Geen ontginningen meer wel vele DANK ZIJ SCHOONZOON leerde hij weer praten andere taken KONINGIN BIJ JUBILEUM Wat wij in ons hart sloten ZATERDAG 2<I JANUARI 196S Heidemaatschappij bestaat 75 jaar Rijwielhersteller zat diep in de put Ontginning:, het was enkele decennia geleden nog een mode woord. Méér woeste gronden moesten in cultuur worden ge bracht. Méér grond moest voor de landbouw beschikbaar ko men, omdat de welvaart van ons land daarvan afhing. Uit gestrekte gebieden van verlaten en ontoegankelijk moeras en veen werden onder handen ge nomen en herschapen in bloei ende landbouwgebieden. Nu moet de Nederlandsche Hei demaatschappij zeggen: met ont ginnen zijn we gestopt. Elke vier kante meter woeste grond, die we nog hebben, moet worden be schermd. Door uitbreiding van ste den, door vestiging van nieuwe industrieën, gaan per jaar al zo'n slordige 3000 ha kostbare cultuur grond verloren. Dat wil zeggen: in zeven jaar een oppervlakte gelijk aan de Wieringermeer. Wat daar naast overschiet moet zuinig be waard worden. Ruimte voor re creatie moet er m ons land, dat door de enorme bevolkingsgroei dreigt dicht te groeien, blijven. Daarom is zij zich de laatste jaren in andere richting gaan spe cialiseren, of liever: is zij zich meer gaan toeleggen op een vraagstuk, waaraan zij ook in de afgelopen 75 jaar ruime aandacht heeft besteed: het opvoeren van de productiviteit van het bestaande cultuurland. En dit facet, zegt de maatschappij, biedt ons nog werk te over. We zien de toekomst met vertrouwen tegemoet. Alleen al voor plattelandsver nieuwing door middel van ruilver kaveling komen nog zeker een mil joen hectaren in aanmerking. Per jaar krijgen we daarvan enkele tienduizenden hectaren gereed zodat we nog voor vele jaren werk in het vooruitzicht hebben. Haarlemmermeer dichtgesloten met een zandzuiger. Het zand wordt enkele honderden meters verderop weggezogen, waardoor verteld dat president-directeur ir. C. Staf, de oud-minister van de- fensie, nog op ontginningen heeft gewerkt met een met ossen be- I spannen ploeg. Ossen verdwenen Die ossen zijn inmiddels bij de Heldemij verdwenen, de maat- i schappij beschikt nu over ploe gen die een laag grond van ander- halve meter omhoog kunnen bren gen. De machine is door de Hei- I demij zelf ontwikkeld. Evenals trouwens de zandtransporteur, die 1 op één rail loopt en die op den duur de bekende dubbelsporige zandtreintjes wel zal verdringen. I driekwart eeuw. Dat symboliseert ook de op 29 januari te openen nieuwe kantoorflat, die als een to ren zo hoog naast het uit 1913 da terende hoofdkantoor is gebouwd (voor twee miljoen gulden). Het is een complex dat alleen een groot bedrijf zich kan permitte ren. Het straalt dynamiek uit Het past in dié sfeer dat de oudste van de zes directeuren, ir. J. A. Eshuis, met gespeelde achteloos heid zegt: ,.nee, we weten niet hoeveel procent van de Nederland se bodem door onze maatschap pij in die 75 jaar onder handen is genomen. We hebben altijd ge werkt, geen statistieken bijgehou- Construeerde kunstmatig strottenhoofd zonder gebreken Wanneer een moeder met haar schoonzoon of schoondochter overhoop ligt, kijk je daar als buitenstaander nooit zo héél erg van op. Een vader weet het onder zulke omstandigheden door gaans beter te plooien. Toch zullen er niet veel vaders zijn, die het zö hebben getroffen als de 73-jarige J. van Heerdt te Ederveen, die een jaar of vier geleden moest worden geopereerd, daarbij zijn stem verloor, doch dank zij het onvermoeibare streven van de 31-jarige L. H. van Hunen, Johan de Wittlaan 208 te Arnhem die met zijn dochter is getrouwd weer praat als Brugman. Een gesprek met hem doet wel wat denken aan spreken door de telefoon, maar in elk geval een heldere telefoon, hetgeen uiteraard geen moeilijkheden biedt. Van Heerdt, die rijwielherstel ler was van beroep, had des tijds iets aan zijn keel. En daar hij, ofschoon toen al bijna 70, er nog uitzag als iemand van 60, stemde hij erin toe, dat opera tief zou worden ingegrepen. Zijn strottenhoofd, en dus zijn stem banden, zouden er echter aan moeten worden opgeofferd. Dat was wel geen prettig vooruitzicht, schoonvader niet", zo vertelde ons Van Hunen. „Je moet er spierbewegingen voor maken met het hele lichaam en dat is erg vermoeiend." Zwijgen Na drie maanden in het zie kenhuis te hebben vertoefd en het daarop nog geruime tijd 1 de i 'gelijkheid bleef be- j later weer eniger- kunnen leren praten via de slokdarm. Daarom liet hij zich opnemen in het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, waar hij geholpen werd door prof. dr. P. G. Gerlings, die. zoals bij zulke operaties noodzakelijk is, onder in de hals van Van Heerdt een gaatje liet om de ademhaling intact te hou- Canule Teneinde te het g sa»; De trots van het machinepark i de Heidemij: de wegenbouw- in. De machine, die door de Heidemij self ontivorpen is, wordt gebruikt voor het aanbrengen van uegfundering. De wegenbouw- trein is een zodanig succes ge worden dat Rijkswaterstaat de machine met bemanning nu en dan leent voor de aanleg van Rijkswegen. Zo is men op de foto bezig met de aanleg ran Rijks- veg 4a. Productieverhoging Plattelandsvernieuwing, dat be tekent kostprijsverlaging en pro- duktieverhoging. De heidemaat schappij provincie die door het Deltaplan vooral voor de recreatie nog zo véél toekomst biedt. De Heidemij is in de afgelopen de ™oest®n spitten. ïoemaai- 75 jaar een enorm bedrijf gew bereiken denJ met 2300 door de Gelderse en Overijsselse maatschappij voor Landbouw) kreeg dan ook onmiddellijk steun van Koning Willem III. „Want wanneer de voorspelling dat de reeds aanzienlijk ingekorte lonen van het werkvolk nog meer zullen verminderen, zich ongelukkig mogt bewaarheden, zal de Nederland sche Heidemaatschappij tot een waren zegen voor ons land kun nen zijn". Als een mogelijkheid tot werk verschaffing werd de maatschap pij toen nog beschouwd. Velen herinnert de naam Heidemij daar om ook aan de jaren dertig, toen de grote werkloosheid van die ja ren, aan stadsmensen arbeiders en witte boordjesdragers die, de schop in de hand, in de aar- En met dat werken gaat de Hei demij rustig door. Ook al Is er niets meer te ontginnen. Er zijn Immers nog vele andere taken. En die zal de 75-jarige maat schappij energiek en met jeugdig mbad in Leiderdorp. I canule, door geleid. Maar na een paar weken bleek het verschijn sel van dichttrekken zich bij I Van Heerdt niet voor te doen. I zodat hij van de canule afstand deed en langzamerhand met I spraakoefeningen via de slok- I darm begon. Hiertoe gaven hem de chirurg en vooral de spraak- arts, dr. P. H. Damsté, de no- I dige aanwijzingen. Nu kunnen de meesten het I spreken op de aangeduide ma- I nier vrij goed leren, maar an deren weer niet. „Ook mijn ken: het bewerkstelligen 1 goe- het platteland door aanleg van land- en vaarwe gen, grondverbeteringen. Hier ligt nog een enorm arbeidsterrein braak, zegt de maatschappij. En dan is er naast die techni sche kant ook de sociale zijde. Het platteland moet meer leefbaar worden gemaakt. Dikwijls leeft men er nog min of meer geïso leerd. Nog vele voorzieningen zijn nodig om dit isolement te door breken. De landbouw zal zo sterk mogelijk moeten worden gemaakt. Vooral met het oog op haar po sitie in de E.E.G. 8000 arbeiders op de d® r projecten. En met in 1961 een re- c kening van inkomsten en uitga ven tot een bedrag van 101 mil joen gulden (In 1893 bedroegen de inkomsten 12.000). Buitenland in de Heidemij nog e. steeds. Immers, de maatschap pij is een vereniging (met 10.000) leden, al belast de fiscus haar als vennootschap. De vereniging werkt weliswaar commercieel, jiwri'ifi evenals de later opgerichte con currerende onderneming: de Grontmij, maar de winsten gaan Het werk van de Heidemij be- na,?r goede doel. perkt zich niet tot de landsgren- Van de werknemers ïan de He,, zen. Stads 1952 heeft het buiten- wordt verwacht dat zij het landse werk een enorme vlucht SjÖHS i2?£tSJ»S. genomen. In vrijwel alle wereld- Projecten Rijk geschakeerd is het arbeids veld van de heidemaatschappij. In het Arnhemse hoofdkantoor (dat op het ogenblik een grote uit breiding ondergaat) worden plan nen ontworpen op allerlei gebied. Vooral ook op het terrein van de recreatie. Veie wandelparken (o.m. het Amsterdamse bos) en plantsoenen, werden door de hei demaatschappij aangelegd. Voorts ijsbanen, openluchttheaters, sport hallen, speelvelden, zwembaden. Het was ook de heidemaatschap pij die het grondwerk voor het T.T.-circuit in Assen verrichtte. En het plan voor De Efteling werd eveneens in Arnhem geboren, evenals de plannen voor de vele visvijvers, die de maatschappij overal in het land heeft aangelegd. Elke forel, die de Nederlander is uit deze viskweke- buitenlandse log grotere irrigeren v rijen afkomstig. delen is de maatschappij vertegen woordigd, meestal in de vorm van raadgevende ingenieursbureaus, al worden ook werken uitgevoerd. Zo is men in Perzië bezig met een groot irrigatieproject, dat 20.000 hectaren omvat. Als dit pro ject over drie jaar is uitgevoerd en slaagt, zal dracht volgen: 160.000 ha. In Indonesië is imen op Zuid-Su- matra een tijd bezig geweest met oerwoudontginning. Twintigdui zend hectaren woeste grond wer den voor de landbouw geschikt ge maakt. bovendien werden dorpen gebouwd. Drie jaar geleden moest het werk worden gestaakt op een moment dat er nog plannen wa ren voor de ontginning voor nog een kleme 200.000 ha. In Suriname wordt o.m. ge werkt aan de „operatie Sprink haan", een opdracht van het gou vernement. die de aanleg van een groot aantal airstrips omvat. In totaal is de Heidemij zo in dertig landen werkzaam. Het aantal opdrachten neemt nog steeds toe. Gebleken is dat opdrachtgevers grondslag heeft gelegen aan de op richting van de vereniging. Ook de academici, de Wageningers. die bij de Heidemij werken, moeten in het veld hebben gestaan. Met een zekere bedrijfstrots wordt ook de Sinds de ontginningen ste decennia (De Peel en Drenthe zijn er maar een paar voorbeel den van) heeft het arbeidsterrein van de heidemaatschappij zich enorm uitgebreid. Vol elan start de Heidemij haar tweede jeugd met een lange lijst projecten zich. Projecten, die graag met Nederlanders werken. Ze zijn in staat een karwei aan te pakken en het zijn mensen met tropen-ervaring. Bovendien heb ben ze een degelijke opleiding achter de rug. Die opleiding geeft de Heidemij in de middelbare en hogere bos bouw en cultuurtechnische school in Arnhem, welke scholen ieder be- jaar 60 tot 80 bosbouwers Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen de ere-gasten zgn bij de viering op 29 januari van het 75-jarig jubileum van de Nederlandse Heidemaat schappij. De Koningin zal o.m. een bezoek aan het op die dag te openen nieuwe kantoorgebouw brengen en prins Bernhard zal de onderhoudsdienst, waar het machinepark van de maatschappij staat opgesteld, bezichtigen. Ter gelegenheid van het jubileum zal de televisie 's avonds de film „75 jaar vooruitgang" op het scherm brengen. Deze film, die een beeld wil geven van de groei en de werk zaamheden van de maatschappij, werd gemaakt onder regie van R. Erends. Het werd geschreven door de heer J. A. van der Steen. eenmaal per week bezocht hebben om de spraaklessen voort" te zetten, gaf Van Heerdt zijn pogingen op en ging hij, nogal teleurgesteld, verder zwij gend door het leven. Met het eten vlotte het fijn gemaakt ge lukkig steeds beter. En hij kon zelfs weer leren roken door met de lippen een vacuum te schep pen. Voor de conversatie be hielp hij zich dan maar met een schuifleitje, zo'n apparaatje, waarop het geschrevene met een enkele schuifbeweging weer ver wijderd wordt. Twee jaar lang tobde Van 'eerdt zo voort, wat zijn schoon zoon. constructeur van textiel- machines voor nylondraden en als zodanig werkzaam bij de A.K.U., hoe langer hoe meer ging vervelen en verdrieten. Zou daar nu niets op te vinden zijn?, zo vroeg hij zich telkens af. Hij oriënteerde zich in medische boe ken, peinsde en piekerde, en dit te meer. daar hij voor de A.K.U. reeds enkele geoctrooieerde vin dingen op zijn naam had staan. Totdat hij op zekere dag van een broer van zijn vrouw de tip kreeg, dat er in België iemand was, die een zelfde operatie had ondergaan en iets had gecon- d, waarrU verstaat Dat 1 zegd. Onmiddellijk begaven Heerdt met zijn zwager en zijn schoonvader zich naar het bewus te adres in Antwerpen, waar de persoon in kwestie gaarne be reid was te demonstreren wat hij voor zich zelf al had bereikt. En dat viel niet tegen. Het in strumentje bleek te bestaan uit een membraam in een trommel- Itje. dat tegen de opening in de hals moest worden gedrukt, ter wijl aan het membraam een slangetje zat om in de mond te houden. Papa Van Heerdt probeerde het ook eens en wel met een tweede exemplaar, dat de Belg in reserve hield. En toen men mocht vaststellen, dat de man HÉdÉj oefening Bezwaren Al gauw ontdekte Van Hunen echter, dat er diverse grote be zwaren aan het apparaatje kleef den. In de eerste plaats was het nogal zwaar (honderd gram), daar het vervaardigd was van rubber en metaal. Een ernstig nadeel was voorts, dat de ge bruiker, telkens als hij inadem de, het membraam even moest uitschakelen, d.w.z. het gaatje in de hals vrij maken. Verder was het geenszins denkbeeldig, dat bepaalde onderdeeltjes van het membraam losraakten en in de luchtpijp schoten. Ook kon de toonhoogte niet geregeld wor den. waardoor een mannenstem soms klonk als die van een vrouw. En bovendien voelde Van Hunen het als een groot onge rief. dat er vocht bij het mem braam kon komen, met het on gewenste resultaat, dat het week J minder goed. of zelfs trilling helemaal niet langrijk deel in Zeeland liggen, de tuurtechnici afleve Wat wij in ons hart sloten, draalachtige gewelven van een door Hein Buitenweg en Willem bamboebos Het zal dit beeld al- Krols. Uitgave Servire, Den Werkverschaffing Het hart gaat open. De Heidemij is opgericht in een men een foto ziet van een der terwijl Hein Buitenweg de tekst periode toen de nood hoog was. prachtige ochtenden op daaromheen weefde, zijn echter De Amerikaanse granen overspoel- wonneer alles zich een ogenblik njet bedoeld om een heimwee op den in de jaren tachtig de markt, hult in oen bovenaards licht, voor- le r0epen naar het oude Indië, Dc grond was ondoelmatig ver- al als dl* schijnt door de kathe- doch de schoonheid te tonen, die deeld en werd ondoelmatig ge- in het nieuwe Indonesië blijft bruikt. De Heidemij (opgericht ■iiiiiimiiiiiminmiiiiiitiiiiii' voortleven, zoals de wonderen van het dagelijks kampongleven, het naakte jochie, de karbouwen, de I oude vrouw, het stampen van de I rijst. Een volgend hoofdstuk her- 1 innert aan de zuidkust, waar Njai Lora Kidoel heerst. en haai slachtoffers eist. Vele herinnerin gen worden gegeven van deze af gelegen kust. die zo weinig dooi de wereld wordt beroerd. Eén op merking moge kinderachtig lij vroeger Indië heette. De foto'; dit boek. op een enkele uitzonder- ring gemaakt door Willem Krols, eel beel- gaan. en zo zijn er vele andere dit land. dat dingen, die het hart doen Open TV. !- -—ijkt sluiten. Protestantse pleidooien Protestantse plcidooleu, door prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, verschenen in dc Boekenreeks. Uitgave van Kok in Kar De zestiende eeuw is de eeuw an de geloofsbelijdenissen en weinig door catechismussen. Maar deze eeuw is ook tevens de eeuw van de persoonlijke brieven, protesten. ken: Een gezicht op de Wijnkoop- pleidooien, klachten, apologieën baai moet wel in werkelijkheid en remonstanties, waarin gelovi- het onvergetelijke Tjilaoet Eureun gen uit die dagen hun wereldse zijn, met de rots waar eens de heerser lieten weten wat er diep Ratoe Adil zou landen, het graf in hun gedachten leefde. Wie de van Kaufmann, enz. nog voordal geest van die tijd en de geeste- het havi.itje werd aangelegd. De lijke worsteling van die dagen wil schoonheid der watervallen, het verstaan, moet niet slechts de be- onvergetelijke oude Batavia, dc lijdenissen lezen, maar ook dit eeuwige bergen, waar Junghuhn belijden in de praktijk. Daartoe eens zwierf, de wegen met de heeft prof. dr. J. N. Bakhuizen posthuizen, de stille binnenste- van den Brink een groot aantal den. de herinneringen aan Kees van deze geschriften vertaald. Ze de Tippelaar, die dit alles eens werden in de pocketreeks van wandelend meer dan 1000 lulome- Kok uitgegeven. I kwaï Al deze vijf gebreken heeft van Hunen, na honderden uren I tekenen, construeren en experi menteren met veel hulp en steun van genoemde artsen en I van tal van andere employés van de A.K.U. volledig weten Iop te heffen. Daartoe werd nu in eens de luchtcirculatie gewij zigd. dan weer wat veranderd aan het membraam, een volgen- I de maal veranderde hij wat in de I verhoudingen der onderdelen l ?nz enz en telkens beproefde I hij het dan op zijn schoonvader. I zowel thuis in Ederveen als in het ziekenhuis in aanwezigheid Ider artsen. Daar ook dezen tol de conclusie kwamen, dat het apparaatje voortdurend aan kwa- Iliteit won, rustte Van Hunen niet, alvorens het uiterste eruit kon worden gehaald. Het moest nóg Iwat gevoeliger worden, het ge luid moest nóg wat aangenamer klinken etc waartoe hij o.a. een beroep deed op draaibankspecia- I Hsten. die gewend zijn met hon derdsten van millimeters te wer- Iken. Over en weer stond men el kaar met eindeloos geduld ter- I Experimenten I Hoeveel proefmodellen hij i heeft gemaakt, zou Van Hui I dan ook echt niet pree In de rechterhand van de heer Van Hunen het zware Bel gische apparaat, dat nog lang niet ideaal bleek; en in de lin kerhand het definitieve model Zo zat de heer Van Hune vaak tot diep in de nacht i meten, te passen en te pieker ei dat aan het membraamtrommel- tje zit, in demand' te steken. De lucht wordt nu eerst met de lon gen door de luchpijp gestuwd, gaat dan via de opening in de hals door verscheidene kanaal tjes van het membraamtrommel- tje, waar ze in trilling gebracht wordt, om daarna door het buis je in de mondholte terecht te komen. In de mondholte worden ten slotte de klanken gevormd en ontstaan de woorden. Na af loop van het gesprek kan het buisje achter het overhemd wor den weggestopt. Reeds tijdens het experimen teren was Van Hunen ook ande re patiënten in het Utrechtse zie kenhuis van dienst, doordat hij, als hij weer een nieuw proefmo del klaar had, het altijd in duplo maakte. Dat duplikaat liet hij achter, opdat de dokters het nieuwe model tevens konden be proeven op de andere patiën ten. En waar aldus bleek, dat de een minder luchtdruk kon ont wikkelen om zich verstaanbaar te maken dan de ander met na me oudere mensen kunnen het vaak minder ontstond bij Van Hunen het denkbeeld, van een membraamconstructie, die ge makkelijk verstelbaar is en waarmee zijn apparaatje tegen woordig dan ook is uitgerust. En tevens was het voor hem een grote les, te mogen vaststellen, dat alle patiënten, op één uit zondering na, het spreken er mee reeds binnen 3 a 4 weken onder de knie hadden. Ja, een enkele had de methode zelfs ter stond te pakken. Dat de doktoren op den duur dus uiterst tevre den waren, ja enthousiast, ligt voor de hand. Immers, al slaagt 65 pet. der genen, die hun strottenhoofd kwijt raakten, erin, via de slok darm weer spreken te leren, de ze methode vergt, zoals al opge merkt, veel meer inspanning, gaat gepaard met het voortbren gen van een „brakerig" geluid zoals Van Hunen opmerkte doch vereist ook nog een veel langere oefening. Ze heeft ech ter het voordeel, dat er geen hulpmiddel voor nodig is. Vertrouwen Maar wie spreekt er graag met een onaangenaam geluid? Waarbij nog komt, dat de 35 pet., die niet via de slokdarm kan leren spreken, bijna altijd vol vertrouwen zijn hoop op het kunstmatige strottenhoofd - „1 «ver, dat hij ei enkele tientallen afleverde keurig in etui tegen 140 pei stuk. Dat is wel 60 minder dar hij zelf voor het Belgische ap paraatje neertelde, lijkt toch nog veel vou, ailuv- arctisch niets Vj..v ..«e «tui vuui ij stuk je nylon, dat praktisch niets kost.- Maar, vindt hij, afgezien van al de moeite die hij zich getroostte, maakte hij voor en kele maandsalarissen onkosten. En voor het aangevraagde oc trooi moest hij ook nog eens 600 betalen, "t Zou immers niet prettig zijn. als iemand met de nodige technische vaardigheid zijn apparaatje keurig na ging maken. Wie evenwel geen 140 betalen kan krijgt, naar hem al is gebleken, van het ziekenfonds 7d pet. van het bedrag vergoed. Dat valt dus best mee. Vraag vaardigd werd uit... akulon: de handelsnaam van de nylon, die bij de A.K.U. wordt geprodu- eerd. Door deze dr richtsvermindering vijftien, zien er gemakkelijk Jen membraamtrommeltje r zestien, of zeventien?" Vijftien de °Pfn/n« 'n dc hals waren het er zeker. Uiterlijk J-e.binde"- zodat het niet tijdens haast allemaal eender, dezelf- ,hfLspi'ek*n voortdurend behoeft de kunstmatige strottenhoofden. -ffJfii.1°HUotfnif+WJ)riden' Voor°P- maar inwendig telkens afwij- .geste „de Pers°on in kend. En zó kwam hij eindelijk r'estl? ^emig of geen last van waar hij wezen wilde slijmafscheiding heeft. Heeft hij hiervan inderdaad geen hinder Het apparaatje, zoals het thans dan is voor het voeren van een - weegt geen 100 gram meer. gesprek slechts even een hand no- t ver- dig ona het slangetje of buisje. doch slechts 30, Trouwens, met het meer en meer bekend worden van het apparaatje gaat ook dc vraag ernaar langzaam doch zeker om hoog. Er kwamen zelfs al be stellingen binnen uit Suriname, uit Frankrijk, uit Afrika en uit Thailand. Én een Amerikaanse vrouwelijke arts. dr. Evelyne Ro be Vinkbemer, die in Duitsland vertoefde en over een en ander had vernomen van dr. Damsté. schreef om een exemplaar om er in de Ver. Staten lezingen over te houden. Zo begon het kunstmatige strottenhoofd van die A.K.U.-em ployé zijn zegetocht, waarvan niemand nog weet waar het ein de zal zijn. Maar in Ederveen heerst weer blijdschap en dank baarheid en op vele andere plaatsen reeds wist dat kleine apparaatje nieuwe levensvreugde te scheppen. Niet het minst bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13