Nieuwe Leidse Courant Erhard gooit knuppel in Bonns hoenderhok Wat doet De Gaulle met zijn dollars? Macmillan had succes in Italië Streeft Frankrijk naar as Parijs-Madrid? Razzia te Singapore tegen rode leiders Koninklijke familie amuseert zich best WISS Maandag 4 februari 1963, 43ste jaargang Slachtoffers op de rijksflessenhals CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD j ghablavMi Zie pagina 6 lijn hert' in teghenspoaf Steenstraat 37 Postbus 76 Giro 58936 'Abonnementsprijzen bezorgirjg 18 19 Vieuws in één oogopslag Terwijl in Rome pre mier Macmillan van En geland en zijn Italiaanse collega Fanfani de ban den tussen hun landen nauwer aanhaalden, werd in Bonn duidelijk, dat het verzet tegen de politiek van toegeven van Aden auer (tegenover De Gaul le) meer en meer gestalte begon te krijgen. Van froot belang is, dat ook rhard, die vrijwel zeker Adenauer zal opvolgen al6 kanselier, in actie is ge komen en de leiding van dit verzet op zich zou heb ben genomen. Meer dan honderd rode leiders zijn zaterdag in Singapore gearresteerd. Een groot aantal commu nisten is echter aan deze razzia ontsnapt. Zaterdag kwam op Schiphol aan de kolonel der mariniers W. A. van Heuven, die indertijd op Nieuw-Guinea het Papoea- vrijwilligerskorps heeft georganiseerd. De foto toont de kolonel bij het verlaten van het vlieg tuig. Een nauwere samen werking lussen de drie christelijke partijen (ARP, CHU en KVP) is mogelijk en noodzakelijk. Deze par tijen moeten elkaar vin den, ondanks alle ver deeldheid, omdat er meel is wat hen verenigt, na melijk de overtuiging dat de Goddelijke Openbaring grondslag is van 'het staat kundig leven. Dat heeft minister Cals zaterdag verklaard op het Over ijssels appel van de KVP te Hengelo. De hoofdinspecteur van de Zweedse rijksscheep vaartinspectie acht het uit gesloten dat de Thuntank VII vanwege de verzeke ringspenningen door een menselijke ingreep schip breuk geleden heeft. In middels zijn de lijken van zeven van de elf opvaren den in de romp van het schip aangetroffen. De Franse luchtmacht officier die in Parijs te rechtstaat wegens een mislukte moordaanslag op president De Gaulle, heeft onthuld dat zijn groep nog vier andere moordplannen in petto had, die echter op het laat ste moment moesten wor den afgelast, omdat de bewaking te streng was geworden. De verdachte zei dat de tirannie van de president alle grenzen heeft overschreden. West-Duitsland heeft bij de Russische autoritei ten geprotesteerd tegen het feit dat een Russische politieman het terrein van de Duitse ambassade in Moskou is opgegaan om een m n terug te halen die naar Duitsland wilde emigreren. Een man slaag de erin het gebouw binnen te komen, een andere werd door agenten over meesterd. CHU verontrust over on twikkeling in de EEG De Unieraad van de CHU heeft in een vergadering, die zaterdag in Utrecht is gehouden, zijn ernstige ver ontrusting uitgesproken over de ont wikkeling in de E.E.G. De Unieraad keurt ten sterkste af het optreden van met name het Franse staatshoofd, pre sident dc Gaulle, als gevolg waarvan de onderhandelingen te Brussel tus sen de zes E.E.G.-partners en de Britse delegatie zijn mislukt. De raad, die zich volledig kan vinden in het standpunt van de Nederlandse regering en in de uitspraken van de CH afgevaardigde dr. I. N. Th. Diepen horst in de Tweede Kamer, blijft een sterk voorstander van de toelating van Groot-Britannië tot de Europese gemeen schap. In dezelfde vergadering heeft de Unie raad met algemene stemmen het ver kiezingsmanifest van de CHU vastge steld. Ramp op Kanarische eilanden: 27 doden In Granadilla, op Teneriffe, het groot ste der Kanarische eilanden, zijn giste ren zevenentwintig personen onder de voet gelopen en om het leven gekomen. Een menigte van circa tweehonderd men sen probeerde een oud gebouw te ont vluchten toen het plotseling begon te kraken. Het gebouw stortte echter niet in, doch in de paniek die ontstond vie len de doden. Bovendien raakten er ruim honderd personen gewond. Men was in hel gebouw om persoons bewijzen te halen. Onlangs had het di rectoraat voor openbare veiligheid in Madrid namelijk bepaald, dat iedereen, die nog geen identiteitskaart had, deze voor maart in zijn bezit moest hebben. LLES wijst er op, dat Erhard, de Westduitse minister van economische zaken, die tevens vice-kanselier is, de knuppel in het hoenderhok van de Bondsrepubliek heeft gegooid. Erhard, die voor bestemd lijkt te zijn, Adenauer uiterlijk in de herfst van dit jaar als kanselier op te volgen, neemt thans een bijzonder belangrijke positie in. Hij weet zich gesteund door de Vrije Democraten en door de Beierse CSU, die samen met de CDU de regeringscoalitie in Bonn vormen. en over de aard van de betrekkingen tussen Bonn en Parijs enerzijds en Bonn en Washington Londen anderziids Adenauer heeft n.l. zoveel tegenstrijdi ge verklaringen afgelegd, dat niemand meer weet wat hij nu eigenlijk wil. Veel wijzer zal Dowling waarschijnlijk niet worden, want Adenauer heeft prof. Carstens, de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken, naar Washing ton gestuurd om „misverstanden op tc helderen, die ziin ontstaan door h«t af sluiten van het Frans-Duitse verdrag." Naar mag worden aangenomen, heeft hij zijn afwachtende houding laten varen door de leiding op zich te nemen van het verzet tegen Adenauers politiek van toegeeflijk heid tegenover De Gaulle. En volgens Mende, de leider van de Vrije De mocraten, heeft Erhard zelfs gezegd, dat een snelle ratificatie van het Frans-Duitse verdrag (door De Gaul le en Adenauer gesloten) onder de gewijzigde omstandigheden een klap in het gezicht van Groot-Brittannië en de V.S. zou zijn. Voor de Zuidwestduitse radio-om roep verklaarde Erhard, dat de hou ding van de Franse regering niet overeenstemming is met de geest van het verdrag van Rome. De huidige crisis kan naar zijn mening niet den opgelost door tweezijdige dragen tussen Engeland en afzonder lijke E.E-G.-landen. „De gehele Atlantische gemeen schap moet zulk 'n geestelijke kracht gaan ontwikkelen, dat op de lange duur geen enkel land hieraan weer stand kan bieden", aldus Erhard, die. zich blijkbaar heeft voorgenomen, eigen land in actie te komen. Vandaag kreeg Adenauer ook bezoek van Dowling, de Amerikaanse ambas sadeur in Bonn. Deze wil graag va kanselier weten, hoe hij nu precies denkt over de politiek van De Gaullo T9E REGERING van Singapore heeft I Soekarno heeft verklaard dat Indonesië zaterdag een groot aantal links de „nieuwe revolutionaire landen" georiënteerde figuren laten arresteren, steunt. De leider van de opstandelingen, Van officiële zijde werd medegedeeld, I sjeik Azahari, is te Djakarta aangeko- dat 107 personen in hechtenis zijn ge nomen, onder wie de secretaris-gene raal van de socialistische Barisanpar- tij, die tegen de instelling van een Maleise federatie is. De premier van Singapore. Lee Koean Jew, verklaarde gisteren naar aanleiding van de arrestaties, dat hij niet alle be weegredenen kon onthullen. Wel wilde' hij zeggen, dat de „delicate en gevaar lijke situatie bij enkele van onze buur landen" een rol had gespeeld. Als het alleen aan de regering van Singapore had gelegen, was de actie niet uitge voerd. deelde hij mee. „Het veel eenvoudiger zijn geweest de zaak te laten rusten tot na de totstandkoming van de Maleise federatie op 31 augustus Om verschillende redenen werd het ech ter noodzakelijk tot handelen over to gaan. Dit gebeurde na overeenstemming tussen Groot-Brittannië, Malakka Singapore", aldus de premier. Premier Lee zei verder, dat de Bari- sanpartij of andere organisaties, waar van de leiders zijn gearresteerd, geeo verbod behoeven te Achtten communistische leiders wisten zaterdag aan arrestatie te ontsnappen. Tot laat in de nacht werd naar hen ge zocht Waarschijnlijk bevinden zij zicb in de nabijheid van Singapore Lee merkte op, dat het communistische ge vaar in Singapore nog geenszins is be zworen. Volgens hem ligt de werkelijke communistische macht in Singapore cd Malakka in handen van iemand wiens naam hij niet wilde noemen, omdat hij samen met hem tegen het Britse kolonia lisme had gestreden. De communistische topleiding is volgens Lee geconcentreerd in Singapore en Zuid-Malakka. Hun in nigste band is die met de Indonesische communistische partij, voegde hij er aan Gisteren werd ook een gezamenlijk communiqué uitgegeven door de rege ringen van Malakka en Singapore. Hier in wordt gezegd, dat de communisten in Singapore een „strategie van het ver enigde front" toepassen om de macht t» Dc regering van Malakka beeft het vertrek van 780 man aflossingstroepen naar Kongo afgelast In verband met de gespannen toestand In verband met Borneo. Indonesië De woordvoerder van het Indonesisch® leger, kolonel Ibnoe Soebroto, heeft za terdag te Djakarta verklaard dat In donesië de opstandelingen in Noord- Borneo „morele steun" moet geven en ëh zal vermoedelijk naar Dar-es- Salaam vliegen ter bijwoning van do Afrikaansc-Aziatische solidariteitscoD- ferentie. Een afvaardiging van Singapore zal op deze conferentie de arrestaties ver dedigen en enkele landen, waaronder Algerije, Egypte en Marokko hebben premier Lee Koean Jew verzekerd dat zij een kans zal krijgen dit te doen. De kabinetschef van de secretaris generaal der Verenigde Naties, C. V. Narashiman. heeft zaterdag te Bangkok verklaard dat de V.N. zich niet kan be moeien met de slechtere betrekkingen tussen Malakka en Indonesië, tenzij beide partijen dit verzoeken. Narashiman zou na Singapore Djakarta bezoeken en ver volgens Hollandia. Beruchte conferentie Dr. Furler, de Westduitse ondervoor zitter van het Europese parlement, heeft verklaard, dat Frankrijk de regering to Bonn niet heeft geraadpleegd, alvorens De Gaulle op zijn beruchte persconfe rentie mededeelde, dat hij Groot-Brit tannië buiten de EEG wilde houden Furler (lid van de CDU) verklaard® op een bijeenkomst van Chr. Democra ten. dat het Frans-Duitse verdrag niet moet worden geratificeerd, voordat *•- ker is dat Engeland tot de EEG zal toe treden. (Zie ook elders in dit nummer de berichten "van onze correspondent te Nauw contact Intussen zijn dc besprekingen lus- sen de Britse premier Macmillan en zijn Italaanse collega Fanfani (in Rome gehouden) beëindigd. De besperkin- gen, die voornamelijk symbolische betekenis hadden, hebben er toe ge leid, dat beide landen nauw contact zullen onderhouden over alle zaken van wederzijds belang, zowel middel van periodieke uitwisselino van ministersbezoeken als via de male diplomatieke kanalen. Macmillan en Fanfani hebben nogmaals hun vastbeslotenheid betuigd om de be staande samenwerking met de Ver. Sta ten te handhaven. Zij verheugen zich over de kans. een multinationale NAVO-kf macht te vormen, teneinde het bondge nootschap in staat te stellen, vrede veiligheid te handhaven Macmillan werd ook door de Paus in audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde een half uur. Men vroeg Mac millan na afloop, of er enige waarheid schuilt in berichten, dat de Paus e zou hebben toegestemd, dat de Paus bij de Gaulle tussenbeide te komen ter oplos sing van de crisis, die in de afgelopen weken geleid heeft tot een scheuring in het westelijke bondgenootschap De Britse premier antwoordde hierop: ..Zo ik weet schuilt daar absoluut geen waarheid in" (Voor vervolg zie pagina 10) Drie personen zijn gisteren om het leven gekomen en negentien gewond, doordat in de nabijheid van Hannover twee treinen met elkaar in botsing Dat de Koninklijke familie zich in het Oostenrijkse wintersport centrum Lech am Arlberg amu seertblijkt wel uit deze telefóto's. B o v e n: Koningin, Prins en Prinsessen (Beatrix op cle rug ge fotografeerd) verlaten hotel Post om te gaan skiën. Onder: hila riteit in de skilift tussen de prin sessen Beatrix (l.) en Margriet. Rechts: prinses Irene (l.) en prinses Beatrix hebben de latten dl onder. In het midden de Prins met de ski's op de schouder. Inmiddels is het in het vaderland net zo winters gebleven als in de Alpen. Zaterdag kon men (o n- cl e r) tassen Schipluiden en Den Hoorn weer van een haast antiek schouwspel genieten: arreslee- wedstrijden. Dat ook de jeugd er van profiteerde, is vanzelfspre kend. Overspannen politie man arresteerde rechter (Van een onzer verslaggevers) Volkomen ongemotiveerd heeft eer overspannen rijkspolitieman in het Leeuwarder Eurohotel een aantal gasten gearresteerd, 's Avonds laat ging h(j het hotel binnen, stapte op een van de tafel tjes af, en zei tot dc verbaasde en ge schrokken gasten: „U bent mijn arres tanten". Onder die „arrestanten" bevond zich ook de vice-president van het Leeuwarder gerechtshof, mr. A. H. Prins. Tot grote consternatie van de aan wezigen bewerkte de politieman zo ver scheidene tafeltjes. O. a. hield hij een Duitser aan, die hij naar zijn paspoort vroeg. Het incident eindigde eerst toen de gemeentepolitie de zaal binnenkwam en hun collega van de Rijkspolitie tact vol wegleidde. De politiemannen waren op verzoek van mr. Prins door een kel ner gewaarschuwd. De rijkspolitie deelde ons vanmorgen mee. dat de man wegens overspannen heid al een half jaar buiten dienst was. In 1945 trad hij bij de politie in dienst en heeft een onberispelijke carrière achter de rug. Toen hij tekenen van geestelijke labiliteit begon te vertonen werd hij echter buiten dienst gesteld. Hij is thans onder behandeling van een zenuwspecialist Al geruime tijd wordt er aan gewerkt hem in een inrichting te doen opnemen. Ger. gymnasium A'clam Week geen Frans uit protest Uit protest tegen het torpederen in de Brusselse onderhandelingen hebben de leerlingen van het Gere formeerd Gymnasium in Arasterdam een brief geschreven aan de rector waarin zij verzoeken het vak Frans een wee kvan het rooster te schrap pen. De jongelui stellen voor in plaats van de uren Frans geschiedenis. Ne derlands of Engels te geven. De ge schiedenis van Engeland zou in die extra tijd bijzondere aandacht kun nen krijgen. Dr. P. van t Hof. rector van het Ge reformeerd Gymnasium, zou zijn leer lingen vandaag laten weten of hij het verzoek kan toestaan. Hij verklaarde reeds zeer sympathiek tegenover het voorstel te staan, maar liet weinig hoop dat het plan uitgevoerd kan worden. yOLGENS de Ch'ca8® Trl' <j« aanwijzingen zijn is ongeveer dertij procent gelen die Dillon lot dusver eeneraal heeft besloten ziin biine geeft de Amerl- dat De Gaulle zulks aal doen, van de eehcle Franse devie. heefteenomen'. circ, wUteeaanlonro »n kaanse minister van financiën aldus het blad, dat op dit zenvoorraad. .1 lopen cIJiTe ïmerika rfeéï'ern' d"" Dc regering van Kennedy, vallen en wij dVveT slige moeiUjkhrfèn^ K Frankrijk heef, votgens he, SIM JT JVÏÏt ^'hStt^an^ SM X ffsrsawas zzzviïEix'js GEDURENDE het weekeinde is de luchtdruk in vrijwel geheel Europa onder invloed van verschillende depres sies geleidelijk lager geworden. Slechts op Groenland is, nadat een depressie het plateau overgetrokken was, de lucht druk tot zeer hoge waarden gestegen, namelijk tot boven 1050 millibar. De genoemde depressie trok verder in diepte toenemend naar het zuiden en bevond zich maandagmorgen ten westen van de Britse eilanden. Een andere die pe depressie trok van het westelijk deel van de Middellandse zee over Midden Italië en Joegoslavië naar Polen verge zeld van veel sneeuw. Aan de zuidoost kant ervan voerden krachtige zuidwes telijke tot zuidelijke winden zachte lucht via Griekenland. Roemenië en de Zwarte Zee naar Zuid-Rusland waar het flink dooide. Ons land bleef binnen een ge bied met weinig wind waarbij af en toe wat sneeuw viel, maar ook hier en daar opklarinqen voorkwamen. Het tempera- tuurverloop was sterk afhankelijk van het aanwezig zijn van opklaringen van betekenis. Zo kwam de laagste tempe ratuur maandagmorgen om 0 uur voor in Den Helder met min 14 graden, ter wijl zondagmorgen het vliegveld Gilze Rijen min 12 graden meldde. Ook de komende 24 uur zal het rusti ge weer in ons land blijven voortduren. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige sneeuw en hier en daar mist. Lichte tot matige, in de nacht op enkele plaatsen strenge vorst. Weinig wind. (Opgemaakt ll.ul5.) ZON EN MAAN Dinsdag 5 februari: zon op 8u.l6, onder 17u.34_ maan op 14U-22, onder 6.00 u. 8 februari volle maan. Hoogwater Scheveningen 5 Februari: 0.24 v.m.; 12.53 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur lid 41 gh. beu ijz« gh. beu blillli -3 -3 O-il windstil «1 -5 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1