Griep Prins Constantijn verlooft zich Optimisme bij de K.L.M. over houding Djakarta Rusland werkt hard aan de Cubaanse defensie Voor u, mevrouw.V een stuk Castella^ Schoonheidszeep GRATIS Klachten over von Karajan Elders in Europa duurt kou onverminderd voort Zilveren stuurwielen E|J ASPRO Ingewikkeld uurwerk DONDERDAG 24 JANUARI 1963 WANBETALING TV-KIJKERS In 1961 hebben zeiter 12.000 tv-bezitters hun kijkgeld niet betaald. In 1957 was het aantal wanbetalers nog maar 1500. Dit staat onder meer in de memorie van toelichting die een wetsontwerp tot wijziging van de wet op het kijkgeld vergezelt. De wijzigingen die worden voorgesteld, regelen onder meer het straf baar stellen van het niet betalen van kijkgeld en bevoegdheden van opsporingsambtenaren van de PTT. Het wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend door staatssecretaris Scholten, minister Korthals en minister Zijlstra. P olarisduikboten voor Turkije De vijftien Amerikaanse Jupiterraket- ten in Turkije zullen worden gedemon teerd. Daarvoor in de plaats komen de op duikboten gemonteerde Polarisraket- ten. Met het afdanken van de Jupiter- raketten zal men binnenkort beginnen. Dit heeft de Turkse minister van bui tenlandse zaken, Feridun Cemal Erkin, bekendgemaakt. Volgens betrouwbare bronnen in An kara zouden de Turkse strijdkrachten den versterkt met moderne wapens, vijl zij tevens meer conventionele wa pens zullen krijgen. ARBEIDSVERBOD JONGENS De Turkse hami Sancar. r__ j jlement. dat de Turks-Amerikaanse be- Waarom volstaan met een voorwaardelijk arbeidsverbod voor veertien- sprekingen over de vervanging van Ju- jarige jongens? Waarom geen absoluut verbod met daaraan gepaard een piterraketten door raketten van het type verlenging van de leerplicht? Komen er nog nadere mededelingen over Polaris gaande zijn en .dat een defini het beleid dat de regering bij de leerplichtverlenging voornemens Dat zijn enkele vragen die bij leden van de vaste commissie voor sociale De p0larisraketten zullen ook Jupiter- zaken en volksgezondheid uit de Tweede Kamer zijn gerezen en die ze en Thorraketten in Italië (30) en Groot hebben neergelegd in het voorlopig verslag dat. is uitgebracht op het'Britannic (60), gaan vervangen, wetsontwerp „Voorwaardelijk arbeidsverbod voor 14-jarige jongens". SCHADE DOOR WILD Het lid van de Tweede Kamer de heer C. Egas (soc.) heeft de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, schriftelijk gevraagd of het juist is. dat de laatste weken door klein en groot wild zeer veel schade is aangericht aan fruitopstanden en aanplantingen en zo ja, of de minister een overzicht kan verstrekken van de omvang van deze schade. Indien de schade aanzienlijk is, wil de minister dan meedelen, of maat regelen en, zo ja, welke genomen zijn of zullen worden genomen door de betreffende afdeling van zijn departement, ter beperking van schade, respectievelijk ter vergoeding van geleden schade, aldus de heer Egas. ARRESTATIE VAN NEDERLANDER Tekort bij N.S.: f 25 a f 30 min. De Nederlandsche Spoorwegen ver wachten voor dit jaar een tekort van 25 a 30 miljoen te hebben. De oor zaken van de kostenstijgingen bij de N.S. zijn niet van voorbijgaande aard en in dit opzicht is er dus sprake van een structurele ontwikkeling. „Is het waar, dat begin december een Nederlands staatsburger, B. N.. met vakantie op het eiland Ibiza (Spanje) is gearresteerd, vermoedelijk door de Spaanse autoriteiten verdacht van misdrijf, en vervolgens in de gevangenis van Ibiza is ingesloten, alwaar aan de gevangenen geen eten zou worden verstrekt", zo heeft het lid van de Tweede Kamer jhr. mr. M. van der Goes van Naters (soc.) schriftelijk gevraagd aan de minister De staatssecretaris kan niet antw t" -T~ mr t m 4 tt T den op de vraag of de exploitatiekosten van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. bij de N.S. in sterkere mate zijn geste- Hy wil weten, of het waar is, dat noch de Nederlandse consul te Palma gen dan bij andere vervoerstakken. De de Mallorca (waaronder Ibiza ressorteert,) noch de vice-consul te Ibiza, indruk bestaat niet dat het spoorwegbe- hoewel zij van de bovengenoemde feiten kennis hebben gedragen, ooit drijf in het algemeen in betekenende ma- contact met gemelde Nederlander hebben opgenomen of voor voedsel en *e meer of minder loonintensief is dan biistand hebben eezorizd de overige vervoerstakken. In 1961 be- Wil de minister in deze de vereiste maaatregelen nemen en zijn oordeelonglfeerd42Pp'cT^n kosten! de gesignaleerde gegevens meedelen, zo vraagt jhr. Van der Goes Bij de autobusbedrijven ligt dat cijfer vr_± 4. 1-"- 'gemiddeld op 45 pet. het eindverslag van de \aste uit de Tweede Kamer dat die com- ssie heeft uitgebracht op de begroting a dit departement. Woensdag is de verloving van de Griekse kroonprins Constantijn met de Deense prinses Annemarie officieel aangekondigd. Deze foto van het jonge paar werd gemaakt, toen het op het vliegveld van Kopen hagen wachtte op de aankomst van hel Griekse koninklijk paar. Hij tweeëntwintig - zij zestien Met Anne-Marie van Denemarken zusters, Margaretha <22> MIH ——o- Benedik- (18). Maar de Denen herstelden zich gauw van de schok die het grote nieuws teweegbracht en zetten een jacht in om aan Griekse vlaggen te komen. Vandaag Immers ral de verloving of- Na twee maanden van gerucn ncieel worden gevierd in Kopenhagen, ten en ontkenningen hebben de He?S 1flrzr,a\,0r>\*r>rt Ml v0lgend jaar plaatshebben, wanneer de zestienjarige Prinses haar studie heeft voltooid. Toen vanuit het koninklijk kasteel Amalienborg de aankondiging werd ge daan. bevonden koning Frederik, konin gin Ingrid en kroonprinses Margaretha zich op het vliegveld van Kastrup voor de aankomst van het speciale vliegtuig van koning Paul en koningin Frederika. Het verloofde paar was eveneens op Enige tijd geleden toen soortgelijke! het vliegveld ter begroeting van het geruchten de ronde deden, sprak een van^inT^lfJïf^arlos VM^SDanie^en functionaris van het Deense hof nog 2ijn gpemalin sofia van Gnekenland. Het weerzien was allerhartelijkst. De Griek se koningin kon haar tranen niet bedwin gen toen zij in de armen van haar zoon vloog. Deze keek ietwat beteuterd. koningshuizen van Griekenland en Denemarken gisteren onver wacht de verloving bekendge maakt van de zeer jonge (16 jaar) en als een „wildebras" bekend staande Deense prinses Anne- Marie met de Griekse kroonprins Constantijn (22 jaar). aldus: „Pure fantasie, ledereen moet kunnen begrijpen dat een zo jong meisje nog niet gaat verloven". Nu is het dan toch zover. De beide stenkinderen hebben elkaar leren kennen in Athene, toen prinses Anne- Marie bruidsmeisje was bij het hu welijk van prinses Sofia met don Juan Carlos. Niemand had verwacht, dat de le vendige en knappe Anne-Marie zich zou gaan verloven voor haar oudere PUROL in huis! van Naters tenslotte. Engels-Deens incident gesloten verklaard Engeland en Denemarken hebben het Incident van vorig jaar mei met de Schotse treiler Red Crusader gesloten, hoewel er enkele meningsverschillen over juridische kwesties door de beide regeringen worden gehandhaafd. De 29e mei 1962 werd de Red Crusa der door een Deens schip, dat tot taak had Deense vissers te beschermen, ter I hoogte van de Far-Oer-archipel bescho-1 De beide regeringen besloten hun derzijdse aanklachten te laten vallen. j„„.„„„ij. en de eigenaars van de treiler stemden nen ««kcle maanden geregelde hiermee in. Het gevolg hiervan is. datvluchten naar Djakarta zal gaan kapitein Wood en de Red Crusader de Deense wateren binnen kunnen lopen zonder vrees voor arrestatie en dat de eigenaars van het schip hun eis tot scha devergoeding hebben laten vallen. De hoofdvertegenwoordi van dc K.L.M. in Nieuw-Guinea, de heer A. Janssen, die volgende week deze functie zal neerleg- - gen, verwacht dat de K.L.M. bin- Havenstaking dicht bij einde Het einde van de ongejeend lange havenstaking van 32 dagen in de havens langs de Oostkust en de Golf van Mexico nadert thans haar einde. Verwacht wordt, dat de eerste van de 610 schepen, die op de hervatting van het werk door de havenarbeiders liggen te wachten, weldra weer zullen varen. En zodra dit het geval is zal er beweging komen in de enorme hoeveelheid gestrande lading ter waarde van miljoenen dollars. Verwacht wordt echter, dat het zeker drie tot vijf dagen zal duren vooraleer de toestand in grote havens als New York weer normaal is. Toen hij gisteren van Schiphol i Nieuw-Guinea vertrok, verklaarde de heer Janssen dat er van Indonesische zijde absoluut geen problemen meer be staan betreffende het verlenen van lan dingsrechten aan de K.L.M. De K.L.M.- vertegenwoordiger heeft de eerste twee weken van januari een reis door Indo- gemaakt op uitnodiging van de In donesische luchtvaartmaatschappij Ga- roeda. In Djakarta had hij contact met dr. E. van Konijnenburg, die voor de K.L.M. onderhandelingen voert over lan dingsrechten in Djakarta. De heer Jans- tei dat men ernaar streeft de K.L.M 1 april (als de nieuwe zomerdienst begint) naar Djakarta te laten vliegen. Er zouden dan twee landingen per week gemaakt worden in de Indonesische hoofdstad: de huidige lijn naar Singapore zou tot Djakarta worden doorgetrokken, terwijl de Sydney-lijn, die nu nog over Biak loopt, ook via Djakarta geleid zou worden. Een van de weinige problemen die nog ARTIKEL IN DE NEW YORK TIMES: Volgens de nieuwdienst van De New York Times werken Russi sche eenheden op Cuba dag en nacht aan de bouw en verbete ring van „zeer ver ontwikkelde installaties voor de land- en lucht verdediging". In een artikel van correspondent Tad Szulc uit Washington staat dat particu liere berichten uit Havann: over de Cu baanse situatie en ten (fele bevestigd door Amerikaanse deskuncigen, melding maken van grote zendingen wapens en andere materialen, die nog steeds op Cuba arriveren. ..Russische kampemëiten worden weer opgeslagen en verserkt. Russische deskundigen geven leidiig aan Cubanen in de bouw van onde'grondse opslag plaatsen, hangaars en startbanen. De bouwwerkzaamhoien worden blijk baar geconcentreerd »p het voornaam ste defensiecomplex lissen"Havanna en de luchtbasis San Artonio de Los Banos in de provincie Canaguey. en in het gebied van het Sierra-Maestragebergte in de provincie Oiente Het werk wordt iitsluitend door Sow- jettroepen uitgevord en sommige plaatsen zijn zelf! voor het Cubaanse militaire personeel ontoegankelijk. Voor zover er ien worden nagegaan, vallen alle militare uitrustingen die Westduitsers in nood baas-in-eigen-liuis In een tweedags debat zal het West- duitse parlemen vandaag en morgen in eerste lezing ieraadslagen over een aanvujling op <e Westduitse grondwet, die tot gevolg al hebben dat de hoog ste uitvoerendemacht ook in geval van een noodtoesta.d in Duitse handea zal liggen. Tot op heden kunnen de geal lieerden die ri als N A V.O.-partners troepen in de bondsrepubliek hebben, volgens het Iüits-geallieerde soeverei- niteitsverdrag van 1952 bij een nood toestand de itvoerende macht overne men. De Weiduitse minister van bin nenlandse zafcn. Höcherl. heeft de des betreffende \etsontwerpen vandaag bij de Bondsdaj ingediend. Voor iedere verandering a de grondwet wordt i Bondsdag ee-meerderheid van twee den vereist. Cuba gebracht worden onder de klassificatie defensiewapenen. In de maanden na de raketten-crisis heeft de gestadige stroom van berich ten over uitbreiding van de Russische militaire instellingen op Cuba, toene mende bezorgdheid van de rege.-ing van Kennedy opgewekt. De regering beschouwt de opbouw ech ter. althans voorlopig, niet als een on middellijk gevaar voor de Ver. Staten of de andere landen op hei westelijk halfrond." aldus het artikel -'an New York Times. opgelost zullen moeten worden, noemde de heer Janssen, die enige dagen Den Haag geweest is voor overleg met de nieuwe K.L.M.-directie, dat de lan dingsbaan op het vliegveld van Djakar ta dusdanig zwak is. dat een volle DC-8 er niet zal kunnen landen. Over de gelijkheden die de dienst naar Djakarta zou kunnen bieden, is men bij de K.L.M. vrij optimistisch gestemd. De mate waarin het verkeer tussen Nederland Indonesië zal opleven, acht men uiter aard voor een groot deel afhankelijk het herstel van de officiële betrekkingen en een vriendschappelijke sfeer tussen de beide landen. ..Dat we landingsrechten krijgen, staat echter volgens mij wel vast", zo zei de heer Janssen, die verwachtte dat de kwestie reeds geheel in kannen en krui ken zal zijn, als dr. Van Konijnenburg volgende week naar Nederland terug keert. Ir. Staf bestrijdt dat tweederde van de wereld honger lijdt (Van correspondent) Ir. C. Staf, president-directeur va Nederlandse Heidemaatschappij te hem, heeft op een vergadering vai Gelderse Industriële Club waarop hij sprak over de hulp van Nederland aan de ontwikkelingslanden, de stelling be streden dat een derde deel van de we reldbevolking in rijkdom leeft en dat het overige deel te gronde zou gaan ondervoeding. Ir. Staf vond de stelling zeer overdreven en baseerde zich daar bij op statistische gegevens. Hij zei, dat Nederland zich op het standpunt stelt, dat de onderontwikkelde landen onvoor waardelijk moeten worden gesteund, via de Wereldbank. Nederland draagt dan ook meer bij dan het aan leveranties terug ontvangt. Tegen deze regeling heeft het Nederlands bedrijfsleven gro te bezwaren, zei de heer Staf. Een groot probleem vond ir. Staf de politieke on evenwichtigheid van de jonge staten: „Ze wachten rustig de hoogste bieders af, omdat ze weten dat de westerse lan den staan te dringen om hulp te ver- bij aankoop van 3 stukken Het blad Das Neue Oesterreich heeft scherpe kritiek geleverd op Herbert von Karajan in zijn kwaliteit van directeur van de Staatsopera. Het blad, dat in der gelijke kwesties reeds meer als spreek buis van invloedrijke kringen heeft ge diend, schrijft in een hoofdartikel o.m. dat men in de tijd van een half seizoen nog geen tien avonden heeft gehoord van ,,de grote dirigent die men wilde behouden" en voor wie men „de wat minder grote operaleider von Karajan op de koop toe nam". Het blad geeft von Karajan er de schuld van dat be faamde dirigenten niet meer naar We nen komen omdat hun geen tijd voor proefspelen werd gegeven, dat het Mo zart- en Strauss-repertoire aan het toe val werd overgelaten, dat dure toneel inrichtingen als voor de „Tannhauser" na twee opvoeringen al weer afgedankt werden, kortom dat er maar op los ge ïmproviseerd werd. Destijds is Böhm voor geringer fouten aan de kant gezet, aldus het blad. en het publiek begrijpt niet dat een kunstenaar, die deze naam verdient, zich maandenlang achteraf houdt omdat er nog een belasting kwestie lopende is. Hoewel iri het noordelijke deel van Europa de temperaturen over het algemeen stijgen, duren de koude en de hiermee gepaard gaande moeilijkheden elders in Europa onverminderd voort. De laagste temperatuur werd gisteren gemeld uit Verchojansk in Siberië, waar het 41 graden Celsius vroor. In Dene marken steeg het kwik daarentegen tot vier graden boven nul. Ook voor Noor wegen werd zachter weer voorspeld, maar in het noorden van dat land had men voor de derde maal in vijf dagen te lijden van een zware sneeuwstorm. Evenals in Nederland was het niet meer zo koud in België, waar het overigens toch nog vier tot zeven graden vroor. De gasbedrijven deden een beroep op de bevolking om het gasverbruik te beper ken met het oog op de aanvoermoeilijk- heden. In Frankrijk, waar dinsdag veertien mensen tengevolge van de koude om het leven kwamen, kregen duizenden school kinderen woensdag vakantie omdat er geen brandstof was voor hun scholen. In Noord-Frankrijk liggen minstens dui zend aken met steenkool ingevroren. Het ministerie voor de industrie heeft een bureau opgericht, dat dringende aanvragen om kolen voor ziekenhuizen, scholen en fabrieken moet behartdelen rolden naar drie kanten In Amsterdam is gisteren voor de eerste keer (drie maal) „Het Zilveren Stuurwiel" uitgereikt voor het zich in 1961 bijzonder verdienstelijk maken voor het automobilisme. De onderschei dingen (ingesteld door de heer K. Vyth, directeur van een accu- fabriek in Diemen) werden toe gekend aan dr. H. J. van Doorne uit Eindhoven, mevrouw E. H. van der Heijden-Ras uit Wasse naar en posthuum aan de enige tijd geleden plotseling over leden heer Jan Goderie uit Den belangrijke plaats in de automobielwereld inneemt. De heer Van Doorne heeft, volgens het oordeel van de commissie, bij het ontwerpen van een kleine personen auto als conditio sine qua non gesteld dat deze kleine personenauto voorzien zou moeten zijn van een automatische transmissie. Hij heeft o.a. duizenden li chamelijk gehandicapte personen in de gelegenheid gesteld van een auto ge bruik te kunnen maken doordat scha kel- en koppelingsbedienmgsproblemen opgelost waren, waardoor velen zich ge ruster in het huidige drukke stadsver keer durven en kunnen bewegen. Hele gemeente in touw voor zieke man Uit Bulgarije en Noord-Griekenland zijn berichten over aanhoudende Z' sneeuwstormen ontvangen. De regering in Sofia heeft de noodtoestand afgekon digd. In de Noordgriekse stad Saloniki zijn vier mensen door de koude overle den. Drie internationale treinen, waar onder de exprestrein Istanboel-Athene, zijn in de sneeuw blijven steken. In de Abruzzen in Midden-Italië zijn ongeveer tachtig dorpen door sneeuw van de buitenwereld afgesneden. Het vriest hier 25 graden, hetgeen in geen honderd jaar is voorgekomen. Er zijn twintig mensen van kou gestorven In het Alpengebied vroor het gemid deld 15 graden. Langs de Donau wa: iets minder koud. Voor het eerst i jaar kon men bij Bazel te voet de Rijn oversteken. In West-Zwitserland zijn talrijke dor pen door zware sneeuwval geïsoleerd. In enige gebieden van West-Duitsland steeg het kwik gisteren tot iets boven het nulpunt. "Een 25-jarige Oostduitser die naar de Bondsrepubliek uitweek, moest daar met bevroren voeten in een ziekenhuis worden opgenomen, doordat hij onderweg zijn schoenen had verlo- Het Oostduitse kabinet heeft bepaald, dat het werk in enige fabrieken moet worden gestaakt en dat in andere bedrij ven de werkzaamheden moeten worden beperkt met het oog op de aanhouden de koude en het gebrek aan brandstof. De arbeiders van de betrokken bedrij ven zullen te werk worden gesteld bij het vervoer, de energievoorziening en de mijnbouw. De besluiten van het kabinet zijn voorlopig tot 2 februari van kracht. In Engeland zijn velen verstoken van elektriciteit, gas en water. Dit als ge volg van bevroren leidingen en brand stofgebrek. Vij fling overleden in Griekenland Een Grieks-Mohammedaanse vrouw heeft te Komotini het leven geschon ken aan een vijfling. De drie jongens en de twee meisjes zijn echter kort na de geboorte overleden. De 28 jaar oude Aise Askisogloe schonk twee dagen geleden de eerste vier kinderen thuis het levenslicht met behulp van een vroedvrouw. Het vijfde kind kwam ter wereld na dat de vrouw naar een ziekenhuis was| overgebracht. Schoten Kroonprins Constantijn wordt maandag met de prinses in Athene verwacht. En kele dagen geleden was Constantijn al naar Kopenhagen gekomen nadat hij een reis had gemaakt langs verschillende NAVO-landen. De Griekse koninklijke familie zal morgen naar Athene terug keren. De bekendmaking van de verlo ving in Athene werd gevolgd door 21 sa luutschoten. De communiqués uan beide ko ninklijke families waren in zeer en thousiaste bewoordingen gesteld. Tot gisteren waren de verloofden maar een keer samen in het openbaar ge zien en wel in de koninklijke opera. Zij werden gechaperonneerd door prinses Benedikte. Kroonprins Constantijn, hertog van Spartawerd 2 juni 1940 in Athene gebo ren. Al heel gauw moest de Griekse ko ninklijke familie vluchten voor de Duit sers. Onder erbarmelijke omstandighe den hebben zij enige tijd moeten leven. In Kaïro verwonderden de artsen zich erover dat personen van koninklijke bloe de ook wel eens in armoede kunnen le ven en bijvoorbeeld door ratten en in secten worden gebeten. Op zijn zestiende jaar werd hij ka- det van de militaire academie. Hij be oefent alle mogelijke sporten, maar zijn hart gaat toch vooral uit naar het zeilen. In deze tak van sport is hij dan ook uitzonderlijk goed. Op de n Rome won hij de Drakenklas- Jong Prinses Anne-Marie is geboren op augustus 1946. Van haar valt nog wei nig te vertellen wat gezien haar leeftijd geen verwondering hoeft te wekken. De huwelijksgerechtigde leeftijd in Dene marken is 18 jaar, zodat prinses Anne- M haar vader speciale dispen- de Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Prof. dr. A. D. Belinfante. die de on derscheidingen uitreikte, las de motive ring voor d;e dc jury tot haar keuze van de kandidaten had geleid. De com- w ijl u missie was van oordeel dat de heer Go- „De bevolking van hef dorp derie in zijn verkeerspraatjes voor de Heesch bij Oss leeft mee met het gezin radio op een volkomen eigen wijze een i Ruijs. De vader van het gezin, de Heer H. Ruijs, is eind vorig jaar direct contact tot stand had gebracht met zijn vele tienduizenden toehoor ders. Naast zijn populaire uitleg van de verkeersregels had hij voortdurend de aandacht gevestigd op het spel in het verkeer, het herhaalde geven en nemen. Het voorstel voor de kandidatuur van de heer Goderie was voor diens over lijden in het bezit van de commissie gekomen. Mevrouw Van der Heijden-Ras kreeg ..Het Zilveren Stuurwiel" omdat zij gedurende een zeer lange periode be langrijke prestaties op het gebied van de automobielsport heeft geleverd en daarbij tevens heeft getoond de juiste sportieve mentaliteit, ook in het norma le verkeer, te bezitten. Gedurendp Hp laatste jaren heeft Heijden-Ras ook ee namelijk als bestuurslid van de Evac rika vertrokken om daar een zeei zware hartoperatie te ondergaan. In middels is hij geopereerd in Grand Rapids. Volgens het laatst ontvangen telegram is de toestand van de heer Ruijs bevredigend. Als hij zich niet had laten opereren zou hij volgens de artsen nog ten hoogste vijf jaar te le ven hebben. De reis naar Amerika en de operatie brengen uiteraard zeer hoge kosten met zich mee, die de heer Ruijs kantoorbediende en vader van vier kinderen moeilijk alleen kan dra- Van der j gen. Daarom zal zaterdagavond 'pvoedende taak. 26 januari jn Heesch een bliksemactie Jsi oen daafce Ky I In de Zweedse stad Mariefred aan de zuid kust van het Maelaren- meer is een houten kas teel (e koop, dat in de achttiende eeuw door ko ning Gustaaf de Derde, de Charmeur, werd ge bouwd voor gasten van het hof. Het kasteel heeft verder nog ge diend als veestal en dranklokaal en volgens plaatselijke verhalen spookt nog steeds de geest-zonder-hoofd van Anckarstróem, die in 1792 als moordenaar van de Koning werd ont hoofd, rond. I De ijsverenigingen van Marken, Volendam en Monnikendam zullen zaterdagmiddag op het ijs in de haven van Marken een historische Marker ijsbruiloft hou den. De Marker volks dansgroep en de Marker muziekverenigingen zul len medewerking verle- I De Parijse gemeente raad heeft een voorstel van het hoofd der politie om aan automobilisten, die 's nachts hun auto op straat parkeren, een parkeergeld van 30 frank per maand in re kening te brengen, ver worpen met 88 tegen 1 stem. De opbrengst van deze heffing zou moeten worden bestemd voor de aanleg van parkeergele genheid nabij hoofdver keerswegen. I Een 54-jarige man in Norrkoping, Zweden, woont al twee maanden in een houten schuur, in de kou, maar omringd door zijn achttien kat ten. Zijn huisbaas had hem voor de keus ge steld de dieren af te ma ken of de woning te ver laten. De man koos de katten en de kou. I De 25-jarige Bajdik Krasnov, die redacteur was bij radio-Moskou, is op 26 oktober in Zweden naar het Westen overge- worden gevoerd om geld bij elkaar te krijgen. Er zal een feestavond zijn met Amerikaanse verkoping, ten loterij enzovoort. De hele gemeenschap van Heesch spant zich in om de familie Ruijs in deze moeilijke tijd zoveel mo gelijk te steunen. Men hoopt, dat velen het voorbeeld luan de Heesche bevolking zullen pol lopen Hii vertelde on ?e" BVdraBen voor, het Beun Ruijs een nercennferen/i» kunnen gestorl worden op de boeren- mi" door het lezen va,! buitenlandse kranten bet plan had opgevat, een groepsreis kreeg hij een kans en maakte on middellijk van de gele genheid gebruik door in een Stockholms waren huis in het publiek te verdwijnen. In Parijs is overleden de Franse vliegtuigbou wer Michel Wibault. In de laatste jaren van zijn leven wijdde hij zich in het bijzonder aan het probleem van het verti kaal opstijgen en landen van vliegtuigen. Frans belangrijker voor Duitsers Volgens de Westduitse gezins- en jeugdzaken Bruno Heck zal het Engels in 1965 zijn plaats als voor- vreemde taal in de Bondsrepu*! gekeerd, waar hij deelnam aan de onder tekening van het Frans-Duitse verdrag samenwerking. Op een persconfe rentie zei Heek, dat het verdrag bepaalt. de huidige Duitse voorschriften vol gens welke het Engels op de Westduitse. scholen de belangrijkste vreemde taal is. 1 1965 niet verlengd zullen worden. I Er zijn gelukkig nog steeds men- ze wisselende cosmische gegevens ln sen, die zich de tijd gunnen een Idee een uurwerk onder te brengen en de uit te werken en hun hele leven aan hoogste autoriteiten op sterrekundig de uitvoering daarvan te besteden, gebied aan wie hij zijn plannen voor- Zulk een man was de Deen Jens legde, erkenden dat hij zijn ontwerp Olsen, die een bijzondere aanleg voor zowel van astronomisch als van tech- wiskunde en constructietekenen had, nisch standpunt, bezien van een zo maar als slotenmakersieerling zijn veelzijdige bekwaamheid getuigde carrière aanving. Via dit bedrijf als slechts zelden in één persoon werd hij instrumentenmaker en kreeg wordt aangetroffen. Toen konden de hij veel met uurwerken te ma- middelen worden bijeengebracht om ken die zijn bijzondere belangstel- de verwezenlijking van de thcoreti- iing hadden. Vooral het beroemde sche grondslagen tc beproeven, waar- sterrenuurwerk van de klok te na Olsen zich aan dc ontzaggelijke Straatsburg trok hem erg aan en taak zette de werktekening te ver- hij rustte niet voor hij het mecha- vaardigen voor de meer dan 14.000 niek hiervan in alle onderdelen per- onderdelen die het uurwerk moest soonlijk had onderzocht. Toen rijpte tellen. In 1944 was hij hiermee zo ver bij hem het plan het ingewikkeldste gevorderd dat met de vervaardiging erk te maken dat ter wereld kon worden begauv, denkbaar was. Dat was In het be- volgend jaar overleed Olsen. welis- Olsen onge- waar zonder de voltooiing van zijn mogen aanschouwen, maar wetenschap dat de taak hij bijna zich dertig jaar oud werk dat de jonge Deen met voorstelde te vervaardigen, moest om te be ginnen natuurlijk de plaatselijke tijd aanwijzen, vervol gens de tijd van Centraal Europa, de sterrentijd, dc juiste zonnetijd, dc tijdsverevening, de zonsop- en ondergang volgens de dr.ul{ le gcv TOCH IS HET ZO! 50 jaar van zjjn le ven had besteed in een onvergelijkelijk astronomisch uur werk zou worden verwerkelijkt. Kort geleden is dit uur werk officieel bi werking gesteld. Om een kleine in de veelzijdigheid middelbar, en de lonnelüd en de htl mechanisme, vcslleen plaatselijke tijden op verschillende aandacht op de feestdagen kalender die op klokslag 12 van het nieuwe ons- jaar wordt ingeschakeld en dan alle -eranderlljke feestdagen voor het ko- .jiende jaar geeft, warvoor het me- de he- Chaniek op 570.000 verschillende wjj- uruor zen moet functioneren. En denk eens aan het raderwerk dat de declinatie van de hemelpool aangeeft en dat één uurwcnteling per 25.700 jaar moet maken! Dit is het traagst lopen de rad op aarde. punten der aarde. Maar dat lang niet alles, want ook de z en maansverduisteringen, de tijd opkomst en ondergang der sterren beelden en de declinatie melpool moesten door het nurwerk worden aangegeven, evenals de naamdagen, datum en naam van de maand, bet jaartal, de wisselende feestdagen van het jaar en de schijn gestalten van de maan. In de twintiger jaren was Olsen gereed met de ontelbare berekenin gen die noodzakelijk zijn om al de- (Xadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5