Reacties op het Brusselse echec Nederlandse hartchirurgie staat op wereldniveau Britse journalist ontloopt zijn gevangenisstraf Telraam door de eeuwen Macmillan: Vernedering is nog niet zo groot WOENSDAG 30 JANUARI 1963 De meeste Britse bladen zijn. nu het overleg over toetreding tot de E.E.G. is mislukt, van mening dat Engeland Europa niet de rug mag toekeren en dat uiteindelijke Europese eenheid met Engeland onvermijdelijk is. Een uitzondering vormen de Daily Express (onafhankelijk rechts) en het communistische dagblad Daily Worker, dié beide krachtige tegenstanders van Britse toetreding zijn. De koppen van deze bladen luidden respec tievelijk: „Glorie, Glorie halle luja, alles is voorbij" en „Dat was de markt Frankrijk wil niet buigen en het overleg stort ineen." De andere bladen geven voor het me rendeel uiting aan hun teleurstelling over het mislukken der besprekingen en aan kritiek op de Franse houding. Zij houden zich voornamelijk bezig i de^ eigen zaken weer op orde al heel laat met een >r verder uitstel. mening dat de te stellen. Men De Guardian schok die door het afbreken der be sprekingen is veroorzaakt evenveel invloed op de Zes als op Engeland zal hebben en dat de gehele toekomst van Europa's betrekkingen met de V.S. thans in .gevaar is, wanneer de gevolgen worden overzien zal men wellicht een nieuwe poging doen om Engeland binnen Europa te brengen jii gebeuren zolang Moeder en tien kinderen gedood Nog hoop De Financial Times schrijft dat de on derhandelingen niet zijn mislukt door onenigheid over bijzonderheden maar omdat de Franse leider een persoon lijke visie van Europa's toekomst heeft die iedere afhankelijkheid van of onderlinge afhankelijkheid met de VS uitsluit. Het blad is van mening dat men de schok te boven zal komen en dat Engeland ondanks de generaal uiteindelijk toch tot de EEG zal toe treden. De Daily Telegraph spreekt van De Gaulle's enge, naar binnen gerichte Europa, onder Franse hegemonie, dat niet het Europa der anderen is daar elke soort onderlinge afhankelijkheid met de VS ontbreekt. Wie zou, bij zijn volle verstand, de Amerikaanse strijd krachten uit Europa willen hebben of zich van Kennedy naar Chroesjtsjef willen wenden, zo vraagt het blad. Het ideaal van een volledige Europese ge meenschap is te kostbaar dan dat men het voor altijd zou willen wegwer pen. Dat moet men in gedachte hou den wanneer men de Britse poitiek in de komende maanden herziet. Brits Noord-Borneo Geen steun voor eis Philippijnen De Philippijnen zijn gisteren zowel ran Britse als van Amerikaanse zijde n het ongelijk gesteld voor wat be treft zijn aanspraken op Brits Noord- Borneo. Zoals bekend zal dit gebied in augustus samen met Malakka en Sin gapore de Maleise federatie gaan vor- IajjM mÊÊ men. Intussen heeft de secretaris- J gekomen toen zij het brandende" huis generaal van de Verenigde Naties, Oe De betrokkene, een pers-officier van weer was binnengerend om te trachten Thant medegedeeld de mogelijkheid de Britse marine, werd gisteren als ge- haar slapende kinderen te redden. te overeen een plan op te stellen -^erhoord om de toestand m Noord-Borneo en ^3or de spionag€ bij de vloot. Hij erkende Broenei (waar emd vorig jaar een tegenover Clough te hebben toegegeven opstand is uitgebroken) te verlichten. pat er mogelijk verband bestond tussen Thant zei de gebeurtenissen in dit ge- de aanwezigheid van Russische treilers bied, waar de toestand „zeer ernstig" p de buurt waar bepaalde vlootoefe- kunnen worden, aandachtig te ringen in Navo-verband werden gehou- volgen. Tijdens de conferentie in Londen van vertegenwoordigers van Engeland en de Philippijnen heeft men van Britse zijde isen van de eilandengroep opnieuw de hand gewezen. Wel zou men trachten een basis te vinden voor samen werking in Noord-Borneo. De beide de legaties grootste bedreiging Frankrijk Het Gaullistische blad La Nation schrijft dat de Britten, indien zij zich werkelijk bij Europa willen aansluiten, de nodige initiatieven moeten nemen: de deur blijft voor hen open. Hun hou ding in de i,besprekingen wordt ver klaard door 'overwegingen van binnen landse politiek maar de tijd kan een factor voor verzoening vormen. De conservatieve Le Figaro schrijft dat de gemeenschappelijke markt een harde klap heeft gekregen. Binnen de grote gemeenschap der westelijke landen heeft Frankrijk zich gisteren het nauwelijks benijdenswaardige voorrecht van een isolement verworven. De rechtse l'Aurore spreekt van een chaos in Europa. Alle regeringen moe ten opnieuw beginnen Europa op te bou wen, en natuurlijk met Engeland, de on misbare partner. Brussel moet slechts een episode, een incident zijn. Paris-Jour vreest voor represailles van de vijf andere E.E.G.-landen maar zegt dat Frankrijk ook (geheime) troef kaarten heeft. ,,Er is een grote kracht proef begonnen." De socialistische Le Populaire meent dat de mislukking van het Brusselse overleg een van Frankrijks ernstigste misslagen is. De Gaullistische politiek heeft ons land zo van de gemeenschap geïsoleerd dat zelfs West-Duitsland het niet heeft gevolgd ondanks de propagan da die rondom het Frans-Duitse ver drag is gemaakt. De l'humanité (communistisch) is van mening dat noch de woede der VS noch de vernedering van Engeland synonie men zijn voor een overwinning van Frankrijk. Ons land is sinds lang niet zo geïsoleerd. De Gaulle heeft zich los gemaakt van een Klein Europa van hij de worden. 3 Karei de Grote wilde Amerika De New York Times noemt het afbre ken der onderhandelingen een overwin ning voor president de Gaulle en nederlaag voor de rest van de westelijke wereld. Zelden heeft in de moderne tijd, uitgezonderd in een toestand van recht streekse dictatuur, de wil van één man zulk een verwoesting aangericht. Het Westen staat voor het probleem de ko mende drie jaar door te komen tot gene raal de Gaulle's ambtstermijn afloopt. Maar de moeilijkheid is, dat Enge land eenvoudig niet werkeloos kan blij ven terwijl zijn economie achteruit gaat. De Gaulle's onverbiddelijk streven naar Franse overheersing in West-Europa is nog nooit zo duidelijk aan het licht ge komen. Tenminste weten het Verenigd Koninkrijk en het Gemenebest nu waar zij staan. De onzekerheid van de afge lopen zestien maanden heeft bijgedragen tot een economische crisis in Engeland door een rem op de investeringen, stikking van de groei en vergroting Handen voor Heath De diplomaten van de vijf Euro- marktlanden hebben gisteravond hul de gebracht aan de Britse vice-minis ter van buitenlandse zaken, Edward Heath nadat deze op de hoogte gesteld was van de mislukking van de bespre kingen over toetreding van Engeland tot de E.E.G. De afgevaardigden van N e d e land, België, Luxemburg, West- Duitsland en Italië schudden hem ter voor een warm de hand. Heath schudde zijn vermoeidheid er teleurstelling af en knikte en glim lachte tegen elk van hen. Ooggetuigen hebben meegedeeld dat één man in de zaal hem ontweek de Franse min' ter van buitenlandse zaken, Mau rice Couve de Murville. Zonder naar Heath te kijken zocht hij zijn papieren bijeen eu stapte de zaal uit. de werkloosheid. Elk land in het Westen moet er nu aan gaan denken hoe de door de Gaulle aangerichte schade kan wor den beperkt. Het is een ironie van de geschiedenis dat 'hij het weefsel van de westelijke eenheid heeft verscheurd op hetzelf^" wordt gespleten. Het blad vervolgt: Een Europa dat op een Frans-Duitse as rust zal evenmin blijvend zijn als het vooroorlogse Europa van de Italiaans-Duitse as. Afgezien van Engeland zijn thans ook de V.S. geplaatst tegenover een nieuwe situatie die niet alleen een economische maar ook een politieke herziening vereist. Italië Het Romeinse blad II Messaggero meent dat het Westen spoedig de gevol gen van de Brusselse mislukking zal merken in nieuwe initiatieven van Sow- jet-zijde. Als Europa snel 'handelt is er nog tijd de gemeenschappelijke markt en het Atlantisch bondgenootschap voor ontbinding te behoeden, aldus het blad. Meer genezingskansen in V.S.? 1 De Britse journalist Desmond Clough van de „Daily Sketch" die de vorige week door het hoog gerechtshof tot een gevangenis straf van zes maanden is ver oordeeld wegens zijn weigering de naam te noemen van. de per soon die hem bepaalde medede lingen over de spionage-affaire De Britse journalist Desmond Clough (links) en zijn vrouw bedankten de persofficier van de Navy, Neville Taylor, die zich als de zegsman van de verslaggever had geméld, waardoor Clough de straf van zes maanden gevange nis niet behoefde te ondergaan. Zie ook het artikel bij deze foto. In Chandler, in de Canadese provin cie Quebec, z(jn by een brand in een woonhuis een moeder en tien van haar twaalf kinderen omgekomen. Slechts de Vassail had gedaan, is dinsdag2fï "4^k°°" door deze zegsman van de stil-" Volgens de politie is de brand ont- zwijgende plicht tot geheimhou-d°°' ontploffing m een olie- ding van zijn naam ontslagen. De moeder, die331 jaar was. dat de de vrede in zuidoost-Azië de Russische en Chinese communisten vormen. Zij toonden zich echter ernstig bezorgd over de houding van Indonesië ten opziahte van Noord- Borneo. (De Indonesische regering zou steun hebben toegezegd aan de opstan delingen in Broened). Bij monde van de perschef van het ministerie van buitenlandse zaken, White, heeft de Amerikaanse regering laten we ten, in te Stemmen met de vorming van de Maleise federatie. Zij is van mening dat de Philippijnen ten onrechte aan spraak maakt op Brits Noord-Borneo. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, heeft giste ren bij zijn aankomst in New Delhi nog- eens nadrukkelijk verklaard, dat Indone sië niets uitstaande heeft met de moei lijkheden rond de omstreden gebieden op Borneo. „Wij verlenen geen steun aan opstandige elementen", zo zei Soebandrio. Tsjombe waarschuwt voor grote haast President Tsjombe heeft gisteren een beroep op de Kongolese regering ge daan om niet overhaast te werk te gaan bij het samenvoegen van Katan ga cn de rest van het land. Hij deed zijn beroep na een confe rentie van een uur, welke hij met zijn ministers met Joseph Ileo, de rege ringsgevolmachtigde van de centrale regering, had. In een door de Katangese autoritei ten uitgegeven communiqué wordt ge zegd dat Tsjombe Heo verteld heeft dat de provincie zich op het ogenblik in een overgangsstadium bevindt. Tsjom be voegde hieraan toe dat hij graag „openhartig en oprecht" met Ileo wil samenwerken. den, en de activiteit van de Britse ambtenaar William Vassall, die kort geleden wegens spionage tot achttien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Overigens had hij daaraan toegevoegd, dat de marine toen niet over feiten be schikte die een dergelijke veronderstel ling rechtvaardigen. De officier verklaarde, dat als men hem zulks eerder had geVraagd, hij nooit geaarzeld zou hebben bijzonder heden over zijn gesprek met Clough te verstrekken. Hij onthief Clough dan ook 1 de verplichting tot geheimhouding 1 zijn 1 De voorzitter van het tribunaal, lord Radcliffe, verklaarde daarop dat Clough voldaan heeft aan de voorwaarden, wel ke het hooggerechtshof voor de uitvoe ring van het tegen hem gewezen vonnis had gesteld. Ook Vassall zelf, die burgerlijk ambte naar bij het ministerie van marine werd als getuige gehoord. Hij verkla zijn woning slechts eenmaal bezoek hebben gehad van zijn directe chef. heer Thomas Galbraith, burgerlijk van de admiraliteit. Dit gebeurde kort nadat Vassall een nieuwe dure flatwoning had betrokken. Hij had chef toen voor een bezoek uitgenodigd, waarop de heer en mevrouw Galbraith verklaarden gaarne te zullen komen. Vliegongeluk in Ver. Staten Op het vliegveld van Kansas City gisteravond een vliegtuig tegen een dijk gevlogen en in brand geraakt. Volgens de politie zijn de negen in zittenden, vijf passagiers en vier be manningsleden, in de vlammen om gekomen. Het vliegtuig was een Viscount schroef- turbinevliegtuig dat onderweg was van Oklahoma naar Tulsa. Ooggetuigen zei den dat het bij de landing van de lan dingsbaan schoot, van een aarden bun ker terugkaatste, over de dijk rolde en op 90 meter van een rivier bleef liggen 1 brand vloog. 1117. Het woord abacus is afgeleid i>ij Dp, dan ontstond een getal dat van het Griekse abax, dat tafel of werd aangegeven door (In de eerste plaat betekent. De abacus is dan ook rij, i schijf onder tegen de lat en 1 een rekentafel of rekenraam, maar er boven en in de volgende rij (van vindt u deze benaming te gewichtig de tientallen) wéér 1 schijf onder te- voor een zó eenvoudig instrument, gen de lat. dan kunt u het ook een telraam noe- Het lijkt ingewikkeld, maar een men. Deze abacus dan, is van de beschrijving van het gebruik van het oudste tijden af bij de Chinezen in baby-telraam zou ons dat oök toe- gebruik geweest, later bij de Grie- schijnen. Het kenmerkende verschil ken en Romeinen en vervolgens bij tussen de Romeinse abacus en het Europeanen en Arabieren. Ook thans gewone telraam moeten we voorna- wordt dil apparaat nog gebruikt en melijk zoeken in het feit, dat de Ro wel hoofdzakelijk door Aziatische vol- meinen in het tientallige stelsel nog ken, die het zö handig weten te he- een vijftallige combinatie hebben dienen, dat menig Europeaan met aangebracht, terwijl ons telraam zijn gebruikelijke rekensystemen tientallig zonder meer. (Helemaal bierbij achterop raakt, althans wan- juist is dit ook weer niet, want van neer het om niet te grote en te in- de 10 balletjes op één staafje van gewikkelde berekeningen gaat. 0ns telraam zijn 5 vaak anders ge- TOCH IS HET ZO! kleurd waardoor c soortgelijk gebruik als van de abacus mogelijk is). De Ro meinen hadden ech ter aan hun abacus nog 2 extra eenhe den toegevoegd, om dat hun munt- cn gewichtssteisel deels 12-tallig moge in verschil lende landen en tij den wel wat afwij- tonen, het systeem waarop het berust, is toch altijd het zelfde gebleven. De Romeinse abacus had voor de eenhe- den tientallen, enz. staafjes waar- door het omrekenen aanzienlijk werd over schijfjes konden worden voort- vergemakkelijkt. bewogen volgens het principe van zoals gezegd, velen zullen de aba- ons telraam. Een brede middenlat CUs wel erg kinderachtig vinden, in liep dwars over het raam heen en dc eerste plaats wegens haar gelij- verdeelde het dus in een boven- en ketiis met een telraam en vervol ondergedeelte. Wilde men nu een cij- gCns wegens haar onbruikbaarheid fer opzetten, dan werden tegen de voor de beoefening van de wiskun- middenlat zoveel eenheden aange- de. Tcoh heeft dit rekenapparaat zich schoven als men eenheden in ver- |ang in Europa gehandhaafd vooral schillende rijen telde, met dien ver- door de onhandelbaarheid der Ro- stande echter, dat voor het aange- meinse cijfers, waarvan het gebruik ven van vijftallen één der schijven in een grote koopstad als bijvoor van boven tegen de lat werden aan- beeld Venetië tot in de 17de eeuw gesehoven. Het getal 8 werd dus verplicht was. Toen- weergegeven door drie schijven on der tegen de lat en één schijf boven (van dezelfde rij). Telde men hier 9 (Nadruk verboden). Berichten in de dagbladen van maandag jl. over een patiënt uit Heesch die naar Amerika ging om daar geopereerd te worden aan hartklepafwijkingen, waar voor «ijn dorpelingen thans dui zenden guldens inzamelen, heb ben ons tot de vraag gebracht: Is Nederland dan ten achter met zijn hartchirurgie? Ons werd van uiterst deskun dige (medisch-wetenschappelijke) zijde voorlichting gegeven over dit onderwerp, waaruit bleek, dat wc ons als Nederlanders geluk kig niet behoeven te schamen. m op grond van diverse over- ■egingen als commentator onge- oemd te blijven hebben wij iteraard gerespecteerd. V.S. Onze operatieve mogelijkheden zijn dezelfde als in Amerika, al moet hier eerlijkheidshalve aan worden toege voegd, dat dc V.S. dikwijls over grote re aantallen en meer ervaring beschik ken. Kenmerkend tussen Amerika en ons land is eigenlijk alleen het onder scheid, dat men in dc nieuwe wereld meer differentieert (dit soort gevallen bij voorkeur in het centrum x behan delen en dat soort bij voorkeur in het centrum y) terwijl men in Nederland veel meer all round tracht te zijn. om dat men dit juister acht. Tenslotte is er een voortdurend contact met allo belangrijke hartcentra ter wereld, het geen betekent dat Nederland daarmee zowel mensen als gegevens regelmatig uitwisselt. Bezien wij onze positie in Europees verband, dan staat Nederland ongetwij feld gelijk met landen als Zweden, En- (Van een onzer redacteuren) Is het onontkoombaar voor een hartpatiënt die geopereerd moet worden, dat hij naar de Verenigde Staten gaat om daar met de meeste kans van slagen deze ingreep te laten uitvoeren? Meer in het bijlzonder: dient zeker iemand die een operatie aan de hartkleppen moet onder gaan een van de moeilijkste chirurgische opdrachten zich hiervoor naar het buitenland te begeven? Wie deze vragen ge fundeerd wil beantwoorden zal over de stand van zaken bij de hartchirurgie in de wereld, en speciaal in Nederland, moeten de chirurg Grosg worden voorgelicht. In het on- afwijking operatL HSL* ow^euauu, uaue vu derstaande zal getracht worden (Later opereerde deze Amerikaan ook Duitsland dat als de oorlog verliezende dit in arotP liinpn to dnon 6n"iJ5ïmtie Van e*"*oning mogendheid wel bijzonder in zijn me- Cilt m grote lijnen te doen. Leopold van Belgie en prinses Liliane; dische ontwikkeling werd geremd is Dp pprcfo nntfinff tnt Tinrtr-hinircno laatstgenoemde stichtte toen ui Belgie thans bezig zijn achterstand met grote De eerste poging tot hartchirurgie een fonds dat het verscheidene andere snelheid in te lonen werd in 1914 door de Duitsers Sauer- patiënten mogelijk heeft gemaakt in de euieiQ m ie *°Pen- bruch en Rehn ondernomen. Zij ver- V.S. geholpen te worden), wijderden met succes een geschrom- De Tweede Wereldoorlog stagneerde peld en verdikt hartvlies, dat in de de ontwikkeling in Europa; in Amerika meeste gevallen ontstaat als gevolg evenwel kon deze ononderbroken voort- Op welke wijze slaagt men er nu In van tuberculeuze ontstekingen. gaan. De Amerikaan Blalock slaagde de voorwaarden te scheppen om een Daarmee hadden zij een stoutmoedi- er namelijk in 1944 op voorstel van zijn hartoperatie te kunnen uitvoeren? In de ge daad van grote betekenis verricht, vrouwelijke collega Taussig in een z.g. eerste plaats moet de methode van on- want in de medische wereld van toen blauwe baby" operatief van zijn derkoellng worden genoemd: de "*>- geloofde men stellig dat de hartstreek, blauwzucht af te helpen. Een „blauwe tiënt sterker nog, de gehele borstholte van baby" is een pasgeborene bij wie een koeld de mens altijd een inoperabel gebied opening in de wand tussen de beide graden onder "normaal, zou blijven. Was het zelfs niet de ge- hartkamers het mogelijk maakt dat male Weense chirurg Billroth, speciaal aderlijk bloed in de slagaderlijke r^- op het gebied van maagoperaties een culatie terecht 1 I wereldfaam, dte altijd met de Gross lukte het J vernauwing van een lichaamsslagader Echter niet langer dan acht minuten, of aorta ongedaan te maken. Dit was dus in grote lijnen de ont- Lange tijd werd weinig over nieuwe «"Wieling tot na de tweede wereldoor- ontwikkelingen vernomen tot in 1938 log: Amerika lag met enkele experi; Hoe kan het? grootste nadruk had gesteld dat hart operaties tot de onmogelijkheden den blijvr culatie terecht komt. Eerdergenoemde stofbehoefte afneemt, waardoor het fi - datzelfde jaar een hart korte tijd kan worden stilgezet. l behoren? Labour heeft genoeg van De Gaulle Op de opmerking van de Labouropposanten dat zij genoeg krijgen van generaal de Gaulle en dat Engeland nu eindelijk eens een koers moet gaan volgen die het land vrijwaart van de „ruwe bejegingen" van de Franse president, antwoordde premier Macmillan gisteren In het Lager huis tijdens een fel debat na het échèc van Brussel, dat „het niet vernederend is, dat vijf van de zes E.E.G.-landen aan onze kant staan en dat wij de sympathie en steun van geheel Europa en van de gehele vrije wereld hebben."* Dit typeerde het debat in het Lager huis. Een Labour in de aanval en Mac millan in de verdediging. Een premier die zo goed mogelijk het beleid van de regering verdedigde. Eerder had Mac millan zijn kabinet in spoedzitting bij eengeroepen en aparte besprekingen gevoerd met lord Home en minister financiën, Maudling. De Gaulle. In antwoord op een vraag van socialistische zijde of de premier on langs een boodschap had gekregen van de Franse president, zei Macmillan dat hij zich niet herinnerde ooit een der gelijke boodschap te hebben gekregen, „zeker niet de laatste 20 jaar". Macmillan was ervan overtuigd, dat Engeland, even als in het verleden zo vaak is gebeurd, de situatie als een verenigd land onder ogen De socialistische woordvoerder vooi buitenlandse zaken, Wilson, tevens kan didaat voor de leiderszetel van Labour, verzocht de regering onverwijld een bij eenkomst van de premiers van de Geme- nebestlanden bijeen te roepen. Niemve koers Vijfenvijftig conservatieve anti-Euro- markt parlementsleden stellen nu een beleid voor dat vier punten omvat Een economische Gemenebestconfe- 2 Een gesprek tussen het Gemenebest het tevens uitgeschakeld zijn van tere, hoog ontwikkelde organen als hersenen en nieren. Deze korte tijdslimiet maakt bet dus alleen mogelijk „eenvoudige", land? Evenals In alle andere bij de dat zijn snel te volvoeren bartope- oorlog betrokken Europese landen was ties te verrichten, er hier een duidelijke achterstand, die onmiddellijk getracht heeft in te Echter, verscheidene hartoperaties eenmaai veei langer dus moet èndere methode gebruik staatssteun voor zijn medi- den gemaakt. Praktisch iedereen weet sche research kon en kan rekenen«««.ïi— uh- „bij". welke dat is, namelijk die kunsthart dat de taak van het natuur lijke hart tijdelijk overneemt en boven dien nog als een soort long fungeert. Er zijn verschillende typen van be- De hartchirurgie is zich in ons land kend; ze worden genoemd naar de pas goed gaan ontplooien vanaf 1948 ontwerper(s). In Amerika worden Drie centra samenwerking met de handelingen Ver. Staten. 4 Mogelijke uitbreiding van de E.V.A. (bijv. in Zuid-Amerika). De Canadese premier Diefenbaker ver klaarde zich voorstander van een econo mische conferentie van de Gatt. De lan den van de E.V.A. zullen 18 februari in Genève bijeenkomen om zich te beraden op de toekomst. Gisteren reeds begon Engeland te zoe- en naar een alternatief voor Brussel. Deskundigen rekenen op spoedige stap- het (particuliere) Sint An- toniusziekenhuis te Utrecht (begonnen AS-ITST JHb gezet "door dr! ZS£ hel ontwerp de ".r.dS £teV„°r de nieuw", bel.stinereeellne vee, de A L' Schaepkens vervaardigd... Zo gebruikt Leiden het Crafoord-hart, ge- de Zweedse hoogleraar die I'" Sf Riempïtl. Voorts. In academische ven grote producenten en vergroting van de JZ 1™™' export naar de VS. Het komt er voor Engeland nu op aan om de markten in het buitenland te ver groten, harder te werken en de industrie te stimuleren. Meer hulp van de Russen voor India Een woordvoerder van het Indische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren te New Delhi verklaard, dat de Sowjetunie zich bereid heeft ver klaard India ook nog met de vervaar diging van andere militaire uitrusting, dan alleen Mig-straaljagers, te helpen. De Sowjetunie heeft, als gemeld, In dia reeds hulp toegezegd bij de bouw van een fabriek voor de vervaardiging Weer kunstmaan voor verbindingen De Verenigde Staten zullen trachten op 6 februari een nieuwe verbindings kunstmaan in een baan om de aarde te brengen, die zich in tegenstelling tot de Telstar- en Relay-satellieten, op grote af stand van de aarde zal bevinden. Zij dient verbindingen te ondertwuden tussen Noord-Amerika en Afrika, doch kan geen televisieprogramma's relayeren. Men heeft haar de naam „Syncom" gegeven. noemd r bezigt Utrecht het Kay- thans jeleid door de Cross-hart, ontwikkeld door twee Ame rikanen. Een ander type in Nederland is een variatie van het Gibbon-hart eveneens uit de V.S. afkomstig. Maar ook met 2 te Amsterdam (prof. dr. I. Boere- 1 kunsthart hebben ma). In opkomst zijn Groningen (Acad. OOK 111 - - ziekenhuis). Niimeüen (Universiteits- S,"t?hl™!'8e", ?nl»P«kt de tijd. De ervaring leert niet langer dan ge middeld twee, en een half uur. Als men weet dat verscheidene hartoperaties ve le uren, ja wel een dag in beslag kun nen nemen, zal het duidelijk zijn dat een nog betere methode moest worden gevonden. Een oplossing bleek te zijn kundigen gelijk hebben is het misschien de combinatie van beide methoden in ziekenhuis), Nijmegen (Universiteits ziekenhuis) en Rotterdam. (Zuider zie kenhuis). Deze centra voor onderzoek en chl rurgische behandeling van hartpatiën ten maken gebruik van de modernste onderzoekmethoden. Als sommige des dat de diagnostiek hier die lmg ,a, den, of Verkiezingen in Engeland Kringen die nauwe relaties onderhou den met de Bribse regering zijn ning dat het niet uitgesloten premier Macmillan aanstuurt op nieuwe parlementsverkiezingen. Vooral bij de Labour afgevaardigden in het Lagerhuis wint deze opvatting veld. De speculaties wonnen gisteren aan kracht nadat Mac millan aangedrongen had op verkorting van de debatten over twee wetsontwer pen die betrekking hadden op belangrijke binnenlandse aangelegenheden. De ambtsperiode van de huidige rege ring loopt pas in de herfst van het vol gende jaar af. Het komt echter zelden voor dat de Britse kabinetten hun volle dige termijn uitdienen. Ook de dood van de oppositieleider, Hugh Gaitskell, zou er toe hebben bij gedragen dat de verkiezingen spoedig zullen plaatsvinden. De balsem met direct-werking VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid *M"iets werkt sneller, niets werkt aan- genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin- gingsvennogen wanneer U Aigesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. Jjh een doafce \ij, I De eerste carnavalsop tocht van 1963 is maan dag zoals gebruikelijk uitgereden in het dorp Velden ten noorden van Venlo, waar de traditio nele „gekke maandag" werd gevierd. Deze feest dag kan volgens plaatse lijke deskundigen reeds op een historie van ver scheidene eeuwen bogen. Ook nu waren er velen uit de omgeving gekomen om een voorproefje van het feest van de dwaas heid te genieten. I Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat 165 bureaus in 1961 niet min der dan 80.000 adviezen voor school-, studie- of beroepskeuze hebben verstrekt. Personeelsse- lectie („sollicitanten-on derzoek") werd door 32 bureaus verricht. Dit be trof in totaal ruim 42.000 personen. Gegevens wer den opgenomen van 178 bureaus, laboratoria, in stituten, en dergelijke, die op een of meer van deze terreinen werk zaam zijn. Arthur Scarlett uit Londen ziet, zo hij zelf tegen de rechter heeft gezegd weer spinnen,ter wijl zijn echtgenote haar smaak kwijt is. De af wijkingen van het echt paar zijn een gevolg van een auto-ongeluk, dat hun enige tijd geleden is overkomen. Na een kort proces voor een Britse rechtbank wees de rech ter de man een schade vergoeding van 23 730 en de vrouw een van 6.690 toe. De spinnen brachten hun geld dus wel op... In de Sowjetunie zullen dit jaar spoorrails aan gelegd worden tot een totale lengte van 4.500 kilometer. Volgens het ministerie van tran sport zal tevens twee duizend kilometer spoor lijn worden geëlectrifi- ceerd. Een groot deel van dc nieuw aan te leg gen lijnen loopt door dichtbebost gebied en een bergketen in Zuid- Siberië. De Britse raad voor medisch onderzoek be studeert op het ogenblik röntgenfoto's van de lon gen van Britse kapsters. Hiermee wil men na gaan of de door hen ge bruikte haarlak in spuit bussen een nadelige uit werking heeft. Volgens een Labourparlementslid zouden er in de Verenig de Staten enkele kap sters na het gebruik van dat een gedeeltelijke onderkoe- de patiënt bijv. tot 32 gra in bepaalde gevallen nog la ger naast het inschakelen van een kunsthart werd toegepast Onder deze omstandigheden, dus na het inschakelen van de twee hulpmid delen waardoor het natuurlijke hart van de hoofdvaten kon worden „afge knepen" was dit laatste dus chirur gisch langere tijd te benaderen. Meer tijd vergende, dus ingewikkelder ope ratics bleken nu mogelijk, waarbij alle vormen van chirurgische techniek ln aanmerking konden komen. Recoveryroom Even een zijpaadje. Interessant ls in dit verband te vermelden dat iedere patiënt, die aan het hart geopereerd is, een aantal dagen in de naast de operatiezaal gelegen .recoveryroom" moet verblijven. Hij staat hier onder constante medische bewaking en hier worden voorts o.a. zijn hartslag, zijn bloeddruk, zijn zuurstofafgifte aan het bloed automatisch door apparaten „in de gaten gehouden". Gaat er ook maar iets in beginsel verkeerd, dan geeft een sirene „alarm" en wordt zo nodig de operatie hervat. domeinen in de hartchirurgie is het helen van hart klepafwijkingen. Deze ontwikkeling is taande sinds 1954, ook in Nederland, le afgelopen jaren zelfs in verhevigde mate. De hartchirurgie beschouwt dit terrein nog volledig als ontwikkelings project, hetgeen betekent dat men hier nog niet „uit" is, noch m Amerika, noch elders ter wereld. De vakdiscussie gaat over het hoofd punt: dient men bij het ongedaan ma- hartklepafwijkingen uit te gaan van het natuurlijke hartklep „ma- teriaal", dat veelal door ontsteking en •rschrompeling moeilijk bruikbaar genoemd moet worden, óf dient men zich van kunstmatig materiaal, in casu plastic hartklepprothesen, te be dienen? Wat dat laatste betreft is de „steen der wijzen" nog niet gevonden, het z.g. tevlon blijkt op den duur geenszins in alle opzichten ideaal te zijn. De research wordt echter onver moeibaar voortgezet. Maar nogmaals: elders in de wereld is men hiermee niet verder dan in ons land. Samenvattend: Vraagt men bij het overzien van dc stand van z.aken met betrekking tot de hartchirurgie In de wereld, aan degenen die tot oordelen bevoegd zijn of Nederlandse patiënten het nog in het buitenland moeten zoe ken, zoals dat de eerste jaren na do wereldoorlog geschiedde toen verschei dene landgenoten naar Zweden werden „doorverwezen", dan kan het antwoord daarop in het algemeen ontkennend zijn. Het behoort namelijk tot de zeer hoge uitzonderingen indien vandaag de dag een hartpatiënt met een even gro te kans op welslagen niet in eigen land geholpen kan worden. Wellicht is één van de rede nen waarom sommigen tóch me nen te moeten gaan terughou dendheid ten opzichte van „re clame" over eigen kunnen van Nederlandse z.g. hartteams, die hun werk en de resultaten ervan maar liever binnenskamers hou den. Dat moge hen sieren, daar door wordt soms de schijn ge- w®kt al? zou ons land in de hart- de haarlak overleden j chirurgie geen belangrijke rol zijn. I spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5