Nieuwe Leidse Conramit ftmtona m Commentaar MONA LISA GLIMLACHT VERDER IN NEW YORK Erhard wil beleid van Adenauer overnemen Zo nodig een coalitie met de socialisten ST REIMS -FEIJENOORD Zeearend doodt zwanen voor de IJsselmeerkust Asiel Groningen wordt snel gemoderniseerd Gronings schip in nood bij eiland Man an DiDiJfü 5 februari, 1963 43»to jaargang r"v Brood voor het hart Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sfantvastigh it ghebUvon jj, Zie pagina 2 Kantoren Leiden Steenstraat 37 - Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen Als partij en parlement het wensen: ISt (Van een onzer redacteuren) In Bonn is het tot een openlijk conflict tussen Adenauer en Erhard gekomen. Meldden we gisteren al, dat Erhard de leiding op zich had genomen van het verzet tegen de politiek van toegeeflijkheid van Adenauer tegenover De Gaulle, vandaag is bekend geworden, dat Erhard bereid is, de leiding van West-Duitsland van Adenauer over e nemen, als zijn partij (de CDU-CSU) en het parlement dit wensen. Sonodig wil hij een coalitie met de socialisten aangaan, indien zou dijken, dat verbreding van de regeringscoalitie te Bonn de enige nanier zou zijn, waarop Duitsland een beleid kan volgen, dat in de jehclc wereld weerklank vindt. Dat neemt echter niet weg, dat hij {een bezwaar heeft tegen een eventueel voortbestaan van de huidige roalitie tussen CDU—CSU en de liberafe FDP. Op de vraag of hij lan zijn afwijkende politieke opvattingen zal blijven vasthouden als le kloof tussen hem en Adenauer daardoor dieper zou worden, ant woordde Erhard: „Definitief, ja". Het gaat hier gelukkig niet om persoonlijke tegenstellingen. Erhard, die al na de verkiezingen van 1961 Adenauer had moeten opvolgen als kanselierheeft op bewonderenswaar dige wijze zijn tijd kunnen afwachten. Het is een publiek geheim, dat Aden auer nog steeds probeert te voorko men, dat Erhard hem opvolgt. Een van de methoden, die hij daarbij ge bruikt is het tijdstip, waarop hij zal aftreden, voortdurend te verschui ven. Nu wordt verwacht, dat Aden auer in de komende herfst zal heen gaan In die tijd zal Adenauer onge twijfeld proberen, de positie van Er hard als kanselierskandidaat te on dermijnen. En tegen deze achtergrond speelt het meningsverschil tussen beide politici zich af. Sleutel overnemen. elhui: e. ïeuws in één oogopslag Dc Amerikaanse minis ter van landsverdediging McNamara heeft in een in terview verklaard, dat er op Cuba nog vijf soorten raketten zijn. Zij vormen evenwel geen bedreiging voor de veiligheid van de V.S. Over de aanwezig heid van Russische troe- Uit de wereldranglijst van de internationale 'or ganisatie der burgerlucht vaart blijkt, dat Nederland met 385 miljoen ton-kilo- meter de vijfde plaats heeft ingenomen. Dat komt neer op 2.9 procent van het wereld-totaal van de geregelde lijnvluchten. De Verenigde Staten zijn onbedreigd aan de kop. Uit een rapport dat door vier Westduitse ministe ries is opgesteld blijkt, dat bondskanselier Aden auer reeds een week van te voren op de hoogte was van de actie tegen het weekblad Der Spiegel. Het nu gepubliceerde rap port is het tweede over deze zaak, waarvan nog niet bekend is 'wanneer de openbare aanklager de offioiële beschuldiging zal indienen. als hij nog een half jaartje de kat uit de boom had kunnen kijken. Hij zou dan ongetwijfeld opvolger van Adenauer zijn geworden. Erhard heeft gezien de ernst van de crisis in het westelijke bondgenootschap echter gemeend, niet langer te kunnen wachten tot Adenauer vanzelf verdwijnt en een wijziging in de Westduitse politiek mogelijk wordt Hij heeft zijn politieke leven op het spel gezet om de zaak van de vrije we reld te dienen. En hij doet dit omdat hU overtuigd is. dat Duitsland op het ogenblik de sleutel tot een voortgezette samenwerking door de landen van he* Westen in handen heeft Bondsdag De invloed van Adenauer is echter nog niet geheel verdwenen. Hij heeft de bondsdagfractie van de CDU-CSU zo ver gekregen, dat zij zich tegen uitstel van ratificatie van het Frans-Duitse verdrag heeft verklaard. Deze houding is echter verklaarbaar. Ook Erhard heeft zich niet zonder meer uitgesproken voor zulk een uitstel. Wel heeft hij erop aan gedrongen, dat men alle artikelen van het verdrag grondig moet bestuderen ia te gaan wat de uitwerking ervan op verschillende gebieden zal zijn. Vol gens Erhard mag het verdrag pas dan geratificeerd worden, als er geen sprake meer kan zijn van een soort positiebe paling van Bonn in de discussie tussen De Gaulle enerzijds en Maomillan en Kennedy anderzijds Het gaat echter niet zozeer om de houding van de CDU-CSU tijdens de behandeling van het Frans-Duitse ver drag in de Bondsdag. Want deze party heeft het alleen niet voor het zeggen, omdat zij geen meerderheid heeft. Zy is afhankelijk van de steun van de libe ralen, die deel van de regering uitma ken. En in feite is hier dus sprake van een poging, de verantwoordelijkheid voor een eventueel uitstel op een der andere partijen af te schuiven. Erhard heeft zich echter boven de partijstrijd weten uit te heffen en zijn verklaring, dat hij zonodig ook met de socialisten zou willen samenwerken, is een gebaar, dat zijn positie als kanselierskandidaat wat de bondsdag betreft zeker zal hebben verstevigd. Voor vervolg zie pagina 9 Stikker, heeft een twee daags bezoek aan ons land gebracht en onder meer geconfereerd met de mi nister-president. De Ne derlandse bewindslieden toonden grote belangstel ling voor een eventuele Nederlandse deelname aan een multilaterale NAVO-kemmacht. Het blijk-t dat steeds meer dieren niet meer op gewassen zijn tegen de felle en langdurige koude. In een kerktoren in Fries- I land vond iemand een j aantal doodgevroren dui ven. Een zeearend heeft vermoedelijk vijf zwanen die voedsel zochten in een I wak bij de Afsluitdijk I verscheurd, en in Cen- tra al-Europa dringen de wolven steeds verder op. IOok wilde honden komen steeds dlichter bij de ste den. De Canadese minister van defensie, Harkness, heeft zijn ontslag genomen wegens een verschil van mening met premier Die- fenhaker over het ver strekken van kernkoppen aan de Canadese strijd krachten. De leider van de oppositie heeft verklaard, dat Harkness ..de enige juiste weg heeft bewan deld". MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA WOENSDAG 6 FEBRUARI EUROPA-CUP VOETBAL rechtstreekse reportage uit Parijs van de voetbalwedstrijd DUIF LEGT EI IN GROENTEKAR Dat de dieren in deze strenge win ter een erbarmelijk bestaan lijden is de laatste weken wel duidelijk ge bleken. Vreselijke staaltjes van dieren leed zijn nu aan de orde van de dag. Hoezeer de koude onder de vogels huishoudt, merkte dezer dagen ook een timmerman in het Friese dorpje Zurich, die in de kerktoren moest zijn. In de galmgaten zat een aantal duiven, die toen hij dichterbij kwam niet wegvlogen: de vogels waren dood gevroren. Een zeearend, een roofvogel, die In Nederland zeer zelden wordt waarge nomen, heeft vermoedelijk vijf zwanen verscheurd die zich bevonden in een wak in het ijs voor de IJsselmeerkust, bij de Afsluitdijk. Hier worden dage lijks driehonderd zwanen en vijfduizend oenden gevoederd. Men heeft boven deze vogels een zeearend gesignaleerd. De volgende dag vond men vijf zwanen in het wak. Dat ook in deze barre tijd het leven bij de vogels door gaat, merkte een groenteboer in Bolsward. Toen hij een klant aan het helpen was, zag hij op eens een vogel vanuit zijn kar opvlie gen. Tot zijn verbazing vond hij in de kar een vers gelegd wit ei, iets kleiner dan een duivenei. Dc vogel is niet weer- Waddeneilanden Wat de verbinding met de Wadden eilanden betreft, kan worden opgemerkt dat de bootverbinding met de eilanden Vlieland en Terschelling gisteren evenals tijdens het weekeinde niet tul stand is gekomen. De boten Storte- melk en Vlieland, die zaterdag naar Harmingen vertrokken, konden ondanks langdurige pogingen de eilanden niet bereiken en moesten naar Harlingen terugkeren. Vandaag zouden de beide boten opnieuw een poging doen. Wel heeft een vliegtuig gisteren uit Leeuwarden vijf vluchten naar de eilan den gemaakt. Sneeuwjachten en lage tot zeer temperaturen zijn geconstateerd in heel Europa. In Oostenrijk heeft het gis teren twintig uur achtereen gesneeuwd De wegen in Spanje en Portugal zijn door de tientallen centimeters dikke sneeuwlaag vrijwel uubegaanbaar worden. In het zuiden van Portugal sneeuwde het voor het eerst in deze eeuw, hetgeen dan ook voor duizenden Portugezen het grote moment was oi dit „natuurwonder" te gaan bekijken. In noord- en midden-Griekenland doen zich grondverschuivingen voor, waarbij vooral het dorp Stranus zwaar 1 getroffen. De 250 inwoners hadden ech ter bijtijds een goed heenkomen kunnen Door het smelten van grote hoeveel heden sneeuw doen zich in sommige Zuid-Europcse landen overstromingen voor. Hierdoor kon de Oriënt-express van Istanboel via Milaan en Lausanne naar Parijs niet rijden. In Beieren daalde het kwik gisteren lot twintig graden onder nul, terwijl het in Moskou voor het eerst dit jaar boven nul kwam. Dc Hollandse Signaalapparaten N.V. te Hengelo heeft gisteren het 2500ste personeelslid, de heer J. Hoogeboom uit Apeldoorn, feestelijk ontvangen. Het bedrijf kan nog 500 mensen plaatsen. In 1949 waren er 500 werknemers, in 1000 en in 1961 2000. Prinses Anne Marie van Denemar ken. de toekomstige koningin van Griekenland, is gisteren in Kopen hagen weer naar school gegaan. Vorige week arriveerde zij in De nemarken uit Athene, waar kroon prins Constatijn haar als zijn ver loofde aan de bevolking heeft voor- Minister Beerman antwoordt „Het rijksasiel in Groningen is geen gevangenis, maar een zelfstandige verpleeginrichting onder leiding een geneesheer-directeur en er wordi naar gestreefd de nodige verbeterin gen aan te brengen in de outillage door verdere verbouwing cn uitbrei ding van personeel. De beveiligings eisen moeten onverminderd worden gehandhaafd." Dit zegt de minister van justitie, mr A. C. W. Beerman, in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid J. A. Scheps (soc.) naar aanleiding van de incidenten op 6 januari in het asiel waarbij een groep verpleegden trachtte te ontvluchten, brand stichtte en nielimgen aanrichtte. Het verblijf van een ter besdhikking gestelde in het rijksasiel in Groningen Is naar de mening van de minister niet ..uitzichtloos". In 1962 hebben veertien patiënten na een proefverlof (gegeven na een geslaagd therapeutisch verlof) de inrichting kunnen verlaten. Over de toestand van het gebouw zegt de minister: Een der vleugels is reed» geheel verbouwd en aangepast aa: eisen van een verpleeginrichting. Dit vol doet goed en men gaat ook de andere vleugels verbouwen. De werkelijke oorzaken van het inci dent op 6 januari liggen dieper dan de ontdekking van de ontvluch tingspoging. Ontevredenheid ontstaat door een hoge graad van beveiliging, die hier niu een maal noodzakelijk is. Voor de moeilijke groep is er bovendien ongerustheid over de vaak lange en altijd onzekere duur van de verpleging. Ook speelt de ontoe reikende butillage van het oude gedeelte van het gebouw een rol. Dit antwoordde de minister op vragen van het Tweede- Kamerlid Jkvr. mr. C. W. J. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) Het bestaande plan tot verbetering van Bemanning (7 man) gered Om vier uur vanmorgen seinde de Groningse kustvaarder Grietje om hulp. Het 269 ton metende schip zou op de rotsen van het zuidelyke gedeelte van het eiland Man zijn vastgelopen. Radiostation Holyhead ving de sei nen op. Na een uur zoeken langs de kust vond de politie het schip. Het aan de voet van een 76 meter lioge rots en werd meedogenloos gebeukt door zuidoosters to rm. Al was het schip dan niet werkelijk op de rotsen gelopen, doch vlak eronder, loch ging de zeskoppige bemanning boord; de kapitein bleef op zijn schip, hoewel er geen direct gevaar was. Onmiddellijk na het alarm voei reddingboot van St. Mary uit. terwiil ook de Nederlandse sleepboot Utrecht het Britse vaartuig Doric Ferry koers zetten naar de kustvaarder. „Wij zijn niet in staat veel te doen vanwege de sneeuwstormen en de wind. die het schip tegen de rotsen drukt" meldde de Doric Ferry.. Inmiddels wa ren ook de sleepboten Humber en Noord zee naar de Grietje onderweg. De kustwacht van Castletown is er \Stier koos liet j hazepatl Een stier die kennelijk een s j sterk voorgevoel had. van wat s hem te wachten stond, heeft S l gisteren een even tragische als 5 g vergeefse poging gedaan om het hem in het Nijmeegse slachthuis toegedachte lot te ontlopen. De opstandige stier belandde eerst in de Waal, waar hij op eigen kracht weer uit wist te komen. Met een dol- le ren door het stadscentrum J trachtte het dier hierna zijn J l achtervolgers een vrachtauto J van het slachthuis en drie pa- I l trouilleauto's van de politie, l van zich af te schudden. Een s geparkeerde auto moest het tij- I dens deze race ernstig ontgel- den, en de stier smaakte ook nog het genoegen dat vele niets J j vermoedende voorbijgangers, hals over kop de vhicht moesten c nemen. Op de Waalbrug maakte l de politie ten slotte met drie l karabijnschoten een einde aan het avontuur van de wantrou- j toige stier. echter in geslaagd een lijn aan boord van de Grietje te schieten. Later be richtte men, dat de bemanning met een reddingsvlot de kust had bereikt. Het schip is eigendom van de N.V. Ripmeester. Vijf blanken door Zuid-Afrikanen vennoord In het Zuidafrikaanse Transkeigebied zijn vanmorgen vroeg vijf blanken door een bende Afrikanen om het leven ge bracht. Een zesde wist te ontsnappen en stelde de politie in Pretoria op de hoogte. De man kampeerde met een echtpaar, hun twee dochtertjes (14 en 12 jaar) en nog een jongeman in caravans in Basliee Bridge, ruim dertig kilometer buiten Pretoria, 's Nachts werden de caravans in brand gestoken. Toen de bewoners daarop naar buiten kwamen, werden zij door Afrikanen afgeslacht. De man die het drama had overleefd, zei zelf door .een negerbediende te zyn gewaar schuwd. Transkei, een reservaat in de Kaap provincie, is voorbestemd de eerste Ban toestan (negerstaat) binnen de Zuid- Afrikaanse republiek te worden. De Zuidafrikaanse regering heeft Transkei onafhankelijkheid beloofd en mogelijk zullen daar dit jaar algemene verkiezin gen worden gehouden Het hoofd van de 250.000 leden tel lende Temboe-stam, Sabata, is echter tegen het Bantoestan-beginsel gekant en Is voorstander van een uit meerdere rassen bestaande gemeenschap in Trans kei Dit is aanleiding geworden tot grote wrijving tussen de Temboes cn de Zuidafrikaanse regering. Tankauto met olie spoorloos Bij de Utrechtse politie is aangifte gei daan van de verdwijning van een tank auto met 2.500 liter huisbrandolie. Sinds gisteravond acht uur zijn dc chauffeur en auto spoorloos. De auto is eigendom van een Utrechts brandstoffenbedrijf, het is een grijs-blau we wagen met het kenteken T A. 34-09. Dc chauffeur, E. A Kok. is 171 meter lang en heeft een slank postuur, donker blond haar en blauwe ogen. de accommodatie zal zo veel mogelijk worden bespoedigd. De minister en dc leiding van het asiel hebben alle aan dacht voor de vraag hoe de deskundig heid van het personeel van dit „wel zeer moeilijke gesticht" zo veel mogelijk kan worden verhoogd. Ook gaf de minister een uiteenzetting van het gebeurde op 6 januari. Op 6 januari van drt jaar werden in Groningen 85 ter-beschikking-gestelden verpleegd en tien gevangenen, die op grond van hun psychische gesteldheid ongeschikt waren voor verblijf in gevangenis, doch nog een straf moesten uitzitten. In de overige rijksasielen ei in andere inrichtingen waren toen 78 ter-beschikking-gestelden. Onderzoek naar dood militair De Koninklijke marechaussee stelt op het ogenblik een onderzoek in naar hel overlijden van de negentienjarige dienst, plichtige huzaar H. Hoogland uit Hoog landerveen. In het militair hospitaal in Utrecht is in verband hiermee gisteren sectie verricht op het stoffelijk schot Hoogland, die was ingedeeld bij het regiment Huzaren van Boreel. en di< was gelegerd in de Prins Willem III- kazerne in Amersfoort, is gedurende zijn weekendverlof overleden. Zaterdag werd hij plotseling onwel, waarop de levens geesten hem begaven. Hij had enkele weken in het militair hospitaal in Amersfoort verbleven, om behandeld te worden wegens een hersen_ schudding en later ook tegen een keel ontsteking. Op 30 januari was hij bij zijn onderdeel teruggekeerd. Wolven dringen op in Europa Door de uitzonderlijke lange en strenge wnter dringen steeds meer wilde dieren op naar de steden van verscheidene Europese landen. In Frankrijk zijn voor het eerst na negen jaar wolven gezien, die door de koude uit de bergen van Polen en Tsjecho- Slowakije zijn verdreven. Zij trekken in een tempo van naar schatting hon derd kilometer per dag dwars door Europa. In het oosten van Frankrijk is een wolf door een jager gedood. In hetzelfde gebied vallen buizerds mensen aan. Een boer, die een dergelijke „luchtaanval" had te doorstaan, kwam er af met een sterk gehavend gezicht. Ook wilde hon den bezorgen in veel streken overlast. Op de staatsmijn Maurits is de 47- jaiige locomotiefmachinist M. Houben uit Stein tussen twee wagons bekneld geraakt en overleden TLTET DUITSLAND van vandaag plaatst ons soms voor vreemde verrassingen. Zo wanneer een schoolbestuur een man die wegens oorlogsmisdaden is veroordeeld uitnodigt, de schooljeugd van zijn ziens wijze en ervaringen te komen vertellen. We hebben het als Nederlanders reeds moeten ondervinden, dat de uitlevering ls geweigerd van naar Duitsland gevluchte veroordeelden. Dit moet nu wel een van do redenen uitmaken om gratie te ont houden aan die weinige Duitsers, die bij ons nog gevangen zitten. Bij vrijlating Is men het vat op hen kwijt. Wat heeft men ermee voor. aan een man dio wegens oorlogsmisdaden is veroor deeld de kans te geven, tegenover school kinderen zijn beklag te doen? Hierop toch komt het neer. Wat kan het anders be tekenen dan, dat men zowel van de man zelf als van hetgeen hij destijds heeft ge daan onvoldoende afstand heeft willen nemen. En dat moet teleurstellend worden geacht. Zeker, van hogerhand haast men zich na, de schade te gaan herstellen. Na deze man zal nu een ander de kans krijgen om on zijn beurt aan de schooljeugd te komen vertellen, wat er werkelijk is gebeurd. Wij hebben daar waardering voor. Blijft niet temin het feit. het zonderlinge feit, dat de veroordeelde, een van de hoogste figu ren uit de Hitler-tijd, deze uitnodiging beeft ontvangen. Wij hebben respect voor de w: velen trachten in Duitsland een democra tisch staatsbestel te verwerkelijken. ZIJ hebben er reeds in belangrijke mate toe bijgedragen, dat hun vaderland, na het smartelijk verleden, bij de andere volken aan aanzien heeft gewonnen. Ons dunkt, hun in het bijzonder moet het ter harte gaan wanneer zich ook nu nog verschijn selen voordoen als het door ons vermelde, die aanleiding geven tot pijnlijke ver bazing. De met spoed ondernomen poging tot her stel mag intussen wel als bemoedigend worden gezien. (RITA) ,j\Ilsschien kan ik hen beter uitnodigen, als u een keer niet thuis bent IAE VORSTGRENS loopt thans Baltische staten langs de Roemeens Hongaarse grens over de Povlakte, de Franse Rivièra en daarna in een wijde boog over Spanje naar Ierland. Het vorst- gebied dat er door wordt ingesloten, wordt langzaam iets kleiner van omvang omdat verschillende depressies de vorst wat terugdringen. De belangrijkste van deze depressies bevindt zich ten westen van Ierland, die komende van IJsland naar het zuidwesten afzwenkt. Hierdoor gaat de circulatie op de Atlantisch Oceaan zich wijzigen. Het schijnt dat er zich op zuidelijke breedte een westcircu latie gaat ontwikkelen. Vannacht was de koudste plek München H'" wind. (Opgemaakt te 11.15 i Z"W-Dmutaml Daar vroor het 22 d ZON EN MAAN 23 graden. In ons land was de vorst maUg tot streng, de minima varieerden van 4 Woensdag 6 januari: zon op 8.14, onder tot 12 graden. Doordat de wind zwak maan op 15.20, onder 6.55; vrijdag blijft uit zuidoostelijke richting, zal de 8 februari: volle maan. vorst de komende nacht opnieuw matig Hoogwater Scheveningen tot streng zijn, midden op de dag daaren tegen over het algemeen licht. Neerslag 8 februari: 1.31 v.m.; 13.52 n.m. HET WEER DN EUROPA De Bilt verwacht tot woensdagavond: Droog weer met weinig bewolking. Van. KaPP°"e" l™denmoTgen zeven uw nacht matige tot strenge vorst, en hier en daar mist. Overdag matige tot lichte tendens: stijging vorst. Zwakke hoofdzakelijk zuid-ooste- Gistermiddag is een opslagplaats van stoffeermateriaal van Luxembourgs handelsonderneming te Culemborg ge heel in vlammen opgegaan. Het ver woeste pand was vroeger een kapel voor het oude mannen- en vrouwentehuis, dat er tegenover gelegen was. Vrouwe Elisa beth gravin van Culemborg stichtte in 1532 dit tehuis. ^JET EEN ZUCHT van ver- lichting hebben dc zaal museum teren afscheid genomen Leonardo da Vinci's Mona Lisa. Het beroemde schilde rij, dat zo enorm veel kij kers heeft getrokken, is Amerikaanse autoriteiten der van Whistler" en De La de Italiaanse regering tours „De boetvaardige hei- eerder heeft het veel bezoekers gehad. President Kennedy's Robert, die minister justitie is, „onthulde' Nog nooit laiolo. zijn door de Italiaan- teruggegeven Beide schilde- ligc Maria Magdalei regering in bruikleen af gestaan. Ze zouden broer eind van de vorige De New York gebracht waar dag, kort na het vertrek Florence. Zij kwa het ook tentoongesteld zal van Mona Lisa. twee andere in het bezit van eer worden. Het doek heeft een schilderijen uit dc renais- nisch echtpaar er maand lang in het museum sance-tijd. Beide doeken, die door tussenkomst rijen zullen veertien dagen Franse regering heeft deze in het in Washington te zien zijn. schilderijen uitgeleend om ereld- Frankrijk heeft ook twee de nagedachtenis te eren ■an de 122 leden van een later York aangekomen en zullen den uit Atlanta, die in juni i Califor- twee maanden lang in At- bij een vliegtuigongeluk in i werden lanta in Georgia te bczichti- Parijs om het leven zijn ge- van de gen zijn. Het zijn „De moe- komen. De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limh. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Frankfort München ZUrieh Geneve SS 35 3? Lndstll -2 ->12 ivindstil -3 -11 1 -4 -6 0.5

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1