Doctor Flor Peeters SISYPHUS TWEE NIEUWE WERKEN GEOPSYCHISCH organist, pedagoog, reizend concertgever ZATERDAG 2 FEBRUARI 1963 OP METROPOLITAANS NIVEAU r Poëzie en landschap (dagen moest raadplegen, kwam Ik In het hoofdstuk over schil derkunst de opmerking tegen, dat in die 25 jaren het land- TEGENLICHT-OPNAME Boeren als donkere druïdei In gele orgie van licht, schap had moeten plaatsmaken j^et weiland vervreemdt voor de figuur. Of in de llte- zich ratuur een overeenkomstige ontwikkeling valt aan te wijzen. ker is, dat sinds <£ÏES- 1 (1889) in de Nederlandse dicht kunst heel wat landschapjes, Mei sionistische duidelijk in het volgende vers. VOORGEBOORTELIJK ene sup, zijn gescnnaera, n L "et etode twintiger jaren a°nN': werd anders groen. Terwijl ik stilsta, starend de horizon, l*51e"hSSfred,r Z ÏÏ'.TÏiï XZSk heen kltken en waarnemen T.lin _,.1 Een derde en laatste citaat: Heer- kon- nieu- i 1 Er is sinds 1923 in Neder- Iland heel wat minder land schap, en de stedeling-dichter moet het zoeken in karakteris tieke plekken in Amsterdam I b.v., maar zelfs de jonge dich- ters van 1950 en later verloo- Ichenen, al experimenterend, hun Nederlandse aard niet. Reisimpressies komt men bij Ide meesten hunner tegen en die zijn vaak nu.is.ens zo lees baar en genietoaar als de re I portage van hun gevoelens en gewaarwordingen In de over wegend landschaploze poëzie- periode neett de visie van de I dichter zien gezuiverd van de niet meer frisse reeten impres sionisme en ook de gehanteer- I de taal is moderner geworden, d.w.z. ze is raker, origineler, I actiever dan voorheen. De pre cieusheid uit de tijd van het estheticisme, de Schoonheids cultus, is verdwenen. Allemaal I winst dus. De jonge Haastrecht- I se dichter Henk Kooyman is in zover bevoorrecht, dat hij I dichter bij de natuur leeft dan zijn stedelijke collega's, die meer luchtjes van bier, jene- Iver en tabak inademen dan poldergeuren. Hij heeft onder auspiciën van de Haagse Ca- hlers een bundel korte natuur- I gedichtjes uitgegeven order de titel Geopsychisch. Reeds dit opschrift tekent de verandering sinds het impressionisme, dat In de Gaat hebt ilgen- I neemt. Er is in het dichtwerk van Kooyman concentratie, klaarheid en zelftucht geko men. Misschien is het mijn I persoonlijke smaak, die hier meespeelt, maar ik ben met Ideze bundel in mijn schik. Ik vind hem helemaal goed, zon der één inzinking. Kooyman I schept uit een groot fonds van waarnemingen, gedaan m de loop van vele jaren met hun POLDER aan, als een gouden Dansen hysterische muggen. Van zwarte, boetvaardige vis- Ziet Kikkers kwaken absurd. Men denkt bij zo'n vers wel even aan Pierre Kemp, die Limburgse origineel, oud-amb tenaar bij de mijnen, schrijver en nummeraar van duizenden natuurgedichtjes. Kooijman is niet excentriek als soms de beminnelijke Kemp, maar een voudig en rechtuit. Rijpen is voor een dichter proces. Het publiek mist het geduld om zulk een evolutie mee te maken en de dichter zal zich daarom soms eenzaam voelen. Talent hebben is vaak i martyrium, maar hier geldt Kooijmans gedichten „spe len" in het landschap van Haastrecht, Stolwijk en Vlist. Van zichzelf zegt hij: Een dag zonder vroeger of la ter. Met bladstille bomen en wind stil water. Alleen maar zonlicht van nu of nooit... Maar ik blijf in eigen kennel gekooid. Zonder dit gekooid zijn zou den deze natuurverzen niet zijn ontstaan. C. RIJNSDORP j IN DE USA KIND IN-HUIS Halverwege hoofd- en havenstad ligt het eerbiedwaar dige Mechelen, spoorweg-, meubel-, tuinbouw- èn kerkelijk centrum van België, eens de hoofdstad van alle Neder landse gewesten. Eenzaam staat er aan de brede ringlaan de Brusselse Poort, de verdwenen vestinggordel, te over leven. Men respecteert hem als getuige van een vorstelijk verleden, die, functieloos, van zijn verdiend pensioen ge niet. Als het niet regent (dat deed het, toen wij er waren, met stromen), is het van hier over de vaartbrug naar de landelijke omgeving, een rustgevende wandeling. Rechtsaf langs het kanaal en dan nog eens links-rechts komt men vanzelf op de lange, gemoedelijk- rustieke Stuyvenberg- baan terecht Daar woont, op nummer 123, de ver over de wereld befaamde or ganist van de Metro- politaanse kerk van St. Rombout, Flor Peeters. De naam van het voor hem pas klaar gemaakte huis, „Adagio", is beteke nisvol: hier vertraagt de bewoner zijn le vensgang; na het alle- gro-con-spirito van werken en reizen, vindt hij hier rust tot voorbereiding en com poneren. De zitkamer, die uitziet op een ri ante tuin met bos op de achtergrond, zou men met evenveel recht werkkamer, con certzaal, bibliotheek Dicht bU de glazen tuindeuren staat het schrijfbureau, de ver- wijderde wand wordt geheel door Dit werd nauwkeurig volgens de wensen en aanwijzingen van Flor Peeters gebouwd. Tussen orgel en bureau prijkt een kostbaar stuk. een relikwie, dat alle organisten en orgelvrien den heilig is: de speeltafel van het voormalige orgel uit de Pa- rijse Sainte Clotilde-kerk, door César Franck ruim dertig jaar lang bespeeld. Toen het instru ment destijds vernieuwd werd en de speeltafel op non-actief kwam, vroeg Francks opvolger, zijn leer ling Charles Tournemire, aan de koster, die te mogen bewaren Na Tournemire's overlijden (1939) deed zijn weduwe aan huisvriend Flor Peeters de verrassende me dedeling, dat haar echtgenoot het historisch zo waardevolle voor- werp aan de Belgische organist had nagelaten: „die speeltafel is natuurlijk voor u". De daarop staande algemeen bekende foto's stellen Tourdemire en Franck voor. Men ziet de meester het basson-register met een krachtige ruk van zijn grote hand openen. Contakt Hebt u geen hinder van die dui zenden ogen? Na een paar maten ben ik er overheen. Door dat rechtstreeks contact met het pu bliek word ik juist beïnvloed. Zelfs als ik niemand zie. weet Ik. hoe de mensen reageren. Flor Peeters vertelt van paarde- fokkers - met - grote - hoeden in Texas, voor wie hij een eenvoudig stuk van Frescoba.di speelde. Hij hóórde de mensen zuchten, na af loop durfden ze niet eens te ap- plaudiseren.. Die lui daar zijn nog niet blasé... Uit Northfield (Min nesota) lieten ze hem, voor één concert overkomen („gij moet ons nieuwe orgel bespelen"). Alle drie duizend plaatsen waren verkocht.. Hij heeft daar ook nog ventig organisten cursus gegeven. En in Collegeville (ook voor éér concert) kon een sneeuwstorm de liefhebbers niet tegenhouden. Ve len kwamen twee tot drie te voet. 's Avonds konden i Flor Peeters' verdiensten voor het Amerikaanse muziekleven werden in 1962 door de Catholic University of America met een ere-doctoraat in de muziekweten schap gehonoreerd. Hij is de eer ste Belgische musicus, die zo'n ho ge onderscheiding uit den vreem de ontving. Deze titel is lang niet de enige, trouwens. Amerika blijft trekken. Zeven weken lang maakte hij in 1962 een tournée door de U.S.A. Van New York tot San Francisco, van Montreal tot New Orleans vloog hij het enorme land door, om ge middeld vier concerten per week te -geven. Het bleef niet bij concerten al léén. Veel composities werden in Gepakt Laat een schrijver-over-Flor Peeters los: hij zal een boekdik- ke biografie voortbrengen. Dit le ven is vol van reproduktieve, scheppende, pedagogische werk zaamheid. Wie er mee in aanra king komt, hoé dan ook, wordt gepakt. Als hij kan vertellen, dreigt zijn verhaal de spuigaten van een weekblad uit te lopen. Dat kón en még nu eenmaal niet. Piet Vis ser heeft 1950) en deze tot „de organist" beperkt. In Bel gische, Nederlandse, Engelse. Amerikaanse en Italiaanse perio dieken zijn, nó de oorlog, artike len over Peeters verschenen. Waarom dan nóg een artikel? Nu ja, al was het alléén maar voor hen, die al dat andere werk niet kennen of er niet toe kómen of kunnen komen. En verder ziet De speeltafel van het orgel van César Franck, dal nu in het be. sit is van meester Flor Feelers. i wisselende weers- I omstandigheden. Hij heeft zich een eigen uitdrukkingswijze ge schapen, waarbij hij zo ver- Istandig is geweest zich niet angstvallig af te vragen of hij wel origineel is. Wie onginali- teit nastreeft als waarle op I zichzelf, komt in een slop te- I recht Het persoonlijk accent (want veel meer is oorspron- Ikelijkheid toch doorgaans niet) I kan men toch niet forceren en I bij rijping komt het vanzelf voor den dag. Het pleit voor I Kooymans natuurverzen in dit bundeltje, dat men 't hele- Imaal de moeite niet waard vindt invloeden na te gaan en te rubriceren. Veel liever leest ^men en kijkt over Kooymans Flor Peeters flinks) als Doctor of Music honoris causa van de Catholic University of America te Washington (1962). De andere eredoctor is Rev. John Mark Gannon, aartsbisschop van Erie. speciaal voor de nieuwe directeur, het belemmerende reglement ge wijzigd De vermaarde instelling, waar aan ook de zanger Willem Ravel- li nog is verbonden geweest (een uitstekend pedagoog, prijst Pee ters), heeft de langste tijd in de vertrouwde, doch versleten behui zing aan de St. Jacobsmarkt doorgebracht. Een nieuw, voor België model-conservatorium gebouw nadert aan de Van Rijs- wijcklaan (de kant van Brussel op) zijn voltooiing. Eigen methode meester- niet iedere schrijver deze véélzijdige man weer anders. Dat hangt van de persoonlijke benadering af. Wat eerst Wat is Flor Peeters allereerst: organist, componist of leermees ter? Ik waag me niet aan een be slissing. Zélf heb ik hem het eerst als organist leren kennen. Dat was, nog vóór de oorlog, bij een concert in de Rotterdamse St. Lau rens. Rotte's Mannenkoor zong, on der meer, Veni Creator Spiritus van Diepenbrock. Hij begon met Bachs feestelijke Praeludium en fuga in D-groot. „Wat een heer lijk orgel was dat toch", herin nerde zich deze kenner van zo veel schone instrumenten. Flor Peeters 4—7—1903, te Tlelen, (Kempen), behaalde in 1923, na zijn studie aan het Mechelse Lem- mens instituut, de Lemmens- Ttnel-prijs. Met de grootste onderscheiding en gelukwensen van de jury. Later onderhield hij, echter niet als leerling, een vrucht baar contact met de Parijse or ganisten Dupré en Tournemire. Peeters stamt dus uit de school van de grote Vlaamse organist Jaak-Nikolaas-Lemmens (1823— 1881), wiens eigen leerlingen, zo als Alex Guilmant en Charles- Marie Widor, niet slechts in Frankrijk doch ook in de Neder landen, zo'n verstrekkende in vloed op het orgelspel hebben uit geoefend. Wat het Noorden be treft, behoef ik slechts de namen van De Vries en Zwart te noe men, om de stijl van de Lem- mens-school aan te duiden. Moch ten dan zekere, aan de roman tische ontsta an tijd gebonden allures verdwijnen, de wezen lijke kenmerken (levendige tech niek, kleurrijke registratie, het uitbuiten van alle mogelijk heden) bléven. Dit alles bezit ook Flor Peeters in hoge mate Uit zijn spel is bovendien een diep respekt voor de' individuele stijl van elke periode af te leiden. Tot nu toe gaf hij in Europa, de USA, Canada, Zuid-Afrika en de Philippijnen al een duizend con certen in totaal. In de V.S. is hij, om zo te zeggen, kind-in- huis. Gewaardeerd Zij spel wordt daar zéér hoog gewaardeerd. Men vraagt hem vaak, om te komen spelen, soms maar voor één concert. Dan schiet hij vanaf het naburige vliegveld Meisbroek met een presto-volante aart de oceaan over. Als Flor Peeters daarover vertelt, wordt z'n verhaal al le vendiger en kleuriger. Ja, die Ame rikanen houden van show, ze zien ;raag, waar de muziek vandaan tornt. De organist zit daar ,n het felle, onbarmhartige licht van een chijnwerper te kijk. Och. waar im ook niet, vindt Flor Peeters. 'je mogen best zien, wat het or gelspel kost en ons werk ligt toch >p het zelfde niveau als dat van ndere solisten. Een Amerikaans publiek ver wacht géén bladen-omslaande assistenten, geen heen'-en- weer schietende registranten. Daarom moet de concertgever van te vo ren een registratieplan opstellen. Peeters heeft trouwens aan een Pedagoog Ja, dat is een hoofdstuk apart: Flor Peeters, de orgelpedagoog. Toen hij tot directeur van het Ko ninklijk Vlaams Conservatorium in Antwerpen werd benoemd, zou dit tegelijkertijd het einde van zijn concertreizen moeten beteke nen. Die waren deze titularis na melijk reglementair verboden. Toen is, bij koninklijk besluit. Peeters gebruikt i ingen de eigen dr :hode: Ars Organi, dende tekst in vier talen, die al de zevende druk beleefde en in Europa en Amerika veel wordt gebruikt. Ook schreef hij een Little Organ Book, waarvoor hij zelf op een bijbehorende lang speelplaat de inhoud op zijn eigen orgel heeft gespeeld. Concerttournees en meester klassen in de zomermaanden hebben Peeters en, indirect, zijn orgelklas aan het conserva torium, een internationale faam bezorgd. Gediplomeerde organis ten uit de U.S.A. en verder Neder landers, Engelsen, Duitsers, Zwe den, Denen, Zuid-Afrikanen en zelfs Philippino's stellen zich on der zijn leiding. Nauwe banden De banden met Noord-Neder land zijn altijd zeer nauw ge weest. Reeds voor de oorlog gaf hij lessen aan het Tilburgse con servatorium. tot de Duitsers hem dat onmogelijk maakten, door zijn paspoort af te nemen. Hij weiger de namelijk standvastig om, zo als voorheen, in Duitsland concer ten te geven. „Wacht maar, tot de oorlog voorbij is", was steeds zijn antwoord. Doch hier namen de heren geen genoegen mee. Ge lukkig maar, dat er in die boze Flor Peeters aan het orgel van de Metropolitaunse kathedraal te Mechelen. Modern gekleurd De componist Peeters sluit zich aan bij de oude Nederlandse po- lyfonisten (15e en 16e eeuw), maar de harmoniek is doorgaans modern gekleurd. Scherp belijn- de ritmen en beschouwende mys tiek zijn, onder meer. karakteris tiek voor zijn talrijke werken, waarvan opus 100 (240 koraal- voorspelen voor het gehele kerke lijk jaar) in 1964 zal worden uit legeven. De roem van de oud- "ederlandse orgelmeesters heeft hij met een driedelige uitgave van honderd werken (door dertig componisten), de wereld overge zonden. Meester Peeters voelt zich gelukkig, op deze manier een bijdrage aan de kennis van onze groot-Nederlandse cultuur te heb ben kunnen leveren. Dit gaat vér boven de taalstrijd uit, vindt hij. Ik heb altijd In de Vlaamse beweging (op mijn gebied) gestaan, maar een fede ratie tussen Vlaanderen en Wal lonië lijkt mij niet noodzakelijk. Laat men liever het onderwijs- en kunstdepartement In tweeën splitsen, met voor elk der delen een eigen minister en secretaris generaal. Nederlands Het Nederlands wordt tegen woordig tot op het hoogste ni veau erkend. Bij koning Albert mocht een Vlaamse bezoeker ze'fs geen Nederlands spreken. Koning Leopold wachtte eerst af, welke taal die bezoeker wenste te gebruiken; dan hield hij zich daar verder aan. En koning Bou- dewijn, vertelt meester Peeters, spreekt mij reeds dadelijk in het Nederlands aan. Het gebruik van het Frans zou hij, tegenover mij. een belediging achten.... Wat de compositie betreft. Flor Peeters maakt graag van alle technieken, tot zelfs de allermo dernste, gebruik. Maar hij wenst ze slechts als middel te be schouwen Het gaat hem om de substantiële waarde van de mu ziek. Men moet niet componeren óm te componeren, maar enkel en alleen om de muziek, die er net .esul'aat van is. In het nart van Mechelen, aan de Grote Markt staat de Metro- politaanse kerk van St. Rombout, waarvan Flor Peeters in 1963 al veertig jaar organist is. Als een reusachtige, vertikaal veelvoudig gegroefde zuil rijst de toren op, de mooiste en geweldigste in de Nederlanden. Honderdzesentwin tig jaar is er aan de kolos sale stomp van 97 meter ge bouwd Toen (in 1578) belette prins Willem de voortgang (tot 166 meter), omdat hij het mate riaal voor de vesting Willemstad nodig had De toren is onvol tooid gebléven. Groot orgel Op 16 november 1958 werd ln de schone kathedraal het geheel herziene, uitgebreide en bij als beeld der menselijke absurditeit De Invloed van Albert Camus, de vermaarde literator en essay ist, Nobelprijswinnaar van 1957, is ook na zijn dood ln 1960 niet verzwakt. De minste teksten en «antekenlngen van zijn hand wor den aan de drukpers toeven troawd. En zo zal ook de Neder- 'andse verta'lng van Le mythe de Slsyphe ultegegeven door De Bezige BIJ als L.R.P. 43 onge- wljfeld belangstelling vinden. Camus heeft zijn essay geschre den in 1040 en '41 en gepubliceerd jaar ongeveer na de algemeen roept een roman meer bewondering op en overgave, ter wijl een essay instemming vraagt of uitwisseling der meningen. In leze geest heeft Camus er zich altijd van onthouden zijn letter kundig werk te verdedigen, maar een polimiek over diverse verhan delingen eer uitgelokt dan verme- den. Drie hoofdstukken De auteur heeft dit essay ver deeld in drie hoofdstukken, die de absurditeit benaderen als le vensgevoel, vervolgens als levens kunst (Don Juan, het toneel, de veroveraar), ten laatste het be zien van uit de kunst Het absurditeitsgevoel ontstaat uit de confrontatie van twee com ponenten: de mens met zijn rede en de hem omringende wereld. Wie een der twee componenten opheft, heft ook de absurditeit op. Het idealisme ziet de wereld niet zoals ze is; net existentialis me vernietigt de rede. Beide ontkennen zodoende de absurdi teit van het leven. Het prototype van de absurdi teit is Sisyphus, aan wie door de goden de straf is opgelegd een rotsblok naar de top van een berg te torsen. Als hij daar :s aange komen, valt het terug en de on gelukkige koning moet tot in het oneindige afdalen en tot in het oneindige dezelfde effektloze handeling weer beginnen. Meer dan zwoeger Voor Camus is Sisyphus echter meer dan de zwoeger zonder nist; hij is ook „le héros absurde in zijn leven vóór het verblijf in de onderwereld. Zijn minachting voor de goden, zijn haat jegens de dood en zijn hartstochtelijk verlangen naar het leven, waar de mythe ook van gewaagt, heb ben hem niets gebracht als een onzegbare foltering. Het tragische in de mythe is dat Sisyphus zich zijn ellende bewust is. Zijn grootheid manifesteert zich in de trouw en volharding waarmee hij desniettegenstaande zijn vergeefse arbeid verricht. Hij weet dat zijn leven absurd is en in dat weten is hij groot. In het bewuste dragen van de steen ligt naast zijn grootheid ook zijn ge luk. Het menselijk leven moet het voor Camus. die geen Godsopen baring aanvaardde, zonder zin stellen. De ontdekking dezer zinloosheid moet de mens niet brengen tot passiviteit, maar tot een verbeten activiteit. Hij mag de medemens niet vergeten. In de beoefende broederschap Kan hij levensliefde en geluk vinden on danks alles. In de wandelende personen van de roman La Peste (1947) zijn deze gedachten gede monstreerd. Van de vertaling, verzorgd door C. N. Lijsen, kan gezegd worden dat ze voldoende is zonder fout- vrij te zijn. v d. PANNE in gebruik genomen. jongde instrument, door de Bel gische firma Stevens, na het in winnen van vele adviezen uit binnen- en buitenland registerstemmen en vier klavie ren het grootste van België. Het kan aan de eisen van de gehele literatuur op volmaakte wijze vol doen. Bovendien is het een ide aal bege'eidingsapparaat voor het beroemde St. Romboutskoor. Het pijpenfront is met de ranke op- waartsstrevende gothische lijnen van het kerkinterieur in schone harmonie. En de klank is nauw keurig op de zeer gunstige ruim- 'eakoestiek afgestemd. Voor mr ester Peeters, die toen juist vijf en dertig jaar organist van de hoofdkerk was, betekende de oplevering van het nieuwe or gel. door hem zelf in een con cert, dat met Bachs d-mineur Toc cata en fuga inzette in gebruik genomen, wel het waardevolste jubileumgeschenk. Liefhebbers Flor Peeters houdt er van, de orgelkunst dicht bij het volk te brengen. Wanneer 's zondags om half twaalf de hoogmis is afge lopen, zijn alle belangstellenden bij zijn speeltafel welkom. Storm lopen doet het niet. maar de trouwe luisteraars, de échte lief hebbers. laten geen verstek gaan. Mechelen is niet muzikaal, zegt Peeters. Men hoort wel naar een concert, maar dan alleen na uit genodigd te zijn en tegen een toe- gangsprijs. Zijn viervoudige taak van orga nist, pedagoog, componist en rei zend concertgever, vult het leven van meester Peeters geheel. Daar om gaf mevrouw Peeters, een zeer goed pianiste, haar praktijk op, om zich aan het werk van haar man te wijden. Het beste in de rechten, administreert Hol- 'andse orgels, kent alle disposi ties ervan uit het hoofd En de iongste dochter Frieda houdt haar vaders muziekbibliotheek in orde. Ze heeft alles overzichte lijk ingedeeld, zorgt voor de catalogus van de orgelliteratuur. In één minuut is ieder willekeu rig werk gevonden. Zo werkt daar in Mechelen een gezin samen, om op het hoogste metropolitaans niveau de or gelkunst te cultiveren en univer seel, onder alle bevolkingslagen, te verbreiden. JOHAN VAN WOLFSWINKEL over het gymnastiekonderwijs op school Onlangs verschenen v hand de "heer J. C. van Asch en dc heer R. M. Bloem 'wee nieuwe werken over het gymnastiekonder wijs op school. Zonder deze boe ken gelezen te hebben, zult u toch ook reeds gemerkt hebben, dat er op dit gebied wel Iets veranderd Is. Hoe zou dit komen? Wel, dc kijk op dc mens is bier en daar anders geworden. Dat de mens in zijn relatie tot God en de me demens gezien moet worden ls bij de Christen wel bekend, maar dat deze Christelijke mensbeschou wing zich o.a. ook openbaart bij het gymnastiekonderwijs Is mis schien minder bekend. De Christelijke Academie voor Lichamelijke Opvoeding (dc C.A.L.O.) is slechts een 13-tal ja ren oud. Dat nu deze .jeugdige" Academie zo bijzonder actief ls met bovenvermelde zaak is ver heugend te noemen. Want mede met deze Christelijke mensbe schouwing is dr. C. C. F GordijD gekomen tot een vernieuwing van het gymnastiekonderwijs. Mocht dr. C. C. F. Gordijn hei een en ander theoretisch stellen de neren Van Asch en Bloem heb gen in hun werken de lijnen vai deze theorie naar de praktijk zicht baar getrokken. Ik zou beide schrijvers te kon doen wanneer ik zou volstaan me1 het resumeren van de inhoud var, hun boeken. Hun werk past daar van het bewegingsonderwijs. Niet alleen uit de uiterlijke verschij ningsvorm maar ook uit de inhoud blijkt dat er een team aan het werk is. 1 Bcweginsonderwijs aan meis jes bij het voortgezet onderwijs door J. C. van Asch. In het eerste gedeelte kunt u kennis maken met enkele rake ty peringen van het meisje bij he. voortgezet onderwijs. Bijzonder waardevol acht lk he, tweede (praktijk) gedeelte, waai men nagenoeg steeds een verkla ring vindt voor het waarom en hei hoe van de leerstof. Dit praktijk gedeelte is dan ook geenszins een droge opsomming van leerstof maar een boeiende beschrijving van dat wat de leraar bewegings onderwijs de meisjes te bieden heeft. Ook in dit boek vindt r een instructief en geordend geheeL Bij elke leerkring vindt men steeds een beschrijving van het bewegingsonderwijs dat men aan het kind in een bepaalde klas geeft. Dat belde schrijvers een be langrijke bijdrage hebben gele verd, lijdt geen twijfeL Deze boe ken zullen hun weg vinden zowel bij de leraren lichamelijke op voeding als bij de studer les geven, is het niet minder be langrijk voor de kweekscholen. Vermeldenswaard is tevens dat de uitgever, Bosch en Keuning. N.V. Baarn. deze beide boeken uitermate goed verzorgd heeft. J. J. SINKE

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 17