Nieiuwe Leidse Courant 4995.- simca Bonn wil gesprek Engeland gaande EEG met houden Commentaar Nu nog dooi maar straks weer vorst iooo Kleumen en klimmen op rotswand In Europa 200 doden door kou TOETREDING VAN HET HOOGSTE BELANG Havenstaking in VS voorbij Vakcentrales ingeschakeld CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Zaterdag 26 januari 1963, 43ste jaargang r Prinses Beatrix wordt 25 Zie Zondagsblad 'Abonnementsprijzen Het ziet ernaar uit, dat de dooi iets drastische zal gaan doorzetten. Vrij' dagavond begon zich over West- Europa langzaam maar zeker eer dooigebied uit te breiden. Maar de meteorologen weten er onmiddel lijk bij te voorspellen, dat Europa weer heel gauw in de vaste greep van de barre winter zal zijn. Dat dus niet zulk bemoedigend nieuws. Over alles wat met deze ongewoon strenge winter te maken heeft, stro men ook merkwaardige en onge wone berichten binnen. Zo werd uit het Engelse graafschap Derb3'shire gemeld", dat een machinisi en een stoker van een locomotief ge wond raakten door ijspegels, die in een spoorwegtunnel hingen. En in on> eigen land hebben de bewoners van het dorp Den lip (bij Purmerend 1 tjes (]zoet) water halen. Hier een lange rij wachtenden hij een wasserij. (Zie pagina 7). Vieuws in een oogopslag Maandag zal de West- duitse qnderhandelingsde- legatie in Brussel voor stellen doen om het ge sprek met Engeland op gang te houden. De Bonds republiek blijft van mening dat Britse toetreding van het hoogste belang is. Men gelooft algemeen dat mi nister van buitenlandse za. ken Schroder zware druk op Adenauer heeft geoe fend. Langzaam trekt er een dooigebied over West-Eu ropa, maar de meteorolo gen voorspellen dat de winter wel weer spoedig zal winnen. Tot dusver heeft de koudegolf in Eu ropa naar schatting 200 le vens geëist. Het bestuti' van de Stichting van de" Arbeid beveelt in alle ge vallen waarin dit nodig is t tegemoetkoming te verstrekken. Dr. ir. F. Q. den Hol lander, die het voorzitter schap van de onderne mingsraad van de KLM heeft overgenomen van mr. Van der Wiel, heeft ver klaard dat de maatschappij beslist geen failliete boedel Hij zegde toe dat er speciale aandacht geschon ken zal worden aan de per- soneelsvoorlichting. Over het afvloeien van perso neel viel nog niet veel te zeggen. De directeur van het Rotterdamse drinkwater- leidingbedrijf heeft giste ren verklaard, dat het wa ter vermoedelijk begin vol gende week zijn vertrouw de smaak terug zal hebben. Analyse heeft aangetoond dat het zoutgehalte nu reeds 1000 mg per liter is gedaald. Intussen is het in Hoogvliet tot ongeregeld heden gekomen bij de uit deling van zoet water. De politie kon de orde herstel- Tsjoe En-lai heeft de premier van Ceylon, me vrouw Bandaranaike. doen weten dat China de voor stellen van de Colombo- conferentie in beginsel als voorlopige basis voor be sprekingen met India zal aanvaarden. In New Delhi meegedeeld dat er nu iedere dag een zending Russische Migs in India schrijver. kunt u nu een echte auto kopen TYPE 900 128 km/u 50 pk 4 gesynchroniseerde versnellingen verwarming min. onderhoud: olie 10.000 km doorsmeren 20.000 km Brens worden opgeruimd Landmacht koopt voor 16 min. 7000 mitrailleurs In november van dit jaar zullen do - parate onderdelen van de Koninklijke Landmacht de beschikking krijgen over een nieuw wapen, de mag (mi trailleuse a gaz), die vervaardigd wordt bij de Belgische FN-fabriekcn in Herstal bij Luik. De landmacht ruim 7.000 exemplaren, compleet mei onderhoudsmiddelen, voor enkele ja ren kopen. Met deze transactie is een bedrag van ongeveer zestien miljoen gulden gemoeid. De mag dient ter vervanging van ae De m s g dient ter vervanging van dn thans nog bij het Eerste Legerkorps in gebruik, zijnde .30 mitrailleur en de bren Het is een vol-automatisch wapen met een kaliber van 7.62 mm. dat in staal is 700 lot 750 schoten per minuut af te geven. De mag lijkt uiterlijk veel op de bren, waarvan er bij iedere infanterie tirailleur-groep een is ingedeeld. E echter een kenmerkend verschil. De bren wordt „gevoed" door middel een magazijn dat een beperkt aantal patronen kan bevatten; de mag gevoed door een band die net zo lans gemaakt kan worden als men zelf ver kiest. Het wapen draagt tot 1800 meter, het is luchtgekoeld en heeft een ver wisselbare loop. Er kan tot ongeveer 600 meter zeer zuiver gericht vuur mee afgegeven worden. Aan de ma g's die de Kon. Landmacht krijgt ls een voor. eiening getroffen die het mogelijk maakt er later infra-rode richtmiddelen op aan te brengen. Behalve de bren zal de m a g ook dp .80 mitrailleurs gaan vervangen, die zich bevinden op de centurion-tanks en op de amx-tanks. Ook zijn ze nog in gebruik bij de ondersteuningscompag. leën van de infanterie-bataljons, die echter na de mechanisering en motorl- sering van de Landmacht niet meer zul len beslaan. De mag zal ook gemon- teerd worden op het gepanserde perso neels wielvoertuig, dat DAF gaat leve ren. de YP 408. De mag, die ongeveer 10,5 kg weegt, acht men bij de technische dienst van de K.L. waar het wapen beproefd is zeer handzaam. De inbouw van de m a g's in de centurions en de amx-tanks zal vermoedelijk begin 1964 beginnen In de tweede helft van dit jaar zullen de eerste m a g's geïmporteerd worden: eerst in kleine aantallen, maar later tot ongeveer 500 per maand. De Amerikaanse bond van havenar beiders (ILA) heeft gisteren de 60.000 stakende havenarbeiders aan de oost- en zuidkust van de Verenigde Staten op dracht gegeven vanochtend om 08.00 uur weer aan het werk te gaan. Deze op dracht werd gegeven nadat er na 34 da gen van onderhandelen overeenstemming was bereikt tussen de ILA en de reders John Bowers, voorzitter van het sta kingscomité, verklaarde dat hij opdracht had gegeven in alle havens alle posten in te trekken. De voorwaarden voor de oplossing van het geschil zijn opgesteld door een federale bemiddelingsraad. Gistermiddag is het zesjarig jongetje J. Brabers op de Korvelseweg in Tilburg door een bestelauto gegrepen, toen het kind plotseling de rijweg opliep. Kort na aankomst in het ziekenhuis is het kind overleden. gericht zijn de onderhandelingen met Engeland over toetreding tot de EEG gaande te houden. Onafhankelijk van deze mededeling zei de Westduitse regeringswoordvoerder, dat de bondsrepubliek van mening blijft dat de toetreding van Engeland van het hoogste politieke en econo mische belang is en dat alles moet worden gedaan om de onderhandelingen tot een succesrijk einde te voeren. Minister Schroder schijnt zware druk op Adenauer te hebben uitgeoefend. Ook president Lübke heeft zich bij de opening van de Grüne Woche in Berlijn een fel voorstander betoond van Engelands toetreding, hoewel hij de Frans-Duitse vriendschap niet kleineerde De fracties van de Westduitse partijen schijnen helemaal niet tevreden te zijn over de manier waarop Adenauer in Pa rijs met De Gaulle heeft onderhandeld. Ook in Parijs worden pogingen gedaan om een breuk in de Zes te voorkomen. Dit alles is echter voor minister Spaak niet genoeg. Hij heeft gedreigd dat het best mogelijk is de onderhandelingen voort te zetten zonder Frankrijk. De Westduitse C.D.U. heeft zich ove rigens voorstander betoond van een rati ficatie van het Frans-Duitse verdrag. De gedachten in Duitsland gaan niet uit naar alleen een inventarisatie van wat is be reikt in Brussel. Er ligt een voorstel ter tafel dat ook voor president De Gaulle aanvaardbaar is. om de onder handelingen met Engeland op te schor ten en de Europese commissie te vra gen een onpartijdig rapport op te stellen over het waarschijnlijke gevolg van (a) een toetreden van Engeland en (b) een gelijktijdige toelating van andere landen van de EVA. Het onafhankelijke Parijse blad Le Monde schreef gisteren, dat Engeland nu in staat moet zijn een paar meester lijke kaarten te spelen. Het is algemeen bekend dat Frankrijk gekant is tegen toelating van Engeland. Premier Macmil- lan zal onder deze omstandigheden zon der moeilijkheden een akkoord tegen Breuken in gasleiding te Zierikzee Het gemeentebestuur van Zierikzee heeft de bevolking gewaarschuwd tegen het gebruik van open vuur en het wei- pen van brandende peuken in riolen, aangezien gebleken is. dat tengevolge van de vorst op enkele plaatsen in de gasleiding breuk is ontstaan. In een woning heeft de gaslucht dusdanige vor men aangenomen dat de bewoner deze heeft moeten verlaten. Door het per soneel van het gasbedrijf worden riolen doorgestoken en de lekken zo mogelijk opgespoord. Van een noodsituatie is vol gens het gemeentebestuur voorshands nog geen sprake. HAMMOND ORGELS PRIJZEN V.A J450-- importeur welke prijs ook bereikt in eigen land kunnen voorstellen als een overwinning in zijn regering. De Britse TUC heeft vergaderd met de leiders van de Europese vakbonden. en communiqué hebben de vakbon den er bij hun respectieve regeringen op aangedrongen te blijven streven naar >n volledig lidmaatschap van Engeland. De Britse onderhandelaar in Brussel, Heath, zal maandag aan de conferentie tafel bijgestaan worden door zijn colle- an landbouw Soames Vooraf zal Heath een bespreking hebben met de speciale afgezant van president Kennedy de E.E.G., Christian Herter. Deze heeft gisteren zijn eerste conferentie ge had met EEG-functionarissen over geleidelijke afbraak van de tariefmuren. Christian Herter de voormalige Amerikaanse minister van buiten landse zaken, is nu als bijzonder handelsadviseur van president Kennedy, met zijn vrouw aange komen in Brussel, waar hij bespre kingen gaat voeren. Op de natio nale luchthaven van Brussel ver telde Herter aan journalisten, dat zijn bezoek niets heeft te maken met de moeilijkheden, welke zijn gerezen bij de besprekingen over de toelating van Engeland tot de E.E.G. Wat betreft het argument van presi dent De Gaulle dat de voorwaarden die Engeland eventueel worden toegestaan bij toetreding in strijd zijn met de geest van het verdrag van Rome de Bel gische onderhandelingsdelegatie naar de onderhandelingen in Brussel heeft een document opgesteld waarin staat dat het gesprek met Engeland in geen enkel op zicht getornd heeft aan het verdrag van Rome of aan het gemeenschappelijk landbouwbeleid. De houding van Duitsland dienaan gaande is niet duidelijk. De regerings woordvoerder Von Hase zei, dot toetre ding moet geschieden op een wijze die het verdrag van Rome onaangetast laat en het tot nu toe bereikte in de EEG niet in gevaar brengt Minister Luns 'heeft gisteren in een interview geen opgewekt beeld kunnen geven van de gehele kwestie. Hij wilde niet voorbarig zijn en eerst de volgende week afwachten. Maar zou het verzet van Frankrijk aanhouden, dan verwacht te minister Luns een ernstige crisis bin nen de EEG (vooral in ver'nnd met de ontplooiing van de gemeenschap", en misschien ook wel binnen de NAVO. Amerikaans plan: Onderzeeërs voor de kleine NAVO-landen Het Colombia Broadcasting System zegt, van gezaghebbende zijde te hebben vernommen. dat Amerika denkt aan de verkoop aan kleinere NAVO-bondgeno- ten van duikboten, die Polarisraketten kunnen afvuren. De berichtgever zeide, dat wellicht een half dozijn onderzeeërs zullen worden verkocht aan Italië, Duits land en andere NAVO-landen in deel genootschap en dat verscheidene landen zouden bijdragen tot de samenstelling der bemanning van elke onderzeeër. Engeland heeft reeds polarisraketten ontvangen, aldus het bericht. Er zou minstens één Amerikaan aan boord moeten zijn. die als vertegenwoor diger van het NAVO-opperbevel zou moeten beslissen over het al of niet lanceren van de raketten. De atoomkop pen zouden door Amerika moeten wor den geleverd. Men beschreef dit als een De ontvangst door andere NAVO- landen zou er toe kunnen bijdragen Frankrijk, dat met zijn eigen kernmacht wil doorgaan, te isoleren. Ambassadeur Livingstone Merchant, die morgen naar Parijs vertrekt, zou dit plan meenemen, volgens de C B S. zich bijzonder kwaad gemaakt over twee controleurs van de belasting dienst. De bestuurder van de buldo zer, die Den lip na veel zwoegen ui» het sneeuwisolement bevrijdde, werd door deze heren bekeurd omdat hij niet in het bezit was van een wegen belastingkaart De eigenaar van het voertuig zei laco niek: „Met een buldozer kom je nor maal niet op de openbare weg en alt je dan plotseling moet helpen, ga Je niet eerst naar een belastingkantoor." Het weer is zelfs te koud voor kwal len. Deze glibberige dieren zoeken li Frankrijk dieper water op en raken dan m de netten van de trawlens. De vi hieven binnen, omdat normaal v onmogelijk was gebleken. In Italië zijn tientallen wolven de sneeuw uit de bergen verdreven. Z» zwerven nu rond bü de dorpen. Een ir> juli vorig jaar ontsnapte gevangene 1» uit zijn schuilplaats in de heuvels ten •ïosten van Napels gevlucht cn heeft zich bij de politie gemeld. Uit geheel Europa, uit de Verenigde Staten en uit Japan kwamen nog mel dingen binnen over abnormaal streng» vorst. In Noord-Japan zaten 400 passa giers twee dagen in een ondergesneeuw de trein. De koudegolf heeft in Europa tot dusverre 200 slachtoffers geëist. Voor vervolg zie pagina 11 Conflict cao metaal Het gesprek in de vakraad door de me taalindustrie over de nieuwe c.a.o.'s in de metaal gaat maandag niet door op verzoek van de werknemersorganisaties. De werknemers zouden maandag hun de finitieve standpunt kenbaar maken over de voorstellen van de werkgevers. Maar nu vergadert maandag het verbondsbe- stuur van het N.V.V, en de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Me taal- en elektronische industrie (ANMB) H het vraagstuk van de verlenging de vakantie in de vergadering van dit verbondsöestuur aan te snijden. Verwacht wordt, dat de twee andere werknemersorganisaties eveneens de kwestie aanhangig zullen maken bij de besturen van het C.N.V. en het K A B. Hierna, zo is de veronderstelling, wordt het vraagstuk van de vakantieverlenging aan de orde gesteld in het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Van het ge sprek in de Stichting van de Arbeid verwacht men enige opheldering. Het in teresseert de werknemers vooral, waarom het blokkeren van een vakantieverlen ging bij de werkgevers zo'n grote rol speelt. De heer I. Baart, voorzitter van de A.N.M.B. deelde gisteravond mee, dat leden en kaderleden van zijn bond op niet mis te verstane wijze duidelijk is gemaakt, dat alleen de leiding van de bond het moment bepaalt van een even tuele actie. De situatie, zei hij, is op het ogenblik uiterlijk rustig. T\,TET BIJZONDERE belangstelling mag 1 A West-Europa wel uitzien naar de hervatting van de besprekingen maan dag a.s. in Brussel over de toetreding van Engeland tot de Europese economische gemeenschap. Als de ministerraad van de E.E.G. daar wèer bijeenkomt zal West-Duitsland een bemiddelingsvoorstel ter tafel brengen, dat beoogt de impasse als gevolg van de ne gatieve verklaringen van president De Gaulle over de Britse toetreding te door breken. Eerlijk gezegd kan op dit punt niet veel optimisme bestaan. Ook al zou volgens persberichten in Parijs eveneens aan een soort compromisvoorstel worden gewerkt, de standpunten staan nog steeds lijnrecht tegenover elkaar en de Belgische minLster Spaak ging wel het verst door te verkla ren. dat de onderhandelingen met Enge land best zonder Frankrijk kunnen wor den voortgezet. De rol, die bondskanselier Adenauer in heel deze affaire speelt, is merkwaardig. Het lijkt wel, of hij wordt heen en weer geslingerd tussen aan de ene kant zijn vurig streven tot verdere integratie van West-Europa en aan de andere kant zijn verlangen naar een sterk Frans-Duits bondsgenootschap. Toch zal het tot een duidelijke keuze moeten komen. In feite is die al genomen: president Lübke. die zich normaliter over actuele en poli tieke kwesties niet concreet uitspreekt, heeft zich in West-Berlijn als een fel voor stander van Engelands toetreding tot de E.E.G geuit. Hij zou in dit verband sterke druk op de bondskanselier hebben uit geoefend, evenals minister Schroder. Het is, Adenauer kennend, zeker niet uitgeslo ten. dat hij vandaag of morgen plotseling met een nieuwe zet komt. Het Westduitse bemiddelingsvoorstel in tussen is, gezien de impasse waarin de onderhandelingen in Brussel verkeren, re delijk. De Europese commissie zou een rapport moeten opstellen over de verwachte ge volgen van de Britse toetreding en een gelijkijtdige toelating van andere landen tot de Europese vrijhandelszone. Of het de steen der wijzen is, zal moeten blijken. Voornaamste punt is. dat men straks in Brussel niet onverrichterzake uit elkaar gaat En misschien is er dan nog een kansje, dat De Gaulle tot andere gedachten komt. Hij is denk aan de Algerijnse kwestie al meer van gedachten ver anderd. En hopelijk toch nog realist ge noeg om uiteindelijk in te zien. dat hij pleit voor een niet-haalbare zaak. (rita) dat ik te laat ben. maar de snoepwinkel zo lang wachten." Fa D. Kret en Zn. DE VORSTPERIODE, die weken heeft geduurd, mag afgebroken worden beschouwd, het hogedrukcentrum ten Wc Ierland circuleren nu actieue depressies via IJsland naar Denemarken. Hierdoor is er een krachtige wind tussen West en Noordwest gaan opsteken met aan voer van iets zachtere lucht. In de ko mende nacht en ook morgenochtend verwachten wij opklaringen, waarbij de temperatuur nog weer even beneden het vriespunt kan dalen. Er kondigen maan 9 49. onder 19.46. zich op het Noordelijk deel van de Maandag 28 jan.: zon op 8.28. onder Oceaan nieuwe depressies aan. die het 17.19; maan op 10.12, onder 21.07 uur. weer bü ons na zondag een onbestendig Vrijdag 1 febr.: Eerste kwartier. Stationair karakter zullen geven. Tot vandaag januari nog de koudste sinds 1838. Door de krachtige wind kan er plaat selijk langs de kust vrij veel ijs op- De Bilt verwacht tot zondagavond: station Opklaringen en bijna overal droog. Overwegend matige, noordelijke wind. Vannacht en morgenochtend meest lich- y pen burg te vorst. Midden op de dag temperatu- Vlissingen ren enkele graden boven het vriespunt (Opgemaakt om 11.15 uur). Twenthe ZON EN MAAN ^"^ovcn Zondag 27 jan.: zon op 8.29, onder 17.17: Helsinki Hoogwater Scheveningen 27 januari: 4.23 v.m.; 16.35 n.i 28 januari: 5.03 v.m.; 17.18 n. Stockh. JJRIE Duitse alpinisten heb- op de rotswand bi, krachtige aile drie uit München. Het de whiter bü ongunstige dag worden voor ze boven ben gisteren een bijna wind en temperaturen onder zijn Peter Siegert 1261, Rel- weersomstandigheden. zijn Als ze links of rechts ongelooflijke bergbeklim- het vriespunt hebben zü gis- ner Kauschke <24) en Gerd vv gaan kunnen ze een eenvou- mersprestatie volbracht door termiddag „de hoge rand" Unher (21). 1)0 ""ebben direr routi naar de t o n v ol de rotswand van de 600 m bereikt, die op 520 meter doorgebracht in met bont ge- °'e" rou,e naar 0e '°P l°>- hoge noordzijde van de berg hoogte ligt. Niemand heeft de noord- voerde hangmatten, die ze n' t.pH_-n hll„ Lavaredo te overwinnen Zc wand van de Lavaredo ooit aan de rotswand vastspijker- ,j$ kriJSen hun levens hebben echter nog een dag Dc rcslcrendc 80 meter zijn langs deze route beklommen, den. Gisteravond hadden ze midde,en dagelijks klimmen vnor de hoer vnn* ïemakkelfjker, tenzij klimmen voor de boeg, voor- atar^d""1 PreSta"e ÜT-T'kS hen'to beklhnmer zoveel dagen atgerond. de steek jaaj_ nachten doorgebracht op open rotswand. Bovenc. Na 15 dagen en nachten De bergbeklimmers komen leveren zij hun prestatie „hoge worden opgehesen aan een de rots. Siegert en Kauschke zijn van beroep installateur van blik- Bovendien Als zij vandaag recht naar semafleiders. Unher is tim- boven gaan, kan het wel zon- merman. gewoon op te slapen. windstil 8 -1

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1