Dertig jaar geleden werd Hitier rijkskanselier DIOR vervolmaakt coupe en blijft verder sober Zoute water was les voor Rotterdammers Zorgen over tempo van de dijkverzwaring e WH VRIJDAG 1 FF.BRIARI ml Spoedig besluit over spoorlijn Amsterdam- Scliipliol-Den Haag (Van onze parlementsredactie) Er zal spoedig: een beslissing: vallen over de vraag of bij de uitbreidingswerk- zaamheden aan de luchthaven Schiphol ook rekening moet worden gehouden met de aanleg van een spoorlijn Amsterdam- Schiphol-Leiden-Den Ilaag. Dit deelde staatssecretaris Stijkel (verkeer en wa terstaat) gisteravond in de Tweede Ka mer mee aan de c.h. afgevaardigde J. de Ruiter, die over deze aangelegenheid vragen had gesteld. Over' de Haagse statio-nskwestie kon de bewindsman de heer De Ruiter geen nieuws vertellen. De gemeente Den Haag en de Nederlandse Spoorwegen hebben de wenselijkheid van één centraal sta tion in de Residentie bekeken en ten slotte aan uitbreiding van station Staats spoor met behoud van station Hol landse Spoor de voorkeur gegeven. Zoals bekend is deze zaak thans in be handeling bij de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid. Bij de behandeling van waterstaats- aongelegenheden drongen de heren Smal- lenbroek (a.r.) en De Ruiter nogmaals aan op éen spoedige verbetering van de Soheveningse havenhoofden. „Het aan tal schepen in de Scheveningse haven neemt nog steeds toe." aldus de heer Smallenbroek. En de heer De Ruiter vroeg: ..Als de havenhoofden van IJmui- den klaar zijn. kan de vrijkomende ap- uaratuur dan voor Scheveningen worden gebruikt?" Duizendjarig rijk van twaalf jaar Deze week dertig jaar geleden kwam een man met 'n hoge hoed en een klein zwart snorretje triomfan telijk lachend naar buiten uit het paleis van rijkspresident von Hin denburg. Adolf Hitler was benoemd tot Duits rijkskanselier. Zijn rijk dat duizend jaar had moeten duren, werd een regime van terreur en ver volging dat een heel werelddeel ge vangen hield en twaalf jaar later ineenstortte aan. het einde van bloedigste oorlog in de menselijke geschiedenis. 3 het c an wrange herinneringen voor miljoenen Duit sers. De Westduitse televisie begon met de heruitzending van een serie documentaires over opkomst en neer gang van het ..Derde rijk", waarin het verhaal over dé nazi-misdaden en de oorzaak ervan werden belicht. Het programma was zuivere geschiedschrij ving. Het stelde niet de vraag of de nazi-denkbeelden nog leven. Wat zou het antwoord zijn als deze vraag wel gesteld werd? „Het nazisme behoort tot het verleden", zegt de Westduitse regering. Volgens de communistische propaganda is West- Duitsland in tegenstelling tot Oost- Duitsland nog steeds een broeinest van nazi's, die geen enkele wroeging Wie heeft gelük? Het standpunt van IJonn kan met argumenten worden on derstreept. De neo.nazipartijcn hebben bijvoorbeeld nooit meer dan vijf pro cent van de stemmen behaald bij enige naoorlogse landelijke verkiezing. Positief De meeste autoriteiten zijn het erover eens dat de Duitse jeugd meer inter nationaal denkt en walgt van de nazi misdaden, hoewel het grootste deel zich niet voor politiek interesseert. Df Westduitse pers reageert in meerder heid scherp op alle duidelijke symplo- nen van neo-nazisme. De moderne li teratuur en het theater zijn fel anti-na zi en anti-nationalistiseh. Ten slotte wijzen de aanhangers van het regeringsstandpunt op de materiële vergoedingen aan de Joden, de „Wie- dergutmachung" ten opzichte van d< Evuopese bevolkingsgroep, waarvan zei miljoen door de nazi's zijn vermoord. Negatief Er zijn echter ook een aantal argumen ten aan te voeren voor het standpunt van hen die zeggen dat er nog steeds een latente sympathie bestaat voor Hit- Ier en zijn medestanders. Voorbeelden: Er is een flink aantal na zi-rechters. die indertijd mensen ver oordeeld hebben tot de doodstraf we gens het vertellen van anti-Hltlermop- pen en die nu een comfortabel leven leiden met een aantrekkelijk pensioen of zelfs nog in functie zijn. Geen behoefte Toen de serie „Het Derde rijk" enkele maanden geleden voor het eerst op de Westduitse televisieschermen kwam le verde dit een stroom van brieven op. Een deel ervan was opmerkelijk pro nazi. Enkele citaten: „Er is geen be hoefte aan een dergelijk programma. Wij hebben geen Joden gedood". „Het doden van zes miljoen Joden was zeker een droeve zaak, maar "nun vernietiging was noodzakelijk in het belang van de vrede". Daartegenover slaat dat dc meeste briefschrijvers het programma zonder voorbehoud hun instemming betuig den. Sommige kjjkers klaagden dat dc samenstellers niet kritisch genoeg wa ren geweest ten opzichte van de nazi's. Op goede weg Duitsland, dertig jaar nadat Hitier aan de macht kwam: „Er is beslist niet veel overgebleven van de individuele ken merken van het nazidom, maar dat be tekent nog lang niet dat Duitsland op weg is naar een humane democratie". Aldus dr. Ernst Ludwig Ehrlich. Euro pees secretaris van de B'Nai B'Rith, 'n Joodse wereldorganisatie. „Een nieuwe Ilitler heeft weinig kans In Duitsland, maar of een goedwerkende parlementaire democratie het toekom stige politieke leven van de Bondsrepu bliek zal bepalen, moet nog door de Duitsers worden bew Dior TAILLEURS: jasjes tot op de heup, van achteren recht, van j 5 voren meer aansluitend. Lage sluiting. Rechte rakken, plooi- j 5 rokken. Hoge en rond aange- zette mouw j MANTELS: veelal recht met j 5 lange kmoopsluiting. j JAPONNEN: Rechte „tube" lijn; j 5 robes de rue met mouwloos j vest en robes chemisiers. KLEUREN: grijs, wit. donker blauw, warm groen en rood. Serge Natta j TAILLEURS: lange jasjes meU naar achteren verlengde lijn. Verbrede schouders, korte mouwen, j MANTELS: redingotes. JAPONNEN: deux-pièces lijn. s SIERADEN: gitjes zowel als borduursel en knopen als in j colliers en oorclips. KLEUREN: zwart-wit. zwart, i wit, absinthgeel, roze en rood. s (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren stoom afgeblazen en over het zoute water, dat uit de kraan kwam, en andere nare gevol gen van de barre koude, hartig© woorden gericht tot de gemeente lijke diensten en B. en W. „Het gaat er nu om", zo luidde de conclusip van burgemeester mr. G. E. van Walsum, welke lering Rotterdam ui? de gebeurtenissen van de laatste weken wil trekken. Wij moeien, zo zei hij. een positieve instelling zien te vinden. We zouden wat dit betreft iets kunnen leren van de gemeente Delft. De raad van deze stad heeft het niet bij kritiek gelaten, maar uitgesproken dat de watervoorziening in D Kamer is er niet gerust op (Van onze parlementsredactie) De minister van verkeer en water staat drs. Korthals heeft gisteravond en vannacht bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer nogal wat kritiek moeten aanhoren op het uitblijven van een vergoe dingsregeling voor hen, die van de uitvoering van de deltawerken scha de ondervinden. De commissie, die zich met dit probleem bezighoudt, is nog niet veel verder gekomen dan het bijeenbrengen van de stof die nodig is voor het maken van een wetsontwerp. Intussen wordt de onzekerheid onder de gedupeerde Zeeuwse vissers en mid denstanders steeds groter en daarom vroegen de Kamerleden Van der Peijl (c.h.), Smalenbroek (a.r.), Van Dongen (kath. v.) en Kodde (s,g,) de minister met klem nu eindelijk eens haast te ma ken met een beslissing. Verschillende sprekers betreurden ook de traagheid bij de totstandkoming van de Bijdragenwet Deltawerken. Het ont werp daarvoor heeft volgens minister Korthals het departement nu ..verlaten", maar de verwachting was dat het nog dit zittingsjaar in de Kamer zou worden behandeld. Dat is natuurlijk uilgesloten. Ramp Het was een merkwaardige coïncidentie dat de Kamer over de deltawerken sprak juist op het moment dat precies tien jaar geleden de fatale stormramp van 1953 in alle hevigheid losbarstte. De meeste spre kers wijdden daaraan dan ook enkele gevoelvolle woorden. Zij prezen de wijs heid van de beslissing om de gevaarlijke zeearmen af te sluiten en de veiligheid zo goed mogelijk te verzekeren. Toch was de Kamer niet zonder zorg. De Zeeuwse heren Van der Peijl. Van Don gen en Kodde stelden tot hun leedwezen vast, dat het tempo van de dijkverzwa ring te wensen overlaat. Een en ander zou een verhoging van het voor 1963 uitgetrokken begrotingsbedrag voor de versterking van de hoogwatorkeringen rechtvaardigen, maar de minister wil daar wegens de beperkte financierings mogelijkheden niet aan. De heer Van der Peijl vroeg $f zodoende het nationale be lang niet in het gedrang komt. Er zijn immers nog al wat zwakke plaatsen, b.v. de Wéstersehelde (de boulevards Banken, en Evertsen bij Vlissingen), aan de noordelijke over van de Nieuwe Wa terweg bij Maassluis en aan de Holland se IJssel ten oosten van Rotterdam. De heer Van der Peijl achtte het ministeriële standpunt niet in overeenstemming met de opvattingen in het rapport van de Deltacommissie. Met het oog op dat rap port leek het hem noodzakelijk om voor de verhoging van dê waterkeringen in het algemeen een termijn van uiterlijk vijftien jaar aan te houden en voor de waterkering in centraal Nederland een termijn van ten hoogste tien jaar Minister Korthals zou de Kamer van middag antwoorden Weer Russische ambassadeur in Den Haag Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mee: De Nederlandse re gering en de regering van de Sowjet- Uuie hebben besloten hun ambassades Ce Moskou en te 's-Gravenhage, welke geruime tijd onder leiding van een charge daffaires hebben gestaan, op korte termijn wederom te stellen on der leiding van een ambassadeur. (Reeds in een gedeelte van de vorig' editie geplaatst). Incident met Indon. kanoneerboot bij Malaga Een Indonesische kanoneerboot heeft zich gisteren diep in de Maleise wateren begeven en in het zuiden van Straal Johore bij Tandjong Piai tegenover Su matra en nabij Johore Baroe een daa' gemeerde met rubber geladen schuit in brand gestokeD. De marinepolitie van Malaya bevond zich binnen vuurafstand van do Indone siërs en protesteerd. doch schoot niet Dc Indonesiërs trokken zich niets van de protesten aan. De Indonesische be manning had machinepistolen en revol vers. Er waren drie Maleise politiebotor» ter plaatse toen de Indonesiërs zich ein delijk terugtrokken, nadat zij bijna viei uren op enkele honderden meters var het strand hadden doorgebracht. De M» leise boten waren bewapend doch bo dreigden de Indonesiërs niet De Indonesiërs dringen vaak binnen doch dit was pas de tweede maal. dat ;o diep waren doorgedrongen. (Van onze moderedactrice) Parijs, donderdagavond ,E buitenlandse moderedactrices hadden vandaag in Parijs twee zorgen. Ten eerste hoe zij bij de première van het huis Dior, die des avonds om half zes begon, een stoel zouden veroveren inplaats van een ongemakkelijk kussentje op een trap èn hoe zij hun indruk ken over de tweehonderd vijf tig modellen, die getoond werden, nog naar hun kranten zullen krijgen, want klokke twaalf ging de Pa- rijse P.T.T. in staking. Enfin, wij hebben èn een stoel èn op tijd een telefoonlijn gekregen' 'Iarc Bohan heeft zijn collectie een soort geestelijke verantwoording meegegeven, waarin hij te grote buitennissigheid in nieuwe ontwerpen afwijst. De ontwer per van het huis Dior zegt: ..De tegen woordige wijze van leven laat geen revolutie in de mode meer toe. De mo delijn wordt hoe langer hoe meer ge zocht in de goede coupe, de verfijning van de details en de tekening der des- Bohan heeft zich aan deze woorden ge houden. Zijn collectie heeft een ver fijnde luxe gekregen. Zijn tailleurs heb ben tot op de heupen vallende jasjes, clie van achteren recht zijn. en aan d'e voorzijde het figuur volgen. Even op gebogen kraag en kleine revers staan iets van de hals af. De voorpanden van het jasje sluiten zeer laag bij de taille en laten éen grote driehoek vrij. Er worden dan ook blouses of plastrons onder gedragen. De sluiting bestaat uit twee rijtjes kleine knopen in de kleur maar niet in het materiaal vai tailleur. Meestal is de rok recht er zijn ook rokken met rondom Dlatte plooien. Een enkele keer twee korte plooien van voren, die dicht zijn echt i doeld en recht voert de boventoon De mouwen zijn hoog aangezet met een ronde kop. Van dat nieuwtje schrokken we een beetje, want het maakt besliist het silhouet niet slanker. Bij Dior vooral de robe sac, die hier dan de robe tube wordt genoemd. Wat men vroeger een robe man-tea u noemde heeft men nu de naam gegeven van robe de rue. Op die „straatjapon" wordt dikwijls een mouwloos vest gedragen, althans het lijkt er iets op. Bii de enorm wijde armsgaten is de stof breed naar binnen geslagen, pas op taille hoogte begint het zijnaadje. De schou der is hier breed. De robe chemisier heeft gelukkig nog niet afgedaan. Ver der vrij klassieke japonnen met even gerende rok en een smalle ceintuur van het zelfde materiaal Die materialen hebben dikwijls-bijzonde re fraaie abstracte dessins. Deze dessins zijn dun van lijn en liggen ver van el kaar, meestal op een effen wit fond. Ook bloemdessins in deze stijl. Bij de lange avondjaponnen brengt Dior nu ook eens modellen met een hoog gesloten rug, wat echt wel een uitzon dering mag heten. De mantels ziin in dit huis vrij recht en dan over de ge hele lengte met knopen gesloten, an dere vallen wijd en hebben vele ver- tikale naden. Enorme bretons, die bijna achter op het hoofd hangen. Grote baretten, die ook al achterover hellen. Als kleuren in deze collectie veel grijs, wit en donkerblauw. Heel veel groen, mooi warm donkergroen en rood. Een nieuwtje was hier pied-de-poules- maar nu niet alleen in wit-zwart, maar ook in andere kleuren zoals rood-wit Veel tweeds, jersey en linnen TNE JONGE ONTWERPER Serge N»tU, die zjjn eigen huis moest opgeven heeft voor de tweede keer de collec tie voor het modehuis Maggi Rouff gemaakt. HU is er volledig in geslaagd Het modehuis Coco Chanel gaf reeds een foto van de voorjaars- zomermode vrij: een avondjapon van witte Organza met bolero jakje 58 Maar de nijlpaarden maakten van de geboden gelegenheid gebruik, om aan weerszijden van de olifant aan land te gaan. De oudere dieren om sloten de jongen en na verloop van tijd zag de conservator de kudde voorbijtrekken. „Goed gedaan!", zei hij zacht en lachte. Dit maal was de taktiek der leeuwen mislukt. Be halve dat de olifant hen verontrust had en ver ward. moesten ze nu de mensenlucht wel ont dekt hebben en ze zouden wilden ze deze nacht buit hebben snel een ander jachtgebied moeten zoeken. Toen de nijlpaarden verdwenen waren en het luide gesnuif niet meer te horen was. drong het gerucht van de eenzame olifant tot de man door. Het gebrul van de leeuwen verwijderde zich in noordelijke richting, stroomopwaarts. Paul Coe- man waagde zich dichter bij de rivier, opdat de Mwami. straks klaar met baden, hem niet on hoorbaar zou ontlopen. Hij bleef staan op een zandplateau en kon de vage. massieve gestalte van de olifant als een rotsblok zien staan in de rivier. Alleen een deel van dc kop en de rug waren zichtbaar boven liet glanzende modderwater. Het dier stond dood stil. slechts zijn oren bewogen langzaam heen en weer. De blanke keek om. Kwam Enock al? Hij zet te het fluitje aan zijn lippen en blies. Het zou zeker negen uur worden, voordat de maan op kwam. Hij verlangde naar de maan. Een paar civetkatten slopen langs en bleven naar hem kijken met hun lichtende ogen. Er was een tijd geweest, dat zelfs deze dieren hem ver ontrust hadden, maar sinds lang voelde hij zich een deel van de wildernis. Hij had gemerkt, dat elk dier respect had voor de mens en hem met rust liet. zolang die mens hem niet verschrikte. Zelfs de olifanten en de leeuwen wandelden weg, wanneer ze mensen ontdekten. Ik ga hier niet weg. dacht hij. Als de storm geluwd is, stoort niemand zich meer aan de aanwezigheid van een paar blanken en na verloop van tijd zullen haar ouders Huquette wel laten gaan. Weer draaide hij zich om en nu zag hij het licht van de zaklantaarn als een dwaalster over de vlakte glijden. Hij floot andermaal en het licht zwenkte in zijn richting. Hij begon in de richting van de lantaarn te lo pen en knipte nu ook zijn eigen lamp aan. Enock liep hard. Toen hij de man bereikt had. zei hij hijgend: „Er zijn gasten, bwana!" „Prachtig, Enock? Heb je ze een kamer gewe zen?" „Ja. bwana, maar u moet komen!" „Waarom? Je zegt toch. dat ze een kamer heb ben?" „Dat is het niet, bwana Ze willen u spreken". „Morgen!", zei de blanke kortaf. „Ik ben nu in 't veld. Zijn het de jagers, die op de Mwami geschoten hebben, Enock?" „Vier blanken en een zwarte, bwana. Eén is de blanke jager uit Kisenyi en de ander is de man uit de garage, met het rode haar. De an deren zijn Amerikanen. Maar ik denk, dat zij op de Mwami geschoten hebben, want de zwarte man is Kasimba, die achter ons aanreed met zijn auto". „Des te beter", zei de blanke. „Ik zal de he ren morgen vertellen, hoe ik over ze denk. Heb je al verleid, dat de gewonde olifant is terugge- De neger aarzelde. Paul Coeman glimlachte in het donker. „Toe maar", moedigde hij aan. „Ze mogen best weten, dat we blij zijn dat onze Mwami hun ontsnapt is. En als ze een tocht door het park willen maken, moeten ze hun geweren achterlaten". Hij probeerde zijn ergernis van zich af te zet ten. Ik zal het ze morgen precies zeggen, dacht hij. „Br is nog iets, bwana". deelde de neger be zorgd mee. „Kasimba wilde geen genoegen ne men met de compounds, hij wilde een rondavel net als de blanken". gezegd?" „Ik heb gezegd, dat het tegen de regels is. bwana". ..En toen?" „Hij zei, dat hij tóch nog 'n rondavel wenste en dat hij er anders één zou némen!" „Ja. en?" „Ik ben naar u toegegaan", zei Enock onzeker. „Ik wist het niet, bwana, maar ik heb de jeep op de weg laten staan. Paul Coeman staarde over de nachtelijke vlak te. De krekels concerteerden en de vuurvliegjes misleidden met hun knipperlichtjes de vleermui zen. (Wordt vervolgd) de oude glorie van de oorspronkelijke Maggi Rouff. die door de eerste opvol gers niet gehandhaafd kon blijven, te herstellen. HU heeft elke opzichtig heid vermeden en een collectie samen gesteld. die uitmunt in eenvoud en elegance. De tailleurjasjes zijn vrij lang, sluiten soepel aan en hebben een kleine even opstaande kraag. De iets verbrede schouders vallen rond en de mouwen reiken tot de elleboog. Vele tailleur jasjes zijn iets langer in de rug. Verder bijzonder goede redingotes met even gerende roklijn. Vele japonnen in deux-pièceslijn. doordat ze een bolero hebben, die even boven het middel wordt opgesloten, waardoor weer een plastron te zien komt. Voor dc avond heeft Natta uitsluitend gitjes als sieraden gekozen. Niet alleen de colliers en oorclips bestaan hier uit, maai- vele corsages zijn er mede ge borduurd. O.a. waren er wit linnen ja ponnen met deze gitjes geborduurd. Er is bijzonder veel werk gemaakt van de knopen. O.a. knopen van gitjes, waar een klein kwastje (ook van git jes» aan bungelt. Verder knopen als spijkerkoppen, maar dan hele mooie, geïnspireerd op oude Spaanse vond sten. Andere doen denken aan Chinees porcelein. Als materialen o.a. zwart wit pied de poules, etamine, geklok- keerde zijde, organza, wollen mousse line, gedessineerde surah en kant. De kleuren waren: zwart, wit, absinfgeel, Minister Beerman: Over Lammers nog geen beslissing deeld, dat nog geen enkele beslissing Is genomen over een eventuele vrijlating van de geïnterneerde Nederlandse ex- nazi Lammers. Naar aanleiding van vragen van d( communist M. Bakker zei de bewinds man. dat Lammers, die aanvankelijk tot de doodstraf werd veroordeeld, later le venslang kreeg en wiens straf in juli 1962 tot 27 jaar met aftrek werd inge krompen. vanaf medio 1963 voor voor waardelijke invrijheidstelling in aan merking kan komen. De directeur vac de gevangenis doet daartoe een vooi stel. dat dan via de reclasscringsraad aan de minister van justitie wordt voorge legd. Op het ogenblik is een dergelijk voorstel nog niet gedaan, zodat een voornemen om Lammers vrij te laten niet kan worden gesproken. Mr. Beerman wees erop, dat Lammers geen oorlogs misdadiger in de zin van de wet is. Hij werd destijds niet veroordeeld wegens misdaden tegen de mensheid, maar we gens mishandeling en opzettelijke hulp verlening aan de vijand. Prinses Beatrix-fonds nu ook voor spaetiei Het bestuur van hel Prinses Beairix- Poliofonds neeft besloten lot een uitbrei ding van de doelstelling over te gaan. en wel mét ingang van 31 januari de verjaardag van de beschermvrouwe net fonds, H.K.H. Prinses Beatrix. De uitbreiding van het werkterrein zal in étappes geschieden, om te vc komen, dat het wenk organisatorisch financieel het fonds over liet hoofd groeien. Sinds de oprichting van 1 was de zorg gericht op de bestrijding kinderverlamming; nu zal deze zorg i de worden uitgestrekt tot spastica. Deze steunverlening zal geschieden in i overleg met de Bond ter Bevordering van de Belangen van Spastici (BOSK) De naam van het fonds zal nu worder gewijzigd en zal voortaan luiden Prin ses Beatrix Fonds. H.K.H. Prinses Bea trix heeft aan deze wijziging haar goed keuring verleend. Het Prinses Beatrix Fonds blijft geves tigd op het oude adres: Bezuidenhoutse- weg 253 tc Den Haag en ook het giro- 069 blijft ongewijzigd. Baby geboren in bestelwagen De 26-Jarige mrs. N. Pope-Pope uit Epe heeft gisteren in een bestelwagen van het bungalowpark Wonderland tc Epe het leven geschonken aan een dochter. Mevrouw Pope is vier weken geleden met haar zes kinderen in het „Kijk!", zei de blanke verrast. „En wat heb je I bungalowpark gaan wonen, daar haar als kok In het legerkamp 't Harde werkt. Toen de geboorte van de baby zicli aankondigde, werd een dokter ge beld, doch deze bleek niet bereikbaar. Een taxi om de aanstaande moeder naar een kraamverzorgster te brengen, was eveneens niet te krijgen. Men besloot gebruik te maken van een bestelwagen, waarin een bed werd gelegd. Onderweg kwam de baby, Norma Jane ter wereld. P. C. Gorslra, directeur van De Curagaosche Courant N.V., te Willem stad, is benoemd tot ridder in dc Ordcl i zaak is i de rijks- West-Nederland e overheid. Overigens, zo deelde de Rotterdamse burgemeester verder mee. willen we Delft niet aan banden leggen wat de levering van het water betreft. B. en W. van Rotterdam hebben Delft ook mee- gedeeld, dat, wanneer men daar prüs op stelt, de overeenkomst kan worden opgezegd. Uit het antwoord van de (socialistische) wethouder van openbare nutsbedrijven, de heer H. W. Jetbinghoff, op de kritiek van de raad bleek, dnt de Rotterdamse ga3voorziening ook bijna gevaar had gelopen HU beloofde, dat de paraatheid van het waterleidingbedrijf zal worden opgevoerd en dat de voorlichting aan het publiek meer zorg zal krijgen. Het debat was geopend met een uit voerige verklaring van burgemeester Van Walsum. „Indien deze winterperiode een ding heeft geleerd', zei hU. „dan is het hoe kwetsbaar de moderne samen leving is. In onze tijd van technische perfectie hangt alles samen en alles grijpt tn elkaar. Maar heiaas moet ook worden geconstateerd, dat de weerstand van de mens en het vermogen om tegen slagen te incasseren verzwakt raakt." De burgemeester legde er nog eens de nadruk op. dat de verzilting van het drinkwater hiet was te voorzien. Voor Rotterdam was het een geluk kige omstandigheid, dat de krachtige westenwinden, die het zoute zeewater verder opdrijven uitbleven. Anders zou de ellende nog veel groter zijn geweest Dam-vrattg 340 (Eerste publicatie) In onderstaande stelling is het voor wit zeer verleidelijk om 2319 te spelen. In dat geval resteren na de taaiste tegenstand van zwart 5 schij ven van elke kleur met zóveel spel dat men de stand voor wit niet tot win_. kan bombarderen. Het volgende is dan mogelijk: Wit: 23—19, 14x23; 25x3. 12—17; 29x20!, 1319": 34x25. 19—24: 20x29. 23x32; 37x28, 21—26; 3x21, 26x17. Probeer de winst met wit aan zet langs de bepaalde weg te vinden. II i m e m m Zwart: 5, 9, 12, 13. 14, 18, 20, 21, 22, 24, 30, 35. Wit: 23, 25, 29, 33, 34, 37, 38, 3.9, 41, 50. Schaak-vrauy 339 Het probleem van de Oostenrijker Helmut Zajic had als opgave wit speelt en geeft mat in twee zetten. De stand was, wit: Kh7, Df2, La3 en d5, Pfd en f7: zwart: Kf8. Ld7, pi b5, e7 en g6. De sleutelzet luidt: 1 Pf7d6! Er dreigt mat door 2 Pf6xd7. waar tegen geen enkele loperzet, ook Ld7 f5 niet, iets kan uitrichten. Zwart heeft vier parades: zetten met de pion e7. 1 e7xd6, 2 LaxdG mat; 1 e7xfö, 2 Df2xf6 mat; 1 e7—06, 2 Pf6g8 mat en 1 e7e5, 2 PdHxb5 mat. Herkent u het thema: de pickaninny. Briilye ln een viertallenwedstrijd krijgt u als West de volgende kaarten: Sch. A B 7, Ha. 8 7, Ru. B 10 7 5 2, KI. A 6 3. Zuid is gever, Noord-Zuid kwetsbaar en het bieden gaat: Zuid 1 schoppen - West pas - Noord 3 klaveren - Oost 3 harten - Zuid 3 Sans-Atout, waarop iedereen past. Waarmee zou u uitkomen? Jack Diamond. K ruisivoord-puzzel Hor.: 1 tent; 4 stad in N.-Brabant, 7 meisjesnaam: 9 gunstig gezind; 11 lusthof: 13 vast rantsoen; 15 kippen loop; 16 term bij het schaakspel: 17 bijwoord; 18 jongensnaam; 20 opschik; 22 meisjesnaam; 24 stad in België; 25 door ondervinding leren; 28 vragen naar; 29 nevens; 30 mist. Vert.: 1 metaalsoort; 2 slotwoord van liturgische gebeden; 3 mens; 4 jong varken; 5 nauwe opening; 6 dorp in N. Brabant bij Eindhoven; 8 op een streek betrekking hebbende; 9 eerste boek van Mozes (afk.); 10 houten bakje; 12 dekkleed; 14 stuk geschut; 18 gemeente in N.-Holland; 19 tel woord (Eng.); 20 boom; 21 monster; 23 geneesheer; 24 gindse; 26 vocht maat; 27 kippenloop. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1 kneep; 5 tel; 8 oele; 9 Dina; 10 eed; 11 donor; 12 regen; 13 Se; 16 ar; 18 pekel; 20 keten; 22 Eem; 24 eden; 25 Ome; 26 lel; 27 satan. Vert.; 1 koe; 2 Neer; 3 Elden; 4 Ee; 5 tin; 6 Enos; 7 Laren; 9 Don; 11 de gen; 14 rakel; 15 Weert; 17 rede; 18 I pen; 19 Lena; 21 tel; 23 men; 25 o.a

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7