleges in Frankrijk en V.S. Prof. dT. H. Baudet, hoogleraar in de economische- en sociale geschiedenis aan de Rijksuniversiteit in Groningen, gaat deze week enkele gastcolleges ge ven aan de „école pratique des hautes etudes" in Paxljs. In maart zal de hoogleraar een aan tal gastcolleges geven in de Verenigde Staten van Amerika en wel aan de Har vard en aan de Yale university. Voor zijn benoeming in Groningen was prof. Baudet leraar in de geschiede nis aan het Nederlands lyceum in Den Aangenomen de benoeming tot predl- Haag en daarna chef van de afdeling I kant in algem. dienst voor de blnnen- overzeese betrekkingen van het Alge- j landse zending: H. C. Leep, te Rotter meen Nederlands Persbureau. Idara-C. lieroe pin gswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Genderen. G. Bos, vicaris te Driebergen. Bedankt voor Kamerik (toez.): A. M. Langhout. te Brakel. Beroepbaar: K. A. Cladder, kandidaat te Utrecht, Grlftstraat 41b; J. Geursen. vicaris te Lisse, van Speykstraat 232 J. Schone veld jr, vicaris te Zeist, Kor- hoenlaan 60; H. J. Teutscher, v/h zen- dingspred, West-Nieuw-Guinea. Noord Brabantlaan 71. te Eindhoven. GEREF. KERKEN Beroepen te Schipluiden (bij accl.): Joh. Kroeze, kand. te Apeldoorn: te Gro- ningen-Z. (vac. A. WijngaardenH Hortensius. te Ommen; (4e pred.pl A Nagelkerke. te Rotterdam-Overschie; t< De Glind (RudolphstichtingiH. G Boswijk, v.h. pred. te Hollandia, te Er- melo. CHRIST. GEREF. KERK Tweetal te Schiedam: F. Bakker, te Driebergen en M. Vlietstra, te IJmuiden. GERF.F. GEMEENTEN Beroepen te Tholen: A. Hofman, te Zeist. BOND VAN VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN kend gemaakt worden. En: er zijn zo veel andere machten aan het werk met lectuur. Het communisme, de zedeloos heid, de sex. Men schrikt ervan als be kend wordt hoezeer allerlei boulevard- lectuur reeds tot de binnenlanden van Afrika is doorgedrongen. Daar moet de bevrijdende stem van het evangelie krachtiger gaan klinken, om zo moge lijk de valse geluiden te overstemmen. Een actie die hartelijk meeleven ln gebed en geld behoeft en verdient. Strijdt gij om in te gaanJezus en strijd. Wie Hem wil volgen heeft strijd te leveren de geschiedenis der eeuwen leert het. De Here zegt: „Vuur ben Ik komen werpen op aarde" (Lucas 12 49). De mens, die meent dat hij met Jezus in alle eerbied gezegd knus en gezellig kan verkeren en in alle rust verder door het leven kan gaan, heeft het radicaal mis. Wie zo denkt heeft de Here nooit begrepen. Strijd is er in de eerste plaats, en strijd naar twee kanten, naar binnen en naar buiten. Naar binnen naar het hart van de mens, dat vreemde hart, dat zo twijfelmoedig kan zijn, zo rusteloos, zo hinkend op meer gedachten. Naar buiten naar de wereld, die spot en hoont en miskent. Strijd en vuur, het hoort bij elkander. Natuurlijk vrede op aarde. Maar na de strijd, en door het vuur heen. Het kan zo goed zijn in de beslotenheid van het eigen huis, van de kerk, van een vereniging van gelijkgestemden. Het kan zo goed zijn de Here psalmzingend te loven. Maar de mens staat midden in de wereld, in het midden van hen, die Hem niet willen kennen, en nooit hebben gekend. En hij wordt heen en weer geslingerd. Tussen hoop en vrees. Ook in het eigen hart. Strijd en vuur. Zij, die van Christus zijn, zijn getekend door de wonden van de strijd en van het vuur. Wie de pijn van het gewonde hart niet kent, en aan wie de vlammen van het vuur nooit hebben gelekt, kent de loutering niet. Strijd en vuur als prijs voor het eeuwig leven. Ag Interkerkelijk 'Aspro' bevat alles* om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. - 2 ASPRO'» tt&hCioeeb fit.' voelt U de gehele dag nietl Geen vrees meer, dat de gebitsplaat von het gehemelte loslaat. Dentofix, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder - 's morgens een weinig op de plaat ge strooid - houdt het gebit de gehele dog onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaan gename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Hongaarse kerk schorst prof. L. Pap Uit Boedapest is het bericht ont- vangc'i dat de bekende Hongaarse hoogleraar prof. Laszlo Pap uit zijn ambt is ontzet door de leiding van de Hongaarse Hervormde Kerk. Er werd niet bekend gemaakt wat pre cies de reden is van dit ontslag. Slechts werd gezegd „dat hij zich niet on een bevredigende wijze heeft kunnt*i inpassen in de dienende ge meenschap van de kerk". "et is duidelijk dat het ontslag een po litieke achtergrond heeft. Reeds vijf jaar geleden werd prof. Pap ontsla gen aan de universiteit van Boedapest waar hij het Oude Testament doceer de. Hij werd toen aangesteld als pre dikant van de hervormde gemeente van Murga in het kerkdistrict Tolna. Thans is hij door bisschop Szamosko- zi Istvan ook uit dit ambt gezet. Zowel in kringen van Nederlandse theo logen als van de leiders van de We reldraad van Kerken in Genève is dit bericht met bezorgdheid ontvangen. Zo wel in Nederland als in Genève over weegt men thans stappen te onderne men tegen deze gang van zaken in Boe dapest. Het tragische van dit ontslag, dat veel weg heeft van een onofficiële schor sing, is dat prof. Pap met zijn ont slag de mededeling kreeg dat hij zich tot de diakonale raad van zijn kerkdis trict kan wenden voor een uitkering 150 per maand. Binnenkort, zal in het laboratorium voor werktuigbouwkunde van de Technische Hogeschool in Delft een onderzoek beginnen naar de leer- mogelykheid en het gedragspatroon de gemiddelde mens bij het be dienen van gecompliceerde techni sche apparaturen. Bij dit onderzoek zal gebruik worden gemaakt van een op een stilstaande fiets gelijkend ap paraat, waarop de proefpersonen dienen plaats te nemen. Door middel van een vernuftige elektronische ap paratuur kan men de proefpersonen de indruk geven dat ze een gewone fiets, een ouderwetse draisienne, of welk buitengewoon model rijwiel dan ook berijden. De reacties van de proefpersonen en hun aanpassing aan veranderde situaties zullen daarbij nauwkéurig worden geregistreerd en bestudeerd. Mclntire nu ook in Nederland te horen (Van onze kerkredactie) uitzendingen van Mclntire. Zij hebben i zich ontzet getoond over opmerkingen Op het moment dat dr. Carl'dl« Mc,nU" m"kt* over de «."de Mclntire zijn radiogehoor kon vertellen dat zijn wekelijkse uit zending nu over 400 radiostations te beluisteren is, kwam hij tevens tot de ontdekking dat Washing ton helemaal niet gelukkig is met het feit dat deze voorzitter van de Internationale Raad van Christelijke Kerken nu ook via een kortegolfzender te beluisteren buiten de Verenigde Staten.. Washington vreest dat Mclntire een verkeerde indruk zal geven van de Amerikaanse politiek. De New York Times weet zelfs te vertellen dat de Federal Communica tions Commission een speciaal onder zoek gaat instellen naar de radiouitzen dingen van dr. Mclntire. In de herfst van het vorig jaar is In Red Lion. Pennsylvania, een nieuw kortegolfradiostation in gebruik ,-geno- dat op het ogenblik ongeveer vijf per dag uitzendt. Mclntire is Nederland iedere morgen van 7 uur half acht te beluisteren op de 16-r terband. Het station heeft brieven ont vangen uit geheel Europa, Zuid-Ameri- De Ontzei Volgens deNew York Times hebben ambtenaren van de United Sjates In formation Agency, die de regeringsuit zendingen verzorgt over „The Voice of America" bandopnamen gemaakt de uitzendingen van „The Voice of America". Mclntire verzet zich op het ogenblik in het bijzonder tegen het bezoek van een Russische kerkelijke delegatie aan de Verenigde Staten. Deze delegatie zal op 27 februari in New York aankomen onmiddellijk doorvliegen naar Den waar de delegatieleden een verga dering bij zullen wonen van het besiuur »n de Oecumenische Raad. De uitzendingen van Mclntire gaan niet direct uit van de Amerikaanse af deling van de I.C.C.C.. maar van een eigen stichting het „Twintigste eeuwse hervormingsuur". Dit radioprogramma ;eeft tevens een blad uit de „Christian dr. Q L. J. Ds. A. van der Ziel weigerde opnieuw te tekenen Voor de derde maal heeft de kerkeraad van de gereformeerde kerk vrijgemaakt van Groningen-Zuid zich gisteravond be ziggehouden met de zaak-ds. A. van dei Ziel, tegen wie bezwaren ingekomen wa ren omdat hij met leden van de Gerefor meerde Kerken had samengesproken zich tegen de zogenaamde voortgaande reformatie keert. Ds. Van der Ziel weigerde derde maal de hem voorgelegde vragen te ondertekenen Hij acht deze vragen thans geen basis meer om daardoor te komen tot een gesprek. De kerkeraad be noemde een nieuwe commissaris die de neerslag van de gehouden bespreking moet formuleren en de kerkeraad van ad vies dienen zal hoe verder moet worden gehandeld. In de eerstvolgende vergade ring van de kerkeraad komt de zaak op nieuw ter tafel. Dili; Kon en Da Schc Wim 1 Klei Klei Rotter ..De g inleide financieel steunen. Daarin schrijft hij dat.de regeringsactie tegen zijn ra-iGalilei dioprogramma de persoonlijke vrijheid Geb< beknot. tie-Or. In het bijzonder wijst hij daarbij'listen, op de uitspraak van een journalist j Dilig dat leiders van de Amerikaanse or-jHenma ganisatie die een onderzoek instellen naar het werk van dr. Mclntire „het gevoel hebben dat de omstandighe- 0 den (om de vrijheid van het woord„etens te handhavenveranderd zijn nu dr. pe Mclntire zijn ultra-rechtse inzichten enigin; overzee gaat uitzenden". Het gevaar, l Libera volgens deze ambtenaren, is „dat de dam. meeste luisteraars overzee de uit-! Doel spraken van een bepaald radiosta- zijnszo tion automatisch aanvaarden als of ficiële uitspraken van de regering van het land". Breken met V.N. De grote moeilijkheid is voor deze regeringsfunctionarissen dat Mclntire de „felle anti-communistische rechtervleu gel" van zijn land vertegenwoordigt. Tevens heeft hij kritiek geuit on j"«' regering dat deze nog altijd lid I Christc studiel inleide De I Tevens heeft hij kritiek geuit op *ÜïiIw.rt» regering dat deze nog altijd lid fs van de Verenigde Naties. Herhaaldelijk heeft Den Mclntire aangedrongen op een breken!"1"": H met de Verenigde Naties. Dergelijke op-! het du merkingen worden door Washington ken- Dilig nelijk niet gewaardeerd, vooral niet nu zij in de gehele wereld te beluisteren! zijn. Gerei dering Inmiddels lieeft dr. Mclntire een op- stads roep gericht tot z(Jn luisteraars ln de tie pre Verenigde Stalen en tot zijn lezers ln univeri de Christian Beacon om een protest- jen brief te richten tot de leden van het congres. In zijn open brief protesteert JJe® hij tevens opnieuw tegen het felt daljjur: Hi de Stem van Amerika in haar uitzendt du: dingen wel predikanten uit de kring Op C van de Oecumenische Raad laat optre-Blaser den, maar geen predikanten uit Amerikaanse Christelijke Raad v ken. nKer- „Vragen op mediaeh gebied zenden aan do redactie van ons blad mei linksboven op de envelop t „Medische robrlek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rubriek gegeven, vragen die hiervoor minder geschikt z'ijn worden per brief beantwoord." De „landelijke organisatie voor de kanker be strijding" heeft dezer dagen een boekje laten ver schijnen: „Roken en gezondheid". Het Koningin Wilhelminafonds heeft de uitgave financieel mo gelijk gemaakt. Dit rapport van het Koninklijk Genootschap van Londense Artsen werd enige maanden geleden gepubliceerd in Engeland en heeft daar grote indruk gemaakt. Hoewel er reeds veel geschreven is over het rook probleem, willen we niet nalaten even bij dit boekje stil te staan. Een van de verdiensten er van is zeker ook dat tegenstanders en voorstanders van het roken de uitkomsten en onderzoekingen aan elkaar verricht, mogen de uitkomsten voor Nederland hier mee zeker worden vergeleken. De laatste 70 Jaar is het sigarettenroken sterk toe genomen. Voor 1920 rookten vrouwen nauwelijks. Dit is snel veranderd. Ook schoolkinderen gingen roken. Veel artsen hebben het roken reeds gestaakt sinds de gevaren bekend zijn geworden. Van hen rookt in Engeland nog slechts de helft en nog geen derde artsen vorig jaar uitwees. De reclame voor de tabak ls sterk toegenomen. Maar deze zou niet de oorzaak zijn van het meer roken. Het aantal sterfgevallen aan lonkankcr is de laat ste jaren sterk toegenomen. Een gedeelte is slechts terug te brengen op de betere diagnostiek en het ouder worden van de mens. Vele ma'en werden in verschillende landen onder- I zoekingen op dit gebied verricht en de resultaten waren eensluidend. Naarmate het sigarettenverbruik toeneemt, wordt het aantal sterfgevallen groter. De sterfte aan longkanker van zware sigarettenrokers kan 30 keer hoger zijn, dan die van niet-rokers. Sigarettenrokers staan in een slechter daglicht dan Aan de interpretatie van het bewijsmateriaal moet, wat oorzaak en gevolg betreft, ruime aandacht worden besteed. Als verklaringen worden dan genoemd: Mensen, die later longkanker zullen krijgen, hebben ook als volwassenen een sterke neiging tot roken. Roken be paalt alleen de plaats van het kankergezwel. Men sen. die vroeger aan longtuberculose zouden sterven, hebben longen, die vatbaarder zijn voor longkanker. Het verlangen om te roken is aangeboren, evenals een nog niet ontdekte faktor bij longkanker. Rokers zijn van nature meer geneigd tot allerlei aandoenin gen, de „zichzelf beschermende" niet-rokers minder. Rokers zouden ook meer alcoholica gebruiken en drinken zou longkanker veroorzaken. Verder zouden Jriani gassen en luchtverontreiniging de rokers meer vatAl# jaar baar maken voor kanker. Geen van de verklaringen past zo goed bij de fei- Rijkst ten als de voor de hand liggende uitleg, dat roken„Vreem een oorzaak is van longkanker. Misschien niet geheel tot 2 m in overeenstemming met deze conclusie worden ge- Leesz; noemd: Longkanker komt slechts bij een minderfctraat 2 heid van de rokers voor. Do sterfte aan longkanker., c,n is niet in alle landen parallel met het verbruik vaiv sigaretten. Wat het effect van het inhaleren betref. tot 5-<- zijn de gegevens niet met elkaar in overeenstemming."3" 7 to Verschillende aandoeningen, zoals chronische bron- Bijkar chitis, aandoeningen van hart- en bloedvaten, maagvolw. d darmkanaal komen meer voor bij rokers. uur n rr Ten slotte nog enkele cijfers uit de PUblikatieE^^ Een zware sigarettenroker van 35 jaar maakt eet Jeugd kans om te overlijden in de volgende 10 jaren vaqtheek I 1 op 23. Dit risico voor een nietroker is 1 op 90»n nin<. Slechts 15 pet. van de mannen van deze leeftijdsklasj, se, die niet roken, zullen overlijden voor hun 65str en jaar. Bij zware rokers is dit 33 pet. Dit total<Vr,Jaag verschil in levensverwachting kan niet alleen aart'an 6.30 het roken worden toegeschreven. Dat preventievl maatregelen dringend nodig zijn is duidelijk. Zoalf— doelmatige filters, veranderingen van tabakssoorten Sigarettenroker verminderen en desnoods vervange"" door pijp of sigaar. Voorlichting speciaal aan jonge fpfbl ren. Beperking van de reclame. Beperking van rokei KEO in openbare gelegenheden. Verhoging van accijns 0; sigaretten. Aan de artsen de taak de patiënten even eens van de gevaren op de hoogte te brengen. Hi H zou zelf het goede voorbeeld kunnen geven. Zij die meer willen weten over de onderzoekinge in Engeland raden we met klem aan het rappor „Roken en Gezondheid" te lezen. JUNI

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2