Verkoud heid Balmain: hogere taille K.V.P. -er doet erg zuur tegen eigen' bewindsman ASPRO' VVD wacht nog met haar grote aanval op Visser Liet hardvochtige boerin „slaaf5 doodhongeren Wit wordt de zomermode WOENSDAG 30 JANUARI 1963 Dr. A. van Deursen (71) overleden Inkrimping korps mariniers gaat door; geen verkorting diensttijd (Van onze parlementsredactie) DE staatssecretaris van marine, de heer De Jong, wil niet terugkomen op zijn besluit om de vredessterkte van het korps mariniers terug te brengen van ruim 4000 tot ongeveer 3000 man. Bij de voortgezette behandeling van de defensiebegroting bleek de bewindsman bepaald niet onder de indruk van de kritiek, die vooral zijn partijgenoot en ambts voorganger vicc-admiraal Moorman (kath. v.) vorige week op de voor genomen inkrimping had geleverd. „Aan de organisatie van het korps verandert niets en de beroepsmariniers zijn niet bij de afvloeiing betrok ken", zo zei de staatssecretaris. Tussen hem en de heer Moorman ontstond gistermiddag een nogal zure discussie, die de communist Bakker de niet ongeestige opmerking ontlokte, dat men aan de strijdmethoden van beide marine-officieren wel kon merken dat ze allebei duikbootcommandant zijn geweest. Van de grote betekenis van het korps nariniers waren beide K.V.P.-ers O' gens overtuigd. Want ook volgens de staatssecretaris vormen de marinier „militaire ruggegraat, het- levenselixer i het grote marinelichaam". Hf) wees op de grote paraatheid van dit keur korps, dat amfibisch van aard is en dat overal ter wereld kan worden ingezet. Op elk moment kunnen duizend mari niers van elke plaats onmiddeiyk voor actie vertrekken. Het is een misver stand te menen, dat de vermindering de vredessterkte daaraan afbreuk zal doen. Die vermindering vindt z(Jn oorzaak vooral in het feit, dat er op het ogenblik naar verhouding te veel dienst- lichtig kader by de mariniers is. De heer Moorman besteedde hoege naamd geen aandacht aan- deze argu mentatie. B(j de replieken zei hy met stemverheffing, dat zyn fractie de staats secretaris volkomen verantwoordeiyk stelt voor de juistheid van de uit spraak, dat duizend mariniers overal ter wereld onmiddellijk kunnen worden ingezet. Zelf betwyfelde hy sterk dat die slagvaardigheid door de inkrimping niet zal worden geschaad en daarom had hy met de gedachte gespeeld over dit punt een motie in te dienen. De heer Moorman realiseerde zich overigens, dat velen in de Kamer de staatssecretaris op zyn woord geloven en dat dus zo'n motie niet veel kans zou maken. „Als zou worden verworpen met behulp i de P. v. d. A., de communisten en de pacifisten, dan moet dit laatste alleen oor de regering een teken aan de wand zyn", zo voegde hy er scherp aan De K.V.P.-afgevaardigde was kenne- lUk geïrriteerd door een opmerking, die de staatssecretaris eerder op de middag aan zyn adres had gemaakt. De bewinds man had nameiyk tot zyn spyt moeten constateren, dat vorige week wel de heren Roosjen (a.r.) en Tilanus (c.h.), niet de sprekers van de K.V.P.- fractie waarderend over zyn beleid had den gesproken. Hy doelde met name op de heer Moorman, zonder evenwel diens te noemen. De heer Moorman voel de de srteek echter heel goed, want by de .repliekén zei hij zuur: „De staatssecre taris mpet bedenken, dat het in het par- 'lement niet gebrïiikeiyk is om bedank jes te vragen". „Ik hengel niet naar be dankjes, maar ik had het toch wel leuk gevonden een woord van waardering te horen", antwoordde de staatssecreta ris. Waarop een boze heer Moorman voor iedereen hoorbaar mompelde „Dat zat er niet inZyn fractiegenoot kol. Visch trachtte nog te bewyzen, dat hy de staatssecretaris wél dank had ge bracht. maar de bewindsman antwoord de, dat die dank alleen betrekking had op de antwoorden in de memorie van antwoord T elegraaf staatssecretaris voor land- en lucht macht Calmcycr sloegen gisteren in de Kamer fiink van zich af. De minister keerde zich vooral tegen de buitenpar lementaire kritiek op zijn beleid. Doe lend op de Telegraaf-campagne over de zaak-Van der Putten (waarover de Kamer gisteravond sprak) gewaagde hy de „woeste en op ondeskundigheid berustende speculaties van één enkel persorgaan". Gelukkig hebben die niet veel weerklank gevonden en de minister dan ook bekennen, dat de poli tieke „Elfstedentocht" van de laatste jaren hem meegevallen was Hardhadig pakte de bewindsman gister middag voorts zijn parijgenoot, de libe rale generaal Couzy, aan. die o.a. kritiek had geleverd op de militaire leveringen van de ex-N.S.B.-er Van Bree „Het be- het graven in deze historie ont gaat mij ten enenmale", aldus ir. Visser De heer Couzy kreeg ook van staatsse cretaris Calmeyer zijn portie. Deze stelde o.m. vast, dat de liberale afgevaardigde bij zijn kritiek op de heroprichting van het korps Gele Rijders blijk had gegeven van een duidelijk gemis aan kennis van de krijgsgeschiedenis. En dat voor een generaal van de artillerie! Diensttijd Minister Visser bleek nog niet bereid llegcmoei te komen aan de wens van de heer Moorman (kath. v.) om de diensttijd terug te brengen tot de normale duur van 18 maanden, die vóór de Berlijn-crisis jgold. De verlenging van de diensttyd tot jS> maanden heeft destyds plaatsgehad op een internationaal (NAVO-) «rfle'el en kan alleen op erond van dat- ttlfde oordeel ongedaan worden gemaakt. Op het ogenblik is de Berlijn-crisis nog niet bezworen, de dreiging bestaat nog fteeds. Weliswaar komen er thans grotere n dienstplichtigen, maar daarvan we pas in de periode 1966-'67 pro fiteren, omdat de kleine lichtingen van j dwingen vooruit te grypen op ie volgende jaargroepen. Omdat ons hnd slechts over een relatief gering aan tal beroepsmilitairen beschikt, hebben we keer behoefte aan dienstplichtigen. Door jhet aflopen van onze taak in N.-Guinea is het mogelijk geweest de diensttyd voor |®kele categorieën (marine) te verminde. van 24 tot 21 maanden, maar verder ponen we niet gaan, aldus de minister. Accountant verdacht van verduistering De Bredase politie heeft de 64-jarige kountant E.P.A. aangehouden, die er- po wordt verdacht f 8000 te hebben küulatera. de komende jaren zullen we ons een gro tere financiële inspanning ten behoeve van de defensie moeten getroosten. On danks vragen uit de Kamer weigerde de minister echter te zeggen met hoeveel miljoen méér de defensiekosten voor 1964 en volgende jaren zullen moeten stijgen. „Ik kan alleen maar een stijging voorspellen, maar ik mag myn opvolger I niet aan exate cijfers binden", aldus de bewindsman. P.v.d.A.-fractieleider Von deling interrumpeerde: ,.U weet meer dan u zegt". „Is dat niet met 'n ieder onzer het geval?", antwoordde de minister. Zowel hij als staatssecretaris Calmeyer j spraken nog over de Starfighter, volgens een unaniem internationaal oordeel nog! altijd het beste vliegtuigtype dat op het ogenblik beschikbaar is, aldus ir. Visser. De kosten liggen nu nog beneden de f 6,2 miljoen per toestel, al kan, naar de mi nister zich realiseerde, dit bedrag oplopen als gevolg van modificaties en loonsver hogingen. die de regering niet in de hand heeft. De staatssecretaris deelde mee, dat de exploitsitekosten van de Starfighter thans op f 3.000 per vlieguur worden ge raamd. Wat de keuze van een hefschroef- vliegtuig voor de landmacht betreft merk- j te de staatssecretaris op, dat zich evenals t.a.v. de Starfighter het geval i was pressiegroepen hebben gevormd j om de regering in een bepaalde richting j te dwingen. Met name één bepaalde, „bij zonder onhandige vertegenwoordiger' van een der fabrieken tracht thans via persorganen druk op de verantwoordelij ke bewindslieden uit te oefenen. Op de bonafide persorganen wilde de heer Cal- meijer daarom een dringend beroep doen zich niet voor dergelijke praktijken, die toch geen resultaat hebben, te lenen. In antwoord op vragen van de heer Lankhorst (pac. soc.) ging de staatssecre taris nog even in op de brief die hy aam de hoofdlegerpredikant had gezonden naar aanleiding van het rapport van de Hervormde Synode over de kernbewape ning. De heer Lankhorst leefde gister middag opnieuw zijn pacifisme uit in een' magere, formele kritiek op deze brief De staatssecretaris wees hem erop. dat de leger- en luchtmachtpredikanten zélf om een oordeel van regeringszijde over dit rapport vroegen. Hun is geen enkel oor deel opgedrongen; zy waren volkomen vry in hun standpuntbepaling. Voor af- sohaffig van het instituut der legerpredi- kanten wat de P.S.P.-er had gesugge reerd voelde de heer Calmeijer natuur- lyk niets. Verwezenlijking van het be paald niet nieuwe denkbeeld om de plaatselyke predikanten met de geestelij ke verzorging van de militairen te belas ten is onmogelyk, want hoe moet het dan gaan met de militairen te velde, in Duitsland. La Courtine enz? Minister. Visser verklaarde het geheel eens te zyn met de brief van zyn onderminister. In de leeftyd van 71 jaar is gistermid dag te zynen huize in Groningen over leden dr. A. van Deursen, die vooral als voorzitter van de Nederlandse christe reisvereniging (een functie die hü veertig jaar heeft vervuld) bekend heid heeft Toch al één venijnige prik (Van onze parlementsredactie) T~\E liberalen hebben zich bij de behandeling van de defensiebegroting in de Tweede Kamer nog niet gewaagd aan een frontale aanval op het beleid van hun partijgenoot minister Visser in de zaak-Van der Putten. Het bleef bij een scherpe opmerking van de V.V.D.-er Couzy. Met het uitspreken van een eindoordeel over dit beleidsonderdeel wilde deze af gevaardigde, evenals trouwens vrijwel alle andere sprekers, wachten tot het eindrapport is verschenen van de zg. Kamercommissie-Van Doorn, die de politieke kanten van de zaak-Van der Putten onderzoekt. In maart zal aan de hand van dit rapport en van de eerder door de minister ingediende nota een volledig Kamerdebat over deze zaak kunnen worden gehouden. De heer Couzy betreurde het intus sen dat de commissie-Van Doorn geen gevolg heeft gegeven aan de liberale wens een Interimrapport in te dienen. De liberale woordvoerder herinnerde aan. dat zyn fractie zich eind mei rig jaar al ernstig verontrust had ge toond over minister Visser's doen en la ten jegens de heer Van der Putten. „Sindsdien", zo zei hy gisteravond, „ls die ongerustheid nog toegenomen door het optreden van de minister nadat de Centrale Raad van Beroep de uitspraak van het Ambtenarengerecht, waarbij het ontslag is vernietigd, heeft beves tigd. Tot ons leedwezen ls de minister toen niet opgetreden op een wyze wel ke in overeenstemming met de hoog heid van zyn ambt mocht worden ver- Daar liet de heer Couzy het by en de heer Van der Putten, die zich op" de gere.serveerde tribune had genesteld, en de voorzitter van de liberale Eerste- amerfractie mr. Van Riel, die de heer Visser vorig jaar vergeefs van het ministeriële leven heeft trachten te be roven en die gisteren in één der loges zat. kregen dan ook geen waar voor hun geld. De overige sprekers waren met uitzondering van de communist Bakker zo mogelijk nog soberder, al wilde de socialist Blom wel even dui delijk vastleggen dat de V.V.D. de PvdA. zeker niet medeverantwoordelyk mag stellen voor het aanblijven van mi nister Visser. Mr. Van Riel's beruchte aanval op de minister is volgens de heer Blom „niets anders dan politieke humbug" geweest De heer Kieft (a.r.) zei dat het hem wel erg moeilijk is ge maakt om na de recente uitlatingen van vooraanstaande V.V.D.-ers alsook van de minister zelf nu over de zaak-Van der Putten te zwygen. Toch achtte ook hy zich gebonden aan het be sluit van de Kamer om de zaak eerst na de verschijning van het eind rapport te behandelen. De S.G.P.- er Kodde ten slotte, die zijn ziek gewor den fractieleider ir. Van Dis verving, volstond met de opmerking, dat zijn fractie niet bevredigd ls door alles wat over de zaak-Van der Putten naar vo ren is gebracht Minister Visser zou vanmiddag ant woorden op wat de Kamer gisteravond over het militaire personeelsbeleid heeft gezegd. De bewindsman kreeg met name van de heren Kieft kert (c.h.) waarderende woorden te ho ren, maar er was ook kritiek, de medische keuringen, de huisvesting van beroepsmilitairen, liet beoordelings en promotiebeleid, het georganiseerd overleg enz. Traditiegetrouw kwam ook weer de humanistische geestelijke zorging van militairen ter sprake. Voor dat beslissingen worden genomen zal over dit probleem een nota aan de Ka mer moeten worden gezonden, zo vond de heer Kikkert (c.h.). Hy en de heer Kieft (a.r.) voelden er niets humanistische geesteiyke verzorging gelykwaardig te maken aan de chrij lijke. f Dr. Van Deursen, die oud-c an het Willem Lodewijk-gymnasium in Groningen was. stond bekend als een Palestinakenner bij uitstek. Verschil lende werken over de bijbelse landen an zijn hand verschenen, onder het bekende boek „Van Kanaan tot Israël". Ook had hij een groot aandeel de uitgave van de Atlas van de Bybel. Dr. Van Deursen. die op de Algemene Vergadering van de N.C.R.V. in maart als voorzitter zou aftreden, was reeds geruime tijd niet in orde. Hoewel hij het veertigjarig jubileum van de reis vereniging in de herfst van het vorig nog kon meemaken, nam hij al on geveer een jaar geen deel meer in de leiding van de NCRV., waarvoor hij ren naar de bijbelse landen heeft geleid. De heer Van Deursen was aanvanke lijk als onderwyzer werkzaam. In 1931 promoveerde hij in Amsterdam tot doctor de letteren en wijsbegeerte op het proefschrift „Der Heilbringer". In Gro- iras hij ook verbonden aan de christelijke h.b.s. en de christelijke kweekschool. Hij doceerde aardrijks- Vanwege de synode der Geref. kerken as hij deputaat voor de geestelijke ver zorging van Nederlanders in het buiten land. Ook was hy curator van de Cal- vijnacademic in Kampen. Vogels nog steeds in grote nood Juist nu is de situatie voor de vogels kritiek. Ze kunnen nog steeds geen voed de natuur vinden. Veel vogels zijn al gestorven, andere, zoals bijvoorbeeld de duikeenden, zitten uitgeput in de wakken. Het comité wintervoeding van vogels zit op het ogenblik met een tekort aan voedsel, omdat het publiek waarschijn lijk in de mening verkeert, voedselgiften niet meer nodig Het tegendeel is waar. Ook gisteren lieten „reuzenvogels" van de Koninklü ke Luchtmacht boven de voederplaatsen weer voedsel neer voor hun kleinere ..soortgenoten". Het co»nité doet een be roep op het publiek om deze drop pings mogelijk te blyven maken door voedsel te brengen naar de plaatselijke inzamelpunten. Zaak tegen Anna M. aangehouden ..Goed leven" in de varkenstrog Volgens de doktersverklaring be- week hij aan ontberingen. De dood an dc landarbeider leidde tot ont hullingen in het gehucht Thull- Schinnen. Velen uit de buurt waren willig en ook bevreesd getuigen geweest van de behandeling van de zaak van de Iandbouwknecht They- ke, voor de Maastrichtse rechtbank. Hij overleed 11 september 1962, na daags te voren in een ziekenhuis te zijn opgenomen. Overleed de 68- jarige Theyke Otten aan ontbering noodzakelijk voedsel en gebrek aan medische verzorging Heeft de 51-jarige weduwe A. G. M. M.-C. uit Thull-Schinnen zich schuldig ge maakt aan opzettelijke verwaarlo zing van haar knecht Na een dag vol huiveringwekkende details werd de zaak van de 52-jarige Anna M. aangehouden tot 11 febru- Dan zal één getuige worden ge hoord. die thans ziek is. De verdedi ger stond daar beslist op. De officier justitie vond het nutteloos, doch hij verzette zich er niet tegen. „De verdediging zal niet slagen," zo zei „want men wil steeds de schuld r afschuiven op de gemeente. Maar het komt allemaal op haar neer! Door haar is de oude knecht door honger en ellende omgekomen!" Tien buren en anderen, die het afge lopen jaar tüdelijk op de boerdery had- en «gewerkt, vertelden als getuigen da leest trieste verhalen. Tegen kost. inwoning en verzorging kwam hij op zijn 63-e in dienst bij de weduwe. „Ik zag hem in een kapotte stoel, in lompen gehuld, overdekt met vuil, zweren en wonden". Dat ze' dokter, die toen er al geen redding Balmain TAILLEURS: verhoogde taille. Sluiting met één knoop. MANTELS: verlengd silhouet door een opgaande lijn rug naar voorzijde. 1 ROKKEN: Geplisseerd of klok- kend. Rechte rokken licht ge rend. MATERIALEN: mousseline, zwart linnen bedrukt met pas- i telkleurlge bloemen. KLEUREN: Vooral wit, verder marineblauw, rood, roze, geel. Esterel TAILLEURS: Lange jasjes. I MANTELS: ceintuurs, die de 1 ruimte bijeen rimpelen. I KLEUREN: zaohtlblauiw, beige en alle nuances tussen wit en kaneelbruin. toch maar werd ontboden door de wrede boerin, met de mededeling: „Ik geloof, dat ie wat pijn in z'n buik heeft". De zusters in het ziekenhuis: „Alleen het ergste vuil konden we maar verwil deren". Op het hoongelach en de veront waardiging op de tribune, reageerde Anna M. zoals zij was, koud en hard. keihard „Dat liegen ze!" snauwde „Zwaar overdreven. Hij kreeg al tijd de lekkerste hapjes. Hij had het goed bij me. Hij was kind aan huis. Alles gelogen Hy weigerd wel eens brood Theike ontbrak het aan niets. Hij at mee aan tafel De getuigen: Hij mocht niet in huis komen en hij sliep in een varkenstrog in dp stal. By de buurvrouw bedelde hij om brood en water „Ik werd er 's morgens vroeg al wakker van", vertelde de doch ter van de buurvrouw. „Ze begon 's mor- gens vroeg al met schelden". ij was één bonk haar", zei de 71- jarbgc ex-veehandelaar Mertens, die Anna een maand lang od de boerderij had ge holpen. „Ik had medelyden met Thelke. Hjj had nooit geld. Zjjn AOW werd door haar geïnd. Roken deed hjj nooit. Wel pruimen. Ik gooide eens een peukic si garet weg. Theike raapte het onmiddel lijk op en stak het in zUn mond. Op een keer zag ik hem in de modder en het vuil van het varkenskot liggen. ZUn ge zicht was bebloed. „Ach wat, laat het eno varken hjj het andere", vond de boerin, toen ik het haar vertelde". Dat is het trieste relaas van de getuige Mer tens. ..Tenslotte werd de knecht zo ziek, dat ze zelf de dokter maar liet komen. De volgende dag stierf hy". De arts A. Hollman uit Maastricht en de pahholoog-anatoom van het gerechte lijk laboratorium in Den Haag. dokter J. Zeldenrust, verklaarden als deskun digen, dat Theyke uitsluitend aan sterke ondervoeding, gedurende een lange ter mijn, was overleden. De raadsman van verdachte, had twee getuigen a dikrharge. de wachtmeester van de rijkspolitie W. Lazeroms uit Sohinnen en de burgemeester van Schin- nen. de heer D. M. A. Kruyen. laten komen. De eerste verklaarde de laatste maanden Theyke Otten niet meer op straat te hebben gezien. De burgemeester zei eerder getracht te hebben de land arbeider naar een inrichting te krijgen. Theyke wilde zelf niet en zijn werk geefster had de verzekering gegeven dat de bejaarde man goed verzorgd werd De raadsman vroeg voorts opperwacht meester Raaymakers te horen om ant woord te krijgen op de vraag wanneer klachten over de behandeling van Theyke Otten hem hadden bereikt en welke maatregelen daarop waren ge volgd. Daar de opperwachtmeester ziek was, werd de zaak aangehouden. Volgens Anna was de oorzaak van het overlijden van haar knecht: ,.De nicotine zal hem naar het hoofd ge slagen zijn. Moest-ie maar niet prui- De Britse uitvoer naar West-Duits la nd is in 1962 toegenomen van 1.9 tot 2.23 miljard D.M. Vooral machines, ijzer en staal, voer-, vliegtuigen, chemicaliën, textiel, non ferro-metalen. metaalpro- dukten en aardolieprodukten. Daartegen over verminderde dc Wcstduitse uitvoer met 7 miljoen tot 2.1 miljard. PARIJS, woensdagochtend. W/ELKE geheimzinnige wind fluis- tert toch in Parijs de modedromen der ontwerpers rond? Reeds na enige shows blijkt telkens weer dat ondanks alle mogelijke eigen in terpretaties toch als 't ware een ge meenschappelijko gedachte heerst. Zo zien wc in elke collectie plotse ling lakceintuurs verschijnen, die niet met een gesp maar met platte strik gesloten worden; we de overhemdmouw met manchet aan mantelpakjes en verschilt de roklijn nauwelijks meer dan een centimetertje. Ook de sluiting van de tailleurs is plot seling een detail geworden, waar iedere couturier zijn krachten op beproeft. Bij Balmain bijvoorbeeld sluit het tailleur, dat beslist een hoogaangegeven mid del heeft met één knoop. Onverschillig of het pak revers en kraag heeft of niet. Bij de slanke mannequins stond het heel goed. maar iemand met wat voller figuur zal wel problemen kry- gen hoe de revers mooi glad te hou- De rokken zijn veelal geplisseerd of klokkend.Het middel is steeds zwak jes aangeduid. Een tikkeltje ronding moderedactrice) mag er in de heupen zyn. Ook bU de mantels is het middel aangegeven en iets omhoog gebracht Dikwijls loopt er een naad van heuphoogte op de rug in een ronde lyn naar de voorzijde tot even onder de buste. Voor kleine vrou wen een goede mode, want het sil houet wordt verlengd. Ook by de japonnen overheerst deze lyn. In de rug echter is daar de taille ook iets verhoogd. Japonnen en blouses zijn dikwijls heel licht a-symmetrisch gedrapeerd. De mouwtjes zijn meestal heel kort en simpel. Opvallend mooi waren de in stemmige warme kleuren bedrukte mousselines, die Balmain gebruikt had. In iedere collectie komt verder wel een model voor in zwart linnen bedrukt met enkele bloemmotieven in pastelkleuren, een produkt van Staron. De japonnen neigen naar de robe-sac en hebben 56 De joep bracht de conservator het veld iai. Een troepje leeuwen slenterde met zichtbare verve ling in de richting van de rivier. De jeep keerde terug en de blanke bleef achter. Het geweer hing losjes aan zijn schouder. De leeuwen bleven staan en keken onverschillig om. Met zijin kijker haal de de man hen dichterbij en opeens zag hij in dezelfde richting de olifant staan, half verscholen achter een struik. Dat is geluk hebben, dacht hy en hij zocht een plekje, vanwaar hij het dier rustig kon observe ren. De leeuwen zetten hun wandeling voort, zon der zich verder aan de aanwezigheid van de mens te storen. Paul Coeman zuchtte. Hij probeerde zich het leven voor te stellen in een klein, Belgisch stadje. Er waren dingen, die hem daar trokken, er was bovenal de droom van een huisje met een tuin tje, met een vrouw, kinderen Maar op het zelfde moment zag hij zich in dat huisje zitten met opgestroopte hemdsmouwen, de krant lezend en de avonturen spellend, die anderen beleefden. Hy niet. Hij was dan een burgermannetje, dat niet meer meetelde. In zijn afkeer van zichzelf, déar en dan, begon hij fluisterend tegen zichzelf te praten. Hij zei: ..Je kunt hier niet altijd blijven hangen! Hoe lang denk je Huquette nog aan het lijntje te houden?" „Nou goed, het is tegenover haar misschien niet helemaal fair, maar ik heb haar niet gevraagd om met mij ergens in België te wonen. We zou den samen hier, in Rwindi ons huis hebben. Nu dat niet door gaat, heeft ons huwelijk zijn zin ver loren." Hij staarde over de vlakte. De leeuwen waren met het blote oog niet meer te zien. Ze hadden hun wacht betrokken bij de rivier en daar zou den ze blijven, tot de nijlpaarden zich aan land begaven voor hun nachtelijke voedseltochten. Al les voltrok zich wetmatig, er was geen ontkomen aan. „Misschien kan ik me hier handhaven." ver volgde hjj zijn monoloog. „Alles is beter dan te rug te keren." Hy zweeg verschrikt, want dit was in lijnrech te tegenspraak met de brieven, die van week tot week naar België gingen. Hij vergoelijkte haas tig: „Als ik me kan handhaven en de rust keert weer in het land, dan kan Huquette misschien toch nog..." Hoofdschuddend gaf hij het op. Het was onzin om zo te praten. Haar ouders zouden zich op alle mogelijke manieren tegen dit plan verzetten en ze zouden de bewijzen aanvoeren uit de kranten van maanden. Het mocht waar zijn, dat Paul zich handhaafde, maar hij had toch geschreven, dat de camions, die de vracht- dienst onderhielden met het wildpark, zich tegen woordig op zeer ongeregelde tijden en hoogst zel den lieten zien en dat de voedselvoorziening in gevaar kwam, zodat hij wel eens spottend ge schreven had, dat hij er over dacht om over te schakelen op maniok en bananenmeel. En de ouders zouden hun dochter niet laten gaan! Een groepje maraboes wandelde wijsgerig om de gewonde olifant heen. Griezelige profiteurs waren het. die ongeduldig wachtten op het ster- ..Je vergist je'" zei hij in hun richting. „De Mwami heeft nog geen plannen!" De aanwezigheid van de vogels, maakte hem nieuwsgierig naar de aard van de verwonding. Maar het dier had zijn achterste verschanst in de struiken en over goed een hailf uur zou het donker zijn. Als we hier in het land maar één zwarte had den. die sterk genoeg was om de verantwoorde lijkheid van de regering te dragen, dacht hij ver bitterd. maar hij schudde zijn hoofd. Het was niet helemaal eerlijk tegenover de negers, want welke jonge staat kan zich handhaven, wanneer de wereldmachten alles in het werk stellen om hun politiek stempel op het land te drukken? En dan nog: er was nauwelijks een trouwer zwarte denkbaar dan Enock, maar hem de leiding geven over het park. was onverantwoord. Terwijl hij aan zijn boy dacht, stond hij op en beklom een heuveltje. Met zijn kijker zocht hij de horizon af. in de hoop Enock te ontdekken. Toen er in die richting niets te zien was dan de buffels, die herkauwend in het gras lagen, be waakt door een paar stieren, draaide hij zich om en tuurde naar de rivier in de richting van het Edward meer. Maar ook de olifanten waren er niet. Wel graasde er een roedel waterbokken en ja. nu zag hij ook de leeuwen verspreid langs de oever liggen. Sommige lagen open en bloot op een schaarsbegroeide vlakte, andere hadden ten minste nog zoveel goede smaak tegenover de nijlpaarden, dat ze gezorgd hadden voor een struik of een pol ruigte tussen hen en de rivier. (Wordt vervolgd). voor een brede martingale, die uit de zijnaden komt. De rokken vallen vry recht, maar heb ben voldoende loopruimte. Balmain is dit jaar weer met geborduurde avond japonyen gekomen. Het borduursel is dan geheel met kraaljcs gewerkt en voorzien van bengelende kristalletjes en peervormige parels. De meeste avondjaponnen waren lang en erg ge decolleteerd met een paar hypersmalle schouderbandjes. Als kleuren in deze collectie veel marine, rood, rose, geel, beige en wit. Wit in alle mogclyke nuances zal de grote mode worden voor deze zomer, dat staat ai wel vast. Van het sportiefste jurkje tot het groot avondtoilet is wit de kleur! Het is opvallend, dat er be slist meer effen dan gedessineerde materialen worden gebruikt. TAE ingenieur-dichter-zanger-couturier Esterel maakt enorme vorderingen. Begonnen als „grap" met een klanten kring van jonge actrices en moderne jeugd, heeft hij nu de gegoede „bour geoisie" bereikt en dat is aan zyn collectie duidelijk te merken. Wel ver toont Esterel zelf zich nooit anders dan in een dikke zwarte trui, maar het zal niet veel seizoenen meer duren of zijn zakelijk directeur zal hem de witte boord en nette das voorschrijven! De tailleurs van Esterel hebben vrij lan ge jasjes met splitten opzij en een martingale. Het schouderstuk is dik- wyis even ingerimpeld. Ook hier weer de overhemdsmouwen met manchet De mantels hebben een ceintuur, die door een sleufje gaat en dus even in- rlmpelt. Japonnetjes zonder mouwen en dikwijls met een rok met lang split, waaronder een onderrok van een andere kleur zichtbaar wordt. Brede lakceintuurs met strik. Zijn kleuren waren zachtblauw, beige, alle nuances wit van gebroken wit met tal van variaties tot kaneelbruin. Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: dc ETHERGOLVEN Geen Eurovisie van schaatsen in Göteborg Aangezien de organisatoren Europese schaatskampioensohappen, die zaterdag in Göteborg (Zweden) begin nen. bezwaren hebben tegen recht streekse Eurovisiereportages van dit evenement, zal de NTS achter het net vissen. De organisatoren zyn overal tegen: ook wat betreft reportages in eigen land Men was alleen bereid om van -elke dag vijf-minutenreportages door de Zweden zelf te laten maken en die op film te verstrekken. De NTS zal daar mee genoegen moeten nemen cn dus ziet u zaterdagavond de eerste hiervan vóór het tweede journaal. Kunstrijden Van de Europese kampioenschappen kunstryden op de schaats die op 8. 9 en 10 februari in Boedapest worden gehouden, neemt de NTS wél Eurovi siereportages over Op vrijdag 8 februari is er een uit zending van 10.40 tot 11.25 uur. waarin u ijsdansen voor paren en demonstra ties van de best-geplaatste heren ziet Op zaterdag 9 februari is er tussen 7.50 en 9 uur een direote reportage van de vrye figuren voor dames, onder wie Sjoukje Dykstra zal zyn, die haar titel moet verdedigen. De KRO zal deze avond zijn uitzen dingen al om 7 uur laten beginnen. Het NTS-journaal volgt dan van half acht tot tien voor acht. Mocht Sjoukje Dijk stra of één van haar naaste concurren tes eerder rijden dan 7.50 uur. dan zal het programma tussen 7 en 7.50 uur daarvoor in elk geval worden onder broken. Voor Wereldomroep AVRO, VARA en KRO-radio zal Leo Pagano in Gö teborg de Europese kampioenschappen hardrijden op de schaats verslaan. Hier tegen bestaat nl. geen bezwaar by da organisatoren: de radio is welkom. Zaterdag zullen de radioprogramma's tussen 3 en 6.30 uur zo nodig worden onderbroken voor directe reportages van de wedstrijden. Belgische taallessen voor de camera In Vlaanderen verschijnende Belgi sche bladen hebben kritiek op de taal lessen die de Waalse televisie voor de camera's brengt. Er wordt wel En gelse les gegeven, maar geen Neder landse, en dat terwijl zo'n groot deel van he-t land Nederlands spreekt. Olie op het vuur van de taalstrijd! De Vlaamse televisie geeft wél les in de Franse taal. wordt er boos op gemerkt. waarom dan de Waalse dan geen onderricht in het Nederlands? Het dagblad Het Volk schrijft: „Zo lang de Walen in dit land liever En gels dan Nederlands leren, zal er van wederzijdse verstandhouding geen spra ke zyn. welke wetten het parlement ook moge goedkeuren." De Standaard klaagt er over, dat do Waalse televisie indien zy films van Nederlandse ondertiteling voorziet, de ze zo slecht projecteert dat die niet te lezen is. terwijl de Vlaamse televisie juist zo goed zorgt voor tweetalige ondertiteling. liversum I. 402 m. 19.00 V d kinderen 0 Duitsland ontdekt een Jood. ovpr izing. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 0 Nws 20 05 Rlgoletto. opera. In do ze: 31 10—«31 .20 Kaf 33 20 Weerklank: 12.40 N'wa 32.50 Ja: 20 10 Radio- Heidemaatschappij 31 30 2'..55 Franse volksliedjes (gr) s.'l eventueel actualiteiten 22.10 G« liederen 32 30 Nws 22 40 Avond, king 32.66 Lichte gram 23.10 Lich 20.30 Nachtmuziek 28.56—24.00 Nw KRO: 17.00 V d NTS: 20.00 i weeroverzicht KRO: 20.20 20 45 Vloiekjos bij de thee. icntair progr 32.25 Epiloog NTS: 22.i» Programma voor morgen Hilversum 1, 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7 .0 Ochtciïdgvm 7 20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO S 00 Nws 8.15 Programma-overzicht Aansluitend: lichte ?ram 9 00 Gym v d vrouw 9 '0 Dc groen teman 9.15 Oude kamermuz (gr) 9.35 Wa terstanden 9 to Morgenwijding 10.00 Ar- roeporlKot: modei Z'!5foo Lieht°fn- :uin- Meded ten behoeve van land bouw 12.38 Uil het bedrijfleven, lezing 12.40 Orgelspel 13.00 Nws 3 5 .Meded eventueel actueel of gram 13.25 Beurs berichten 13.30 Promenade-ork en zang soliste: «mus mui 14.00 Zangrecital: klass liederen 34.30 V d vrouw 15 Os Zing met ons mee 15 30 Voordracht 15.46 Licht in strumentaal ensemble 16.00 Vijftien Jaar Notedop: radioprogr in een Notedop :700 V d jeugd 13 00 Nws ,3 Eventueel ac- "20 Pianospel tfl.3o Sportpraatjje 8 36 Gesprc brief 18.40 Inatrum jeugd 7.55 Overweging 8.00 Nw Mannenkoor (gr). KRO: 14.00 V d zie ken 46 Gectelijke liederen 12 00 Mid dagklok-noodklok '2 04 Lichte muz 12 25 V d boeren 12 35 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.38 Draaien maar!!: lichte gram 12 56 Kath nws 1300 Nws 13.35 Draaien maar" lichte gram 13 40 Wisaewassen licht progr (herhaling van zondag jl). NCRV: 14 00 Metropols orkest 14.I'S Ik wil mijn kinderen terug, dag 28 januari Jl) 15.30 Licht instrumen taal trio 16.00 Bijbellezing 16.30 Klari net en plano: moderne muz 16 4C> Moderne vierhandige pianomuz (gr) :7 00 V d Jeugd 17 30 Schoolt* ang 1740 Bcursber 17.46 Ne- 8.15 Sportrubi orkest 18.50 Sociaal AVRO: 14.30—6666 V d vrouw 35.30— 5 55 V d kleuters NCRV: '9 30 Ondcr- veg naar morgen: maandelijks populair- ■vc*ien«chappc-hjke serie programma's deel 5). NTS 20 00 Journaal NCRV: 20 "O 20.30 Filmkader 3: 00 Frans meis- NTë. 22-50'32.56 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9