Nederlandse emigranten LEVEN IN DIENSTVAN GEESTELIJK LEVEN. BRENGEN OFFERS VOOR CHRISTELIJK ONDERWIJS souvereiniteit van Gods genade DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 26 JANUARI 1963 Door of op de knieën In Canada moet de schoolstrlfd nog beginnen Er zijn van die vrome woorden, die op een bepaald ogenblik gevaarlijk onchristelijk kunnen worden. Een zo'n woord is „berusten". Rusten is bijbels en te recht zingen we: „Rust mijn ziel, uw God is Ko ning". Maar als dat rusten „berusten" wordt, dan wordt het een gevaarlijk woord. En toch wordt het in heel wat moeilijke omstandigheden en aan heel wat ziekbedden gebruikt. Deze beide woorden „rusten" en „berusten" klinken zo vaak door in ons gebed: „Uw wil geschiede". Dat is een bijbels gebed, maar soms wordt het on bijbels gebezigd. Soms betekent het alleen maar, dat wij van ons lot een god hebben gemaakt. Dan aanvaarden wij alles wat op onze weg komt. We gaan voor het lot door de knieën, want er is toch niets aan te veranderen. En we zeggen dan heel vroom dat we maar moeten „berusten". De moeilijkheid is dat heel veel mensen daar niet toe in staat zijn. En dan krijgen ze het gevoel of er met hun geestelijk leven iets mis is. Dan krijgen ze wroeging, omdat ze vragen: „Waarom. Heer?" Dan voelen ze zich slechte kinderen van God, om dat ze innerlijk in opstand komen. En ze vergeten dat God niet berust in alles. God is in opstand gekomen tegen de zonde, tegen het on recht, tegen het ontheiligen van Zijn naam. Jezus Christus heeft in die duistere uren aan het kruis geroepen: Waarom? God wil niet dat wij berusten bij de zonde, en bij het feit dat wij niet in staat zijn te leven zoals God dat van ons vraagt. Hij wil niet dat wij door de *nf®ën„8aan, als een gevolg van onze eigen zwak heid. Hij wil niet dat we de gevolgen van de zonde in ons leven, zo maar, zonder meer, aanvaarden. Lees de Psalmen. Zij zijn vaak vol van opstand, niet van opstand tegen God, maar tegen de wereld, tegen de zonde, tegen de vijanden van God. De Psalmisten willen zich niet neerleggen bij de feiten zoals zij die om zich heen zien. Maar, vraagt u, Christus bad in Gethsemane toch maar: „Niet Mijn wil, maar Uw wil geschiede." P®1 ,ls waar, maar dat wil niet zeggen dat Hij zich bij de feiten neerlegde. Toen Hij na een geweldige innerlijke strijd opstond van Zijn knieën om Zijn vijanden tegemoet te treden, vond Hij geen rust bij de gedachte dat de dood onvermijdelijk was. Hij legde zich bij de feiten niet neer. Hij aanvaardde de dood niet berustend. Juist het tegendeel is waar. Jezus Christus stond op, en Hij zei tot Zijn discipelen: „Staat op", om Zich niet aljeen aan de dood over te geven, maar om uit de dood op te staan. Hij berustte niet bij de dood, maar rustte in God en daarom was Hij rus tig. Die rust is niet te vinden als we door de knieën gaan. maar alleen-als we op de knieën gaan en Er zijn van die mensen, die waar zij ook komen, hun geloof niet onder stoelen of banken willen steken. Zo iemand is de Nederlandse geoloog, drs. contact met hem. Zij schrijft vandaar een verhaal over de pogingen van Nederlandse emigranten om te komen tot een eigen christelijke school. Hun vreemd. De enige concessie die men, in Calgary althans, heeft ge daan is dat de befaamde drie col lectes tot één zijn samengesmol- Verhoeff. Enige jaren geleden publiceerden actie is niet uniek. Ook in andere steden in Canada ii.„. l kerk die stichtte i artikel over jungle van Afrika een grote oliemaatschappij. Zijn werkzaamheden verplaatsten zich naar West-Canada en weer kunnen we een artikel publiceren over zijn werk naast zijn werk. In de afgelopen dagen had een van onze mede werksters, die op het ogenblik in Canada verblijft elders in de wereld vechten Nederlandse ouders de Europese werkers bij vaak ten koste van grote financiële offers voor het nü 7!Hn christelijk onderwijs. Wij publiceren dit artikel daarom niet om het licht te laten vallen op een plaatselijke actie, maar als eerbewijs aan de velen overal ter wereld voor de offers die zij brengen voor het christelijk onder wijs. niet het lot God aanvaarden. Ontwerp Calgary. (Van i kerkredactie) Wie Gomarus zegt, denkt aan Armlnius en daarom aan de strijd van remonstranten en contra remonstranten. En al hebben de Inzichten van de eerste de over winning behaald, de visie van de Arminianen op de Leidse hoogle raar hebben jaren voortgeleefd als een twistziek, haatdragend, stug en opvliegend mens. Zo heeft een korte, felle Griode uit zijn leven hem voor ïge tijd een naam gegeven, die nauwelijks met de werkelijkheid overeenkomt. Misschien is dat ook wel de reden dat pas in onze eeuw een gedegen studie van zijn leven en werk is gemaakt. Als eerste heeft waarschijnlijk de Groninger hoog leraar prof. dr. Isaac van Dijk geprobeerd tot een eerherstel te komen, door hem te schilderen als een man met „vaste, vierkan- overtuiging", wien het ging om de de i hoogleraar heeft hem misschien wat knoestig gemaakt, maa men zijn geschiedenis kent men dat begrijpen. Dissertatie De belangrijkste studie die Gomarus is verschenen is steeds de dissertatie van prof. dr. laatste periode van zijn leven (10181641) is de rustigste gc- wmmhw weest, en misschien ook wel de gelukkigste want daar kwam ein- delijk een einde a an zijn zwer- 5 versleven. I 2gSs Gomarius is in Brugge geboren, jong de beroem de hogeschool bezocht. Zijn vader waard van een herberg, en de eerste protestanten. Leiden Van Frankfort ging het naar ,.t. u^t Leiden, waar hij naast zijn heeft rondgekeken, valt de sober- schoonvader Junius de katheder hejd van de2e emigrantendiensten j tp t daar kwam weer de op ^.lle jUxe jn entourage het dl,e massale kerkkoor in prachtige zij' gewaden en dergelijke wat ve- le kerkdiensten hier kenmerkt, is de dit Nederlands kerkelijk leven flict met Arminius, die plaats van Junius werd benoemd. Tegen Arminius hield hij stand, maar toen deze hoogleraar stierf en zijn plaats ingenomen werd door Vorstius (in 1600) gaf Goma- zijn strijd op. Met Arminius Maar de geloofsvervolgingen dreven het gezin Goemare. Go marus. zoals hij zich ging noe- cen, trok naar Straatsburg om daar zijn studie in een rustiger -.. K« y*Jt «=6- sfeer voort te zetten Hij bezocht SlAjJ* 'SfSiï S stranten opstelden achtereenvolgens nog de hogescno- Neustadt. Oxford, Cam bridge en Heidelberg Huwelijk i Itterzon uit 1930. Diens niet"- aangespoord, en zelf ook als overtuigd dat hij ter wille van kan de waarheid niet langer mocht zwijgen. Zijn houding in Frank fort, zijn handelwijze met Armi- lltAW nius, zijn heengaan uit Leiden bij ste JU. Vorstius' komst en zijn vertrek de tweede maal )ver uit Saumur (Suameer) wijzen eerder op een karakter, dat de strijd schuwde, al vreesde hij die Uit Neustadt werd hij verdreven door een pestepidemie, maar ook na zijn studie vond hij v rust. Zijn eerste gemeente w Nederlandse vluchtelingengemeen te van Frankfort die ook gediend werd door Petrus Datheer,. Daar huwde hij en verloor hij zijn eer- Daar trad hij ook voor e maal in het huwelijk, maar juist daardoor kwam hij in moeilijkheden. Ter onderscheiding de «en. Vijf jaar later werd hij be- de svnode 7wn inzichten over da „Mogelijk is hij in voor de goede zaak wel ver gegaan, maar uit c nen is dit niet met zekerheid vast te stellen....trad hij in het strijd perk, dan deed hij dit steeds na aarzeling, door de broeders hier- strijd en theologische Hij Frankfort kende namelijk de merkwaardige wet dat niemand daar mocht trouwen met een die buiten de stad woonde. noemd aan de universiteit Suameer. maar van het begin af aan voelde hij dat zijn gaven er miskend werden. Voor de tweede maal vroeg Groningen hem benoeming conflicten herinnerd wordt. Toch meente of zijn uit de bron- heeft deze hoogleraar veel langer hem kwalijk Groningen zijn colleges gegc- koos ook al Onderwijs Calgary in de Canadese pro vincie Alberta een nog jonge stad met een bevolking van 265.000 gelegen op 3500 voet, geldt als de hoogstgelegen gro te stad van Canada. Omgeven door vijf prachtige natuurreser vaten, Jasper, Banff, Yoho, Gla cier en Waterton Lakesis zij een trekpleister voor vele toe risten. Het feit, dat de zon ze ker 300 dagen per jaar haar vriendelijk gezicht laat zien, zal daar ook wel. toe bijdragen. Calgary is verder, vooral door de vele daar gevestigde olie maatschappijen, een belangrijk financieel centrum van West- Canada. De bodem in Alberta is zeer rijk aan olie, gas en steenkool. Onder de bevolking van ruim een kwartmiljoen leven 8 a 10.000 Nederlandse emigranten. Hoewel deze groep zich, vooral wat de jeugd betreft, meer en meer gaat integreren in de Canadese ge meenschap, is er onder de oude ren toch nog een hang naar het oude en Nederlands vertrouwde. Wordt er in de gezinnen door de ouders nog voornamelijk Neder lands gesproken, al is het dan ook met vele „you know's", „sure's" en „all right's", de kin deren drukken zich gemakkelijker uit in de taal van het land. Volgens drs. F. H, Verhoeff Nederlands geoloog en neef van de bekende radioman en auteur Gerard H. Hoek die vijf jaar geleden naar Calgary emigreerde, is integratie in het Canadese le venspatroon de enige en blijvende oplossing. Men zou iets Neder lands willen bieden als men daar door een blijvende stempel ten goede op dit levenspatroon zou kunnen drukken. In feite is dit iets wat de kleine Christian Reformed Church (gere formeerd) dezer dagen bezighoudt mpciSLVia?cv?arid^" h!d De"°<aiSti£?<S£ Church heeft 300 gezinnen, rspreid over drie plaatselijke rken. De oudste van deze ker ken (150 gezinnen) is reeds hele maal Engels, de twee andere (ieder 75 gezinnen) hebben dien sten in het Nederlands en Engels. Zelfs wanneer men nog maar kort op het Noordamerikaanse continent vijf artikelen tegen de remon stranten opstelden en werd be noemd tot revisor van het Oude Testament. Graag had hij gezien dat de naam „Jehova" in die vertaling onvertaald gelaten door „stelselmatige ondermijn ng eebieven. maar uiteindelii belse bodem. staltige opiniën' Gomarus wilde zijn werk niet ooor „stelselmatige ondermijning Bebleven maar uiteinrieliik femm^d^rien "^kHiibnamSeeen be toch de *eu7£ 8evallen °P --HEE- lemmerd zien. Hij nam een be- RF.. T„r roep aan naar Middelburg. bekende Martinikerk. En juist die de opzet De katheder bleef echter trek- de synode zijn inzichten de apocrieve boeken niet in een bijbel thuis horen. Gomarus had zijn theologische Eigenaardigheden".. Tegen Cal- .w dit vijn hield hij vol dat Judas niet gerde hij niet. Hij kwam heeft aangezeten aan het Heilig mei 1618 aan. Avondmaal. Hij was er boven dien niet van overtuigd dat de eu_-J- apostelen werkelijk de eerste dag jynoae van de de ZOndag dus, tot Zijn werkzaamheden begonnen Dag des Heren hadden verklaard, daar eigenlijk met de benoeming Zo waren er meer dingen, waar tot afgevaardigde aan de synode over Gomarus op een geheel van 'Dordrecht. Hij heeft daar eigen manier dacht. Hij blijft ech- de ge- geen opvallende, vooraanstaande ter de man die op een keerpunt n gron- rol gespeeld, maar deze synode lp de geschiedenis van de kerk Maar jü'ist dat was heeft veel aan zijn stille arbeid pal gestaan heeft voor de soeve- de strenge luthera- op de achtergrond te danken. Hij reiniteit van Gods genade. In tegenstelling tot Amerika, waar men gemakkelijk en open over godsdienstige zaken spreekt, komt men in Canada niet zo vrij moedig voor zijn geloofsovertui ging uit. Men beschouwt dit als een persoonlijke aangelegenheid, waarmee men anderen niet lastig valt. Spreken daarover getuigt van ..bad taste". Dit verklaart het feit. dat christelijke politiek en christelijk onderwijs zowel het hogere als het lagere onbeken de grootheden zijn. Het Is in deze denkwijze, dat de calvinisten in Calgary, zoals velen ven hun geloofsgenoten reeds eerder in andere plaatsen hebben gedaan, een wig probe- Hebreeuws woord geheel met ren te drijven. Tot voor kort be stonden in Canada twee soorten scholen, die door de regering wor den gesubsidieerd, namelijk de .Separate School" (rooms-katho- liek) en de Openbare School". De laatste is in de loop der tijd vol komen geseculariseerd. Wanneer men de kinderen christelijk onder wijs wil laten geven, dan moet men een „Private School" stich ten en deze zelf betalen, daar hier geen rijkssubsidie voor wordt verleend. Schoolgelden voor het algemeen lager onderwijs worden bestreden uit de personele belas ting. De belastinggelden worden evenwel niet toegewezen aan de „Private School". Groei Vijf jaar geleden waren er slechts 21 christelijke scholen in Canada lid van de National Union of Christian Schools met een leer lingenaantal van 2220. Vier jaar later waren er 42 scholen met 5085 leerlingen. Ongelukkigerwijs voor de emigranten in Calgary staat hun district (Alberta) als elfde en laatste op de lijst. In Alberta, een gebied 20 maal de oppervlak te van Nederland, heeft men slechts 4 christelijke scholen aan gesloten bij deze Union. Hoewel de openbare scholen in Canada het voorlezen van bepaal de, voorgeschreven bijbelverhalen en bijbelgedeelten, zonder com mentaar van de zijde van de on derwijzer toelaten, missen ze vol komen het christelijke karakter van de opvoeding die de orthodox- protestantse ouders hun kinderen willen laten geven. Daarom zijn de ouders van de Christian Reformed Church vast van plan tot de oprichting van een eigen school te komen. „Wij kun nen ons niet veroorloven de ver antwoordelijkheid te schuwen", al dus de heer Verhoeff, vice-voorzit- ter van het schoolbestuur, „onze kinderen op te voeden In de tucht en de vermaning van de Heer, om dat de vreze des Heren, het begin van alle wijsheid is. Wij kunnen niet wachten tot de laatste „gees telijke invloed" in de. openbare scholen door dè Canadese gerech telijke instanties wordt uitgeban nen, op aandrang van de ongelo vige ouders. Dat deze nog enigs zins aanwezig is, danken we aan een traditie, die evenwel gedoemd is te verdwijnen of we dat prettig vinden of niet, onbeschermd als zij is door de wetten van het Vrije school Men streeft niet naar een kerk- school, maar naar een schoolvorm die, onafhankelijk van kerk en staat, door de (christen) ouders wordt geregeld. Dit zal de school openstellen voor leerlingen van verschillende bijbelgelovige con fessies. Er blijkt ook buiten de Christian Reformed Church be langstelling vo'or de „Calvin Pa rental Christian School Society of Calgary" te bestaan. De hoop is gegrond, dat hervormde, presby teriaanse. lutherse, baptisten en andere ouders hun kinderen naar de op te richten school zullen stu ren. De plaatselijke Christian Re formed Church zal geen zeggen schap over de school hebben. Deze zal berusten bij de ouders-leden. De schoolvereniging wil nu de apar te geloofsbelijdenis voor Christe lijk onderwijs gaan adopteren, die voor dit doel werd samengesteld door dr. R. Kooistra en dr. J. Schrotenboer, waarvan hier enke le punten volgen: „Geloofsbasis. De hoogste stan daard van de Calgary Parental De evangelische en rooms-katholieke kerk in Rödgen in het Duitse district Siegen (Westfalen) delen samen één kerktoren. Dit gebruik dateert reeds sinds eeuicen. De klokken luiden zouel voor de protestantse godsdienstoefening als voor de rooms-kalholieke mis. De beide geloofsrichtingen kunnen in dit gebied goed met elkaar overweg en er zijn nog nooit spaningen tan welke aard don ook ge- overweg en er zijn nog nooit spanningen van welke aard dan ook tussen de beide confessies opgetreden. Christian School Society voor la ger en middelbaar onderwijs, zul len de Schriften van het Oude en Nieuwe Testament zijn zoals die belijden het Woord van God te zijn in de zin van de historische geloofsbelijdenis van de protes tantse reformatie. Opvoedkundige belijdenis. Wij geloven, dat de Here God ons ge nadig Zijn Woord heeft gegeven en Zijn kinderen bepaalde grond principes heeft geopenbaard, die zeer nauw betrekking hebben op de opvoeding van onze kinderen in de vreze des Heren. Doel van de opvoeding. Het doel van de christelijke opvoeding is het kind zo te leiden, dat bet zijn hart aan Christus, de Waarheid, geeft om wijsheid, begrip en rechtvaardigheid te verkrijgen.... De christelijke school opge richt en geleid door een vereni ging van gelovigen moet voldoen aan de wettelijke standaard van het land, maar de vrijheid bezit ten op het gebied van de opvoe ding te functioneren in volkomen vrijwillige overgave aan Cbris- Doorgaan Het onderricht van de kinderen zal toevertrouwd worden aan aca demisch geschoolde onderwijzers. Het schoolbestuur zal behalve het uitkeren van voldoende salaris hen op elke mogelijke manier steunen. onderwij hun gedachten, onderricht drag ondergeschikt zullen houden aan Gods Woord. Het bouwen van een afzonderlijke Christelijke school, gebaseerd op een funda mentele levensovertuiging, vraagt moed in een land, waarvan een baptistenpredikant onlangs zei: „Het Canadese schoolsysteem is ongeveer het beste in de wereld." In Nederland kent onze generatie geen schoolstrijd meer. Men houdt zich met de achtergronden en de problematiek daarvan bar weinig bezig. De christelijke school be hoort min of meer tot het patroon van het nationale volksleven en wordt door velen zonder meer aanvaard. In Canada gaat iemand die van harte aan de christelijke school meewerkt, tegen de alge mene overtuiging in en kan het vriendschappen gaan kosten. In Calgary heeft men evenwel de kosten overwogen en men is vast besloten verder te gaan op de ingeslagen weg. Dit vraagt van velen grote en persoonlijke offers, daar men het hele project uit eigen zan moet betalen. Ruim 4 hectare grond werd inmiddels aan gekocht voor 10.000. Door het laatste stadsontwikkelingsplan zal het schoolterrein binnenkort te be reiken zijn via prachtige nieuwe toegangswegen. De bouwvergun ning is er. In september 1963 hoopt men de school te openen in een tijdelijk gehuurde lokaliteit omdat de bouwsom nog niet vol doende aanwezig is. Ook M.O. De visie van de kleine christe lijke schoolvereniging openbaart zich ook hierin, dat men in het ontwerp meteen een middelbare school neeft geprojecteerd (linker vleugel). Dit is de reden, dat de eerder geschetste soberheid in de kerk zich uitbreidt tot de huizen der emigranten. Van extra luxe, die vanzelfsprekend is in dit moderne land. zoals volautomatische was machines en vele andere dingen, wordt vrijwillig afstand gedaan ten behoeve van de geestelijke op voeding van de eigen kinderen, de kinderen van dit geadopteerde vaderland en de kinderen van toe komstige generaties. Zoals God eens koningin Esther gebruikte om haar volk van de ondergang te redden, zo gelooft drs. Ver hoeff, dat God ook de van huis uit Nederlands calvinistische emi granten „juist met het oog op deze tijd" naar Canada heeft gebracht. En vervolgt hij: „Wij zien een taak voor ons weggelegd om ge tuigenis te geven en een uitweg aan te wijzen aan onze Canadese samenleving. Wij hopen, dat de christen-ouders en de christen-on derwijzers in Nederland zich zul len realiseren hoe bevoorrecht ze zijn met het christelijk onderwijs dat hun land biedt en welke grote kansen God hen geeft om kinderen voor te bereiden voor een taak in Zijn koninkrijk." Gevaarlijke illusies van De Gaulle De grootheid van Frankrijk en de eenheid van het Westen In Bonn geen knollen voor citroenen ALS WE de gebeurtenissen van de afgelopen «eken met betrekking tot het Britse lid maatschap van de E.E.G. en de ondertekening van het Frans- Duitse verdrag op huil juiste waarde willen schatten, dienen we ze te beoordelen tegen de achtergrond van dc gehele wes terse samenleving, zoals die als geheel Is betrokken bij een gi gantische krachtmeting met het internationale communisme. Men kan van mening verschil len over de grootte van het ge vaar. waaraan de landen van de vrije wereld zijn blootgesteld. Zelfs zou men kunnen beweren, dat er van de zijde van de Sow - jetunie geen moeilijkheden meer verwacht kunnen worden, nu de ze met communistisch China overhoop ligt. Maar de Cubaan se affaire heeft aangetoond, dat het gevaarlijk is. rich aan der gelijk Illusies over te geven. Chroesjtsjef heeft de westelijke wereld willen overrompelen, voordat hij communistisch China zou gaan aanpakken. Dat is hem niet gelukt. En hij zal er ook ln de toekomst niet in slagen als de westelijke mogendheden er maar voor zorgen, dat zij naar middelen blijven zoeken om naar een steeds grotere een heid te groeien. Gebeurt dit laat ste niet en wordt integendeel dit streven naar eenheid onder mijnd, dan staan de veiligheid en de vrijheid van de westelijke samenleving op het spel. Laatste kans Dit mijeten we ons goed voor ogen houden, als we een oordeel trachten te vormen over de wei gering van De Gaulle, verder te praten over de toelating van En geland als lid van de Europese Economfsche gemeenschap, de E.E.G.. en als we proberen te bevroeden wat er schuil gaat achter het verdrag, dat dinsdag jl. met het nodige vertoon in Parijs door De Gaulle en Ade nauer werd getekend. We dienen dan ook voorop te stellen, dat geen van beide staatslieden in welk opzicht dan ook uit per soonlijke eerzucht heeft gehan deld. Zij geloven in de opvattin gen. die zij er op na houden. En ook al hebben zij uitgangs punten, die nogal van elkaar ver schillen voor beide regeringslei ders is een nauw samengaan tus sen Frankrijk en Duitsland een zaak van levensbelang, een his torische noodzakelijkheid. Aden auer heeft gemeend, zijn levens werk te moeten voltooien met het akkoord, dat in de afgelopen week in Parijs gesloten werd. De Gaulle heeft deze mogelijk heid aangegrepen, omdat hij die waarschijnlijk niet meer zal krijgen, als de kanselier uiter lijk in de herfst van dit jaar de leiding van de staatszaken uit heiden moet geven. Vergissing Het Is vooral het optreden van De Gaulle, dat te denken geeft. Elsenhower sloeg de spijker op de kop, toen hij dezer dagen ver klaarde De Gaulle een te groot man te vinden om van hem tc w illen veronderstellen, dat hij uit persoonlijke eerzucht handelt. Maar wel acht Ike het waar schijnlijk. dat De Gaulle door een overdreven zelfvertrouwen wordt voortgedreven in zijn ge loof, dat hij Frankrijk nu wel licht kan opwerken tot een lei dende mogendheid van de gehe le westelijke wereld. Nog duide lijker werd de houding van De Gaulle getypeerd door George Ball, de Amerikaanse ondermi nister van bnitenlandse zaken, die op een banket ter ere van dc Fransman Jean Monnet (dc geestelijke vader van de Euro pese gemeenschap) sprak. Zon der De Gaulle bij de naam te noemen zei Ball van de Fran se president, dat deze „zich heeft laten verleiden tot de on gelukkige vergissing, welke te weeggebracht wordt door heim wee naar een wereld, die nooit bestaan heeft en door het stre ven naar het doen herleven van het verleden". De Gaulle „heeft getracht, de oude vaandels te laten ontplooien, oude vormen terug te brengen en oude sym bolen, die de voorbije eeuwen glans gaven nieuw leven in tc blazen". Engeland De Gaulle kent meer dan één doel: Frankrijk zijn vroegere grootheid terug te geven. En hij is bereid, dit ten koste van heel veel te doen. Ook de Britten heb ben dit na de tweede wereldoor log geprobeerd. Om de rol van grote mogendheid te kunnen blij ven spelen besloten zij een eigen kernmacht op te bouwen. Zij be zitten thans ook de zware kern wapens. Maar de praktijk heeft uitgewezen, dat zij er niets aan hebben. Dat heeft de zgn. Sky- bolt-affaire nog eens duidelijk on derstreept. De Britse regering is echter zo verstandig geweest, niet aan een fictie vast te hou den. Zij heeft zich gerealiseerd dat Engeland alleen nooit in staat is. zichzelf te verdedigen. Daarvoor hadden de Britten al aan den lijve moeten ondervin den. dat zij niet langer de stand konden ophouden, die van een werkelijk grote mogendheid wordt verwacht. Engeland gaf schoorvoetend toe, dat het een Europese mogendheid was en vroeg om toelating tot de Euro pese Economische Gemeen schap. Hiervoor is veel wijsheid nodig geweest. En het siert pre mier Macmillan, die zijn land aanvankelijk een veel te belang rijke rol in de wereld had toebe deeld. dat hij de consequenties van de gewijzigde verhoudingen in de wereld onder de ogen heeft Gelegenheid Met Dc Gaulle is dit niet het geval. De visie van De Gauile op de ontwikkeling in de wereld is dan ook een geheel andere dan die van Engeland en de ove rige bondgenoten van Frankrijk. Toen hij in 1958 president van Frankrijk was geworden, werd hij geconfronteerd met een stuk Europese eenwording, dat niet meer ongedaan kon worden ge maakt. Deze integratie was mo gelijk geworden door een verheu gende Franse-Duitse toenade ring, die zich buiten het bereik van dc tussen 1947 en 1958 „in afzondering" levende De Gaulle. Omdat hij eerst de Algerijnse kwestie tot een oplossing moest brengen, maakte de president niet veel werk van de Europe se zaken. Pas toen Algerije een aflopende zaak werd en het er naar ging uitzien, dat Engeland zich genoodzaakt zou zien, het lidmaatschap van de E.E.G. aan te vragen, kwam De Gauile in actie. Hij maakte dankbaar ge- brulk van de nauwe betrekkin gen, die tussen Parijs en Bonn waren gegroeid in een poging om samen met Adenauer een Europa op te bouwen, waarvoor voor Engeland geen plaats zou zijn. Het zou een Europa moe ten worden, waarin Frankrijk (hetwelk herinneringen zou moe ten oproepen aan een groots ver leden) de leidende mogendheid zou zijn. Kernmacht- Om zijn plannen rigoureus te kunnen doorvoeren. moest Frankrijk er in de eerste plaats voor zorgen, dat het een eigen kernmacht ging op bouwen. waarachter zijn Euro pese bondgenoten zich veilig zouden voelen. De Gauile wil zich nu eenmaal niet rea- seren, dat een dergelijke kernmacht geen enkel nut kan hebben, zolang zij op zichzelf staat. Ook weigert hij in te zien, dat hij met zijn plannen om Frankrijk tot een leidende mo gendheid te maken, de zaak van de vrije wereld een slechte dienst bewijst omdat het zo nood zakelijke streven naar eenheid er door wordt ondermijnd. Dit geldt ook voor de openlijke wei gering van de Franse president, neer te leggen bij het feit, dat Engeland deel zal gaan uitma ken van de E.E.G. Als De Gaui le werkelijk er op uit zou zijn, een Europese eenheid te smeden, die niet langer afhankelijk zou zijn van de bereidvaardigheid van de Verenigde Staten, zich met alles wat haar ter beschik king staat ter beschikking van bedreigde Europese bondgenoten te stellen, zou hij het moeten toejuichen, als ook Engeland zou willen meedoen. Nu het tegen overgestelde bij de Franse pre sident het geval is. is het duide lijk. dat er een continentaal on deronsje van wil maken, waarin Frankrijk de lakens kan uitde in gevaar Dit kan niet worden getole reerd. De vijf landen, die met Frankrijk lid van de E.E.G. zijn, moeten De Gauile duidelijk te verstaan geven, dat zij op deze basis niet m et de Fransen in zee willen gaan. In Washington is al verklaard, dat zonodig zon der Frankrijk een Europese Na- vo-kernmacht zal worden opge bouwd. En in Leuve heeft dr. Mansholt, de Nederlandse vice- voorzitter van de Europese com missie van de E.E.G. reeds de vrees uitgesproken, dat het voort bestaan van le E.E.G. in ge vaar is gekomen. Vooral de Duitsers zullen veel onheil kun nen voorkomen, als zij zich re aliseren, wat er op het ogenblik op het spel staat. Daarom is het zo jammer, dat Adenauer op zijn persconferentie in Bonn (enkele uren na zijn terugkeer uit Parijs) duidelijk heeft laten blijken dat hij De Gauile tot el ke prijs wO ontzien. Het zgn. compromis betreffende de onder handelingen over Engeland's toe treding tot de E.E.G. lijkt maar een doekje voor het bloeden te zijn. En het Westduitse parle ment zal er dan ook goed aan doen. zich geen knollen voor ci troenen te laten verkopen...

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14