Nieuwe Lekke Courant Kamer tegen valt fel uit De Gaulle Commentaar Herten kunnen helaas niet lezen Luns overlegt met Spaak over E.E.G. Stopzetting overleg kernstop Gasexplosies: drie huizen in puin Uw handen lopen nü gevaar! CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vrijdag 1 februari 1963, 43ste jaargang - GROTE VOGELKOOI met bamboe standaard ƒ24,97 VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Telefoon 31441 58936 'Abonnementsprijzen Overlegorgaan tussen Vijf en Engeland Ernst en zeker wat minister Luns aangaat vermoeidheid tekenen zich af op de gezichten van de ministers De Pous, Luns en Zijlstra tijdens het debat dat de Tweede Kamer gistermiddag voerde na de regeringsverklaring over de crisis in de E.E.G. Nieuws in één oogopslag Over de kwestie van Engelands toetreding tot de EEG vindt nog steeds intensief diplomatiek over leg plaats. Minister Luns confereert met Spaak, pre mier Macmillan is naar Rome gegaan voor bespre kingen met premier Fan- fani van Italië. In de Bel gische pers is kritiek ge oefend op de Nederlandse houding tijdens de onder handelingen in Brussel. Nederland zou verant woordelijk zijn voor een hoop vertraging. De enige die De Gaulle de hand boven het hoofd houdt, is natuurlijk veldmaarschalk Montgomery, die verheugd was over de crisis. Zelden heeft minister Luns uit de Tweede Ka mer zoveel steun gekregen als gisteren, nadat hij een verklaring had afgelegd over het verloop van de Brusselse onderhandelin gen. De Kamer en staats secretaris Stijkel van Ver keer en Waterstaat zijn eens over een snelle afhandeling van het ver zoek van de Nederlandse Spoorwegen om de rei zigerstarieven te mogen verhogen. Het financiële evenwicht bij de N.S- dient zo snel mogelijk te worden hersteld. IJsland heeft het ini tiatief genomen tot een speciale belasting van 1.8 cent per pakje sigaretten om een fonds te kunnen vormen, dat een campag ne zal beginnen om ro kers, vooral tieners, aan te sporen niet te roken. Premier Diefenbaker n Canada heeft zich fel gekeerd tegen uitlatingen de Amerikaanse rege ring met betrekking tot. de Canadese defensie Diefenbaker zei. dat de Amerikaanse houding ver dacht veel lijkt op de in menging in binnenlandse aangelegenheden. Staatssecretaris Schol- ten heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat de regering dé letterkunde graag wil steunen, maar niet op de wijze zoals is gevraagd door het actie comité Schrijversprotest' Hij verklaarde zich be reid tot verdere bespre kingen, ondanks „princi piële meningsverschillen". Parijs heeft de hoe- denmode voor 1963 ge lanceerd. Uit de over vloed van modellen kan de conclusie worden ge trokken dat de ontwer pers erop speculeren, dat de dames het sjaaltje beu zijn geworden en meer hoeden zullen gaan dra gen. De mode is gebaseerd op de bolhoed uit groot- vaderstijd. Ongeveer op het ogen blik. dat tien jaar geleden de watersnoodramp zich voltrok, debatteerde de Tweede Kamer gister avond en vannacht over Waterstaat. Er werden en kele woorden aan de ramp gewijd, maar daar naast was er kritiek op de trage uitvoering van de dijkversterking en het uitblijven van een scha deregeling. „Dit is", zo werd gezegd, „ccn smet op de Deltawerken". Minister Luns is gisteravond in Brussel gearriveerd voor besprekin gen met zijn Belgische collega Spaak. Zij plegen overleg over het toekom stig optreden van Nederland en België in de E.E.G., nu De Gaulle Engeland buiten heeft gesloten. Intussen heeft het r.k.Belgische con servatieve dagblad La Libre Belgique kritiek geleverd op de Nederlandse hou ding in de crisis, die de E.E.G. than9 doormaakt. Het neemt het ons land kwa lijk, dat het verantwoordelijk ls voor het opschorten van verschillende E.E.G.- conferenties, zoals de bijeenkomst van de ministers van financiën in Baden- Baden, de raad van gouverneurs van do Europese investeringsbank en die over het associatieverdrag tussen de E.E.G. en de \Toegere Franse gebieden in Afrika Het blad heeft minister Luns er in beschuldigd Het drïemogendhedenoverleg over stopzetting van kernproeven, dat deze week in New York werd gehouden, is op voorstel van de Sowjctunie beëin digd. Het overleg werd gevoerd door Ame rikaanse, Russische en Britse afgevaar digden. De Russische delegatie had voor gesteld om het kernstopoverleg weer in de achttienlandencommissie in Genéve te doen houden. Deze commissie, die op reces is. zal 12 februari weer bijeen komen. In officiële Amerikaanse kring ver klaarde men dat de beëindiging van het overleg niet moet worden opgevat als een afbreken van de besprekingen tus sen oost en west. Deze waren zeer nut tig geweest en hadden een groot ter rein bespreken. Men gelooft dat er aan beide kanten het verlangen bestaat om tot een akkoord te geraken. In hogere regeringskringen in Washin- ton acht men echter vrijwel zeker het beëindigen van het overleg een recht streeks gevolg van de scheuring in de Atlantische alliantie die president De Gaulle heeft veroorzaakt. Chroesjtsjef gaf Berlijnse visie Toenpremier Chroesjtsjef hei Oost. berljjnse partijcongres bijwoonde, heeft hij een gesprek gehad met de leider van de Westberlijnse Evangelische aka- demie. dr. Müller Ganglof. Premier Chroesjtsjef zou daarbij hebben gezegd, dat hij tegen verkiezingen voor geheel Duitsland is, omdat alleen al het bevol. kinscijfer ten nadele van de commuiJ nisten zou werken. ..Als Oost-Duitsland vijftig miljoen ln. woners had en West-Duitsland zeventig miljoen, ja. dan waren wij er natuurlijk voor", zou Chroesjtsjef hebben gezegd. Hijvond het beter om in een groot oantal internationale overeenkomsten vast te stellen dat er twee Duitse staten en een vrije stad Berlijn zijn. Chroesjtsjef zou hebben gezegd, dat als de Sowjetunie eenzijdig een vredesverdrag met Oost- Duitsland tekent, West-Duitsland toch on- aangetast zou blijven Tenslotte zou de Russische premier hebben gezegd, dat hij twee drie jaar geleden onopgemerkt in een militair voertuig door West-Berlijn heeft gereden De 16-jarige Cornelia Prooij uit Nu- mansdorp is daar gisteren door een auto aangereden. Zij was op slag dood. De bestuurder van de auto kreeg een shock, zijn bijrijder een hoofdwond. De automobilist, die het meisje, dat met haar bromfiets stond te wachten, aan reed. werd in het uitzicht belemmerd door een dicht voor hem rijdend*» auto. Na de aanrijding heeft de auto enige bomen geschampt en is vervolgens de dijk afgereden. Ook het stoffelijk schot van het meisje werd daar n aanrijding gevonden. De auto werd meld. zijn dan de paus. of wel Engelser dan de Engelsen zelf". La Libre Belgique. die al eerder in een anti-Nederlandse instelling blijk gaf, waar het Europese kwesties betreft, en de kreet „die moeilijke Nederlanders" daarbij invoerde, schrijft, dat de Nederlanders hun houding sedert de mislukking van de conferentie met Engeland omschrij ven met het woord terughoudend heidhetgeen „achterwaarts vooruit betekent. Engeland laat geen tijd verloren gaan ln zijn pogingen, de door De Gaulle aan gebrachte schade te herstellen. Mac millan, die gisteren langdurig met Krag. de Deense premier, confereerde, arriveer de vandaag in Rome, waar hij besprekin- zou voeren met premier FanfanL Macmillan wordt vergezeld door Heath, de belangrijkste Britse onderhandelaar op de Brusselse besprekingen. Vermelden we nog, dat Veldmaar schalk Montgomery, die in Kaapstad ver blijft, zich verheugd heeft getoond over het feit, dat Engeland niet tot de E.E.G wordt toegelaten. Hij had lof voor De Gaulle, die Rusland van China wil los maken. Als hij daarin slaagt, zal hij wer kelijk iets hebben bereikt, aldus Mont gomery, die wel vaker verklaringen af legt. die van weinig werkelijkheidszin getuigen. Voor Ria Bouma uit Amsterdam het meisje dat het geld voor haar bruidsjapon aanbood voor „Het Dorp" ts gisteren de zon doorge broken, doordat een makelaar, die onbekend wenst te blijven, haar een woning aan de Hoofdweg in Amsterdam aanbood, nadat hij had vernomen, dat de woning, welke in eerste instantie voor haar was be stemd, niet aan de eisen voldeed. Een wat trieste zaak heeft hiermee een gelukkig besluit gevonden. Ria en haar verloofde Frans Heym kunnen zich nu op de bruiloft gaan voorbereiden. De foto toont het ge lukkige jonge paar tijdens het be zichtigen van de keuken in de nieuwe woning (Van onze parlementsredactie) DE vijf anti-Franse E.E.G.-landen en Engeland zoeken momenteel actief naar een vorm van georganiseerd overleg. Op deze wijze willen zij het contact onderhouden, dat dinsdag in Brussel door de Franse hou ding abrupt is afgebroken. Reeds dinsdagavond hebben de zes betrokken landen de mogelijkheid van het oprichten van een dergelijk overlegorgaan onder ogen gezien. Deze mededeling deed minister Luns gistermiddag aan het eind van het Tweede-Kamerdebat over de moeilijkheden, waarin de Europese eenwording momenteel verkeert. commissie of de Vijf hieraan kan wor den gewerkt West-Duitsland De onzekerheid over de houding van West-Duitsland weerspiegelde zich ook in dit debat. Dat Adenauer het Frans- Duitse verdrag ondertekende op een mo ment. waarop bekend was. dat Frankrijk het overleg in Brussel wilde afbreken, ontmoette, op zijn zachtst gezegd, bU bijna alle sprekers verbazing. „Het is eigenlijk verbazingwekkend", aldus mr. Biesheuvel (a.r.) „dat de West- duitse regering met volle zeilen in de Gaullistische valstrik is gelopen. Nu De Gaulle toenadering zoekt tot de Sowjet- waar hij voorstander is van een blijvende splitsing van Duitsland, is het Zelden heeft mr. Luns uit de Kamer zoveel steun gekregen als op deze middag. Ook de socialistische opposi tie schaarde zich, bij monde van haar fractieleider prof. Vondeling, gaarne achter de Europese politiek van het kabinet. De PvdA-hoogleraar ontpopte zich zelfs als een van de felste bestrij ders van de anti-europese houding van de Franse president De Gaulle. Het is nog niet zo lang geleden, dat het in de Kamer juist de socialisten waren, die de minister van buiten landse zaken van een te uitgesproken anti-franse houding beschuldigden, zo merkte mr. Van Dijk (lib.) naar aanleiding hiervan terloops op. De meeste sprekers lieten hun betoog uitmonden in de vraag, wat in de naaste toekomst moet worden gedaan. In zijn beantwoording van hun opmerkingen maakte mr. Luns allereerst melding van de bovengenoemde voortzetting van het overleg tussen de Vijf en Engeland. Het is, zo vervolgde hij, formeel juridisch mogelijk, dat de Vijf met Engeland ver der onderhandelen over Engelands toe treding tot de E.E.G. Het tekenen van een eventueel akkoord is echter een andere zaak. Ook staat Groot-Brittannië aarzelend tegenover een dergelijke voortzetting van het overleg. Wat de samenwerking in de bestaan de organisaties betreft, minister Luns voorzag allereerst moeilijkheden binnen de NAVO op het punt van het beheer De samenwer- :Gr zal moeten worden voortgezet, maar. zo deelde mr. Luns de mening van veel sprekers, zeer zorgvuldig moet worden bezien of men een aantal beslissingen, die in E.E.G.-verband nog moeten wor den genomen, zal nemen, en zo ja, wan- Een van die beslissingen is het ratifi ceren van de associatie-overeenkomst met de aan de E.E.G. verbonden Afri kaanse landen. Frankrijk is hierop zeer gesteld. Prof. Vondeling opperde de sug gestie, de overeenkomst niet te ratifi ceren. Voor zover de betrokken Afri kaanse landen zouden worden benadeeld, zouden de Vijf, buiten de E.E.G. Frankrijk om. deze landen hulp moeten verlenen. Immers, het accepteren van deze overeenkomst op dit moment zou betekenen, dat men Frankrijk heel dui delijk in de kaart speelt Dr. Diepenhorst (c.h.). die het Franse optreden overigens eveneens onaanvaardbaar noemde, schuwde, hier overhaast te werk to Minister Luns betoogde, dat de aan de Afrikaanse landen moet worden gehandhaafd. Positief antwoord kon worden ge geven op de vraag van dr. Diepenhorst, het hele verloop van het Brusselse over leg in een witboek vast te leggen, „hoe veel zwarte bladzijden dit ook zal bevat ten." De mogelijkheid wordt onderzocht, zei minister Luns. of vanwege de E.E.G.- verdrag niet alleen voor Europa, maar ook voor West-Duitsland zelf levensge vaarlijk." Er bleek geen eenstemmigheid over te bestaan, hoe men de houding van de Westduitse regering moet interpreteren. Prof. Vondeling meende te mogen con cluderen. dat de hele Westduitse rege ring zich solidair voelt met het door Adenauer getekende verdrag. Mr. Blais- se (kath. v.) daarentegen putte hoop uit de pro-Engelse uitlatingen van de West duitse ministers van buitenlandse en economische zaken Schroder en Erhard. Maar ook bij hem leefde de wens, dat de Westduitse bondsdag het verdrag zal verwerpen. Minister Luns gaf, als een goed di plomaat. ieder een beetje gelijk. Met prof. Vondeling was hij het eens. dat het verdrag niet verenigbaar is met wat reeds in andere verdragen (bijv. het NAVO-verdrag) is neergelegd. Met mr. Blaisse beaamde hij, dat de Duitse delegatie in Brussel zich een week na het tekenen van het verdrag van de inhoud ervan heeft gedistan tieerd. De bewindsman sprak de hoop uit. dat dit zo zal blijven. (Voor vervolg zie pagina 11) Oude Tonge dag zonder gas De bevolking van Oude Tonge ls gistermiddag omstreeks twaalf uur opgeschrikt door een hevige explo sie gevolgd door groot alarm van de brandweer. Door een buisbreuk in de persleiding kon gas onder da straat door de kruidenierswinkel van heer IJ. aan de Tonnekreek bin nendringen. Door het bij de repara tiewerkzaamheden uitschakelen van de persleiding heeft oostelijk Flak- kee de rest van de dag zonder gas gezeten. Een dag tevoren was op de Oostdijk al gaslucht geroken en bij de centrale op Flakkee was de buisbreuk in de lei ding ook al geconstateerd. Deze breuk schijnt te zijn ontstaan doordat de vorst zeer diep in de grond zit en de buis heeft doen springen. De gasexplosie maakte van de krui denierswinkel een enorme ravage. Do zaak vloog onmiddellijk in brand. Echtgenote brandweerman Vrouw redt gezin van verbranding Het kordate optreden van de vrouw van een brandweerman in Bussum, me vrouw M. van 't Hull-Out. heeft van- oacht het leven gered van een gezin van zes personen. Zij sliep in een kamertje ln haar woning, behorende bij de brand weerkazerne, bij haar zieke vijfjarige zoontje. Mevrouw Van 't Hull-Out werd wakker door glasgerinkeL Toen zij uit het raam keek zag zil vlammen uit de winkel tegenover haar huis slaan. Zij snelde in nachtgewaad de straat op om de bewoners van de boven verdieping, het echtpaar Bleuel met vier kinderen van acht maanden tot zes jaar. te waarschuwen. Zij sloeg een ruit in en nog juist op tijd wist het gezin de bran dende woning uit te vluchten. De brand kon tot de benedenverdie ping worden beperkt. Dit deel brandde echter geheel uit. Ook de gehele voor raad stoffen van de winkel, die vanmid dag zou worden geopend, ging verloren. Mijnwerkersstaking in noord-Frankrijk De socialistische en confessionele vak bonden hebben de mijnwerkers in Noord- Frankrijk opgeroepen met ingang van vandaag voor onbepaalde tijd in staking te gaan. De communistische vakbond wü voor niet langer dan een of twee dagen meedoen. Door deze staking dreigt de steenkool voorziening, die door de strenge winter al niet zo vlot meer verliep, in gevaar te komen. de brandweer was snel ter plaatse en kon ook .snel water geven. Naast da brandende winkel woont mej. J. Fluit Deze was echter niet aanwezig. Ze bracht de dag door in Nieuwe Tonge. Door de nood gedwongen moest men inbreken om haar spulletjes te redden. Juist op het moment dat een van de hulpverle- de heer J. Les, binnendrong, deed zich ook hier een hevige ontploffing voor. De vloer van de woonkamer werd uit elkaar en naar boven gedrukt. De tafel vloog tegen de zoldering, maa heer Les bleef ongedeerd. Door de dichte vonkenregen kon de brand zelfs overslaan naar de aan de lin kerzijde van de Tonnekreek staande schilderswerkplaats van de heer C. van Noord. Alle drie de panden werden ver woest. De brandweer wist verdere scha de te voorkomen. Na de brand is men direct aan het werk gegaan om verder ontsnappen gas tegen te gaan. Het was vrijwel mogelijk in de keiharde grond iets uit te richten. De persleiding werd over een lengte van ongeveer dertig meter uitge schakeld en vervangen door een boven grondse leiding. Gedurende de werk zaamheden, die de hele dag verder in beslag namen, heeft oostelijk Flakkee zonder gas gezeten. liberale partij lijken ons nu wel volledig kapot. Deze week heeft nog alleen de libe rale fractievoorzitter Oud hem de hand willen drukken. De anderen onthielden zleb. Helemaal billijk is het niet. Zeker, een sterk bewindsman is de minister niet. Zijn ambtstermijn komt niet voor verlenging in aanmerking. Maar hij heeft zich. fou ten ten spijt, gegeven met toewijding en ernst. En bovendien, toen het er destijds op aan kwam, dat de liberale partij een bewindsman zou leveren om het wat al te populair uit te drukken bleek, on danks de mankracht waarover men heette te beschikken, geen ander beschikbaar. Nu moet de minister het bij zijn eigen partijgenoten ontgelden. Geen gelegenheid wordt onbenut gelaten om van het bestaan van de afstand te laten blijken. Geen ge meenschap meer, wenst men. De banden zijn losgesneden. Een voor de minister pijnlijke en overigens niet alleen voor de minister beschamende situatie. Zou men zich desondanks enige scherts willen veroorloven, dan kan men zich af vragen, of de heer Visser zich straks komt melden bij A.R.P. of C.H.U., zoals immers dezer dagen de heer Röell, eens van dc A.V.R.O., is toegetreden tot de N.C.R.V. De sympathie van de minister voor zijn liberale partij zal in elk geval ernstig zijn bekoeld. Politiek is een naar zijn wezen hard be drijf. Maar dit mag geen reden zijn, het harder te laten worden dan onvermijdelijk is. Dan toch rijst ook de vraag, of niet andere motieven meespreken. Dit laatste is in het conflict tussen de liberale minister en zijn liberale partij zeker het geval. Er zijn verkiezingen op komst en een duidelijk afstand nemen van deze bewindsman, die enkele malen in op spraak is gekomen, wordt wenselijk ge acht. Maar of de liberale partij daarmee van al het verdriet afkomt? Op haar beurt kon haar houding ook wel eens velen tegen de borst stuiten. In elk geval zal het straks, bij de kabinets formatie en mocht het er daarbij om gaan ook liberale bewindslieden aan te trekken, nog moeilijker vallen uit die kring mannen tot het ministersambt bereid t« vinden. Ze weten nu onverholener dan ooit van het risico, in dc woestijn te wor den gezonden. noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele winter-bescherming! Royale tube f 1.25 Tendens dalend IN de laatste 125 jaar is alleen januari 1.940 iets kouder gebleven dan de juist achter ons liggende januarimaand. In De Bilt werden 30 vorstdagen en 19 ijsdagen waargenomen. Het aantal sneeuwdagen over december en januari samen bedroeg 31 en is de laatste 100 jaar niet zo groot geweest. Toch is ja. nuari een droge maand geweest met op de meeste plaatsen met meer dan 15 tot 25 mm neerslag. Dat er toch plaatselijk hoge sneeuwdulnen werden gevormd lag aan de af en toe krachtige tot stormachtige wind. Een kleine storing van dc Oostzee brengt af en toe wat lichte sneeuwval HET WEER EN EUROPA en heeft de vorst tijdelijk doen afne men. Tijdens het weekeinde wordt met Rapporten hedenmorgen zeven uur een wat sterkere noordoosten wind weer wat koudere lucht aangevoerd, zo. dat de sprokkelmaand februari volop winters van start is gegaan. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking mei plaatselijk enige sneeuw. Matige, aan de kust tij delijk krachtige noordoostelijke wind. Matige en vannacht hier cn daar strenge vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zaterdag: 2 februari zon op 8.20. or 17.28 u„ maan op 12.18. onder 2.27 1 Vrijdag 8 februari: volle maan. eg te langs een berucht stuk weg in Nederland een proef met de spiegels genomen. Het re sultaat was dat er geen enkel FIE hertenkudde van New G. Carpenter, heeft verklaard chauffeurs opmerkzaam beide kanten t Hampshire in Engeland dat zijn departement een se- maakten op overstekend» plaatsen zodat de lichten zal wellicht een „Nederland- rieuzc studie maakt van een herten, niets uithaalden. De naderende voertuigen zich ir se behandeling" krijgen in de methode die in Nederland chauffeurs kunnen namelijk het bos weerkaatsen. Als her komende dagen als dal er ls gebruikt om het sterven lezen maar de herten niet. ten die langs de wegen lopen hert door een auto is aange- toe kan bijdragen het aantal van herten op grote verkeers- 's Nachts staken de dieren het licht in hun ogen krijgen, reden, herten dat door hel verkeer wegen te beperken. de wegen over en kwamen blijven zc doodstil staan. Do wordt gedood te verkleinen. dan in botsing met auto's. auto'rijdt voorbij en zo wordt ,.Wij zijn er bepaald sterk Men ging er vervolgens too dan een ongeluk voorkomen, in geïnteresseerd," zo ver over metalen spiegels aan Zes maanden lang is px klaarde Carpenter. (exteldh. YpSSSï 1. bew. nno 6 -3-5 2 nno 4 -5 -5 0.2 Eelde sneeuw no 5 -4-5 1 Twente sneeuw nno 4-0-6 3 Zd.-Ltmb. sneeuw zw 2 -3 -00 0.2 Stoekh sneeuw o 4 .4.9a KopenJi. 1. bew. no li -8 0 Londen sneeuw nnw 3 ,1 1 .1 Brussel gh. bew. n 2 -5 -7 0 Parijs 1. bew. n 3-3-9 0 Grenoble gh. bew. windstil -4 -9 0 Frankfort Tbew zw 2 -CO -fill 0.2 no -7 -".4 0 zw"bfw nnw 2 -7 -.2 0.3 Locarno Wenen zw. bew. windstil 3 -20 0.2 n 2 -7 -C2 4 Belgrado niet ontv. Rome regen z 8 1 -00 2 Madrid Mallorca Lissabon n&Ht windstil 8 -0 12 windstil 4 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1