Uw probleem is het onze LIDMAATSCHAP VAKVERBOND NIET VERPLICHT STELLEN Allerwegen waardering voor minister Klompé Enkel voorkeurspelling zou rampzalig zijn In 1962 uitbreiding en gedwongen inkrimping Een woord voor vandaag Public relations voor de politieke partijen nodig 2 WOENSDAG 30 JANUARI 1063 ANDERZIJDS HOORDERS Ds. Y. K. Vellenga doet in het gereformeerde kerkblad voor Drente en Overijsel een poging het woord ..hoorders" voor le den van de beroepingscommissies te veranderen. Hij pleit voor een naamsverandering omdat vol gens ds. Vellenga deze benaming de andere kerkgangers diskwali ficeert. Hij vervolgt: minee te beluisteren ten einde te ónderzoeken of ze hem als hun do minee zouden willen hebben, onder ons ..hoorders" heten. „Er waren hoorders" goost het dan door de gemeente, van wie velen zich klaar blijkelijk niet tot deze categorie kerkgangers achten te behoren. Het is verwonderlijk, dat dit nog altijd doorgaat Mogelijk is het vroeger zo geweest, dat broeders, die in gespannen luisterden, keken en schreven temidden van veel slapers, zich als ..hoorders" onderscheid den. Het is niet uitgesloten, dat de ze benaming zo in zwang gekomen is. Wie tegenwóórdig op zondag morgen behoefte heeft aan slaap, blijft vrijmoedig thuis. Terecht. Te recht. mits hij. indiens enigszins mogelijk, zijn leven zo ordent, dat hij in het vervolg op zondag onder kerktijd geen slaap behoeft. Indien de benaming „hoorders" opgekomen is in verband met scherp opletten in onderscheid en temidden van veel niet-opletten. kunnen we haar voor het verleden verstaan en billijken. We willen hiermee geen stenen naar dat ver leden werpen. Het was voor velen toen dikwijls metterdaad moeilijk wakker te blijven in de kerk. De achturige werkdag is er nog niet vanaf de tijd van de Afscheiding, zelfs niet van die van de Doleantie. De vrije zaterdag is pas van re cente datum. Het wonder was vroe ger niet, dat velen in de kerk slie pen, maar dat velen niet sliepen. Maar genoeg. „Hoorders" kregen hun naam. Maar nu we bezig zijn met een algehele vernieuwing van liturgi- gische aangelegenheden, waag ik de gedachte te opperen er mee op te houden kerkelijke verspieders, die hunner naasten dominee begeren, nog langer „hoorders" te noemen. Ik wil op het spionage-stelsel, waar van zij de levende vertegenwoordi gers zijn, geen aanmerking maken. Ik weet geen betere manier om er achter te komen of de dominee van Zoveen of Zusdorp „niet iemand voor ons zou zijn". Mogelijk weet de pas in het kerkelijk leven op getreden commissie van „vertrou wensmannen" raad te schaffen. Maar zolang er geen betere weg is. moeten we wel de oude weg bewandelen. Het is ds. Vellenga dus duide lijk om de naam van de uitge zondenen te doen. Zoals gezegd, ds. Vellenga vindt dat de bena ming de andere kerkgangers dis kwalificeert. Hij vervolgt: JE wekt de indruk alsof er buiten -• de speciale hoorders van elders alleen maar gapers, pepermunt eters. om-zich-heen-kijkers, met de gedachten op de maan zittende peinzers, niet hoorders aanwezig zijn. Ik weet natuurlijk niet of ledereen naar de voorlezing van de wet des Heren anders luistert dan naar het tikken van de klok. Het is mij niet bekend of ieder zijn aandacht heeft bij het gebed en de preek. Ik steek er mijn hand niet voor in het vuur, dat iedere aanwe zige een hoorder des Woords is. om er van te zwijgen, dat hij een dader is. Maar het schijnt mij prikkelend voor welgezinde kerkgangers, die niet doof zijn, lieden, die eens een zondag komen binnenwippen „hoor ders" te horen noemen en daarmee zichzelf van zulk een aanduiding als min of meer vervreemd te moe ten houden. Ik pleit voor een andere naam. Misschien zou luistervink wat zijn, nodig af te korten tot vink. Het i,f opgewekte benaming. lijkt mij a. Auditor zou ongetwijfeld beter zijn. Maar nu de rooms-katholieke kerk er toe neigt wat zuiniger met het latijn om te gaan, moeten wij er maar niet royaler mee worden. Ik geef mijn gedachten graag voor be ter. We hebben, als de vorst aan houdt, even tijd om te bedenken. De hoorcommissies ja, hoe moet het met dit woord blijven nog wel even thuis. Maar straks komen ze weer opdagen. Zal het dan weer zijn: er waren „hoorders"? Liever extra voordelen Onderneming mag TTOEWEL zij verplicht lidmaat- Al schap van een vakorganisatie KCidSTVOTJllïllS, vanuit ethisch oogpunt niet onder O alle omstandigheden af zou willen niot ïinmtnioron wijzen, is de door het Christelijk VIVUILLVVI VII Nationaal Vakverbond ingestelde (Van onze soc.-econ. redactie) studiecommissie „Vakbeweging en Ongeorganiseerden" tot de conclu sie gekomen, dat het, gelet op de verhoudingen van vandaag, niet juist is om in alle bedrijfstakken verplicht lidmaatschap na te stre ven. De commissie is van oordeel, dat in een op vrijheid gebaseerde conceptie het bewegingskarakter der vakverenigingen niet mag verdwijnen. Het vrijwillige, indi viduele lidmaatschap is daarom wezenlijk en dient te worden be houden. Niettemin meent de commissie dat de huidige situatie, waarbij de geor ganiseerden de lasten dragen, ter wijl de ongeorganiseerden daarvan mede de vruchten plukken, onaan vaardbaar is. Zij heeft zich dan ook vooral bezonnen op mogelijkheden om de ongeorganiseerden direct of was. Deze activiteiten zijn de onderne mingen, c.q. de ondernemingsgemeen schappen direct ten goede gekomen. cierd wordt door de ondernemingen: waar zij wel behoefte aan heeft is, dat de constructieve bijdrage die zij levert Beroepin gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oudshoorn (toez.): H. Koudstaal, te Sleeuwijk. Aangenomen beroep van de generale synode (pred. bijz. werkz.) (evangelisa- tiearbeid in Frankrijk): R. Drost, kand. te Driebergen. GEREF. KERKEN Beroepen te Ten Boer: A. v. d. Zwaag, te Stad aan 't Haringvliet; te Wilnis cn Edam: Joh. Kroeze, kand. te Apeldoorn, die geen verdere beroepen in overwe ging kan nemen. Aangenomen naar Steenwijk (2de pred.pl.): K. Bisschop, te Warns, die be dankte voor Sappemeer-Hoogezand. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Gramsbergen-Lutten: J. Bomhof, te Marknesse-Nagele (N.O.P.). CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Vlaardingen: G. Blom, te Meerkerk, en G. de Vries te 's-Graven- deel; te Maarssen: D. Henstra, te Delft en M. W. Nieuwenhuijze, te A'dam. Beroepen te Ouderkerk a.d. Amstel: B. Bijleveld, te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rijssen (2de pred.pl.): P. Blok. te Dirksland en A. Vergunst, te Rotterdam-C. Weekeindconferentie Tijdens een weekeindconferentie in het geref. jeugdcentrum „De witte hei" te Huis ter Heide, van 16 tot 18 fe bruari, zal mr. W. R. van der Sluis uit Bilthoven spreken over „kan een ver enigd Europa een christelijk Europa zijn". Drs. J. Klatter uit Amsterdam spreekt, eveneens in „De witte hei" tijdens de weekeind conferentie van 30 maart tot 1 april over de opmars der jonge volken. Begroting z.h.st. aanvaard Positie ministerie blijft onzeker (Van onze parlementsredactie) De minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. Klompé, heeft gisteren in de Eerste Kamer geen uitspraak willen doen over de toekomstige positie van het om streden ministerie van maatschap pelijk werk. Als voornaamste ar gument voerde zij aan, dat zij haar (eventuele) opvolger niet wil bin den. Wel zei zij, met veel vertrou wen de naaste toekomst tegemoet te zien. Het was vooral de socialistische juffrouw Tjeenk Willink, die het be staansrecht van het ministerie vai maatschappelijk werk aan de orde stel de. Zij wees er fijntjes op, dat in veel andere landen de vraagstukken betref fende het maatschappelijk werk worden behartigd door de ministers van volks gezondheid. Zij bepleitte de instelling van een niet-ambteLjke commissie, die Rekest aan ministers van België en Nederland Het voorlopig bestuur van de Vereniging voor Wetenschappe lijke Spelling, tot de oprichting' waarvan het initiatief is genomen op een 3 januari jl. gehouden vergadering, heeft het volgende verzoekschrift gericht tot de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen van Nederland en de adjunkt-minister van open baar onderwijs van België. „Ondergetekenden, grotendeels werk zaam bij het vhmo en het l.o. in Vlaan deren en Nederland, geven met verschul digde eerbied te kennen: dat ze met instemming kennis nomen hebben van het voornemen van Uwe Excellenties om in onderling over leg een eind te maken aan het heer sende spellingsysteem, dat in veel ge vallen verschillende mogelijkheden naast elkaar tselaat. dat ze met name daar grote waar dering hebben voor het werk van de woordenlijst-kommissie, waar die een zeer bruikbaar kompromis uitgewerkt heeft inzake de voornaamwoordelijke aanduiding. dat ze het evenwel rampzalig zouden vinden als de tegenwoordige zogenaam de voorkeursspelling in de toekomst uit sluitend toegelaten zou worden, dat ze het stelsel van de eenvoudige voorschriften, dat de kommissie zelf in gevoerd heeft (elke -ph- werd -f-, elke -rh- werd r) graag uitgebreid willen zien tot de k-klank. de t-klank die in voorkeurspelling door de letters th- wordt voorgesteld en tot de tussenletter -n- in samenstellingen, in die zin dal voor die gevallen deze eenvoudige rege ling toegepast wordt: elke k-klank wordt als -k- gespeld, elke t-klank in bas taardwoorden wordt als -t- gespeld, de tussenletter -n- in samenstellingen ver dwijnt, dat ze ook enkele kleinere mkonse- kwenties graag rechtgetrokken zouden zien, onder meer bij hoofdletterspellin gen. waar de kleine letter naar hur mening de voorkeur verdient, redenen waarop ze Uwe Excellenties eerbiedig verzoeken om bovengenoem de eenvoudige regeling bij uitsluiting voor te willen schrijven." Het verzoekschrift is getekend door W. B. Rombouts (voorlopig voorzitter), J. Berits (voorlopig secretaris), J. M. F. Stalpers (voorlopig penningmeester) en P. C. Paardekooper. indirect te betrekken of hen althans te interesseren bij het werk der vak beweging zonder dat het behoeft te komen tot verplicht lidmaatschap. De voor de hand liggende conclusie was dat men de georganiseerden be paalde extra voordelen van hun steun in de vakbeweging zou moeten kun- zn laten genieten. FINANCIEEL Eén der mogelijkheden hiertoe is het geven van voordelen van financiële aard. De commissie is evenwel van me ning dat dergelijke voordelen niet direct gekoppeld mogen worden aan de ar beidsprestatie (hoogte van het loon, pen sioen en ziekengelduitkering bijvoor beeld), doch slechts indirect daarmee verband mogen houden. Ook in een (ge deeltelijke) compensatie der contributie door de werkgever ziet de commissie niet veel heil, omdat hierdoor het ge vaar van afhankelijkheid t.o.v. de werk gever dreigt. Voorts komen het bedin gen van hoger loon, extra vakantie, ex tra vakantietoeslag e.d. de commissie ongewenst voor, alleen al op grond van het feit dat de georganiseerde in dat ge val „duurder" zou zijn dan de ongeor ganiseerde. Er Is echter een andere reële moge lijkheid. De vakbeweging heeft na de Tweede Wereldoorlog haar aandacht ge concentreerd op de kadervorming. Daar door werd zij in financieel opzicht zwaarder belast dan voorheen het geval goed mogelijk doen functio- de onderneming op de een of andere wijze tot uitdrukking wordt ge bracht. De commissie noemt het alles- billijk dat het verzuim en de reis- verblijfkosten der cursisten door de profiterende ondernemingen worden ver goed, evenals de kosten voor het bezoe ken van vergaderingen van onderne mingsraden e.d., voor activiteiten hin de ondernemingen dus. Een en an- ware bij c.a.o. of een andere rege- overeen te komen. (Er zou volgens :ommissie meer aandacht moeten worden geschonken aan het in het leven roepen van zg. Vaste Commissies vol gens artikel 17 van de Wet op de onder nemingsraden. De leden van deze com missies dienen bij voorkeur georgani seerd te zijn). Enerzijds zouden de ongeorganiseer den hierdoor meer begrip krijgen vooi en inzicht in hetgeen de vakbeweging doet, anderzijds wordt ook de vakorga nisatie weer meer bepaald bij de acti viteiten in de afzonderlijke ondernemin gen. Op deze wijze kan wellicht ook het vervreemdingsproces tussen leiding ei leden der vakbeweging gestuit worden. het bestaansrecht van het ministerie zou onderzoeken. Hoe zij ook over het voortbestaan het ministerie van maatschappelijk werk moge denken, geen enkele twijfel liet de woordvoerster van de oppositie bestaan, dat zij de activiteiten, mejuffrouw Klompé heeft verricht, ten zeerste waardeert. Wat dit laatste be treft bleken woordvoerders van andere fracties van hetzelfde gevoelen. Ook werd opgemerkt, dat zonder het bestaan an het ministerie veel goede zaken niet an de grond zouden zijn- gekomen.' Mejuffrouw Klompé zei van mening te zijn. dat het ministerie van maatschap pelijk werk in dé tien jaar van zijn be staan een gezicht heeft gekregen. Ei zijn duidelijke lijnen te zien. De minis ter zei, grote waarde te hechten niet ai- leen aan de levensbeschouwelijke grond- j slag van het maatschappelijk werk, >k aan dc samenwerking tussen i ichillende levensbeschouwelijke I groepen. De heer Schipper (a.r.) voerde o.m. »n pleidooi voor het oprichten van plaatselijke werkgemeenschappen voor bejaarden, waar deze gepaste werk zaamheden kunnen verrichten. De Stich ting van de Arbeid zou hier bij voorkeur initiatieven moeten ontplooien. Het stre ven moet erop zijn gericht, te voorko men, dat de levensavond van de gepen sioneerden leeg en doelloos zal zijn. Dr. Van Hulst (c.h.) liet zijn betoog uitmon den in een woord van dank aan de be windsvrouwe voor wat zij voor haar de partement en de Nederlandse samenle ving heeft -gedaan. Al deze woorden wer den gesproken tijdens het debat over de begroting van maatschappelijk werk voor 1963. De begroting werd z.h.st. aan- Evangelisatie niet - taak van kerk De vraag of de kerk geroepen is evan gelisatie te drijven wordt door de mees te formaties, althans binnen de gerefor meerde gezindte, bevestigend beant woord. In de vergadering van de geref. kerkeraad van Hoofddorp (vrijgemaakt) kwam deze vraag eveneens ter tafel. De kerkeraad sprak uit, dat hij een op dracht tot evangelisatie nergens gefun deerd vinden kan en derhalve conclu deerde hij. dat deze ontbreekt en dien tengevolge opzettelijk georganiseerde evangelisatie geen opgedragen kerktaak is, om welke redenen hij besloot geen steun te verlenen aan enige evangelisatie noch deze te zullen drijven. Een der kerkeraadsleden was van tegengesteld gevoelen. Wel erkent en onderstreept de kerkeraad. eenparig de schriftuurlijke opdracht tot het drijven van zending en als schriftuurlijke opdracht voor ieder individueel gelovige het beleven van zijn of haar belijdenis uitgesproken in vraag en antwoord 86 van de Catechismus. Ds. A. Dercksen overleden li 1925 bevestigd in zijn eerste gemeen te te Pijnackei-Nootdorp. Daarna ver trok hij in 1927 naar Klundert en na vier jaar naar Feijenoord. In 1943 ver bond ds. Dercksen zich aan de gemeen te te Rijsoord en op 7 november 1948 deed hij zijn intrede in Harderwijk. De zc laatste gemeente heeft hij dus ruim 14 jaar gediend. Na een rouwdienst in de Velkampkerk. aanvang half twee. op 1 februari aan staande zal de begrafenis om half drie op de algemene begraafplaats te Har derwijk plaats vinden. Jaarverslag van het Zonnehuis Het jaarverslag van de Vereniging Met de uitvoering van de vrij om- „Hct Zonnehuis" te Utrecht, met „zon-1 vangrijke toekomstplannen werd. getui- nehuizen" te Beekbergen, Doorn enge de bouw in Zuidhorn een begin ge- Schiedam (en in oprichting te Zuid- maakt. Deze plannen omvatten verder horn, Vlaardingen j en Amstelveen) het ^anbj-engen ^Van verbeteringen spreekt *-u' de bestaande tehuizen. Er gende noodzaak tot uitbreiding aantal „zonnehuizen" doordat de be hoefte aan gespecialiseerde verpleging van langdurige zieken en ernstig invali den voortduurt. In juli aanstaande hoopt gedwongen inkrimping: het „zonnehuis" te Roermond moest geliquideerd wor den. Eind 1962 herbergden de drie „zon nehuizen" in totaal 229 patiënten. Om verschillende reden heeft het be stuur besloten het „zonnehuis" te Roer mond te sluiten: Het aantal opname- aanvragen voor protestantse patiënten bleef beneden de verwachtingen, het mijnplan voor Noord-Limburg werd door de regering opgegeven, van rooms ka tholieke zijde kwam er een groot mo- Het rapport ziet de voortekenen dern geoutilleerd verpleeghuis in de on- 1963. ook voor wat het plan-Vlaardin- middellijke omgeving van Roermond, gen betreft zeer gunstig. Dit „zonnehuis", en ten slotte het zonnehuis zou bij de met een opnamecapaciteit van 204 pa- nieuwe ziekenfondsregeling niet voor er- tiënten belooft het grootste te worden, kenning in aanmerking komen. De bouwtijd schat men op drie jaar. de opname „I ginnen. Het zusterhuis zal reeds bruari-maart gereed komen, zodat men de eerste opleidingscursus met 1 april hoopt te kunnen starten. CNV-rapport over ongeorganiseerden (Van onze sociaal-econ. red.) Nu de strijd om erkenning van de rechtspositie der werknemers grotendeels gestreden is, wordt de noodzaak om lid te worden van een vakorganisatie door vele werk nemers niet sterk meer gevoeld. Men gaat het zich organiseren zien als een contributie voor een goed doel, zoals er zoveel goede doeleinden zijn, die echter nie mand allemaal kan steunen en waaruit men een keuze maakt. In de meeste opzichten is de vak beweging een door overheid en werkgevers geaccepteerd instituut geworden, met een door de wet geschraagde positie, cn het is niet meer zo dat de enige bescherming voor de werknemer in dc maat schappij gelegen is in het lid maatschap van een vakvereniging. De werknemer van thans is om ringd door tal van rechten en zekerheden en inmiddels komt ook door de sociale wetgeving in de positie der werknemersgroep een sterke verbetering (sociale verze kering, arbeidsbescherming, wet telijke steun in de richting der medezeggenschap enz). Dit alles heeft veel veranderd aan dc fundamentele positie van de vakvereniging, aan het „in be weging zijn". Met name voor de Nederlandse situatie geldt, dat dc vakvereniging een wat dualistisch karakter heeft gekregen. Zij wil beweging der leden zijn cn blijven, maar zij kan en wil zich tevens niet onttrekken aan de bindingen en verantwoordelijkheden, die haar zo'n ongekende invloed en effecti viteit bezorgen. Als g«volg van dit alles Is het probleem der ongeorganiseerden voor de vakbeweging een groeien de actualiteit. In het najaar van 1961 werd door het bestuur van het C.N.V. een commissie ingesteld die tot taak kreeg over dit vraagstuk rapport uit te brengen. Deze commissie is onlangs met haar studie gereed gekomen en in het jongste nummer van „Evan gelie en Maatschappij", het ka- dcrorgaan van het C.N.V.geeft zij haar oordeel weer. De commissie was als volgt samengesteld: Dr. W. Albcda (voorzitter), J. Anbeek, mr. T. J. den Hartog, A. Hordijk. J. Lan- ser, A. Niemantsverdriet, C. van Nierop, W. Noomen (later wegens ziekte vervangen door G. Jcns), dr. H. J. van Zuthem, mr. W. J. E. van den Bos (secretaris). BIJDRAGE Denkbaar is voorts, dat alle werk nemers een bijdrage betalen voor in dividueel dienstbetoon (bijv. admi nistratie, vakantiebonnen, beheer van fondsen) als retributie voor de door de vakbeweging c.q. georgani seerde werknemers verrichte arbeid. Deze bijdrage zou dan volgens de commissie voor iedere georganiseer de werknemer geheel of gedeeltelijk verrekend moeten worden met de contributie, waardoor het verschil it inkomen tussen ge- en ongeorgani seerden geringer wordt. Een zodani ge retributiere geling zou algemeen verbindend verklaard kunnen wor den, omdat er dan geen sprake i& van ongelijke behandeling. Behalve in vraagstukken van verplicht lidmaatschap en/of verplicht meebeta len (beide worden afgewezen) heeft de commissie zich ook intensief bezigge houden met de mogelijkheden, die er zijn om de ongeorganiseerden financieel te betrekken bij de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en daarmede indi rect bij het werk der vakbeweging. Er zijn inderdaad (theoretische) mogelijk-1 heden, doch de realisering hiervan leiden tot een totale verandering systeem in die zin dat de basis vai financiering zou worden gevormd door de betaling van de individuele werkge ver en werknemer. Uitgaande van de Wet op de bedrijfsorganisatie acht de commissie het niet uitvoerbaar, dat ook de werknemers een bijdrage leveren de instandhouding van bedrijfsli- Wie eens eentschaapherder met zijn kudde over de heide heeft zien trekken, zal dit beeld nooit meer vergeten. Een kudde van een paar honderd dieren, helemaal ingesteld op en gehoor zamend aan de man, die er rustig naast loopt, maar aan wiens oog niets ontgaat, 's Morgens vroeg al gaat de kooi open en de kudde stormt naar buiten, de vrije heide op, en 's avonds keert zij terug. En als zij door de ingang van de kooi naar binnen gaat, staat daar de herder en de herder telt het aantal. Hij telt of elk schaap, dat van zijn kudde deel uitmaakt, ook aanwezig is. Jezus gebruikt dit beeld van de herder als Hij duidelijk wil maken wie Hij is. Wie zijt gij, Here? „Ik ben de goede herder." Eenvoudiger heeft Jezus het feitelijk nooit gezegd. Ik ben de goede herder. Ik ben het, Die u leidt door de gevaren van deze wereld heen, Die u bescherming kan bieden, Die over u waakt, Die voor u zorgt. De mens gaat over deze aarde op weg naar zijn eeuwig huis. En de richting is bepaald. Door de Here zelf. Het is als met de schapen, die moe van het dwalen rust en zekerheid zoeken in de stal. Zij moeten door de deur, die voor hen openstaat. Maar „Ik ben de deur; als iemand door Mij binnenkomt zal hij behouden worden(Johannes 10:9). Ik ben de deur Alleen zij, die het oog gericht houden op Jezus, die weten dat zij buiten Hem niet de „kooi" kunnen binnenkomen, mogen de heerlijkheid en de rust verwachten. Buiten Jezus om is geen behoud mogelijk. Voordracht voor Ned. genootschap Public relations gedurende een gehele parlementaire periode verdient de voorkeur boven een propagandacampagne in de ver kiezingstijd; dit zowel terwille van de doeltreffendheid als ter- wille van de democratie. Het is aan te bevelen dat de politieke partijen gezamenlijk afspreken bepaalde kostbare, doch weinig doeltrefende propagandamidde len (bijvoorbeeld propaganda per vliegtuig, borden op bruggen, raambiljetten en suikerzakjes) niet te gebruiken." Dit stelde drs. A. Hoogerwerf, weten schappelijk ambtenaar voor politicolo- aan de Vrije Universiteit, gister middag in een voordracht voor het Ne derlands genootschap voor public rela tions. Zijn voordracht was getiteld „Pu blic relations ten behoeve van de poli tieke partijen", en werd gehouden in het perscentrum Nieuwpoort te Den Haag. Drs. Hoogerwerf vestigde er de aan dacht op dat de Nederlandse politieke partijen tot nu toe meer aandacht to nen voor propaganda dan voor public relations. (De kpsten van de verkie zingscampagnes in 1959 bedroegen rond drie miljoen gulden.) En voorzover men aan public relations,- doet, is, het doel meer verkondiging van het beleid var boven af dan beïnvloeding Van het be leid van onderen op. De belangstelling voor public relations in beide, richtin gen is echter groeiende. Spr. stelde zich op het standpunt dat public relations met het doel de invloed van de kiezers en de partijleden te ver sterken, vanuit democratisch standpunt beoordeeld, zeer wenselijk is. In het al gemeen sprekend geloofde hij niet dat er behoefte bestaat aan public relations met het doel de invloed der politieke lei ders op de kiezers te vergroten. In dit verband wees hij er op dat de con nicatie binnen de politieke partijen overwegend een eenrichtingsverkeer van boven naar beneden is, al worden er pogingen in het werk gesteld om de in vloed van de partijleden en de kiezers op het partijbeleid te versterken. Aan alle organisaties is nu eenmaal een oligarchische tendens eigen. Waarheidsgetrouw Uiteraard moet het beeld, dat men door middel van public relations ten behoeve van de politieke partijen tracht te scheppenwaarheidsgetrouw zijn. Emotionele beïnvloedingsmiddelen mo gen wel worden toegepast de mens is nu eenmaal niet slechts een ra neel wezen maar zij mogen niet de boventoon voeren. De partijvoorlichting moet zo openhartig mogelijk zijn en een samenhangend beeld van het be leid op lange termijn geven. Teveel aandacht wordt vaak aan details ge schonken. Van belang achtte spr. het dat de verantwoordelijkheid bij de par tijleiding berust en de public relations adviseurs slechts een adviserende uitvoerende taak hebben. Sprekende over de pers, betoogde i- leider dat de kritische publiciteit ter rein verliest aan een manipulerende publiciteit, die beoogt aan gevestigde machtsposities een aureool van goodwill te verschaffen. Hij sprak de hoop uit dat de kritische functie beter tot haar recht zal komen. Kerkelijke aanklacht tegen ds. Veldman? Dualistisch karakter van vakbeweging is onontkoombaar (Van onze soc.-econ. redactie) De commissie „Vakbeweging en onge organiseerden" van het C.N.V. is van oordeel dat het dualistisch karakter, zo als dit zich bij de vakbeweging in Ne derland heeft ontwikkeld, niet slechts on ontkoombaar, maar bovendien wenselijk is. Enerzijds moet de vakvereniging de onafhankelijke kritische stem der werk nemers blijven, anderzijds kan zij zich v ij- verantwoordelijkheden (Advertentie) niet 1. Het onderhandelen over lonen en ove rige arbeidsvoorwaarden en de belan genbehartiging in het algemeen. De ze arbeid is slechts op de juiste wij ze te verrichten zolang het bewegings karakter der vakvereniging gehand haafd blijft. 1. Het mede-beheren var sociale verzekering. I. Het mede-besturen tak en de nationale de fondsen der Verkoudheidsbacïfïen zijn als de dood voor- doosje betekent j protektie tegen infektie 4. Individuele rechtsbijstand voor de le- 5. De scholing en vorming der leden. 6. De bezinning en studie m.b.t. de toe komstige ontwikkeling der maatschap pij. 7. Het exploiteren van vakantie-oorden, herstellingsoorden enz.; het verrichten van werkzaamheden als bijvoorbeeld sociaal-pedagogisch werk, jeugdwerk en maatschappelijk werk. 8. Het voorlichten der leden. 9. Het leggen en handhaven var ternationale contacten. (Van medewerkers) In de gereformeerde kerk (vrijge maakt) te Beverwijk zijn reeds gerui me tijd ernstige moeilijkheden, die er toe geleid hebben, dat in de gemeente een scheuring is ontstaan. De meerdere vergaderingen zijn er aan te pas geko men en daarbij heeft zich het feit vo gedaan, dat de classis Haarlem tot t-„ andere uitspraak kwam dan de particu liere synode van Noord-Holland. De ge meente is in twee delen uiteengevallen en beide groepen hebben een kerkeraad. De ene staat onder leiding van de pre dikant, ds. L. E. Oosterhoff en de an dere kerkeraad heeft als preaeses de heer J. Kalis. De part. synode van Noord-Holland sprak uit, dat de kerkeraad waarvan ds. Oosterhoff praeses is voor de ge meenteleden en de zusterkerken de wet tige kerkeraad is. De classis Haarlem wees deze uitspraak af met 6 tegen stemmen en 2 onthoudingen. Daarom heeft de kerkeraad bij de classis revisieverzoek ingediend. Wat deze situatie nog ingewikkelder maakt is, dat er predikanten in het vrijgemaakte kerkverband zijn, die op treden voor wat genoemd wordt de do- leantiegroep. Dat deed o.m. ds. A. Veld man te Rotterdam-Delfshaven. Daar over trad de kerkeraad met hem in cor respondentie maar ds. Veldman bericht te hem, dat hij niet kon inzien door zijn optreden in Woord- en Sacramen tendiensten de kerkelijke orde te heb- ven aangerand. De kerkeraad sprak uit, dat hij een aanklacht bij de kerkeraad van Delfshaven zal moeten indienen. Een missie van afgevaardigden van Britse Gemebestlanden en de Verenigde Staten is dinsdag naar Nieuw Delhi ge- gaan (Advertentie) Kant- en randfineren Ceta-Bever SNELFIX -m die soms nog wat? Antwoord: Lapis lazuli is steente, bestaande uit calciet andere mineralen. Blauwe mineraal- korrels geven deze steen een ultram- genaamd „lapis la- regeling door China aangevochten, er uit en betekent Daardoor is geen vaste afspraak gelijk geweest en is het tot op h •ge- niet zeker, waar de grens ligt. Aange zien ieder zich in feite altijd aan di regeling van MacMahon heeft gehou- nergens anders meer zou geschieden. Er zijn verschillende methoden van be- op heden rekening in gebruik, in onderscheiden plaatsen van ons land. Soms wordt een vast tarief in rekening gebracht de oppervlakte van het huis den, is India deze lijn als zijn grens de tuin met extra-toeslagen - rijn tint. Het wordt gevonden in A^gha- gaan ^beschouwen. Er is echter geen che, WC en bad, indien aanwezig. Het Dc kleur wisselt en de laatste wordt als siersteen ge bruikt. De Duitse lapis lazuli is eer kunstmatig gekleurde jaspis. De offi- het Baikalmeer. zekerheid, daar er geen echte beslis- licht tot donker sing is, die rechtskracht heeft, aange zien China zich indertijd bedacht heeft cn de regeling te elfder ure verwierp. Een tweede conferentie ovei is er verder nooit geweest. natuurlijk het gemakkelijkst als nooit gecontroleerd behoeft te worden. Een andere methode is een vast be- kubieke meter te berekenen, Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding: verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. ciële naam is lazuriet. Lapis voor steen, dus lazuursteen. Vraag: In Den Haag 0. Vraag: Kan u mij ook vertellen wat kelijk dat het waterverbruik per precies de MacMahon-lijn is, in ver- ning apart door mensen van het band met de kwestie India-China? Antwoord: Omstreeks 1914 werd Simla in het toenmalige Brits-Indië Brits-Chinees-Tibetaanse confere gehouden ter vaststelling van de gren zen tussen India. Tibet en China. Hier werd besloten Tibet in tweeën te ver- die grei,s docSJit wordt inderdaad periodiek^op- het gebrui- bracht. Er zijn nog andere mogelijk- SSm Bf" heden bijvoorbeeld die waarbij mén contract sluit voor een bepaald wordt ingediend, conferentie geldt deze methode vast bedrag in rek komt mij voor dat de gevolgde methode Buiten-Tibet, grenzend Brits-Indic. Op deze conferentie den Engeland en Tibet het^ i werd genoemd de MacMahon-lijn Voor de overige drie tehuizen, kwam In Amstelveen is de terreinkeuze thans er wel erkenning door de ziekenfondsen, bepaald, en met de vervanging van het werd gi hoewel ten behoeve van de inrichting te huis te Doorn door een groter en meer i de Britse staatssecretaris van buiten- Schiedam een vrij kostbare voorziening aan de eisen aangepast tehuis werd in landse zaken, sir Henry MacMahon. moest worden getroffen, te weten ruim- zoverre een aanvang gemaakt dan het j China maakte toen geen bzewaar en te voor fysische en bezigheidstherapie daarvoor benodigde terrein werd aange- de drie landen parafeerden de over- en recreatie. J kocht. eenkomst. Enige tijd later werd deze door personeel en apparatuur, mij zeggen waarom in Den Haag de sthode van aparte meteropneming hun gezamenlijke grens. Deze grens gebruikt wordt? Zou het niet wenselijk als men weinig water gebruikt zijn vaste bedragen per woning te be rekenen. Antwoord: De methode die zoals u zegt in Den Haag wordt toegepast, ken geeft inderdaad nog al wat werk. Hel gewichtstoeslag 0.15 Canadese dollar per pound, en 11% van waarde-invoer- rechten plus toeslag. Bijvoorbeeld: Waarde deken ƒ24, gewicht 5000 gram: Invoerrecht 25 ƒ6; gew. toeslag 5,97 (5000 gram is lb. 11.1) is 11.1 maal CS 0,15 C$1 66 maal 3,60 is ƒ5.97. Dit wordt tezamen 35.97. 11% van 35,97 wordt ƒ3,95. Totaal moet er dus betaald worden 6 plus 5,97 plus 3.95 is 15.92. Is de waarde van de geschenkzen ding minder dan C$ 10. dan is deze vrij. Indien U dc deken voor eigen gebruik invoert, is het misschien mogelijk de ze vrij mee te nemen, doch U moet wollen de- deze dan aangeven en verklaren, dat a? U de deken weer mee naar huis neemt. Antwoord: Indien de waarde van de Dit moet U met de douane ter plaatse andere steden ten per kubieke meter wat hoger om- doch wordt een dat men niet aan de hoeveelheid toe rekening gebracht. Het gekomen is, Oök in dat geval wordt -- i"1 "~ag jchtcr regelmatig de meter afgelezen. e- Het lijkt ons zeer moeilijk een uniforme a regeling te treffen waarbij ieder een U vast bedrag betaalt, daar vele mensen J~ gebruiken dan anderen, zodat de kans loopt te veel te betalen echter niet juist te zeggen, dat dit deken de tien Canadese dollars over- afspreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2