Nieuwe Leidse Comiramiit Gaan Europese Vijf thans zonder Frankrijk verder? Commentaar Ruim eenentwintig miljoen gulden voor „Het Dorp' r DE GAULEE HANDHAAFT WEIGERING Bonn tracht buiten schot te blijven Ons land is vuilnisbak voor gebruikte auto's Kolenhandel moet zelf hulp bouwvak zoeken öjf Dingdag 29 januari T963, 43stc jaargang 1. Mies 2. Luns N CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen Zie pagina Beeld uit Brussel, waar de be sprekingen van de E.E.G.-part ners over de toelating van geland, tot de gemeenschap zijn mislukt. De Westduitse mini van buitenlandse zaken. Ger hard Schroeder, schudt waarschuwende vinger tegen zijn Franse ambtgenoot Mau rice Couve de Murville. Nieuws in één oogopslag Vertegenwoordigers de regering en van de werkgevers- en werkne mersorganisaties zijn het erover eens geworden, dat de brandstoffenbedrijven voortaan een beroep kun nen doen op die bedrijven, die door de weersomstan digheden hun normale werkzaamheden niet kun- i verrichten. De weg is dus vrij om uitgevroren bouwvakarbeiders voo kolenvoorziening in schakelen. De grote onderzoeker n de statosfeer, dr. Jean Felix Piccard, is gisteren te Minneapolis overleden, hij werd 79 jaar. Op het noordelijke ge deelte van de Atlantische Oceaan is gisteren groot aantal schepen actie geweest om naar de „vermiste" Franse onder zeeër Réquin te zoeken. Toen de spanning van de zoekers een hoogtepunt had bereikt, meldde de duikboot, dat hij normaal i de oppervlakte was gekomen en alles wel was i boord. In Katanga is de toe stand nog niet normaal zoals verleden week werd verwacht. Aanhangers van Tsjombe geven de gedachten aan afscheiding niet op en ageren onder gronds. Ook de vertegen woordiger van de centrale regering, Ileo, heeft zich pessimistisch uitgelaten. Op een persconferentie heeft het actiecomité schrijversprotestbij monde van de auteur Adriaan Morrien een felle aanval gedaan op staats secretaris Scholten. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars heeft mr. Scholten doen weten met grote verontrusting ken nis te hebben genomen van de door hem ingeno men houding ten aanzien van de actie van de let terkundigen. Gaan de vijf partners van Frankrijk zonder dit land verder onderhande len over Engelands toe treding tot de EEG, nu president De Gaulle blijft bij zijn botte weigering, het gesprek met de Brit ten voort te zetten? Bij het vooroverleg in Brus sel is vooral over deze (door mr. Luns geopper de) mogelijkheid gespro ken. Vliegers en directie van de KLM willen weer met elkaar praten. Enke le maanden geleden werd het overleg door de vlie gersvereniging gestaakt. Paleisbewaking Soestdijk kreeg versterking Zondagnacht werd de bewaking van het paleis Soestdijk versterkt, daar de 24-jarige Oostenrijker J. R. A. 's avonds getracht had de paleistuin binnen te dringen en na zijn arrestatie weer uit het Baarnse politiebureau was ontsnapt. De man werd door de dienstdoende wachtmeester B. verhinderd de tuin bin nen te komen. B. bracht zijn arrestant over naar het Baarnse politiebureau. Op welke wijze A- uit het politiebureau wist te ontsnappen, is niet bekend, maar hij bevond zich korte tijd na zijn arrestatie weer op vrije voeten, wat aanleiding gaf de paleiswacht te versterken. Da Baarnse politie gaf van deze ont snapping kennis aan het Soester politie bureau, daar de ontsnapte opgegeven had nog wel eens in Soestdijk bij de fa milie K. aan de Sparrelaan te komen, die hij vroeger eens had ontmoet. Toen de man na een nacht van rondzwerven op straat zich maandagochtend bij deze familie meldde, werd de politie daarvan in kennis gesteld, die A. voor de tweede maal arresteerde. Wat de man in de paleistuin wilde, is niet bekend. Hij werd door de Amster damse politie gezocht als ongewenste vreemdeling. A. bad Amsterdam als woonplaats, waar hij ook werkte. De ge hele nacht van zondag op maandag is men doende geweest om A. te achterha len. Onder meer werden hiervoor de autobussen die Soestdijk passeerden door de recherche doorzocht Nieuwe vonnissen aanslag Soekarno Thans zijn nog drie mannen door de krijgsraad te Makassar veroordeeld wegens hun aandeel in de aanslag op Soekarno in januari 1962, en hiermee is de zaak afgesloten. Zij kregen gevange nisstraffen. namelijk de 31-jarige Soera- beng 17 jaar, de 33-jarige Paulus Maira Tappoe 12 en de 30-jarige Soetar even eens 12 i AAN de vijf EEG-partners van Frankrijk zonder dit land verder over Engelands toetreding tot de EEG onderhandelen, nu president De i Gaulle blijft bij zijn botte weigering, het gesprek met de Britten voort te I zetten Bij het vooroverleg voor de besprekingen in Brussel is vooral over I deze mogelijkheid gesproken. Mr. Luns, de Nederlandse minister van bui- J tenlandse zaken, die enkele dagen geleden deze knuppel in het EEG-hoen- derhok gooide, heeft de onvoorwaardelijke steun van zijn Belgische col- lega Spaak. En in Westduitse kringen meende men gisteren, dat het denk- beeld zowel praktisch als juridisch i uitvoerbaar zal zijn. De besprekingen van gisteren wer- den 's avonds om kwart over elf tot vanmiddag verdaagd. Men was geen J stap verder gekomen. En als ook van- middag geen verandering komt in het Franse standpunt, ziet het er naar uit, dat het westerse bondgenootschap zo- wel in Europees als in Atlantisch ver- band aan de vooravond van ingrijpen- de wijzigingen staats Frankrijk wees bij monde van minis ter Couve de Murville alle pogingen van de vijf af om het gesprek met Engeland te doen voortduren. Het is blijkbaar vastbesloten, op deze wijze de Britse (en Amerikaanse) invloed in Europese zaken te verkleinen. Op voorstel van de Westduitse minister van economische zaken Erhard is gesproken over een mandaat, dat aan de Europese commis sie van de EEG gegeven zou moeten worden om een rapport op te stellen over de stand van zaken in de conferen tie over de Britse toetreding tot de ge meenschap. De Fransman verzette zich niet tegen een discussie hierover, maar wilde niets weten van een formulering, die op korte termijn een hervatting van de besprekingen met de Britten tot ge volg zou hebben. Couve de Murville handhaafde het standpunt, dat de EEG-commissie alleen een balans zou mogen opmaken, maar geen initiatief zou mogen nemen, dat tot een oplossing van de geschillen Dokter Klapwijk: Nederland was groots L zijn, dat het Nederlandse volk in twee maanden tijds 21.192.000 gulden heeft bijeengebracht in geld, materialen en toegezegde meegedeeld aan de huiskamers: de diensten voor Het Dorp, want er charmante gastvrouw Mies Bouw- 1 heeft daar het hare toe bijge- „Het was echt geen psychose"' zich ook via beeld zullen wel niet veel landgenoten zijn die gisteravond niet hebben dragen De spanning zat er al ln, voordat de uitzending begon, terwijl de zaal zich vulde met steeds meer genodig- geluisterd of gekeken van de beide AVRO-uitzendingen. En de conclusie van de zeer dank- den. En Mies Bouwman wist die bare dokter Klapwijk: „Neder- uitstekend op te voeren. Zij -v land was groots", zal de een ze- iplossing van de geschillen zou kun- f ker de ander gaarne gunnen, bijdragen. Voorts trachtte hij het Het was natuurlijk onmogelijk liet programma in het Concertge bouw dat zoveel omvattend was. in een uur af te werken: het wer den er bijna twee. Zeker heeft de feestelijke sfeer en het enthousias me in de grote zaal vol toeschou- mandaat van de commissie topzw; maken door te eisen, dat zij ook een stu die zou maken van de consequenties die een Brit lidmaatschap van de gemeen schap met zich mee zou brengen. Vooral Spaak verzette zich hiertegen. Het zou een werk van zo lange duur zijn, dat het in feite neer zou komen op een opschor ting van dc onderhandelingen voor on bepaalde tijd. „Ik had zo'n mooie speech gemaakt, maar ik heb hem een half uur ge leden verscheurd. Ik kan alleen maar zeggen, dat ik zo verschrikkelijk blij ben dat we deze avond samen mogen vieren. Ik heb nooit kunnen denken, dat onze actie zo zou slagen en dat we nu voortijdig kunnen beginnen De kern Dit hele debat raakte echter de kern van de zaak niet: het gaat er alleen nog maar om, of Frankrijk werkelijk bereid j is, Engeland als E.E.G.-lid te aanvaarden. Zolang dat niet vaststaat, heeft ook het oplossen van de technische moeilijkhc- den weinig zin. Het conflict is dan ook in het stadium gekomen van de vraag. of de vijf partners van Frankrijk bereid zijn door te gaan met de E.E.G. te dienen als politieke steun voor het Frankrijk president De Gaulle. (Zie voorts pagina 7). middag bij het binnenkomen van het stationsemplacement 's-Hertogenbosch ontspoord doordat een wielband losliet. De trein had al veel vaart verloren en daardoor deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Weeldetarief werkt remmend „Nederland is nog steeds de vuilnis bak van Europa voor gebruikte auto mobielen. Oorzaak: het weeldetarief. Er is fiscale ongelijkheid in de be handeling van nieuwe en gebruikte auto's. Hoe slechter de staat is bij de import van een gebruikte wagen, hoe groter fiscaal voordeel men ermee kan behalen. Deze invoerwaarde ligt dan een stuk lager dan 700 gulden." Dit is de nogal felle kritiek van de heer L, J. Lang, voorzitter van de af deling Fabrikanten en Importeurs van Personenwagens op een persconferentie over de 46ste RAI-tentoonstelling, die van 7 tot 17 februari wordt gehouden. „De import van wrakken drukt on getwijfeld de waarde van de overige gebruikte auto's. De kleine man is hier van bij inruil meestal de dupe". De oorzaak van het feit, dat er sinds 1960 steeds meer personenauto's wor den gekocht, is volgens de heer Lang, dat hoe langer hoe meer mensen zich een wagen aanschaffen voor privé- gebruik. „Wannee- het weeldetarief van de omzetbelasting niet zo remmend zou werken, zou het tempo van de massa- motorisering nog belangrijk hoger lig gen", aldus de heer Lang. ,.In 1962 werd met een jaarcijfer van 146.000 stuks een record hoogte bereikt. wat betreft de verkoop Dit wordt gezegd in het zojuist ver schenen jaarverslag van de Nederland- sche Vereeniging „De Rijwiel- en Auto mobielindustrie". De RAI is van mening, dat Nederland niet zal kunnen achter blijven bij de masa-motorisering in West-Europa en verwacht dan ook in de komende jaren een toenemende be langstelling voor personenauto's", aldus het jaarverslag. ,.De verkoop van bedrijfsauto's is in 1962 bij de verwachtingen ten achter gebleven. In de eerste negen maanden van het vorig jaar werden 20.937 nieuwe bedrijfsauto's geregistreerd tegen 21.469 in dezelfde periode van 1961", aldus het jaarverslag. Voor de motorrijwiel- en scoolerhan- del betekende het handhaven van de weeldebelasting dat de binnenlandse aflevering met ruim 25 procent daalden ten opzichte van 1961. In de bromfiets- branche liep de binnenlandse verkoop terug van 230.000 stuks in 1961 tot 200.000 stuks in 1962. De rijwielindustrie ondervond toenemende concurrentie van het buitenland, waardoor een verdere teruggang van produktie en verkoop met 8 tot 10 procent optrad". Mies Bouwman had er enige moeite mee, hel verbluf jende eindoedrag van de actie ..Open Het Dorp" bekend te maken. Gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam ku-am ten slotte het hoge woord eruit: 21 miljoen 192 duizend gulden. Naast Mies Bouwman mr. F. IV. Hoek stra, voorzitter van de Avro. met de bouw van het dorp dat we allemaal zo verschrikkelijk graag wil len hebben. Het was echt geen psy chose, u hebt allemaal uw harten en beurzen wijd open gezet En. toen kwamen de eregasten van de avond binnen. De tien families zomaar gekozen uit die honderddui zenden gevers in de luoiJersdoosjes- actie, enkele van degenen die ge schenken en geld kwamen brengen in de RAI: Bart met zijn konijn dat nu de blijde gevolgen ondervindt van een uitstapje naar „de ram, die de kruidenier geheel vrijwillig ter beschikking stelde" en die dus met een heel gezin naar Het Dorp zal gaan. Ria Bouma. het meisje dat haar bruidsjapon afstond, de zo hoog bejaarde sergeant Rooy uit Brons beek, tante Mietje, die met haar schort vol marktgeld kwam aandra gen en Rie Mastenbroek, die een gouden Olympiadeplak afstond. Ver der vertegenwoordigers van de op tredende artiesten (Willy Alberti), de ijverige PTT-ambbenaren en de kruideniers die zo hebben geholpen. Voor ieder had Mies Bouwman een persoonlijk woordje, het leek even of ze weer terug was in de RAI. Verrassingen Er waren nu ook nog mensen, die geld bij zich hadder^ een groep krui deniers liet f 12.000 toezeggen. Jan- nie van der Steeg, die de hoofdrol speelde in de tv-documentaire, schonk de opbrengst van een te ha- rer ere gegeven sohoolivoorstelling: f 1672,-. Maar pas nadat het Concertgebouw orkest onder leiding van Bernard Haitink de ouverture Oberon van von Weber had gespeeld, werden de resultaten van de diverse landelijke acties genoemd Weer was het Mies Bouwman die de afgevaardigden van banken en de vrouwenverenigingen ontving. Het bleek dat er op de spaarbank ruim f 82.000 is bijeengebracht (al leen het bedrag uit Rotterdam was er nog niet bij), dat de grondcertifica- ten, uitgegeven door boerenleenban ken en Raffeisenbanken f 400.000 hebben opgebracht, de sleuteltjesver koop f 530.000 en de Lionsaoties f 510.000. De aanbiedingen van goedereh en materialen, te gebruiken bij de bouw van het dorp zoals dakpannen, glas, hout, rioleringsbuizen enz. vertegen woordigden een geldwaarde van f 2.040.000,-. (Voor vervolg zie pag 7) r)E OVERWELDIGENDE geestdrift, waarmee het Nederlandse volk eind november van het vorige jaar miljoeneu heeft bijeengebracht voor Het Dorp, heers te ook gisteravond in het Amsterdamse Concertgebouw, waar deze grandioos ge slaagde actie werd afgesloten. Zij sprong over naar de huiskamers, waar iedereen via de radio en de televisie deze avond kon meebeleven en opnieuw enthousiast werd over de daad. die wij met z'n allen hebben mogen stellen. Het ging bij deze actie om dc gehandi capte naaste. Het ging niet 0111 een stunt. Het is de grote verdienste van Mies Bouw man en van dokter Klapwijk, dat zij dit steeds weer hebben onderstreept. Zij wa ren. met de organisatoren van de „mara thonrace", het allermeest onder de indruk van hetgeen deze actie in alle lagen van de bevolking heeft losgemaakt aan spon tane bereidheid tot geven, soms zelfs tot offeren. Medewerkers van de stedelijke universi teit van Amsterdam zijn nog bezig met het instellen* van een onderzoek naar de gedragingen van het kijkend en niet-mee- levend publiek ten tijde van de tv-actie. De eerste resultaten van dit onderzoek zijn bekendgemaakt. Zij zijn zonder enige twij fel belangwekkend. De op deze wijze ver kregen gegevens zullen nog wel weten schappelijk worden geanaliseerd en dan zullen ook. naar men mag aannemen, ver antwoorde conclusies kunnen worden ge trokken over de invloed en de uitwerking van de televisie. Voorlopig kunnen we nog niet veel meer zeggen dan dat die in vloed buitengewoon groot is. En we kun nen daaraan toevoegen opmerkingen over risico's, die bepaalde tv-uitzendingen mee brengen. Maar veel verder zijn wij in Nederland nog niet. Dat komt ook al, om dat dit medium voor ons land nog altijd vrij nieuw is. Het Dorp komt er dus koningin Juliana heeft gisteren het startschot gelost. Maar er zijn in ons vaderland vele duizenden gehandicapten, die straks niet in het dorp zullen komen te wonen. Acties als deze kunnen niet al te vaak worden gehouden. Van ons allen, gezonde mensen, wordt gevraagd ons in te zetten voor al die anderen, die met een gebrek door het leven gaan. Wij zullen hen niet mogen vergeten en wij zullen voortdurend moeten beseffen, dat zij ook zonder spec- tatculaire acties onze hulp en onze steun blijvend nodig hebben! Na Sohenon-af faire: Onderzoek nieuwe geneesmiddelen Naar te Bonn van de zijde van het Westduitse ministerie van volksgezond heid wordt vernomen, gaat de wereld gezondheidsorganisatie zich bemoeien met het onderzoek van nieuwe medica menten. In mei of juni zal een conferen tie van 12 tot 14 internationaal bekende tarmacologen worden belegd om de algemene beginselen inzake het beproe ven van nieuwe farmaceutische prepa raten vast te stellen. Aanleiding hiertoe is o.a. het gebeurde met de preparaten waarin thalidomide voorkwam. Dc Euromark heeft volgens een of ficieel rapport de laatste drie jaren de uitvoer naar de zes betrokken landen bevorderd in plaats van geschaad. BIJ DREIGENDE MOEILIJKHEDEN: "17"OORZOVER zich bij de distri- 7 butie van kolen nog plaatselijk moeilijkheden zouden voordoen wordt de werkgevers in dc brand stoffenbedrijven in overweging ge geven zich te wenden tot die bedrij ven die door de weersomstandighe den hun normale werkzaamheden niet kunnen verrichten. Dat is gisteren besloten tijdens een tweede overleg op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid tussen vertegenwoordigers van de regering en van werkgevers- en werknemersorgani saties in liet bouwbedrijf. In het over leg werd in principe overeenstemming bereikt over dc methode die gevolgd zal moeten worden indien bij het on treden van bijzondere omstandigheden op grotere schaal een beroep op uitge vroren werknemers dient te worden ge daan. Aan het overleg werd van rege ringszijde deelgenomen door de minis ter van volkshuisvesting en bouwnijver heid, mr. J. van Aartsen, staatssecretaris B. Roolvink en de secretaris-generaal van economische zaken, prof. G. Brou- Yoor vervolg zie pagina 7 Sneeuw en weer (lichte) vorst Vandaag viel er alweer sneeuw en morgen wordt er nóg meer verwacht. De winter is dan ook nog (lang?) niet voorbij; achter een hogedrukgebied Ierland-N. Rusland, aangetast door een front N.. Schotland-N oorwegen, zit weer een zeer krachtig hogedruk gebied IJsland-Groenland, dat een nieuwe uitval van bitter koude, pool- lucht in de richting van Scandinavië ontwikkelt. Vannacht krijgt Neder land weer lichte vorst. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige sneeuw. In de nacht cn ochtend lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur.) Woensdag 30 januari: zon op 8.25, onder 17.22. maan op 11.01, onder 23.48. Vrijdag 1 februari: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 3o januari: 6.27 v.m.; 18.45 n.m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1